Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Algemeen Kiesrecht. Kit de JalionsteitbelastiBg. Katwijt MARCELLA GRACE. No. 2475. Woensdag 27 Mei 1914. 25e Jaargang LEZER, FEUILLETON. Een roman uit Ierland. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent by vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen by alle Boekbandelaren. Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15 ADVERTENTIEPRIJS: an 1 tot en met 5 regels 50 sent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tariel. örootere letters naar plaatsruimte. Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, _PMe_Conr»nt Terschqnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M. DE JONGE. te Ter Neuzen. zend ons de adressen van personen die naar Uw meening ons „Vrijzinnig Blad," krachtens hun beginsel, moeten steunen, en wij belasten ons gaarne met de toezending van eenige proef nummers. Over het beginsel van evenredige vertegen woordiging is door de commissie maar één rapport uitgebracht, zoodat een tamelijke eensgezindheid bij de leden mag verondersteld worden. De Katholieken zijn van de coalitiepartij wel het best over evenredige vertegenwoor diging te spreken. Zij zouden er ongetwijfeld ook het best bjj varen en over menigen zetel beschikken, dien ze thans om verlies te voorkomen, over laten aan A.-R of C.-H. Zoo de wetgever bij de regeling van Alge meen Kiesrecht met of zonder evenredige vertegenwoordiging, ook de beletselen, die vrouwenkiesrecht in den weg staan, doet ver dwijnen, zal hij hoogstwaarschijnlijk ook op eene tamelijk sterke medewerking rechts kunnen rekenen. Immers, een amendement bij de behandeling der Inkomstenbelasting om ook in sommige functie s vrouwen benoembaar te verklaren, had behalve de linksche stemmen ook die van 6 R..-K,, 4 C.-fl. en den heer Bichon. Het is bekend, dat bij de R.-K, een groot aantal niet gekant zijn tegen Algemeen Kies recht en evenmin tegen medezeggingsschap der vrouw. We mogen dus aannemen, dat de invoering van het Algemeen Kiesrecht eene zaak is, die niet al te lang meer op zich zal doen wachten en zonder groote bezwaren tot stand zal komen, daar thans ook in de Eerste Kamer de kans op verwerping belangrijk minder is geworden. ROSA MULUOLLANl). 49) Terwfjl hij het diertje met belangstelling volgde, verzonk by in gepeins over de schoonheid van het leven op zich zelf als deel van het levend heelal. Hy dacht aan den arend op de bergen van Inisheen, en de lijster in den tuin van Crane's Castle en de zeemeeuw, die over de golven scheert; en toen dwaalde zyD geestesoog af naar het konijn op de heide, den vlinder die op zjjn veelkleurige vleugels in de lucht zweeft, de fladderende vleermuis en de teere motjes, ja zelfs de slak, die van onder de afgeval len bladeren te voorschijn komt na den regen, scheen hem benijdenswaardig om hare vrijheid. Berouwvol dacht hij er aan, hoe dikwijls by de vrooljjke wilde vogels iu hunne vlucht neergeschoteu had, en hij haatte ziehzelven nu bijna om zulk eenen moord. God bad het leven en God alleen mocht weder nemen. Hjj zag naar zijne hand, die sterk gespier de mannenhand, met die krachtige aderen en fijue lijnen, die slanke vingers tot duizenden Met de behandeling van de Inkomstenbe lasting is de Kamer nu zóó ver gevorderd, dat we weten, wat we in 't vervolg betalen moeten. Het tarief is vastgesteld en luidt aldus Wie een inkomen heeft van f 650 of meer, doch minder dan f 700, bet. f 1,25 Dus van 1500 gld 1600 1700 1800 1900 2000 14 gld. 14 en 2 gld. .14 2X2 gld. 14 3X2 14 4X2 14 5X2 Is de belastbare som 2000 of meer, doch minder dan 10,000 gld. dan betaalt men 25 gld., benevens 3 gld. van elke 100 gld., waarmee het inkomen de som van 2000 gld. te boven gaat. Dus van 2000 gld. 25 gld. 2500 25 4000 ..25 9000 ..25 10,000 .265 Boven de 10,000 gld. betaalt men van elke meerdere 100 gld. nog 4 gld. Dit gaat zoo door tot 20.000 gld. an 12,000 gld. betaalt men dus 265 en 20X4 gld. Van 20,000 gld. af betaalt men 665 gld., benevens 5 gld. van elke meerdere 100 gld. inkomen. en 5 X 3 gld. „20X3 „70X3 doeleinden bruikbaar. Dit alles was bestemd om stijf