Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, DRANKWET. n No. 2491. Zaterdag 25 Juli 1914 25e Jaargang Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere, No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, _Deze Courant Terschqnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen b,j den Uitge.er M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Zitting van 23 Juli 1914. Voorzitter: de Heer J Huizinga, burgem. Aanwezig: de heeren Visser, Dees, Moggré, De Jager, R. Scbeele, Lensen, De Feijter, De Bruijne, Eijke en D. Scheele. Afwezig: de heeren Wieland, Donze en Van Borssum Waalkes. I. De notulen van de vergaderingen van 11 en 22 Juni worden goedgekeurd. II. Ingekomen stukken a. Brief van den Minister van Binnenl. Zaken, met de mededeeling, dat bij Z Exc. geen bezwaar bestaat, dat het onderwijs in de aardrijkskunde aan de H. B. S. te Ter Neuzen voor den cursus 1914.1915 wordt opgedragen aan den heer W. Wieberdink. b. Goedkeuring van Ged. Staten van een raadsbesluit waarbij besloten is tegen P. de Feijter, een procedure in eersten aanleg in te stellen tot bet verkrijgen van betaling van de voor zijn aandeel door de gemeente Ter Neuzen gemaakte kosten, terzake van het uitgraven (verbreeden en verdiepen) van de sloot langs de Kerkhoflaan. c. Missive van Ged. Staten waarbij aan den Raad gevraagd wordt of er bezwaar be staat tegen het besluit van den gemeenteraad van Boscbkapelle, om de kermis aldaar te verzetten van 8 en 9 Sept. op den 2e Zon dag en daarop volgenden Maandag in Sep tember. d. Missive van den Minister van Binnenl. Zaken betreffende goedkeuring van het raads besluit tot regeling van de jaarwedde der leeraren van de H. B. S. de heeren Van der Eijk en Duizendstra. e. Missive van Ged. Staten met goedkeu ring van het raadsbesluit tot aankoop van een motorspuit en de daarvoor aan te gane leening groot f3000. Missive van Ged. Staten betreffende raadsbesluit tot wijziging begrooting 1913. Al de voorgaande stukken worden voor kennisgeving aangenomen. g. Verslag van de Kamer van Koophandel alhier over het jaar 1913. Zal ter lezing worden gelegd voor de leden. Dankbetuiging van de gemeentebode H. Sonnevijlle voor de toegekende gratificatie. i. Besluit van Ged. Staten waarbij de reclame tegen den Hoofd. Omslag van J. van Silfhoud niet ontvankelijk is verklaard, als zijnde te laat ingekomen. j. Dankbetuiging van het Bestuur der Vereenigde Handwerkslieden voor de hulpen medewerking van den Raad ondervonden, waardoor de vereeniging aan de voorwaarden ter verkrijging van de provinciale subsidie kon voldoeu. k Adres van den heer J. Maljers, waarbij adressant te kennen geeft dat de wethouder Visser en het raadslid De Jager, tevensleden eener commissie van bijstand voor de publieke werken, mede zeggingsschap hebben als com missarissen van de N, V. Neuzensche handel in Bouwmaterialen, directeur Van der Peijl, adressant wijst er op dat de belangen dezer heeren zoo nauw betrokken zijn bij deze N. V. dat bet hem wenschelijk voorkomt, dat zij geene zeggingschap hebben voor keu ring van bouwmaterialen voor de gemeente, waarvoor door hunne vennootschap, ook wordt ingeschreven. Adressant verzoekt daartegen maatregelen te wille treffen. De beer Eijke merkt op, dat de materialen van genoemde N. V. die aan de gemeente geleverd zijn, door hem en den heer Doorenbos, gemeentearchitect, gekeurd zijn en dat de heeren Visser en De Jager, nooit aan de goedkeuring der materialen hebben medege werkt. Hij zegt dit om verkeerde gevolgtrek kingen te voorkomen. I. Brief van Ged. Staten inhoudende goed keuring van kohier schoolgeld voor het O. L. O. 2e kwartaal. Brief van het Bestuur van den »Bond m. ter behartiging van de belangen van het Kiud«, waarbij gewezen wordt op de gevaren van openbare «bioscoopvoorstellingen en ver zocht wordt een verordening aanhangig te maken betreffende het toelaten van kinderen tot openbare bioscoopvoorstellingen. De heer De Jager merkt op, dat er in de bioscoop een zedelijk gevaar schuilt en wenscht dat B, en W. daarop de aandacht zullen vestigen. De Voorz. antwoordt, dat we in Ter Neuzen nog al gerust kunnen zijn. Ten eerste worden in den zomer geen voorstellingen gegeven en ten tweede zijn de stukken die hier ge geven worden in Rotterdam reeds vertoond. En aldaar wordt van gemeentewege toezicht gehouden. n. Begrooting van het Burg. Armbestuur voor het dienstjaar 1915, bedragende in ontvang en uitgaaf 5677,34. o. Rekening en verantwoording van het Bestuur der Brandweer over het dienstjaar 1913. De ontvangsten bedroegen f 992,805, de uitgaven 534,67. Alzoo een goed slot van 458,13*. