Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Jtrt oordcel Van een Indisch Sociaal-Democraat. Koe wen iemand een beentje licht. DRANKWET. MILITIE TE LAMP. Onderzoek van Verlofgangers. No. 2472. Zaterdag 16 Mei 1914. 25e Jaargang OJtfZE OOST. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 sent; elke rege] meer 10 cent. B\j abonnement aanmerkelijk ver minderd t ar iel. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant Tersch^jpt eikep e„ a t e r (1 a g m O I- g bjj~den ïjitgbver M~DE~JQN'jK. t„ Ter N.n.... Ter Neuzen, 13 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd,- J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. c. t- Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen Men kent de geschiedenis van de drie geïnterneerden, Douwes Dekker en de twee inlanders Tjipto en Soewardie. Zij werden in Indië uitgewezen, omdat hunne handelingen gevaar opleverden voor ons gouvernement. lot dier Indiërs aan en er werd met hen geconfereerd, waarvan de bekende verklaring der drie geïnterneerden het gevolg was Veel pleizier heelt de S. D. A. P. van het drietal, waarin ze blijkbaar partijgenooten zag niet gehad. Zelfs ontstond de tegenstrijdigheid in de verklaringen der Indiërs en die der S. D. A. P. hier te lande. Het bekwame lid der S. D. A. P. de heer Van Kol, die Indië en de toestanden aldaar kent als geen ander lid der S. D. A. P. alhier, sympathiseerde niet met dit drietal en was van oordeel, dat, wat de Indische regee- ring gedaan had geene afkeuring verdiende. Voor dit oordeel ontving de heer Van Kol de grofste beleedigingen namens het drietal, terwijl zijne partij, de S. D. A P. op haar laatste congres de houding van den heer Van Kol^ aan eene scherpe critiek onderwierp. Volgens ons oordeel had de heer Van Kol van den beginne af gelijk en de S. D. A. P. heeft zich met hare sympathie voor het drie tal leelijk vergaloppeerd. Dit blijkt ten duidelijkste uit de wijze, waarop de Indische leden der S. D. A. P. over de geïnterneerden schrijven. De Expres" had geschreven, dat zoo de heer Van Kol al niet met de S. D. A. P., dan toch de S. D. A. P. met Van Kol gebroken had. Dit „breken aldus het (Indische) Nieuws van den Dag zou dan gebeurd zijn terwille van het snuggere drietal „Indiërs'', dat door cugens (Tjipto en Douwes Dekker) en ge- meene scheldwoorden (Soewardi) in minder dan geen tijd elk mensch met gezond verstand, ook al heeft hij geen kennis van Indische toestanden, ginds in het moederland van zich heeft vervreemd. Een Sociaal-Democraat, die zich B. teekent, schrijft aan de radactie van de Expres in het „Soer. Handelsblad", een antwoord, dat raak is. De heer B. schrijft o.a. „Laat 't de „Expres" gezegd zijn: als de S. D. A. P. met Van Kol moet breken wegens diens antipathie jegens de 1. P. (Indische arty) en haar leiders, dan valt er hier op Java voor de S. D. A. P. met vele, ja ik denk, met de meeste harer leden en geest verwanten, te breken. „Als Sociaal-Democraat zou ik gaarne hier eens ronduit verklaren en ik geloof dit uit naam van de meesten mijner partijgenoo ten hier te mogen doen, dat d'e I. P„ haar leiders na haar actie al zeer weinig den' steun van een soc.-dem. verdienen. Die actie had niets met socialisme uit te staan, met den strijd tusschen kapitaal en arbeid. Die actie was een winderige, fantastische, opgebla zen chauvinistische, nationalistische beweging. „Al begrijpen wij *t volkomen van men- schen, die Indië en zijn bevolking niet ken nen, wij betreuren het zeer, dat de Holland- sche soc.-dem. zich zoo door 't uitgeweken drietal „in de luren hebben laten leggen". „Zoodat ik maar zeggen wil, dat de inter- neering van de drie I. P. leiders ook van soc.-dem. standpunt, m. i. een goede, ver standige noodzakelijke maatregel is geweest, die vooralsnog niet ongedaan dient gemaakt te worden." Ziedaar het oordeel van een socialist, die in Indië zelf woont en met Indische toestan den vertrouwd is. Wij willen hieraan toevoegen, dat het ons genoegen deed, toen het lid der 3. D. A. P„ liet Kamerlid Schaper, wel eene der sympa thiekste figuren hier te lande, een scherp protest deed hooren, toen de geïnterneerden op vischmarktmanier den heer Van Kol hoonden en beleedigden. Het is toch een looze tactiek, die de Stan daard er op na houdt. Eerst getuigde het blad quasi-eerlijk, dat de anti-rev. zich natuurlijk aan het electorale accooni zouden houden, maar het voegde er onmiddellijk bij, dat de vacature, die te Kat wijk zou ontstaan, geene toevalligemaar eene gewilde was. Daarmede schafte het blad zich onmiddellijk en ook voor de A.-R. partij ruimte van beweging. De verplichting tot steun van eer. C.-H. candidaat voelden de lezers van de Standaard zich reeds ontzinken, ondanks het electoraal accoord. Later schreef het blad >In Rotterdam III heeft men 0. i. een ver zuim begaan, met niet Talma (A.