Omcrlijfc concurrentie BINiNEiNLAND. UIT ONZE OMGEVING. De heer Aalberse heeft onlangs een wets ontwerp ingediend tot bestrijding van de oneerlijke concurrentie. De afgevaardigde van Almelo heeft daarbij een vorm van on eerlijke concurrentie vergeten strafbaar te stellen, die niettemin even afkeurenswaardig is als de oneerlijke practijken, die de midden stand strafbaar gesteld wenscht te zien. In art. 59 van de wet op het Lager Onderwijs wordt bepaald, dat aan de besturen der bijzondere lagere scholen door het Rijk een bijdrage in de salarissen der onderwijzers wordt verleend volgens denzelfden maatstaf als bij art. 48 derzelfde wet aan de gemeenten ten behoeve der openbare lagere school wordt toegekend. Stelt een schoolbestuur of een gemeente een onderwijzer aan boven het aantal, dat art. 20 der wet vereischt, dan betaalt het Rijk voor zoo'n leerkracht 260 of 310. De gemeentebesturen mogen dien onderwijzer echter niet minder dan het door de wet vast gestelde minimum van 500,betalen. Voor de besturen van bijzondere scholen geldt deze bepaling echter niet. Wat gebeurt nu Er is op het oogenblik een overproductie van onderwijzers Tal van schoolbesturen stellen nu een zoogenaamden onderwijzer- volontair aan tegen een loon van 260 tot f 310 per jaar. Het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap heeft nagegaan, dat reeds 95 besturen van bijzondere scholen onderwijzers op zoo'n hondenloon in dienst hebben. Dat zoo'n loon heelemaal niet in overeen stemming is met de positie van den onder wijzer, behoeft wel geen betoog. De regeering zal aan deze oneerlijke con currentie een eind moeten maken. Terecht vraagt het Ned. Onderwijzersgenootschap, dat ook de besturen van bijzondere scholen ver plicht zullen worden minstens het minimum uit te betalen. Dit alleszins billijke verzoek zal de regeering in het belang van den onderwijzersstand goed doen ernstig te overwegen Uit de Sta ten-Generaal. Aan de departementen van bestuur wordt thans druk gewerkt aan de voorbereiding der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1915, teneinde de ontwerpen in den loop dezer of het begin der volgende maand aan den Raad van State te kunnen verzenden. Verschillende Ministers gaan in Augustus met vacanlie buitenslands, sommigen hunner reeds in de tweede heltt dezer maand. Het aanstaande samenzijn van de Eerste Kamer, beginnende Woensdagavond, is hoofd zakelijk bestemd voor afdoening van de reeks kleine wetsontwerpen, van de Tweede Kamer ontvangen. De belastingwetten zullen voor het a.s. recès niet behandeld worden, omdat het af- deelingsonderzoek van dien omvang was, dat 't zich laat aanzien, dat het voorloopig verslag eerst ver in de tweede helft van Juli te ver wachten is. Examen Hulptelegrafist of Kantoorbediende. In het laatst van Augustus of begin van September 1914 zal te Amsterdam een examen worden gehouden van candidaten, dingende naar de betrekking van hulptelegrafist of kan toorbediende. HOOFDSTUK XXV. De vrouw van den veroordeelde. Toen Marcella's vlaag van wanhopige moe deloosheid en radeloosheid geweken was en de levenskracht der jeugd haar weder had opge richt, zocht zjj tevergeefs de bedrieglijke hoop, die haar tot nu toe op haren lijdens weg had vergezeld. Toen de korte winterdagen de een na de aDder met dezelfde eentonigheid verliepen, de uren kwaaien en gingen met even weinig afwisseling als de golven, die rezen en daalden onder de muur romdom den tuin, en evenmin als zij eenig spoor achter zich lieten, begon Marcella langzamerhand