UIT Om OMGEVING. II. Ingekomen stukken n. Jaarverslag der vereeniging Ambacht school voor Hulst en Omstreken over 1913. b. Brief van Ged. Staten met toezending van het goedgekeurd kohier van den Hoofd. Omslag 1914. c. Brief van Ged. Staten met bericht van goedkeuring van het raadsbesluit, betreffende vermindering van den omvang van het onder wijs aan de school voor M.U.L.O. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. cL. Adres van A. de Witte, bakker, wonende aan de Dijkstraat te Ter Neuzen, waarbjj adressant verzoekt een strook erfpachts grond, dat in 1920 afloopt, tegelijk te doen afloopen met de overige groud van zijn huis die met 1915 afloopt, op dezelfde voorwaarden als die thans ziju vastgesteld. In handen gesteld van de Commissie van erfpacht. e. Adres van P. Millenaar, klompenmaker, Dijkstraat te Ter Neuzen, waarbij adressant verzoekt hem het recht van uitgaDgweg van zijn perceel te willen verleenen over een ge meentegang, daarachter gelegen, naar het straatje Achterom Eveneens gesteld in handen van de Commissie van Erfpacht. Wijziging geraeentebegrooting 1913 door af- en overschrijving. Goedgekeurd. g. Een adres van den heer B. J. Krjjgsman, leeraar in het boekhouden en staatsweten schappen aan de H. B. S. alhier waarbij adressant schrijft: Gelet op het verhandelde in Uwe vergadering van den 12de November 1913, naar aanleiding van het verzoek van den heer J. Adriaanse om voor een van hem uitgaanden cursus in boekhouden, enz. te mogen gebruik maken van een gemeente-lokaal, waarbij het duidelijk werd, dat Uw college het Handelsondeiwijs niet onverschillig is dat voor het gehalte van het onderwijs het beter is, dat dit uitgaat of van de Gemeente, of van eene particuliere vereenigiog niet van een enkel persoon dat het Handelsonderwijs niet gesplitst mag worden gegeven, doch dat het onderwijs in Boekhouden, Handelsrekenen, Recht en kennis, gepaard moet gaan met het onderwijs in Handelsaardrijkskunde, Geschiedenis, Corres pondentie in één of meer talen, Stenografie en Machineschrijven, dat de kosten van eene Handels-avondschool slechts zeer gering zijn dat een Handels-avondschool nooit als con- curreerende instelling van de H. B. S. met 5-jarigen cursus kan worden beschouwd, doch veel meer de positie van de H. B. S. versterkt Redenen waarom adressant verzoekt, lettende on het groote belang der gemeente bij den handel, het handelsonderwijs wal te willen bevorderen. De Voorz. deelt hieromtrent mede, dat dit adres is doorgezonden naar die Commissies, die er mede te maken hebben. B. en W. hebben het adres eveneens besproken en kwamen toen naar aanleiding van de adviezen en be sprekingen tot de slotsom, dat weliswaar een handelsschool voor de gemeente van algemeen belang is, maar dat die niet op een, twee, drie kan worden opgericht, en besloten daarom deze zaak te rekken tot de ti* er meer voor geschikt is, want dat het niet wenscheljjk is, nu reeds een tweede operatie op de gemeente toe te passen. De heer Krijgsman wil echter van den Raad een uitspraak in dezen. De heer Moggré moet toch opmerken, dat er voor de gemeente in een goede handels school veel gelegen is. Hij vraagt of B. en W. bereid zijn een onderzoek te doen en die zaak niet te laten rusten maar voort te zetten De heer D. Scheele zegt, dat het een feit is dat een handelsschool voor den middenstand van groot belang is. Ook hij vindt het beter, dat zulks van een particuliere vereeniging uitgaat dan van een persoon. Hij gelooft dat de kosten betrekkelijk gering zijn. De