Laatste Berichten. Rechtszaken. Gemengde Berichten. BUITENLAND. Oorlogsgevaar in Europa. Burgerlijken Stand. Huogwatergetij te Ter Neuzen. De oorlogsverklaring. WEENEN, 28 Juli. Heden is door Oosten- rijk-Hongarije aan Servië een oorlogsverklaring gezonden, alle diplomatieke tusscheokomst ten spijt. De Oostenrijksche troepen hebben de grenzen overschreden en de oorlog is formeel begonnen. Nestor Wilmart. BïfüSSEL, 28 Juli. Heden morgen werd Wilmart tot 10 jaar, Rasquin tot 7 jaar en Wachter tot 4 jaar de overige beschuldigden tot 3' jaar gevangenisstraf veroordeeld. ArrondLssements-Reclitbank te Middelburg Zitting van 28 Juli 1914. C. C. T., 16 j., fabrieksarbeider te Westdorpe, is wegens poging tot diefstal veroord. tot 3,50 of 1 week tuchtschool. F. F. d. M., 21 j., arbeider te Nieaw-Namen (Clinge), is wegens mishandeling veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. C. W. V., 58 j., logementhouder te Hulst, is wegens beleedigiug van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hechtenis. C. A. B., 25 j., arbeider te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroord. tot 3 weken gevang. E. B., 26 j., werkman te Westdorne is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Th. d. W., 38 j., zonder beroep te Honte- nisse, is wegens als voren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. J. G., 34 j., kermisreiziger, thans wonende te Gent (B.), is wegens mishandeling van een dier veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Afwatering-Braakman. In de laatste jarens hebben de Belgische landbouwers, die wonen in de nabjjbaid van de Nederlandsche gemeente Philippine, ge klaagd over de slechte afwatering. Door in poldering vbh een gedeelte van den Braakman alsmede door verzanding kan de Isabellasluis aan al het water, dat uit Belgie komt, geen doortocht verleenen. Onlangs is een internationale commissie be noemd om deze zaak te onderzoeker, en het gp- volg hiervan is, dat het Nederlandsche ministerie van waterstaat heeft voorgesteld het aanleggen van een kanaal, dat van de Belgische gemeen te Bouchoute zou uitgaan en uitmonden in de Wester-Schelde. De kosten worden geraamd op 200.000 francs. Dit ontwerp is door den pro vincialen raad van Oost-Vlaanderen zeer gun stig ontvangen en wordt thans door Bruggen en Wegen te Gent onderzocht. De staking bij de llaagselie tram geëindigd. In een nagenoeg voltallige vergadering van het stakende H. T. M.-personeel, gehouden op Zondag 26 Juli in het gebouw van den R.-K Volksbond in Den Haag, werd met algemeens stemmen besloten de staking op te heffen en wel op de volgende gronden; ten eerste de arbeidersvoorwaarden zullen vastgesteld worden door een commissie in overleg met de H. T. M -directie en onder goedkeuriug van B. eu W., welk reglement op 1 October a.s. in werking treed en in overeenstemming zal zijn met het werkliedenreglement der gemeente ten tweederancune-maatregelen zullen niet worden genomen ten derde het personeel zal geleidelijk weder in dienst worden genomen en zjjn onde plaats innemen. Aldus luidt het communiqué door de stakings- leidiug gisteravond meegedeeld. Na langdurige en herhaalde conferenties, waarin de heeren Van der Voort van Zijp en Hoejenbos mede een groot aandeel hadden, is men eindeljjk tot dit vergelijk gekomen. De tramdirectie zou heden met de organi satie van haar bedrijf beginnen. De conduc teurs en koetsiers met meer dan 20 dienstjaren waren tegen 9 uur opgeroepen om in