Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, j)« JJootvwKerswet en bet Arbeidscontract. Kit ile Tweede Kamer. MARCELLA GRACET No. 2484. Woensdag l Juli 1914. 25e Jaargang FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent by Yooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Onder bovenstaanden titel wijdt ,,de Baan breker" het socialistisch blad dat te Middelburg uitkomt, eenige beschouwingen aan onze ar tikelen voorkomende in ons nummer 2480. In ons eerste artikel, getiteld „De Bootwerkers- wet'' (om te onthouden,) toor.den wij duidelijk aan, dat de socialisten de bootwerkerswet hebben willen doen vallen, door hardnekkig i te blijven vasthouden aan een amendement, dat minister Treub onaannemelijk had ver- j klaard. De concentratie heeft toen de wet gered! Later kwam de heer Schaper met enkele woorden duidelijk maken, dat het de moeite waard was, het wetsontwerp (dat door de liberalen dus eerst was geredniet in gevaar i te brengen. De Baanbreker gaat -- zooals wij trouwens hebben verwacht langs de zaak heen en tracht het inzicht der arbeiders te vertroebelen, door over allerlei zaken te reppen, die niets met ons artikel hebben uit te staan. Wij zijn voor die vertroebeling niet bevreesd. De arbeiders in ons district zjjn gaar genoeg, om in te zien, dat de Baanbre ker hier danig in de knel zit. VejvW tracht het socialistisch blad. door een iicr |pLch opgesteld artikel, den arbeiders voor te praten, dat wij niet eens zouden weten, dat in 1905 nog geen wet op het arbeidscontrakt bestond. Alsof niet een ieder weet die de bladen leest, dat het arbeidscon trakt door de Vrijzinnigenonder het ministerie De Meester in het Staatsblad werd gebracht. De treurige agitatie in ons artikel be doeld was gerikt tegen het „ontwerp" arbeidscontrakt, eigenlijk in hoofdzaak afkom stig van het V. D. kamerlid Drucker. De agitatie tegen het ontwerp, door Loeff inge diend, werd reeds door de voormannen van de socialisten afgekeurd, omdat in dat ontwerp veel goeds zat. Later werd die agitatie, nog veel meer ten onrechte, voortgezet tegen het gewijzigd ontwerp van minister Van Kaalte. Dit ontwerp werd ten slotte toch wet. Wij herhalen het, dat de wet op het arbeidscon trakt inderdaad voor de betrokken arbeiders verbetering bracht en dat het misleidend is den arbeiders wijs te maken, dat die wet niet Een roman uit Ierland. ROSA MULHÖLLAND. 57) Zij had, toen eens de dear der gevangenis achter haren minnaar gesloten was, uit bet oog der wereld moeten verdwijnen en zich in een afgelegen hoek moeten verschuilen. In dat geval zou men haar medelijdend gezocht en gevonden hebben, nadat de herinnering van de pijnlijke gebeurtenissen in baar leven eem'gs- zins uitgewiseht was. Maar nu had zij bare gebeele toekomst bedorven. Niemand zoa ooit de weduwe van eenen moordenaar hnwen, of gaarne in aanraking komen met eene vrouw, die uit vrijen wil eenen gescbandvlek ten naam bad aangenomen. Zoo bad dns het zeldzame huwelijk, dat dien morgen gesloten was, den datum van Kilmo- rey's dood weer in het geheugen gebracht van hen, die gaarne znlke dingen wenschen te vergeten, en op den avond, toen Marcella hare ooren toehield, om bet geroep der conran- tenjongens niet te booren en van wanhoop ineenkromp, werd de treurige gebeurtenis, die den volgende morgen plaats zon hebben, anders is dan een „misprodukt". Intusschen zijn wij reeds tevreden met het succes dat wij met onze artikelen verwierven. Ten eerste is nu voor ieder duidelijk dat de arbeiders de bootwerkerswet aan de liberalen hebben te danken en ten tweede is begrepen dat de wet op het arbeidscontrakt niet geheel zonder voordeel is, of kan zijn, voor de arbeiders. De Baanbreker zelfs schrijft o.a. aan het eind van haar vinnig artikel. „Dat een sterke vakorganisatie, met behulp van den kantonrechter, krach tens de wet wel eens een klein voor deeltje kan behalen, geven wij toe, maar het behoort tot de uitzonderin gen." Waar de Baanbreker erkent „een klein voordeeltje" begrijpt een ieder dat voor „klein" in de gewone taal moet worden gelezen, „groot" en dus de wet op het arbeidscontrakt wel eens „een groot voordeel" kan geven voor de betrokken arbeiders. Klokslag vier uur viel in de korte besloten vergadering, waarin de Kamer de raming harer uitgaven behandelde, de hamer des voorzitters, ten teeken, dat het eerste parlementaire jaar eigenlijk is afgesloten. Wel zelden zat de Kamer zoo lang in den zomertijd als dit eerste