Vit den Raad. Kastoor Ir. f. DIELEËI {latte net een bijl VOLKSFEESTEN bij het Station 1 te TER NEUZEN. Op MAANDAG 29 JUNI a.s. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. „De Vereenigde Werklieden". KLOOSTERBALSEM (St. Pieter.) INGEZONDEN" STUKKEN. Advertentiën. De Kloosterbalsem geneest de vreeselijke wond. Het was in een wild en woest gedrang, ge dreven door een doodelijken schrik, dat de vrouwen en de kinderen naar het dak vluchtten. Talrjjke ongelukkigen werden tegen den grond geloopen, vertrapt en min of meer erg gekwetst. De pompiers en de gendarmen waren op het eerste noodsein ter plaatse gesneld. Zij beijverden zich eerst en vooral aan de redding der vrouwen en kinderen. Groote ladders werden tegen de gevels geplaatst, en aldus konden er talryke personen gered worden. Intusschen nam de brand een voordurend groote uitbreiding en naarmate het vuur de verdiepingen verder aantastte, werd de schrik onder de vrouwen op het dak grooter. Eene vrouw, waanzinnig van schrik, sprong van het dak plofte op de straatsteenen. De ongeluk kige bleef op slag dood. Verscheidene andere vrouwen en kinderen werden doodelijk gekwetst. Men droeg deze ongelukkige naar het gasthuis, waar er verschei dene overleden zijn. Er waren nog een twin- tigtal gekwetsten, waarvan twee zeer erg en voor wiens leven men vreesde. De pompiers, vielen, na de redding der werkvrouwen, het vuur aan, doch hunne pogin- waren nutteloos. De fabriek werd met den inboedel de prooi der vlammen. De schade is aanzienljjk. Een glazen huis. In New-\ork is men bezig een glazen huis te zetten. Het gebonw van twaalf verdiepingen krögt glazen wanden in stalen omslijsting. 75 pet. van de bouwstof zal glas zijn. Verder zal het geen vensters hebben, die men kan openende ventilatie wordt volgens een nieuw systeem geregeld, dat de bewoners frissche en goede lucht in ruime mate zal toevoeren. De lucht wordt door een bijzonder toestel ter hoogte van de tweede verdieping inge zogen, daar men tot de ontdekking is geko men, dat de lucht op deze hoogte zuiverder is dan hooger. Daarna wordt de lucht door «regenkamers* geleid, waarin alle onreinheden, als bij een regenbuien, uitgewasscben worden. Dan eerst stroomt de lucht door buizen, die door het geheele huis liggen naar de verschillende verdiepingen, terwijl de verbruikte lucht weer door onder het plafond aangebrachte openingen uitgezogen wordt. By koud weer wordt de binnenstroomende lucht verwarmd, bij warm weer afgekoeld. Zoo meent men het geheele jaar door een van alle ziektekiemen vrije lucht door den be woners van het glazen huis te kunnen toevoeren zonder dat hun het leven van de straat, dat door geopende vensters naar binnen dringt, hindert. Onafhankelijk van de luchtbuizen loo- pen door het buis ook nag warmwaterbuizen, die de kamers zelf met de koudste winterdagen nog een gelijkmatige-warme temperatuur geven. Dit luxegebouw zal 3,600,000 kosten verder zal het van alle mogelijke gemakken voorz ïen zjjn, terwjjl in een tuin op het dak de bewoners van de frissche, natuurlijk niet gezuiverde, lucht bunnen genieten. 't Gevaar hij stierengevechten. Te Algesiras in Spanje is Rafael Gailo, een der beroemdste toreadors bij een stierengevecht zwaar gewond, zoodat men voor zjjn leven vreest. Iljj kreeg een diepen stoot met een der booms van den stier in de rechter zijde. Juist op deDzeliden dag, n.l. Zondag, is te Marseille iets dergelijks gebeurd. Bij een groote »corrido« zouden achtereenvolgens vier stieren worden bevochten. De derde was reeds op de gebruikelijke manier afgemat en geplaagd en de vermaarde toreador Mestizo trad tegen hem in het krjjt. Op het orgenblik dat de toreador den stier zjja degen in den schouder