Het is een eenvoudige waarheid Laat Uw tijd het niet toe, of wenscht ge om anderen reden de !L- en Noordstraat 30, TEE NEUZEN. G. PH. PEIJ. BUITENLAND. Burgerlijken Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Ook llSt muziek Isoren behoeft waarlijk geen bezwaar te zyn. Geeft Spiouneu vrees. Uit Kiel wordt aaa de Engelsche bladen gemeld, en zij houden de juistheid vol, ondanks de tegenspraak van de politie, dat eergisteren lord Brassey te Kiel als spion is gearresteerd. Al heel spoedig echter bleek het aan de politie, dat zjj een jammerljjke dwaling had begaan en werd de lord, die naar hjj zelf zou hebben verklaard, zeer hoffelijk werd behandeld, weer in vrjjheid gesteld .Het schijnt dat lord Brassey, die met zijn jacht Woensdag te Kiel aankwam, langs de keizerlijke werf roeide en daar aan wal ging, onbewust van de voorschriften die aan onbevoegden het betreden van het terrein van de werf verbieden. Hij werd door een politie-beambte ontdekt en gearresteerd. Op gezag van het »Journalc maken de En gelsche bladen tevens melding van de arres tatie van een Britsch officier te Metz ook al onder vermoeden van spionage. Het proces-Caillaux. De president van het Hof, Albanel, onder wiens leiding het proces tegen mevrouw Cail- laux, wegens den moord op Calmette, zal plaats hebben, heeft besloten geen kaarten voor staan plaatsen af te geven, en geen dames in de in de rechtszaal toe te laten, behalve de getuigen. De behandeling zal plaats hebben op 20—25 Juli. Er zijn 50 getuigen a charge en 20 getuigen a décharge gedagvaard. President Albanel had reeds vijfhonderd brieven van dames ontvangen, die hem smeekten haar toegangskaarten tot de zittingen te zenden. Arrestaties te Nancy. In Nancy zijn een aantal personen gearres teerd, onder beschuldiging soldaten van ver schillende regimenten te hebben geholpen om te deserteeren. Van de twaalf gearresteerden werden er zeven dadeljjk weer in vrijheid ge steld, twee andere werden na een kort verhoor losgelaten, doch drie personen werdén naar de gevangenis gevoerd. Onder deze zjjn twee Duitschers, een horlogemaker en een photograaf de derde, een kappersbediende, is Zwitser van' geboorte. Bjj de gearresteerden werden de nieuwe patronen der Uebel-geweren gevonden die pas onlangs aaa de troepen zjjq uitgereikt. Zij worden derhalve verdacht niet alleen van verleiding tot desertie, maar ook van spionnage De vermindering van het aantal ge boorten bljjft het grootste nationale gevaar voor Frankrijk. In het jaar 1913 bedroeg het aantal geboorten nog geen 42.000, tegen over bijna 840 000 in Duitschland, bijna 310.000 in Oostenrijk, 275.000 in Hongarije en met niet veel minder dan 500.000 in Italië. Het verschil is werkelijk enorm en beangs tigend tegelijk. In de bovenstaande cijfers is sprake ran het overschot bij de geboorten, dus van de in leven gebleven kinderen. Er volgt uit, dat de kindersterfte in Frankrijk zeer groot is, veel grooter dan in andere land'n Inderdaad is de sterfte overal in Europa van 1903 tot 1912 verminderd, in Frankrjjk alleen is zij stationnair gebleven. Zy bedroeg daar 191 op 10.000 zielen. In sommige landen is het inderdaad veel hooger geweestin Rusland 298, Roemenië 251, Hongarije 250, Spanje -42, Servië 230, Oostenrijk- 229 en Italië 211. Maar daarentegen was zjj geribger dan in hrankryk; in Duitschland 181, Ierland 172 België 162, Schotland 161, Engeland en' Zwitserland 149, Zweden 146, Nederland 145 Denemarken 145 en Noorwegen 140. Hieruit blijkt tegelijk, dat ons land met Denemarken en Noorwegen in deze statistiek een byzonder goed figuur maakt. In die landen is de sterfte, dank zij de verbeterde hygiëne sedert 1891 met 20 tot 21 percent verminderd] VEREENIGDE STATEN. Salem verwoest. De historische stad Salem in Massachusetts is, naar telegrammen reeds met een enkel woord hebben gemeld, voor een groot deel door brand verwoest. Salem is reeds in 1626 gesticht en was dus een der oudste steden van Nieuw-Engeland. De stad, die thans ongeveer een veertig duizend zielen telt, is vermaard om de wetenschappelijke instellingen die er zyn gevestigd. Zij is de zetel van de Peabody Academy of Science, van