Cc# ccrlijHc bekentenis. UIT onze omgF™ö~~ Loop der bevolking le Ter Neuzen. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. moet zijn ingediend, dat deze kwestie regelt. Nadat dr. Bos en mr. Troelstra hadden be pleit, dat zij zich dus tot niets bonden, wat den inhoud van dit wetsontwerp betreft, werd het amendement aangenomen. De gewichtigste beslissing viel 's middags. Zij stelde een nieuw artikel 102a voor, strek kende aan de gemeentebesturen de bevoegdheid te verleenen, kosteloos in age te nemen van de kohieren van aanslagen in de Rijksinkom stenbelasting. Bovendien mogen zij schriftelijk den betrokken rijksambtenaar inlichtingen vragen nopens de bestanddeelen van het ver mogen van eenig belastingplichtige. Mr. Borgesius had er nog een oogenblik aan getwijfeld of dit amendement wel toelaat baar was en of het eigelijk niet in een wij ziging van de gemeentewet thuis behooren. Doch hij streek de hand over het hart. Ge lukkig maar Immers een wijziging van de gemeentewet komt er in afzienbaren tijd niet en alleen door de voorgestelde bepaling zullen de ge meenten heel wat belastingontduikers tot hun plicht kunnen brengen. De heer De Stuers verzette zich fel tegen het voorstel. Deze Hoogedelgestrenge is al eens op zijn vingers getikt door de Haagsche controleurs en hij was dus zeker niet de eerstgeroepene om zoo fel te protesteeren. Jhr. van Nispen (Rhenen) wilde niets weten van het ter kennis brengen der vermogens- bestanddeelen. Hij deelde mede, dat de be- lastingrechecheurs vaak relaties aanknoopen met diverse dienstmaagden en dan op de belastingschuldigen het „knijp- en piepsy steem" toepassen. Lachend vroeg men elkaar in de Kamer, wie er nu knepen en wie er piepten De heer Gerritson wilde de zaak anders regelen dan de Commissie van Rapporteurs. Echter zonder succes. Alle amendementen en subamendementen werden verworpen en het voorstel der Com missie van Rapporteurs met 46 tegen 5 stemmen aangenomen. In de vergadering van den Raad der ge meente Midwolda zei één der leden »lk wil hier ronduit verklaren, dat ik eigenlijk blij was, dat de verkiezingen het vorige jaar zoo afliepen, dat minister Talma moest aftreden. Immers, daarmee was tevens zijne geheele rompslomp van zoogenaamde sociale wetgeving van de baan. Dat wil nu niet zeggen, dat ik sympathiseer met de plannen van minister Treub. Daar moet ik ook niets van hebben. Ik ben en blijf altijd een groote voorstander van Staatspensioen. Deze spreker was de anti-revolutionaire heer O. Knottnerus, landbouwer en Oud-lid van de Frov. Staten. Als een der anti-rev. voormannen aldus ronduit partij kiest voor het Staatspensioen, dan mag men gerust aannemen, dat de anti- rev. kleine luyden niet minder sterke voor standers er van zijn. De heer W. F. Meijer, tweede luite nant der artillerie alhier, is met ingang van 1 Juli a.s. verplaatst naar Brielle. Woensdag werd in de vergadering van stembevoegde ingelanden van den Vloos wijkpolder benoemd tot ontvanger-griffier de heer Joh. Scheele alhier, zulks inplaats van den heer J. Schalk, aan wien op zijn verzoek eervcl ontslag was verleend. Al lokte het heerlijke weder meer tot eene wandeling naar buiten dan tot be zichtiging van eene tentoonstelling binnenshuis, toch brachten heel wat belangstellenden een bezoek aan het Vereenigingsgebouw der Ver- eenigde Handwerkslieden in de Donze- Visserstraat. Zooals ieder jaar met Hemelvaartsdag wordt elk in de gelegenheid gesteld zich te over- lucbt niet meer te mogeD inademen, aan zijne liefde ontrokt te worden, uit hare oogen ge- gebannen, doof voor hare stem voor eeuwig buiten haar bereik, geen antwoord op haar roepen, de eerste teug uit den beker van het genot te hebben geproefd en zich dan dien beker te zien ontrukken dat alles was het sterven voor hem en niet het toetrekken van het onteerend koord, of de strijd der natuur als de geest het lichaam verlaat. Eu wat was het leven, dat hy onwaardig geacht werd langer te behouden, anders dan dealgemeene gave, die zelfs het nietigs schepsel, dat zich in de zon bewoog, geschonken was? Leven vrijheid, de vlieg die