-R.i te can- dideeren. »ln Rotterdam I heeft|men nogmaals verzuimd een der afgetreden Ministers candidaat te stellen. >En zie nu Katwijk. »Men noemt dr. de Visser, men noemt den heer Snoeck Henkemans (beide C.-H., red.), maar zwijgt weer van de afgetredenen.' at ligt hieraan nu anders ten grondslag, dan dat men Katwijk als een C.-H. district beschouwt en daarom van een A.-R. of R.-K. candidaat zelfs niet rept. >Eigenlijk hebben we nu zes oud-Ministers in petto. Vier Antirevolutionaire: Heemskerk, Colijn, 1 alma en De Waal Malefijt. En daarnaast twee Roomsch-KatholiekeRegout en Kolk man. »Zou 't nu niet zaak zijn, een van deze zes heeren vóór te laten gaan Eerst heeft de Standaard het dus daarheen trachten te leiden, dat de Provinc. Staten van Gelderland tot lid der Eerste Kamer noch het Kamerlid voor Apeldoorn, noch het Ka merlid voor Katwijk, noch, mogen wij zeggen, een ander C.-H. kozer. Nu bet Tweede Kamerlid voor Katwijk tot I'd der Eerste Kamer gekozen is, probeert het blad den Katwijkschen Tweede Kamerzetel aan de A.-R. te brengen. Daartoe moest eerst gewezen op de gewild ontstane vacature en daarna schuift het de oud-Ministers voorop, zeer behendig de namen der twee Katholieken hierbij niet vergetend. Zooiets kan effect doen bij de sterkste coalitiegroep. En zoo zou op looze wjjze het doel, Katwijk aan de A.-R„ bereikt worden. ,De kiesvereeniging stelde, zooals bekend, dr. De Visser candidaat. Deze moet evenwel in zijne canditatuur nog niet bewilligd hebben, wat niemand na lezing der Standaardartikelen behoeft te ver wonderen. De aanslag op controleur Hamerster. Aan een schrijven uit Bandjermasin aan het >Soer. Hbl.« ontleenen wij dat de resident, teruggekeerd van Amoentai, zeer ontstemd was over het optreden tegen de familie van den aanrander van controleur Hamerster, die volgens den berichtgever den aanslag nog wel zou hebben geprovoceerd. De meeste familieleden van den dader werden dadelijk na den aanslag gearresteerd en in het gevang gebrachtop wiens bevel dat geschiedde weet ik niet; 's mans geheele huis werd met den grond gelijk gemaakt, zyn barang, al zijn hebben en houden en dat van zijn familieleden finaal vernield, kasten en bedden kort en klein geslagen. De resident is woedend, en niet zonder reden, over deze handelwijzehij heeft dan ook dadelijk order gegeven, allen direct in vrijheid te stellen en het huis op kosten van het gouvernement weder op te bouwen. Dat dit muisje nog een staartje zal hebben, daar kan men van overtuigd zijn. Het treft dan ook bijzonder dat juist de rechter-commissaris, mr. Loth, zich hier bevindt. TER MIZEMI VOLKSBLAD. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van de inge zetenen dat door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 17 April 1914, ter uitvoering van artikel 2, sub. 2e der verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon, vastgesteld by besluit der Staten van Zeeland van 22 Novem ber 1912, goedgekeurd b(j Koninklijk besluit van 1< Januari 1913, no 19, de grenzen van de be bouwde kommen dezer gemeente z(jn vastgesteld als is aangegeven op den bij bovengenoemd besluit behoorenden staat waarvan het uittreksel ter secre tarie ter inzage is nedergelegd. Ter Neuzen, den 15 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37 in verband met artikel' 14, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat by hen is ingekomen een verzoekschrift om Everlof tot den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank van WILLEM DE BOKX, werkman wonende te Ter Neuzen in het linkervoorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 42 en gelegen aan den .oaandijk. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof sonriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren mbrengen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN uiaakt bekend, dat het onderzoek van de in het verlofgsngera- register dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der Militie te land zal worde-» gehouden te Ter Neuzen op de gewone plaats, op Zaterdag den 13 juni 1914, des namiddags te 2,30 ure. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deelge nomen door hen, die hunne eerste-oefening nog niet hebben volbraehf, en voorts niet door: a. de verlofgangers, die in het ioopende jaar vóór den dag hierboven als dag van onderzoek aan gegeven, in werkelijken dienst zijn geweest nit anderen hoofde dan voor straf b. