NEP. IITDIË. Laatste Berichten. UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. waarop de thans geldende algemeene opinie over dit ontioerp in de partij is gevestigd en tot heden gehandhaafd. Ook hier moet de tijd het zijne doen. Dat onze partij in Juni (1905) in een 12 lal districten stemmen verloren heeft, terwijl stilstand reeds achteruitgang zou zijn, komt naar mijn overtuiging intusschen mede door hare houding in dezen". Een openlijke afkeuring dus van een der leiders der socialisten tegen de onredelijke agitatie tegen het arbeidscontract. In het Volk van 18 April 1906 kan men verder lezen hoe de heer Troelstra en ook de heer Schaper de zelfde agitatie tegen het arbeidscontract op de kaak stelt. In Het Volk van 24 Januari 1909 worden zelfs en dat zegt wateenige voor deden van het arbeidscontract opgesomd. Wij lezen daar: „De wet op het arbeidscontract op zich zelf verslechtert niets. In den bestaanden on- geregelden toestand is al wat de patroons nu in die contracten schrijven, ook mogelijk en nog een heele boel meer wat nu niet meer mag. De opzeggingstermijn wordt door de wet itigekort. liet staangeld wordt door de wet begrensd. Waar het bedrag der geheven boeten blijft, wordt door de wet bepaald. 'degen de gedwongen winkelkering staan in de wet goede scherpe bepalingen. De inwonende arbeiders en dienstboden wor den in gunstiger /conditie geplaatst dan voorheen. De voorschriften omtrent de uitbetaling van het loon zijn een verbetering. Deze en andere bepalingen zijn goed. Eigen lijk komen de arbeiders in geen 'enkel opzicht achterop. In Het Volk van 7 Februari 1909 lezen wij omtrent de wet op het arbeidscontract. „Bij krachtige organisatie zal ook deze wet ten goede kunnen strekken, zonder organisatie is ze slechts papier." Hoe nuttig de wet op het arbeidscontract reeds in vele gevallen gewerkt heeft voor de arbeiders volgt .immers uit tal van rechtsge dingen. In Het Volk van 27 Augustus 1912 wordt ons nog een belangrijke uitspraak, in ver band met de wet op het arbeidscontract opgedischt; wij lezen daar: „tsinds jaren reeds is een der meest grie vende en stuitende handelingen voor de ha venarbeiders te Rotterdam: het herhaaldelijk weigeren, op de meest brutale wijze, door vele werkgevers om z.g. „verloren gangen" te betalen. De arbeiders worden voor een bepaalde boot aangenomen. Zij wachten tot deze voor lossing gereed is, halen hun gereedschap en krijgen dan de boodschap, dat om de een of andere reden van hun diensten geen gebruik wordt gemaakt. Protesteeren geeft den arbeiders dan niets beklag bij de havenkontroleurs evenmin. De werkgevers, die dat doen, geven nergens om. Procedceren durven de arbeiders in den regel ook niet, omdat ze dan zeker niet meer bij zulk een werkgever worden aangenomen Maar thans is door een proces, dat eenige leden van den Centralen Bond van Havenar beiders door middel van het Bureau voor Arbeidsrecht hebben gevoerd, aan zulk een werkgever toch een gevoelig lesje gegeven. De in deze zaak verkregen uitspraak is tevens een groot algemeen belang voor de betrokken arbeiders." vernietigd was, keerden velen hunner tot hunne dagelijksche bezigheden terug en bleven Bleebts in naam nog tot de Fenians bebooren. Vele andere brachten hun verder leven, verbitterd en teleurgesteld, maar altijd en rechtschapen, in vry willige ballingschap door, terwijl wederom anderen, zooals spreker tot zijn leedwezen moest opmerken, misdadige genootschappen hadden gevormd, met doel einden, die noch door goddeljjke, noch door menschelyke wetten gerechtvaardigd konden worden. De gevangene had het ongeluk gehad zich de gramschap van zulk een genootschap op den hals te halen. Zijne eenige verdediging tegen de vreeseljjke beschuldiging, die men tegen hem had ingebracht, was het feit, dat hij in de strikken zjjner vyanden was geloo- pen, die deze hem gespannen hadden, om hem in het verderf te storten. Hiervan kon Mr. Kilmorey helaas geen ander bewys geven dan zyn eerewoord. Wel kon hy getuigen aanwijzen, om te bevestigen hoe vlekkeloos zyn leven was, en hoezeer hy er steeds naar gestreefd had, het welzjjn van zijne onder- hoorige te bevorderen, zichzelf verarmend, om hen in staat te stellen hun lot te verbe teren. Daarheen was al zijn geld gegaan, het geld, dat hy uit had