Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, OVcr de Stuwadoorswet. ttnsgtziiidliriil. No. 2479. Zaterdag 1-3 Juni 1914. 25e Jaargang Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 «ent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Örootere ietters naar plaatst uimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, J)eze_CograntTer8chi)Dl eiker Woensdag- en Zaluril tig morgen den Uitge.er M DE JONGE, te Ter Neuzen. H. uit Ter Neuzen schrijft in »De Baanbreker«, hoe het mogelijk is, dat de heer Van der Voort van Zijp in de Tweede Kamer de be wering uitte, dat de bootwerkers van Ter Neuzen tegen de Stuwadoorswet geadresseerd hadden. Een commissie uit de bootwerkers heeft over het ontwerp-Stuwadoorswet van Minister Talma rapport uitgebracht. Dit rapport stemde niet geheel in met het ontwerp, zooals het daar lag, maar sprak zich toch uit voor een goede stuwadoorswet. Dit rapport is niet, zooals het was, opge zonden aan de regeering. B. en W. hebben uit dit rapport en dat van de Kamer van Koophandel een derde ge maakt en dit derde is aan de regeering toegezonden. Ook o. i. ware het tot het verkrijgen van goede voorlichting in Den Haag wenschelijk geweest, dat èn het rapport der bootwerkers èn (dat der Kamer van Koophandel waren weggestuurd in hun oorspronkelijken staat. Ér had natuurlijk geen bezwaar tegen ge weest, zoo ook het Dag. Best. onzer gemeente geadresseerd had. In ieder geval waren dan de verschillende meeningen duidelijk gebleken, want hoe eerlijk en nauwgezet men ook distilleert uit ver schillende rapporten, tot een ju st inzicht van ieders meening kan men het niet brengen. En voor den wetgever is het ten slotte weggelegd om te beslissen, wat het zwaarst is en dus het zwaarst moet wegen. In Haarlem was voor de gemeenteraads verkiezing oneenigheid bij de concentratie. De V.-D. steunden dadelijk den S. D. A. P. eandidaat. en niet den unie-lib. De laatsten weigerden toen ook in het andere district den eandidaat der V.-D. te helpen. Het resultaat is, dat in het eene district met eene meerderheid van 5 stemmen werd gekozen de A.-R., terwijl in het andere district herstemming plaats heeft tusschen den R-K. en den S.-D. eandidaat. Haarlem is sterk vrijzinnig, maar wij vinden het ondoordacht zich daarom de weelde van zulke tactiek te veroorloven. Door het letten op kleinigheden vergeet men de groote lijnen. ^Misschien, dat men door schade en schande wijs wordt en de noodzakelijke eendracht herstelt. Wij hebben steeds op de noodwendigheid gewezen van eensgezindheid onder de vrijzin nigen. oor ons zjj het gebeurde in Haarlem een les, om als tot nu toe, bjjeen te houden, wat bijeen behoort. In eensgezindheid lag het vorige jaar in district Oostburg onze kracht. Moge die eensgezindheid hier steeds blijven. In de vergadering der Tweede Kamer van Woensdag 10 Juni werd voortgegaan met de behandeling van art. 14 der stuwadoors wet. Dit artikel bepaalt o.a. in het 2e lid: „De hoofden of bestuurders eener stuwa doors onderneming, die gebonden zijn door eene collectieve arbeidsovereenkomst, mogen geen havenarbeiders in hun dienst nemen of houden onder bedingen, die strijdig zijn met die collectieve arbeidsovereenkomst. Zij zijn verplicht te zorgen, dat voor in hunne on derneming verrichten arbeid aan havenarbei ders in hun dienst niet minder wordt uitbe taald dan het bedrag, dat volgens de collectieve arbeidsovereenkomst, voor dien arbeid ver schuldigd is." De afgevaardigde voor Nijmegen Van Nispen tot Sevenaer had een amendement ingediend, om bovenstaande bepaling te schrappen. Hij wenschte geen strafbepaling op het niet-na- komen van collectieve contracten. Na zeer uitgevoerde discussie werd ondanks de verklaring van Minister Treub, dat hij niet bereid was de bepaling in te trekken, het amendement-Van Nispen tot Sevenaer aangenomen met 38 tegen 29 stemmen. De geheele rechterzijde stemde voor en de oud-liberalen Drion, Knobel, Van Vollenhoven, Visser van IJzendoorn, Nierstrasz, Boissevain en Tydeman. Een amendement-Nierstrasz, om mogelijk te maken, dat het loon van havenarbeiders ook aan gemachtigden wordt uitbetaald, werd met 35 tegen 30 stemmen verworpen. Het artikel werd daarna aangenomen. Zitting van 11 Juni 1914. Voorzitter: de heer J. Huizinga, burgem. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggré, De Jager, R Scheele, Lensen, De Feij°ter, De Bruijr.e, Eijke, Van Borssum Waalkes en D. Scheele. Alwezig: de heeren Wieland en Donze. I. De notulen worden zonder op- of aan merking goedgekeurd. II. Ingekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten met bericht van goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot 10.000 voor kasgeld, b Een schrijven van de Vereeniging van Ned. Gemeenten,waarin op het nut van aansluiting der verschillende gemeenten wordt gewezen. 1 ot heden konden van deze ver- eeniging slechts lid worden, gemeenten met een zielental van minstens 10.000. Voorts wordt er op gewezen dat ook kleinere gemeenten behoefte aan nauwere aaneensluiting en samenwerking hebben. Het modern ge- meentebeheer stelt ook aan deze gemeenten hoogere eischen, ook in deze moeten bestuur en administratie in nieuwe banen worden geleid. De bedoeling is een voorstel te doen tot wijziging der statuten, zoodanig dat ook kleinere gemeenten als lid kunnen toetreden. De jaarlijksche contributie zou voor die ge meenten 50 bedragen. „Om dit doel te bereiken zou het gewenscht zijn, dat kon worden medegedeeld, dat ook kleinere gemeenten geneigd zijn als lid toe 'te treden. In deze wordt aan het gemeentebestuur medewerking verzocht. Wordt besloten dit adres aan te houden. c. Brief van de vereeniging van Ned. Gemeenten, betreffende gemeentelijke crediet- bank. In dit schrijven worden de plannen voor het oprichten van een gemeentelijke crediet- bank uiteengezet en toegelicht,en waarbij verzocht wordt voor 18 Juni e k. mede te willen deelen of de gemeente hare mede werking aan dit plan zou willen verleenen en met hoeveel aandeelen zij bereid zou zijn deel te nemen. Ook dit punt wordt aangehouden. d. Brief van de Gezondheidscommissie te Ier Neuzen, waarin gewezen wordt op de verontreiniging van sommige straten in de gemeente Ter Neuzen, speciaal de Nieuwstraat, Grenulaan en Vlooswijkstraat, doordat gerege d 's avonds en 's morgens koeien daardoor geleid worden, waardoor veel overlast door bevuiling van trottoirs en de vliegen die de koeien meedragen. Gevraagd wordt maat regelen te nemen om aan dien ongewenschten toestand een einde te maken en aan de Com missie binner, een maand te berichten welke besluiten in deze genomen zijn. De oorzitter stelt voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen, want men kan toch moeilijk in de verordening opnemen dat koeien gedurende een zekeren tijd van achter gesloten moeten blijven. De heer Van Borssum Waalkes merkt op, dat de Gezondheidscommissie, in dezen, de m.ddelen om dit tegen te gaan, dan diende te adviseeren. De heer Dees uit zich in denzelfden geest. Het adres wordt voor kennisgeving aan genomen. e. Brief van directeur en leeraren van de H. B. S. inzake aanleg wandelweg enz. In dit schrijven wordt gewezen op de gewenschte rust voor het onderwijs en wordt de hoop uitgesproken het wandelpad niet aan den zuidelijken kant langs de school te maken, maar de aanleg geheel at te sluiten om het ook voor botanisch tuintje te gebruiken. Wordt besloten dit plan eerst bij de school commissie te zenden om advies. f. Brief van Ged. Staten waarbij het raads besluit tot aanvulling van het contract inzake erfpacht, wordt goedgekeurd. g. Adres van de gemeentebode om ver hooging jaarwedde wordt gerenvoyeerd naar B. en W. i. Verzoek om eervol ontslag van den grafdelver Ph. Haak, tegen 1 Juli 1914. Adressant deelt mede, dat hij door zijn ge zondheidstoestand zijn werk niet meer naar behooren kan verrichten en daar hij zijn ziekte (blijkens verklaring van zijn huisdokter) in en door den dienst heeft gekregen ver zoekt hij beleefd hem zijn volle pensioen toe te kennen. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. voor stellen aan adressant voorloopig half tractement toe te kennen, tot dat zijn pensioen is gere geld. De heer Van Borssum Waalkes merkt op dat de andere gemeente-ambtenaren bij ziekte geheel tractement krijgen en vraagt waarom Haak nu niet. De Voorzitter antwoordt, dat de instructie van Haak luidt, dat hij bij ziekte door anderen de werkzaamheden moet laten verrichten. Nu krijgt hij de helft van zijn tractement en voor de andere helft zullen B. en W. zelf het werk laten verrichten. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. III. Dispensatie van art. 10 bouwveror dening van A Kaan. De Voorzitter stelt voor het volgend besluit te nemen en de gevraagde dispensatie ten aanzien van de woning, gelagen aan de Noordstraat en gemerkt no. 51 te verleenen en de open ruimte aan de Noordzijde van de woning te bepalen op 21 M2. Z. h. st. aangenomen. IV. Bepaling rooylijn. astgesteld wordt de rooylijn ten behoeve van een woning van L. van Hecke te Sluiskil. Verder wordt op verzoek van het Bestuur van de Domeinen, de rooylijn aan de nieuwe weg aan de provinciale weg gewijzigd, zoodat nu voor de woningen geen twee meter ruimte moet worden gehouden. Z. h. st. aangenomen. V. Verzoek van de „Vereenigde Handwerk lieden" te Ter Neuzen. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging deelt mede, dat zij van het rijk voor hare vakteekenschool enz. een vaste subsidie ontvangt. Van de provincie een subsidie f215, evenwel onder voorwaarden dat de gemeente Ier Neuzen met de omliggende gemeenten te samen een subsidie geven van 245. De gemeente Axel heeft thans in eigen gemeente een vakteekenschool gesticht, tengevolge hier van is de subsidie van Axel ingetrokken en is er in het totaal bedrag van de gemeenten een te kort van f 40 De vereeniging is daar door in groote moeilijkheden gekomen en kan de provinciale subsidie niet krijgen. Adressante zou daarom gaarne zien, dat de gemeente Ier Neuzen ook wilde medewerken om het totaal der bijdrage van de gemeente weer te •brengen op f 245 en verzoekt daarom de subsidie te brengen van f 180 op f 200 en ook voor 1913 die verhooging toe te staan. De^ Voorzitter deelt mede, dat de gemeente Zaamslag^ hare bijdrage reeds gebracht heeft van 15 op 25, terwjjl aan de gemeente Hoek gevraagd is subsidie te verhoogen van 10 tot t 20. Z. h. st. wordt aan het verzoek voldaan. VI. Adres van de agenten van politie om verhooging jaarwedde. Burg. en eth. stellen voor aan adressant ten voor 1914 een gratificatie van 25 toe te kennen en het adres om verhooging te be handelen bij de begrooting. Z. h. st. wordt daartoe besloten. VII. Aankoop motorbrandspuit B. en W. stellen voor een motorbrandspuit met een capiciteit van 500 liter per minuut aan te koopen bij de firma Van der Ploeg te Grouw aan den heer G. J. H. Zimmerman alhier, voor het instellen van een onderzoek naar de verschillende motors een honorarium van 100 toe te kennen en tot dekking der hier uit voortspruitende kosten een geldleening aan te gaan van 3000 tegen ten hoogste 5 s jaars, met een jaarlijksche aflossing van 500. 5 De heer De Jager vraagt of alle kosten daaronder begrepen zijn. De Voorzitter antwoordt, dat met alle toe- behooren, daaronder ook 200 M. slang, kop peling enz. er 3150 noodig is. De heer Lensen vraagt, als de gemeente tot aankoop overgaat er dan van B. en W. een geheele reorganisatie der brandweer kan' verwacht worden. De Voorzitter antwoordt bevestigend en voegt er aan toe, dat dan een belangrijke besparing plaats heeft in de oefeningen. De heer De Bruijne zegt, dat hjj het schrijven of rapport niet heeft ingezien en vraagt of nu de bedoeling vast staat om bij de firma Van der Ploeg een spuit te koopen, zou het geen overweging verdienen om met de firma Bikkers in relatie te treden. De Voorzitter antwoorat, dat met de firma Bikkers evenals met andere firma's is onder handeld. De heer De Bruijne wijst er op, dat hjj van een Rotterdammer heeft vernomen, dat de firma Bikkers heel wat presteert. Dan nog vindt hij het vreemd, dat bij het Bestuur der Brandweer geen advies is ingewonnen. De Voorzitter antwoordt, dat tot dit laatste stilzwijgend is besloten en de heer De Bruijne dit weet. De heer De Bruijne merkt verder op, dat de vraag rijst of de gevraagde som wel vol doende is en geen grootere spuit noodig zal zijn. De Voorzitter wijst op de proef te Sas van Gent waar een dergelijke spuit van de firma Van der Ploeg een hoogte bereikte van 22 M. De heer De Bruijne zegt, dat hij die proef ook heeft bijgewoond en heeft uit de mond van deskundigen gehoord: Nou het spuitje werkt mooi, maar is niet voldoende voor Ter Neuzen. De Voorzitter meent van wel omdat men in Ier Neuzen de hoogste gebouwen kan bereiken. lie heer Lensen heeft uit de koopvoorwaar- den gezien, dat de betaling binnen 3 maanden moet geschieden. Hjj zou meenen als de fabrikant van zijn fabrikaat zoo goed over- TER

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1