Ml Vanaf Zaterdag 20 Juni 12 medaillon of portretjes voor Atelier D. BUT, Timmerlieden Patroons-Yereeniging VAN DALEN, BUITENLAND. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Burgerlijken Stand. Jloogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. Uitsluitend daglicht opnamen, dus goede gelijkenis, tevens goede afwerking. NOORDSTRAAT 6. TER NEUZEN. De vermoedens vallen natuurlijk op de drie personen, waarmede de koopman gesproken heeft. Een botsing. Zaterdagnamiddag heeft er op den Coolsingel te Rotterdam een aanrijding plaats gehad tusschen motorwagen 78 van ljjn 2 van de electrische tram en een vrachtwagen van de firma v. B. Zoon, meelhandelaren aan de Noordschans. De bestuurder van dezen vracht wagen, J. K., wonende aan de Hooidrift, sloeg door den schok van den bok, werd aan het hoofd verwond en is in het Ziekenhuis ver bonden. Terwijl de aanrijding plaats had, raakte de 12-jarige P. B., uit de Schoolstraat, die achter den vrachtwagen liep, tusschen beide wagens beklemd. Zwaar inwendig gekwetst werd deze jongen naar het Ziekenhuis gedragen, waar hij kort daarna aan de bekomen verwondingen overleden is. Luchtschip ontploft. Uit Weenen wordt dd. 26 Juni gemeld De luchtballon Korting, die hedenmorgen om acht uur, bemand met kapitein Hauswirth en twee eerste luitenants, een korporaal, een soldaat en een ingenieur, was opgestegen, vloog van Fischamend naar den bekenden Königsberg. Om half negen vloog daar ook een Farman- tweedekker, welke nog pas kort tevoren voor het leger was aangekocht, bestuurd door luit. Platz, die een kapitein ter zee als passagier meevoerde. De tweedekker kwam in botsing met den ballon, en er kwamen scheuren in het omhulsel. Een ontploffing volgde en in een oogwenk was de ballon verbrand en viel. Ook de tweedekker stortte, van een hoogte van 400 meter ter aarde. Alle personen, die bjj de botsing betrokken waren zijn omgekomen de lijken zijn verkoold en vreeselijk verminkt. Over het ongeluk met het militaire luchtschip Korting worden aan de Lokal Anzeiger uit Weenen de volgende bijzonderheden gemeld: Vanochtend was de Korting te Fischamend opgestegen. In het schuitje hadden vier offi- ciereo, twee onderofficieren en een ingenieur plaats genomen. Een half uur na het vertrek vloog de eerste luitenant Platz, met den luitenant Buchta ais waarnemer, omhoog van het vlieg veld te Fischamend met een Farman-dubbel- dekker om bet luchtschip te volgen. Het vliegtuig zwaaide eenige malen om de Korting heen en trachtte toen er over heen te vliegen. Bij deze poging raakte het bekleedsel van het luchtschip, dat scheurde. Er volgde een vreese- lijke ontploffing. Het luchtschip stond in volle vlam en stortte met de vliegmachine van 400 meter hoogte naar beneden. Op 10 meter afstand van elkaar kwamen ze neer. Het lucht schip was volkomen verbrand. Alle passagiers vond men als -verkoolde lijken. Ook de vlieger met zjjn passagier waren gedood. Op het bericht van het ongeluk, snelden onmiddelljjk alle officieren der luchtvaartaf- deeling uit Fischamend met automobielen naar de plaats des onheils, om de lijken te bergen. Het plaatsje was wegens een bloemendag, die er morgen plaats zou hebben, met bloemen en vlaggen versierd. Onmiddellijk na het be kend worden van de ramp werden de vlaggen ingehaald. Aan de vernielde vliegmachine heeft men een lap van het omhulsel van het luchtschip gevonden, waaruit men de ooizaak