BINNENLAND. ONZE OOST. UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Rechtszaken. Wat er met Prenk Bib Doda gebeurde, is nog volkomen onduidelijk. Volgens de giste ren ontvangen berichten zouden zijn Mirdieten verslagen en hijzelf gevangen genomen en op eerewoord in vrijheid gesteld zijn. De »Franf. Ztg« zegt, dat die ontwapening waarschijnlijk zijn overgang naar de rebellen moet bedekken. Volgens de berichten in het ochtendblad zoude Prenk echter weer vijf K.M. zijn voor- uitgerukt en zijn troepenmacht thans 25 K.M. van Durazzo staan. In elk geval is zijn houding zeer onverklaarbaar. Hij doet er nu al een week over, om de 40 K.M., die hem van de hoofdstad scheidden, af te leggen. In die week is hij al 15 K.M. vooruitgerukt. Heel veel lust om de bezetting van Durazzo te hulp te komen en met de opstandelingen slaags te raken, toont de Prenk dus niet. Door de bezetting van El Basan en Fieri en de bedreiging van Valona is thans geheel Albanië, met uitzondering van Durazzo en Skoetari, in handen der rebellen. De. vorst bezit niets meer, dan zijn paleis, en de door draadversperring en loopgraven omringde stad Durazzo. Daar buiten heelt hij geen gezag en geen invloed meer. Geheel het land, dat Europa hem toevertrouwde, is tegen hem in opstand. Dat hij nog in zijn hoofdstad verblijf kan houden, dankt hij aan de opoffering der Nederlandsche officieren, die met totaal onvoldoende hulpmiddelen en met volkomen ongeoefende troepen, waarvan zelfs het meerendeel zeer minderwaardig blijkt te zijn, met bovenmenschelijke krachtsinspan ning bewonderenswaardige resultaten weten te bereiken. De correspondent van de «Manch. Guardian* schrijft van hen >In dezen rommel is een heldere plek de Nederlandsche officieren zij werken eerlijk, onophoudelijk, intelligent, om den vorst en het land te dienen. Te intelligent zelfs naar den zin der vijanden van Albanië. Maar wat baat het De Mohammedanen vormen het grootste deel der bevolking. Zij willen den vorst niet, zij willen een Mohammedaanschen prins, en de mogendheden zullen ten slotte met dien wensch rekening moeten houden. Zij kunnen het land niet met geweld een vorst opdringen, van wien de meerderheid der bevolking niet gediend is. Kan hij zich niet door zijn eigen kracht handhaven, dan zal hij moeten heen gaan. Hij heeft dan toch in elk geval de herinnering, zooals Eismarck dat eens uit drukte, «vorst geweest te zijn*. 25 Juni. Uit Valona wordt aan de »N. Rott. Crt.« geseind. Majoor Sluys is met dr. Berghausen den gewezen lijfarts van Moret te Durrazzo terrug- gekeerd. Dr. Berghausen heeft zich beschik baar gesteld om maar El Bassan te gaan ten einde te pogen de vrijlating te bewerken van majoor Verhulst en kapitein Remers, die aldaar gevangen worden gehouden. Tot dit doel heeft hij zich derwaarts begeven en is hij nu zooeven naar El Bassan op weg gegaan. MEXICO. Villa's Methoden. Men meldt ons uit Barcelona in Spanje d.d. 21 dezer: Nu de wegen des heeren Wilson dusdanige blijven, dat het waarschijnlijk is, dat wij bin nen afzienbaren tijd een excellentie Pancho Villa zullen hebben, hetzij dan als president of als minister van oorlog, moge hier een interview volgen met Dom Rafael Bezaris, Heeft niet goud, dat niet vergaat zooala he lichaam, dat niet roest als het staal, eene soort onsterfelijkheid onder de overige ver gankelijke dingen hier op aarde, en zou de glans van haren ring zelfs daar niet op de ei no of andere vjjze vau baar afschijnen Zij sprong plotseling op ontsteld door het atJwalcu barer gedachten. Zij dacht, dat de waanzin als een wolf gereed lag om haar te bespringen, en haar aau zijne oogen te ont trekken, voordat nog de dood op zjjne vale vlerken was neergedaald om hen van elkaar te scheiden. En zij wilde gezond blijven, ge zond naar lichaam en geest, om hem in het laatste oogeublik onverzwakt ter zjjde te kun nen staan. Plotseling weerklonk buiten op straat ge schreeuw, en bet arme afgetobde schepsel ving met haar scherp oor het geluid op en hield onwillekeurig den adem in om te luisteren toen drukte zij hare handen tegen haar hoofdt om de woorden toch maar niet te hooren wier beteekenis zij reeds geraden had. Het waren de courantenjongens, die het geld voor hun avondeten nog trachtten te verdienen door de nieuwsgierigheid