Loop der bevolking te Ter Neuzen. ~~ÏÏIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. meer bereikenzij sprongen in het water en verdronken. Andere werden omsingeld en afgemaakt. De strijd is met zonsondergang gestaakt. De hospitalen liggen overvol met gewonden. Naar verluidt, weigerden de Mirdjeten om opnieuw storm te loopen, verklarende, dat zij alleen ter verdediging van Durazza wilden vechten, lntusschen begaven zij zich naar de loopgraven terug. Om zeven uur 's avonds bezocht de Mbret de gewonden, die door Oostenrijksche en Italiaansche matrozen waren binnengebracht. Hun aantal te schatten is onmogelijk, evenmin als dat van de Mirdieten, die zijn gevangen genomen. Men spreekt van tweehonderd dooden en evenzooveel gewonden Om negen uur 's avonds veroorzaakte een valsch alarm een nieuwe kanonnade en levendig geweervuur. Om half elf was de stad weer rustig. F R A N K R IJ K. De instortingen te Parijs. Ontzettend moet de indruk geweest zijn bij de voorbijgangers, die getuige waren van de instortingen en plotseling voor hun oogen het plaveisel zagen verzinken en mensehen en wagens in de zwarte diepte wegzakken. En dat alles bij stroomenden regen en ratelende donderslagen. Hoe plotseling de instortingen plaats had den blijkt wel uit bet verhaal van een politie agent, die dienst deed op de Place St. Philippe du Roule. Juist waren twee trammen gepas seerd, toen de grond openscheurde. De man had nog juist den tijd een taxi, die in volle vaart aankwam, te doen stoppende wagen bleef staan met de voorwielen op den rand van net gat. Plotseling stortten de straten in maar ook onverwachts. De „Matin" herinnert er aan, dat ongeveer een week geleden op die zelfde Place St. Philippe du Roule alreeds een auto gedeelte lijk in het plaveilsel is weggezakt. Men be hoefde geen ingenieur te zijn, zegt het blad verder, om te zien, dat de weg boven de Metro-lijn St. Cloud-Opéra aan het verzakken was. Maar, schrijit de „Matin" scherp, dat merkten alleen gewone voorbijgangers en jour nalisten op. De knappe ingenieurs, die sinds twintig jaar bezig zijn Parijs te ondermijnen en de autoriteiten, die maar steeds weer last geven tot nieuwe werken, hebben nooit iets gezien, nooit iets gesnapt. Hun verantwoor delijkheid is groot. Maar natuurlijk zal het wel weer het oude gangentje gaaner wordt een commissie van enquête benoemd en die zal concludeeren tot de schuld van de voorbijgangers. De prefekt van het Seinedepartement De- lanney, gaf als zijn meening te kennen, dat het gebeurde eenvoudig het gevolg is van het feit, dat Parijs te klein wordt voor zijn be volking de circulatie is te intens. Incidenten als deze worden zoodoende onvermijdelijk. Er is maar een middel tegen. Parijs lucht geven, door beslag te leggen op den forten gordel. Als ommiddelijke oorzaak van de instor tingen noemde de heer Delanney het barsten der rioleerings-buizen, welke een dergelijke wateraandrang niet hebben kunnen verwerken. Het daaruitstroomende water heeft den grond losgewoeld, welke op verschillende plaatsen toch al niet te groote stevigheid bezit ten gevolge van de tallooze buizen en pijpen van allerlei soort welke zijn aangebracht. Vele slechts b(j vrouwen aantreft. Daarop ging de spreker over tot het afbreken van Mike's getuigenish(j beschreef hem als een onont wikkelde jongen, die gemakkelyk te misleiden was geweest en door zyne blinde gehechthied aan den beschuldigde er toe was overgehaald om van een complot te verhalen, dat nooit bestaan had. Eindelijk stond hij nog stil bij de onomstootelyke getuigenis van de aan brengers, die alle reden hadden om de waar heid te spreken, daar zij hun eigen leven er voor gekocht hadden. En hij eindigde zijne redevoering met een betoog, zoo schitterend en overtuigend, dat de toehoorders zijne ver wijtingen niet anders dan welverdiend konden vinden en de meesten elk gevoel van sympathie met den beschuldigde ais misplaatst van zich wierpen. Daarna monsterde Kilmorey's advocaat nog eenmaal zijne zwakke troepen en verzamelde hen om eenen laatsten aanval te doen op de sympathie van de jury voor den gevangene. Hij haalde al de vroegere punten van verdedi ging weder op, om ze nogmaals breedvoerig te behandelen en waarschuwde vooral, niet te veel gewicht te hechten aan die ontzettende