Oolj tea Vtrslag ""TTlnnen land™™ UIT 0ITZE OMGEVING. Kerknieuws. dalingen van de wet voor den arbeider, wor den nageleefd. Doch er is een principieel verschil. Het arbeidsboekje bedoelde het bedrijf van overheidswege te organiseeren. De minister zeide „De geest, waarvan dit uitgaat (n.l. de toelichting der noodzakelijkheid van het arbeidsboekje in de Memorie van Toelichting van het ontwerp Talma) is duidelijk en is dezelfde geest, die ook sprak uit de Radenwet, waarbij men regeling van het bedrijf, orga nisatie van den arbeid van overheidswege wilde opleggen. Ik erken ten volle: hier zijn wij in het begin en hebben wij er alleen de kiem van, maar ik kom juist tegen de kiem op en precies op dezelfde gronden, waarop ik mij principieel tegen de Radenwet heb verzet van den eersten dag af, dat zij bij de Kamer aanhangig werd gemaakt. Een derge lijke organisatie van boven af, hiervan ben ik overtuigd, moet op niets uitloopen. Precies op dezelfde gronden verzet ik mij principiëel tegen een dergelijke regeling, waarvan ik de kiem hier terug vind en die van een m.i. volstrekt onjuist denkbeeld uitgaat." Zeer terecht wees de heer Treub er op, hoe juist de sociaal-democraten, die nu bij amendement de regeling-Talma weer in de wet willen brengen, altijd tegen die organisa tie vau overheidswegen zijn opgekomen, bij voorbeeld bij de groepsvertegenwoordiging voor het spoorwegpersoneel. Het vaststellen van een verhoogd Zondags- loon is het werk der arbeiders-organisaties. „Ik hoop zoo zeide minister Treub dat de arbeidersorganisaties sterk genoeg zul len zijn om hooger loon voor Zondagsarbeid af te dwingen, maar van het oogenblik, dat die Zondagsarbeid niet is te vermijden, moet de wetgever er af bljjven, om bij algemeenen maatregel van bestuur dat loon te willen bepalen". Zeer beslist gaf de minister te kennen, dat hij op zijn stuk blijft staan. Zeer geestig zeide hij »Hedenmorgen hebben wij al gehoord van een uitgekleed skelet en wij hebben ook iets vernomen van een skelet met een levend hoofd van een glimlachenden stuwadoor. Al die beeldspraak was niet zeer opwekkend. De heer Van der Voort van Zijp is met het ten tooneele voeren van deze danse macabre (doodendans) begonnen, ik voor mij gevoel me op het oogenblik nog niet in een kerkhofstem ming, maar of inderdaad het skelet zal worden begraven, dat zal afhangen van de heeren zelf.* Daarmee heeft de minister zeer beslist de amendementen omtrent arbeidsboekjes, Zon- dagsloon en toelating der stuwadoorsonder nemingen voor onaannemelijk verklaard. De replieken gaven tot onaangename dis- cussie's aanleiding. Een onhandige speech van den heer Nierstrasz lokte een reeks grofheden uit van den heer Schaper. Deze ging ook den heer Beumer te lijf, doch kreeg de klappen terug. Wij hebben den heer Schaper wel eens beter gehoord dan bij deze stuwadoorsdebatten. Het maakt meermalen den indruk of de sociaal-democraten meenen, dat zij alles mogen zeggen en anderen hebben te zwijgen. Krijgen ze dan een flinke mep terug, dan schreeuwen zij met een variatie van het Fransche rijmpje Dat beest is zeer kwaadaardig, het bijt, als men het slaat. We zijn nu met de algemeene beschou wingen der wet klaar. Bij de artikelen zullen de verschillende kwesties nog breedvoerig ter sprake komen en voor half Juni zal de be handeling wel niet afgeloopen zijn. 't Beste was, dat de amendementen-voorstellers ze na de ministeriëele verklaring maar introkken. Kans hebben ze niet en het zou heel wat tijd uitsparen, als ze werden teruggenomen. Doch daarop zal wel geen kans zijn. De Kamer is er immers ook om te getuigen En dat laat een sociaal-democraat niet graag na Met ademlooze belangstelling luisterde, men naar zijn woordeD en het algemeen ge voelen toen hij ophield met spreken, was dat geene poging van de andere zydo b(j machte zou zijn de akte van beschuldiging te weerleggen. Dat de oude vriend van den vader vaa den gevangene verplicht was zelf den misdadigeu zoon te beschuldigen en te veroordeelen, was op zich zelf al een over tuigend bew(js van diens schuld. Behalve de beide Fenians, die Kilmorey aangeklaagd hadden, werd een aanzienlijk aantal getuigen opgeroepen, om de waarheid van Mr. Fitzgeralds woorden te staven. (Wordt vervolgd.) Een blad in onze plaats gat het volgende curieuse verslag van den hier gehouden visch- wedstrijd »Maandag was het hier in 't kanaal een wedstrijd van Belgische vischclubs. Het muziekgezelschap »De Vereen. Werklieden* maakte een rondgang door de stad.2) Er waren 176 deelnemers, terwijl er op 1000 gerekend was. :J) 17 visschen had de eerste prijswinner gevangen. Deze prijs bestond uit 60 franc. Er was een persoon uit Rotterdam over gekomen om hieraan deel te nemen.» 