Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Sen Vlieger, die geldig niet opgaat. GEMEENTERAAD. MARC ELLA GRACE. No. 2489. Zaterdag 18 Juli 1914. 25e Jaargang FEUILLETON. Ken roman uit Ierland. ONZE OOST. ABONNEMENT S PR IJ 8: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bjj abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, 8 d a)^" Zaterdagmorgen hjj den Uitgever M. DB JONGE- te Ter Num., Toen in 1912 een tusschentjjdsche verkiezing in het kamerdistrict Hoorn plaats had, poseerde de heer Teunissen, redacteur van een orgaan »De Plattelander als landbouwcandidaat. De heer Teunissen was wel geen practisch land bouwer, (zijn landbouwbedrijf bepaalde zich tot een paar potjes geraniums op een Amster- damsche vensterbank), doch hij poseerde als de speciale behartiger van landbouwbelangen. De 300 stemmen, die bij verwierf, zouden hem hebben kunnen overtuigen, dat zelfs een district als Hoorn niets moest hebben van een ver tegenwoordiger der belangen van een enkelen stand. Daarop toch komt de argransche politiek en de heer Teunissen diende zich aan als de representant van deze richting in de eerste plaats neer. Waar een volks vertegenwoordiger geacht mag worden een open oog te hebben voor aller belangen, waar bij het geheele volk vertegenwoordigt, kan een standenpotitiek, waartoe de agrarische gerekend moet worden, ons niet in het minst bekoren. De heer Teunissen is door het fiasco dat bij in Hoorn leed, nog niet voldoende over- tuigd geworden van het hopelooze en nutte- looze zijner pogingen. Op het laatste Land bouwkundig Congres heeft hi) opnieuw] de oprichting van een agrarische of landbouw- partij bepleit. Veel bijval vond hij niet en meerdere sprekers achtten een speciale land- bouwpartij uit den booze. Wie ziet, hoe in ons land de kiezers nage noeg allen in politieke partijen zijn ingedeeld, begrijpt dat de landbouwerkiezer in 99 pCt. der gevallen zal stemmen naar zijn politieke overtuiging. Zou iemand meenen, dat bijv. ROSA MÜLHOLLAND. 62) Hij las haren moed en haar vertrouwen in hare oogen, en maakte geene tegenwerpingen. Eene vaste overtuiging, dat haar niets zou overkomen, maakte zich van hem meester, en van dat oogenblik af waren zjj beiden met vereende krachten aan 't werk. ZÜ had van de verschillende liefdeznsters, die Mrs. Kilmorey gedurende hare ziekte ver pleegd hadden, reeds veel geleerd, en toen de doktor haar eenige aanwijzingen gegeven had was z(j dus spoedig op de hoogte, hoe deze ziekte behandeld moest worden. Hare eerste zorg was, lange houten loodsen op te laten slaan en daar de zieken heen te laten brengen, en zjjj spaarde geld noch moeite om haren patiënten zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Twee af drie gezonde, moedige meisjes hielpen haar met verplegen, en ook haar oude vriend Mike bood zijne hulp aan, was altijd in hare nabijheid, bracht haar alles aan en had daarenboven lang niet het kleinste aandeel iQ de verpleging. een vrijzinnig landbouwer in het district Wijk bij Duurstede den katholieken baron De W ijekerslooth zal stemmen omdat hij agrariër is? Of zou men denken, dat een Roomsche boer in Zuidhorn den vrijzinnig-democraat Teenstra zal stemmen, omdat deze landbouwer is Er is geen sprake van. Juist om de politieke indeeling zal de partij, die de heer Teunissen reeds in 1912 wenschte te vormen, geen levensvatbaarheid oezitten. Het betoog, door den heer Teunissen op het Landbouwkundig Congres gehouden, heeft meerdere pennen in beweging gebracht. Het verbaast ons ten zeerste, dat het katholieke blad »Het Huisgezin* als de oorzaak dat om een agrarische partij wordt geroepen (de eenige die roept en dan nog als een roepende in de woestijn is de heer Teunissen noemt, dat »de verschillende partijen te weinig met den landbouw hebben gerekend«. Dat verwijt raakt kant nog wal. In tachtiger jaren der vorige eeuw was er grond voor de grief. "V an Staatszorg voor den landbouw, zooals wij die thans verstaan, kon toenmaals niet gesproken worden. Doch de tijden zijn geheel veranderd. Proefvelden van Rijkswege zijn aangelegd in elke provincie. Keurings stations voor veevoeder, proefstations voor alle mogelijke onderzoekingen, zijn öt van regee- ringswege ingesteld öf genieten ruimen staats steun. De zorg voor het fokmateriaal, zoowel van het rundvee als van het paardenras, heeft de Staat op zich genomen. Over het geheele land zijn tuinbouwwinterscholen verrezen. J allooze landbouwcursussen worden elk jaar gegeven. Tuinbouw-, landbouw- en zuivel- leeraars zijn bij tientallen aangesteld. Model boerderijen, melkcursussen, boterstations