I UIT OUZE OMGEVING. het werk werden gepleegd, waarna het onder zoek onmiddellijk door den controleur werd begonnen, die tegelijkertijd den ingenieur Kwisthout waarschuwde. Deze nam hiervan echter geen notaOf Kwisthout indirect medeplichtig is, kan voorloopig nog niet be oordeeld worden, maar wel werd het vreemd gevonden, dat hij in de pauze naar beklaagde Kuiper toekwam en hem vertelde dat de officier van justitie thans geen toestemming tot bezoek kon geven, maar dat hij zoodra zulks werd toegestaan, beklaagde in de ge vangenis zou komen opzoeken. Het bracht weer een heele drukte in onze straten, toen 's morgens de leerlingen der hoogste drie klassen der openbare scholen zich naar de provinciale boot (een expres) begaven, om de jaarlijksche schoolreis te onder nemen. Het scheen wel of dit jaar de weersom standigheden minder ten goede zouden werken dan bij vorige gelegenheden. De Woensdag was een echte regendag ge weest en dreigend kwamen de wolken ook Donderdags dicht bij het vertrek opzetten. Gelukkig kwam men droog aan boord. Niet lang daarna voer de boot af onder het hoezeegeroep der kinderen en nagestaard door eene groote menigte. Ongeveer 300 menschen werden door de boot medegenomen. Enkele druppels waarschuwden, dat deze reisdag wel eens weinig beter kon zijn dan de vorige. Maar een droeve morgen geeft vaak een' blijden dag. Zoo ook hier. Al mocht het 's morgens in Middelburg gestortregend hebben, al vielen in Ter Neuzen na den middag de droppels in menigte, de schoolreis ontkwam aan deze ongewenschte buien. Goed weer van het begin tot het einde. De tocht naar Vlissingen had opgewekt plaats. De voorbijvarende stoomers en schepen werden krachtig toegejuicht. Het grootst was de ovatie gebracht aan de N. 12, de hoogaars, van welke het verhaal over de worsteling met een groot, vreemdsoortig zee dier tot velen bleek doorgedrongen en waar van vermoed werd, dat getracht werd het ontsnapte reuzendier op te sporen. Na het schutten door de sluizen te Vlissingen werd opgestoomd naar Middelburg, waar men vroegtijdig aankwam. De wandeling werd niet te groot genomen. Langs het droogdok, de Abdij, de Balans, waar de fontein werkte, het Zeeuwsch genoot schap voor kunsten en wetenschappen, het gerechtsgebouw, kwam men door de Noord straat op de Markt met hare tentjes en drukte van beweeg van allerlei aard, het mooie stad huis op den achtergrond. Nog een stuk bolwerk en een paar interes sante plekjes bezocht, en de stoet marcheerde het Schuttershof binnen, een prachtige ge legenheid om zoo'n groot getal monden te bevredigen. Van Middelburg ging de tocht naar Vlis singen. De herinnering aan onzen grootsten zeeheld werd verlevendigd door een bezoek aan zijn standbeeld. Het gerommel van den donder en het lichten in de verte, vertelde, dat er aan de overzijde zwaar weer was. Maar de jonge reizigers bleven ook thans verschoond. Aan het strand en in de duinen kon men schot dat zy dien morgen gehoord had en weder zag zy op naar den rotsachtigen heuvel. De heideplantjes, die dien morgen hare aan dacht getrokken hadden, waren nu purperrood door den glans der ondergaande zon. Z(j wilde dien henvel, beklimmen voor de zon onder ging. Wat een verrukkelijk vergezicht moest hen daarboven hebben Zij sloeg den smallen weg in en beklom het kronkelde pad, dat naar den top van den heuvel voerde. Hoe woest, hoe prachtig en toch hoe vreed zaam was dat stukje aarde, waarop zij neer zag. Het koeltje voerde haar den geur van wilde thijm en kamperfoelie toe, het geroep van eenen koekoek kwam uit de verte tot haar, eene vlucht watervogels trok over den top van den heuvel, en bleef op eenigen af stand in kringen rondvliegen. De schitte rendste kleurenpracht vertoonde zich aan hare blikken, rozerood, geel, vuurrood, purper wis selden elkaar af, hier en daar reeds verzacht, door het grijs van naderende schaduwen. Als Bryan dit toch eens zien kon, al was het maar voor eenige oogenblikken Zij liep naar de andore zyde van den heuvel, steeds klimmende terwijl zjj verder ging, geheel on der den indruk van het tooverachtig schouw spel rondom haar en onwillig die betoovering te verbreken. Zij had nog lijd genoeg orn voor het vallen van