de American Association for the advancement of Science bevat een zeer vermaarde boekerij en een belangrijk museum. In de historie is het stadje bekend als de Witch City«, wegens de groote heksenprocessen, die er in 1692 zyn gevoerd. In deze historische stad nu is Zaterdag namiddag een brand uitgebroken, die weldra een reusachtigen omvang aannam. Honderden gebouwen en woonhuizen werden een prooi ylammen- Allereerst vielen verschillende Jederfabneken - in een van deze was de brand ontstaan aan het vuur ten offer, maar een hevige wind dreef de vonken ook naar de woonwijken der stad. In de Reuter-telegrammen is reeds mee gedeeld, dat een zeer aanzienlijke schade, millioenenj dollars bedragend, is aangericht al blijken de eerste berichten dan ook wat overdreven dat velen dakloos geworden zijn en dat eenige menschenlevens bij deze ramp zijn te betreuren. OOSTENRIJK. Aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin vermoord. SARAJEWO, 28 Juni. Toen de aartsher tog-troonopvolger Frans Ferdinand met zijn gen.alin, de hertogin van Hohenberg, zich vanochtend voor een ontvangst naar het raad huis begaf, werd naar zijn auto een bom geslingerd, die de aartshertog met den arm terugstiet. De bom ontplofte nadat de auto van den aartshertog de plaats voorbij was. Twee heeren in de volgende auto werden licht gekwetst, van het publiek werden zes menschen gewond. De dader de typograaf Carbrenowic uit Trebinje, werd dadelijk in hechtenis genomen. Na de ontvangst ten raadhuize vervolgde de troonopvolger met zijn gemalin den rit. Zekere Princip, een gymnasiast van de achtste klasse uit Grahowo, loste daarna uit een Browningpistool verscheidene schoten op den troonopvolger en zijn gemalin. De troonopvolger werd in het gezicht, zijn gemalin in het onderlijf getroffen. Beiden werden naar den konak overgebracht, waar zij aan hun wonden bezweken. Ook Princip werd in hechtenis genomen. De verbitterde menigte lynchte bijna beide daders. SARAJEWO, 28 Juni. Princip de moorde naar een jongmensch van 19 jaar, verklaarde bij zijn verhoor reeds geruimen tijd uit nati onalistische beweegredenen het plan gekoes terd te hebben, om een of ander hooggeplaatst persoon te dooden. Hij had een oogenblik geaarzeld, daar ook de hertogin in de auto mobiel gezeten was, doctt toen geschoten. Hij ontkende medeplichtigen te hebben. Cabrinovic was na den aanslag in de rivier gesprongen, doch door eenige politiebeambten en personen uit het publiek, die hem na sprongen, gearresteerd. Een niet ontplofte bom, die op eenige passen van het tooneel van den aanslag gevonden werd, is vermoedelijk door een derde individu, dat eveneens een aanslag wilde plegen, weg geworpen, nadat liy gezien had, dat de aanslag, reeds was volvoerd. Princip verklaarde nog, dat hjj geruimen tijd te Belgrado gestudeerd had. Cabrinovic voegde aan zijn verklaringen toe, dat hij de bom van een anarchist uit Belgrado, wiens naam hij niet kende, ont vangen had. SARAJEWO, 29 Juni. (Part.) Het lijk van den aartshertog is, evenals dat van de'aarts hertogin, hedennacht gebalsemd daarna zijn de doodsmaskers gemaakt. Het is nog niet vastgesteld, wanneer de lijken naar Weenen zullen worden overgebracht. Bij de baar zijn tallooze kransen neergelegd. De aan het achterhoofd gekwetste vleugel adjudant luit.-kolonel Merizzi is buiten gevaar. Graaf Boos-Waldeck is slechts weinig gekwetst. Gisteren heeft de Kroatische schooljeugd anti-Servische betoogingen gehouden, waarbij de orde door de militaire macht moest worden heisteld. De komst van de militairen werd met stormachtig gejuich en met handgeklap begroet. Voor het overige is de rust ongestoord. BERLIJN, 29 Juni. (Part.) Uit Sarajewo wordt gemeldEen dame, die ooggetuige geweest is van den daad van Princip, vertelt het volgende: Een vriendin en ik stonden tegenover den winkel van Sehüller in de Franz Josephgasse, nadat de eerste aanslag reeds gepleegd was. Spoedig daarop kwamen drie jonge mannen aan met hoeden op het hoofd. Ze droegen versleten kleederen, zagen er als arbeiders uit en droegen de Servische kleuren in hun knoopsgat. Twee jonge meisjes spraken hen aan. Die meisjes, die ons