Loop der bevolking le Ter Keuzen. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. ZWITSERLAND. Iq de Simplou-tunnel is opnieuw water binnengedrongen en nu in grooter hoeveelheid dan de vorige maal. Een passagierstrein uit Brig werd Woensdagochtend om halt zeven plotseling bij den 17den kilometer midden in de tunnel opgehouden. Een geweldige stort beek had de spoorstaven en de dwarsliggers losgerukt en deu bodem van de tunnel ongeveer 40 c.M. omhoog gedrukt. De locomotief liep van het spoor, en het postrijtuig en de volgende waggons kwamen dwars tegen de locomotief te staan, zoodat de tunnel versperd werd en het water niet weg kon vloeien. In de bijna volslagen duisternis heerschte onder de reizigers een groote paniek. Arbeiders droegen ben later op de schouders naar den zuidelijken uit gang bij Iselle. Men denkt, dat de oorzaak van het binnen dringen van het water gezocht moet worden in den aanleg van de tweede, evenwijdig met de eerste loopende, tunnel. Het verkeer in de Simplon-tonnel is voor- loopig gestaakt en de treinen gaan nu door den Gotthard. De voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school D bestaat uit de heeren 1. P. J. Eijke te Ovezand, 2. G. J. van der Bent te Ter Neuzen, 3. J. M. Cense te Ter Neuzen. De voordracht voor onderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes aan de school voor M. U. E. O. bestaat uit de Dames 1. J. Jansen te Ter Neuzen, 2. A. E. van der Heijden te Ter Neuzen, 3. J. 8. Nijssen te Ter Neuzen. Bij het Donderdag gehouden toelatings examen voor de tweede klasse der openbare school voor M U. L. O. alhier, zijn toege laten Maria van Dis en Gijsbregt de Regt, beiden van Zaamslag. Twee cdfididaten werden afgewezen. Voor den cursus tot opleiding voor officier is o.m. geslaagd de korporaal bij het instructie-bataljon te Kampen, J. H. W. Koevoets van Ter Neuzen. Ds. A. Scheele, predikant bij de Geref. kerk te Veere heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Nieuw Lekkerland. Woensdagavond kwam zeer hoog in de lucht over deze gemeente een vliegmachine gevlogen. Hij kwam uit Zuidwestelijke richting en verdween in Oostelijke richting. Axel. Door het Bestuur van de »Ver- eeniging van Zeeuwsche Fokkers« is in de dezer dagen gehouden vergadering besloten het 2e concours-hippique te houden op 15 Augustus a s. Als slotnummer zal worden gehouden een wedstrijd met motorcycles. Donderdagmorgen zou te Hulst door de marechaussee een meisje, verdacht van diefstal, met den trein naar Middelburg ge bracht worden. Bij het vertrek uit de kazerne vroeg zij vooruit te mogen loopen, wat werd toegestaan. Zij wist echter ongemerkt een woning binnen te sluipen, zoodat de trein zonder haar moest vertrekken. Toevallig kwam de bewoner' van het huis, werkzaam aan 't station, een weinig later thuis. banken hingen te beDgelen en dat kleine, leelyke Bridget haar altijd vol liefde toeknikte en gaar aanzag met eenen blik, die rechtstreeks naar bet hart ging. Het werd het aangenaamste oogenblik van den dag voor haar, als de kinderen haar 's morgens zoo hartelijk verwelkomden en zij, als zjj de school binnentrad, een half dozyu hoofdjes met verwaaide lokken over het turf vuur gebogen zag, terwijl de een met haar schamel rokje de vlam aanwakkerde, de andere met hare bruine vingertjes aan de turven trok, om het vuur helder te doen opvlammen, opdat Marcella zich zou kunnen warmen na haren rit. En als zij 's middags in de schemering, wanneer zjj het schoolgebouw verliet, by de deur verscheidene vaders zag staan, die haar kwamen dauken voor hare toewijding aan hunne kinderen, voelde zy eenen ongekenden gloed in hare aderen en dacht zjj er met genot aan, dat dit wel waard was, om aan Bryan mede te deelen, dat hy er het grootste belang in zou stellen en het hem een gelukkig oogen blik zon bereiden. In dit schrijven aan Bryan over de school begon zy hare belooning te vinden. Die kleine „cboolwereld met hare verschillende karakters sr af haar stof tot menigen langen brief naar ^e gevangenis. De aardige tooneeltjes, die somtijde voorvielen, de komische gezegden kre gen alle eene plaats op de bladzijdeu, die avond aan avond gevuld werden, en als Bryan's Hij was al op de hoogte van 't geval en waarschuwde dadelijk de zoekende marechaussee die blij waren de gevlogen vogel weer te kunnen knippen, welke later onder soliede begeleiding naar den middagtrein werd ge bracht. Woensdag is het l^-jarig zoontje van den landbouwer Ferket te Clinge in een op diens erf staande kuip met water gevallen en eenige oogenblikkeri daarna daaruit levenloos opgehaald. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Aardenburg waren afwezig de heeren Doyer en Wage. Ingekomen was een toelichting van de Maatschappij, welke belast is met het bouwen der gasfabriek, omtrent het uitgraven van de gronden, waar de fabriek enz. moet komen. Hierop kan ongeveer f 300 bespaard worden. Toch hadden ze graag de som van f 2100 voor zekerheid. B. en W. stellen voor die som toe te staan nadat de burgemeester heeft uitgelegd, hoe men in N. Brabant bouwt, nl. uitsluitend in het najaar. Men graaft eerst geulen, vult die met zand en water bouwt dan de fonda menten tot even'boven den grond deze worden bedekt en laat men bevriezen voor de sterkte. Na deze mededeeling wordt het voorstel zon der stemming aangenomen. Een adres van de vereeniging »Vrede door Recht« om in de raadzaal te mogen vergaderen wordt op advies van den wethouder (burgemeester was er voor) niet toegestaan. Wel mogen de vergaderingen gehouden worden in de oude school. Tot slot een adres van de vereeniging van Algemeen Belang te St. Kruis om een deel van den weg bij de bietenlosplaats te mogen bestraten. Dit wordt toegestaan. (Midd. Ct.) In de week van 1 tot en met 7 Juli kwamen uit Zeeland ter kennis van den cen- tralen gezondheidsraad, van roodvonk 2 ge vallen te Hontenisse, 1 te Middelburg en 1 te Domburg en van diphteritus 1 geval te Haamstede, Kloetinge, Noordgouwe en Vlis- Zondag 12 Juli 1914. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u., Ds. A. Timmerman Avond maalsviering en nam. 2 uur Ds. A. Timmerman. Sluiskil. Voorm. 9 u., en nam 2 u., dhr. L. Dek, Halst. Yoorm. 91/, u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en ö'/j u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 5*/s u., leeskerk. Lokaal „Ebeu-Haëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. Nam. 5'/a u. Evangelisatie. In de loop dezer week zijn de volgende personen vertrokken: M. Coomans, zonder beroep, Klaassenstraat 12, naar Schiedam. M. M. C. J. van Rompu, zonder beroep, Heerengracht 10, naar Gent. W. A. Kaan, ambtenaar ter Secretarie, Van Bovenstraat 38 naar Grootegast. G. A. Peters, stoker, Klaassenstraat, 25 naar Vlis- singen. S. M. van Leenen, dienstbode, antwoorden baar overtuigden van bet genot, dat bare beschrijvingen hem schonken, zocht zy met nieuwen ijver naar stof in de gebeur tenissen van het dagelykscb leven, om zoo eenige afwisseling in zyn eenzaam bestaan te brengen. En toen elke nieuwe poging beter slaagde om het loven te schilderen van hare kleine wereld die wereld, die hij zoo goed kende en zoo liefhad, voelde zy eene verborgen gaven in zich ontwaken en met eenen y ver en eene opgewektheid, die byna aan vreugde grens den, zette zy zich aan 't werk, om haar ta lent voor zyn genoegen aan te kweeken. Nu had zy een doel om uit te gaan, eene beweegreden om dagelijks een bezoek aan de school te brengen, nadat de jonge onderwijze res weder geheel hersteld hare lessen hervat had eene reden om de menschen in hunne hutten op te zoeken, hunne verbalen aan te hooren, en getuige van hunne huiselijke tafe reeltjes te zijn, waarin zy haar dankbaar lieten deelen. Het was iets om 's morgens voor op te staan, dit zoeken naar stof voor bare avond- schetsen in het dagboek, dat zy nu geregeld voor haren echtgenoot bijhield. Bryan gaf haar, op haar verzoek ook een geregeld verslag van de kleine bijzonderheden van zijn leven in de gevangenishy vertelde haar alles, wat hare belangstelling op kon wekken, zonder haar te veel verdriet te geven. De verschillende karakters van hen, met wie Westkolkstraat 8 10, naar Maldegem. M. L. de Pauw, dienstbode stationsweg 2a naar Loke ren. S. C. Lauret, zonder beroep, Nieuw- straat 5, naar Gent. A. Dieleman, dienstbode, Dr. Buijzestraat 