den avond thuis te zijn en zelfs al werd het later, zy was immers ten geenen tijde baog om alleen in baar klein den vrijen teugel vieren. Het schoonste gebouw en het mooiste vergezicht geven den kinderen niet het genot, dat het strand en een bezoek aan de duinen bieden. Hoeveel schoppen en emmers er werden gekocht, is niet te schatten. Chocolade, koekjes en vrachten vonden gretig aftrek. Eindelijk werd het tijd tot vertrek. Er werden nog eenige ververschingen genuttigd en daarna trok men door de straten van Vlissingen, langs het z.g. Eiland bootwaarts. Eene omwandeling door het station had nog plaats om den kleinen eenig idee van dit gebouw te geven. leder zocht zijn plaatsje op en te ruim zes uur vertrok men, om een mooien tijd in Ter Neuzeu te arriveeren, waar eene groote massa de aankomst verbeidde. Op de wandeling naar de Markt bleek ook in de straten veel belangstelling. Ieder ontving nog eene versnapering en kon vervolgens huiswaarts gaan. Wel moede, maar opgewekt door al het genotene, kwamen de kleinen thuis. Onderwijzers en geleiders kunnen tevreden zijn ove'r den goeden afloop der. voor hen vermoeiende taak. In de op Donderdag den 23sten Juli a. s. te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een onderwijzer aan school D. Op de voordracht komen voor P. J. Eijke te Ovezand, G. J. van der Bent en J. M. Cense, beiden te Ter Neuzen. 4. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de M. CL. O. school Op de voordracht komen voor J. Jansen, A. E. van der Heijden en J. S. Nijssen. 5. Opmaken van een opgaaf voor de be noeming van 2 leden van het college van zetters. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren van der Hooft en Dees. 6. Voorstel tot aanstelling van een werkman in vasten dienst, 7. Voorstel in zake vervanging van de keibestrating in de Zandstraat en de Tholens- straat door eene klinkerbestrating. 8. Verzoek van C. Leunis om verhooging van jaarwedde. 9. Verzoek van den gemeente-bouwmeester om verhooging jaarwedde. 10. Verzoek I. A. Koene om eene gratificatie. 11. Verzoek van C. Klaassen om eene gratificatie. 12. Verzoek van Joz. de Feijter om restitutie van vergunningsrechten. 13. Wijziging verordening heffing en in vordering begraafrechten. 14. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan F. D. de Soet. 15. Benoeming van een leeraar in het boekhonden en de staats-wetenschappen. 16. Wijziging begrooting 1914. Het klonk te wonderbaarlijk, het was als een sprookje uit oude tijden, dat verhaal van onzen eenvoudigen stadgenoot, van den garnalenvisscher J. Doppegieter. Toen we Woensdag het verhaal hoorden, hebben ook wij als echte kinderen der twintigste eeuw twijfelmoedig de schouders opgehaald. J. D. met zijn zoon G. D. aanboord van zijn hoogaars, ontdekte tusschen Vlissingen en Borselen een reusachtig waterdier, een echt zeemonster. kotiinkrjjk rond te dwalen. Zy bleef eenige minuten in verrukking staan, keek om zich heen en begon toen weder voort te loopen. Plotseling stond zy stil, uitte eenen scherpen kreet en stsarde, terwyl haar hart bjjoa stilstond, naar een voorwerp, dat op eenige ellen afstands rechtuit in het pad lag het was een man, die op zijnen rug lag, met uitgestrekte armen en doodsbleek gelaat. Het was M'ke, haar arme vriend een schot had hem in het hart getroffen, hy lag daar stil en bewegingloos als de eenzame bergen, die op hem neerzagen. HOOFDSTUK XXVII. Eene waarschuwing. Er heerscbte groote droefheid en veront waardiging onder het volk over den moord op Mike gepleegd of liever over Mike's plot- selingen dood," zooals zy het noemden, ter wijl zy op fluisterenden toon spraken, alsof zy vreesden, dat de grashalmpjes aan hunne voeten hen zouden hooren. Toen Marcella af en toe een paar van die gefluisterde woorden opving, begreep zy, welk een leven deze arme zielen moeten hebben gehad, met de vrees voor hunnen landheer aan den eenen kant, en de vrees voor de geheime genootschappen aau den anderen, vóór zjj zoo lafüartig waren geworden, zij die zoo weinig om pyn, ja zelfs om den dood gaven. (Wordt vervolgd.) Met kettingen en touwen hebben ze het vastgelegd aan hun hoogaars, om het mede te voeren naar Ter Neuzen. Het nog