dienst te komen. Het jongere personeel zal geleidelijk in dieost genomen worden, naarmate de regeling verder grijpt. Eergisteren is alleen in dienst gedaan, behalve op de Delftsche tram, op de lijnen 3, 8 en 10. Een veldwachter gearresteerd. In het dorp Osterweddingen, nabjj Maag denburg, heeft men een geval als met het fort Chabrol beleefd. Zekere Kramer, een veldwachter, had ruzie gekregen met zekeren Held, die aan den weg naar Maagdenburg de toornen van zijn vader stond te bewaken. De ruzie liep hoog en Kramer schoot op Held die dood neerzonk. Kramer gaf het gebeurde dadeljjk aan, maar omdat hij veldwachter was en men dus noodweer aannam, bleef hp voor- loopig op vrjje voeten. Weldra echter' bleek, dat er geen sprake van noodweer was geweesf, en men besloot Kramer te arresteereu. Deze vernam dit en barricadeerde zich terstond ii zijn huis. Op iedereen, die zijn huis naderde vuurde hij en in korten tijd had hij zes men- chen en één kind zwaar gewond. Daarop werd hulp uit Maagdenburg gerequireerd, de president van politie, een inspecteur en vijftien agenten kwamen ijlings in auto's aangereden toen Kra mer zulk een overmacht tegenover hem zag, gaf hjj zich gewonnen. Hij stelt nn de zaak aldus voor: hij heeft Held in noodweer dood geschoten en zich vervolgens gebarricadeerd, omdat het volk hem wilde lynchen, zoodat gjj toen ook weer in noodweer geschoten heeft Het lot van een kunstenaar. Een kleine toevallige gebeurtenis in Weenen heeft de groote tragiek van het leven van een bekend en erkend kunstenaar doen zieo. In de Gumperdorfer Strasse brak van een door verscheidene personen getrokken hand wagen een wiel af. De wagen gaat scheef, de last valt en stort op het plaveisel. Op den wagen stond een marmeren groep van een bekend Weensch beeldhouwer, waarvan de foDtein in het park te Schönbrunn algemeen bewonderd wordt. Zijn nieuwste werk was voor de wereldtentoonstelling in San Francisco bestemd. Zjjn laatste hoop had de door het noodlot vervolgde kunstenaar op dit werk gezet. Om de transpoitkosten naar het station te sparen, waren hij en enkele vrienden voor den wagen gaan staan. Daar lag nu zijn verwachting vernietigd op straat. Het is de laatste akte van epn kunstenaarstragedie, daar de beeldhouwer met zijn familie van zeven kinderen, in bijzondere behoeftige omstandig heden schijnt te verkeeren. Ieder richt in spanning het oog op het Z. O. van ons werelddeel. Het Balkanschiereiland, waar wel de minste beschaving en ontwikkeling heerschen (Rus land wellicht uitgezonderd), is het punt, waaruit de oorlogsfakkel heel Europa in vuur en vlam dreigt te zetten. Gebeurtenissen van wereldvermaardheid (men denke een oogenblik aan het proces: Mad. Caillaux), zij raken op den achtergrond, houden de spanning van het publiek niet meer gaande na het dreigende gevaar, door het conflict tusschen Servië én Oostenrijk te voorschijn geroepen. Menigeen vraagt zich bezorgd af, waartoe deze kwestie tusschen twee landen kan leiden. Niet alleen, dat de oorlog, waar ook ter wereld, een menschonteerende gruwel is. die ons door zijn ontzaglijk aantal menschenlevens, dat alles gevolg van de moderne hulpmidde len geëischt wordt, doet sidderen, maar ieder gevoelt het zoo goed, dat al blijve de strijd van onze landpalen verwijderd, wij en anderen mèt ons den weerslag gevoelen door duurte en werkeloosheid, door het uit hunne werk zaamheid roepen van vele nuttige leden der maatschappij. Wie onzer zou de verantwoordelijkheid