wilde stooten, maakte het dier een snelle wending en doorpriemde hem met den rechter hoorn. Nogmaals bracht Mestizo hem toen een degen stoot toe, maar de man viel uitgeput neer. Ook zijn toestand schynt hopeloos Optochten in Londen. Te Londen heeft nooit een merkwaardiger religieuze optocht plaats gevonden, dan die van het Heilsleger. De stoet, die van Victoria Embankment Daar Hyde Park trok, had bijna een uur noodig om te passeeren. Ongeveer 60 groepen namen er aan deel, waaronder vier van de Vereenigde Staten^ en een van Canada. Een tweede afdeeling van Canada was bjjna geheel omgekomen bij de ramp van de «Empress of Ireland*. Er waren afgevaardigden in uniforme of pittoreske nationale kleederdracht van meer dan vijftig landen. In den stoet zag men verscheidene tableaux. Het ïeddingswerk van het Leger was afgebeeld door een reddingboot, «bemand» met vrouwen in oliejassen. Er waren verder markt wagens, beladen met vruchten en groente, een ploeg van de landbouwkolonie van het Leger en verschillende allegorische groepen uit vreemde lauden. In Hyde Park luisterde een ontzagljjke menigte naar de redevoeringen, die van 13 platforms werden gehouden. In Regentstreet deed zich het zeldzame schouwspel voor, dat twee groote optochten elkaar ontmoetten en eenigen tijd in tegen overgestelde richting naast elkaar marcheerden, de geheele breedte vbd de straat daarbij icr.e mend. De tweede optocht was samengesteld door eenige duizenden Boy Scouts, wier trommel en Luitmuziek met die van het Heilsleger een geducht leven maakte. De Padvinders togen naar de Horse Guardsparade, waar zij geïn specteerd werden door koningin Alexandra, vergezeld van keizerin Marie van Rusland. Wie is sterker, leeuw of tijger? Het is eenmaal een verbreide meening, dat de tijger tegenover den leeuw als «koning der dieren* wel bet onderspit zon moeten delven. Nieuwe feiten en onderzoekingen echter doen dit sterk betwijfelen. Zoo vond zeer onlangs in den dierentuin te New-York, in tegenwoor digheid vbd honderden toeschouwers en velen bewakers, die tevergeefs trachtten de vechten den te scheiden een verbitterde strijd tusscben den driejarigen, sterken, Nubischen leeuw «Iluerta* en den prachtigen, jonge Bengaalscben koningstijger «Rajab* plaats waarbij na uren lang worstelen de tijger den leeuw ten slotte den ruggegraat stuk beet en hem op de plaats doodde. Een dergelijk tooneel speelde zich voor verscheiden jaren in der Londenschen dierentuin af, waar een jonge tijgerin een grooteren leeuw, met wien zij bijna twee jaar de gevangenschap vreedzaam in eén kooi had gedeeld, in een plotselingen aanval van woede woigde. Volgens een uitvoerige statistiek, door den Engelschcn natuuronderzoeker Rowland Ward gepubliceerd, bereikte de grootste, bekende door Goring Jones in Bengalen neergelegde en nauwkeurig gemeten tijger een lengte van tien voet zeven duim en woog bijna vijfhonderd pond, terwyl een iets kleinere, door d'enzelfden sportman in de middenprovincies van Iudië doodgeschoten tijger zelfs zevenhonderd pond woog. De »recofd-leeuw«, die door den reizi- gsr Wangbam Kirby in Britsch Zuidoost Afrika gedood werd, was tien voet vijf daim lang en indien zijn gewicht ook al niet nauwkeurig werd vastgesteld, andere neergelegde kolosale leeuwen wogen nooit meer dan vijfhonderd pond de meeste zelfs belangrijk minder. De tyger is alzoo reeds als men alleeD lichaamslengte en gewicht laat geldeD, de meester van den leeuw eo alle jagers van den lateren tijd, die volwasseD exemplaren van beiden soorten in vrjjheid konden gadeslaan, stemmen met elkaar overeen in hun verklaring, dat het Aziatische roofdier zjjn gelen bloedverwant door snelheid en kracht van aan vallen verre