BUITENLAND. Burgerlijken Stand. H'jogwatergetïj te Ter Neuzen. De levensduur van den inensch. Ongeregeldheden. MEXICO. DAGEN. Voorm. Nam, Woensdag 10 Juni 2.45 3.9 Donderdag 11 3.31 3.54 Vrijdag 12 4.18 4 40 Zaterdag 13 54 5.29 Zondag 14 5.55 6.20 Maandag 15 6.47 7.16 Dinsdag 16 7.46 8.17 Motorsleden bij het Zuidpoolonderzoek. Shackleton, die in Augustus van Engeland uit zijn nieuwe Zuidpoolexpeditie begint, is bij FiDse, het in 't hooggebergte van den spoor weg Christiania-Bergen gelegen station, be gonnen een nieuw soort motorsledeu en andere uitrustingsstukken, die bij de expeditie zullen worden gebruikt, te beproeven. De geweldig grcote Hardangletscher, die zich tot bij Fine uitstrekt, vormt namelijk een echt Poolland schap en is daardoor voor proeven op het gebied eener Poolexpeditie bijzonder geschikt. Zoo ligt op het meer bij Finse voortdutend een dikke ijslaag. Shackleton richtte dadelijk op den gletscher depots op en heeft er ook zijn tent opgeslagen om er in slaapzakkeu te overnachten. Shackleton heeft niet minder dan vijl soorten motoreleden mede naar Finse ge nomen. Ze zijn van luchtschroeven met rotatie toestellen enz. voorzien. Blijken de motorsleden practisch bruikbaar, dan zullen zij iu het Zuidpoolgebied worden gebruikt. Den laatsten keer had de Zuidpoolexpeditie van Scott een motorslede gebruikt, die ten minste bij de oprichting van depots nuttig was. Intusschen zal een expeditie het wel nooit wagen om de voornaamste sledenreis alleen met motorsleden te maken. Shackletons nieuwe sleden wegen met uitrusting 500 Kilogram en zijn sterk gebouwd en deze onderzoekingsreiziger stelt groot vertrouwen in de bruikbaarheid ervan in het Poolgebied. De expeditie van Shackleton, die in Octo ber te Buenos-Aires kan zijn, vangt haar sledenieis, zooals bekend is, aan, vanuit de aan de VVeddellzee gelegen poolgebieden, die ook het beginpunt zullen zijn voor de Oosten- rijkscbe Zuidpoolexpeditie van dr. König. Een gevaarlijke sprong. Op een der hellende wegen, die van Patjet naar het Modjoketosche voeren, reden Zondag j.l. ongeveer een 500 meter achter elkaar twee auto s, een Opel en een Lorraine. Het was een raceparty van de allergevaarlijkste soort, het- hetgeen alras bleek, toen ongeveer 50 meter voor de voorste auto plots een vrij dikke boom omviel en de weg versperde. De Opel had zoo veel vaart, dat in verband met den hellenden weg en den korten afstand, van volkomen remmen geen sprtke meer kon zijn. Wie er ia dien wagen aan 't stuur zat, doet er niet toe, maar het was iemand van durf en volkomen vertrouwen in de soliditeit van zijn wagen na een seconde van weifeling n.l. gaf hy blijkbaar den moter vol gas en stoot met ontzettende vaart op de hindernissen af. De in de Lorraine zittende chauffeur had, ten einde dien tydig tot stoppen te brengen, te veel met zjjn eigen wagen te doen om te zien wat er gebeurde, maar een naast hem zittend heer zag dat de voorste wagen, het obstacle ontmoetend nagenoeg horizontaal een halve a driekwart meter hoog, een meter of vier door de lucht vloog en toeD weer als een kat op zij vier pooten terecht komende den ren voortzette. Blijkbaar was er by dien tijgersprong niets kapot gegaan. De Lorraine kwam tydig tot staan en wachtte verstandig tot de bevolking den boom had opgeruimd, aldus het «Soer Nieuws blad*. Men zag intusschen, dat de voorliggende tak ken door de wielen en de vooras waren opg e- schoven tegen den stam, en zoo een soort heiland vlak hadden gevormd, waartegen de Opel nut zeker 75 K. M. vaart was opgestor rnd en heen- gevlogen. Op den weg waien 4.25 M. verder de indrukken van de daar neergekomen wielen op Prowodnik-bBndeu duidelyk zichtbaar; de grond was er gelukkig nog al week anders zouden