durven aanvaarden van het in vuur en vlam zetten van geheel Europa? En toch schijnen er menschen te zijn, in onzen tijd, in den tijd van vredescongressen, in onze eeuw van beschaving en vooruitgang, die dit aandurven. Het Z. O. van Enropa, het Balkanschierei land met zijne staten Servië, Bulgarije, Mon tenegro, Turkije en Griekenland, het is sinds jaren hèr het gebied van eindelooze verwik kelingen. Het groote, maar inwendig verdeelde Oostenrijk—Hongarije, bondgenoot van Duitschland en Italië, meende in 1908 het te kunnen wagen, een stuk van den Balkan, Bosnië te annexeeren, dat het sedert 1878 militair bezet hield. Het zwakke Turkije moest zich deze occu patie laten welgevallen. Maar na deze onverantwoordelijke daad van Oostenrijk scheen ook bij anderen de land- honger opgewekt. Even lichtzinnig als Oostenrijk, begon Italië den oorlog tegen Turkije, om zich in het be zit te stellen van Tripoli. Thans wilden ook Servië, Bulgarije, Monte negro en Griekenland niet achteraan komen. Zij begonnen den oorlog tegen Turkije en wisten nieuw gebied bij het hunne te voegen, al hielden zij, getuigen hunne wreedheden, hun naam als Christenstaten niet hoog. De oorlog onder elkander kon niet uitblijven, en nadat Bulgarije vernederd was en Roemenië met weinig moeite zijn deel had bekomen van den buit, dien het menschenslachten had op geleverd, begon de misère in Albanië, die nog niet geëindigd is en waarvan de Hollandsche officieren, die hun besten leider Thompson verloren, kunnen meepraten. Bij al deze kwestie's heeft Duitschland ten behoeve van zijn bondgenoot Oostenrjjk steeds zijn zwaard in de schaal geworpen en deze doen overslaan. Servië had gaarne, nu de weg door Bosnië was afgesloten, in Albanië een' vrijen weg naar zee gevonden. Doch Oostenrijk belette aan Servië in deze richting zijne vruchten van de overwinning te plukken. Dé anenxatie van Bosnië door Oostenrijk in 1908, het beletten van Servië's uitweg in 1913 naar de Adriatische zee hebben den haat van i^ervië tegen Oostenrijk hoog doen oplaaien. Hierbij houde men in het oog, dat geen land in Europa, zoo verdeeld is door rassen qn nationaliteiten als juist Oostenrijk. In dit Oostenrijk wonen vele slaven, zich één gevoelend met hunne slavische broeders in Servië. Tal van genootschappen, die hun verzamel punt vinden in Servië, propageeren rusteloos voor een Groot-Servië. Minder aan anarchisme, dan juist aan deze imperialistische beweging is Je dood van den Oosteorijkschen troonopvolger en zijne gemalin, kort geleden in Serajewo, de hoofdstad van het door Oostenrijk ingepalmde Bosnië ver moord, te wijten. Het ultimatum door Oostenrijk aan Servië gezonden, is een gevolg van dezen moord. Het in verhouding tot het reusachtige Oostenrjjk zwakke Servië, gaf op bijna alle punten toe. Dat Oostenrijkers zouden zitting nemen in de commissie, die in Servië zélf, een onderzoek zouden instellen naar alle kwestie's met de campagne tegen Oostenrijk in verband staande, kon de Servische regeering uit nationalen trots niet toestaan. Daardoor wa3 aan het ultimatum niet vol daan, en daar Oostenrijk wegens het niet- teekenen door Servië van het protocol der Haagsche vredesconferentie, zich niet verplicht acht eene oorlogsverklaring te zenden, is feitelijk zonder deze de oorlogstoestand ingetreden, wat blijkt uit bet gevangen nemen door Oosten rijksche militairen van den chef van den Servischen generalen staf, die Zaterdag op ^ijne terugreis uit de badplaats