toevallige getuigenis, dat ongelukkig juist het leugenachtig verhaal scheen te bevestigen van meineedige aanklagers, ellendelingen, die helaas in Ierland te dikwijls aangemoedigd worden, om door hunnen valschen eed het leven van eenen onschuldige in gevaar te brengen, ten einde hun loven te redden. van die buizen zijn door de instorting ook medegesleept en gebroken, met het gevolg, dat de getroffen wijken in duisternis gedom peld werden, hetgeen de verwarring en den angst nog vermeerderde, Want de menschen wisten niet wat er eigenlijk geschiedde en konden geen overzicht krijgen van de cata strophe. Zoo was er op de Place St. Augustin te ongeveer half zeven een algemeene sauve qui peut van allerlei voertuigen en van menschen, die een goed heenkomen zochten voor de ontzaglijke plasregens. Plotseling, op ongeveer tien meter afstand van de Boulevard Males- herbes, klonk een angstkreet: de voertuigen stopten ijlings en maakten rechtsomkeert om zich in veiligheid te stellen. In een in den weg geslagen gat was een auto verdwenen. Politieagenteu snelden toe, een oogen blik latei- kwam een detachement soldaten in den loop pas aan en in allerijl werd beproefd het red dingswerk te organiseeren. De plaats des onheils werd tot ver in den omtrek afgezet om de nieuwsgierigen op een afstand te hou den. Want men had niet het minste denkbeeld hoe ver het ondergrondsche gevaar eigenlijk reikte. Wak bij het gat stond eenzaam en verlaten een tapissière, met de achterwielen in den grond weggezakt. Maar men moest toch trachten zoo moge lijk den chauffeur van de taxi en de inzittenden te redden. Een brandweerman bond zich een touw om het middel en begaf zich, voet voor voet, naar den gapenden afgrond. Een oogen- blik later kwam hij terug. Hij had in het borrelende, zwarte water een hand zien bewegen. De politie overlegde of het mogelijk zou zijn, planken en balken over het gat te leggen om dan langs touwen af te zakken. Maar onder- tusschen steeg het water in den afgrond en de hand verdween. Op de Avenue d'Autin waren dappere brand weerlieden gelukkiger. Met touwen om het middel daalden zij langs in allerijl aangevoerde ladders af, en slaagde erin twee personen te redden. In de rue du Havre, op den hoek van den boulevard Haussmann, volgde de prefect van politie Hennion het reddingswerk. Ook hier maakten de brandweermannen zich verdienste lijk. Een agent van politie verzekerde twee of drie personen in het gat te hebben zien verdwijnen. Toen echter de brandweerlieden den rand naderden, scheurde de straat plotseling over een groote uitgestrektheid verder open. Niettemin liet een der redders zich zakken te midden van stukken asphalt, afgeknapte pijpen en buizen. Een oogenblik later kwam hij weer boven, met een vrouw in zijn armen. Toen zijn kameraden hem wilden grijpen, klonk plotseling de knal van een gasontploffing er ontstond brandhet touw, waaraan de brandweerman vastzat, verkoolde en de onge lukkige viel met de vrouw weer terug in het gat. Een tweede gasontploffing deed de vlammen hoog opslaan tegen de aangrenzende huizen. Het reddingswerk is den geheelen Maan dagnacht en Dinsdag voortgezet. Op ver schillende plaatsen zijn nog kleinere instor tingen gevolgd, terwijl hier en daar muren zijn ingezakt. De minister van openbare werken Renoult heeft een onderzoek gelast naar de wensche- lijkheid van het aanbrengen van wijzigingen in den bouw en aanleg van de ondergrondsche tramlijnen. In de op Maandag a. s des namiddags te 7 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier komen de vol gende punten in behandeling. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een leeraar in de Duitsche taal aan de Gemeente H. B. S. Op de aan beveling zijn geplaatst: 1. Mej M. J. van der Möblen, 2. Dhr. J. F. Rabbinowitsch, 3. Mej. H. M. van Gulpen. 4. Vaststelling kohier schoolgelden voor het lager onderwijs, 2e kwartaal 1914. 5. Vaststelling kohier no. 2 schoolgeld voor m. u. 1. onderwijs. 6. Vaststelling kohier no. 2 schoolgeld voor middelbaar onderwijs. 7. Adres van den gemeentebode om tege moetkoming in de bijdrage voor pensioen. 8. Af- en overschrijving in de begroqting voor 1913. 