'1 Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, PROCLAMATIE. JCct Suropcesche conflict. MARCELLA GRACE. No. 2494. Woensdag 5 Augustus 1914. 25e Jaargang FEUILLETON. BUITENLAND. De OORLOG. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt aan de ingezetenen bekend Ie dat door hem de prjjzen van de hierna te noemen LEVENSMIDDELEN als volgt zjja vastgesteld. Rogge p. 100 KG./10,-p. KG. 10 ct. Tarwe 100 „11,— liet. Meel (bloem) 100 „16,— 16 ct. Haver 100 „10,-; 10 ct. Gerst 100 11,— 11 ct. Erwten 100 „13,— 13 ct. Aardappelen 100 3,50; 35 ct. Koffie per K.G1,08. lhee 1,80. Suiker 0,52. Rjjst 0,22. Roggebrood per KG0,11. Tarwebrood 0,15. Wittebrood 0,15. Rundvleesch le kw. per KG. 1,10. 2e kw. per KG. 1, met been per K.G. 0,90. Spek per K.G0,90. Varkensvleesch zonder been p. KG. 0,95. Reuzel per KG0,80. Een roman uit Ierland. ROSA MULHOLLAND. 67) Toen zij op de plek kwamen, waar de man lag, vonden z(j hem op zynen rug liggen, met z|jn gloeiend gelaat, waaruit de oogen ver wilderd rondstaarden, naar boven gekeerd. De voerman was zoo verbijsterd, toen hij hem zag, dat Marcella dacht, dat hij bang was voor de besmetting en daarom weg wilde loopec. „Ga in Godsnaam niet weg, gij moogt mij uwe bnlp niet weigeren. De man sterft, als bij nog langer hier blijft liggen. Het is n'et zoo besmettelijk, ais gij wel denkt." De voerman beweerde met eenen zwaren vloek, dat gij om geen besmetting gaf, en eindigde met binoensmonds te mompelen, dat dit al een heel raar geval was. Dat stemde Marcella in haar hart toe, maar zij liet niet blijken, dat zy het gelaat, of eigenlijk de han den van den man, wiens leven zy wilde red den, herkend bad. Zy hielp hem opbeuren en toen hy op den wagen lag, giog zy naast hem zitten en hield hem vast, opdat by er aiet af zou valleD, terwyl de voerman het 2e dat hij verder met het oog op de talrijke bevolking en militairen bepaald heeft de voorradige levensmiddelen in de ge meente niet naar elders mogen worden uit gevoerd. Het verdient vervolgens in deze moeilijke tijden wel overwogen te worden door hen die tot eenigen arbeid in staat zjjn, en werkeloos zijn of worden zooveel mogelijk de landbouwers te helpen den oogst binnen te halen, wijl het zeer te betreuren zoude zijn, indien door ons toedoen de oogst verloren zoude gaan. Met erkentelijkheid kan worden getuigd dat ieder tot nu toe blijk heeft gegeven van wel willende mediwerking, ik twijfel dan ook niet of allen zullen voortgaan den nood te heigen verzachten, en zijn lot te stellen in de hand van Hem, di'e machtig is het Oorlogsgevaar at te wenden en voorziening geeft in den grootsten nood. Ter Neuzen den 4 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Oostenrijk heeft Servië den oorlog verklaard. Bruut heeft de Donaumonarchie het feit ge negeerd, dat zij deelnam aan Haagsche vredes conferentie^ en zich eenmaal uitsprak voor arbitrage van geschillen. Zonder zich reken schap te geven van de ellende, die het mili tairisme van Frans Jozefs regeering dreigt uit te storten over geheel Europa, is op onverantwoordelijke wijze de lont in het kruit geworpen. Nu Rusland gaat mobiliseeren, ontbrandt de krijg over geheel Europa en zullen duizenden en nogmaals duizenden van de krachtigste en meest weerbare mannen der natiën ter slachtbank worden geleid. Reeds dreigt de razernij der massa het koele, nuchtere verstand der vredesvrienden schaakmat te zetten. In Weenen, in Petersburg, in Berlijn brult de menigte zijn hoera's om het afgods altaar van den oorlogsdemon. Carnegie's millioenen wrochtten het vredespaleis in Den Haag, Nicolaas van Rusland heette Vredesczaar, Wilhelm van Duitschland werd geroemd als vredesvorst, op alle samenkomsten van ge kroonde en ongekroonde staatshoofden klonken toasten over den vrede Schijn en niets anders paard weer by den teugel nam en over den oneffen grond reed tot aan het hospitaal. Zoo dra de lyder te bed lag, en hem de eerste bnlp verleend was, giDg Marcella den voer man opzoekeD. Hjj was verdwenen en niemand had gemerkt, welke richting hy bad ingesla gen. Een vertrouwd persoon werd afgezonden om het geweer te