4) De wedstrijd ging uit van de visschers- vereenigiug »De Baars* alhier en was inter nationaal. Er waren 6 Belgische clubs en 1 Hollandsche, verder bijna 40 particulieren. Men zou zoo denken anders, dat de Belgische vischclubs hier zelf een wedstrijd hadden gegeven. 3) Het muziekgezelschap „De Vereenigde Werklieden" maakte niet op eigen houtje eèn rondgang, maar ging als geleidster van den optocht mede (Zie ons verslag.) 3) Door wie en waarbij was op 1000 ge rekend Door de redactie van Luctor et Emergo? 4) Waaraan wilde deze persoon deel nemen, aan den wedstrijd of aan den rondgang van het muziekgezelschap? Een beknopt bericht kan duidelijk zijn. Het bericht in Luctor et Emergo laat aan duidelijkheid wel iets te wenschen over. In het district Katwijk is door de Centrale Liberale Kiesvereeniging candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer mr. H. W. C. J. de Jong, secretaris der vrijzinnige kiesvereeniging te Leiden. Hierbij overwoog de kiesvereeniging. dat er toch strijd zal worden gevoerd, doordat de S. D. A. P. een candidaat gesteld heeft. Op den 2en Pinksterdag (1 Juni) had de internationale vischwedstrijd plaats, die door de vereeniging »De Baars* alhier, was uitgeschreven. Zou deze het vorige jaar op 15 Augustus ter viering van het 5-jarig bestaan der ver eeniging hebben plaats gehad, dit plan moest vervallen, omdat toen het onafhankelijkheids- feest werd gehouden. Ofschoon het bekend werd, dat te Brussel op Zondag en te Ostende op Maandag, dus gelijktijdig met Ter Neuzen, wedstrijden in het hengelen zouden plaats hebben en dit mindere deelname voor onze plaats deed ver wachten, ging het na de getroffen voorbereiding niet op, het aangekondigde feest uit te stellen. Het aantal deelnemende vereenigingen be droeg 7, waarvan 6 Belgische en een Hol landsche sociëteit (uit Sas van Gent). Het aantal deelnemers, dat zich daarenboven 's Maandagmorgens liet inschrijven, was niet groot. Het zeer ongunstige weder maakte, dat zij, die van verre moesten komen, achterbleven, zoodat bij sluiting der inschrijving er 176 werden geteld, een getal, dat begrijpelijker wijze beneden de verwachting bleef. Om 1 uur begon de optocht der deelne mende visschers, allen met stokken, hengels en vischmanden voorzien, de vereenigingen bovendien met haar vaandel, alles voorafge gaan door het muziekgezelschap »De Veree- nigde Werklieden*, waarbij door omstandig heden tamelijk veel leden ontbraken. De optocht volgde de voorgeschreven route en bracht heel wat volk op de been. Bij den heer O. Je Pauw, den voorzitter, werd eene poos halt gehouden. Bij ontbinding van den stoet werden de vaandels ter keuring in het lokaal van den heer J. Bliek geplaatst. De visschers zochten hunne plaatsen op, die door genummerde paaltjes op bepaalde afstanden werden aangegeven. Niet lang duurde het, of het eerste schot viel, waarna gestrooid werd en 5 minuten later kondigde het tweede schot het begin van den wedstrijd aan. De schoten, van de batterij afgevuurd, waren op verren afstand hoorbaar. Het verloop van den wedstrijd werd door een zeer groot getal belangstellenden gevolgd Er werd aardig wat gevangen, waarbij de Belgische visschers het gelukkigst bleken. De visscher P. v. d. Velde, onderpachter van R. Geers had de attentie gehad het gedeelte, waar de wedstrijd zou gehouden worden niet met zijn net af^te visschen. Na een uur visschen kondigde het derde kanonschot het einde van den kamp aan, waarna het visschen voor de besturen begon, waarvan begin en einde op dezelfde wijze door schoten werd bepaald. Na een ^half uur was ook