kwa men door het initiatief van particulieren, krachtig gesteund door den Staat of wel direct van Staatswege tot stand. Middelbaai en Hooger Onderwjjs vragen sinds jaren de aandacht der regeering. Rundveestamboeken, paardenstam boeken, fokvereenigingen en geitenfokke rijen genieten ruimen steun uit de Staatskas. Boerenleenbanken, flink gesteund door den Staat, vestigden het crediet voor den land bouwer, vooral voor den keuterboer, op ge zonde basis. Moet het geen verbazing wekken, als men bij dit alles, een Roomsch blad hoort betoogen Zij had eene bijzondere genegenheid voor dien trouwen jongen opgevat, daar hij altjjd B'yan's vriend geweest was en b(j bet ver boor alles voor bem gedaan had, wat h(j kon. Z(j liet hem alles doeD, wat h(j wenschte, en daar h(j zag, boe dankbaar zij hem was, deed bjj dikwjjls bjjna meer dan b(j kon. Al spoedig had de geteisterde plaats een ander aanzien gekregen. I>e paniek, die allen bevangen had, week en de lijders waren blfjde, dat z(j terstond getransporteerd konden wor den naar bet nieuwe ziekenhuis, waar „zijzelf-* voor hen zorgde. In de huizen werden zooveel mogelijk voorzorgen tegen besmetting genomen, er stierven minder menschen en zij, die er niet van opk vamen, gingen in vrede heen. In dien tijd van spanning en droefheid ver gat Marcella den angst, dien zij eerste voor zichzelve gehad had. Het geloof, dat God haar om Bryan's wil zou beschermen, was tot eene overtuiging geworden, die door niets aan het wankelen gebracht kon worden. Al was God soms streng. Hij was ook barmhar- tig. Zij en Bryan hadden al zooveel geleden, dat dit gevaar wel voorbij zou gaan, zonder hen te trefien. In plaats van te bezwijken ouder hare zware taak, scheen zij sterker, opgewekter, levendiger te worden Zjj koesterde eene moederlijke teederheid voor hare her stelde patiënten en zij gevoelde, dat de lessen, die zij haar gegeveu hadden in geloof en ge duld, den prijs wel waard wareD, dien zij be- dat de politieke partijen te weinig met den landbouw hebben gerêkend Wij stellen tegen over dit volkomen ongegronde verwijt De landbouw is in onzen tijd eer het troetelkind der opeenvolgende regeeringen. Het is juist de uit gebreide Staatszorg, die de landbouwers doet inzien, dat ten onzent voor een agrarische politiek niet de minste reden is en die hen afkeerig en onverschillig maakt van de vorming eener agrarische partij. In de uitnemende zorg, die de Staat in onzen tijd toont voor landbouw, tuinbouw en veeteelt onder de voorlichting van mannen als Lovink en Van Hoek, is een der voorname oorzaken te vinden, dat de heer Teunissen bij onzen landbouwenden stand geen gehoor vindt. Stel al eens, dat de heer Teunissen eens kamerlid ware geworden. Dan had hij al niet anders en niet meer kunnen doen dan de H.H. Teenstra, De Jong, De ijekerslooth nu in de Kamer bepleitten. De heer De Jong b.v. sprak in de Kamer over de bestrijding van het mond- en klauw zeer, over de subsidie aan boerenleenbanken, over de eenheid tusschen fokvereenigingen en rundveestamboeken in Noord-Holland. De heer Ihad heusch aan deze betoogen en die van 1 eenstra e.a. weinig kunnen toevoegen, daarvoor was hij als agrarische specialiteit niet noodig geweest, Wij herhalen hetgeen voor land- en tuinbouw en voor veeteelt en zuivelbereiding geschiedt, is zoo uitnemend, dat zelfs de heer Teunissen moest inzien, dat misschien in geen land agrarische politiek en een agrarische partij zoo overbodig zijn als in het onze. Daarom moge tot in lengte van dagen de heer Teunissen blijven voorzitter, secretaris, penningmeester, eenig lid en eenig voorstander der ongeboren agrarische partij. Gruwelen in Midrien-Suinatra. Drie opzichters over dwangarbeiders in Midden-Sumatra hebben terecht gestaan wegens mishandeling dier gevangenen en wel Londt, Furrer en Kuiper. Bij de behandeling der zaak van laatstgenoemde wiens veroordeeling tot 7 jaar gevangenisstraf ons onlangs werd gemeld, kwam volgens een bericht aan het N. v. d. D. v. N. I. uit Padang het volgende aan het licht Zoo heerscht er onder de koelies hevige taald had, om hun leven te redden. Het ziekenhuis bevond zich op een paar mijlen afstands van Craoe's Castle en stond op eene groote, hooge vlakte, ver van alle woningen verwijderd. In eene kleine loods in de onmiddel lijke nabijheid verwisselde zjj, evenals de meis jes, die haar hielpen, van kleederen, als zij kwamen en weder huiswaarts gingen, om de besmetting niet over te brengen. Hier bewaarde zjj ook de medicijnen en verdere benoodigd- heden, die de dokter haar gegeven had. 