van het ongeluk opmaakt. Een jager, die op het oogenblik van de ramp in de onmiddellijke nabjjheid van de plaats des onheils was, hoorde uit het schuitje gekerm om hulp. De vrouw van een der officieren, die een maand geleden getrouwd was, kwam met haar automobiel aan zonder te weten wat er gebeurd was. Zjj vond het verkoolde ljjk van haar man. Over de oorzaak van den ramp hoort men ook andere lezingen. Er wordt beweerd, dat het vliegtuig op het luchtschip gevallen is, door een gebrek aan den motor of dat het door den wind naar beneden gedrukt is. De schroef zou in het omhulsel van de Korting geslagen hebben en door een vonk van den motor zou het in brand geraakt zjjn. De aauslag op baron De Rothschild. De aanslag op den heer Henri de Rothschild, waarvan een Reutertelegram melding maakt, had plaats Zaterdagnacht, na het uitgaan van' de Opera. Toen de heer De Rothschild met een vriend dr. Zadoc-Kahn, naar huis wandelde, klonk plotseling een schot, onmiddelijk gevolgd door vier andere schoten. Hoewel 'de eerste kogel doel had getroffen, verdedigde de heer De Rothschild zich met zijn wandelstok tegen zijn aanrander en wist diens kogel verder te ont wijken. De moordenaar, die spoedig gegrepen werd, heet Prudon en is van beroep melkhandelaar. In de rue d Artois had hij een winkel en wel naast de groote zaak van den heer De Roth schild »l'eouvre philantropiaue du lait». Prudon zag na een strijd van vijf jaar geen kans de concurrentie vol te houden hij moest zjjn zaak opheffen. Sindsdien koesterde hij feilen haat tegen den baron wien hjj herhaaldeljjk dreig brieven zond. Twee jaar geleden nog, bjj den dood van den heer Gustave de Rothschild, dreigde hjj baron Henri bjj het verlaten van het kerkhof na de begrafenis te zullen dood schieten. liet bleef echter steeds bjj dreigementen, totdat het Zaterdagnacht tot een daad kwam. Gelukkig is de heer De Rothschild slechts licht gewond in de heup zoodat hjj binnen enkele dagen weer hersteld zal zjjn. ALBANIË. De onderhandelingen. De vorst heeft onderhandelingen met de opstandelingen aangeknoopt. In hoeverre de vorst dit op eigen gelegenheid heeft gedaan, zonder de controle-commissie daarin te kennen, weten wij niet. De zonderlinge geschiedenis van den brief, dien de opstandelingen aan de vertegenwoordigers van Europa zouden hebben gezonden, en die niet terecht gekomen is, moet in elk geval nog veel verduideljjkt worden. Maar de Weener berichten zeggen, dat de toestand zeer precair is, wjjl Prenk Bib Doda niet oprukt en ook de houding van Aziz Pasja roni en Achmed Bey Mati zeer ver dacht is, wjjl zjj geen van drieën nog veel zin schijnen te hebben, om den aanval of de concentrentische beweging naar Sjiak te ondernemen. Hoe dit zjj, de vorst schjjnt onderhande lingen met de opstandelingen te hebben aan geknoopt. Deze eischen echter vrijheid van belastingen en vrijheid van militairen dienst, onmogelijke eischen, die niet kunnen worden ingewilligd, zonder dat de nieuwe staat geheel en al ten doode gedoemd is. Het is onmogeljjk, dat Europa voortdurend de kosten draagt van de Albaneesche staatsinstelling en voor de veiligheid naar buiten, de rust en orde naar binnen zorgt. Die voorwaarden van de op standelingen maken du3 elke verdere bespreking onmogeljjk. Want daarop is slechts één ant woord te geven Neen Nu komt echter uit Parjjs het bericht, dat de vorst toch een wapenstilstand zou hebben gesloten