UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. opstandelingen in vrijheid gesteld was, en deelde den prins in opdracht van de commissie van toezicht mede, dat de opstandelingen met hem wilden onderhandelen en een schriftelijke verklaring verlangden, dat zij niet zouden worden bevochten en dat de vorst een deputatie zou ontvangen, die hun wenschen en klachten zouden overbrengen. De Mbret onderteekenie deze verklaring en ging aan land. De ver klaring werd aan de opstandelingen gebracht, waarna de onderhandeling met hen begon. Ook de prinses met de kinderen keerde naar het paleis terug. Zij legde den geheelen dag een buitengewone kalmte en vastberaden heid aan den dag. Men heelt in Durazzo den indruk, dat de vlucht van den Mbret op het Italiaansche schip een gevolg was van een paniek, die in zijn omgeving ontstaan was, aangezien later bleek, dat de opstandelingen naar Durazzo gekomen waren om met den Mbret te onder handelen. Naar het heet, bevinden zich ge wonden in het gebouw van het Oosienrijksch- Hongaarsch gezantschap. Drie Oostenrijksche oorlogsschepen hebben bevel ontvangen om naar Durazzo te vertrekken. Volslagen in strijd met het bericht, dat het thans in Durazzo rustig zou zijn, is de tele grafische mededeeling van den correspondent van het Berliner Tageblatt in Durazzo. gisteren verzonden Wegens het groote gevaar, dat bestaat, zijn alle Europeanen op de oorlags schepen gebracht. Het Oosterijksche gezant schap heeft bevolen, dat de Lloyd-stoomboot Adelsberg blijven moet. De Italiaansche bladen gaan voort met het lanceeren van tendentieuse berichten, volgens welke aan het gebeurde in Durazzo alleen de schuld gegeven moet worden aan de Oosten rijksche en Nederlandsche officieren. Zoo wordt gemeld omtrent het gevecht, dat onder leiding van kolonel Thomson uit Durazzo gezonden troepen tegen de opstandelingen leverden Het vuur dat door den Nederlandschen kolonel gecommardeerd werd, was zoo slecht gericht, dat de projectielen, in plaats van in den vijand in de eigen manschappen en gendarmie terecht kwamen en vele offers eischten. De prins wilde zijn paleis niet verlaten en besloot eerst hiertoe, op dringend aanraden van de Oos- tenrijkschen, den Italiaanschen en den Roe- meenschen gezant. Daarna werd de Albeneesche vlag, die op het paleis stond, neergehaald en op de Misurati gehescnen. Bij de komst van de opstandelingen vluchtten de vreemdelingen in de gezantschappen.'s Avonds om half zeven kwam te Durazzo de internationale commissie van toezicht, en de Fransche commissaris eischte onmiddelijk, dat het vuur zou worden gestaakt. Toen begaf zich de commissie met de witte vlag voorop naar de voorposten der opstan delingen en had met de aanvoerders der rebellen een onderhoud. Dezen verklaarden in hoofdzaak, dat zij uitsluitend de bedoeling hadden den Mbret omtrent den toestand op de hoogte te brengen en hem hunne wenschen te kennen te geven. Zij deelden verder mede, dat ze vier Nederlandsche officieren gevangen genomen hadden, die zij als grijzelaars vast hielden. De ccmissie ging daarna aan boord van de Misurata en met den Mbret te spreken. Deze wilde aanvankelijk het schip niet meer verlaten totdat de comissie hem uiteenzette, dat hij noodzaklijkerwijs aan land moest gaan aangezien hij aan boord van het vreemde schip onmogelijk met zijn onderdanen onder handelen kon. Nu verliet de prins eindelijk het schip en keerde naar het paleis terug waar de vlag weder gehescheu werd. eveneens wegens den moord op mr. Ffoct; zjj werden zonder moeite van hunne schuld overtuigd