9. Ontheffing belastingen. De door de dames gehouden collecte ten bate van het Hoefijzer Verbond, heeft in de kom der gemeente ƒ151.345 opgebracht. Voor eenige oogenblikken ging er eene be weging ten gunste van den gevangene door het hof en toen de advocaat zjjne zitplaats weer innam, was het algemeen gevoelen, dat de laatste woorden ten gunste van den be schuldigde hoogst treffend geweest waren en de uitspraak der jury nu misschien wel ten z(jnen gunste zou uitvallen. (Wordt vervolgd.) Bij kon. besluit is benoemd tot lid der commissie voor het afnemen van het vakexamen voor aspirant-verificateur der invoerrechten de inspecteur der rijksbelastingen J. van Bendegom te Oostburg. Gisterennacht heeft te Vlissingen een brand gewoed, die in hevigheid voor den jongsten kerkbrand niet heeft ondergedaan. In korten tijd is namelijk de zagerij en schaverij met een zeer grooten voorraad kostbaar hout, alles behoorende aan de Kon. Mij. »De Schelde*, in vlammen opgegaan. Het terrein is gelegen aan de eerste binnen haven bij het voormalige watermachinegebouw en sinds kort in pacht bij de maatschappij overgegaan, zulks in verband met het nieuwe contract tusschen gemeente en rijk. De gebouwen zijn eerst een paar jaar ge leden opgetrokken en waren dus, evenals de machines nog nieuw. Omstreeks 11 uur werd de brand door eenige lui, die 't Eiland passeerden, opgemerkt. Zij waarschuwden de politie, die direct alarm maakte, 't Was voor de brandweer niet ge makkelijk het terrein van den brand te be reiken. Te 12 uur was al het brandbluschmateriaal van gemeente, infanterie en marine in werking. Al de gebouwen met hun kostbaren inhoud van kurkdroog teakhout en ander hout werd een prooi der vlammen. Van het buiten staande hout werd veel in het water geworpen en nog enkele stapels zijn door de brandweer gered. Zondag 21 Juni 1914. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorin. 9 u., en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Eeuwfeest Bijbelgenootschap, Sluiskil. Voorm. 9 u., dhr. L. Dek. Hulst. Voorm. 9ijt u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5'/s u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5'/j u., leeskerk. Lokaal „Eben-Ha'ëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. ö'/a u. Evangelisatie. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd J. de Wilde, onderluitenant der Artillerie, Tholensstraat 35, uit Soerabaja. M. Smalle- gang, veldarbeider, P 77, uit Zaamslag. E. J. Roose, zonder beroep, P 77 uit Hoek. A. J. de Smet, slagersknecht, Q 128, uit Drongen. A. Geirnaert, machinist, Donze- Visserstraat 127, uit Kruiningen. L. Herre- bout, leurder, O 155, uit Hoek. P. J. Scheepers, koffiehuisbediende, Nieuwstraat 13, uit Vlissingen. N. J. Feijkes, ass. huis houding, Noordstraat 54, uit Alkmaar. M. Kempe, dienstbode, O 23, uit Zaamslag. L. M. van Aerde, dienstbode, Stationsweg 12, uit Axel. S. J. Donze, zonder beroep, O 105, uit Hoek. J. Boer, winkelbediende, Van Bovenstraat 39, uit Axel. K. Wisse, zonder beroep, Van Bovenstraat 39, uit Zaam slag, J. C. Sol, agent van politie, Klaassen- straat 6, uit Zaamslag. C. de Meg, koe wachter, O 185, uit Zuiddorpe. Vertrokken zijn S. R. de Pauw, dienstbode, Noordstraat 53, naar Assenede. 1. Sturm, bakkersknecht, Noordstraat 5, naar Domburg. C. Buijze, dienstbode, 0 191, naar Hoek. A. S. Dees, zonder beroep, Klaassenstraat 19, naar Rotterdam. - G. T. A. E. Boso, zonder beroep, O 1G0, naar Hulst. C. W. Schuit, kommies 's rijks-belasting, Rosegracht 17, naar Amsterdam. G. de Zwart, meubelmaker, Donze Visserstraat 64, naar Rotterdam. L. F. E. Noteris, stationsbeambte, Stationsweg 12, naar Aalst. E. F. van den Bos, vee drijver, 0 181, naar Axel. Arrondlssements-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 19 Juni de volgende vonnissen uitgesproken: A. A. W., oud 17 j., werkman te Oostburg, is wegens mishandeling veroordeeld tot ƒ15 boete of 1 maand tuchtschool. J. A., oud 29 j., stoker, thans zonder vaste woonplaats, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduistering veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Ch. L. v. d. M., oud 25 j., muzikant te IJzendijke, is wegens niet voldoen aan een bevel van een ambtenaar, veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. Tamme nachtegalen. Van de zes nacbtegaleDpaartjes, die hun nest hebben in de tuinen van het Missiehuis te Steil, bij Tegelen, heeft