Café „Het Nederlandsch Wapen", OPROEPING. een JONGEN m J. PETOIfGA, Gent. JACS. DE KOK, RIETEN EN BAMBOU HENGELS M. DE JONGE ER NEUZEN. JAC. DE KOK. - Ter Neuzen. JAC. DE KOK - TED NEUZEN. Veiligheids Scheermessen Systeem „Gillette" en Gewoon model SCHEERMESSEN. BUITENLAND. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. TERNEUZEH. H. H. Visscliers BINDWERK. DRUKWERK. ADVERTENTIEN. TIJDSCHRIFTEN. Haarsnij machines. Baardsnij machines. Negers en blanken. In de stad Louisville in Kentucky is thans door den gemeenteraad een verordening uitge vaardigd, waarbij het den negers verboden wordt zich in de wijken der blanke inwoners te ves tigen en omgekeerd. De bedoeling is de negers vau de blanken te scheiden. In de laatste jaren ging de negerbevolkiug ta Louisville, ongeveer een vierde van het aantal zielen sterk en wel varend vooruit en nu was er onder de rijkere negers een neiging gekomen, in de betere wijken der stad zich te vestigen. Dat wekte ontstemming onder de blanken die zich door de nabuurschap van kleurlingen beleedigd achten, en het ge volg was dat in de straten waarin zich negers vestigen de waarde der perceelen daalde. Door de nieuwe verordening hoopt men nu hieraan een einde te maken. Onder de negers, die de verordening ontwettig noemen, worden nu gelden bijeengebracht door het uitlokken van processen, deze onwettigheid aan te toonen. Men vreest bij de stemming onder beide partijen voor ongeregeldheden. De zaak Caillaux-Calmette. De zaak van mevrouw Caillaux begon Maandag voor het Hof van Assises te Parijs; 75 getuigen, 175 journalisten, teekenaars enz. wonen de zitting bij. Bij de ondervraging der beschuldigde gaf deze eenige uiteenzettingen. Zij ontkende dat haar man tijdens de Congo quaestie geld uit Duitschland ontving. Zij zeide reden te hebben aan de openbaarmaking van haar brieven te denken, en geraakte daardoor buiten zieh zelf. Er zijn weinig nieuwsgierigen in den om trek van het paleis, waar een weinig belang rijke regelingsdienst bestaat. In de zaal is het vol; het aantal uitgegeven kaarten is als gewoonlijk veel grooter dan het aantal zetels. De beschuldigde komt te 12.10 binnen. Zij is blond en slank en ziet er nog jong uit. Zij draagt een zwart costuum, een zwarten hoed en een donkerblauwen mantel. Zij geeft geen bewijzen van zenuwachtigheid en is integen deel blijkbaar vastberaden genoeg. De oproeping der getuigen geeft aanleiding tot kleine bewegingen van nieuwsgierigheid bij het noemen van bekende namen, als Caillaux, Ceccaldi, dr. Calmette en anderen. De president deelt mede, dat slechts de eerste vijf getuigen heden zullen worden ge hoord. Bij de ondervraging door den president verhaalt de beschuldigde met kalme, rustige stem haar levensgeschiedenis. Zij windt zich op bij het verhaal van de aanvallen op haar man en vooral van de moeilijkheden, door mevr. Gueydon, de eerste vrouw van Caillaux, veroorzaakt. Breedvoerig en op klagenden of verontwaar digden toon spreekt zij over de voorvallen, die den moord voorafgingen. De toon schijnt wei-bestudeerd te zijn. Zij kijkt van tijd tot tijd de zaal in, om te zien of het inslaat. Over de brieven, waarvan zij de publicatie vreesde, vertelt zij dat deze niets bevatten dan heel behoorlijke zaken en van hooge moraliteit. De zitting wordt daarna geschorst. Te 2 uur wordt het verhoor der beklaagde voort gezet. Opstootjes te Leeuwarden. Vrijdagnacht, ruim 3 uur, toen de verschil lende inrichtingen van vermakelijkheden, zoo ook de cafés enz. te Leeuwarden ingevolge de