en ter dood veroordeeld. Twee an deren, die ook in het complot geweest wa ren, hadden hun leven gered, door aan te bieden den hoofdschuldige te noemen, zjj waren bygevolg de voornaamste, getuigen tegen Kilmorey. En op eenen gureu regenachtigeo morgen drong eene ontzaglijke menigte deftige en mindere menschen, manoen en vrouwen, liet oude gebouw binnen, om Kilmorey in de bank der beschuldigden te zien. Ea waren twee rechters tegenwoordig de een was klein, had scherpe gegroefde trekken, was niet populair en had den naam er een wreed genoegen in te scheppen de beschuldig den run hunne schuld te kunnen overtuigen. De andere was lang, en had een zacht en vriende' jk en eene onbeschrijfelijke uitdruk king in zijne oogen, die den ougelukkigeo, welke aan zijne lippen hingen, de overtuiging gaven dat hij ben zou redden als het moge lijk was en dat uitspreken van een doodvonnis hem zelf bijna doodelijk trof. Zij schenen echter beiden aan Marcella, die in een hoekje van de zaal zat, met hnnne toga's en lange grijze pruiken, wolven in schaapskleeren toe en niets anders. Miss O'Donovan zat naast Marcella en wis selde vriendelijke groeten met hare vrienden, wier binocles dikwijls op het bleeke gelaat yan de erfgename van Distresna gevestigd WEENEN, 25 Mei (vertraagd). Uit Durazzo wordt d.d. 23 dezer geseind 500 opstande lingen hebben de overheid te Kawaja verdre ven en er de Turksche vlag geheschen, na de Albaneescbe vlag te hebben verscheurd en vertrapt. De opstandelingen heboen daarna een moefti en een gouverneur benoemd en de onafhan kelijkheid van het district uitgeroepen onder kreten„Leve Essad pasja, de koning van Albanië DURAZZO, 25 Mek Het Stefani-agentseha'p meldt over de Zaterdag gevoerde onderhande lingen tusschen de leden der internationale commissie van toezicht en de opstandelingefi: de opstandelingen eischeu o a. bescherming der mohammedanen herstel der Ottemanscfie heerschappijingeval het onmogelijk is Al banië aan Turkije terug te geven, het lót van het land weer in handen van Europa te stellen. Tijdens de onderhandelingen hebben de Italiaansche gezant en de Italiaansche tolk getracht de aanzienlijkste leiders der opstan delingen tot vrijlating van de gevangenen, waarvan sommigen gewond waren, en die hun laatste uur al gekomen waanden, te bewegen. Ten slotte gaven de leiders toe. De Italiaansche gezant bracht met zijn auto vier gewonden naar Durazzo, onder hen ook Ghika, den Roemeensche gezant. De opstand is echter nog niet voorbijde ontevredenheid breidt zich over geheel Midden- Albanië uit. Essad pasja, die voor de gebeurtenissen op 18 en 19 dezer bij de opstandelingen voor een bedrieger doorging, wordt thans na de beschieting van zijn huis door tal van dweep zieke boeren een onschuldig slachtoffer ge noemd. Zij eischen dat hij teruggeroepen wordt. De opstandelingen eischen eerbiediging van den mohammedaanschen godsdienst, herstel der mohammedaansche heerschappij, teruggave van Albanië aan Turkije of aan Europa. De Nederlandsche officieren, de ernstige gebeurtenissen voorziende, hadden hun geld aan den Italiaanschen gezant in bewaring gegeven en hun laatste beschikkingen op gesteld. Hun vrijlating heeft groote ontspanning in den toestand gebracht. Bij de regeering is bericht ingekomen, dat in het district Durazzo alles rustig is. De Nederlandsche officieren in dat district zijn ongedeerd en verkeeren in goeden welstand. Reuter meldt uit Weenen De Oostenrijksehe kruiser Szigitvar seiht dradeloos: De Nederlandsche officieren Roelf- sema en San, den 23sten door