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het Ioopende jaar voor herhalingsoefeningen in werke lijken dienst te komen de verlofgangers, die bestemd zijn om met 1 Augustus van het Ioopende jaar naar de Land weer over te gaan de verlofgangers, aan wie vergunning is verleend tot uitoefening van de zeevaart of de zeevisscherij buitenslands of tot verblijf in het buitenland en aan wie hetzij gelijktijdig met die vergunning hetzij in verband daarmede later afzonderlijk' vrijstelling van het onderzoek is verleend, dan' wel is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van het Ioopende jaar te ondergaan de verlofgangers, aan wie ter zake van de uit oefening van hun beroep of bedrjjf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden vergunning is verleend het onderzoek in een der hiervoren onder d genoemde maanden te ondergaan de verlofgangers, die in het genot zijn van ont heffing van den werkelijken dienst de adspirant-militie-officierenen de verlofgangers van de Exploitatie-Compagnie der Spoorwegafdeeling van het Regement Genie troepen. Daarentegen moeten aan het onderzoek wèl deel nemen de verlofgangers, die in het Ioopende jaar voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zouden moeten komen, doch wien vóór 1 Juni dezes jaars door den Minister van Oorlog uitstel van opkomst voor die oefeningen is verleend tot het volgende jaar. Uiteraard geldt deze bepaling niet voor de verlof gangers, wien nit anderen hoofde, bijv. in verband met bun verblijf in het buitenland, vrijstelling van het onderzoek is, of alsoog wordt verleend. De verlofgangers, aan wie het vorig jaar uitstel van opkomst voor herhalingsoefeningen werd verleend tot m het Ioopende jaar, en die in verband daarmede in dit jaar reeds voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst zijn geweest of alsnog voor herhalingsoefeningen moeten opkomen, behoeven aan het onderzoek NIET deel te nemen. d. 9- h. De verlofganger uioet bij dit onderzoek verschijnen in uniform gekleed en voorzien rvan de tot zijne voorgeschreven uitrusting verder beboerende kleeding- en uitrustingstukken b. van de wapenen het ledergoed, de reglementen en dienstvoorschriften hem uitgereikt c. van zijn zakboekje en van zijn verlofpas-, De verlofganger staat niet alleen gedurende den lijd, dien het onderzoek duurt, maar ook voor zoolang hij ter gelegeuheid van het onderzoek in uniform gekleed is, onder de bevelen van den Militie-commissaris, zoodat indien hij, ongeregeld heden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, hetzij bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onder zoek of bij het naar huis keeren, te dier zake znl'en worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgs volk te lande. Een arrest van een dag tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, of een kwar tierarrest van een dag tot zes dagen, te onder gaan in eene kazerne, kan door den Militie-com missaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige leden niet voorzien is van al de biervoren ver melde voorwerpen 3o. die de hiervoren vermelde voorwerpen bij het onderzoek niet alle in den vereisehten staat vertoont *0. dis een of meer van de hiervoren vermeiue voorwerpoD, aan een ander toebehoorende als de zijne vertoont; Is den verlofganger ter zake van het ondersoek kwartierarrest opgelegd, dan wordt hij tot bet onder gaan van die straf in werkelijken dieosr geroepen. Onverminderd de hiervoren genoemde straf is de verlofganger, die zieb schuldig maakt aan eén der teiteo, daarbij onder lo. tot 4o. genoemd verplicht om op een nader te bepalen rijd en plaats voor den Militieeommissaris te verschijnen of opnieuw te verschijnen tot het ondergaan van een onderzoek. 7nwffiof?M?er' die' °PKeroepen voor dit ONDER ZOEK daarbij met verschijnt ot, daarbij verschenen zijnde, zich schuidig raakt aan e«n der feiten hiervorenonder 2o.-4<\ vermeld, wordt in werkelijken' dienst geroepen of gehouden voor den tijd van ten hoogste twee maanden. De duur van dezen werkelijken dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproepine voor den werkelijken dienst, wordt, na daartoe door den Minister van Oorlog te verstrekken last als deserteur afgevoerd en luhandeld. Nog worden de verlofgangers opmerkzaam gemaakt dat het met ontvangen van eene bijzondere kennis geving hen niet ontheft van hunne verplichting to'- deelnommg aan hot onderzoek, maar dat deze opent bare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bewij- geldf, dat de verlofganger behoorlijk is opgerocpens Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan het onderzoek mochten verhinderen, dient daarvan zoodra m o g e I IJ k ter Geuieente-Secretarie te worden overgelegd eone gelegaliseerde geneeskundige ver klaring, welke op ongezegeld papier kan wordeo gesteld. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Militiecommissaris van zijn Distriet te richten en met redenen omkleed verzoek wordeB vergund, het onderzoek in eene andere gemeente des Rijns te ondergaan. Het verzoekschrift moet tijdig gefrankeerd worden toogezonden. Maakt een verlofganger aan wien eene zoodanige vergunning ié verleend, daarvan geen gebrnik, dan wordt deze geacht niet to zijn verleend. Ter Neuzen, den 16 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd J. HUIZINGA. 1 tDj S' P' in ons land trok zick het

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1