van die, genau te bevredigen, welise er tuk op waren, te weten welke voorbereidselen er voor de gebeurtenis van den volgenden morgen waren gemaakt. Toen werd Marcella aangegrepen door eenen aanval van stuiptrekkingen, zooals men die soms bij stervenden ziet, maar die ti ior van het Spaansche operagezelschap, dezer dagen uit Mexico teruggekeerd en die zijn leven te danken heeft aan de muzicaliteit van een van Villa's stafofficieren. In October van het jaar, dat de revolutie uitbrak, bevond Bezares zich te Vera-Cruz. Met enkele honderden Spanjaarden vluchtte hij in de magazijnen van de douane, waar men hun verzekerd had, dat ze veilig zouden zijn, daar dit neutraal terrein was, hetgeen niet wegnam, dat er dagelijks enkele Spanjolen neergeschoten werden. De zanger vluchtte van Vera-Cruz naar Chihuahua, waar hij acht maanden opgesloten was, daar Zapata den weg naar Texas afsloot en de bandieten-generaal Villa de stad be legerd hield. Op zekeren dag kwam echter het bericht, dat de weg naar Texas open was en de tenor nam den eersten trein, die daarheen zou gaan. Nauwelijks was die trein vertrokken, of hij werd aangehouden en alle passagiers gevangen varklaard van Pancho Villa, die met zijn »staf« plaats kwam nemen tegenover den trein. Toen werden alle passagiers met twee tegelijk uit de wagens geranseld, voor den «generaal* ge bracht en dan doodgeschoten vrouwen, kinde ren, grijsaards, Mexicanen of Spanjaarden, dat deed er niet toe. Toen er een twintigtal gefusilleerd waren, was de beurt aan Bezarres en een vriend en toen Villa hoorde, dat hij met Spanjaarden te doen had, gaf hij een teeken om maar gauw te schieten, doch gelukkig kwam er nog tijdig een der officieren van Villa's staf, een oud bewonderaar van den zanger uit Mexico, tusschen beiden en redde zijn leven de overige passagiers werden allen neerge schoten. De tenor had de groote eer dien avond met Villa te mogen soupeeren en hij had de gele genheid te over om voor zijne heele leven genoeg van dezen bandiet te krijgen. Toen hij 's anderendaags naar Chihuahua teruggezonden werd, deelde Villa hem mee, dat hij die plaats binnen twee maanden inge nomen zou hebben Bezares moest inmiddels al maar eens uitkijken naar de mooiste vrouw van die stad, die kon hij dan binnen twee maanden van Villa krijgen Dat was half Augustus en 16 November had Villa Chihuahua werkelijk genomen. Bezares was inmiddels toch naar Texas ont komen met een convooi federalen, die hij, nog juist voor de Vereenigde Staten bereikt waren, 300 gevangenen zag neerschieten. Een van de dingen, die Bezares nog van de a.s. excellentie-bij-den-wil-van-president- Wilson vernam, was, dat hij voor de inneming van Chihuahua aan zijn troepen aanbood 800 pesos elk, twee dagen vrij plunderen en die vrouw van de stad in wie ze den meesten zin mochten hebben. Bij het departement van oorlog is van kapitein De Jongh uit Walona een telegram van Donderdagavond elf uur ontvangen, melden de de bevestiging van de gevangenneming van majoor Verhulst en kapitein Reimers, en verder dat de officieren De Waal, De Groot, Sonne en Van Vliet in goeden welstand in het Noorden van Epirus zijn. Omtrent de officieren. Snellen, Doorman en Mallinckrodt waren nog geen berichten ingekomen. in dit geval alleen het uiterlijk teeken waren van de ontzettende foltering, die eene ineuschen- ziel kan verduren zonder er onder te be zwijken. Toen het dien dag in Dublin bekend wprd, dat de erfgename van Distresna den veroor deelden Kilmorey in de gevangenis gehuwd had, den dag voordat bij ter dood gebracht zou worden, voelden de meeste menschen zich toch zonderling aangedaan voor een oogen- blik ontwaakte het gevoel van het publiek en deed den scheidsmuur vergeten, die terstond oprijst tusschen een ter dood veroordeelde en de wereld, waartoe hij niet meer behoort en, men beklaagde die beiee ongelukkigen, die zich aan elkander verbonden hadden in het aangezicht van den Koning der Verschrik king. Dit romantisch voorval, zooals het door de wereld genoemd werd, wekte het geloof aan Kilmorey's onschuld bij velen weder op en bracht er hen toe het besluit der jury in twijfel te trekken, die den veroordeelde schul dig, verklaard had. Men merkte op, dat het meisje dat hem nagenoeg op de treden naar het schavot gehuwd had, wel volkomen over tuigd moest zjjn van zijne onschuld. Want natuurlijk had zij dezen stap uit eigen bewe ging gedaan, daar Kilmorey er niets bjj kon winnen met haar nu te trouwen. Maar in tegenstelling met de weinige per sonen, die machtig aangetrokken worden door liet sneuvelen van kapitein Brans. Uit Pontianak d.d. 29 Mei aan de Java Bo.de De civielgezagkebber van Ketapan dat rap porteerde, het daar onrustig en vroeg daarom versterking. 