's Morgens ontmoette zij gewoonlijk op haren weg Mike, die den nacht bij de zieken ge waakt had, of al sinds het aanbreken van den dag op zjjnen post was geweest. Als hij haar dan tegemoet kwam, om te hooren of zij ook boodschappen voor hem had, trof zij hem meestal aan op een punt, waar de weg gekruist werd door een smal pad, dat naar de bergen voerde, en op eenen morgen, keek zjj, toen zij op het punt gekomen was, dat pad op, daar het haar in de gedachten schoot dat zij Mike nog niet tegen was ge komen. Zij vond het niet onaangenaam, dat zij tot nog toe alleen had kunnen wandelen, daar dit uur in den laatsten tijd het eenige geweest was, dat zjj aan hare eigen gedachten had kunnen wjjden. Op hetzelfde oogenblik hoorde zjj achter den heuvel op het pad een schot vallen. Het geluid van het afschieten van een geweer dysenterie. Meldde zich echter iemand ziek, dan werd hij getrapt en geslagen met rottan en bullepees en vervolgens gedwongen te werken. Liep hij weg, dan hielp de bevolking hem weer opvatten. Na het ontvangen van de noodige rottanslagen werd hij dan veroor deeld om vier dagen en nachten met in ijzers geklonken handen aan een paal gebonden te staan, zonder eten of drinken. De paal stond op een schaduwlooze plaatsDe gestraften waren ongekleed en konden niet liggen of zitten. Herhaaldelijk kwam het voor dat er drie of vier van die slachtoffers tegelijk aan één paal waren gebonden. Een der dwangarbeiders die zoo behandeld werd, vroeg, nadat hij twee nachten en een dag deze marteling had doorstaan om ampoen (vergiffenis). Toen had Kuiper hem toege voegd Bij God is vergeving, bij mii niet Den volgenden morgen was de ongelukkige uit zijn lijden. Zijn lijk werd toen van de paal losgemaakt. Maar het andere, gelijk tijdig met hem vastgeketende slachtoffer moest aan de paal blijven. Eerst des nachts om 12 uur liet de bandiet den ongelukkige ont sluiten en naar een loodsje brengen, waar hjj na een paar uur eveneens overleed. Dit zijn slechts enkele der gepleegde wreed heden, doch er zou een boekdeel te vullen zijn met wat aan het licht werd gebracht. De president van den raad was dan ook zeer onder den indruk. Zulk een gruwelijke zaak, zeide hij, was door hem nog nooit behandeld Maar het werk marcheerde onder zulk een opziener De chefs van Kuiper waren de ingenieurs bij den waterstaat en 's lands B. O. W. C. Ch. Kwisthout en P. J. F. van Buuren, res pectievelijk 2e en 3e klasse. De dwang arbeiders die als getuigen tot nog toe werden verhoord, vertelden dat beide ingenieurs her haaldelijk in en bij de gebouwen zijn geweest, zelf toen er gestraften aan de paal stonden. Deze beruchte paal stond bovendien op een hoogte, vlak voor en op 100 M. afstands van de opzienerswoning. De feiten zijn wereldkundig geworden, doordat een dwang-arbeider, die aan de paal was geketend, wist te ontsnappen, wegliep en om bij den controleur te kunnen komen, ging stelen. Deswege voor den controleur gebracht, vertelde de man wat voor wreedheden er op (dat in een land, hetwelk zoo drnk door jagers bezocht wordt, niets ongewoons is) deed haar altijd pijnlijk aan. Zij dacht dan dadelijk aan eenen moord, en aan al de smart, die een moord in haar leven gebracht had. Zulk een schot, hoewel noch Bryan, noch z(j het gehoord had, was het sein geweest van het begin banner rampen. Terwijl zy opzag naar den blauwen hemel en de purperen heibloesems op den stellen heuvel boven haar, wierp zij die treurige ge dachte van zich maar toch voelde zij zekeren weemoed om den armen vogel, die haar zoo even zeker getroffen was geworden. Toeu zij bjj hare zieken kwam, hoorde zij, dat Mike dien morgen niet verschenen was, en al spoedig werd zijne helpende hand zeer gemist. In den namiddag vreesde men alge meen dat hij zelf ziek was geworden, en er werd eene boodschap naar zijne hut in de bergen gezonden, om te hooren wat er aan scheelde. Het was nog helder dag toen Marcella weder naar hais ging. Zij was ongernst over haren trouwen vriend, en was er zeker van, dat zij hem morgen op een bed in het ziekenhuis zou vinden, wat niets dan ziekte zon hem van zjjnen post kannen houden. Hu was niet sterk en zou er zeker niet van op komen, als hij werkelijk ziek was. Toen Mar cella weder op het punt kwam waar de wegen elkander kruisten, herinnerde z(j zich het De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN miiiikt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Donderdag den 23 Juli 1914, des voormiddags te 10 uur. Ter Neuzen, den 17 Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZING A NAAR HET EnGELSCH VAN

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1