kunnen sparen van de overblijfselen van een fortuin, dat hem nage laten was door diegenen, die het roekeloos tot nuttelooze doeleinden verspild hadden. „De kantonrechter, die vonnis wees, stelde vastdat den lossen arbeiders in het graan- bedrijf, wanneer zij voor de lossing van een partij worden aangenomen, minstens één dag loon wordt gegarandeerd. Dat het gemiddelde dagloon f 4.50 bedraagt en dus een losse arbeider, wanneer van zijn diensten geen ge bruik gemaakt wordt, recht heeft op een schadeloosstelling ten bedrage van één dag loon. Hij veroordeelde deswege de firma om aan de beide werklieden ieder f 4.50 te betalen en in de kosten van het geding." Over de gunstige werking van het arbeids contract, ook bijvoorbeeld in verband met het aangaan van collectieve contracten, zouden WÜ nog tientallen van voorbeelden kunnen halen. Gunstige gevolgen van de wet, door de sociaal democraten van naam toegegeven. Wij verklaren dan ook tot publicatie van meerdere van die gunstige gevolgen te zullen overgaan, indien de redactie van de «Baan breker* dit verlangt. Wij zijn voor ditmaal eens diep op de zaak ingegaan en hebben hiermede naar het ons voorkomt voldoende aangetoond, hoe roekeloos het was van de redactie van »De Baanbreker* om te schrijven, wat wij hierboven uit haar blad afdrukten. Nog eens het artikeltje in »De Baanbreker« was misleidend. Wij hopen onopzettelijk Laten de arbeiders onze artikelen lezen en dan eerlijk hun opinie vormen. Assistent in l)eli aangevallen. Op Soengei Parit heerschte sinds eenigen tijd ontevredenheid onder de Javaansche koelies, die zich meenden te moeten beklagen over verschillende dingen. Zoo begaven zich een zeventigtal van ben naar den controleur van Tebing Tinggi om daar hun grieven bloot te leggen. Ze eischten ontslag van den assistent den heer K. en van den hoofdmandoer* schreef de «Deli Cour.« Er scheen wel reden tot klagen te zijn. De controleur en de arbeidsinspectie kwamen een onderzoek ter plaatse instellen. De arbeiders echter wachtten het resultaat niet af en vielen den assistent onverwacht aan, wierpen hem in de parit, ranselden hem af en bewerkten hem met een parang. De administrateur, die aanwezig was, ijlde naar huis, om zyn revolver te halen, doch toen hij terugkwam, had de heer K. al een hevige mishandeling ondergaan. Zijn hoofd was ernstig gewond en met paranghouwen was zijn been deerlijk gehavend. Gelukkig bleek in het hospitaal, dat er geen levensgevaar is en ook de verwondingen aan het been zijn niet al te erg. De dokter althans was tevreden. De eisch der koelies om ontslag van den hoofdmandoer is ingewilligd. Diens werk liet veel te wenschen, echter geloofde onze berichtgever niet, dat hij zich aan bedrog had schuldig gemaakt. Er is echter geen enkele reden ontdekt kunnen worden om den heer K. niet te hand haven. lil Albanië. Londen, 16 Juni. (Part. Tel.) De correspon dent van de «Times* te Durazzo seint o.a.: Om kwart voor zes werd overste Thomson door een geweerkogel doodelijk in den hals Het was waar, dat hy op politiek gebied de gevoelens der Nationalen was toegedaan, maar wanneer zou er toch eens eene scherpe grens getrokken worden tusscheo hem, die de politiek der Nationalen aanhing en den ellendeling, die zyn ziel, zoo niet zyu hand bevlekt had met een bloedschuld Totdat die grens getrokken was, zouden er Dog vele vreeselyke, ja noodlottige misslagen begaan worden. Toen verwees Mr. Sullivan zyn gehoor naar deD nacht van den lOden Januari eu verhaalde, dat Kilmorey op den middag voor dien nacht een briefje had gekregen, waarin hem verzocht werd een zijner oude pachters op te komen zoeken, die lange jaren bjj zyn vader gediend had, later naar Dublin gegaan, daar tot armoede was vervallen en nu op sterven lag in een armoedig kamertje in zekere straat van „The Liberties." Het ka rakteriseerde Mr. Kilmorey, dat hy zich op het bepaalde uur op weg begaf daar dat uur zoo laat gesteld was, dat het eenige verdenking moest opwekken, als er niet tevens een zeer geldige reden voor zulk een laat uur was opgegeven. Ongelukkig bad Mr. Kilmorey dien brief in het vuur geworpen, toen hij hem gelezen had, nadat hy den naam en het adres van den zieken man in zyn notitieboekje had opgeschreven, maar men had hem zonder twijfel die boodschap gezonden, om