Voorz. antwoordt, dat B. en W. bereid zijn deze zaak voort lezetten eb te onderzoeken. De heer Moggré stelt voor het adres aan te houden en aan B. en W. op te dragen een onderzoek in te stellen. Z. h. st. wordt daartoe besloten. h. Adres van de dames L. J. J. en J. L. de Smidt, waarbij zij den Raad verzoeken in zake erfpacht het woonhuis te berekenen naar den vastgestelden canon voor de Nieuwstraat en den tuin naar die van den Roeiersgang. Wordt in handen gesteld van de Commissie voor Erfpacht. i. Brief van de Commissie van voorbe reiding voor de stichting eener Electr. Centrale in Zeeuwsch-Vlaanderen waarbjj verzocht wordt rnede te werken om aan de Regeering te ver zoeken aan de Association Coöperatieve Zé- iandaise de Carbonisation te Sluiskil concessie te verleenen. De Voorz. deelt mede, dat het voor deze streek het raadzaamst is een afwachtende houding aan te nemen, waarom hjj voorstelt het adres voor kennisgeving aan te nemen. Daartoe wordt z. h. st. besloten. III. Adres van den heer A. P. de Vos om verhooging van jaarwedde. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. voor stellen de verordening op de jaarwedden der beambten zoodanig te wijzigen, dat voor den ambtenaar De Vos, de korting van het trak tement als ambtenaar van den burgerlijken stand wordt ingetrokken. Daardoor zal zijn traktement met 120 worden verhoogd. De heer D. Scheele vraagt hoe het komt, dat B. en W. nu maar dadelijk zoo'n diepe hap doen en merkt op, dat als het zoo moet gaan, er vele andere ambtenaren ook zullen komen. Hij zou voor de meerdere uren, die gewerkt zijn, een gratificatie willen geven, maar dan voor het geheole personeel op de Secretarie. De heer Van Borssum Waalkes stelt voor aan den ambtenaar De Vos een gratificatie toe te kennen op denzelfden grondslag als de gemeente-werklieden een gratificatie is toe gestaan en de verhooging te behandelen bij de begrooting. Na eenige besprekingen, waarbij de heer Lensen doet uitkomen, dat de gratificatie voor de gemeente-werklieden is toegestaan als ver goeding voor de betaling die dezen moeten doen voor hun pensioen, dat ongeveer 4 °/0 van hun jaarwedde bedraagt. Een gratificatie voor den heer De Vos zou dus 40,be dragen. Het voorstel van B. en W. om 120 ver hooging van traktement te geven wordt verworpen met 8—2 st. Vóór stemden alleen de heeren Visser en Dees. Het voorstel van den heer Van Borssum Waalkes om een gratificatie van f 40 te geven wordt alsnu met algemeene stemmen aange nomen. IV. Voorstel in zake den aanleg van een wandelpad. De Commissie van bijstand, deelt in een schrijven aan B en W. mede, bij deu Raad een voorstel te doen tot, het aanleggen van een wandelpad van af de aanlegplaats der Prov. Stoomboot over bet eerste en tweede bastion tot aan de Hoogere Burgerschool, wat zonder groote kosten zou kunnen geschieden. Z. h. st. aangenomen. V. Voorstel in zake het adres van inwoners van Sluiskil, om voorzieniug in de beermiming. Burg- en Weth. stellen voor de beerruiming te Sluiskil te doen geschieden op dezelfde wijze als dit thans plaats heeft in de kom, behoudens op daartoe vast te stellen dagen en over te gaan tot het aanknopen van een tweede beerschuit om de faeealiën te Sluiskil te kunnen storten en d6 verordening op de beerruiming te wijzigen en aan te vullen. Na eenige besprekingen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen en B. en W. op gedragen met de omstandigheid dat Sluiskil meer dan een uur van den gemeente-ontvanger ligt, rekening te houden bij het voorstel tot