te begrepen, dat zij voor haar geheele leven van Kilmorey gescheiden was Geen natuurkrach ten boe sterk en rijk ook aan hulpmiddelen is, konden de scheidsmuren omverwerpen door den u.eusch tegen den mensch opgericht en de scherpzinnigheid eener teederbe- minnende vrouw waB niet toereikend om de wetten te vernietigen, die do menschheid ge steld heeft om zich tegen misdadigers te be schermen. Hoewel Bryan voor den smadeHjden dood op het schavot behoed was, was hy in zekeren zin ook nu nog ter dood veroordeeld. Levend begraven als hij was, overgeleverd aan de vergetelheid, eene vergetelheid, die zijnen naam wischte van de lijst der men- schen, wien men kon toestaan te leven, be- Dit examen strekt om het noodige personeel van dien rang op te leiden voor den dienst der posterijen en telegraphie te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage. Yan de 150 daarvoor opengestelde plaatsen kunnen 30 door vrouwelijke candidaten worden ingenomen. De candidaten moeten op 1 September e.k. ten' minste 16 jaar oud zijn en hun 23ste nog niet zijn ingetreden. Bij het slagen voor dit examen worden de beknghebbenden, mits zij tevens aan de eischenNan een van Rijks wege in te stellen geneeskundig onderzoek voldoen, gedurende 3 maanden op proef in dienst genomen. De belooning bedraagt bij indiensttreding voor de 16-jarigen f 20 en voor de 17-jarigen 1 30 per maand en wordt voor de eerstbedoelden tot f 30 per maand verhoogd, zoodra zij 17 jaar oud worden, en voor allen tot f 40 per maand nadat zij 1 jaar in dienst zullen zijn. Na 2 jaar dienst, doch niet vóór den 19- jarigen leeftijd, volgt bij goede plichtsvervulling vaste aanstelling tot hulptelegrafist of kantoor bediende, op eene jaarwedde van f 400, welke na eene maand verhoogd wordt tot f 650 en kan opklimmen tot f 1400. Cantineknoeicrijen in Atjeh. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint aan dit blad Kapitein Quack, die met voorbijgang van zijn overige chefs, zich rechtstreeks tot den legercommandant wendde, met een klacht over knoeierijen, die in Atjeh gepleegd zouden zijn, heeft buitenlandsch verlof gevraagd en gekregen. Hij ontving een tevredenheidsbetuiging van den legercommandanteen onderzoek naar die knoèierijen wordt nu tegemoet gezien. Men zal zich herinneren hoe een paar maanden geleden, wij het bericht ontvingen, dat een kapitein in Atjeh zich rechtstreeks tot den legercommandant had gewend meteen klacht over knoeierijen in het cantinebeheer in Atjeh, en zulks omdat een vroeger langs den hiërarchieken weg ingediende klacht, den legercommandant nimmer had bereikt. Hoewel de voorschriften ter zake in zulk een geval, den militair volkomen het recht geven bij niet doorzending van een klacht of verzoek, den hiërachieken weg te verlaten, blijft het toch altijd gevaarlijk van deze bevoegdheid gebruik te maken. Wij teekenden dan ook bij dat bericht aan, dat het voor dien kapitein te hopen was, dat hij heel vast in de schoenen stond, daar hij anders weinig genoegen zou beleven van zijn optreden. Inderdaad schijnt die kapitein we weten nu dat het kapitein Quack is met deugdelijk materiaal voor den dag gekomen te zijn, zoodat hij zelfs een tevredenheidsbetuiging van der. legercomman dant heeft ontvangen. Dit wijst er wel op, dat we helaas aan den vooravond van een schandaal staan, zooals gelukkig nog weinig in ons Indisch leger is voorgekomen. Kapitein C. M. A. Quack was oorspronkelijk van het Nederlandsche leger, waarbij hij den 14den October 1891 tot 2de luitenant der infanterie werd benoemd, en 24 Augustus 1895 tot lste-luitenant bevorderd werd. Tijdens hij in dien rang gedetacheerd was aan de Hoogere Krijgsschool, heeft hij toen ontslag uit den militairen dienst verzocht en verkregen. Later is hij op zijn verzoek benoemd tot 2de luitenant der infanterie van het N.