en koud te worden, te verhleeken en dan te vergaan. Het was geheel donker in de cel gewor den, hoewel buiten de schemering nog over do velden hing, toen een vogel, die zich verlaat had op zijnen weg naar het stille woud, zich in het kleine booge venster nederzette en daar zyn avondliedje aanhief. Wat is er toch in het gezang van eenen vogel, dat ons aan de onsterfelijkheid doet denken Terwfjl gevangene luisterde, ver dween zijne wanhoop en de gedachte, in de woorden van koning David uitgedrukt, trilde door zijne ziel: „Ik heb gedacht, o Heere, aan Uwe oordeelen, en heb my getroost." Toen de vogel ophield met zingen en weg vloog, streek Kilmorey met de hand over zy- De oognn en schaamde zich den traan niet die er op achterbleef, HOOFDSTUK XXI Op de bank der beschuldigden. De herfst die in Ierland zoo bekoorlijk is, met zijne heldere dagen en zijne kleuren pracht van bladeren, schitterend van dauw droppels, had plaats gemaakt voor den win ter, en met de korte, donkere dagen waren do voorname families weder van de naburige buitens Daar Dublin teruggekeerd. De processen van hen, die gevangen zaten we- oeneden de f 1600 inkomen bedraagt da belasting dus minder dan 1 procent. Van 1600 tot minder dan f 3500 bedraagt ze minder dan 2- procent. Voor alle inkomens blijft de belasting steeds minder dan 5 procent. Van inkomens boven 1500 gld. wordt 14 gld. betaald, benevens 2 gld. van elke 100 gld., waarmee het inkomen de som van 1500 te boven gaat. Ziehier een zoetsappige, echt Kuyperiaansehe driestar uit De Standaard over de aanstaande Tweede Kamerverkiezing in het district Kat wijk. Wij kunnen ons van alle commentaar onthoudenhet dingetje spreekt voor zich zelf Katwijk was van huis uit anti-revolutionair, en Donner was jarenlang ons Kamerlid. Met de candidaturen van Van Wassenaer en Heemstra kwam er toen moeite, en zoo ging het district aan de christ.-historischen over, die desniettemin een der zwaksten van de drie waren. Wat kon dan nu beletten, om thans een der vier oud-Ministers (Heemskerk, Coiijn, lal ma, Malefijt) te nemen, en dan ditmaal liefst Tal ma, daar diens petekindeken door I renba proeve in levensgevaar komt. Het is volkomen juist, dat hieruit niet volgt, dat daarom het distriet voor goed en vest anti revolutionair blijven moet. Dit kan men later zien, en dan zelfs be palen, dat wat nu feit wordt perse niet na 1917 nawerkt. Maar van tweeën één toch. Men toont óf de afgetreden Ministers niet meer te willen inkiezen, waar geen grond vcor bestaat, öf anders dient nu dan toch, nu de derde kans (R dam 1, R'datn III en Katwijk) openkomt, in dien geest te worden gehandeld*. ALBANIË. De eene sensationeele gebeurtenis in dit onrustige nieuwe rijk volgt op de andere. De vorige week stond men versteld over de gevangeneming en daarna verbanning van den invloedrijken Essad Pasja. Zateidag kwam de tijding, dat een groote revolutie was uitgebroken en dat de nieuwe vorst Wilhelm met vrouw en geD8 den moord op Mr. Ffout, werden ver langend tegemoet gezien door die meoschen (die men in alle standen aantreft) welke een ziekelijk genoegen hebben in zulke zaken. Io dit geval verhoogde het feit, dat een der beschuldigden een man van stand was, de algemoene belangstelling en de aristocratie van DubliD had nu eens iets om over te praten, terwijl zy hare vensters liet was- scben, eene heuglijke gebeurtenis, die over t algemeen veel te zelden plaats heeft en hare kanten overgordijnen op geen bloemen in de vensterbanken liet plaatsen, omdat de aristocratie vao Dublin met groote verachting neerziet op dat bevallig gebruik, dat elders zoozeer geliefd is. De reden hiervan zon moeilijk te vinden zijn bij eene bevolking, die zooveel schoonheidsgevoel heeft en daar bij zoozeer naar sentimentaliteit overhelt. Armoede( wordt aangewend als eene ver ontschuldiging voor bet sombere, kale uiter lijk onzer woningen, maar, wat doet men al niet veel voor een paar guldens, ja zelfs reeds voor enkele stuivers. In eenvondige huisjes in de voorstad, ja zelfs in de armoe dige buurten ziet men dikwijls ramen vol bloemen, maar de buizen der aristocratie maken zich niet schnldig aan beuzelingen. Hier en daar bevestigt eene uitzondering den regel, en men zegent den persoon, die op het denkbeeld komt de onverbiddelijke wette overtreden, die zegt: „Uw huis moet, kinderen was gevlucht op een Italiaansch oorlogschip Misurata*. Wij geven hieronder de volgende telegram men die de »N. R. Ct.