Reichenberg aan een Hongaarsch station werd ingerekend. Thans is de diplomatie, vooral van Fransche en Engelsche zijde (die in deze kwestie ontwijfelbaar het zuiverts staan) doende, het oorlogsgevaar, zoo mogelijk te keeren. Moge zij slagen W ant bij voortgang van het conflict mag men vragen Zal Bulgarije niet Servië aanvallen, om terug te halen, wat het verloor Zal Roemenië zich onzijdig houden En als Rusland zich verplicht acht Servië te steunen, zal dan Duitschland en Italië zijn bondgenoot Oostenrijk niet helpen Moet Frankrijk dan Rusland niet steunen? Wat zal Engeland doen? Nimmer was de situatie zoo gevaarlijk. Hopen wij daarom, dat het gevaar worde afgewend. Intusschen neemt ieder land zijne maatre gelen. En ook België en ons land maken zich gereed tot handhaving kunnen neutraliteit. Toestand in Servië. De „Züdslaviscbe Korrespondenz" verneemt uit Semlin over de toestand in Belgrado: De stad bood gisteren een beeld van de grootste verwarring, onder de bevolking ont stond een paniek, die door geruchten over den aanstaanden opmarsch der Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen, en door geruchten over het bombardement van de stad nog werd ver hoogd. In de avonduren kwam plotseling het gepeupel uit de voorsteden in de straten en begon op enkele plaatsen te plunderen. Mili taire patrouilles moesten van de wapens ge bruik maken. Op enkele plaatsen ontstonden te middernacht ernstige botsingen tusschen het volk en de troepen, die op de menigte moes ten schieten. Het garnizoen was reeds Zater dagavond uit de stad vertrokken en had slechts enkele bedekkingstroepen achtergelaten, r De houding van Rusland Nadat Maandag voor Petersburg de buiten gewone steat van beleg werd afgekondigd, publiceert de stedelijke prefect heden een lijst van de misdaden, die voor de militaire recht banken zullen worden behandeld, benevens een lijst van de misdaden, die langs admini stratieven weg zullen worden gestraft. Wolffs bureau verneemt van vertrouw bare zijde, dat de algemeene indruk na het onderhoud van Sasonof met den Oostecrijkschen gezant graaf Szapary gunstig is, al blijft de toestand ook kritiek. Tegen middernacht trokken vele duizen den betoogers onder het zingen van nationale liederen langs de Newsky-Prospect en andere hoofdstraten, hielden stil voor het Servische gezantschap, waar voor den Servischen gezant een betooging werd gehouden. De gezant kwam aan het raam en dankte voor de be- tooging en den moreelen steun aan Servië. Daarop ging 'de menigte zonder incidenten uiteen. Het bericht van de Weensche Sonn- en Montagszeitung, dat de Serviërs de brug over den Donau tusschen Belgrado en Semlin in de lucht hebben laten springen, is blijkbaar ODjuist. Aan het Berliner Tageblatt wordt vandaag uit Semlin geseind, dat men daar ervoor vreesde, dat de Serviërs er toe zouden over gaan, wat ten eersle bewijst, dat het nog niet gebeurd was en ten tweede leert hoe het ge rucht in de wereld gekomen is. Naar de Secoio uit Nisj verneemt, heeft kroonprins Alexander van Servië van de leger bevelhebbers de verzekering ontvangen, dat binnen acht dagen een leger van 300,000 man en 10,000 reservisten op voet van oorlog kan zjjn. Uit Semlin wordt aan de Lokal Anzeiger geseindHet garnizoen van Belgrado had zijn afmarsch reeds Zaterdag voltooid en slechts een kleine dekking bleet in de stad. Het Ser vische legerbestuur concentreert groote troepen massa's bij Semendria en Nisj. Voor het ge wone verkeer