wijziging der verordening. VI. Yoorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzer C. J. Bakker. Met alg. st. wordt dit ontslag verleend. VII. Vaststelling rooilijn. Een verzoek van Adr. de Ridder te Ter Neuzen, waarbij adressant mededeelt aan den Provincialen weg naar Axel een woning te bouwen, waarbij hij verzoekt de rooilijn te willen vaststellen. Met eenige afwijking van het verzoek stellen B. en W. voor de rooilijn te bepalen 7 M. uit de as van den weg. Z. h. st. aangenomen. VIII. Aanvulling van de erfpachts voor waarden. Burg. en Weth. stellen voor de volgende bepaling aan art. 21 toe te voegen In bijzondere gevallen ter beoordeeling van Burg. en Weth., kan als voorwaarde worden gesteld, dat de erfpachten van een nader in de akte van erfpacht te omschrijven percrfl over dat perceel uitweg verleent ten behoeve van de bewoners en gebruikers van een even eens in die akte aan te duiden perceel. De Voorz. antwoordt op een vraag van den heer Lensen, dat deze bepaling ook in de oude erfpachts voorwaarden voorkomt, maar verzuimt is in de nieuwe op te nemen. Z. h. st. aangenomen. IX. Aangaan geldleening ter voorziening in kasgeld en in verband daarmede wijziging de begrooting voor 1914. Z. h. st. aangenomen. X. Ontheffiing belasting. Z. h. st. wordeD een ontheffing van school geld wegens vertrek uit de gemeente enz. goedgekeurd. XI. Een verzoek van Lansen, wonende Donzevisserstraat om afwijking toe te staan van de bouwverorderiug inzake open ruimte. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen het verzoek af te wijzen, omdat men met het geven van dispensatie niet te mild mag zijn. Met een kleine wijziging in het plan kan in de noodige open ruimte worden voorzien. Z. h. st. aangenomen. XII. Benoemen lid van de Commissie van toezicht op het Middelbaar en Lager Onderwijs. De Voorz. deelt mede, dat een aanbeveling van genoemde Commissie is ingekomen en daarop voorkomen de heeren A. Spruitenburg en L. T. van Hasselt. Dhr A. Spruitenburg wordt benoemd met 10 st. Een stem was uitgebracht op den heer Van Hasselt eD een stem was blanco, XIII. Rondvraag. Dhr De Jager wijst er op, dat enkele weken geleden in den Raad op 't adres van de werk lieden is gezegd, dat de verbandkist van het station bij ODgelukken aan de loskade ter be schikking is. Nu is er een ongeluk gebeurt en nu bleek die niet spoedig aanwezig te zijn geweest. Hij vraagt maatregelen te nemen om daarin te voorzien. De Voorz, geelt daaromtrent inlichtingen en zegt dat zulks door een misverstand kwam. De werklieden die om de verbandkist gingen, kwamen met de brancard terug. Hij kan tevens mededeelen, dat binnenkort alhier een cursus zal worden gegeven in verbandleer en eerste bulp bij ongelukken. De heer Van Borssum Waalkes wijst er op, dat het uoolig ia ook voor de andere werk lieden, die de kleine schepen lossen, te zorgen. Laatst is er weer een ongeluk gebeurd, n.l. met De Koeijer. Nu komt er nog bij dat die nog niet eens verzekerd zijn. De Voorz. gelooft, dat daarin wel veran dering zal komen. De heer Van Borssum Waalkes vraagt hoe het staat met de gemeentehaven-plannen. De Voorz. antwoordt, dat, zoodra de ge meente over de gronden er rond gelegen beschikken kan, de kaaimuur zal gemaakt en de haven uitgediept r'al worden. Tevens zal een verordening gemaakt, werden voor liggeld. Dhr Moggré wijst op het moeilijk op- en afgaan van de beerwagen van den oprit aan de Vlooswijkstraat, waarop de Voorzitter zegt dat daaric voorzien zal worden met een rem op de wagen te maken. Dhr