even onbekend waren als de jonge mannen, kwamen daarna naar ons toe en zeiden tegen ons, terwijl ze ons bij de hand vatten Laten wij naar huis gaan. Ga ook naar huis. Die drie jongens zyn verdacht. Mijn vriendin ging mede, maar ik bleef staan en zag toen, dat een van de drie jongens voortdurend de hand in zijn zak had. Ik zeide toen in het Kroatisch tot het meisje, dat by my stond: »Men moest de politie eigenlijk op dien man opmerkzaam maken.Op dat oogenblik was de eerste automobiel met de regeeringscommissaris en uen burgemeester reeds in snelle vaart voor- bjj' gereden. De drie jongens hadden waar schijnlijk mjjn opmerking gehoord, en Princip ging snel voorbij een politieagent naar den anderen kant van de straat en bleef een paar passen bij den winkel van Sehüller vandaan staan. Op dat oogenblik kwam de auto met den aartshertog aangereden en dadeljjk daarop hoorde ik twee schoten vallen, die Princip gelost had. De automobiel van den aartshertog was vlak langs het trottoir gereden, waarop l rincip stond. De weinige toeschouwers, die daar waren, wierpen zich onmiddellijk op hem en trachtten hem vast te houden, maar het gelukte hem nog het derde schot te lossen, dat stellig de hertogin getroffen heeft. Toen het eerste schot viel, dat den hertog blykbaar in het hoofd of in de hals trof, sloeg de hertogin, die zich buitengewoon flink hield, de armen om hem heen en wenkté het publiek toe. Toen de schoten vielen, kwamen er van alle kanten officieren, agenten en gendarmen en ook menschen uit het publiek op den dader toegeloopen en sloegen op hem los. De kapper Marossie, die een van de eersten was die de dader van den eersten aanslag gevangen namen, verteltIk stond bjj het vroegere filiaal van de Union Bank en de automobielen van den directeur van politie was reeds voorbijgegaan en er volgde een automobiel met den burgemeester. Na een oogenblik kwam toen de auto, waarin de troonopvolger met zjjn gemalin en den lands- commissaris Patiorel zat. Plotseling zag ik, dat een jonge man, die aan den anderen kant van de kade in de nabijheid van de brug had gestaau, naar de leuning van de brug ging, iets op de muur legde en een bom naar de automobiel slingerde. Naast hem had een ander gestaan, die zich kalm veiwjjderde. Ik zag hoe de bom de automobiel raakte en een flauwe rookwolk naliet in de lucht. Verder zag ik de bom tegen de neergeslagen kap van de automobiel terugspringen en de vol gende automobiel raken. Op dat oogenblik klonk een hevige ontploffing. Toen ik gezien had, dat de man geworpen had, liep ik op hem toe. Hjj moet mij echter gezien hebben. Hij sprong over de kademuur in de Militsa. Ik sprong hem na. Een politieagent wilde op hem schieten, maar ik riep den man toe „Niet schieten. Wij moeten hem levend heb ben." Verscheidene agenten kwamen nu te hulp. Wij gingen voorzichtig te werk, omdat wjj vreesden, dat hjj een revolven bjj zich had. Maar hjj had niets in zijn handen en bood ook geen tegenstand. BERLIJN, 29 Juni (Part.) Uit Weenen wordt aan de Lokal Anzeiger geseindVol gens de eerste samenhangende berichten uit Sarajewo, schijnt het vast te staan, dat de daad het werk is van een ver verbreid groot Servisch complot. De beide aangehoudenen loochenen weliswaar medeplichtigen te hebben, maar de geheele aanslag is zoo nauwkeurig voorbereid, dat hjj slechts met zorgvuldige organisatie en met medewerking van vele per sonen volbracht kon worden. Er is namenlijk in de buurt van de plaats, waar de aanslag gepleegd is een derde bom gevonden, die niet ontploft is en waarschjjnljjk door iemand weggeworpen is, toen de tweede aanslag ge lukt was. Princip heeft in zyn verhoor gezegd, dat deze bom voor den moord bestemd was, als de andere aanslagen mochten mislukken. Verder vertelde hij, dat hjj eerst op den aarts hertog gemikt had, en vervolgens toen hjj zag, dat hjj getroffen had, nog een tweede schot op de hertogin had gelost. Een oogen blik had hjj geaarzeld, maar toen gedacht: „het is nu toch hetzelfde." BERLIJN, 29 Juni (Part.) Uit Weenen wordt aan de Lokal-Anzeiger geseindGis terenavond om half 10 begonnen zeer ernstige betoogingen van de studenten in