jterrie. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. op rekenende, dat de kamer toeb het ontwerp zou redden. Indien dit vermoeden juist is dan ontmoeten wij hier meer die treurige wijze van doen, die wij in de socialisten zou afkeuren. Zoo zien wij ze ook met een bravoere stemmen tegen de oorlogsbegrooting Stel dat de vrijzinnigen aan dit spel mede deden, dan zou reeds lang de rechtsche partij weer op het kussen zitten. En weg was Treub's ouderdoms-wetsvoorstel, dat toch inderdaad wel iets goeds kan worden als de bedeelden er door de Kamer in worden ge bracht! Weg was dan de stuwadoorswet, die toch wel eenige verbetering zal brengen in het lot der havenarbeiders vooral als de regeling van h^.t maximum arbe dsduur nog behoorlijk wordt opgenomen De minister zeide reeds er voor te zullen zorgen dat de noodige maatregelen zullen worden getroffen bij Koninklijk besluit, om o. a. met behulp der z. g. registers-overtreding van maximum arbeidsduur tegen te gaan of te straffen. De heeren Bos en de Meester hebben voor treffelijk de stem tegen het amendement van de socialisten, voor hun en hunne politieke vrienden, gemotiveerd. Komt de stuwadoors wet er en brengt zij verbetering in het lot van de havenarbeiders, dan zullen die arbeiders dit hebben te danken aan de concentratie. De concentratie waakte er voor dat de wet niet viel. De rechterzijde zou zeker het amen dement hebben gesteund indien de socialisten voor het sub-amendement van der Voort van Zijp hadden gesteund De wet zou dan van de baan zijn en wie weet voor hoelang. Dan zouden treurige toestanden die voorkomen in de haven van Rotterdam zoo zwart gekleurd door den heer Spiekman blijven bestaan door de schuld van den heer Spiekman en zijn vrienden. Wij verwachten van socialistische zijde wel de tegen redeneering, dat de wet zonder arbeids- boekje niets waardis. De havenarbeiders zijn gelukkig slim genoeg om zich met zoo'n praaatje niet om den tuin te laten leiden. Wij zijn niet vergeten, dat de socialisten vroeger stemden tegen de ongevallenwet, tegen de leerplichtwet, tegen het arbeids-contract enz. Allemaal slechte wetten, waaraan de arbeiders niets hebben Geen enkele havenarbeider die dat geloofd. Daarvoor hebben zij te veel gezond verstand. Men zal zich herinneren, dat enkele jaren geleden de Gereformeerden (Afgescheidenen) zich met de Doleerenden vereenigd hebben. Die samensmelting is vooral het werk geweest van dr. Kuyper, die wel begreep, dat zijn doleerende kerkjes den strjjd niet zouden kunnen volhouden. Om nu niet dakloos te worden, zocht hij een onderkomen bij de Afgescheidenen. Heel innig is de verhouding echter niet. Men schijnt meer en meer genoeg te krijgen van Kuyper's heerschzucht. Vooral de opleiding der predikanten geeft veel ongenoegen. De vereenigingen hebben 2 opleidingsscholen de zoogenaamde Vrije Universiteit te Amsterdam en de school te Kampen. Aan de laatste zijn voor en na de beste krachten onttrokken. En nu de Kampei- school pogingen doet om dezelfde rechten te verkrijgen als de Amsterdamsche, dus ook den doctorsgraad kan verleenen, nu breekt de twist opnieuw met groote felheid uit. Dit jonge meisje, deze rijke erfgename, had zeker wel een overtuigend bewys van de onschuld van baren vriend, misschien wel haren verloofde. Zy zou zyn alibi bewij zen, of ten minste trachten te bewijzen. Iedereen zag met vriendelijke deelneming op haar neder, toen zy hare plaats op de bank der getuigen innam en haren langen, zwarten sluier terugsloeg, die eene sombere lijst om baar doodelyk bleek gelaat vormde. Met hare groote, donkere, wijdgeopende oogen, die strak op een punt gericht waren, zag zij er uit als iemand, die in geestver voering verkeert. „Zij zal flauw vallen," fluisterden de jonge advocaten en plaatsten een glas water naast haar, wat zy echter niet opmerkte. „Waarom ziet zij er zoo wanhopig uit, nu zij hem kan helpen vroegen de datnes el kaar. Niemand had eigenlijk bemerkt, dat zij