Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. iten DRANKWET. MARGELLA GRAGE. 'EN. JEN. GEMEENTERAAD. No. 2481. Zaterdag 20 Juni 1914. S, 25e Jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. lourantei ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Orootere letters naar plaatsiuimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiker, Woensdag- en Zaterdagmorgen bj] den Uitgever M. DE JONGE. teTerNeuzen, ALBANIË. W at aau den aanval voorafging. Een correspondent van de »Küln. Ztg.« verhaalde, een paar dagen voor den aanval der opstandelingen op Durazzo in een brief, die nu eerst geplaatst werd, zijn inzichten over den toestand. Hij verhaalt, dat het in Durazzo volkomen rustig was. In de stad dacht niemand er meer aan, iets tegen de regeering te onder nemen. Dat voor veertien dagen in de stad zelf een opstand gevreesd werd, staat wel vast. Maar alle gevaar was weggenomen, daar de Italianen door het plotselinge krachtige optreden der Nederlandsche officieren tegen het drijven van kolonel Muricchio een ernstige waarschuwing hadden gekregen, en zich wel zouden wachten verder ook slechts de minste aanleiding te geven tot vermoedens. Tevens verlieten wel meer dan 200 Italianen, van Een roman uit Ierland. ROSA MüLHOLLAm 54) Bij de de romantische omstandigheden van hunne latere kennismaking en de verhouding waarin zy nu tot elkaar stonden, wilde hfj niet stilstaan. Dit was een te kiesch onderwerp om publiek te behandelen, maar hfj was er van verzekerd, dat de heilige overtuiging van dit onschuldige jonge meisje, dat de man, aan wien zij haar leven wilde wijden, recht schapen en zonder schuld was, niet anders dan van grooter invloed zou kunnen zijn op de beslissing der jury. Eu evenzoo zou het treffende feit, dat de jonge dame er door de overreding van Kilmorey zeiven toe gebracht was geworden om een getuigenis uit te spreken, die niet anders dan nadeelig voor hem zijn kon, een groot gewicht in de schaal leggen, daar het een overtuigend bewijs was van het rechtschapen, om niet te zeggen, heldhaftig karakter van den gevangene.'' Zoo sprak de advocaat nog geruimen tfjd door, totdat om het gevorderde uur de zitting voor dien dag moest worden opgeheven. wie niemand had kunnen nagaan wat zij eigenlijk in Albanië deden en waarvan zij leefden, uit eigen beweging de stad. Een ongewone beweging heerschte nog door het transport van artillerie-materiaal, geweren, ammunitie, paarden enz. van Medua naar Valona, met bestemming voor de vrij willigers, die van drie zijden naar het gebied der opstandelingen in Tirana zouden oprukken, om de rebellen in te sluiten. De artillerie heeft een geschiedenis, zegt de correspondent. Essad-pasja had als minister van oorlog bij de Skodafabriek pen batterij herggeschut besteld, volledig uitgerust, met 100 projectielen voor elk kanon. Een ingenieur en twee monteurs waren daarmede in Albanië aangekomen, om de Albaneezen de bediening van dit moderne geschut, model 1914, te leeren. Essad liet echter alles in een loods zetten, en bracht de 120 paarden, flinke goed afgerichte dieren, in verschillende huizen onder dak. Na den val van Essad vond kolonel Thomson dit alles, liet het in orde brengen en verdeelde de stukken onder de vrijwilligers. De munitie, die overal verspreid was liet hij opzoeken en op een veilige plaats opbergen. Onder leiding van kapi'ein Fabius werd toen, met behulp dier ingenieurs en monteurs, een vrijwilligers korps opgericht, voor de bediening van het geschut. Over het door kolonel Thomson opgemaakte veldtochtsplan tegen de opstandelingen, waarvan ook dr. Uilion in de Daily Telegraph* spreekt, vertelt de correspondent van de »Köln. Ztg.« Drie colonnes zouden gelijktijdig tegen de opstandelingen in Tirana oprukken. De eerste colonne was uit Mirdieten en Malissoren samengesteld, door Prenk Bib Doda bij Alessio bijeengebracht, met het geschut uit Medua. Maar men verwachtte van die colonne niet veel, want reeds bij den marsch op 23 Mei was gebleken, dat de Malissoren er niet veel trek in hadden, met de Mohamedaansche opstandelingen te vechten. Meer vertrouwen had men in de tweede en derde colonne, die uit het Westen (Dibra) onder Achmed Bey, en het zuiden onder Azis-pasja Brioni, kouden oprukken, door de Nederlandsche officieren vergezeld zouden zijn en met de Skodakanonnen gewapend zouden worden. Den volgenden morgen zette hij zjjn pleidooi voort en nadat het geëindigd was, werden de getuigen décharge verhoord. De voornaamste daarvan was vader Daly, die verklaarde, dat