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. p. Adres van A. C. Risseeuw, kantoor houder van het hulptelegraaf- en telefoon kantoor te Sluiskil, met verzoek zijn traktement te brengen van 165 tot *200, wegens meerdere diensten. In handen gesteld van B. en W. om advies. q. Adres van de heeren Estor en Middel- berg, leeraren aan de H. B. S. alhier, waarbij adressanten er op wijzen, dat het algemeen gebruik is dat leeraren in Natuurkunde, Nat. Historie en Scheikunde eenige lesuren boven het aantal werkelijk gegevene te be rekenen, als vergoeding voor den tijd, besteed aan het voorbereiden der proeven. Adressanten verzoeken op verschillende gronden dat hun salaris berekend worde met toekenning van een aantal laboratoriumuren, conform aan de rijksregeling. In handen gesteld van B. en W. r. Een circulaiie met een schrijven van de vereeniging «Het Nederl. Registratuur bureau,» waarin de werkzaamheden enz. van dit bureau worden omschreven. Indien de gemeente Ter Neuzen door deze vereeniging ingericht wenscht te worden en oij de verdere toepassing der registratuur bijstand wil hebben, kan de gemeente dit verkrijgen tegen een subsidie van 85,per jaar. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. voor stellen deze circulaire voor kennisgeving aan te nemen, omdat als de gemeente er op inging, dit te veel geld zou kosten. Wordt besloten voor kennisgeving aan te nemen. s. De Voorz. leest voor een schrijven van den heer Wieberdink, hoofd der Muloschool, waarin deze uiteenzet, de plaatsing van het groot aantal leerlingen iu de Ie en 2e klasse, hoe er gehandeld is en hoe er verder ge handeld zal worden. De heer Wieberdink komt tot de slotsom, dat voor de eerste klasse de parallelklasse moet blijven, maar dat voor de tweede klasse dit nog zal kunnen zonder, hoewel dit voor enkele onderwijzers meer werk zal opleveren. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. t. Rekening van de gemeente over het dienstjaar 1913. Zal gesteld worden in handen van een commissie. III. Benoeming van een onderwijzer aan school D. Op de voordracht komen voor P. J. Ejjke te Ovezand, G. J. van der Bent en J. M. Cense, beiden te Ter Neuzen. Met 5 stemmen wordt benoemd dhr. Van der Bent. Op dhr. P. J. Eijke waren 3 stemmen uitgebracht. Aan deze stemming namen de heeren Eijke en R. Scheele geen deel wegens familierelatien met de voorgedragenen. De benoeming gaat in met 1 Aug. a. s. VI. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de M. U. L. O. school Op de voordracht komen voor J. Jansen, A. E. van der Heijden en J. S. Nijssen. Bij eerste stemming werden uitgebracht op mejuffr. Janseu 4 en op mejuffr. Van der Heijden 4 en 2 blanco. Bij de herstemming werd benoemd mej. Jansen met 5 st. Op mej. Van der Heijden 3 st. Twee briefjes waren blanco. De benoeming gaat in met 1 Sept. a. s. V. Opmaken van een opgaaf voor de be noeming van 2 leden van het college van zetters. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren van der Hooft en-Dees.; De Voorz. deelt uit den inhoud van een schrijven van Ged. Staten mede, dat door de verschillende autoriteiten de wenschelijkheid is te kennen gegeven, dat ook bouwkundigen worden voorgedragen en wanneer personen boven de 70 jaar worden voorgedragen daarbij wordt medegedeeld of die nog in alle opzichten geschikt zijn. Na verschillende stemmingen worden voorge dragen de heeren D. J. Dees en G. Ver linde, met deze heeren worden nog als no. 2 geplaatst de heeren A. Kooman en J. de Bruijne. VI. Voorstel tot aanstelling van een werkman in vasten dienst. De Voorzitter deelt mede, dat de grafdelver Haak als jaarwedde en vergoeding voor schoon houden der begraafplaats ƒ350, - ontving. Bet onderhoud zal in de naaste toekomst alleen van gemeentewege geschieden en zal door belasting wel 100,— opbrengen. B. en W. stellen voor met die werkzaam heden te belasten een persoon in algemeenen dienst, onder toezicht van den gemeente-bouw meester en daarvoor het personeel der gemeente-werklieden met een man uit te breiden en diens jaarwedde te bepalen op 500, De heer De Bruijne zou liever zien, dat een vaste grafdelver werd aangesteld, want hij vindt het een