jaar. Niemand zal kunnen ontkennen, dat er dit jaar hard gewerkt is. Het is o.i. uit nemend van den Voorzitter gezien geweest, dat hij een massa kleingoed in dit eerste jaar heeft laten afdoen. Daardoor komt de baan vrij in het volgend jaar voor groote ontwerpen. Dinsdag werd eerst de suppletoire Indische begrooting afgedaan. Zooals de lezer weet, zat daarin een subsidie van 10000 aan de Vereeniging Oost en West. Broeder Bogaert en broeder Scheurer gingen daartegen ge weldig te keer. De H.H. Fock en Heeres namen deze sprekers geducht onderhanden voor hun bekrompen verdachtmakingen. Dat de minister den post ten slotte terugnam, kwam, doordat meerdere Kamerleden meenden, dat het werk, dat »Oost en Westt te doen zou krijgen, door de regeering zelve moei worden gedaan. De verdere punten der door velen besproken. Er werd een bal gegeven in een huis aan de overzijde van het plein, en tusschen de dansen in werd het romantische voorval aan geroerd en weder vergeten, als de mnziek de voeten weer in beweging bracht en de lippen deed zwijgen. Door een open raam drong de mnziek door tot Marcelladie zachte, lieveljjke tonen schenen haar echo's toe van het bal op St. Patrick's avond, waarop Kilmorey met haar gesproken bad, zonder haar te herkennen, waar z(j voor het eerst zjjnen naam gehoord had en als nicht van Mrs. O,Kelly op gelijken voet met hem stond. De dansmelodieën tooverden haar de wel riekende bloemenpracht weder vooroogen, op de trap in het kasteel en de menigte gasten, waartnsschen plotseling het ernstige en toch glimlachende gelaat van haren held te voor schijn kwam en zich met eene uitdrukking van belangstelling en innig genoegen tot haar vooroverboog. Wanneer iets eene honelooze smart nog ontzettender kan maken, is het de plotseling, herinnering van eene onverwachte vreugde met hare bedriegelüke verrassingen en onge vraagde beloften. Toen die zachte dansmuziek baar naar de gelukkige dagen van vroeger teruggevoerd had, verviel zij in eene wanhoop, die baar op den rand van dien afgrond bracht waaruit de krankzinnigheid, waar z\j met suppletoire lokten slechts weinig discussie uit. De Stuwadoorswet werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Eerst had de heer Rutgers nog een heel debat opgezet over de vraag ot de wijzigingen, die de com missie van rapporteurs en de minister bij tweede lezing van het ontwerp hadden aan- gebracht, wel veroorloofd waren. De mannen van dr. Kuyper wenschten vooraf te verklaren dat Treub Talma's wet slechter had gemaakt. Jawel, men zou eens gezien hebben hoe het rechts met de liefde stond, als Talma nog eens zeil achter de groene tafel had gestaan. Een wetje op den wijnaccijns diende om het reusachtig geknoei dat op het oogenblik plaats heeft, te weren. Door de thans geldende bepalingen worden groote hoeveelheden in gevoerde wijn van b.v. 20 <>/9 alcohol verdund tot wijn van 10 °/0 en dan weer uitgevoerd. Knoeiers verdienen op die manier schatten, daaraan zal het nieuwe wetje een einde maken. De commissie van rapporteurs had een drietal amendementen voorgesteld, die genade vonden bij den minister. Minder gelukkig was de heer Ter Laan, Rotterdam, die ettelijke uren voor de verdediging van zijn voorstellen gebruikte, doch ze ten slotte met slechts 8 stemmen voor tegen 56 zag verworpen. Bij een ontwerp dat strekte om een conflict dat tusschen het Hoog Militair Gerechtshof en enkele krijgsraden is gerezen, uit den weg te ruimen, kwamen de tongen los. Wat is het geval. Als een krijgsraad een vonnis heeft geveldmoet het Gerechtshof dit approbeeren. Het Gerechtshof eischte, dat de krijgsraden de no tulen van het verhandelde in raadkamer zouden overleggen. Om verschillende redenen werd dit door meerdere krijgsraden geweigerd o.a. op den o.i. zeer juisten grond, dat bij overlegging het Hof niet meer een onbevoor oordeeld rechter zou zijn. De minister stelde nu voor, dat de krijgsraden tot overlegging der notulen verplicht zouden worden. Daarop stelde mr. Limburg bij amendement voor dat de overlegging niet noodig zou zijn Was dit amendement toelaatbaar 't Is op het kantje af, zei de Voorzitter. Doch daar zich niemand in de Kamer verzet, zal ik het toelaten. Mr. Limburg kreeg daarop het woord tot toelichting van zijn amendement. Toen hij klaar was, vroeg het woordde onsterfe- alle macht tegen worstelde, haar aangrijnsde.