-I. leger (15 Maart 1899). Hij is met verlof in Neder land geweest, en in 1904 weer naar Indië teruggekeerd. Wij meenen, dat kapitein Quack verstandig heeft gedaan, hangende het onderzoek naar de knoeierijen, die hij aan het licht bracht, maar stond er voor hem geen Heiland, die den steen van zyn graf af zou wentelen, en dezen Lazarus zon bevelen op te staan. Hjj moest begraven blyveD, tot de jaren zijn gelaat zonden rim pelen, bet licht zijner oogen zouden uitblus- sehen, zijne fiere gestalte zouden buigen. Bij elk kort bezoek, dat z(j hem met lange tusschenpozen brengen mocht, moest zij er op voorbereid zijn hem meer vermoeid en uitge put te vinden door den voortdurenden strijd tusschen geest en lichaam, of, als hjj minder ongeduldig was over zijne gevangenschap, ook minder sterk, doordat zjjne krachten langzaam maar zeker gesloopt werdeü. Toen zjj hare huishoudelijke plichten wed(jr opvatte, zoowel om de anderen genegen te doen als om zichzelf bezigheid te verschaffen, mislukten hare eerste pogingen dikwijls meer malen liet zij hare taak onafgedaan, als alleP, wat zij deed, haar volkomen doelloos toescheen en hare oogen plotseling niets meer zagdn vaD hetgeen haar omringde, maar zich slechts op een punt in het gansche heelal vestigden op den eenigen flauwen straal, die van den hemel nederdaalde, in eenen kerker en daar op eene eenzame gestalte viel, die tusscheju die steenen moren opgesloten zat. Zelfs hare lange wandelingen langs de zee en de rotsen brachten haar geen verlichting, want zoo dikwijls als zy toegaf aan hare neiging, om zich met hare smart aan aller oogen te onttrekken, ondervond zy daarvan de gebruik te maken van zijn recht op buiten landsch verlof. IlijkstcliToonkantoor Ter Neuzen. Nieuwe aansluiting. No. 86. D. SCHEELE. Brouwerijstraat. De heer J. Kroon Jz. alhier, korporaal bij het lustructiebataljon te Kampen, slaagde voor den cursus tot opleiding voor officier bij het leger. Bi] Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Zwolle, de heer 1D. de Soet, thans leeraar in de Engelscbe taal aan de gemeente II. B. S. alhier. Met het fraaie zomerweder van de vorige week werden heel wat baden in de Westersehelde ger.oyien. Een beambte van de Spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen moet bij deze gelegen heid door een waterdier gestoken of »gestraald« zijn. Hij ondervond hiervan inwendig zulke naaeelige gevolgen, dat hij verplicht was doktershulp in te roepen, Wij vermoeden, dat hij in aanraking zal geweest zijn, met een dier »kwallen«, zooals ze in den volksmond heeten en waarvan er vele in de Schelde worden aangetroffen. Ons kwam tenminste nog een geval van een ambtenaar alhier ter oore, die verleden week zoo'n dier aan den arm kreeg en als gevolg van het »stralen« den geheelen nacht ongesteld was. ZanniMlng. De commandant der marechaus see uit Ter Neuzen surveilleerde Zaterdagavond (kermisdag) te Zaamslag. Een persoon voegde hem beleedigende woorlen toe, waarop de com mandant hem mede nam, om te zien met wie Hij te doen had. Een familielid van genoemde persoon trachtte zulks te beletten, waardoor de commandant genoodzaakt was zijn sabel te trekken. Met behulp van een brigadier werden beiden aangehouden en nadat