halen, dat waarschijnlijk geladen was en achter de struiken was blij ven stasnmaar er was Diets meer te vinden. Niemand kende den zieke, dien „zy zelf" onderweg gevonden had. De overige patiënten allen verklaarden, dat zy hem nooit meer gezien hadden. Alleen Marcello herkende hem. Toen vader Daly een paar nnr later aan het hospitaal kwam, om zich er van te over tuigen, dat Marcella niets overkomen was. Dadat hy haar dien morgen had moeten verlaten, be schouwde hjj den zieken man met belangstelling en medelijden en verklaarde, dat ook by hem nooit meer gezien had. Daarop vroeg hy, wat de dokter van hem gezegd had. Hy bejam merde het, dat hy niet gevonden was, voor hij buiten kennis was geraakt, want nu zou niemand zyoe verwanten of vrienden kunnen waarschuwen, als by mocht komen te sterven. De dokter vond den toestand van den zieke zieke zorgelijk. Marcella liep buiten met vader Daly op en neer en sprak over dit geval, dat haar bijzonder veel belangstelling inboezemde. Vader Daly merkte niet op, dat zy in eenen opgewonden toestand verkeerde. Zjj was dien dan dat. Hoonend lachte de sater van het militairisme zijn afschuwelijken grijns. De oude keizer, die in weemoed de klacht slaakte, dat geen menscheljjk leed hem bespaard bleef, zette zijn hand onder de oorlogsverklaring, die hem werd voorgelegd. Als Grey, Enge- land's minister een bemiddelingsconferentie voorstelt, is het laconieke antwoord van den Duitschen heerscher, dat Oostenrijk den oorlog wil. De krijg zal ontbranden, geweldiger dan hij ooit sinds Napoleons' tijd werd vertoond. De Duitsche bajonet zal de Franschman dooden, enkel omdat hij Franschman is. De »Prussien« zal vallen omdat Germanië zijn geboortegrond was. De verblindheid der volkeren zal leiden tot een menschenslachtig als nooit te voren. In den zwijmel der oorlogsrazernij zal geschet terd worden om vaderlandsliefde totdorpea en steden zijn platgebrand, honderen, neen duizenden gedompeld zijn in rouw, en scharen verminkten en verdwaasde volkeren schrikwek kend herrinneren, dat zij ter slachtbank werden gevoerd door de veroverings- en prestigepolitiek der grooten. De vredesroep verstomt onder het gebrul der oorlogsmanifestanten. Sombere dagen voor de vrienden van den vrede. Maar ook dagen om niet te versagen. Nu de vredes vrienden te Brussel bijeenkomen, voor het behoud van den vrede, moeten we staan aan hun zijde en het onze doen, hoe weinig het ook kan zijn, om de massa te overtuigen, dat het van haar afhangt of de heerschers oorlog kunnen maken. Tn het Europeesche conflict zullen de kleine staten bitter weinig hebben in te brengen. Doch wel kunnen zij, neutraal staande tegenover de strijdende grootmachten, alles aanwenden om de idee van scheidsrechter lijke beslissing te doen doorwerken. Tot welke partij men ook behoort, daar kan voor allen slechts één leuze zijn Oorlog aan den oorlog. Sedert het verschijnen van ons vorig num mer is de toestand tusschen de verschillende bij de oorlogskwestie betrokken volken zeer verergerd. Achtereenvolgens kwamen alarmeerende berichten, die eerst werden bevestigd, dan weer werden tegengesproken. Wij zullen trach- morgen vrooljjk en vol hoop geweest, hy vond haar nu sterk en opgewekt. Hij raadde niet, dat er iets bijzonders gebeurd was, dat zij tal hare energie noodig bad om kalm te schijnen. Terwjjl hy tot haar sprak, vroeg zy zich- zelve af, of zij hem hare gewichtige ontdek king mede zou durven deelen. Haar har klopte zoo hevig, dat zij slechts met moeite adem kon halenhaar handen beefden, en slechts door buiten heen en weer te loopen kon zij de neiging om te lachen of te schreien bedwingen. Neen zij durfde het vader Daly niet vertellen. Hy zon dadelyk de politie gaan halen en dan zou dat lafhartige wezen mis schien van schrik sterven, voor zjj de reddende woorden had kunnen hooren, die by, naar zy vurig hoopte, eenmaal zou uitspreken. Zy wilde daarom niemand zeggen, wie daar op het ziekbed lag, wie het was, dieö de Voor zienigheid haar had doen vinden. „Ik zal dezen patiënt zelf wel oppassen Het is een zeer ernstig geval. De dokter heeft gezegd, dat alleen de