15 naar Amsterdam. H. B. Koevoets, timmerman, de Feijterstraat 1 naar Antwerpen. L. Versluijs, leurder, de Feij terstraat 35 naar Middelburg. Gevestigd: geene. AiTondissenients-lteclitbank te Middelburg De rechtbank heeft ia bare zitting van 7 Juli, de volgende vonnissen uitgesproken E. E., oud 34 j., slager te Hontenisse, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. v. L.,ond 51 j„ postconducteur te Breskens, is wegens het dooden van eens auders dier veroordeeld tot 2 boete of 2 dagen hechtenis. De zaak Wilmart. De officier van justitie bij bet hof gezwore nen te Brussel beeft Woensdag zijn requisitoir tegen Wilmart en zyn medebeklaagden ten einde gebracht en hun veroordeeling geëischt. Wij ontlpanen aan zijn rede nog het volgende Wat de balansen van de mpij. Gent-Ter Neuzen betreft, deze werden door Wilmart en Rasquin opgemaakt. Deze raad van beheer bepaalde zich er toe, ze slechts oppervlakkig te beoordeelen. Het is Wilmart zegt Rasquin die mij alle gegevens heeft ter hand gesteld om d? balans op te maken, doch Wilmart antwoordt, dat hij, daar hij niets van boekhouding begrijpt mets vau boekhouding begrijpt, ook niet aanwijzingen te dien opzichte heeft kunnen geven. Op de balans van 31 Decmber 1911 bedraagt de post »portefeuille« meer dan éeu millioen. Nochtans is geen enkele waarde in portefeuille, behalve waardelooze aandeelen. Rasquin beweert den inhoud van de portefeuille niet te hebben gekeud doch bij had alle gelegenheid door tU8schenkomst van den boekhouder Renard te weten, wat da portefeuille inhield. De waarden met vasten koers waren er door Wilmart uit verduisterd. De officier zette in deu breede uiteen, hoe Wilmart deze verduisteringen met medeplichtig heid van Rasquin heelt kunnen verrichtten. Na het requisitoir heeft Wilmart gelegenheid gehad, tot journalisten te zeggen »Ik heb gespeeld. Als ik gewonnen had, ware alles weder in orde gekomen. Ik heb verloren ik betaal thans de rekening. Als men mij straft, alsof ik voor mij de opbrengst van de ver- valschingen beb gehouden, zal men mij doen betreuren, dat ik deze niet in mijn eigen zak heb gestopt om naar de vreemde te vertrekken Ik heb er slechts aan gedacht de maatschappij te redden. De waarheid is dat ik in deze zaak een fortuin vau drie millioen heb gelaten. De advocaat van Nestor Wilmart is nu ook aan het woord geweest. Hij betoogde, dat de oud-directeur van de spoorwegmaatschappij GentTerneuzen een miljoen 200.000 frank daaraan schuldig is, maar £dat hij ongeveer dezelfde som van dit lichaam te vorderen heeft. Voorts trachtte de verdediger aan te toonen, dat Nestor, al gaf hij wel eens schitte rende feesten, een werker was. Hij was voor zitter van een heelen boel beheerraden, die veel arbeid van hem eischten. hy in aanraking kwam werden haar geschetst met eene vaardigheid en een talent dat zy niet genoeg bewonderen kon. Soms vergat zij onder het lezen van zyn brieven haar verdriet, door bare verrukking over zijn edel karakter zyne geestkracht en den moed, waarmede hy zyn ongeluk droeg. Nooit had bij klachten, zelfs nagenoeg nooit eene zinspeling op hetgeen hij ontberen moest. Wanneer hy geen stof tot schrijven vond in zyn tegenwoordig leven, ging by terug tot zijn verleden en gaf haar zoo langzamerhand eene soort geschiedenis van zyne gedachten, zijne bevindingen, zijn streven van zyne jongelingsjaren tot nu toe. Op deze wijze kwam Marcella de winter maanden door. 's Morgens ontving zjj zijnen brief dan bracht zy den korten iag buiten in de frissche lucht, in den kouden wind door onder de zieken en armen op hun beider be zittingen en 's avonds als de lamp brandde en het vuur helder opvlamde, terwjjl de zee en de wind buiten loeiden vloog hare pen over het papier en vertolkte hem hare innig ste gevoelens, of schilderde hem een aardig of aandoenlijk tooneeltje, dat hem den volgenden dag voor een oogenblik zjjne ketenen zou doen vergeten. Maar toen het lento werd en de eerste leeuwerik zijn lied aanhief, gevoel de zij opnieuw dat haar leven verwoest was. Hoe zon het mogelijk zijn den zomer met zyne rijke pracht en zyne weelde in har- Toen de advocaat sprak van de moeite, die Wilmart zich