door de kleine ope ning in den muur boven zjjn hoofd naar biDnen gonsde, en weer naar buiten vloog had beide. (Wordt vervolgd) tuigen van de vorderingen op teekengebied dcor de leerlingen gemaakt. In de eene zaal was het werk der eerste twee leerjaren geëtaleerd. Dit waren proeven van handteekenen, waaronder veel verscheiden heid viel te constateeren. Vele fraai afge werkte teekeningen waien hier aanwezig. Eene zeer ruime collectie van teekeningen op bouwkundig gebied bevatte de andere zaal. Groote vooruitgang viel waar te nemen. Toen de Directeur, de heer Ejjke om 5 uur de tentoonstelling sloot, sprak hij met groote waardeering over den geleverden arbeid, dankte particulieren en gemeenten voor den ondervonden steun, maar wees er tevens op, dat meerdere hulp noodig is, een ieder op wekkende als contribuant tot de vereeniging toe te trpden. Na een woord van dank aan de verschillende lesgevers overhandigde hij met een toepasse lijk woord de aan de prijswinners toegedachte prijzen. Voor het le leerjaar viel de eerste prijs, een teekenhaak ten deel aan D. Bedet, de tweede, 2 driehoeken, aan B. Elve, de derde een vernikkeld stalen liniaal aan K. Molegraaf. Van het 2e leerjaar ontving J. van Breen den eerste prijs, 2 stopmessen en Chr. Allaart den tweede, een driehoek van celluloid. In het 3e leerjaar werd de eerste prijs, een zaag, toegekend aan J. Molegraaf en de tweede, een blokschaaf aan A. P. de Doelder. J. Reinhoud bekwam den eenigen prijs bij het 4e leerjaar, een waterpas. In de voortgezette 4e klasse werden twee prijzen uitgereikt n.l. aan E. Guillet een groote schaar, noodig bij het behangen en aan P. Nieuwelink de 2e prijs, een troffel. De Christelijke Werkliedenvereeniging houdt hare tentoonstelling van in den winter- cursus gemaakte teekeningen tegenwoordig ook op Hemelvaartsdag. Deze wordt gehouden in het gebouw in de 2e Verbindingsstraat. Ook hier was heel wat geleverden arbeid te zien, waaronder op het gebied van hand teekenen een aantal goed afgewerkte teeke ningen. Wat bouwkundig teekenen betreft, leek ons de oogst wat klein. Er waren tenminste niet veel teekeningen in dit genre ter bezichtiging gehangen. Den besten teekenaars waren prijzen toe gekend, Een aantal bezoekers maakten van de gelegenheid tot zien gebruik. - Er viel met Hemelvaartsdag, die dit jaar vrij algemeen gevierd werd, heel wat te genieten. Behalve de twee gewone tentoonstellingen op teekengebied, kreeg men een tweetal muziek- uijtvoeriugen te genieten. Het bleek duidelijk aan het publiek, dat dit ten zeerste in den smaak viel. Het weder werkte ten zeerste mede, om beide concerten uitmuntend te doen slagen. Van half twaalf tot één uur gaf het sym- phonie orkest een welgeslaagde matinée. Al was het bezoek niet zoo druk als 's avonds, de aanwezigheid van vele hoorders vooral in den tijd vóór half een, bewees wel, hoe zoo'n morgenconcert op prijs gesteld wordt. Tijdens dit concert moest nog iemand uit de omstanders weggeleid worden, daar bij door de hitte bezwijmde. Des avonds om 8 uur traden de Vereenigde Werklieden op met een mooi programma, dat uitnemend werd vertolkt. Het was een zeldzaam prachtige avond, geheel tegenovergesteld aan dien van 30 April. Het bezoek aan het Marktplein was buiten gewoon groot, terwijl uit de naburige café's zich velen voor het open raam verlustigden in de vèr klinkende tonen. Dat men in Ter Neuzen een goed coïteert waard is, werd opnieuw bewezen, door de stille aandacht waarmede de uitvoering van ieder nummer gevolgd werd. Menigeen is dan ook heengegaan met de gedachte, dat we nog dikwijls op zulke concerten mogen vergast worden. In de Dinsdag te Axel gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Beoosten blij Benoorden" werd gekozen als gezworene de heer F. Dekker F;z., inplaats van den heer K. de Feijter, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. De begrooting 1914/15 werd goedgekeurd jn ontvang en uitgaaf op f 15.760.07* met een post van onvoorziene uitgave van f 65.2ij6. Het salaris van den dijkgraaf werd verhoogd van f56 op 75. Het dijkgeschot werd vast gesteld op f7, f6, f5,'f4, f3, f2 en fl per H. A. Dinsdag zijn te Schoondijke als can- didaten voor den raad gesteld, in de vacature J. Leenhouts, de heeren P. M. Contant (a.