grootste zorg hem kan redden. Wy zjjn allen goede verpleegsters, maar iedereen zegt, dat ik toch de beste beu." „Maar 's nachts moogt gy niet bljjven," begon de priester. „Ja, ook 's nachts, tot het gevaar geweken is. Ik ben hier veiliger dan ergens anders. Hier zal toch wel niemand komen om op my te schieten. Ik ben ervan overtuigd, dat dit op 't oogenblik de veiligste plaats is, die ik ten zooveel mogelijk de berichten die geloof waardig zijD aan onze lezers mede te deelen. Zaterdag heeft Duitschland aan Rusland den oorlog ver klaard. De volgende telegrammen die wij aan het Hbl., N.R.Ct. en andere bladen ontlenen laten wij hieronder volgen De mobilisatie in Duitschland. BERLIJN, 1 Augustus. (Reuter.) (5 u. 15 m.) De Keizer gnf bevel tot uiobilsatie van alle Duitsche strijdkraehten. De Duitsche gezant verlaat Parijs. LONDEN, I Aug. (Keuter.) Reuter ver neemt aan de Fransche ambassade te 3 u. ii.m., dat de Duitsche gezant te Parijs wellicht niet officieel gezegd heeft, 'l®' SÜ er aan denkt Parijs hedenavond te verlaten. Vlootbewegingen. ANTWERPEN, 1 Aug (Reuter.) Een tele gram uit Vlissingen aan de »MetropoIe« bericht, dat een sleepboot in de Noordzee 17 groote schepen van de Duitsche vloot, die in de richting van het Skagerrak voeren met gedoofde lichten, heeft ontmoet. Loodsen hebben vijf Engelsche schepen ge signaleerd bij den vuurtoren van Noordhinder. Verschillende Engelsche eskaders kruisen ten noorden van Vlissingen. Alle Duitsche schepen moesten terugkeeren. De Duitsche ambassadeur verlaat Petersburg. WASHINGTON, 1 Aug. (Reuter.) Op het Witte Huis werd medegedeeld, dat de ambassadeur van Duitschland uit Petersburg vertrekt. Te Berliju. BERLIJN, 1 Aug. (Eigen bericht.) Nadat de mobilisatie uit de extra-bladen, die de menschen elkander haast uit de handen rukten, na een dag van eindeloos wachten bekend was geworden, stroomden tegen zes uur tien duizenden naar het ruime plein voor het paleis, waar zij den Keizer, die zich aan de menigte maar vindpn kan zeg nu toch niet, dat het niet zoo is Vader Daily kon haar niet van haar besluit afbrengen. Hy moest haar dan ook wel toe geven, dat zy hier het veiligst was. De dagen werden korter, de avonden vielen sneller. Tegen den nacht zond zy de andere' verpleegsters weg om rust te nemenzelfs de man die altijd waakte, mocht nu vertrekken en Marcella bracht alleen den nacht bjj de zieken door. Vader Daly had op zich genomen dien avond aan Bryan te schrijven. Zij wilde hem uit vrees voor besmetting niet schrijven van uit het hospitaal. Wat zou zy hem misschien niet te schrijven hebben, voor er eene week verloopen was Zy wikkelde zich dichter in hare sjaal en trachtte het beven harer leden en het klop pen van haar hart te doen bedaren, dat haar overviel bij de gedachte, dat deze kans om Bryan te redden, haar misschien zou kunnen ontsnappen. Na middernacht opende de zieke de oogen en begon te ijlen, en Marcella viel op hare knieën en luisterde naar elk woord, alsof baar loven er van afhing. Het waren niets dan on samenhangende, verwarde uitingen van een slecht geweten, die haar niets ontsluier den. Eens hoorde zij hem met eenen vloek Kilmorey's naam noemen, maar er volgde geen enkel woord op, dat vaD eenige beteekenis was. Zij kon niets opvangen, dat haar eeDigg VOLKSBLAD. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat 1. dat het kantoor van den gemeente-Ontvanger is verplaatst naar de gemeente-secretarie. 2. tot tijdelijk gemeente-Ontvanger is benoemd A. P. de Vos te Ter Neuzen. 3. het kantoor op nader bekend te maken tijd zal geopend zijn. Ter Neuzen, 3 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN, 1^^^ brengt ter kennis van belanghebbenden dat ter gemeentesecretarie gelegenheid bestaat tot hot aanvragen van vergoeding voor a. de echtgenooten van de Iandweerplichtigen op Dinsdag, 4 dezer des namiddags van i tot 5 uur en b. idem van de mllitleplichtigen op Woensdag 5 dezer, des namiddags van 3 tot 6 uur. Ter Neuzen, 3 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd J. HUIZINGA. NAAB HET EnGELSCH VAN

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1