D. Scheele wijst er op dat in de vorige vergadering is gezegd, dat het adres van Kaan inzake open ruimte bij zijn woning, in deze vergadering zou worden behandeld. Hjj vraagt hoe het er mee staai. De Voorzitter antwoordt, dat de stukken direct naar de Gezondheids commissie zijn verzooden, maar nog niet terug zijn. De Voorzitter vraagt ^n verkrijgt toestemming voor het gebruik vau de gymnastiekzaal voor het houden van een vergadering met ouder wijzers en den inspecteur, inzake gymnastiek onderwijs. De heer Moggré vraagt of er over de ver hoogde tarieven van de prov. stoomboctdienst is gecorrespondeerd. De Voorzitter antwoordt bevestigend en zegt dat een proef genomen wordt. Het Prov. Bestuur is bezig een zeer goede regeling van verkeer voor ons gewest te beproeven. De tarieven worden nu berekend per kilometer afstand met een vast recht van 15 cent voor de eerste en 10 cent voor de tweede klasse. In 't belang van deze zaak is het gewenscht dat niet direct met critiseeren wordt begonnen maar eerst eens af te wachten. De heer De Jager wijst er op, dat de bui tenlanders nu goedkooper op de boot reizen, dan de inwoners uit deze streek. Niets meer te behandelen wordt de verga dering gesloten. Zooals wij reeds vroeger in ons blad berichtten, zal op den tweeden Pinksterdag (1 Juni) door de visschersvereeniging „De Baars" een groote internationale hengelwed- strijd worden gehouden. Zeer vele, voornamenlijk Belgische vereeni- gingen zijn uitgenoodigd. De wedstrijd belooft iets schoons te worden. Het vischwater, waar de wedstrijd gehouden wordt (het kanaal) trekt jaar op jaar ontzaglijk veel liefhebbers van de hengelsport. Op 1 Juni is het hengelvermaak weer juist toegestaan. Dit zal een reden te meer zijn voor groofe deelneming. Vele clubs worden verwacht, terwijl bui tendien vele liefhebbers het inleggeld er voor over zullen hebben om aan den wedstrijd deel te nemen. De vele en flinke prijzen, die uitgeloofd zijn, zullen daartoe het hunne bijdragen. De optocht van zoovele visschers, die door verschillende straten zal gaan en door muziek wordt opgeluisterd, zal iets nieuws zijn voor Terneuzen. Al die mannen met hengels en vischkorven voorzien, velen in uniform, sommigen met marketensters in hun gevolg, dat zal een eigenaardig gezicht opleveren. Ongetwijfeld zullen velen uit de omgeving een bezoek aan onze plaats brengen om den spannenden wedstrijd van zooveel deelnemers en den merkwaardigen optocht gade te slaan. te J. te F. F. Op de hondententoonstelling te Amster dam is gisteren in de afdeeling Arabische honden (sloegi's) met den tweeden prijs be kroond »Cabbi«, eigenaar de heer H. W. R. Kramer, alhier. De gedurende deze week te Middelburg gehouden bakkerij-tentoonstelling is druk bezocht geworden en mag als goed geslaagd beschouwd worden. Van de inzenders uit Zeeuwsch-Vlaanderen behaalden de volgende heeren bekroningen A. de Hulster, Oostburg, P. J. Bril, Zuid- zande, P. M. Maat, Ter Neuzen en H. de Hullu, Oostburg, ieder een verguld zilveren medaille of diploma daarvoor. A. Weijnen van Weijnsbergen, Hoofdplaat, H. Weisfeit, Aardenburg en A. van der Linde, Aardenburg, zilveren medaille. P. D. Marijs, Axel, D. A. Cijsouw, Groede, C. Kostense, Biervliet en H. JJ de Jonge, Axel een eervolle vermelding. in de broodwedstrijden werden prijzen be haald door de heeren J. F. Scheele, Axel, zilv. med.; J. Oele, Zaamslag, dipl. zilv tued.; en mej. wed E. Gijsel, Sas van Gent, br. med. Nog werden bekroond voor beschuit de heeren J. F. Scheele te Axel br. med.; A. Loof