de opstande lingen gevangen genomen, zijn door de be moeiingen der internationale commissie van toezicht vrijgelaten. Alle Nederlandsche officieren zijn ongedeerd. Mexico en de Vereenigde Siaten. Het nieuws over de bemiddelingsconferentie en dat uit Mexico is verwarder dan ooit. Reuter seint dat Huerta zeer ingenomen is met de berichten uit Niagara Falls, uit welke stad int.usschen aan de Daily Telegraph wordt gd- meld, dat de Mexicaansche bemiddelaars reke ning houden met den ophanden zijnden val van Huerta en met bet feit dat presiderit Wilson in dat geval Carranza »moet en zal erkennen als de facto president. Naar verluidt zou Engeland dat voorbeeld volgen. Daar wordt aan toegevoegd, dat de bemid delaars, hoewel zij geen bepaalde inlichtingen waren Men was het er algemeen over eens dat Miss O'Kelly een noodeloos vertoon maakte van hare belaDgstellig in den gevangene, behalve natuurlijk, als het gerucht waarheid bleek en zij met hem verloofd was maar dat was haast niet mogelijk. Geen enkel meisjh zou zich verloven met eenen man, beschuldigd vau moord, ten minste geen meisje als dit dat de geheele wereld aan hare voeten zoiji kunneu zien. Hoe bet ook zij, z(j wekte een ieders belangstelling op, zooais zij daar zaf, met hare neergeslagen oogen, die zij slechts van tijd tot tijd opsloeg naar den gevangene of om eenen vlucütigen trotschen blik op de stampvolle zaal te werpen en deze belangstel ling was des te grooter daar men niet nii kon maken, welke rol zij eigeiyk in dit drama speelde. De gevangene stond voor zijne zitplaats eri leunde een wéinig voorover, terwyl h(j zjjne armen op de leaning van de bank vóór hem gekruist had. Behalve de sporen van ziele- lgdeo, en do donkere kringen onder zjjne oogen, zag hij er goed uit en had hij het voorkomen in tegenspoed. Nadat de president de vergadering geopend had, nam de officier -'an justitie, Mr. Fitzgerald, het woord. Hjj begon met er op te w(jzen, welke positie de gevangene innam, als iemand van rang en grondbezitter, die door iedereen geacht werd om zijne goede hoedanigheden. Hg zelf (Mr. Fitzgerald) had den onden Mr. willen geven, gunstig oordeelen over den uitslag der conferentie. Of Huerta nu verkeerd wordt ingelicht, dan wel de journalist, die dit seint, blijve in het midden gelaten. Uit El Paso verneemt de New York Herald dat Villa van zijn zegevierden tocht naar het zuiden te Torreon is teruggekeerd. Men zegt, dat hij zeer ontevreden is over de gedragingen van enkele zijner onderbevelhebbers en dat bij op zijn terugtocht naar Torreon 10,000 man beeft meegenomen. Te Washington hoorde de correspondent van de Times dat er onder de opstandelingen muiterij is uitgebroken en Villa die wil onderdrukken, voor hij verder oprukt. In de Mexicaansche hoofdstad geeft men nog een andere lezing en wel deze, dat Villa voor Saltillo het hoofd heeft gestooten en niet, zooals hij beweert, zich van die stad meester beeft gemaakt. Vrijdagavond werd in het gymnastiek gebouw der H. B. S. alhier een vergadering gehouden, waarin de heer Balfort, inspecteur in de tweede afdeeling voor lichamelijke op voeding het woord voerde over het onderwerp „bet nut en de behoefte van lichamelijke opvoeding der jeugd." De vergadering werd geopend en gehouden onder leiding van den heer J. Huizinga, bur gemeester, die het doel dezer vergadering aan de aanwezigen mededeelde en daarna het woord gaf aan den heer Balfort. Spreker besprak in een mooie rede het nut van lichamelijke opvoeding en haalde als voorbeeld aan, dat zulks reeds door de Grieken