Sarajewo tegen de Serviërs. Men riepWjj kunnen hier geen moordenaars gebruiken. Weg met Servië. Uit Sarajewo werd hedenochtend aan de Lokal- Anzeiger geseind De rouw in de stad is alge meen. Bijna alle huizen hebben rouwvlaggen uitgestoken. De anti-Servische betoogingen nemen een scherp karakter aan. De Serviers moesten zich in hun lokalen zoo goed als barricadeeren, vooral toen bekend werd, dat velen van hen wapens bjj zich droegen. De soldaten moesten dikwjjlstusschenbeiden komen om bloedvergieten te voorkomen. Den heelen nacht is het onderzoek voortgezet. Het staat vast, dat men met een complot te doen heeft. De draden van het complot schjjnen naar Bel grado te loopen. Men heeft kunnen bewijzen, dat de bommen uit Belgrado komen. De bjj- zonderheden van de verhooren worden geheim gehouden, BERLIJN, 29 Juni. (Part.) Aan de Lokal- Anzeiger wordt gemeld, dat te Sarajewo zeer strenge maatregelen genomen waren voor de veiligheid van het bezoek. Ieder, die maar eenigszins verdacht was en van buitenaf kwam, moest papieren overleggen. Gisteren waren nog 37 verdachte personen aangehouden. Het was verboden aan de vensters te zitten en zelfs de bloemen in de vensters en op de balkons moesten verwijderd worden. Meer dan 1000 gendarmen waren uit het binnenland in de stad samengetrokken om voor den veilig heidsdienst te zorgen. Van verschillende kanten waren waarschuwingen ingekomen, maar de aartshertog moet verklaard hebben, dat hjj aan de manoeuvres zou deelnemen en in geen geval voor dreigementen zou wijken. Hij trachtte zijn vrouw over te halen te Konopischt te blijven; zjj wilde hem echter niet alleen laten gaan. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 26 Juni Léonard Johan Frangois van Dalen 33 j., jm. en Florentina Rosalia de Pauw, 25 j„ jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Juni Reinier Gerar- dus Wieland, 26 j.. jm. en Anna Jozina Prederiksen, 25 j., jd. Karei Willem Bauts, 26 j., jm. en Johanna de Doelder, 21 j., jd. Martinus Verschoor, 35 j weduwn. en Maatje Coomans, 25 j., jd. Geboorten. 21 Juni. Martinus, z. van Elisabeth Kaan. 22 Juni Rosalia, d. van Gideon van den Berge en Juliana Hofman. Krijn Cornells, z. van Krijn Dees en Anna KrinadeVos, Neeltje Catha- rina, d. van Pieter Jacobus van de Velde en Corn»- iia Jacomina Michielsen. 23 Juni. Martha Maria, d van Izaak van Cadsand en Adriana Maria Diele- man. 24 Juni. Philipbert Joseph Marie, z. van Franciscus Lauret en Maria Johanna van Hurck. 25 Juni. Helena Catharina, d. van Guillaan Johanne» Broekhoven en Cornelia Elisabeth de Ruijter. 26 Juni. Cornells Johannes, z. van Ohristiaan Schijvens en Anna Cornet. 27 Juni. Cornells, z. Johannes de Kubber en Suzanna Adriana Verberk- moes. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 1 Juli 7.13 7.44 Donderdag 2 8.17 8.51 Vrjjdag 3 9.26 10.1 Zaterdag 4 10.34 11.8 Zondag 5 11.40 Maandag 6 '0.9 0.37 Dinsdag 7 1.4 1.30 ADYERTENTIËN. dat niemand zich het genot van een Orgel behoeft te ontzeggen. Onze prjjzen zjjn zóó varieerend en onze verkoopsvoorwaarden zóó aannemelijk (niet het minst dooi de afbetalingsconditiën), dat deze onder ieders bereik vallen, aangezien zij zich schikken naar elke beurs en iedere levensomstandigheid. ge de voorkeur aan de gewone methode van muziekleer door notenschrift, zoo zyn wjj bereid voor geringe vergoeding U wekelijks te bezoeken, en op te leiden tot die hoogte die U in korten tyd het Orgelspel tot eene geliefkoosde ontspanning maakt en het huiselijk genot in niet geringe mate verhoogt. muziekleer niet te beoefenen, dan staan onze boeken met cjjferakkoorden (Psalmen, Gezangen, liederen) U ruimschoots ten dienste, Als ge slechts van 1 tot 12 kunt tellen, zult U binnen enkele uren vierstemmig Orgelspelen. Wenscht ge het echter nog eenvoudiger, koop dan een K O R A L I O N, welke U het genot verschaft door een enkele vingerdruk dadelijk vierstemmig te spelen. De resul taten 7yn waarlijk verrassend. Bewijzen van groote tevredenheid met deze laatste vinding geven wjj gaarne ter inzage. Afd. der Grootste Zeeuwsche Orgelhandel te Goes, Aanbevelend,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3