te Axel, eerv. vermeld.; J. Oele te Zaamslag, zilv, med.; J. Heijens de Silva te Hulst, br. med. Op de lijst van de 155 hoogst aange- slagenen in de Rijks directe belastingen in de provincie Zeeland komen voor de volgende inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen P. Adama Zijlstra te IJzendijke, P. de Bruijne Izn. te Cadzand, K. J. A G. baron Collot d'Escury te Hontenisse, J. H. van Cruijningen te Oostburg, Jac. Dieleman Petrusz.te Zaamslag, P. Dieleman Wz. te Axel, A. D. Dumoleyn Hontenisse, E. B. Dumoleyn te Hontenisse, Erasmus te Cadzand, L. de Feijter Axel, J. Th. Hendrikse te IJzendijke, J. Hennequin te Sluis, F. van Hoevete Axel, C. O p4. Hombach te Hulst, J. J. Huijssen te Zaamslag, F. Kaan te Hoek, C. J. de Kerf te St. Jansteen, A Koster te Axel, A de Kraker te Zaamslag, A. C. Lensen te Ter Neuzen, A. Luteijn te Zuidzande, H. L. J. Maertens te Hulst, P. Malotaux te Sas van Gent, L. J. van der Moer te Ter Neuzen,! Risseeuw Izn. te Oostburg, J, Risseeuw Izn. te IJzendijke, J. Risseeuw I Azn. te Zuidzande, J. Risseeuw Izn. te Cadzand, J. A. van Rompu te Ter Neuzen, J. A. J. B. M. G. Seydlitz te Hulst, P. A' van de Velde te Ter Neuzen, G. Vogelvanger te Hulst, F. J. L. M. van Waesberghe te Hulst, L. F. M. van Waesberghe te Hulst, F. J Wauters te Sas van Gent, H. H. M. Wauters te Hulst, P. Wauters te Sas van Gent en G. Wieland te Ter Neuzen. Het laagste gezamenlijke bedrag van aan slagen, dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid, is 434,31. Laastleden Woensdagmiddag werd onder voorzitterschap van den heer D. J. Dees, de eerste gewone algemeene vergadering gehouden van de coöperatieve boerenleenbank voor de gemeenten Ter Neuzen, Axel, Hoek en Zaam slag. Een groot aantal leden woonde de ver gadering bij. In den aanvang der bijeenkomst gaf de voorzitter een overzicht van de totstandkoming der bank. Opgericht met 12 leden telt zij er thans 66, terwijl zich weder 4 personen voor toetreding hebben aangemeld. Spreker zet daarna het doel eener boeren leenbank uiteen. Zij strekt om aan de leden op voordeelige wijze bedrijfskapitaal te ver strekken, oude* borgstelling van 2 soliede borgen. Zij, die van geen borgen willen ge bruik maken kunnen ook geld bekomen, mits dan zekerheid wovdt gesteld in den vorm van een hypotheek op huizen of landerijen van voldoende waarde ter beoordeeling van het bestuur. De kosten voor het leenen van geld zijn zeer geringprovisie wordt niet in rekening gebracht. Gelden kunnen èn door leden èn door niet leden worden ingelegd. De teruggaaf van de ingelegde gelden is gewaarborgd. Immers geen gelden worden uitgezet dan onder verband van soliede borgstelling. Een persoon kan hoogstens 5000.—, in leen ontvangen. Verliezen door de bank geleden en welke niet uit de gemaakte en gereserveerde winst kunnen worden gedekt, moeten door de leden der bank gezamelijk worden gedragen. De ver antwoordelijkheid der leden is onbeperkt. De kassier mag wel gelden in ontvangst nemen en terug betalen, maar niet uitzetten. Dit laatste geschiedt door het bestuur. Hij staat onder strenge controle van het bestuur, van den raad van toezicht en van de centrale bank te Utrecht. Bovendien heeft hij een borgstelling van niet minder dan 60000.t (zestig duizend gulden.) De voorzitter meent, dat met de meeste gerustheid gelden aan de lokale bank kunnen worden toevertrouwd, en dat de boerenleen bank met iedere bankinstelling kan wedijveren, wat soliditeit betreft.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2