er tussehen den ouden heer Kilmorey en diens zoon altjjd eene har telijke genegenheid bestaan had, en ook het feit bevestigde, dat Bryan niets bad geweten van zjjn (vader Daly's) voornemen om Miss O'Kelly naar Iuesheen te brengeu, vóór dat voornemen ten uitvoer gebracht was. Mike, de jongen uit de bergen, Marcella's vriend, legde getuigenis af omtrent het com plot, dat, zooals de advocaat verzekerde, door een moorddadig genootschap gesmeed was, om den gevangene ten ondergang te brengen, dour hem van den moord te betichten. Maar Mike was niet zeer verstandig, en het verhoor bracht hem zoo in de war, dat h(j telkens verkeerd antwoordde. Het was echter een treflend oogeoblik. toen hij, geheel van de wps gebracht, in tranen uitbarstte en uitriep „Ik wil u de waarheid zeggen en gij wilt mij dat niet laten doen!" Toen de laatste getuige ondervraagd was, nam de officier van justitie wederom het woord. Met enkele rollende volzinnen, die als mokerslagen neerkwamen, verpletterde h(j het pleidooi van den advocaat. H(j verklaarde, dat de brutale misdaad van den gevangene hem niet zooveel walgiog inboezemde, als de liefdesintrige die daarop gevolgd was. Deze I homson zou het opperbevel over die collonnes hebben, maar het was moeilijk de verbinding met het binnenland te onder houden, daar alle telefoon- en telegraafver bindingen verbroken waren. Zoo de insluiting slaagde zou Thomson zich, in naam van den Mbret, naar het kamp der opstandelingen begeven, om te trachten ze voor de laatste maal tot onderwerping en neerlegging der wapens te overreden. Weiger den zijdan zou de strijd op leven of dood onvermijdelijk zijn. De opstandelingen, die klaarblijkelijk uit Durazzo van de plannen der regeering op de hoogte gehouden werden, hebben de uit zending der drie colonnes voorkomen, door den aanval op Durazzo. Zij hebben de Porto Romana en de brug bij Durazzo overvallen, de bezetting overrompeld, en konden daardoor tot vlak voor de stad oprukken. De bezetting der stad was inmiddels gewaarschuwd gen darmes, Mirdieten en Malissoren trokken hen tegemoet. Deze aanval der opstandelingen kwam geheel onverwacht. En weer bleek het, dat de Mirdieten en Malissoren niet te vertrouwen zijn. Zij lagen in de loopgraven, en Thomson wilde hen doen vooruitrukken. Maar de gegeven bevelen werden in den wind geslagen, loen de kolonel uit de loopgraaf sprong en met getrokken sabel vooruit stormde om zjjn manschappen moed in te boezemen, volgden hem slechts weinig soldaten. En toen Thomson doodelijk getroffen viel, snelden zij weer terug naar de loopgraven, achter de veilige dekking Nederlaag van de troepen van den prins von Wied. l it Durazzo wordt dd. 17 Juni geseind Na een hardnekkig gevecht op den heuvel Rasboel zjju de Mirdieten volkomen verslagen. Hedenmiddag om 5 uur werd uit Durazzo aan de Corriere della Sera geseind De strijd macht van de regeering is omsingeld--en ver nietigd. De strjjdmacht der Malissoren, ouder bevel van majoor Kroon, is langs den weg naar Sjak opgemarcheerd zonder op tegen stand te stuiten. Vol hoop marcheerde zij naar Sjak. Toen zij echter bij een punt kwamen, waar de weg begint te dalen, werden zij door de opstandelingen omsingeld, die hen daar hadden opgewacht, zonder op het hevige vuur te antwoorden. man had de liefde zoeken te winnen van het jonge meisje, dat zjjn geheim kende, en zich met haar verloofd, in de gedachte dat dan z(ju geheim volkomen veilig zon zjjn. Maar ondanks de liefde die de ellendeling haar had weten in te boezemen, was dat jonge meisje en door de macht der waarheid toe gedreven, getuigenis tegen hem af te leggen. Hij had een verhaal verdicht, dat b(j door geen enkel bewjjs had kunnen stavendaarin beweerde hij naar het tooneel van den moord was gelokt, door de listen van een geheim genootschep, dat genootschap, waarvan hij in werkelijk heid een der meest ijverige leden was. Was het mogelijk, dat iemand die gezond verstand bezat, zulke verzinsels gelooven kon? Wan neer men hem gewaarschuwd had voor de aanslagen, die tegen hem gesmeed werden, waarom kon hij dan geen enkel bewijs vau die waarschuwingen overleggen? Waar was het briefje, dat hem, een onschuldig man, naar die noodlottige plek gebracht had? Zou niet elk menscb, die zijn volie verstand had, op zijne hoede zijn geweest tegen uitnoodi- gingen van dien aard, of teu minste dien brief bewaard hebben Sprekor wenschte niet te lang stil te staan bij bet aandeel, dat de beminnelijke jonge dame, die zooeven deze Pijnlijke getuigenis had moeten afleggen, in