tegen hem proces verbaal was opgemaakt weer losgelaten. Als merkwaardigheid mag vermeld worden, dat Zondag de eerste buitenlandsche boot voor den steiger der nieuwe phosphaat- fabriek te Sas van Gent met een lading van 1700 ton grondstof kwam liggen en door middel van de beide nieuwe electrische los kranen gelost werd. Alhoewel voor het eerst in gebruik ge nomen zijnde, marcheerde alles toch tot vol komen tevredenheid en wonder genoeg zonder het maken van veel geruisch, waarvoor aan vankelijk gevreesd werd. Een batterij van niet minder dan 35 kipwagens elk 1200 kilo's kunnende bevatten bewegen zich in regel- matigen gang langs bet luchtspoor. In regelmatige volgorde schakelen de bakken zich automatisch in en uit, zoodat een botsing onmogelijk kan plaats vinden en storten ze hun inhoud op de daartoe bestemde plaats binnen de fabrieksruimte. Het spreekt vanzelf dat de inwerkingstelling van dit wonder der techniek zooals het met recht door deskundigen genoemd wordt, veel bekijks lokte. Verscheiden buitenlandsche ingenieurs waren zelfs van verre gekomen om de werking van het reusachtige ijzeren gewrocht, welks opbouw meer dan een half jaar heeft in beslag ge nomen, te bewonderen. Midd. Ot. Zondag vierde de fanfare »St. Cecilia« te Stoppeldijk ha«r 75-jarig bestaan met het nadeelige gevolgen. Z(j verdiepte zich dan te zeer in onvruchtbare uvcrpeiuzingm, die haar verstand slechts konden benevelen en haar geest kracht verzwakken. Overal, waarheen zjj zich wendde stemde haar de groote ruimte zwaarmoe diger. Dj wijde, golvende zee, met hare eeuwigo rustelooze beweging, de „onafzienbare heide vlakte, helder verlicht door de stralen der winterzon, vervulden haar hart met een na meloos wee, want zij spraken haar van onbe perkte oneindige vrijheid. Als zij dan voortliep, vroeg zij zichzelve af, waarom zij en het water en de wolken en de| vogels en bovenal de wind sulk eene onbegrensde macht hadden om te gaan en te komen, terwij! hij, die haar nooit een enkel oogenblik uit de gedachte ging, zijne bewe gingen zoo wreed beperkt zag tusschen die hooge steenen muren. Eindelijk begon z(j alle vrije beweging die hjj niet deelen kon, te haten zjj wandelde niet meer, maar sloot zichzelve op bij Mrs. Kilmorey, in de kamer, waarin deze haar leven doorbracht, een ver trek dat bet uitzicht had op de zee waar de arme moeder eene groote voorliefde voor had opgevat. Tot nu toe was er nog geen beterschap gekomen in Mrs. Kilmorey's geestestoestand, doch zij was niet ongelukkig in hare krank zinnigheid. Zjj dacht nog steeds dat Bryan joist te rechter tijd uit Ierland ontsnapt was en nu genoot van zjjne reis romdom de wereld. houden van een festival waaraan een 12-tal muziekgezelschappen deelnamen. Zaterdag werd het feest geopend met vreugdeschoten en eene muzikale wandeling door_het feestvierend gezelschap in de gemeente. Zondag werd door de deelnemende gezel schappen een feestelijke optocht gehouden, waarna op het gemeentehuis door den heer P. de Waal, den burgemeester, onder een hartelijke toespraak, de eerewijn aan de besturen dier gezelschappen werd aangeboden. Op twee kiosken werden vervolgens muziek uitvoeringen gegeven. Er was een enorme belangstelling. Jammer, dat het slechte weer velen vroeg tijdig huiswaarts jaagde. Bij Kon. besluit van 3 dezer zijn be noemd tot gezworene van het waterschap de Vereenigde polders van Ossenisse, de heer P. de Wael te Ossenisse tot gezworene van het waterschap Loven- en Willemskerke, de heer G. Tollenaar te Hoektot gezworene van