Tout cotttine chez hobs. UIT QUZE OMGEVING. Gemengde Berichten. flet is een zware en dikwijls verwarde strijd geweest, die de stichting der H. B. S. te Ter Neuzen voorafging. Maar in het on wankelbare vertrouwen, dat eene H. B. S. hier eene toekomst konneen moest hebben, zijn hare voorstanders op den ingeslagen weg met kalmte, maar tevens met beslistheid voortgegaan. En de tijd is reeds bezig aan ieder te leeren, dat hunne daad er eene was, die later met dankbaarheid zal herdacht worden. Het aantal nieuwe leerlingen, dat zich zoo pas voor de voorbereidingsklas aanmeldde (niet min'der dan 36) bewijst dat deze middel bare inrichting hier alle reden van bestaan heeft, ja eene noodzakelijkheid moet geacht worden. En over enkele jaren zullen velen, iie met de verwoede tegenstanders hetzij door on voldoende bekendheid met dergelijke toestanden hetzjj uit persoonlijke of andere redenen, medeliepen, zich verbazen, dat zij zich lieten vinden en opwinden om eene zaak tegen te staan, waarvan ze te laat het groote belang voor onze plaats en omgeving inzagen. Hier is de strijd volstreden, al moge nu en dan nog een vonkje spatten. In Dokkum staat hij te beginnen, is feitelijk reeds begpnnen. Jaren lang heeft men in dat oude Friesche stadje het gemis van het ontbreken eener middelbare onderwijsinrichting gevoeld. Niet de gefortuneerden zoozeer. Zij waren in staat hunne kinderen toch van dat onderwijs in Leeuwarden of andere plaatsen te doen profiteeren. Maar de middenstanders, de kleine burger stand en andere minder bemiddelden konden geen gebruik hiervan maken. Alles als bjj ons. Bij de regeering werd dus aangeklopt om eene Rijks Hoogere Burgerschool te Dokkum gevestigd te krijgen. De minister is de zaak niet ongenegen. Hij wenscht evenwel, zooals dat ook in andere plaatsen is, dat de gemeenteraad toont prijs te stellen op dat voorrecht. Uit de gemeentefondsen zal dus dienen bij gedragen te worden om in het bezit eener R. H. B. S. te komen. Nu is door de voorstanders eener H. B. S. eene som van 25000 gulden bijeen gebracht als bijdrage in de stichtingskosten. Men zal ons zeggen Nu die voorstanders zelf zoo'n kapitaal beschikbaar stellen, heeft men toch zeker geene tegenwerking. Men vergist zich ten zeerste. Van rechtsche zijde is eene beweging be gonnen, om den gemeenteraad ervan af te houden in te gaan op de uitnoodiging des ministers. Van rechtsche zijde evenals hier. Wij weten niet of de strijd te Dokkum zoo'n omvang zal nemen als hier, wij weten ook niet, of men daar bjj de rechtsche tegen standers de ware motieven, zooals hier, achter baks zal houden en wij weten ook niet of menschen, die links staan zich zullen laten lijmen door de rechtsche tegenstanders, omdat ze de werkelijke beweegreden (het openbaar onderwijs uit alle macht tegenwerken ten voordede van sectescholen) niet bevroeden, zooals dat in onze plaats bij zoo velen het geval was. Wij weten dat alles niet. Wij hopen, dat Dokkum voor een langdu- rigen en onedelen strijd als bij ons gespaard vangene mochten worden toegelaten, om hem tiet meer te verlaten, tot zjj voor eenwig moesten scheiden. De oude man beefde van agitatie, toen hij vol ongeduld wachtte, tot de deur opengedaan werd en zijn gezicht was nat van tranen, wat hij niet eens be merkte. Toen Marcella het kloppen hoorde, dat in hare ooren klonk als hel vallen van aarde en steenen op een doodkist, stond zjj met moeite op van den grond, waarop zjj geknield lag en ging naar beneden, baren ouden trouwen vriend tegemoet. Hjj hoorde haar aankomen en wachtte op haar aan den voet van de trap. „Waar z(jt g(j lieve?" zeide hij. „Ik ben b(jna blind geworden. Geef m(j uwe hand. Zjjt gij in staat te hooren, dat uw krnis wat verlicht wordt, Marcella Er is eene veran dering gekomen, kind. Hij behoeft niet te sterven, het vonnis zal worden Bij zijne eerste woorden staarde zij hem met strakke oogen en viel in zijne armen en nog had hij niet uitgesproken of zij zonk neer zonder eenig geluid te geven en lag voor dood aan zijne voeten. HOOFSTUK XXIV. Scheiding. Het overige van den nacht bracht vader Daly door met haar door eene nieuwe crisis heen te helpenden plotselingen terugkeer blijven en dat de R. H. B. S. er kome, zonder dat het