overtreft. Tegen de vliegen. Floralia gaf onlangs een middel tegen de vliegen in stallen, dat men onthouden mag voor het komend seizoen. Dat eene afdoende middel is, de vliegen vangen en dooden. Maar hoe vangen Wel, op de oude, beproefde manier onzer voorouders. Men snijdt van een knotwilg een tiental takjes, bindt deze tot een bosje bij elkaar (de bla deren er aan latende) en hangt dit bosje op io den stal, zoodanig, dat men er niet tegen aan loopea of stooten kan. Zoodra de avond gevallen is, zitten alle vliegen in het bosje. Nu gaan twee personen naar den stal, en brengen op een stoel of bank staande een ruimen zak om het bosje, knijpen de zak van boven dichtalle vliegen zijn gevangen, en het vee heeft rust. Wien de zorg voor zijn beesten ter harte gaat, zal dit middel toepassen en de daaraan verbonden geringe moeite zich getroosten. (Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie) Voorzoover we konden, waren we allen present, slechts twee ontbraken. Beiden wegens ziekte, onze beide collega's Wieland en Donze. Een goedkeuring van een raadsbesluit, ver volgens 2 punten aangehouden Dat hield niet lang op. Bij het 4e punt zetten verschillende van onze collega's glundere oogjes, terwijl ook een enkele bewegingen met zijn reukorgaan maakte. Het was naar aanleiding van een brief van de Gezondheidscommissie te Ter Neuzen. Deze was ontstemd over stoutigheden 'door het nuttigste onzer huisdieren uitgehaald. Lr trekken door onze straten 's morgeus en s avonds koeien. De opvoeding dezer schepsels laat nog heel wat te wenschen over. Wandelend laten ze hier en daar in straten en zelfs op trottoirs zaken vallen, die geen lust zyn der oogen en evenmin ons reukorgaan vermogen te streeleu. En dan brengen ze ook tal van vliegen in haar gevolg mede. De burgemeester wilde het adres maar voor kennisgeving aannemen, omdat het moeilijk wa3 sluiting voor te schrijven van het orgaan, dat dergelijke stoffen doorliet. Wij allen praktiseerden met ernstig gelaat, hoe we dit euvel vermochten te bestrijden. Wij trachtten te memoreeren de lessen over dierkunde in onze schooljaren. Edoch ook die herinneringen schonken geen baat. We overwogen de mogelijkheid, om onder den staart een emmertje te hangen, maar begrepen, dat door h6t geschommel en ge rammel de koeien „op den bies" zouden gaan, wat in onze drukke straten ongelukken" zou veroorzaken. Even moeilijk leek het ons, iemand met een bakje achter de dieren te doen loopen, want om geene fouten te maken, zou dan achter ieder gehoornd beest zoo'n opvanger moeten zijn, wat te kostelijk is en ook op- loopen zou veroorzaken. Ook werd gedacht over vergaarbakken, op bepaalde plaatsen neer te zetten, waarin de dieren konden werpen, wat ze kwijt wilden. Maar we zagen wel in, dat dé dressuur hierbij onoverkomelijke moeilijkbeden aanbood. Met den voorzitter mede, waren we met ons twaalven, maar we vonden met ons dozijn hoofden geene uitkomst. Het was eene werkelijke opluchting, toen de heer Waalkes voorstelde, dat de Gezond heidscommissie zelf over maatregelen zou adviseeren. En we vlogen allen op zyn voorstel in, waarna we welgemoed herademden, ook oDze landbouwers-raadsleden, die hier toch zeker als deskundigen mochten beschouwd worden. We wachten dus thans op de oplossing van dit moeilijk probleem. Aan onzen doodgraver Haak hebben we half traktement toegekend, tot zijn pensioen geregeld is. De heer Waalkes vond het vreemd, dat een doodgraver maar hall traktement kreeg, waar een ander ambtenaar of werkman het volle loon bij ziekte ontvangt. Daar het bleek, dat de instructie aldus luidde, legden we er ons bij neder. In goede aarde viel bij ons het verzoek van de «Vereenigde Handwerkslieden* om