als getuige charge was opgeroepen. Mr. Shine, de jonge advocaat, wendde zijn oogen naar de plek, waar miss Eyre zat, en met hare zachte oogen vol medegevoel op Mar- celia neerzag, en mocht een blik terugkrijgen, die scheen te zeggen dat de zaak nu een gunstige wending nam, gunstig tenminste naar de zienswijze van deze jonge dame, die door hare belangstelling in Marcella er toe gebracht was geworden de zitting bij te wouen. Toen de rechter zijn eerste vraag tot miss 'f Is toch wel eigenaardig, dat de kerkelijke twisten van de laatste 30 jaren alteraaal bewegen om den persoon van dr. Kuyper. De kerkelijke strijd te Amsterdam, de paneel zagerij in de Nieuwe Kerk, doleerderij, de strijd in de gereformeerde kerken, overal hoort ge den naam van Kuyper noemen. Niemand zal hem die »eer« benijden. De Ouderdomsrente. In parlementaire kringen heerscht, naar wij gemerkt hebben, de vrij vaste overtuiging dat Minister Treub heeft besloten, de bedeel den in het ontwerp-ouderdomsrente op te nemen. Wij kunnen echter verzekeren dat hieromtrent nog niets is beslist en dat de Minister zich met de heele zaak zelfs nog niet ernstig heeft kunnen bezighouden. Wij leiden daaruit tevens af dat, aangezien de Tweede Kamer het ontwerp dus niet meer voor het najaar kan behandelen en van de meerderheid der Eerste Kamer vermoedelijk niet veel medewerking tot spoedbehandeling is te wachten, de werking van art. 3(59 der wet-Talma op 1 Januari 1915 niet zal zyn beëindigd. Hbl. In de op aanstaanden Donderdag des voormiddags 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen 2. Ingekomen stukken. 3. Dispensatie art. 10. bouwverordening Adr. Kaan. 4. Bepaling rooilijn. 5. Verzoek van Vereenigde Handwerks lieden. 6. Adres agenten van politie. 7. Aankoop van een brandspuit 8. Wijziging begrooting voor 1913. 9. Voorloopige vaststelling pensioengrond slagen voor gemeente-ambtenaren. 10. Personeel hoogere burgerschool. De Hooge Raad verwierp het cassatie beroep van D. H., agent van „De Tijdgeest'' te Ter Neuzen, door het hof te Amsterdam veroordeeld tot 1 gulden boete of 1 dag hechtenis, wegens overtreding der loterij-wet. Zatedagavond kwam voor de eerste maal in onze haven uit St. Petersburg aan, het nieuw gebouwde stoomschip »Cornelis», van A. C. Lensen's Stoomvaartmaatschappij beladen met mijnhout. Dit stoomschip, dat gevoerd wordt doorkapt. E. W. Jibben, is, zooals we reeds vroeger meldden, 295 voet lang, 45 voet breed, en 22 voet 8 duim hol, en het kan op een gemid delden diepgang van 19 voet 6 duim, ongeveer 4200 tons laden. Het wordt voortbewogen door een triple expansie machine, met cylinders van 21 '/8, 3ö en 59 duim middelijn, en 39 duim slag, die stoom ontvangen uit twee groote stalen ketels werkende op een drukking van 1(50 lbs. Bij een kolenverbruik van 16 a 17 tons per etmaal, wordt een snelheid verkregen van ge middeld 9 mijlen per uur. Voorts is aan boord opgesteld een Cochrans patent hulpketel, die stoom levert voor vijf stoomlieren. Tot de hulpwerktuigeu behooren O'Kelly richtte, heerschte er plotseling een doodeiyke, ademlooze stilte in de zaal. HOOFSTUK XXII. Marcella's getuigenis, „Miss O'Kelly" de stera van den rech ter beefde eenigszins en hy wachtte een oogenblik voor hij verder ging. Hij zelf had dochters en kende gedeeltelijk de levens geschiedenis van het meisje, wier hart bij moest gaan ontleden. „Miss O'Kelly, ik ben verplicht u eenige vragen te doen, die u persoonlijk aangaan. Uw ware naam is niet O'Kelly, dien hebt gij slecbts aangenomen, om aan de wenschec van de dame te voldoen, wier erfgenaam gij zjjt geworden. Is dat zoo niet „Zoo is het." „Wat is uw ware naam?" „Marcella Grace.'' „Tot de maand Januari van dit jaar hebt gij in vrij armoedige omstandigheden ver keerd „Wij waren zeer arm." „Welk beroep oefende uw vader uit en waar woonde bij „Hij was zijdewever, en woonde op het Weverspiein in „The Liberties" bier ter stede." Menigeen baalde bij deze woorden diep