« heeft ontvangen. Uit Durazzo wordt d. d. 24 Mei geseind De opstandelingen hebben vier Nederlandsche officieren gevangen genomen. Vertegenwoordigers der opstandelingen zijn te Durazzo aangekomen en hebben de Mbret te spreken gevraagd. Deze is, vergezeld van den generalen staf en den Italiaanschen admiraal Tripari, om half acht aan wal gegaan. Uit Weenen werd gisteren omtrent het Zaterdag in en bij Durazzo gebeurde aan het Berliner 1 ageblatt de volgende Oosten rij ksche lezing geseind, die nogal afwijkt van de Italiaansche. Het Weensche telegram luidt: De door de opstandelingen bedreigde bei's te Tirana hadden zich tot den prins om hulp gewend en deze zond een expeditie, die bestond uit gendarmen en nationalisten, welke men van wapens had voorzien. Zij werden echter onderweg door de opstandelingen verslagen. Een aantal van hen werd gevangen genomen, waaronder de Hollandsche kapitein Sar Vluchtelingen brachten de tijding naar Durazzo en toen bekend werd, dat de opstandelingen de stad tot op een half uur afstand waren genaderd, brak er een paniek uit. Men vreesde, dat het tusschen de opstandelingen en de Malissoren, die te Skoetari gekomen zjjn, tot gevechten zou komen, en vele buitenlanders vluchtten op Italiaansche en Oostenrijksche oorlogsschepen. Nu gaf men den vorst den raad zich zelf en zijn familie in veiligheid te brengen. Er werd ook geprobeerd om de Malissoren te bewegen op de schepen te gaan, aangezien de opstandelingen in getal verreweg de meerderheid waren en men ook een gevecht van confessioneelen aard wilde vermijden. De Malissoren weigerden echter de bewaking van het vorstelijk paleis prijs te geven. Zij verklaarden, dat zij naar Durazzo waren gekomen om dat te beschermen. Eerst nadat men hun zeide, dat de vorst bereid was zich met zijn 'amilie op een schip te begeven, stemden ook zij toe op een Oostenrijksch oorlogsschip te gaan, terwijl de vorst zich met zijn familie aan boord van het Italiaansche oorlogsschip Misurata begaf. Des middags verscheen aan boord van de Misurata de Nederlandsche kapitein Sar die door de wil het deftig zijn, er vuil en onvriendelijk uitzien", en door een handvol bloemen het oog van den voorbygauger aangenaam aan doen. Den tyd tusschen den herfsdag waarop Bryan die overwinning op MarceJle behaald had es den dag, waarom het verhoor een aanvang zou nemen, had het arme meisje grootendeels te bed doorgebracht in eene harde koorts, waaruit zy herrezen was, ster ker en kalmer van geest, maar lichamelijk doodzwak. Zoodra de crisis voorbjj was en zij niet meer Ijlde in die koorts, had zij op haar ziekbed reeds getuigenis afgelegd, de bezwarende getuigenis tegen Kilmorey, die, zij zoo gehoopt had, dat de dood haar zou hebben bespaard. Maar zij was niet gestorven, en na was het eenige, dat zy doeo koD. trachten weer sterk te worden en Bryan te helpen om zynen strijd te strijden tot aan het vreeselyk einde. Zij deed daartoe alles wat maar in hare macht was, opdat zij niet door zwakheid in zw(jm zon vallen bjj het verhoor en hem daardoor benadeelen, daar het den schyn zon hebben, alsof zjj zich van zyne schuld bewust was. In het begin van December nam het verboor eenen aanvang in het oude rechtsgebouw in Green Street, dat tusschen de armoedige straten en stegen aan de noordzijde van da stad ligt. Voordat de beurt aan Kilmorey kwam, werden twee Fenians vermoord, beiden BH VOLKSBLAD DE ADMIÜISTRATIE. NAAK HET EnGELSCH VAN 700 - 750 - 800 - 850 - 900 950 .1000 1050 .1100 1150 1200 1250 1300 1350 1400 1450 - 750, - 800, - 850, - 900, - 950, -1000, -1050, -1100, -1150, -1200, - 1250, -1300, - 1350, - 1400, -1450, -1500, 2.- - 2,75 - 3,50 - 4.25 5, - 5,75 - 6,50 - 7,*5 - 8,- - 8.75 - 9,50 -10,25 -11,— -12,- -13,— - 14.—

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1