bezwaar als een werkman die b. v. aan de Westkant met de beerruiming bezig is, op eens weg zal moeten om een graf te maken. Vroeger stond de grafdelver Haak aan het hek van het kerkhof en ging dan vooruit, maar nu gebeurt het als de lijkstatie aankomt, dat de menschen moeten zoeken waar zij naar toe moeten. De Voorzitter antwoordt, dat dit, jammer genoeg, is gebeurd. Er is bovendien nog wel meer gebeurd waar over geklaagd kan worden, maar men moet in aanmerking nemen, dat er maar iemand was die tijdelijk die betrek king waarnam en niet op de hoogte was. Door B. en W. waren nog geen instructies gereed gemaakt. De heer D. Scheele is het met de heer De Bruijne wel eens en kan er bijvoegen, dat de gemeente er financieel schade bij heeft. Een vaste werkman kost 150 meer'en dat wordt later toeh ook 600 tractement. Verder ge looft hij dat in 't algemeen wat meer activi teit gewensent is, dan kan tijdelijke hulp wel worden gemist. Bij het tuintje aan de H. B. S. was het met de tijdelijke hulp water brengen bij de plantjes en nog eens water brengen. De Voorzitter weerlegt een en ander en wijst er op dat de bestaande toestand niet deugd. Tot heden werd de grafdelver belast met het onderhouden van verschillende graven en ontving daarvoor ook geld, maar als het dan niet behoorlijk werd gedaan, werd de ge meente daarvoor aangesproken. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu in stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren R. Scheele, De Bruijne en D. Scheele. VII. Voorstel in zake vervanging van de keibestrating in de Zandstraat en de Tholens- straat door eene klinkerbestrating. B. en W. stellen voor te besluiten de kei- bestrating in de Zandstraat en de Tholensstraat te vervangen door klinkerbestrating, indien voor de in die straten liggende keien een prijs kan worden bedongen, waaruit de kosten eener klinkerbestrating kunnen worden be streden. De heer D. Scheele vraagt of voor de uit komende keien koopers gevonden kunnen worden. De Voorz. antwoordt, dat er na de oproeping zich liefhebbers hebben opgedaan. Nu moet eerst het voorgestelde besluit worden genomen voor B. en W. verder kunnen gaan. De heer D. Scheele geeft B. en W. in over weging of er niet beter, zooals in de Dekker straat Scoria briks gebruikt kunnen worden voor nieuwe bestrating, die vindt spreker veel mooier. De Voorz. antwoordt, dat die veel te duur zijn en bovendien is gebleken, dat de paarden er op uitglijden. Dhr. Visser kan nog mededeelen, dat het plan is ook andere straten, zooals de Jozina- straat enz. te beklinkeren. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. V III. erzoek van C. Leunis om verhooging van jaarwedde. B. en VV. stellen voor, naar aanleiding van het adres van C. Leunis, timmerman in vasten dienst bij de gemeente, diens jaarwedde vast te stellen op f 600. De Voorzitter zegt, dat B. en W. aan het verzoek wenschen te voldoen op grond, dat het loon voor timmermans bij particulieren hooger is dan bij de gemeente, die naar hunne meening niet mag achterstaan. Het uurloon van de timmerlui is eenige maanden geleden, door hunne actie verhoogd, en moet Leunis, die bij de gemeente werkt, daardoor schade lijden. Hij voegt hieraan toe, dat Leunis een eerste klasse werkman is. Door B en W. is het uurloon met het aantal uren dat timmer lieden bij particulieren verdienen vergeleken met dat van Leunis en dan is dat bij parti culieren f 165 per jaar hooger. Die schade mag Leunis niet lijden. Nu hebben B. en W. in aanmerking genomen, dat Leunis bij de gemeente vast werk geeft en daarom wordt voorgesteld een verhooging van f 100. De heer Lensen kan met het voorstel van B. en W. niet meegaan en zou liever zien, dat het werd aangehouden tot bij de behan deling van de begrooting. Ambtenaren en werklieden in gemeentedienst ontvangen een jaarwedde, die bij het behandelen der begrooting telkens wordt vastgesteld. Hij keurt het af, dat hoe langer hoe meer van die goede ge woonte wordt afgeweken. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning voor den verkoop van sterken^ drank in bet klein van ALGERUS JOSEPHUS BEGHEIJN, bierhuishouder, enz., wonende te Ter Neuzen voor het linker voorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt P 114 en gelegen in den Piers- senspolder. Bipnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 20 Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1