dit afgeloopen. Ook hierbij was scherp gevischt. Daarna spoedden velen zich naar het lokaal van den heer Adriaansen, waar de prijzen en premie's werden uitgereikt, Na een welkemstwoord en dankbetuiging door den heer v. d. Peijl tot de deelnemers aan dezen vredelievenden kamp, werden de gewonnen prijzen door den voozitter genoemd en aan winners ter hand gesteld. De uitslag van den eersten wedstrijd was als volgt le prijs van 60 frs. J. de Valk met 17 visschen, 2e W. de Rijck met 11, 3e en 4e E. de Meijer en L. de Keijzer, ieder met 10, 5e en 6e J. de Pauw en E. de Rijck, ieder met 9, (alle zes van Selzaete, waarvan 2 ver eenigingen met ongeveer 50 deelnemers samen, aanwezig waren), 7e, 8e, en 9e door Wijckaert, Dhaeze en Verheijke, allen uit Gent, ieder met 7 visschen, 10e, 11e, 12e, en 13e prijs met onderling goedvinden verdeeld onder 6 visschers, die ieder 6 stuks hadden, namelijk Bogaerts, Clepkens, Van Biezen en Wittouck uit lxelles, Le Marche van Ledeberg en C. de Bruijne uit Selzaete. Van de besturen viel de le prijs, een hengel, ten deel aan A. de Mul van Selzaete, de 2e een hengel, geschonken door den heer J. de Kok aan L. de Grize van Selzaete, de 3e prijs, een hengel aan L. Duprez uit Gent en de 4e prijs, een vischmand aan Van der Auwere uit Mechelen na kampen met Roelands van Selzaete. De le premie voor de verstkomende club verwierf Moed en Geduld uit Mechelen, de 2e De vereenigde lijnvisschers uit Gent. Voor het grootste getal deelnemers had »De Jonge Lijnvisschers« van Selzaete de le premie, »De vereenigde lijnvisschers*, ook van Selzaete de 2e. le en 2e premie bedroegen respectievelijk 20 en 15 frs. Voor de vaandels werden slechts 2 medail les toegekend, n. i. aan de Vereenigde lijn visschers te Gent en aan Moed en Geduld uit M echelen. Als eene bijzonderheid mag vermeld worden, dat aan den wedstrijd 2 Rotterdammers deel namen, terwijl ook een Haagsch visscher voor deze gelegenheid aanwezig was Mag, wat het getal deelnemers en het finan- tiëel resultaat betreft, de wedstrijd voor de Vereeniging »De Baars* al ongunstig zijn, over het verloop zelf kan ze tevreden wezen. Van verschillende deelnemers mocht ze dankbaar de erkenning hooren, dat ze verbaasd waren over de zorg en de accuraatheid waar mede gewerkt was, waardoor klachten dan ook achterwege bleven. Opgaat van de aan het postkantoor alhier bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt in de 2e helft der maand Mei 1914: 1 Levensverzekeringbank, Amsterdam. 2 M. Pitoo, Bleric? Het was een buitengewoon mooie dag, de eerste Pinksterdag. Velen waren met die dagen op reis. Met den trein alhier kwam eene massa reizigers aan met een muziekgezelschap, die met de Provinc. boot medegingen. Niet minder dan 3 bootjes brachten in Ter Neuzen velen uit België Ook hier was muziek bij. Vooral dat der harmonicaspelers had veel bekijks. Een en ander bracht heel wat drukte en levendigheid binnen onze veste, terwijl verschil lende neringdoenden goede zaken maakten. Axel, 1 J uni. De vereeniging van Zeeuwsche Fokkers had op tweede Pinksterdag een con- cours-hippique uitgeschreven, waarvan de verwachting ditmaal zeer groot was. Het is hekend, dat op de kermis te Axel, waarvan de tweede Pinksterdag de drukste dag is, veel vreemdelingen komen. Nu op dien dag ook het concours-hippique zou plaats hebben, was dit oorzaak, dat een ontzaggèlijke massa vreemdelingen dien dag naar Axel waren opgekomen. Hoewel er 's nachts veel regen was gevallen en men aanvankelijk bevreesd was, dat het concours met slecht weer zou te kampen hebben, viel dit ten slotte erg mee. Het weer helderde in den morgen op en het zonnetje kwam te voorschijn, zoodat langzamerhand prachtig zomerweer het feest begroette. De wedstrijden begonnen te 2 uren met een harddraverij voor warmbloedpaarden over een baan van 2200 M. Van de 14 deelnemers, die waren ingeschreven waren er 4 opgekomen. le pr. A. van Beveren van Mariakerke met »Jacobin« die 2250 M. liep in 3,34 min., 2e pr. Alph. de Clercq van Astene met Doctor Hall* die 2425 M. liep in 3,37 min., 3e pr. J. Temmerman van Ledeberg met Echanson* die 2400 M. liep in 3,50 min., 4e