de banden stellig gespiongen zijn. Nu dit, hoewel onbekookte, toch kranige stukje chauffeurkunst waarvoor bovendien zooveel tegenwoordigheid van geest noodig was zoo goed is atgeloopen, zullen we den naam van den jongen man, die er met pa's auto van door was niet noemen. Hij zal het hopelijk voor den tweeden keer wel laten, zijn leven en het bestaan van den wagen in gevaar te brengen. Ballon-ongeluk. Reuter seint uit Epernay, dat op het vlieg terrein te Sezanne eene ontploffing plaats had in een ballon, ten gevolge waarvan 60 perso nen, van wie drie zeer ernstig, werden gewoDd. Vyf-en-twintig gewonden werden naar het hospitaal gebracht. Hevige windvlagen deden den ballon heen en weer slingeren, een scheur ontstond, ten gevolge hiervan en enkele seconden later volgde een ontploffing, die tot op kilometers afstand ward gehoord. Ds eerste ry der toeschouwers werd letterlijk weggemaaid. Tezelfdertijd giög de ballon met een ruk omhoog, maar viel dadeiyk geheel in vlammen weder neer. Een hevige paniek ontstond onder het publiek, maar Da het eerste oogenblik van schrik be gon men dadeiyk den slachtoffers hulp te rangen. De luchtvaarder Leprince werd onder het hulsel van den ballon weggehaald. Hy was in hopeloozen toestand. Verschillende kramen en tentjes werden omgeworpen. üten kan daar ook afdingen. Caruso, die in de Vereenigde Staten ver wikkeld was geraakt in een liefdeshisto. ie met een juffrouw Mildred Meffert, die hem sedert wegens verbreking van trouwbeloften liet ver volgen, heelt het met de dame op een accoordje gegooid. De dame had een schadeloosstelling van 250,000 gulden gevraagd, maar neemt nu genoegen met 7500 gulden. Caruso kon dat bedrag in twee avonden bij elkaar zingen. Roovershenden by Smyrna. De Belgische gezant te Konstantinopel ontving uit Smyrna door bemiddeling van een onbekende een brief van den door roovers ontvoerden Belgischen ingenieur Tack, waarin deze mede deelde, dat hij zich wel bevindt, dat de roo'vers het losgeld tot 5000 pond hebben verlaagd en tot 11 Juni willen wachten. Een andere rooverbende ontvoerde een Griek- scheu Turk, beambte van de Eugelscha firma VVhitall te Smyrna. De bende verlangt 3000 pond losgeld. De firma schijnt bereid het losgeld te betalen. Een noodlottige zeiltocht. Te Somerleyton, nabij Lowestoft (Engeland) heeft Maandagmorgen op de rivier De Waneney een droevig ongeval plaats gehad. Een vijftal aeaccouts, die eenige dagen aan deD oever van de rivier gekampeerd hadden, keerden verge zeld van twee leiders, de heeren Laviugton en Lory, met een zeilbootje naar Lowestoft terug. Toen zij de spoorbrug vao Somerleyton gepasseerd waren, werd het lichte vaartuig door een plotselinge windvlaag gegrepen, met bet noodlottig gevolg, dat het bootje omsloeg. Alle inzittenden geraakten te water, doch slechts een van hen, een jongen van 16 jaar, slaagde er in, zwemmend den oever te berei ken. De twee leiders en de overige vier sea scouts verdronken. Hun ly ken werden een half uur later opgevischt. Ons gematigd klimaat toont volstrekt niet deD ideaal toestand van den levensduur aan. Landen, die met de industrie van die der ge- mutigde lnchtsfrektn ten achter staan, hebben veel meer personen, die om en bij de 100 jaar zijn. Zoo telt Bulgarije oüder zijn 4 millioeu inwoners een 4000 «aartsvaders*, die allen de 100 jaren reeds overschreden hebben. Roemenië neemt de tweede plaats in met 1000 honderd jarigen vervolgens Duitscbland, dat met slechts 76 persor en boven de 100 jaar ver op den achtergrond bljjft. Ook de zoozeer aanbevolen zeelucht schijnt voor den ouderdom van de menschen nadeelig te zjjn, want in Denemaiken beieikten slechtstwee peisonen,en in Zwitserland met ziju zuivere Alpenlucbt niemand de 100 