-r.) J. A. Cransberg, J. van Lare en J. M. Risseeuw, allen vrijzinnig. De stemming heeft plaats 29 Mei a.s. Ds. P. Crul te Ten Boer heeft toe zegging van beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te Biervliet. In de week van 13 tot en met 19 Mei kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van roodvonk te Hontenisse en te Vlissingen, en 1 geval van diphteritis te Hulst. Bij de politie te Vlissingen is aangifte gedaan van diefstal van koper ten nadeele van den prov. stoombootdienst. Als verdacht hiervan is door de politie aangehouden een 16-jarige jongen, die zich reeds meermalen aan diefstal had schuldig gemaakt. Bij onder zoek is gebleken dat hij een medeplichtige had, oud 18 jaar, die eveneens is gearresteerd terwijl ten slotte aan het licht kwam, dat zij het gestolen koper aan een opkooper te Mid delburg hadden verkocht, die hen tot den diefstal had aangezet, waarom hij mede is aangehouden en bij de politie alhier in be waring is gesteld. In den loop van deze week hebben zich alhier gevestigd W. C. Hamelink, varensgezel, Walraven- straat 8 van Nijmegen. G. G. M. Bogers, pastoor, Korte Kerkstraat 22 van Bergen op Zoom. J. F. Bclleman. bakkersknecht, Donze-Visserstraat 118 van Katwijk. E. M. van Goethem, dienstbode, Heerengracht 3 van St. Jansteen. J. M. Cense, onderwijzer, 2e Kortestraat 9 van Middelburg. K. Boersema, agent van politie. Donze-Visserstr. 81 van Groningen. P. Crombeen, land- houwerskneeht, Q 185 van Boschkapelle. J. 't Gilde, herbergier, P. 50 van Hoek. F. Dieleman, bakkersknecht, O 115 van Goes. A. Dees, onderwijzer, Dijkstraat 31 van Middelburg. R. M. Óbrie, dienstbode, Q 237 van Westdorpe. Vertrokken zijn W. C. Hamelink, varensgezel, Walraven- straat 8 naar Rotterdam. A. Verpoorten, koewachter, Q 114 naar Hoek. J. Verplakke, dienstbode, Markt 2 naar Goes. A. Koole, arbeider, P 77 naar Hoek. M. Hamelink, dienstbode, P 26 naar Hoek. M. Dorleyn, strijkster, van Bovenstraat 1 naar O. en W. Souburg. K. de Blaey, landbouwersknecht, O 6 naar Hoek. J. A. Frederiksen, dienst bode, O 123 naar Zaamslag.J. B. Standaert, zonder beroep, Noordstraat 50 naar Grave. A. de Ridder, koewachter, Dekkerstraat 42 naar Zaamslag. K. Speetjens, kantoor bediende, Zandstraat 1 naar Helmond. A. C. Bracke, slagersknecht, Q 182 naar Graauw. Zondag '24 Mei 1914. Arrondisseinents-Reelitbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Mei de volgende vonnissen uitgesproken lo. P. M., oud 27 j.. werkman te Ter Neuzen 2o. A. V., oud 32 j„ werkman te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, zijn wegens diefstal ieder veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. W. de J., oud 27 j., koopman te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, is wegens heling veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. P. v. d. H., oud 37 j„ timmerman te Sas van Gent, is wegens diefstal veroordeeld tot ƒ10 boete of 10 dagen hechtenis. G. A. L. v. O., oud 23 jslagersknecht te Hulst, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar en beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. (Eisch idem). Th. de C., oud 26 j werkman te Aarden burg, is wegens niet voldaan aan het bevel van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. A. G., oud 25 j., arbeider te Koewacht, beklaagd van bedreiging met zware mishande ling. Moordaanslag. Dinsdagavond laat is de rechercheur van politie Blondé op den hoek van de Haagsche- straat en de Gentschestraat te Scbeveningen bewusteloos gevonden met een messteek in de borst, die is afgestuit op het borstbeen, en een wond aan het hoofd, blijkbaar toegebracht met een zwaar voorwerp. De verwonde is buiten levensgevaar hij heeft nog geen inlich tingen kunnen geven. Men denkt aan een wraakneming. Nader meldt men hieromtrent De rechercheur weid gevonden door eeu ch.uffeur, die onmiddellijk de politie waar schuwde. Deze telefoneerde den eerste-hulp- dienst, welke