met de opstandelingen. Daarover meldt onze Parjjsche berichtgever Onder het opschrift: «Wordt de prins Von Wied in den steek gelaten door de Hollandsche officieren publiceert de »Matin« een draadloos telegram van zjjn correspondent te Durrazzo, gedateerd 21 Juni en als volgt luidende «De prins Von Wied heeft in een wapen stilstand met de opstandelingen toegestemd, zonder de Hollandsche missie te raadplegen. Dientengevolge vraagt de missie thans, dat men haar terugroepen zal, Vanmorgen om 8 uur zijn parlementairs vertrokken naar de voorposten van de opstandelingen.» Dit bericht klinkt niet alleen zeer onwaar schijnlijk en wordt van geen enkele zijde be vestigd. Maar het schijnt ons onmogelijk, dat de Nederlandsche officieren tot zulk een stap zouden overgaan. Een gruwelijke toestand. De correspondent van de »Köln. Ztg.« die in gezelschap met den Nederlandsehenofficier van gezondheid dr. Reddingius een bezoek bracht aan de omstreken van de stad, en de maatre gelen bespreekt, die deze arts wil nemen voor de begrafenis der dooden, om het land ten minste voor epimdemie te bewaren zegt De kartetsen hebben ontzettend gewoed. De grond is overal als omgeploegd. De salvo's der machine-geweren hebben lange voren ge trokken. De grond is met lijken bedekt. De meeste doode waren in het hoofd of het onderlijf getroffen. Meer dan 100 dooden hebben wij alleen in die streek geteld, terwijl nog meer dan 100 lijken in het moeras lagen, of reeds op het water dreven. Het aantal dooden bij de Porta Romana, aan de noordzijde der stad, waarde strijd tusschen 10 en 12 v.m. en nogmaals tegen middernacht zeer hevig was, konden wjj niet opgeven. Aangenomen moet worden dat de opstandelingen meer dan 1500 dooden ver loren hebben. Dit is te verschrikkelijker, daar de aime kerels niet eens wisten waarvoor zjj in den strijd trokken. Een goed denkbeeld van hun gedaehtengang geeft het antwoord, door een zwaar gewonden aanvoerder gegeven, op de vraag waarom hij dien strijd begonnen was Een ezel heeft nu eenmaal niet meer ver stand dan Allah hem gegeven heeft.» Van de bezetting der stad zjjn slechts vier personen gedood, onder wie de overste Thomson en een Albaneesche kapitein der gendarmerie, en 48 personen gewond. Volgens berichten in Turijnsche »Stampa« lijdt de bevolking van Durazzo vreeseljjk onder de hitte, die gevaarljjke uitwasemingen doet ontstaan daar de ljjken der gevallenen slechts voorloopig kunden worden begraven. In de stad is voor de gewonden de toestand ook erg, daar het aan wateren verbandstoffen ontbreekt. De officieren van gezondheid der schepen doen hun best, het uitbreken eener epidemie te voorkomen. Zitting van 22 Juni, 's av. 7 uur. Voorzitter: de heer J. Huizinga, burge meester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggré, R. Scheele, Lensen, De Feijter, Eijke, Van Borssum YVaalkes en D. Scheele. Afwezig de heeren Wieland, De Jager, De Brujjne en Donze de laatste met kennisgeving. I. Het vaststellen van de notulen der vorige vergadering wordt aangehouden tot een vol gende vergadering. II. Ingekomen stukken a. Een sehrjjven van den grafdelver Ph. Haak, met dankbetuiging voor de aan hem verleende gratificatie. De Voorz. deelt naar aanleiding hiervan mede, dat in afwijking van wat B. en W. eerst hadden besloten, thans, in verband met het aan Haak toe te kennen pensioen is besloten aan Haak tot 1 Juli a. s. zjjn volle tractement te geven