levende dier toonde zijne onweer staanbare kracht. Nadat het de eerste maal aan zijne boeien ontkwam, werd het bij het boven komen beter vastgesjord. Een paar slagen met den krachtigen staart en touwwerk en kettingen braken. Opnieuw verhief het monster zich uit de golven en moet men deze eenvoudige visschers niet om hun moed bewonderen weer werd ondanks het gevaar voor hun vaartuig getracht het dier op sleeptouw te nemen. Bovendien werd het ook geducht met boots haken bewerkt. Blijkbaar doodelijk vermoeid of getroffen, bezweek het en zonk, de laatste verbindingen met het lichte vaartuig door zijne zwaarte doorknakkende. Het is de komkommertijd voor de nieuws bladen en aan zoowat niemand klonk de geschiedenis aannemelijk. Men sprak over de zeeslang wie eenigzins geloofde, dacht aan de beenderen van een noordkaper nog te zien bij de Hervormde kerk te Zaamslag, ook spraken ouden van dagen over een walvisch, vele jaren geleden westwaarts van onze stad verebd, ongeveer, waar nu de oesterput is. Maar men geloofde niet. En ondanks allen twijfel Den dag daaraanvolgende vond de visscher en herbergier B., wonende nabij Bouchautsche haven, een vreemd en groot dier in de Schelde drijvende dood. Hij heeft het aan zijn vaartuig medegenomen, wat nu tamelijk gemakkelijk ging. Het groote, vreemde dier blijkt een jonge walvisch te wezen, die op zonderlinge wijze uit zijne koers geraakt is. Voorzeker zullen met ons velen beamen, dat het jammer is, dat J. D. en zijn zoon na zooveel moeite en gevaar het dier niet naar onze haven hebben kunnen slepen Allicht hadden ze van kijkgrage bezoekers ontvangsten getrokken, die hun eene tamelijke belooning gaven voor het zien van deze zeldzame vondst. Het vinden van een walvisch in de Wester- schelde is en blijft eene merkwaardige ge beurtenis. In het verslag van de schoolreis der openbare scholen wordt op het geval van J. D. gedoeld. Bij het zetten daarvan was ons het vervolg der geschiedenis nog niet bekend. Bij het gehouden overgangs-examen aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs alhier, zijn bevorderd van de eerste naar de tweede klasse G. Bauwens, R. v. Dixhoorn, *D. v. Doese laar, J. v. Drongelen, M. Drost, H. v. Dijke, J. 't Gilde, M. P. Harte, A. Herrebout, *A. v. d. Hooft, H. Kramer, M Kuipers, C. Lensen, C. Mijnsbergen, D. v. d. Moer. *J Poppe, H. Rochat, J. Smidt, A. Spruitenburg, H. Stan- daert, J. Stoffels, C. Verbrugge. *K. de Vos, J. Weijnen, C. v. Wijck, A. v. Bellen, H. Goslinga, H. Hasse, *A. Lijbaart, H. de Smidt, S. Sonnevijlle en W. Hugenholtz. Niet bevorderd 15 leerlingen. Van de tweede klasse naar de derde klasse *0. Bakker, W. Blansaart, J. v. Damme, A. v. Dixhoorn, M. de Feijter, J. Goslinga, A. Klaassen, P. Klouwers, J. Kolijn, A. Mulder, L. de Rijke en D. de Vos. Niet bevorderd 5 leerlingen. Van de derde klasse M. U. L. O. naar de derde klasse H. B. S. M. C. Harte en M. Moggré. Niet bevorderd 2 leerlingen. De met gemerkte zijn voorwaardelijk be vorderd. Donderdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbe steed Het vernieuwen van het brugdek der West- brug te Sas van Gent, behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen. (Raming f 2315). Ingeschreven werd door de heeren A. Kaan te Ter Neuzen voor ƒ2150; G. A. van der Straaten, Ter Neuzen, f2175; G. J. Balken- stein Jr., Ter Neuzen f2245. Op Donderdag j.l. deden ook de leer lingen der R. K. school een reisje. Hun tocht gold Antwerpen. Het aantal kinderen, dat medeging, was niet groot. Ook voor hen viel het weder over het algemeen niet tegen. Vol vreugde over het genotene kwamen de deelnemers 's avonds in onze plaats terug. Aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg zijn o. m. bevorderd van de vierde naar de vijfde klasse L. C. H. W van der Moer van Ter Neuzen en R. N. H. A. Malotaux van Sas van Gent. Sluiskil. Door middel van aanplakbiljetten waren schrijft de Tern. Crt. alle Sluiskillenaars boven den leeftijd van 21 jaar opgeroepen om de vergadering bij te wonen met het doel eene Commissie te vormen, om bij de regeering de belangen van Sluiskil te bepleiten. Die vergadering is gehouden in de herberg bij den heer P. Meert. Het lokaal was stamp vol