jaar. Een woetfteliug. Li het plaatsje Nagyhotlaog in Hongarije is Wydag een tooneel afgebeeld, dat levendig herinnert aao hetgeen eenige jaren geleden gebeurde bij de belegering van het z.g. fort Onabrol in Frankrijk. Een jonge boer, Tomsio gebeeten, had woorden gekregen met zjjn meisje, dat wei gerde met hem te dansen. Hij bracht haar doen doodelijke wonden toe, doodde daarop q6 ouders vap bet meisje, die toegesneld waren 1m haar te helpen en bovendien nog een andbouwer. Toen hij daarna, op de vlucht ging, werd bij achterna gezet door de menigte, die hem wilde lynchen. Hij vloog den klokketoren binnen, sloot zich daar op en begon te schieten. Een compagnie infanterie werd daarop gere- quireerd en deze stelde zich met de gendarmen verdekt op. De soldaten schoten voordurend naar boveD, zonder succes echter. De moor denaar bleef eveneens doorschieten en doodde vier personen, wondde een groot aantal en bovendien paarden, koeien, varkens, katten en honden. Hij moet minstens 200 patronen by zich hebben gehad. Men vermoedt, dat de man krankzinnig is. Blijkbaar echter had hy in zijn waanzin zjjn moordplannen vooruit beraamdhij was nl. Donderdag naar het nabij gelegen Óedenburg geweest en had van daar een groote kist medegebracht, waarin, naar men denkt, de patronen lagen. Die kist had hy dadeljjk Da ziju terugkomst in den toreo gebracht. In den loop van waagde de koster zich in de nabyheid der kerk en riep Tomsic de kerk te verlaten. Deze weigerde echter met woorden «Morgen te 10 uur wordt de vesting overgegeven. Of hy woord gehouden heelt is nog niet bekend. Later verneemt de «Külo. Ztg.c dat nadat de gendarmerie een hevig vuur op den toren had gericht, eu predikant Tamsics aanmaande, zich over te geven. Inderdaad verscheen hij in de deuropening. Men riep hem toe handen in de hoogte! Toen gat hij zich zonder tegen stand te bieden over. Men vond een geladen browning met 7 patronen eu nog 30 andere patronen by hem. In 't geheel blijkt hy drie personen gedood en 19 verwond te hebben. W anrrlcloosheiri van Dreadnoughts. De verklaring in de Times vaD admiraal Scott over de waardeloosheid van dreadnoughts in een modernen zeeoorlog, jaagt in Engeland begrijpelijkerwijze heel wat stof op. De Pall Mall Gazette merkt op, dat de uitspraak van den admiraal bevestigd wordt door de onder vindingen bij de jongste manoeuvres opgedaan, toen is gebleken dat de groote schepen zoowat alle door duikbooten vernield zouden zijn, als t ernst geweest was. En 't gevolg van die pijnlijke ervaring is geweest, dat men de manoeuvres plotseling heeft afgebroken. Bij bedoelde oefeningen hebben de duikboo ten nog maar zonder hulp van watervliegtuigen geopereerd. De uitwerking zal Dog veel groo- ter zijn hIs „vlieger en zwaardvisch" elkaar bijstaan, meent het blad. Admiraal sir Cyprian Bridge blijkt het in beginsel eens met Scott. Ook bij acht den bouw vau reusachtige kruisers en slagschepen een groote fout. Milliouairs als valsche munters. Een sensationeel precies tegen twee bekende Siberische millionaire, de gebroeders Semerow uit Biagowestscbaniek, is te Warchau begonnen. Beide millioDairs hebbeD zich jarenlaDg in Siberië en later te Nizza beziggehouden met het vervaar digen van valsch bankpapier. Toen zij gearre steerd werden, hadden zij ruim een millioen valsche honderd roebel-biljetten in omloop gebracht. In het geheel zijn 74 peisonen aan geklaagd eu 497 getuigen gedagvaard. Men verwacht, dat het proces eenige weken zal duren. De bladen melden uit Rome dat de leden der Republikeinsche partij en de anaichisten te Ancona besloten hadden, bij de gelegenheid van het nationale feest, tijdens de parade een bijeenkomst te houden om te protesteeren te gen de behandeling der soldaten