- Een der dansende paren vertoonde zich op het balcon van het huis, waar het feest ge geven werd Miss Eyre, het meisje met die zachte oogen, dat van het eerste oogenblik af Kilmorey en Marcella medelijden en be langstelling betoond had, en Mr. Shine, de jonge advocaat, die eene warme genegenheid voor zijne lieve gezellin had opgevat. „Ik wil niet langer dansen," zeide het meisje„Ik kan het niet van mij afzetten. Men had vbd avond geen bal moeten geven. Ik zon er mij zelve om kannen haten, dat ik hier ben, Goede God, daar schreeuwen de courantenjongens het vreeseljjke nieuws uit over het plein! Dat hoort nn dat arme schep seltje hier tegenover ons, het is niet om in te denken Ik geloof waarlijk, dat zij iets nieuws weten," tiep Mr. Shine uit, terwijl hij plotseling zijne taak om zijne lieve danseres te troosten, met al die banaliteiten, die een goedhartig man bij zulk een gelegenheid maar bedenken kan, in den streek liet. „Wacht hier een oogen blikje, wilt gij dan ga ik even zien, waar over zij zulk een drukte maken. Als zij weer een hnnner gewone lengens uitstrooien, klaag ik hen aan wegens laster." Hij kwam weldra terng en nam zjjne plaats op het balkon weer in. „Zjj spreken dezen keer de waarheid eens. zeide hij. „Kilmorey's vonnis is veranderd in lijke strijder voor »Saluutc van Kampen, dr. Beumer. 't Zag er vervaarlijk bij hem uit. De Kamerboden hadden stapels folianten aan gesjouwd, Duymaer keek er vol eerbiedige be wondering naar of het alle oude kerkvaders warenDaar opende broeder Beumer den mond. Duymaer smakte al met de lippen. De heer Rutgers leek wel een levende foliant van staatsrechterlijkheid geworden. Broeder Beumer wilde praten over de toelaatbaarheid van het amendement. Die kwestie is afgedaan, meende de Voorzitter. Was het verschrikkelijk Daar had dr. Beumer nu in het zweet zijns aanschijns een staats rechterlijke speech klaargemaakt, die nog hon derd maal beter moet zijn geweest dan de saluut-speech. En die mocht hij nu niet afdraaien Fluks diende hij een motie van orde in om over de toelaatbaarheid der amendementen de discussie te heropenen. De motie werd met 38 tegen 19 stemmen verworpen. Het was bij die stemming dat de heer Rutgers een nooit geziene heldendaad verrichtte. Hij bleef in de zaal, doch toen zijn naam werd afgeroepen, hield hij zijn mond dicht. Hij voerde aan, toen de Voorzitter hem zeide, dat aan het bureau niet bekend was, hoe hij gestemd had, dat hij meende, dat de discussie nog niet gesloten was Den heer Rutgers komt de eer toe het regle ment van orde met voeten te hebben getreden en een daad van insubordinatie te hebben ge pleegd, als in de Kamer nog nimmer voorviel. Enfin daarvoor heet hij dan ook anti-revo lutionair Den volgenden dag maakte Hilversums af gevaardigde zijne excuses Het wetje van minister Treub om de uit voering van art. 369 der wet Talma voor de raden van beroep te regelen, werd na lange duscussies met 40 tegen 28 stemmen aange nomen. Daarmede was zoowat alles afgedaan. Een interpellatie-Kleerekooper werd om den tijd in een vraag omgezet, een massa conclusie's gingen onder den hamer door entoen kon de Voorzitter met een diepen zucht van verlichting de bijeenkomst gaan verdagen 1 levenslangen dwangarbeid. Wat zietjgij bleek. Moet ik u weer verlaten, om wat water of wat wijn te halen ,0 neen. neenVertel mij, wat g|j er van gehoord hebt." „Het schijnt dat een der aanbrengers dezen middag plotseling gestorven is, en voor bij den laatsten adem uitblies nog eene verwarde bekentenis heeft afgelegd. Er was geen tijd om zjjne woorden op te schrijven en ze door eenen eed te doen bevestigen, maar twee of drie getuigen hebben gezworen, dat hij her haaldelijk heeft uitgeroepen, dat Kilmorey onschuldig was." „Maar moest Kilmorey dan niet vrijgelaten worden „De verklaring van den anderen aanbrenger en de daarop gevolgde getuigenis zijn daarom nog niet vernietigd. Wat mij betreft, ik geloof niet, dat Kilmorey het gedaan heeft, maar als men die twee verklaringen nagaat, dan moest hg daarop wel veroordeeld worden. Ik ben er zelfs zeer verwonderd over, dat deze gebenrtenis eene verandering in zijn vonnis gebracht heeft. Dat is geheel tegen de gewoonte der rechtbank onder het tegen woordige strenge régime." Op hetzelfde oogenblik klopte vader Daly aan Marcella's deur. Hij had haar voor kor ten t|jd verlaten met de belofte om te mid dernacht terug te komen en dan bjj haar te blijven, totdat zij beiden weder bij den ge- TER MMSCH VOLKSBLAD. NAAB HET EnGELSCH VAN

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1