doorzettingsvermogen en het vertrouwen der voorstanders eene geweldige proeve als in onze plaats moeten doorstaan. De geschiedenis te Dokkum bewijst wederom, dat, waar ook in ons vaderland, de rechtsche partijen (in het bijzonder de anti-rev.) steeds gereed zijn om njet brute kracht en alle mogelijke middelen tegen te staan, alles wat het» Openbaar Onderwijs kan bevorderen. Daarom zij ook Dokkum ieder als eene leerzaam voorbeeld voorgehouden. Dat Ter Neuzen eene zekere aantrekkelijk heid bezit voor menschen van veraf of nabij blijkt bij vele gelegenheden. Het was ook weer te zien bij de Volks feesten, die 29 Juni des avonds gegeven werden nabij het station. Verschillende ingezetenen uit die buurt hadden zich vereenigd, om ook daar eens eenig vertier en vroolijkheid te brengen. Eenige feestelijkheden waren georganiseerd bestaande in schaartjeknippen voor meisjes, zakloopen en mastklimmen. In enkele lokalen was gelegenheid voor danslustigen om zich te vermaken. De groote belangstelling bij de volksspelen en het druk bezoek aan de dansgelegenheden bewezen wel, dat de geboden gelegenheid tot ontspanning in den smaak viel. Te ruim vier uur werd begonnen met schaartjeknippen, waarvoor niet minder dan 59 deelneemsters wareu. Wegens den wind, waardoor de lichte enveloppen door elkaar dwarrelden, werd dit nummer van het pro gramma in het lokaal van café Gambrinus afgewerkt. Groote belangstelling was hierbij van jongeren en ouderen en vaak werd hartelijk om de mislukte pogingen gelachen. Er waren 18 prijzen, die ten deel vielen aan 1 A. Gerreman, 2 Fr. Richard, 3 Anna Dees, 4 F. Veraluijs, 5 M. Geensen, 6 Fr. Donze, 7 M. Rouw, 8 A. Geers, 9 Joz. v. Dixhoorn, 10 Rika Riemens, 11 Ma. Baert, 12 M. v. Langevelde, 13 N. v. Tricht, 14 S. Kolijn, 15 W. v. Alten, 16 Janneke Platteeuw, 17 Louisa Clemminck en 18 Janneke van Driel. De prijzen bestondeu uit voor meisjes geschikte kleedinstukken, stoflen of sieradeu. Voor het zakloopen, waarbjj het publiek zeer talrijk vertegenwoordigd was, waren 20 lief hebbers. De jongens liepen bij paren. Velen liepen in hun belemmerend kleediugstuk zeer vlug, wat op flinke oefening te voren wees. Na den eersten wedstrijd waren er 10 af gevallen. Bij het verdere gedeelte werd de tijd opge nomen. De uitslag was: le prijs een paar schoenen door P. Dees, die den afstand van 75 M. in 21 seconden aflegde, 2e een paar pantoffels Const, v. Bellen in 23 sec. 3e prijs een kistje sigaren Alp. v. Tricht in 26 sec., 4e prijs een blauw werkbuis J. de Leege eveneens in 26 sec., 5e prijs een krentebrood Andr. Diele- man in 28 sec., 6 prijs, een pet Jacs. v. Driel in 29 sec. Stampvol was het bij het mastklimmen, waarvoor zich 17 hadden aangemeld, maar slechts 10 opkwamen. Van den grond af bd later door opsteken met een bezeni slaagde de kiimmerij niet. van de vreugde in eene ziel, waaruit z(j sinds laDgen tijd verbannen was geweest. H(j trachtte hare verrukking te matigen, door er haar aan te herinneren, dat deze onverwachte verandering van het vonnis geen geluk be- teekende. „Maar hy leeft! hij leeft! Van middag zal de zon zijn gelaat nog beschijnen. Morgen en overmorgen zal h(j zyne oogen weer openen. Zjjn hart zal nog kloppen, vandaag over eene week, vandaag over een jaar En o, vader Daly, nu hem het leven geschonken is, welk een mogelijkheden komen er nu niet bij m(j op! Nu wil ik ook niet sterven. Nu mag ik niet sterven. O, vader Daly, ik zal immers wel blijven leven? Ik zie er uit, als iemand, die wel binnen een maand in het graf zal liggen, niet waar Dat hoopte ik ook, maar nu is alles anders geworden. Ik wil niet stervenGeef mij versterkend voedsel, iets dat m(j in 't leven houdt en weer sterk maakt. Want ik heb nog zooveel te doen, vader Daly ik kan mij nu niet goed herinneren wat, maar ik weet, dat ik nog heel veel te doen heb." Deze verrukking dnurde nog verscheidene uren. Haar gelaat veranderde weder met ver bazende snelheid de ingevallen, verduisterde trekken kregen hunne zachte lijnen en vroe gere kleur weder terughare oogen verloren dien koortsachtigen gloed en werden weder zacht en glinsterend van geluk. Op weg naar de gevangenis was zy opgeruimd, ja bijna De bewegingen der jonge klimmers en huune voorbereiding door zand aau