den Clarapolder de heer Cli. A. Haverbeke te JJzendijke, en tot gezworene van den polder Melo, de heer J. F. Verstraaten te Graauw, In de Maandag gehouden openbare terechtzitting van den Raad van beroep voor den ongevallenverzekering werd uitspraak ge daan in zake J. A. W. te Hulst, A. M. te Sluis, T. W. te Clinge, J. M. te Hulst, A.M. K. wed. A. W, te Hontenisse, P. v. M. te Oostburg, A. d. G. te Koewacht, B. d. B. te Clingede beslissing der Rijksverzekerings bank werd bevestigd en hunne vordering ont zegd. Niet ontvankelijk verklaard werd het hoogere beroep van J. B. D. Thz. te Ter Neuzen. Het echtpaar HamelijnekBliek te IJzendjjke herdacht Zaterdag zijn gouden huwelijksfeest, terwijl de man dien dag tevens 80 jaar werd. Des avonds bracht het muziek gezelschap den jubilarissen eene serenade, -waarbij de voorzitter hun een som ter hand stelde, de opbrengst van een bij gemeente naren aangebaden inteekenlijst. Na de serenade gaf de muziek nog enkele nummers op de kiosk, waar voor het eerst een electrische lamp ter sterkte van 600 kaarsen brandde. Dit licht voldeed best. In de Maandag gehouden raadsver gadering der gemeente Breskens werd benoemd tot tijdelijk secretaris de burgemeester D. H. van Zuijen en tot id. ontvanger de heer H. BrakmanVan Male een en ander tijdens het verlof van den secretaris-ontvanger. Over 1915 werd aan de Wilhelmina-bewaar- school een subsidie toegekend van f 485. Adhaesie werd betuigd met het adres van het gemeente bestuur van Ter Neuzen aan de Staten dezer provincie om den aanleg te be vorderen van een verbindingsweg tusschen O. en W. Zeeuwsch-VIaanderen over Neder landsch grondgebied. B. en W. werden gemachtigd om met het Rijk een overeenkomst aan te gaan tot aan koop van oude keien voor het gedeeltelijke bestraten van gemeente- en polderwegen welke onmiddellijk aansluiten bij den Rijksweg op het haventerrein. Voorts werden B. en W. gemachtigd om door een deskundige te doen onderzoeken of en zoo ja op welke wijze verbouwing van de bestaande O. L. School in de kom der gemeente mogeljjk zal zijn zoodat deze school aan de wettelijke eischen zal voldoen. In de Maandag gehouden raadsver gadering te IJzendijke waren alle leden aan wezig. Voor de betrekking van machinist-monteur der electrische centrale hebben zich 9 sollici- Sonis klaagde zij er over, dat h(j nog niet schreef, wanneer h(j thuis kwam, maar spoedig was zij die oorzaak vau verdriet weer verge ten. In den beginne was het Marcella dikwjjla te zwaar geweest haar steeds te zien glim lachen en voortdurend opgeruimde antwoor den te verzinnen op hare onophoudelijke vragen,, maar na de smart van het jonge meisje zich weder n eenen anderen vorru uitte en zij er eene soort verlichting in vond hare jonge ledematen op te sluiten in eene even beperkte ruimte, als die, waarin de gevangene zich be vond, wendde zij alle pogingeo aan, om de arme vronw genoegen te geven en haar in hare golukkigen waan te versterken. Als zjj zich dan zoo geheel liet medeslee- pen door den gedachtengang der krankzinnige, nam zy wel eens voor een oogenblik aan, dat de hersenschimmen der moeder werke lijkheid waren en de werkelijkheid slechts eene booze droom; zij sprak dan over Bryan's reizen, en over alles, wat hy genoot, ja zelfs las zij af eu toe stukken nit zjjne brieven voor, waaraan zij dan einden van eigen vin ding toevoegde, die hij zelf zoo zou hebben geschreven, wanneer hy onder gelukkiger om standigheden afwezig ware geweest. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2