en hem dan op dien datum eervol ontslag te verleenen. fi. Een sehrjjven van de gemeente-werklieden met dankbetuiging voor de aan hen verleende gratificatie. c. Idem van de agenten van politie. Een en ander wordt voor kennisgeving aan genomen. d. neschikking van den Minister van Wa terstaat op een adres van B. en W. van Ter Neuzen, houdende verzoek de brug over den oosteljjken arm van het kanaal van Ter Neu zen aldaar te verbreeden of wel door een nieuwe brug te vervangen. Aan B. en W. wordt kennis gegeven, dat yerbreeding van bedoelde brug niet mogeljjk is en dat er vooralsnog geen termen bestaan om die brug van rjjkswege door een nieuwe, breedere, te vervangen. De Voorzitter zegt, dat nu opnienw naar middelen kan worden gezien, om den Minister van de noodzakeljjkheid tot verbreeding van die brug te overtuigen. e. Proces-verbaal van kasopneming bjj den gemeenten-ontvanger, waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden. III. Benoeming van een leeraar in de Duit sche taal aan de Gemeente H. B. S. Op de aanbeveling zijn geplaatst: 1. Mej. M. J. van der Möhlen, 2. Dhr. J. F. Rabbinowitsch, 3. Mej. fl. M. van Gulpen. Met algemeene stemmen wordt Mej. M. J. van der Möhlen benoemd, met de bepaling dat de benoeming ingaat met 1 September|a.s. IV. Vaststelling kohier schoolgelden voor het lager onderwjjs, 2e kwartaal 1914. V. Vaststelling kohier no. 2 schoolgeld voor m. u. 1. onderwjjs. VI. Vaststelling kohier no. 2 schoolgeld voor middelbaar onderwjjs. Z. h. st. worden deze drie kohieren vast gesteld. Vil. Adres van den gemeentebode om tegemoetkoming in de bjjdrage voor pensioen. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. ge trouw aan hetgeen in dergeljjke zaken tot heden is gedaan, voorstellen aan adressant voor dit jaar een gratificatie van f 20 toe te kennen en het verzoek aan te houden tot bjj de be handeling der begrooting. Z. h. st. goedgekeurd. VIII. Af- en overschrijving in de begrooting voor 1913. Z. h. st. goedgekeurd. IX. Ontheffing belastingen. Wegens vertrek uit de gemeente wordt ont heffing verleend in den Hoofd, omslag aan Th. van Loock voor 4.55 en aan A. C. Berwald tot een bedrag van 10.88. X. Rondvraag. De heer Van Borssum Waalkes vraagt of het niet noodig is een regeling te maken voor het vervoer door de Noordstraat. De Voorz. wil heel graag die vraag over brengen bij het college van B. en W. Het zouden dan moeten zjjn bepalingen tot be perking van vervoer, verbod van stilstaan enz. De heer D. Scheele wjjst op het gevaarljjke rjjden van auto's en stoomfietsen. De heer Lensen merkt naar aanleiding van het gezegde van den heer Scheele op, dat hjj een jaar of drie geleden, op die kwestie reeds heeft gewezen. De Voorzitter zal deze zaak in de verga dering van B. en W. ter sprake brengen, maar wj]st er op lat het een moeiljjke kwestie is. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 19 Juni. Servaas Pieter Dieleman, 26 j., jm. en Janneke Maria Eekhout, 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Juni. Pieter van Kerkfort, 29j., jm. en Margarethade Blaaij, 28j., jd. Geboorten. 15 Juni. Sara d. v. Jan Bastiaan den Hamer en Sara Schoonakker. 16 Juni Jan Jacob Willem, z, van Pieter Gerreman en Johanna Wadde van Roon. 17 Juni. Johanna Helena, d. van Aector Kuijk en Maria Willemsen. Adriaan Pieter, z. van Jan Pieter inke en AdrianaFrancina Meertens. 