verhooging van subsidie, teneinde de subsidie der piovincie niet te verliezen. We kunnen niet zeggen, dat we de voor waarden van de provincie voor deze nuttige vereeniging erg aanmoedigend vonden. En thans zullen we ons, wat de brandweer betreft, ook eens gaan moderniseeren. We gaan niet over één nacht ijs, maar het werd nu toch zoetjes aan tyd, om eene beslissing te nemen. Met 10 tegen 1 stem werd tot aankoop van eene motorspuit van 3150 gulden besloten. De heer de Bruijne stemde tegen, maar om goede redenen. Hij had reeds dadelijk een spuit van grooter capaciteit gewenscht voor Ter Neuzen. En daar is, al zijn we pas aan het begin, wel iets voor te zeggen. Over het volgende punt ga ik maar niet veel zeggen. Reeds vroeger heb ik op het onpedagogische gewezen, om van te voren maar wat uren les te geven wegens vroeger vertrek uit de gemeente. Teekenend was het woord van onzen burge meester, dat B. en W. erin geloopen waren, toen ze den vorigen directeur die 150 gulden toekenden. legen wat de heer Waalkes aanvoerde, was weinig in te brengen. Dit werd door allen gevoeld. Heel de zaak van die 150 gulden biedt een weinig verheffend beeld. Het is zoo'n echte centenverdienerij. gespeend aan alle idealisme. Gelukkig is deze zaak nu de wereld uit. Dat er gestreefd wordt naar het verkrijgen van een' beteren verkeersweg tusschen het vierde en vijfde district, zal ieder toejuichen. Bij de omvraag bracht de heer Waalkes de stinkende waterleiding te Sluiskil ter sprake. Uit het antwoord van de Voorzitter blijkt, dat thans ernstig en degelijk onderzócht wordt. Binnenkort zullen dus maatregelen tot ver betering van dien onhoudbaren toestand te wachten zijn. Dat is urgent. De surprises van onze melk koetjes tellen niet mede bij het ongerief, dat de waterleiding aan de bewoners van Sluiskil veroorzaakt. En die toestand is er een van jaren. Daarin eene spoedige en afdoende verbete ring te brengen zal een werk ziju, dat aan spraak geeft op den dank van de Sluiskillenaars met alleen. DAGEN. Voorm. Nam, Zaterdag 20 Juni 11.37 11.59 Zondag 21 0.21 Maandag 22 0.41 1.— Dinsdag 23 1.20 1.40 Woensdag 24 1.58 2.17 Donderdag 25 2.36 2.55 Vrydag 26 3.15 3.34 MUZIEKGEZELSCHAP op Zondag 21 Juni, a.s. 's namiddags 5 ure, in den tuin van dhr. JOZ. DEFEIJTER, alieen toegankelijk voor leden en donateurs. Advocaat en Procureur te Middelburg. Zitdag te 1 ER NEUZEN den eersten en derden W OENSDAG der maand, vanaf des morgens 9 uur in het Hotel des Pays-Bas (Nieuwstraat). Mej. T). Barte-Oostrumechlgenoote vvn den Heer C. Barte te Wijk hij Duurstedeverklaart ons Eenigen tijd geleden had mijn oudste zoon Léonardus, oud 21 jaar, het od- geluk bij het houtgakken met de bijl in zyn been te hakken. Hy raakte het scheenbeen en maakte een diepe wond die vreeselyk bloedde en hem veel pijn veroorzaakte. Dadelijk verbonden wij de wond met KLOOSTERBALSEM, het geen onmiddellijk de pijn ver zachtte en het bloeden stilde. Wij gingen met: het gebruik van den [KLOOSTERBALSEM voort en binnen 14 dagen tijd was de groote woud geheel genezen. Wel een bewijs dat de KLOOSTER SANCTA PAUL0 een heilzaam middel is voor brand- en snijwonden, oude en nieuwe wonden, winterhanden en -voeten, huidaandoeningen, zweren, alle rheumatieche aan doeningen, spierver rek kingen en aambeien. Prijs per pot f 0.75, f 1,20 en f 2,50. Eischt ROODEN BAND met hand- teekening van den Generaal-Ageot L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijg baar bij alle drogisteD, apothekers en te Ter Neuzen bij A. VAN OVER- BEEKE- Lednis; Axel, J. H. VAN DIXHOORN en L. B. A. ROLFF Lz; Hulst, F. L. VERWILGHENv. d. Hooft; Zaamslag, D. RIEMENS Janssen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3