in de depóts van discipline. De politie had die bijeenkomst verboden. In den namiddag werd nu Woensdag te Villarosa een byeenkomst gehouden van 300 anarchisten en republikeinen, om te protestee ren tegen dit verbod van de politie. Te hall zeven poogden de betoogers zich naar de Piazza di Roma te begeven. De politie belette dat, waarbij een vechtpartij ontstond. Volgens het Giornale werden twee personen gedood tu een groot aantal gearresteerd. Noorsch onderzoek op Spitsbergen. Een Noorsche expeditie, die onder den geoloog Hoel in de -'uidelijke streken van den Ysljord werkte, heelt belangrijke resultaten bereikt door het maken van schetsen voor een topografische kaait op een schaal van 1.50 000. Men zal hierdoor voor den eeisten keer een kaart op grootste schaal van onbewoonde ge bieden der aarde verkrijgen, die te waardevoller zal zijn, doordat Spitsbergen een klassiek land voor de studie van yskundige vraagstukken is. Door de opnemingen van den Noor werd verder een geologisch onderzoek gedaan, dat het mogeljjk maakt, op dezelfde groote schaal een geologische kaart van het gebied te ontwerpen. Vreemde geschiedenis. Aan boord van de paketboot «Skory*, die uit Tsjernigof vertrokken, te Kief aankwam, waren de passagiers zeer verwonderd, dat zij den kapitein nooit uit ziju but zagen komen. En toen men bij de aankomst der boot aan de hut klopte, gaf' niemand antwoord. Nadat, op last der politie, de deur was geforceerd, vpnil men in de hut een jong meisje bewusteloos op deu grond liggen. Zij was in nachtgewaad. Naar 't ziekenhuis gebracht, herkreeg zij haar bewustzijn en verhaalde, dat de kapitein op 40 kilometer van Kief door het raampje van zijn hut iu het water was gesprongen. Ver moedelijk is hij in den Dnjepr verdronken. Toen viel het meisje opnieuw in zwym. Niemand kent haar, eu men wist ook niet, dat zij aan boord was. Men vermoedt hier te doen te hebben met een drama uit jaloezie. Er is opnieuw groote kans op een botsing tusschen de regeering der Vereenigde Staten en president Huerta. Deze heeft n.l. volgens een telegram uit Vera Cruz gelast, dat de kanonneerbooten »Bravo« en «Zaragossa«, die thans te Puerto Mexico liggen, benevens het oefeningsschip ».41vardo«, dat zich thans te Alvarado bevindt, naar Tampico zullen stoomen, teneinde te voorkomen, dat wapens voor de rebellen, die van Amerika onderweg zijn, te I ampico worden binnengesmokkeld. Admiraal Badger, de Amerikaansche com mandant, verzet zich echter tegen de blokkade, daar bij niet wil, dat het scheepvaartverkeer wordt belemmerd en hij heeft de gezagvoerders der handelsschepen te Tampico geraden de blokkade, zoo noodig, met geweld te verbreken. Men kan dus binnenkort rekenen op ver wikkelingen, die misschien niet beperkt zullen blijven tot Mexico en tie Vereenigde Staten alleen. De Engelsche regeering schijnt ook al alles behalve ingenomen te zijn met den loop der zaken in Mexico en zich slecht te kunnen vereenigen met den voorkeur, dien Amerika blijkbaar aan den gewezen bandiet Villa geeft boven Huerta. Het Engelsche blad «Daily Express* bevat n.l. de met vette letters gedrukte mededeeling, dat minister Sir Edward Grey de regeering der Vereenigde Staten in vriendelijke, maar- zeer besliste bewoordingen heeft gewezen op de moeilijkheden, die zich zouden kunnen voordoen, wanneer de Vereenigde Staten Villa erkenden als president van Mexico. Sir Edward, zoo vervolgt de «Daily Express* heeft te kennen gegeven, dat bijaldien Villa president van Mexico mocht worden, de Britsche regeering o.a. voldoening zou eischen voor den moord op den Engelschraan Benton. Volgens de «Times* maken de constitutio- nalisten in het westen van Mexico goede vorderingen, zoodat de verbinding tusschen de hoofdstad Mexico en de westkust reeds geheel en al verbroken zou zijn. Uit Vera Cruz wordt aan het «Berl. Tagebl.