hem per auto overbracht naar het Gemeenteziekenhuis. In den loop van den nacht is Blondé tot bewustzijn gekomen, maar hij kon nog geen geregeld relaas doen van hetgeen wbs voor gevallen. Men heeft dicht bij de plaats, waar B. bewusteloos werd aangetroffen, een revolver gevonden, die herkend is als de dienstrevolver van den recberche'ur, waarom vermoed wordt, dat Blondé, onverwacht aangevallen, nog zija revolver getrokken heeft, maar dien niet meer he-'tt kunnen afvuren. Op de plaats van bet misdrjjf was 's morgens ïeeds vroeg de politie bezig met het doen van onderzoek naar mogelijke sporen. Aanranding. De 20-jarige korporaal Brouwer van het 3e regiment huzaren te 's-Gravenhage werd Dins dagavond te ongeveer 9 uur, naar hij mede deelde, terwijl hij inet zijn meisje wandelde in de Boschjes van Poot, plotseling aangerand door een onbekend persoon met een half mas ker voor en een revolver in de hand. Deze per soon zou van den korperaal geld geëischt heb ben, den toen deze weigerde hem ditjte geven en zjjn sabel trok, een paar schoten met de revolver op den militair gelost hebben waar- vhd één schot miste, terwijl het andere den korporaal door diens laars in den linker enkel trof, doch niet ernstig verwondde. Toen de korperaal daarna met zjjn sabel naar den on bekende sloeg, zou deze jjlings 'de vlocht heb ben genomen. Aanvariug. In de Koningshaven te Fejjenoord had gister middag een aanvaring plaats tusschen het Rjjnschip »Margo«, geleden met staven jjzer, schipper A. J. Hoorn, welk schip de binnen haven uitgesleept, en het Rjjnschip »Anna Geertrude*. De »Margo« werd midscheeps ge troffen en zonk weldra. De opvarende schipper met vrouw en knecht, benevens twee honden werden met een roeiboot gered. De »Antia Geertrudec bekwam averjj aan den voorsteven doch bleef drjjvende. Een Pechdag. 't Was op een laten, kouden avond, dat John Bedier na een „ongelukkigen" dag te heoben gehad, naar huis een donker zol derkamertje ging, dat hjj voor een hééle week had gehuurd van moeder Lapour, voor de som van zes stuiver. Drommels! zeide hjj, een beroerde dag. Drie stuivers gebeurd. Sinds weken niet zoo beleefd. Concurrentie krijg ik, ja, ja, nou begrjjp ik eerst wat concurrentie is. Langzaam liep hjj voort, stil in zichzelf mompelend. Na een half uur geloopen te hebben, stootte hjj zijn voet plotseling tegen iets zachts. Eerst wilde hjj doorloopen. Hjj had immers al zoo vaak gedaeht, ge hoopt. Maar, dacht hjj, je kan nooit weten Hjj bukte zich en raapte het voorwerp uit de modder op. Natuurlijk een strop, mompelde hjj wjjlui vinden immers nooit iets goeds! Hij ging onder een gaslantaarn staan en bekeek het gevondene met alle aandacht. 's Jonge John, sprak hjj half luid, nou ben je ineens een geluksvogel geworden Het was een prachtige, bruin leeren porte- feuille. John deed haar open en vond in de vakjes vjjftien biljetten van duizend francs- j Geluksvogel! herhaalde hjj. En nadenkend ging hjj voort: 't Is toch een mirakel: de een loopt met vjjftien biljetten van duizend francs in den zak en de ander met drie stui vers, 'sjonge 'sjonge. Hjj sloot de portefeuille en bromde in zich zelf: Gek, toen ik me daar net geluksvogel noemde, stonjj ineens de geest van moeder voor me en ik hoorde haar net als toen ze op het eind lag, zeggenJohn, blijf altjjd eerljjk Werktuigelijk bekeek hjj nogmaals de por tefeuille in zijn bevende vingers en plotseling sprak hjj luid: 't ls wat moois! Een reuzen- pechdag. Den heelen dag gesjouwd en gebe- Sluiskil Hulst. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorin. 9'/2 u., dhr. L. Dek en nam. 2 u., Ds. A. Timmerman Doopsbediening. Woensdag 27 Mei nam. 3'/4 u., Ds. A. Timmerman. Huwelijksinzegening. Nam. 2 u., dhr, L. Dek. Voorm. 9'/s u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en ü'/2 u., dhr. R. Kok van Ierseke. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51/. u., Ds. L. Ilubrechtse van 's Gravenpolder. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan Ter Neuzen. Nam. ö'/2 u. Evangelisatie.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2