deze zaak gehad hadzij was gelukkig jong genoeg om al die smart te boven te komen, waarin zij door zulke ongelukkige omstan- Andere opstandelingen hebben den Rasboel opnieuw bezet. De regeeringstroepen zijn volslagen omsingeld. De eerste vluchtelingen zijn reeds te Durazzo aangekomen, waar een onbeschrijfelijke verwarring heerscht. De vluchtelingen vertellen, dat de omsingelden afgemaakt worden. De Mbret vertoeft nog in het paleis. De commissie van toezicht wil de regeering voor internationaal verklaren. In Rome liep gisteravond het gerucht, dat Durazzo door de opstandelingen ingenomen was. De Neue Freie Presse heeft het volgende telegram van haar correspondent te Durazzo ontvangen, verzonden om 12 uur 's middags. Het gevecht is aan den gang. De Malissoren en Mirdrieten zijn voorwaarts gerukt tot halverwege de hoogte Rasboel. Een rijdende batterij onder Hassler is voorloopig bij de brug geposteerd. Een tweede battery staat op den heuvel, die de stad beheerscht. Daar voeren de Nederlandsche kapitein Fabius en de Albaneesche ritmeester baron von Gumpen- berg het bevel. Een derde batterp staat verder links. Een hevig geschutvuur steunt den aanval der Mirdieten en Malissoren. Drie Albaneezen zijn gewond uit de vuurlinie terug gekeerd. De Duitsche vrijwilliger Hartman is door den terugslag van een kanon gekwetst. Ik volg bij de batterij op den heuvel het ge vecht met een kijker. Omtrent de nederlaag der Mirdieten wordt vei der gemeld De Mirdieten waren ongeveer 1900 man sterk en stonden onder bevel van Mare liion 500 anderen stonden onder bevel van Isa Boletinats. Twee bataljons marcheer den den straatweg van Sjak al in aangesloten gelederen Toen zij de vuurlijn bereikt hadden verspreidden zij zich in de vlakte en zochten dekking achter boschjes. Rechts en links van den straatweg werden twee kanonnen naar voren gebracht. De Mirdieten bezetten den heuvel bij Rasboel. Toen zij voor de vijandelijke stelling aan gekomen waren werden zij door de opstande lingen hevig aangevallen en met een machi negeweer beschoten. De aanvallers stormden den heuvel af en drongen voorwaarts en voerden met succes een omtrekkende bewe ging uit. De Mirdieten werden verslagen en vluchtten. Enkele konden de brug over het moeras niet digheden geraakt was, maar wierp niet juist dit gedeelte van de zaak een allertreurigst licht op het karakter van den gevangene? Despreker wenschte geen oogenblik de getuige nis van den eerwaarden heer Daly in twijfel te trekken, maar het was toch op zjjn minst genomen een zeer zonderlinge samenloop van omstandigheden, die dit meisje, dat in 't bezit van Kilmorey's geheim was, naar Kilmarey's huis gevoerd had, waar ztf uitsluitend met hem en zijne moeder verkeerd bad en zich eindelijk met hem had verloofd, terwijl hij wist, dat hem eene aanklacht wegens moord boven het hoofd hing. Wat de verklaring der jonge erfgename aangaat, dst zjj door Kilmorey zelf er toe gebracht was geworden tegen hem te getuigen, het was niet dan nadat de geschiedenis uitgelekt was en het onmogelijk was alles te loochenen, dat de gevangene deze (naar bet oordeel zjjner vrien- den( heldhaftige houding had aangenomen. Het feit bleef toch bestaan, dat de jonge dame verscheidene malen geweigerd had de waarheid te spreken. De jury zou er van overtuigd zijn, dat men de getuigenis der jonge dame, waardoor de schuld van den gevangene bewezen was te dauken had aan eene verandering in hare gevoelens, eenen terugkeer tot betere gedach ten, nadat zjj aan den invloed van den gevan gene ontrokken was, en niet aan de reden, die zij opgaf met eene trouw, welke men TER NEE 3 8 35 8 43 8 46 8 50 8 59 8 44 8 59 9 41 8 03 8 15 8 47 8 59 9 ,"0 9 38 9 42 9 45 9 53 25 32 40 56 54 j 10 17 26 95 13 J '1 5 5 5 5 6 1 Do Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Maandag den 22 Juni 1914, des namiddags te 7 ure. Ter Neuzen, den 8 Juni 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37 in verband met artikel 12, le lid (Ier Drankwet, ter openbare kennis dat bij lien is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudendeu, anderen dan sterken drank van LEENDERT WILLEMAN, smids knecht wonende te Ter Nouzen in het voorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 23 en gelegen aan den Eaandjjk. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de ver lof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 16 Juni 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. NAAR HET EnGELSCH VAN

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1