men thaDs weder drie vogels in zoo verre tam weten te krijgen, dat ze uit de hand komen eten. Zoowel de man netjes al de wijfjes laten zich verlokken om aldus vertrouwen te stellen in de menscheD. Heel geleidelijk moet dit vertronwen gewonnen worden. Direct den eersten morgen, dat een nachtegaal zich in het vroege voorjaar, weder vertoont na de tocht uit bet Zuiden, wordt een meelworm ep het tuinpad geworpen zóó dat de vogel de wiiemeler.de beweging van den worm kan zien lederen dag trouw wordt deze voe dering op dezelfde plaats en hetzelfde uur her haald, terwijl men steeds dichter ïd de nabij heid blijfr. Ten slotte is dan de vogel zoo tam geworden, dat hij zich op een knie, arm of hand plaatst, op 't laatst zelfs zonder dat hg er rekenschap van geeft of hij wel bjj den persoon is, die hem trouw meelwormen biengt. Zoo kan mei igeen van de duizenden bezoekers, die jaar lijks van heinde en verre optrekken DBbr het Missiehuis te Steijl, er zich op beroemen, dat zoo'n kleine slanke nachtzanger meelwormen heeft, weggepikt uit zjjn hand. Als een bewijs hoezeer de vogels zich hechten aan hun oude woonplaats diene dat een vroe ger tam gemaakt exemplaar twaalf jaar achter een trouw wederkeerde. Sedert het vorig jaar ontbreekt hij echter op het appèl. Bijgeloof. Uit Probolinggo wordt aan de Loc. ge schreven Het plotselinge sterfgeval van het hoofd van de 2e Europeesche school, den heer Hof man, eenige dagen geleden, deed het publiek den schrik om het hart slaan. Slechts een dag bedlegerig was hij geweest en toen kwam de dood. De inlandsche wereld wjjt dit sterfgeval aan het omkappen van een waringin zonder te voren een slametan gegeven te hebben. De overledene had de gewoonte, om boomen te kappen en toen hjj zjjn nieuw huis betrok en hg daar begon met te kappen, hoorde ik reeds, dat het hem wel zou kunnen opbreken er zou bepaald een groot ongeluk komen, vooral als hg de waringin zou bewerken. En ziet, er is een ongeluk gebeurdwel eigenaardig. Nog een eigenaardigheid, zooals men het noemen wil, viel voor in begin April. Toen werd in één der strandkampongs, een zper groote en sterk bewoonde kampong, een z. g. matjan toetoel gevonden. Hoe dat on gure beest daar gekomen is, weet niemand. Het werd in een leegstaand huis gevonden, waarvan de eigenaar, een hadji, voor korten tijd overleden was te Loemadjang, alwaar hjj voor zaken moest wezen. Het huis werd fluks gesloten en men ging den heer H. waarschuwen en hem verzoeken dat beest te schieten. Groote verwondering van genoemden heer natuurlijk, maar hij ging mee en schoot den tijger neer. Nu beweert alweer de inlander, dat die tijger geen »gewone« tijger was, maar dat het was de geest van den overleden eige naar van dat huis, waarin dat beest zich op hield. Want, zeggen ze verder, die man kon zich reeds tijdens zijn leven veranderen in een tijger en bij had op zijn lichaam litteeke- nen van verwondingen, opgedaan in zoo'n periode van tijger-zijn Dit praatje vindt grif geloof bij den bruinen broeder. Gelukkig gered. In de kolenmijn te Tawdor bij Swansea in Wales werden dezer dagen 200 arbeiders ten gevolge van een grondveischuiving ingesloten. Er werden dadelijk reddingsmanschappen op geroepen deze werkten 20 uur aan de opruiming van het puin, waarna zij het genoegen smaakten, dat alle ingeslatenen ongedeerd voor den dag kwamen. Tijdens den opruimingsarbeid had men dezen door een gat, dat in het puin was geboord, van levensmiddelen weten te voorzien, terwjjl men door zingen den moed er bjj hen wist in te houden. Groote brand te Luik. Dinsdagavond werd de stad Luik in opschud ding gebracht door een schikkelijken brand in de vlasfabriek der voorstad Saint-Leonard, waarbij verscheidene personen het leven ver loren hebben en talrijke anderen erg gekwetst werden. Het was omsireeks 5 uur, Dinsdagavond, toen er in de vlasfabriek, tengevolge van het heetloopen der assen, brand ontstond in een hoop katoen. Het vuur nam eene bliksem snelle uitbreiding en weldra stond de werkzaal van het gelijkvloers in vuur en vlam. Het vernielend element had spoedig de verdiepingen aangetast. Een hondertal vrouwen en kinderen, die op de verdieping arbeidden, vluchtten naar de zolders en klauterden van daar op het dak.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2