begrepen werd en waar de gymnastiek als bij instuïtie werd beoefend. Groote wijsheeren heeft het Grieksche volk opgeleverd. Verder behandelde spr. de lichamelijke opvoeding in Engeland, die aldaar op een hoog peil staat. Daar heeft men ondervonden, welk nut het geeft, als men bij verschillende wedstrijden, openluchtspelen en kampstrijden moeilijkheden leert overwinnen. Daaraan is het voor een groot deel toe te schrijven, dat het Engelsche volk over de geheele wereld zoo'n grooten invloed heeft verkregen. Hoewel de geestelijke ontwikkeling in Enge land minder is dan elders, heeft toch ook dit land zijn groote mannen voortgebracht, waarbij spr. wees op Gladstone, die houthakte, Watt, de uitvinder van de locomotief, Lovingstone enz. Thans kwam spreker aan hetgeen hij in hoofdzaak wenschte mede te deelen, n 1. dat ook onze regeering de openluchtspelen en lichamelijke oefening wil bevorderen. Zoo zullen in de militaire phutsen aan hen, die reeds in het bezit der akte j of s zijn, ge legenheid worden gegeven aan cursussen deel te nemen tot het verkrijgen van het diploma A. Aan hen die dit diploma bezitten en een cursus van 30 leerlingen van 15-20 jaar voorgaan, wordt een jaarwedde van 100 toegekend en voor iedere leerling die als milicien aan de bepalingen der voorgeoefend heid voldoet, bovendien 5, Voor het verkrijgen van dit diploma doet spr. een beroep op de jongere onderwijzers om deel te nemen aan genoemde cursussen ten einde opgeleid te worden tot leider van openlucht spelen en deelde mede. dat de heerDuizendstra, leeraar in de gymnastiek aan de H. B. S. alhier, zich heeft bereid verklaard, een cursus voor het verkrijgen van dit diploma, op te richten. De Voorzitter gaf nu gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan de heer De Groot, hoofd van school C, gebruik maakte en op de onmogelijkheid wees om in deze gemeente, onderwijs te gevenin de vrije - en ordeoefeningen, omdat er aan de openbare scholen geen lokalen voor beschikbaar zijn en de oefeningen dus in de open luekt moeten plaats hebben, wat door weersgesteldheid meestal verhinderd wordt. Hi) vroeg of het niet mogelijk was, in het gymnastieklokaal der 11. B. S„ al was het dan slechts aan de twee hoogste klassen, gymnastiekonderwijs te doen geven door den heer Duizendstra. Dit onderwijs zou reeds Kilmorry gekeud en was dankbaar, dat z(jn oude vriend dezen dag niet meer beleefd ban. Na eene haasiige beweging met zjjn witten zakdoek, die veel effect maakte, ging de spreker voort de verzwarende omstandig heden tegen Kilmorey op te somman, en aldus aan te toonen, dat hij schuldig was aau den moord van een zijner medemenschen, die wat nog erger was, een grondbezitter was evenals hjj zelf. Het was niet plotseling in een enkelen dag gebenrd, dat deze jonge mau van het rechte pad was afgeweken en zich op de duistere wegen der misdaad begeven had. (Wordt vervolgd) een voorbereiding kunnen zijn voor die licha^- melijke oefening waarover de geachte spreker het dezen avond heeft gehad. De Voorzitter beloofde den heer De Groot, voor zoover zijn bescheiden invloed daartoe kan dienen, alle medewerking. De spreker bracht daarna zijn dank uit aan den heer burgemeester voor deze toezeg ging, waarna de Voorzitter met dankbetuiging aan den spreker en aan de opgekomenen voor hunne belangstelling, de vergadering sloot. Naar »De Belastingambtenaar* meldt, wordt met ingang van 1 Juli e. k. de kommies 2e kl. C. W. Schuit overgeplaatst van Ter Neuzen naar Amsterdam. Den nieuwbenoemden opzichter bij den Rijkswaterstaat A. Leenhouts