« geseind, dat in San Luis Potosi hevig wordt gevochten. Hier zouden 25000 man regeeriDgs- troepeu, flink bewapend met de ammunitie door de »Vpiranga« aan wal gebracht, tegen over 30 000 rebellen staan, wier leider Villa is. De constitutionalisten zouden trachten de f'edera en den terugtochtsweg naar de hoofdstad af te snijden. Huerta zou in de hoofdstad steeds Dieuwe strijdkrachten bijeen zien te brengen. Men wordt eenvoudig tot den krijgsdienst geprest en geen wandelaar- zou veilig zijn voor de presgangers. Mag men deze berichten gelooven, dan begint de toestand voor Huerta er dus steeds ongunstiger uit te zien. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften 5 Juni. Pieter van Kerkfort, 29 j., jm. en Margaretha de Blaajj, 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Juni. Johannes Petrus Levinus Volkerijk, 22 j., jm. en Janna Johanna de Putter, 18 j., jd. Geboorten. 2 Juni. Maria, d. van Pieter Jansen en Dingena Jansen. 4 Juni. David, z. van Willem van Wijck en Maria Verhage. Anna Maria, d. van Johannes van der Gouwe en Janna Cornelia Pieternella Bedet. 5 Juni Maria Anna Elisabeth, d van Antonius Johannes Garsten en Cornelia Elisabeth Maria Snellens. 6 Juni. Tannetje Johanna, d. van Adrianus Loekemeijer en Maatje de Koning. Overlijden. 4 Juni. Rokus Verhelst, oud bijna 11 m., z. van Izaak en Suzanna de Kraker. 5 Juni Mattheus Smallegang, oud 73 j., weduwn. uit het le huwelijk van Christina van de Wegeenuithet 2e of laatste huwelijk van Janna Riemens. 6 Juni. Abraham van Overbeeke, oud 78 j., weduwn. van Suzanna Waeijhaert, echtg. van Naatje Vrolijk. AXEL. Huwelijks-aangiften. 19 Mei. Eduardus de Moor, 22 j., jm. en Joanna Margaretha Vereecken, 23 j., jd. 20 Mei. Hendrik Johannes Hoebé, 28j., jm. en Adriana Geelhoedt (van Ter Neuzen), 27 j., jd. Leendert Willem de Jonge (van Hoek), 26 j. jm. en Helena Haak, 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen 28 Mei. Camile Dhert, 22 j jm. en Cornelia Maria de Danschutter, 23 j., jd. Pieter Gustaaf Speleman (van Sint Gilles Waes, België), 25 j., jm. en Rosalia Verstraeten, 22 j., jd. Geboorten. 16 Mei. Cornells Pieter, z. van Cor nelia Duerink en Dina Verstraten. Janna Cornelia, d. van Jacob Willem Bakker en Maria Maatje van Langevelde. 18 Mei Susanna, d. van Christiaan Hollebek en Elisabeth Wolfert. 22 Mei. Leendert Cornelia, z. van Anthonij Pladdet en Cornelia Dina Wiemes. 23 Mei. Gerrit Hendrik, z. van Jacob Meyer en Magdalena Kamerik. 29 Mei. Martina Geertruida, d. van Jacobus de Jonge en Martina Scheele. 30 Mei. Abraham, z. van Pieter lePeber en Catharina Sara van Houte. 31 Mei. Irma Felicita Maria, d. van Jacobus Pranciscus Volkaert en Maria Rosalia de Moor. Overlijden. 16 Mei. Petrus du Mez, 84j., weduwn. van Paulina Dierikx. 21 Mei. Jacomina van Wijck 81 j., wed. van Jacobus de Pooter. HOEK. Huwelijks-aangiften. 7 Mei. Johannes Gerard Verhelst, 23 j., jm. en Cornelia de Groote, 23 j., jd. 20 Mei. Jan Riemens, 20 j., jm. en Maria Hamelink, 25 j., jd. Arie Jacobus Deij, 26j., jm. en Janneke Elizabeth Meertens, 23 j., jd. 28 Mei. Louis de Kraker, 31 j., jm. en Sara Jacomina Donze, 31 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 20 Mei. Johannes Gerard Verhelst, 23 j., jm. en Cornelia de'Groote, 23 j., jd. Geboorten. 1 Mei. Pieter, z. van Daniël van Cadzand en Janna Dieleman. 20 Mei. Cornelia Catharina, d. van .Jannis Cornelis Rinders en Mechelina Moens. 25 Mei Leendert, z. van Le vinus de Blaeij en Pieternella de Pooter. 31 Mei. Willem z. van Willem Jansen en Maatje Donze. 11 11 1» 11 11 11

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3