pr. Santens van Waeregem met »Dam«, die 2375 M. liep in 4 min. Alsnu volgde een ringrijderij voor dames, gezeten in tweewielige rijtuigen. Voor deze wedstrijd waren kunstvoorwerpen uitgeloofd, die ten deel vielen als volgt B. L. lJsebaert 21, G. de Lozanne 20, P. Vael 20, R. Buijsse 19, E. J. IJsebaert 17, Jac. Geense 16, Em. de la Ruelle 15, Fl. de la Ruelle 12, G. van Waes 11, M. Puijlaert 10, E. Buijsse 10 en L. van Dixhoorn 4. Daarna werd een vluchtkoers gehouden over eene baan van 2000 M. Waarvoor 9 deel nemers waren ingeschreven, terwijl er 8 waren opgekomen. le pr. Moerman te Waregem met »Jan«, 2e pr. A. van Hychegem van St. Denys met »Neron«, 3e pr. J. Maes van Deurlo met »Josephine«, 4e pr. D. Slock van Evergem met Villageoise*. Voor het volgend nummer harddraverij aan- gespaunen waren 14 deelnemers ingeschreven. Jammer genoeg waren er slechts 4 opgekomen, waarvan dan nog 2 niet aangespannen reden. LeDgte der baan 3000 M. le pr. J. Temmerman van Ledeberg met Echanson* die 3225 M. liep in 4,45 min., 2e pr. Alph. de Clercq van Astene met Doctor Hall« die 3325 M. liep in 4,46 min 3e pr. Santens te Waregem met »Dam« die 3000 M. liep in 4,50 min. en 4e pr. A. van Beveren te Mariakerke met »Jacobin« die 3200 M. liep in 4,51 min. Aan de nu volgende vluchtkoers met hinder nissen namen 7 van de 10 ingeschrevenen deel. De le pr. J. Raedemaekers te Merxem met »Puresano« die 2125 M. aflegde in 3,29 min., 2e pr. A. van Hycheghem van St. Denys met »Neron« die 2200 M. liep in 3,30 min., 3e pr. D Slock van Evergem met Villageoise* die 2075 M. aflegde in 3,32 min., en 4e pr. Moerman te Waregem met »Jan« die 2250 M aflegde in 3,33 min. Tot slot werd voor de deelnemers, die in geen der wedstrijden een prijs konden behalen, een vertroostingskoers gehouden, waarvoor slechts 3 deelnemers zich aanmelden. le pr. M. Meirhage met »Lisette* en 2e pr. aan denzelfden voor Tonny. De derde deelnemer moest ongetroost naar huis. Hij was bij het nemen van een hindernis gevallen. Wat evenwel zonder ongelukken afliep. Het concours-hippique is alzoo goed geslaagd. Men schatte het getal bezoekers tusschen de 4 a 5 duizend. In da dezer dagen gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden der na te noemen polders werden herbenoemd tot gezworene van den Margarethapolder de heer A.de Kraker Kz van den Eendrachtpolder de heer C. de Putter Jz., van den Aan- en Genderdijkepolder de heer H. de Zeeuw te Boschkapeile en van den Groote Huissenspolder de heer J. de Kraker Cz. te Axel. In de Donderdag gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Kreke polder is herbenoemd tot dijkgraaf de heer W. de Mul en benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf de heer F. de Ruijter Fz., beiden te Zaamslag. De raad van beroep te Middelburg heeft Donderdag de beslissing der rijksbank vernietigd en aan klager toegekend de rente bedoeld in art. 369 der invaliditeitswet inzake S. C. N. te Oostburg. De vorderingen werden ontzegd en de beslissingen bevestigd inzake H. L v. C.,. Clinge, P. H Breskens, L. v. d. C., Axelr W. v. BZuiddorpe, C. L. d. K., Clinge, E. P., Clinge, P. D. wed. I. N., Biervliet,. M. Th. V., Hulst, E. M. I. B. echtgenoote' A. M., Breskens, R. L. wed. C. v. E., Clinge, J. S. K., echtgenoote P. d. D., Philippine, C. S Hontenisse, C. I. wed. P. J. H., Aarden burg, C. v. D. echtgenoote G. v. W., Hoek, J. C. V. wed. H. A. W., Aardenburg en F. J. A., Ter Neuzen. Inzake firma de S., Ter Neuzen, werd klaagster niet ontvankelijk verklaard, terwijl ook het beroep van A. R., Philippine niet ontvankelijk werd verklaard. Ter Neuzen. Sluiskil. Hulst. Zondag 7 Juni 1914. Ned. Hervormde Kerk. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman. Voorm. 9 u., dhr. L. Dek. Voorm. 9u., Ds. L. M. de Boor. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Ds. J. F. vam Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/j u., Ds. W. den Hengst van Veenendaal. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) l'er Neuzen. 9 u., 2 u,, en 51/, u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/t u. Evangelisatie.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2