Jz. te Schoon- dijke, is met 1 Juni a.s. den Hoek van Holland als standplaats aanwezen. In de Vrijdag te Axel gehouden raads vergadering werd het college van B. en W. gemachtigd inlichtingen omtrent een politie hond in te winnen, ten einde een volgende vergadering met een voorstel tot aanschaffing van een politie-hond te komen. Axel. Alles wijst er op dat het met den 2e Pinksterdag hier een drukke dag zal zijn. Niet alleen dat onze kermis 's Maandags veel bezoekers trekt, maar het te houdeu concours- hippique vanwege de V. V. Z. F. zal velt, vreemdelingen naar hier lokken. Men verwacht van Antwerpen een boot met 500 passagiers, voor een 15 tal automobielen uit Brussel is garage gevraagd, terwijl de liefhebbers van paardensport verzekerd wordt dat in de hard draverijen zullen meeloopen 3 Engelsche dravers, die deze week rechtstreeks uit Engeland alhier zullen aankomen. Wanneer we dus mooi weer hebben, zal het bezoek aan onze veste over groot zjjn. De toelating van Mr. A. H. Lijdsman, te Hulst, als privaat docent aan de Rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in notariaat en fiscaal recht, is, op zijn ver zoek, ingetrokken. (St. Ct.) Het bestuur van de Kon. Kantwerk school ^Koningin Sophie der Nederlanden* te Sluis besloot onlangs bij gelegenhied van het bezoek van het Deensche Vorstenpaar aan ons land, aan H. M. de Koninging van Dene marken een van Sluische kant expres voor de Koningin op de school vervaardigde waaier aan te bieden. De waaier werd werd gemon teerd door een maison te Parijs. Zaterdag ontving het bestuur van den gezant van Denemarken beicht, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft de waaier te aan vaarden. De waaier wordt nu door tusschenkomst van den gezant naar Kopenhagen gezonden. (M. Ct.) TWEEDE KAMER. 's (•ravciiliage. Bij den aanvang der vergadering werd goedgekeurd een reek» wetsontwerpen, o a. tot bevordering van den aanleg en de regeling der exploitatie van den locaal-spoor van Stadskanaal over Ter Apel naar de Duitsche grens, een ontwerp voor uitbreiding van het schictterrein bij de leger plaats hij Oldenbroek en een wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot van hoogstens 283.335 uit de schatkist ten behoeve van de inrichting voor toepassing van mechanische trekkracht en het in exploi tatie brengen met deze trekkracht van lijnen der voormalige Eerste Groninger Tramweg maatschappij. Daarna werd behandeld het wetsontwerp tot instelling van raden van beroep voor de directe belastingen. De heeren Kooien en Tydeman bepleitten het nut der instelling van een centralen raad van beroep. De Minister van financiën en justitie ver dedigden het stelsel van het ontwerp als voldoende om de belangen der belastingplich tigen te waarborgen. Het algemeen debat werd gesloten. De minister nam het amendement van den heer Knobel over, dat de mogelijkheid opent voor vrouwen om in de raden van beroep te worden gekozen. Het ontwerp is thans afge handeld. De eindstemming zal later plaats hebben. Aangevangen werd met de behandeling van de Stuwadoorswet. Het verslag der staatscommissie voor de evenredige vertegenwoordiging met 5 wets ontwerpen en toelichtingen is heden aan de koningin aangeboden. llcrlijii, 26 Mei. Aan de »Berl. Ztg. am M.« wordt bij geruchte uit Rome gemeld, dat Durazzo door de opstandelingen is inge nomen en dat de vorstelijke familie, de diplo maten en de vreemdelingen zich aan boord dar schepen bevinden. «MgnBmwr—MraaHMi m—mm n va».a>«ga. m imm 11 a

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2