belangstellenden. Door den heer H. Colsen werd het woord gevoerd. Een berg van grieven tegen het bestuur van Ter Neuzen somde hij op o. a. de verlichting van Sluiskil, de beer- ruiming, de dijk van 't Nieuwedorp, de weg naar het kerkhof, de bestrating, de vacatures aan de o. 1. school, 't betalen der gemeente belasting, de rioolputten, het ophalen van het straatvuil, de verpestende stank der leiding, enz enz. Daar tegenoverstelde hij de weelde- uitgaven voor de kom van Ter Neuzen, zooals de electrische verlichting, de reuklooze beer- ruiming, de Hoogere Burgerschool, het uitbe talen van 150 aan den directeur der Hoogere Burgerschool, de Muziektent, hetsteeds houden van feestelijkheden in Ter Neuzen op 15 Augustus als het te Sluikil kermis is enz. De spreker noemde de verlichting van Sluiskil gloeiende spijkers, de beerruiming heeft niet plaats zoodat hij zelfs een persoon kende, die zijn beer in de leiding wierp, de dijk aan 't Nieuwedorp belet het uitzicht en is onnoodig, de weg naar het kerkhof onbe rijdbaar, de bestrating slecht, de vacature aan de o. 1. school te langdurig, waardoor het onderwijs lijdt, de rioolputten gevuld met 1,40 M. modder, de gemeente belasting te hoog en de voldoening zeer lastig, wijl men telkens geld kwijt is aan den voerman om dit bij den gemeente-ontvanger te brengen. Gewenscht ware het dat er te Sluiskil elke maand een dag vastgesteld werd, dat men zijne belastingen kon betalen om fcoodoeude de onnoodige on kosten uit te sparen. Kortom Sluiskil wordt door Ter Neuzen volgens spreker stiefmoeder lijk behandeld een melkkoe van Ter Neuzen, moet veel belasting betalen en krijgt 1/7 deel daarvan terug, terwijl deel voor Ter Neuzen is. Door de aanwezigen werd een commissie gekozen, n.l. de heeren P. Cortvriendt, P. Meert en H. Colsen. De commissie zal zich dan wenden tot de be- bevoegde autoriteiten met het voorstel om gescheiden te worden van de gemeente Ter Neuzen en een nieuwe op zich zelfstaande gemeente Sluiskil uitmakende te vormen, of zoo dit niet slaagt, aandringen op eene betere behandeling van Ter Neuzen. Door de Afd. Sas van Gent van den Bond »Vrede door Recht*, werd deze week een vergadering gehouden, waarvoor niet minder dan 20 personen zich als lid aanmeldden. Het aantal leden bereikt op 't oogenblik het voor deze plaats niet onbelangrijke cjjfer van 54. Een uit de richting Ter Neuzen komende stoomboot is in ernstige aanvaring gekomen met den nieuwen kaaimunr door de Kunst- mestfabriek langs den weg van Sas van Gent naar Selzaete aangebracht. Op de plaats waar drie kanaalarmen samen komen liep de boot, die zwaar geladen was, door onverklaarbare oorzaak uit haar roer in de richting van den betonmuur. Ofschoon »met volle kracht achteruit« ge commandeerd werd en alle ankers met blik- sensnelheid over boord gingen vermocht men door deze manoeuvre de boot toch niet tot stilstand te brengen, zoodat zij nog met groote kracht met den steven op een der duc-dalven indrong, de zware houten beschoeiing als ware het een plankje van een sigarenkistje door midden knapte op den zwaar gewapenden betonmuur ongeveer dertig centimeter binnenwaarts drukte. Ook de daaraan verbonden binnenwaartsche van gewapend beton vervaardigde muur waar waarop looprail der electrische kranen bevestigd is, kreeg een binnenwaartschen knik, zoodat naar ruwe schatting een schade van ongeveer 10.000 gulden veroorzaakt is. Daar de plaats op 't oogenblik door het weggeschoten aarden achterbekleedsel gevaar voor het publiek oplevert heeft men onmid- delijk maatregelen moeten nemen voor de publieke veiligheid. (Midd. Ct.) De St. Crt. bevat in de bijvoegsels no. 1399 en 1408 de statuten van de confe renties van de vereeniging van den H. Vin- centius van Paulo te Hulst en St. Jansteen. Bjj koninklijk besluit van 13 Juli 1914 no. 91 is toestemming verleend aan L. G. Hermans, secretaris en ontvanger der gemeente Hengstdijk, om tot 1 Juli 1919 te Ossennisse te blijven woner.. Aan den heer J. A. MolMies te Breda is bjj onderhandsche aanbesteding de ver bouwing gegund van het St. Anthonius Ge sticht te Oostburg voor de som van f26550. (N. Z. Ct.>

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2