hem naar het tooneel van den moord te lokken, opdat de getroffen. Hij viel in het open veld. Geen enkele Albaniër gaf zich de moeite hem hulp te bieden. Majoor Roelsema en de correspondent namen Ihomson op en droegen hem naar een naburig huis, waar hij enkele oogenblikken later den geest gaf. De correspondent voegt daaraan nog eenige woorden van groote waardeering toe voor overste Thomson, die in dienst der mogendheden zijn leven liet. Keulen, 16 Juni. Uit Rome en Weenen wordt geseind, dat Durazzo ingenomen is, behalve overste Thomson zijn nog meerdere Nederlandsche officieren gevallen. De regee- ringstroepen zijn bijna overal teruggeslagen. orst Wilhelm bevindt zich aan boord van een der oorlogsbodems. Op de door Burgemeester en Wethou ders opgemaakte aanbeveling voor leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de gemeente H. B. S. alhier komen voor: Mej. M. J. van den Mühlen, te Baarn; den heer J. F. Rabbinowitsch, te Amsterdam; Mej. H. M. van Gulpen, te Utrecht. Twee heeren en twee dames uit Brussel waren Zaterdag per automobiel alhier ge arriveerd met het doel, een tochtje door Zeeland te maken. Dit tochtje werd evenwel Zondagmorgen leelijk verstoord. Het gezelschap had Zaterdagavond ver schillende café's bezocht, waarbij een heer van het gezelschap op het ongelukkige idéé kwam een bierpot met deksel mede te nemen. De kasteleines gaf daarvan aan de politie kennis, die in het hotel waar bet gezelschap logeerde, het vermiste voorwerp in een taschje van genoemde heer vond en in beslag nam. Meneer werd opgezocht en opgesloten. Later werd hij weer losgelaten, nadat hij de kasteleines met frcs 100,— had schadeloos gesteld. Zondagmiddag is te Axel de bliksem in den molen geslagen van den heer De Bruijne. Het hekwerk werd vernield. Bij een hevige donderslag brak een ruit in de Ned. Herv. Kerk. Omdat de kerkbezoekers, door het weer onrustig werden, werd de pas aangevangen dienst geëindigd. Te Arnhem slaagde voor het examen als ambtenaar bij 's Rijks directe belastingen de heer C. Dieleman te Axel. In de raadsvergadering te Hoofdplaat op Vrijdag jl. werd tot onderwijzer aan de school in de kom benoemd de heer J. C. Le Bleu te Breskens. -- Den 4den Juni huurde een onbekende bij den fietshandelaar C. te Groede een fiets om naar Nieuwvliet te rijden. Denzelfden dag kreeg C. een niet onderteekende briefkaart, meldend dat de huurder de fiets nog een paar dagen hield. Hij heeft echter tot nu toe de fiets niet teruggezonden. Bij het onweer van Zaterdagmiddag is een 2-jarig paard in de wei van J. Risseeuw- Luteijn te Cadzand door den bliksem getroffen en gedood. In den nacht van Zaterdag op Zondag lag in de Langeviele te Middelbug om omstreeks half drie een vrouw te kermen. Een agent van politie, die hier van kennis kreeg ontdekte dat men hier te doen had met een 25-jarige ongehuwde vrouw, die op straat moeder was politie hem daar zon vinden en airesteeren. „Op het bepaalde uur naderde Mr. Kilmo- morey de straat, die men had aangewezen, toen by plotseling op eenigen afstand hoorde schreeuwen, iemand kwam hard aanloopen en eene stem, die hy meer geboord meende te hebben, zeide hem op dringenden toon, dat er een complot tegen hem gesmeed was en dat by beter deed om zich voor eenige uren uit de voeten te maken, daar de politie hem op de hielen zat. Hierop antwoordde hy, dat hy niets kwaads gedaan had, en vroeg, waarom hy zou vluchtten. In haastige, afgebroken be woordingen werd hem het volgende meege deeld zjjne vyanden waren sterker dan bjj, er was geen tyd om uitleggingen te geven, alleen de vlucht kon hem nog redden. Op het zelfde oogenblik verwijderde de geheimzinni ge persoon zich in allerijl en liet Bryan Kil morey staan, die inzag, dat de man hoogst waarschijnlijk de waarheid gesproken, daar hij reeds verscheidene keeren gewaarschuwd was, dat men eene samenzwering tegen hem smeedde. Zonder verder na te denken, klopte hy aan de eerste deur de beste en vroeg om binnengelaten te worden en eenige uren te mogen vertoeven, tot het gevaar, wat bet ook zyn moge (een gevaar, waarvan hij zich op dat oogenblik niet de minste voorstelling kon maken) zou geweken zyn. Mr. Kilmorey hy later berouw gehad over dien stap, maar hy had hem gedaan onder de ingeving van geworden. De hulp van een dokter werd onmiddelijk ingeroepen en op diens last werd de vrouw en haar kind direct per politie- brancard naar het Gasthuis overgebracht. „Vrouwenadel." Te Nijmegen is, zoo meldt Het Huisgez.", opgericht een vereenigiog «Vrouwenadel,* welke, naar artikel 1 der statuten meedeelt, ten doel heeft, «de christelijke beginselen betreffende de vrouwelijke kleeding en zelf in beoefening te brengen en by andere te ver spreiden.