adem. De dames keken elkaar verwonderd nog een stoomaukerspil, stoomstuurmachine, evaporator, winchcondensor, enz., terwijl in den dubbelen bodem die onder het geheele schip doorloopt, alsmede in de voor en achter- piektanken, voldoende waterbaliast kan worden meegevoerd. De verblijven voor den gezagvoerder, met badkamer, pantry, en reservehutten, zijn inge richt onder de brug. Op de brug bevindt, zich de kaartenkamer, met reservehut voor den gezagvoerder. De verblijven voor stuurlieden en machinist zijn op het bruggedek gebouwd, waar ieder hunner een ruim verblijf heeft. Hier vinden wij ook hun messroom en de badkamer. Naast de kombuis ziju de hutten voor den kok, hofmeesters en timmerman. In het achterschip zijn de verblijven voor de matrozen en stokers ingericht. Deze hebben daar aparte slaap- en schaftlokalen. In het achterschip is tevens de ziekenboeg. Electrische verlichting benevens stoomverwarming is over het geheele schip aangebracht. T. N. Ct. Voor de steenbestorting tot verdediging van den oever voor den Noordnol, van het waterschap Borssele was laagste inschrijver de heer Jan de Bree te Ter Neuzen voor 5348. Aan hem is het werk gegund. Overige inschrijvers waren de heeren R. Verschelling 5831, M. van den Hoek 5794, J. Tollenaar 5430, alle van Ter Neuzen. Zaterdag werd te Axel een zekere v. d. W. door een ander zoodanig met een mes in het aangezicht toegetakeld, dat de snede op zes plaatsen moesten toegenaaid worden en den anderen dag nog zes draadjes er bij moesten om het litteeken zooveel mogelijk te verkleinen. Ook werd nog ontdekt, dat de verwonde een suede in den arm had ge kregen. Het gebeurde schijnt in verband te staan met een met Paschen plaats gehad hebbende ruzie. De justitie zal het wel uitzoeken. Op het Zeeuwsch-Vlaamsch Zendings- feest, dat op Donderdag 18 Juni te Axel in de open lucht zal worden gehouden, aan vangende 's morgens te elf uur, zullen als sprekers optreden Ds. J. J. Homburg van Goes Openings rede overDe God der beloften Ds. J. D. Wielenga van Middelburg, Luctor et Emergo Ds. A. Timmerman van Ter Neuzen, Gods werk op BoeroeJ Mets, zendeling op Halmaheira, Ik zal werken, wie zal het keeren Ds J. Sybesma van Zierikzee, Jafeth in Sims tenten Ds. J. H. Lammertsma van Axel, Bemoedigende teekenen op bet Zeeuwsehe zendingsveld te MagalangDs. Joh. Rauws, zendingsdirector te Rotterdam, Een tijd als nooit te voren Ds. W. W. Meynen van Dordrecht, Slotrede over Het ideaal van den Middelaar. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot bestuurslid van het waterschap de Nol tusschen den Kouden- en den Lovenpolder de heer M. Drabbe te Hoek, van het waterschap de Sluis aan de Wielingen de heeren L. de Smit te St. Kruis en A. Buijck te Sluis en tot gezworene van de watering Cadzand dhr. A. Leenhouts te Retranchement. Het bestuur der Geitenfokvereeniging te Groede heeft in een Maandag gehouden vergadering besloten een tentoonstelling van geiten te houden op èen weide van J. Schippers aldaar, nabii de kom der gemeente. aan, maar er was geen tijd om een opmer king te maken, daar de rechter voortging met vragen. „En gij wnondet daar bij hem „Ik woonde by hetn." „Herinnert gij u den nacht van den lOen Januari 11. Marcella Grace?" „Ik herinner mij (Jien zeer goed," „Wat deedt gij ongeveer te elf uur, of nog dichter by het uur van middernacht?" „Ik zat te naaien." „Toen uw vader naar bed was gegaan, waart gy geheel alleen, niet waar „Ja, ik was geheel alleen." „Terwijl gij zat te naaien, boordet gy iemand aan de dear kloppen en liet Rij eenen man binnen, die door de politie achtervolgd werd „Ja." „En gij verborgt hem in eene geheime schuilplaats in uw huis, volgens een vooraf beraamd plan tnsschen u beiden „Er bestond geen vooraf beraamd plan, want ik had hem nooit van te voren gezien." „Maar gij verborgt hem toch in die ge heime schuilplaats „Ja.-' „Was de man, dien gij dien nacht van den tieudan Januari verborgen hel t, do ge vangene, hier tegenwoordig?" „Ja." Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. Becu-de Hullu, le voorzitter, J. Risseeuw- Manneke, 2e voorzitter, J. van de Wal, secre taris (Breskens), J. Haartse, penningmeester. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van Sluis de heer J. E. Bogaard. Maandag vergaderden ingelanden van den Oranjepolder te Biervliet. De rekening en begrooting werden vastgesteld en hetdijkgeschot van ƒ4.50 per H. A gebracht op ƒ5.20. De ontvanger-griffier is in bezoldiging ver hoogd van 60 tot 75 gulden, terwijl die van het bestuur van 85 tot 100 gulden werd ver hoogd. De heer B. van der Slikke, als gezworen aftredende, werd, omdat hij uit den Oranje polder verhuisde, vervangen door de heer J. de Ruijscher met 11 stemmen terwijl de heer J. van Hoeve 8 st. verkreeg. Als afgevaardigde bij het waterschap werd de heer W. de Blaey met 18 st. herkozen 2 st. blanco. Besloten werd om met den Geertruidapolder te onderhandelen om voor gezamelijke rekening 200 M. grintweg aan te leggen langs den dijk bij den heer Quist. Ter gelegenheid van de kermis is te Aardenburg een tentje aangekomen, waarin men enkele wilde dieren vertoont o.a. een leeuw, die waarschijnlijk zijn verblijfplaats te j beperkt vond en daarom Zaterdagmiddag tus schen vier en vijf uur zich een wandeling vergunde op het marktplein, zeker niet tot grootgenoegen van de daaraan aanwezigen Met zeer veel moeite gelukte het, het dier weder in zijn kooi terug te brengen, zonder dat daarbij ongelukken te betreuren zijn. Het komt ons voor zegt de correspondent van de Midd. Ct., dat door degenen die met het toe zicht op de kermisvermakelijkheden en alles wat daar verschijnt, belast zijn, wel een scherp toezicht mogen houden op de kooien en hokken. Benoemd tot onderwijzeres met ver plichte hoofdacte te Breskens mej. A. C. Steijn, thans onderwijzeres te Dedemsvaart. Te duur. Op de secretarie vervoegde zich te Oosterbeek iemand met het verzoek om zijn papieren voor zijn aanstaand huwelijk in orde te maken. En ook die van zjjn meisje. Door omstandigheden had hij verschillende stukken noodig. Dit stuk kost zooveel en dat zooveel. »Is dat zoo veel Hoeveel is 't dan bij elkaar ?c De ambtenaar telt op en zegt »Samen is 't negen gulden zestig cent" „ZooveelNeen, dat is me te duur. Dan trouwen we maar niet,« en de man mopperend (»N. A. Ct.«) Automatische kaartjesverkoop Met het oog op de dikwijls groote drukte en d e beperkte ruimte zjjn aan het station Bussum vier automaten geplaatst voor den verkoop van diverse kaarten voor de richting Amsterdam tweede en derde klasse. Twee dezer automaten zijn zelfs zoo ingericht dat ze van een gulden teruggeven respect. 15 ct. en 60 ct. Dinsdag H.s. zullen deze automaten in ge bruik gesteld worden. De loketten blijven evenwel ook voor den verkoop van plaatskaarten geopend. Meisje geschaakt. Ter beschikking der justitie is te Dordrecht aan het Parket van den Officier gebracht iemand, oud 28 jaar, woonachtig te Steen bergen, verdacht van schaking eener minder jarige te Dordrecht op 4 Mei j.l., met welk meisje hij heimelijk die gemeente had verlaten. Een gernisch als dat van den wind in het riet langs bet water ging door de zaal, en daarna werd bet weer doodstil evenals te voren. „Hoe lang bleef by in die verborgen scbnilplaats „Ongeveer drie of vier unr, als ik my goed herinner." „En in dien tusschentyd doorzocht de po litie het huis, en kon bem niet vinden „Ja. „Ileht g|j, nadat zy weg was, den maD, dien gij voor de gerechtigheid verborgen hadt, weder vrijgelaten en hem laten vertrekken „Ik had hem voor vervolging gevrijwaard en niet verborgen voor de gerecntigheid. En daarna heb ik hem laten vertrekken." „En sedert hebt gy zijn geheim bewaard en zyt gy voortgegaan hem te beschermen, ofsoboon gy wist, dat er een moord gepleegd was en dat het gerecht alle pogingen in het werk stelde om de schuldigen te ontdekken „Ja." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2