politieverordening waren gesloten, bevonden zich neg verschillende personen, onder wie employés van den circus-Althoff, in een café aan het Ruiterskwartier. De politie maande de aanwezigen aan te vertrekken, een verzoek, waaraan allen op éeo na voldeden. De on willige moest op hardhandige wijze worden verwijderd. Dit stond den anderen niet aan en de employés van den circus-Althoff ver zamelden zich en namen een dreigende houding tegen de agenten aan. Plotseling trok een uit de bende een mes en zou daarmee de politie te Ijjf. Dit was 't teekeo voor de anderen tot een algemeenen aanval. Deze werd echter onmiddellijk afgeslagen. De agenten trokken hun sabels en dreven de ruzie makers naar de Schrans terug, waarbij gevoelige klappen werden uitgedeeld. Bjj den spoor overweg staakte de politie haar actie en hield zich daar nog enkele oogenblikken op, daar men vreesde, dat de teruggeslagenen zouden terugkeeren. Dit was goed gezien. Met jjzeren staven, hooivorken en enkelen zelfs van vuurwapenen voorzien, keerde de bende terug. Doch zij stuitte bij den spoorweg op de inmiddels versterkte politie en keerde terug, onder de bedreiging wraak te zullen nemen. De inilloenen-erfgenaam terecht. Eindeljjk is de zoo laDg gezochte erfgenaam Otto Brandt terecht. Zooals men zich herinne ren zal. werd in begin van dit jaar bekend, dat aan zekeren Otto Brandt een aanzienlijke som zoude vermaakt zjjn. Alle pogingen werden in het werk gesteld om den gelukkigen erfgenaam te vinden doch alles was te vergeefs. Het laatst zon Brandt gewoond hebben in de mijnstreek, doch ondanks de nauwkeurigste nasporingen gelukte het niet hem te ontdekken. Zijne jeugd bracht Otto Brandt door in Maastricht, waar hij thans sedert eenige dagen verblijf houdt. (L. K.) Er in geloopcn. Zaterdagavond werdeu aan den Zeeburger- dijk vlak nabij da groote sluizen, een heer en dame lastig gevallen door iemand die hen reeds vroeger op den avond gevolgd was. Ter ver- dediging diende de heer den ander met zijn wandelstok een slag toe, die zóó aankwam, dat enn bloedende wond aan het achterhoofd oot- stond. De gewonde riep luidkeels om hulp, welk hem verleend werd door op zgn geroep toegeschoten sluiswachters en rijksveldwacht. Aan het sluiswachtersbuisje werd de gewonde verbonden doch tevens door den rijksveldwacht in verzekerde bewaring genomen en naar het bureau Muiderpoort overgebracht, daar men in hem iemand herkende, dien de politie reeds lang zocht. Een honderdjarige. Zondag was het 100 jaren geleden, dat me vrouw de wed. A. C Andreoli geb. Van Esveld, Prins Hendrikstraat 95 te 's-Gravenhage het levenslicht aanschouwde. Opgewekt als ze nog steeds aan 't huiselijk leven deelneemt, was ze reeds vroeg bij de hand en gaf ze te kennen haar lOOen verjaardag tok kerkelijk te wilien vieren en op den bepaalden tijdging ze met hars dochter, mevrouw de wed. Jausen, naar de Groote Kerk, waar ds. Karres, die van hare aanwezigheid op de hoogte was, haar in zijn preek en gebed herdacht. Bij het verlaten van de kerk had de jubilarresse honderden de hand le drukkeD. lo den loop van den dag stroomde het schriftelijke gelukwenschen ten huize van de 100-jarige eu kwamen tal van belangstellenden hun opwachting maken. De burgemeester, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, zond een telegrafische gelukwensch. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat deze 100-jarige nog zonder bril leest en nog ver schillende handwerken verricht. Overigens is ze lichamelijk en geestelijk nog beter dan menige 60-jarige en stelt ze nog in alles belang en toen ze Zondagavond zich later dan gewoonlijk ter ruste begal, beweerde ze niets vermoeid te zjjn na den zoo emotievollen dag. Mevrouw Andreoli heeft nog in leven 3 kinderen eu 11 klein kinderen. De familie bestaat thans uit vijf ge slachten. Hoewel aangetrouwd, bezit deze familie bo vendien nog een 103- en een 102-jarige. MEXICO. Het scherm is gevallen en daarmee is in het Mexicaansche drama aan een bijzonder spannend bedrijf, waarin Huerta de hoofdrol speelde, een einde gemaakt. Ala een langen, wanhopigen strijd heeft de grijze revolutie-generaal zich genoodzaakt ge zien, voor den machtigen binnenlandschen vijand het veld te ruimen. Vrijdag is Huerta, na zooals we reeds meld den, officieel van de regeering te hebben afstand gedaan, door vice-president Blanqoet vergezeld, te Puerta Mexico aangekomen. Ln al vreesde men, dat iederen dag van zgn langer verblijf op den Mexicaanschen grond nog tot ongewenschte gebeurtenissen zou aanlei ding geven, boden dadelijk, zoowel de gezag voerder van den Duitschen kruiser als de Engelschen consul, den ex-president een onderkomen aan boord van een der oorlogs schepen aan, welk eerste aanbod door Huerta dankbaar aanvaard werd. In een intervieuw heeft hij te kennen ge geven, dat hij 't koste wat het wilde, den vrede zou herstellen. Die belofte had hij gestand gedaan door vrijwillig af te treden en nu wilde hij eerst naar Jamaica en dan naar Europa gaan, totdat opuieuw het Mexicaansche volk een beroep op zijn hulp mocht doen. W aarom hij door een vroeger aftreden den door hem beoogden vrede niet eerder tot stand bracht, deelde de ex-president natuur lijk niet mede. Nu is op het groote Mexicaansche staats- tooneel het scherm voor een nieuw bedrijf naar boven gehaald. Thans zien we Carbajal als president, al weten alle Europeesche toeschouwers, dat hij slechts de hoofdrol speelt tot de andere groote Mexicaansche acteur Carranza in staat is, die van hem over te nemen. Het geheele diplomatieke korps heeft Car bajal inmiddels als president begroet en met hem de gebruikelijke wenschen over het tot stand komen van een spoedigen en langduri- gen vrede gewisseld. Toch zullen nog heel wat geschillen uit den weg geruimd moeten worden voor de toestand in Mexico de goedkeuring van alle belanghebbenden zal kunnen wegdragen. Reeds is te Washington en in Europa groote ontstemming gewekt door het besluit van Carranza om de staatsschulden, onder Huerta's bewind aangegaan, niet te erkennen. De V er. Staten willen zelfs een internationale commissie benoemen om deze kwestie met Carranza te regelen en dreigen, wanneer een en ander niet in orde mocht komen, het nieuwe bewind niet te zullen erkennen. Hoewel de regeeringstroepen langzaam te rugtrekken, blijft Carranza hun onvoorwaar delijke overgave eischen en heeft nu reeds het plan te kennen gegeven van wraakoefe ning te houden over de vermoording van Madero. Reeds zond hij 7000 man naar de Mexi caansche hoofdstad om er de orde te bewaren. De Amerikanen besloten dan ook, hun troepen voorloopig nog te Vera Cruz te laten tot alle Mexicaansche moeilijkheden uit de wereld geholpen zijn. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington verzekert, dat men geen ver dere stappen zal doen, voor de nieuwe Mexi caansche regeering werkelijk is ingesteld en haar houding ten aanzien van Huerta's bui tenlandsche schulden officieel heeft blootgelegd. Wanneer Huerta weg is, zal 't vrede zijn, heeft men in Washington steeds geroepen.' Nu is Huerta weg, maar de vrede kan nog zeer lang op zich laten wachten. DUITSCHLAND. De roode musketier. In een trein zaten een aantal soldaten, van het 64e regement infanterie, en bij hen voegde zich een heer, die met een der soldaten een gesprek aanknoopte. Een paar dagen daarna schreef den heer een brief aan den regements- commandant, waarin hij mededeelde: meteen soldaat van zijn regement kennis gemaakt te hebben, die niet alleen roode haren en roode zomersproeten bezit, doch die ook roode meeningen heeft. Onder meer zou de „roode musketier hebben gezegddat de recruten dom zijn als zij bij den troep komen, doch dat zij voor 90*/o sociaal-democraat zijn als zij het regement verlaten. En als ér ooit oorlog komt, had de roode musketier verklaard, zullen wij „tegen den binnenlandschen vijand oprukken en alles kort en klein slaan". En zoo voort. De kolonel wist, na de ontvangst van dien brief niets beters te doen, dan alle roodharige soldaten van het regement te ondervragen. Vier-en-zestig roode soldaten moesten verkla ringen afleggen, en een ervan werd door den denunceerenden burger aangewezen als de man die het gesprek met hem had gevoerd. En hoewel de andere musketiers van het 64e verklaren, van dat gesprek niets te hebben gehoord en de roode musketier zelf verklaard, geen woord van het in den brief medege deelde te hebben gezegd, werd de musketier Fischer, omdat hij de eer van het 64e had aangerand en openlijk sociaal-democratische denkbeelden had uitgesproken, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. TER NECJZEN. Huwelijks-aangiften. 17 Juli. Harinus van de Wege, 27 j.jm.en Alida Catharina van Alten, 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 Juli. Maarten Adriaan van Dixboorn, 24 j., jm. en Pieternella Elisabeth Dubbeldam. 24 j., jd. Geboorten. 14 Juli. Andries Peter, z. van Chri- stoffel Hendrik van Gelderen en Margaretha Maria Dung. 15 Juli. Tanneke Cornelia, d. van Jan van Langeyelde en Janna Suzanna Harms. Abraham Cornelis, z. van Louis Willem Rijnbergen Johanna Magdalena Tholens. 18 Juli. Simon Marinus, z. van Hendrik Kiel en Catharina den Deurwaarder. Overlijden. 16 Juli. Adriaan Johannes Cornelis Platteeuw, oud 4 m., z. van Pieter en Helena Meeusen. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 22 Juli 1.3 1.24 Donderdag 23 1.44 2.4 Vrjjdag 24 2.24 2.43 Zaterdag 25 3.3 3.22 Zondag 26 3.42 4.2 Maandag 27 4.21 4.42 Dinsdag 28 5.4 5.24 St. Baafsplaats 6. Rechtover deu Rathskeller en Vlaamsch Tooneel. Aanbevelend. Zij, die genegen zijn als Vrijwilliger dienst te doen bij de Moterspuit der gemeentebrandweer, hetzij met of zonder vergoeding, gelieven zich aan te melden op Donderdag 23 Juli 1914, des avonds van half acht tot half negen aan het Spnithuitf op de Markt. De Opperbrandmeester, J. J. VERJAAL. Ter Electrische Drukkerij van M. DE JONGE, kan terstond geplaatst worden om in het vak te worden opgeleid. - - De geheele collectie - - - is voorradig - - in de meest uitgebreide zin. Bijzondere sorteering en bijbehoorende VISSCHE RIJ-ARTIKELEN. Wilt Gij Uwe Boeken netjes en goedkoop opnieuw- of overgehou den hebben, wendt U dan tot ons. Hebt Gij iets vlug, netjes en goedkoop te drukken, komt er mede bij ons. Wij belasten ons met de plaat sing van Annonces in alle Bladen. Wenscht Gij Uwe Tijdschriften of Werken in afleveringen steeds regelmatig te ontvangen, Abon neert U bij ons. nn x Alles met garantie. lilllllllllllllllllllllüllllllllllltlllllll

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3