gegeven zou hebben, om het vermogen van zijn broeder en zuster te redden schreide de beklaagde. Overreden. Op het oogenblik dat juist een sleepers- wagen passeerde liet een meisje Maandagmid dag op de Voorstraat te Delft haar zusje van 3 jaar, dochtertje van den heer L Romijn aan de Koldersgracht, vallen. Een der achter wielen ging over het kindje, dat bewusteloos werd opgenomen en naar Bethel vervoerd. Aldaar aangekomen bleek overleden. het reeds te zijn Van den wagen geslingerd.1 De landbouwer M. v. Z, te Wijk aan Zee had Donderdagmorgen vroeg het ongeluk bij het aantrekken van het »bond« op een hooi wagen, door het breken van den balk, van den wagen geslingerd jte worden. De man, een vader van negen kinderen, brak den hals en was direct dood. Ondeugdelijk paardevleesch. Te Leiden zijn verschillende personen onge steld geworden na het gebruik van paarde vleesch. En werd vergiftiging geconstateerd, doch gelukkig niet van ernstigen aard. Men vermoedt dat dit vleesch afkomstig is van aan kwaden droes lijdende paarden, welke ziekte in den omtrek van Leiden thans veel onder de paarden heerscht. Diefstal van een aangeteekenden brief. Naar het huis van bewaring te 's-Graven- hage is overgebracht een hulp-brievenbesteller, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een aangeteekenden brief. De aangehoudene moet reeds bekend hebben. Op hoogst toevallige wijze is de diefstal, die Woensdag aan het hoofdpostkantoor is voorgevallen, aan den dag gekomen De aangehouden postbeambte moet den brief in een der zakken van zijn jas hebben ver borgen en daarna die jas aan een kapstok hebben opgehangen. Bij het naar huis gaan heelt hij echter bij vergissing de jas van een zyner collega's aangetrokken. Toen nu de postbeambte, wiens eigen jas aldus verdwenen was, de jas van den thans aangehoudene aan trok, bemerkte bij in den zak van dat klee- dingstuk den verduisterden aangeteekenden brief. Aangifte volgde bij den directeur van het postkantoor en spoedig was de verdachte postbeambte, wiens jas hem verraden had, in handen der politie. Een bloedige veete. Sedert jaren bestond oneenigheid tusschen den herbergier Masure te Kortryk, bij wien nog vier zijner kinderen inwonen, en een ge huwden zoon, die met zyn vrouw naast het ouderlyk huis woont en daar hetzelfde beroep uitoefent. Henri Masure, die, ofschoon getrouwd, bjj zijn vader onderdak heeft, beleedigde zyn in de aangrenzende woning huizende schoonzuster. Deze ontvluchtte voor zijn bedreigingen, waarna tusschen haar maD, Constant, en diens broer een gevecht ontbrandde, in den loop waarvan beide op den grond rolden. De oude Masure en een zoon kwamen daarop tusschenbeide ter verdediging van Henri. De vader trof daarbjj met een slachtersmes twee zyner zoons en twee nieuwsgierigen. Een buurman trachtte de vechtpartij daarop te doen staken door het lossen van verscheiden revolverschoten, door welke Henri in den hals, de ander in het hoofd getroffen werd. Een andere zoon kreeg een diepe messteek in de buik. Evenals de oude Masure verkeert hij in levensgevaar. Voorts werden Constant, zyn vrouw, de bedoelde buuiman en een ander buitenstaander min of meer ernstig gekwetst. Nog altijd tegen elkaar. Een korporaal, Julian Hesse, vau het 53ste regiment infanterie, heeft te Metz voor den krijgsraad gestaan, omdat hy drie Duitsche toeristen, die zeiden dat zij geen Fransch wilden spreken, in een herberg had lastig gevallen en hun Merde la Prusse en Chiens prussiens had toegeroepen. De man is tot monie te brengen met hun beider treurig be staan En jaist op dien dagen waarop de leeuwerik voor het eerst zijn lied van vrijheid en geluk deed weerklinken, kreeg Marcella eenen brief van Bryan, die haar eene nieuwe wanhopige smart bereidde. „Men heeft mjj te kennen gegeven," schreef hy „dat men zeer tevreden is over rnyn ge drag, en dat ik daarom hoop mag koesteren na twintig jaren iu vrijheid gesteld te worden, altijd als ik my goed bljjf gedragen. Dat is dus een pnnt om naar nit te zien, lieveling. Wanneer wy beiden zoo lang leven, kunneu wy elkaar toch nog toebehooren." (Wordt vervolgd,).

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2