rijdt dagelijks een trein naar het binnenland. I e Belgrado is het tot groote betoogingen gekomen, toen mfn de troepen, die tot nu toe in het geheim des nachts weggezonden werden, voor de eerste maal op klaarlichten dag liet afmarcheeren. Des avends heerschte in alle openbare lokalen eeD uiterst opgewekte stem ming. Ernstige lieden gelooven echter nog te kunnen hopen, dat de Skoepsjtina aan den kritieken toestand een verrassend einde zou kunnen maken, wat echter nauwelijks te denken valt. De Servische regeering is tegenover de militaire partjj, de zoogenaamde »Zwarte Hand*, te zwak. Men zou moeten vreezen, dat deze partij bij een terugtocht van de regeering het de dynastie zou laten ontgelden. liet begin van den oorlog Uit Semlin wordt aan het Berliner Tage blatt geseind De Servische regeering trekt in Tsjoepria, Semendria en Pozarewats sterke troepen tezamen, die bestemd zijn om met generaal Stefanowits aan het hoofd, bij Temes- kubin over den Donau te trekken en Herzego- wina binnen te vallen. De kroonprins-regent Alexander heeft zich naar het hoofdkwartier in Waljewo begeven, daar men in militaire kringen het beschieten van Hongaarsche soldaten door Servische soldaten als het begin van den oorlog beschouwt. Wil Servië zich onderwerpen Uit Weenen wordt aan de Lokal Anzeiger geseind: In Weensche kringen hier ter stede is bericht ontvangen, dat Servië zich tegen morgen zou willen onderwerpen en reeds on derhandelt door bemiddeling van de gezanten van een buitenlandsche mogendheid, die ge neigd zou ziju de kosten van de Oostenrijksche mobilisatie te betalen. Afkeuring der Oostenrijksche nota De correspondent van de Temps te St. Peters burg seint: De gezanten van Duitschland en Italië hebben op de meest besliste wjjze ver klaard, dat noch Duischland noch Italië den tekst van de Oostenrijksche nota gekend hebben. De Duitsche gezant heeft zich van elke be- schonwing omtrent die nota onthonden. De Italiaansche gezant heeft, naar het schijnt, vrij duidelijk zjjn afkeuring doen bemerken. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 29 Juli 5.48 6.13 Donderdag 30 6.40 7.7 Vrjjdag 31 7.39 8.15 Zaterdag 1 Aug. 8.53 9.37 Zondag 2 10.19 11.- Maandag 3 11.37 Dinsdag 4 0.10 0.38 TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 24 Juli Alexander Jacobus de Krijger 26 j., jm. en Carolina Dina Cornelia Bleijenberg 23 j jd. 24 Juli. Ludovieus Petrus van Hecke 27 j., jm. en Emma Christina Spondelee 27 j jd. Leendert Snaajjer 24 j jm. en Pieternella Sara Verbrugge 21 jjd. Cornelis Geerard van Doeselaar 26 j., jm. en Lidewij Cornelia de Groot 24 j., jd. Huwelijks-voltrekking 23 Juli Josephus van Mos- sevelde 26 j., jm. en Maria Melnnia van Bouchaute 27 j., jd, Cornelis Schoonakker 24 j., jm. en Cornelia Jacoba Pieternella Faas 25 j., jd. Jacobus Anthonie Verlinde 22 j jm. en Cornelia Magdalena de Feijter 22 j., jd. Framjois Daniel Dekker 24 j., jm. en Cor nelia Dekker 23 j., jd. Geboorten. 19 Juli. Pieter, z. van Pieter Harms en Leonie Breijaert. 20 Juli. Gerardus Hypolite, z. v. Dielus van der Linden en Rosalia de WijD. 21 Juli. Pieter, z. v. Cornelis Jacob Simons en Tona Cornelia Frederiksen. Sara Josina d. v. Theodorus Marinus Back en Virgenie Maria Dieleman. 24 Juli Johannes Franciscus, z. v. Godefriedus Josephus Koevoets eu Maria van Aalst. Overlijden. 20 Juli Francois Jacobus do Blaeij, oud 9 j z. van Leendert en Elisabeth Penne.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3