* Mgr. W. van de Ven heeft de statuten goed gekeurd. Het blad verneemt, dat nu reeds waarschijn lijk in nog twee steden in het Bossche diocees het voorbeeld van Nijmegen gevolgd en een vereenigiog «Vrouwenadel* opgericht zal worden. Het vermiste jongetje terecht. Het 11-jarige knaapje, dat begin dezer week uit Den Helder verdween, en daarna in ver schillende Noord-Hollandsche dorpen gezien werd, is weer terecht. Zaterdagavond om 11 uur ongeveer wandelde de kleine «globe trotter* door de Kalverstraat te A'dam, waar hy door een rechercheur, aan wien het signalement bekend was, werd gezien. Op dit oogenblik kwam ook aan de wandeling een einde. Da vader werd gewaarschuwd en nam den verloren zoon mee en vanochtend kwamen beiden met de boot te Purmerend aan. Duitsche luchtballon gedaald. Ongeveer 11 uur Zondagmorgen landde in een weide van den beer G. de Jongh de Leeuw, gelegen achter den Zuidendijk, te Dubbeldam een Duitsche militairen luchtballon. De beide inzittenden, kapitein Liunarz en luitenant Mal- lemaun, vertelden ons, dat zij Vrijdagavoad om 11 uur te Berlijn waren opstegen. Ze hadden de reis gemaakt over Hannover ea in ons land over Oldenzaal, Zutphen en Utrecht. Wegens gebrek aan gas en uit vrees, wanneer zjj nog verder voortdreven in zee zee terecht te komen waren zjj, een geschikt terrein vindend, maar geland. Beiden waren van het eerste luchtvaart- bataillon. Aan den gemeenteveldwachter van Dubbel dam wisten zy duidelijk te maken, dat deze gerust alles, wat zij by zich hadden, mocht onderzoeken. Doch het werd hij spoedig aan het verstand gebracht, dat zjj hier in Holland waren en niet in Frankrjjk, m. a. w., dat men het hier buitenlandsche luchtreizigers niet zoo lastig maakt. Hun vrees, voor spionnen aangezien te wor den, bleek wel hieruit, dat zjj dadelijk ver klaarden hun fotografische opnamen te willen afstaan, wanneer dit noodig mocht geoordeeld worden. Op hun reis door het luchtruim had den zjj nog wel een paar aardige kasteelen gezien, maar het toch raadzaam geoordeeld, hiervan geen foto's te Demen. Hun plan was, nu eerst een bezoek te bren gen aan den garnizoenscommandant luitenant kolonel Collete te Dordrecht en aan het Duitsche consulaat en dan weder naar Berlijn te ver trekken. («Dordt. Ct.«) Geknipt. Eeinige weken geleden had te Minden ia Westfalen een hevige vechtparty plaats, waarbij een gendarme levensgevaarlijk werd gewond. Van deze poging tot doodslag werden een tweetal mannen verdacht, onderscheidenlijk 30 en 40 jaar oud. Tevergeefs zocht de politie echter naar het tweetal, totdat men het vermoeden kreeg, dat de mannen naar ons land waren uitgeweken. En inderdaad, reeds eenige uren nadat hier het verzoek tot aanhouding was ontvangen, slaagde de recherche er in de Duit- schers in een logement aan de Ge'derschekade Amsterdam te ontdekken. In afwachting van het uitleveringsverzoek zijn de mannen aan het hoofdoureau van politie in bewaring gesteld. 'c oogenblik om niet het slachtoffer te worden van een laaghartig bedrog en om niet in handen van de politie te vallen, (die hy reeds hoorde naderen) daar hy eene arrestatie wenscbto vermijden, die hem licht in opspraak kon brengen. Terwijl Bryan Kilmorey zich in die verborgen schuilplaats bevond en wist, dat de politie het huis doorzocht, speet het hem, dat hy zich op deze wjjze in veilig heid had gebracht, maar by begreep, dat hy de zaak slechts verergeren zon, door zich op dat oogenblik in handen van het gerecht te stellen. Men had getracht te bewijzen, dat de bewoners van het huis tot zyne vrienden behoorde, en eveneens in de misdaabetrok ken waren, maar na de getuigenis, die men pas gehoort had, kon toch niemand er aan twijfelen, dat de jonge dame, welke die ge tuigenis bad afgelegd en de gevangene elkaar dien nacht voor het eerst ontmoet hadden. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2