19 Juni. Lambertus Dirk, z. van Lam- bertus Johannes Lansen en Cornelia Jacoba Wilhel- mina van den Berge. Overlijden. 18 Juni. Adriana Simons, oud 84 j., d. van Jan en Elisabeth Huijssen (beiden overleden). AXEL. Huwelijks voltrekkingen. 4 Juni Eduar- dus de Moor, 22 j., jm. en Joanna Margaretha Ver- eecken, 23 j., jd. Hendrik Johannes Hoebé, 28 j., jm. en Adriana Geelhoedt (van Ter Neuzen), 28 j.,jd. Geboorten. 1 Juni. Adriana Johanna Suzanna, d. van Francois David Dieleman en Pieternella de Fefjter. 2 Juni. Jacobus, z. van Andries Corne lls Verschelling en Dina Adriana de Feijter. Irma Francisca, d. van Achille Michel Velleman en Maria Nathali de Dansch utter. 3 Juni. Julia Prudentina, d. van Camillius Lippens en Coleta Sophia van Haver. 4 Juni. Adriana, d. van Levinus Faas en Suzanna Riemens. 5 Juni Rachel Felicita Melanie, d. van Edmond Verstraeten en Irma Carolina de Vloeschauwer. Elisabeth Maatje, d. van Karei de Koeijer en Elisabeth Hamelink. 15 Juni. Levina Adriana, d. van Adriaan Dieleman en Elisabeth Catharina Witte. Overlijden. 6 Juni. Leendert Cornelis Pladdet, oud 15 d., z. van Anthony en Cornelia Dina Wiemes. 8 Juni. Jacomina Wiemers, oud 73 j.. wed. van Marinus Dieleman 13 Juni. Gerard Weijns, oud 82 j., echtg. van Jacomina de Kraker. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften 24 Mei. Krijn Hamelink, 24 jjm. en Janna Herrebout, 24j.,jd. Marinus Jan Scheele, 27 j„jm. en Janneke de Jonge, -5 j., jd. 11 Juni Jan van Doeselaar, 27 j., jm. en Johanna de Pooter, 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen.' 28 Mei. Jan Dieleman, 23 j., jm. en Levina Pieternella Florussen, oud 18 j jd. Andries Cornelissen 24 j., jm. en Janna Catharina van Langevelde, 23 jjd. Machiel Meeusen, 26 j., jm. en Maria Pieternella Jansen, 22 j., jd. Jacob Boer. 25 j., jm. en Krina Wisse, 2o J., jd. 11 Juni. Krijn Hamelink, 24 j., jm. en Janna Herrebout, 24 j., jd. Geboorten. 17 Mei. Jacobus, z. van Arie Schoon akker en Maria Verberkmoes. 26 Mei. Tauneke Maria, d van Pieter van Kerkvoort en Jacoba Pieternella de Kraker. 27 Mei. Janna, d van Jan de Putter en Levina Scheele. 4 Juni. Krijn Abraham, z. van Adriaan Hamelink en Geertruida Goossen. 3 Juni. Anna Elizabeth, d. van Abraham de Jonge en Maria Leonie van Doeselaar. 6 Juni. Dingetje d. van Jacobus de Regt en Sara Johanna de Kraker. 11 Juni. Francina, d. van Jan de Bruyne en Lourina den Engelsman. 13 Juni. Elizabeth, d. van Jan Bakker en Elizabeth Hamelink. 15 Juni. Debora Catharina, d. van Jan Leendert de Krijger en Josina Verstraten. Overlijden. 23 Mei. Jaeob 't Gilde, oud 49 j., echtg. van Adriana Heijnsdijk. Suzanna Hofman, oud 75 j., wed. van Pieter Oppeneer. 25 Mei Jan de Meester, oud 7i jweduwn. van Cornelia van LaDgevelde. 6 Juni. Adriana Heijnsdijk, oud 47 j. wed. van Jacob 't Gilde. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 24 Juni 1.58 2.17 Donderdag 25 2.36 2.55 Vrjjdag 26 3.15 3.34 Zaterdag 27 3.55 4.16 Zondag 28 4.38 5.— Maandag 29 5.23 5.49 Dinsdag 30 6.16 6.44 te Ter Neuzen. Naar aanleiding van een verzoek, en eene bespreking met de Timmerliedengezellen is op onze vergadering besloten het loon voor bekwame Timmerlieden met 2 cent per uur te verhoogen, ingaande op 1 Juli a. s. Namens de Patroonsvereeniging, HET BESTUUR. tan i> arts, Brouwerijstraat 3 (hoek Havenstraat) TER NEUZEN, is dagelijks te consulteeren van .9—12 en van 24 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3