kleeren en in de handen fe wrijven, mitsguarders het vulleu der zakken met die stof, verwekte veel hilariteit. Met behulp van een ladder ging het beter. Het was of de meerdere nabijheid der prijzen kracht gaf. Het gelukte aan een zevental de prijzen omlaag te halen. Den le prijs, een wekker Jac. Doorns Fz,, den 2e een boezeroen Jan Doppegieter, den 3e een paar schoeren, P. Versluys, den 4e een paar klompen, Jan de Feijter, den 5e een kistje sigaren, Jan Verbiest, den 6e een por- temonnaie, P. Dees en den 7e een pijp, D. Rouw. Dat zakloopen en mastklimmen geene verkoe ling brachten met deze hitte, was genoeg te zien. Na de volksspelen verspreidden zich de aanwezigen. Tot sluitingstijd bleven velen zich met dansen vermaken. Men mag zeggen, dat de feestelijkheden in allen deele geslaagd zijn. De sergeant bij het reserve-kader D. W. Rommel, van Ter Neuzen, is bevor derd tot vaandrig. Bij Ministerieele beschikking is met ingang van 1 Juli a.s., de heer P. A. de Doelder alhier benoemd tot electricien-hulp- machinist bij de Rijkselectriciteitswerken van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen te Ter Neuzen. Zaterdag kwam de camion van dhr. De Braai alhier, bespannen met een paard, de opril van de V loos wijkstraat afgereden. De verbinding van lemoen en wagen geraakte eensklaps los, waardoor het paard de Vloos- wijkstraat in reed en de wagen zonder stuur de Nieuwdiepstraat inliep. Met een vaart kwam deze in de groote spiegelruit van de bakkerij van den heer Van de Plassche terecht. Het was een schadelijken dag voor de eige naar van paard en wagen. Het muziekgezelschap »De Vereenigde Werkliedenalhier, gaf Zondag 1.1. in den tuin van de »Buiten-Societeit een welgeslaagd concert. Prachtig zomerweer begunstigde dit concert, waardoor het verblijf in den tuin voor de aanwezigen zeer aangenaam was. De opkomst was grooter dan bij het vorige concert. Naar men ons mededeelt zal h'et muziek gezelschap »De Vereenigde Werklieden* alhier a. s. Donderdagavond op het marktplein een concert geven. In de Maandag te Axel gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder »Buth« werd de begrooting 1914/1915 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 1206,31®, met een post van onvoorziene uitgaven, groot 180,44®. Het dijkgeschot werd vastgesteld op ƒ1,50 per H. A. Benoemd werd tot dijkgraaf de heer P. de Feyter Lev.z. en tot plaatsvervangend dijk graaf de heer P. Dekker Pz. Tot notabele der Ned. Herv. gemeente te Schoondijke is Maandag gekozen de heer Aoth. de HulsterLeenhouts met 38 stemmen 1 stem verkreeg J. M. Risseeuw. Boven staande verkiezing had plaats door het over lijden van den heer J. Leenhouts. vroolyk. Z(j kon op dat oogenblik niet begrypeD, dat hun eene scheiding boven het hoofd hing, b(jna even wreed als de dood en in enkele opzichten nog zwaarder te dragen. Kilmorey zelf had reeds ingezien, dat het geluk, hem door zijne gratie geschonken, al zeer betwistbaar was. H(j wist hoe ontzettend het leven van een gevangenis is, en had al zijnen moed noodig om het met berusting te gemoet te zien. Het gelaat van z(jue jonge vrouw te zien dat hem toelachte, te denken aan zyn vreedzaam tehuis, zich zyne plannen met z(jne ouderhoorigen voor te stellen, en dan te weten, dat dit alles vergeten moest worden, dat dit verloren voor hem was, en hij een geheel menschenleven achter de muren eener gevangenis moest doorbrengen het was haast meer, dan hij dragen kon, en in zijn hart beefde hij terug voor zulk een vree- seRjk leven. Zou het hem niet lichter gevallen zijn te sterven, Door zijnen dood zou zjj ten minste hare vrijheid teruggekregen hebben, en zou haar de mogelijkheid, zoo niet de zekerheid gege ven zijn een nieuw leven te beginnen, al ware het ook na lange jaren, en in een ander land, onder omstandigheden, die zij nu niet voor zien kon. Nu bestond die mogelijkheid niet meer. Zij was nu met onver reekbare kete nen aan iemand verbonden, die geen deel aan haar leven kon hebben het was alsof een levend wezen aan een lijk geketend was. (Wordt vervolgd,) Axel, 30 Juni. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad alhier, waren alle leden, behalve de heer Smies, aanwezig. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van Ged. Staten met terugzending van het door hen goedgekeurde kohier Hoofd. Omslag een schrijven van de gemeente Boschkapelle van h9t voornemen om de kermis aldaar te verzetten van 8 en 9 September op den tweeden Zondag in September. De raad heeft daartegen geen bezwaar Prcces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. In kas was 2044.11®. Door den nieuw benoemden ontvanger wordt in handen van den Voorzitter de vereischte eeden afgelegd en de datum van indiensttreding bepaald op 1 Juli. Eveneens wordt bepaald dat de boekhouder van de gasfabriek op 1 Juli indienst zal treden. Op een verzoek van P. Koster om betere rioleeriug van het vuil water, dat voor zpo woning stroomt, wordt gunstig beschikt. Een verzoek van J. Cornelisse, ambtenaar ter gemeente-secretarie, belast met het onder houd van het gemeentehuis, om zijne jaarwedde van 400 met vrije woning, te brengen op 600 met vrije woning, wordt aangehouden tot bij de behandeling der begrooting. Een goed geslaagde inval. Voor de derde maal heeft de politie te Mid delburg een inval gedaan in een huis aan de Simpelhuisstraat, waar woont de 59 jarige vrouw A. M., deze vrouw werd reeds lang verdacht van zedenmisdrijf. Zaterdagmiddag deden de beiden inspecteurs weder een een inval met het resultaat dat de aanwezige personen naar het bureau werden gebracht en spoedig de arrestatie van genoemde vrouw volgde, ter wijl ook werd aangehouden zekere L. v. H., een bij de vrouw inwonende man, deze werd echter na het verhoor weder op vrije voeten gesteld terwijl de vrouw voor den offleier van justitie zal worden geleid. Gasontploffing. Vrijdag had een gasfitter in de werkplaats van den heer Z. in de Kleine Houtstraat no. 109 te Haarlem een gasleiding aangelegd. Des avonds ontdekte men een lek. Terwijl de gas fitter in de werkplaats daarnaar zocht, was zijn knecht bezig in een naastgelegen kamertje een gaslicht te probeeren. WaarschjjuPvh heeft zich toen het gas, dat uit het le£0 ia de werkplaats gestroomd is, met lucht tót knalgas vermengd, dat in aanraking kwam met de brandende gaslamp in het kamertje. Er volgde een hevige ontploffing. De gasfitters- kueeht J. H., uit Schoten, werd in het gezicht en aan den pols gewond. In de werkplaats, het kamertje en de andere deelen van het perceel sprongen de ruiten. Hjpt plafond van perceel 109 was vernield. Ook van perceel no. lllrood sprongen eenige ruiten. Tramongeluk. De passagierstram der Rotterd. Tramweg maatschappij, die ongeveer half zes Zaterdag avond uit Oud-Beierland was vertrokken, is nabij Nieuw-Beierland ontspoord. De 18-jarige stoker Schipper kreeg zeer ernstige brandwonden en is spoedig overleden. De machinist Willmes kreeg niet ernstige brandwonden aan de beenen. Toevallig zat er in den eersten passagiers wagen, die achter den postwagen was gekop peld, slechts één passagier, die ongedeerd bleef. Het voorbalkon van dezen wagen werd geheel ingedruktde postwagen werd langs een sloot geslingerd, en de locomotief sloeg om. De tweede passagierswagen is blijven staan de daarin zittende passagiers kwamen ook met den schrik viij. Achter den tweeden passagiers wagen waren nog 6 melkwagens. De machinist heeft niet hard gereden. Het ongeluk moet, zoo meldt men ons, worden toe geschreven aan den toestand van den tramweg. (»N. R. C.«) Rotterdamsclie dieven en diefjesmaats. Uit de woning van vrouw A. B. in de Zevenhuissteeg zijn uit een kasje eenige gouden en zilveren voorwerpen gestolen, o. a. een beursje, ringen en oorknoppen. Een man, die eenigen tyd bij haar vertoefde, wordt er van verdacht. De varensgezel C. J. van W. uit de Wilde Zeesteeg en zijn zuster C. M. van W. een werkster ait de Thoolenstraat zijn aangehouden als degenen, die J. van der L. verblijf noudende in een logement in de Sint Laurensstraat aldaar, Zondagnacht hebben beroofd van f 856 en een horloge met ketting. Bij huiszoeking is ruim f 200 van het gestolen geld terugge vonden, terwijl bovendien gebleken is, dat heel wat lieden uit d6 omgeving van het ge- stolene genoten hebben. Onder meer werd voor f 40 aan schoenen gekocht en hebben de dieven zich geheel in bet nieuw gestoken. Heele partyen gced zyn in beslag genomen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2