24 man onder aanvoering van kapitein Brans en een onderluitenant werden daarop daarheen gezonden. Bij de registratie van de kampongs was alles rustig. Kapitein Brans met twee Ambonsche luseliers gingen den troep vooruit. Zij werden overvallen door 260 maleiers, die allen gele hoofddoeken droegen. Kapitein Brans kreeg een kogel in 't hart. De onderkepala-kampong werd zwaar gewond, terwijl nog twee Ambonsche fuseliers gedood werden. Kapitein Brans werd den 22 Mei begraven. Dat bericht echter bereikte^ Pantianak pas den 28 Mei. Kapitein Reumpol met eenige onderofficieren en 3 groepen is vertrokken. Te Ketapan zijn nu totaal 5 groepen. De resident en de overste alhier vertrekken heden daarheen. Kapitein Reumpol, een dokter en de noodige troepen zijns op expeditie uitgegaan. Met twee groote tongkangs zijn zij gesleept naar Ketapang. Bij het detachement zijn in gedeeld luitenant Kiaasen dokter Sollewijn. ue resident en de gewestelijke commandant vertrekken met een vaartuig naar Kantoe. De troepenmacht kon eerst 1 Juni Matin waar de patrouille werd overvallen, bereiken. De opstandelingen zijn Maleiers, geen Dajaks en afstammelingen van vroegere radja's, liet krachtig bewind van den resident maakt een einde aan hun knevelarij, afpersing en opruiing van de bevolking. Eerst op 26 Mei vernam de civiel-gezag- hebber Pronk, die achtergebleven was, het be richt betreffende de gesneuvelden. Kapitein Brans was toen reeds begraven. De opstande lingen deden ook een aanval op den heer Pronk, doch die werd afgeslagen De resident vroeg een compagn.j manschappen aan ter versterking van. Te Pontianak is alles rustig. De bevolking vertrouwt op de kracht van het bestuur en op den resident. De gebeele opbrengst der collecte voor het Hoefijzer-verbond, met inbegrip van Drie wegen en Sluiskil bedraagt thans f 173.17, zoodat na aftrek der onvermijdelijke kosten f 162.17 is verzonden. Te Nunspeet op de Veluwe wil men oprichten een Kinderherstellings- en vacantie- oord. Eene zeer wenschelijke en sympathieke stichting. Eene som van honderdduizend gulden is hiervoor noodig. Door bekendmaking met het doel en alge- meene medewerking is zoo'n som wel te vinden. Om deze bijeen te brengen vormde zich het Hoefijzerverbond, dat overal afdeelingen stichtte. Ook in onze plaats is voor het edele doel gecollecteerd. Thans is reeds zestig duizend gulden bijeen gebracht. Nog eene krachtige poging zal gedaan worden om de resteerende veertig duizend te krijgen. Wij twijfelen niet, of deze poging zal slagen. En een gebouw zal verrijzen ter bescherming van het kind. De verrijzing van zoo'n inrichting is een eer voor het volk van Nederland. Een ieder helpe er toe mede. In de Maandag j 1, te Axel gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder »Noord« werd het dijkgeschot ge bracht van f4 op f7 per H.A. De begrooting voor het dienstjaar 1914/1915 werd vastge steld in ontvang en uitgaaf op f823.575, met een post van onvoorziene uitgaven, groot f 59.215. Tot dijkgraaf van den Sophiapolder te Oostburg is benoemd de heer E. Martens te Aardenburg met 15 van 19 stemmen, gezworen van dien polder en in zijne plaatst tot ge zworen met 10 van 19 stemmen de heer C. E. Buijsse te Oostburg. romantische voorvallen in het leven' zjjn er altjjd een veel grooter aantal, die eeoen on- overwinneljjken afkeer votden van alle afwij kingen van het scherp afgebakende pad der conventie. Menigeen vond, dat Marcella zich in deze geheele zaak anders had gedragen dan men van een beschaafd, welopgevoed meisje zou verwacht hebben, en dat baar gebrek aan opvoeding, of liever savoir vivre, al zeer sterk aan den dag kwam, doordat zjj op zulk een ontzettend oogenblik, een oogenblik dat ieder rechtgeaard meusch gaarne zou vergeten de algemeene aandacht zocht te trekken. (Wordt vervolgd.) Bij Koninklijk besluit is de heer A. F. J. M. Dierick benoemd tot burgemeester van de gemeente Koewacht. l'e IJzendijke kwam Donderdag in het hotel »De Vier Emmers* een 18 tal personen bijeen om de mogelijkheid te bespreken van een vliegdemonstratie. Het ligt in de bedoeling den vliegenier Olieslagers daarvoor uit te noo- digen, die reeds vroeger gepolst werd. Om de noodige gelden bij elkaar te krijgen zal men beproeven een waarborgfonds, bestaande uit 240 aandeelen a 5 te stichten. Staande de vergadering werden reeds 42 aandeelen geplaatst. Het bestuur bestaat uit de heeren Ch. Haver- beeke Van Hijfte, voorz., P. van Remortel, pen ningmeester, Ch. J. Sturm Jr. sec-etaris en de leden G. B. Carpreau en Em. Groosman. (M. Ct.) In de week van 17 tot en met 23 Juni kwamen uit Zeeland ter kennis van den ge zondheidsraad 2 gevallen van roodvonk te Hontenisse, 1 geval dier ziekte te Vlissingeu en te Breskens en 1 geval van diphteritis te Haamstede. Spelevaren 1 Zondagmiddag j.l, aldus verhaalt de «Gazette van Gent«, verliet een plezierboot de genoemde stad met ongeveer drie honderd passagiers aan boord, om te spelevaren, langs Ter Neuzen, de Schelde op tot voorbij Antwerpen en dan weer naar Gent terug. Het weer was gunstig en de menschen waren ter dege in hun schik. De gezagvoerder had berekend, met het vallen van het tij in de Artevelde-stad terug te zijn. Hij bleek het evenwel mis te hebben onder Gentbrugge bleef de boot op den terugweg middenin de rivier, die toen eer op een breede gracht leek, in de modder steken Wat men ook in't werk stelde, niets baatte, het vaartuig zat zoo vast als een muur, Eerst hield men er onder de {reizigers den moed nog in, maar toen het vergeefsche dier pogingen bleek en men zich dus gedwongen zag, een voudig te wachten, tot de vloed de boot weer los zou maken, werd het één gejammer en geweeklaag. Men zon op middelen, om den vasten wal te bereiken. Niettegenstaande de bemanning hem dit afried, sprong een passagier inderdaad van het schip op het slijk, maar zat een poosje later even vast als dit laatste. Met touwen moest de onvoorzichtige, die reeds tot de lendenen was weggezonken, uit zijn neteligen toestand verlost worden. Maandagochtend om vier uur kwam de boot eerst vlot. Een kwartier later stonden de »plezierreizigers«, rillend van de nachtelijken kou, halfdood van honger en overmoe aan den oever. Toen hadden sommige hunner nauwe lijks den tijd, om zich wat te versterken en te verfrisschen alvorens aan den arbeid te gaan. Durazzo, 26 Juni. (V". D.) De Neder landsche officieren bevinden zich in goeden welstand. Volgens bij de regeering ontvangen berichten zouden majoor Verhuist en kap. Reimers nog altijd in Elbasan gevangen worden gehouden. Intusschen gelooft men dat zij zich niet in levensgevaar bevinden. Weenen, 26 Juni. Volgens de laatste berichten uit het Zuiden van Albanië staat de zaak van den vorst daar overal zeer slecht. 300 gendarmen, die op weg naar Elbasan waren, zijn op het bericht, dat de stad was gevallen, verdwenen. De gendarmen in de buurt van Durazzo moeten naar de opstan delingen zijn overgeloopen. De Albaansche gezant alhier verklaarde, den toestand on houdbaar te achten. ArrondDsements-Reclitbaiik te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Juni de volgende vonnissen uitgesproken M. J. K., oud 28 j., winkelbediende te Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduistering veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. L. M., oud 49 j., veldarbeider te Biervliet, gedetineerd te Middelburg, is wegens brand stichting veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf, met mindering der preventieve hech tenis. C. S. B., oud 21 jarbeider te Koewacht, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. A. d. P., oud 26 j., grondwerker te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroor deeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. J. A. G„ oud 46 j., timmerman en aan nemer te Oostburg, is wegens overtreding der woningwet veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht., met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Oostburg. Ter openbare civiele terechtzitting der Ar- rondissements-Rechtbank te Middelburg van

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2