UIT ONZE OMGETÏiör Loop der bevolking van Ter Neuzen. BINNENLAND. Kerknieuws. Gemengde Berichten. bij Walsenburg duchtig is gevochten, maar dat de stakers ten slotte voor het vuur van de Maxims der militie moesten terugwijken. Zestien bewakers der mijnen kwamen in den strijd om. De stakers voerden hun dooden en gewonden mede en weigerden inlichtingen te geven over hun verliezen, die vermoedelijk zeer zwaar zijn. Op 28 April 's morgens werd de strijd hervat, die blijkblaar thans, volgens een telegram, geëindigd is met een volkomen nederlaag der stakers. De correspondent van de Daily Chron.* meldt dan verder, dat eveneens een aanval is gedaan op de mijnbewakers te Lcuisville, 20 mijlen ten noorden van Denver, en dat de stakers hier zelf over Maxims beschikten. De telegraphische en telephonische verbindingen zijn verbroken. Een troep van 200 gewapende burgers kwam de bewakers der mijnen te hulp. Het aantal dooden en gewonden hier is nog onbekend. Een derde gevecht had plaats te Lafayette, maar hier moesten de mijnwerkers voor de militie terugtrekken, en uit verschillende andere plaatsen komen berichten van kleine botsingen. Te Trinidad is ter bescherming van de waterleiding en electrische centrale een comité van veiligheid uit de burgerij gevormd, die door gewapende burgerpatrouilles de stad doet doorkruisen. President Wilson heeft nu last gegeven bondstroepen naar Colorado te zenden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De toestand van keizer Franz Josei'. Over den toestand van den Keizer worden weder bevredigende berichten ontvangen. De Keizer wordt nog wel door hoest geplaagd, maar zijn algemeene toestand, eetlust en krachten zijn zeer tevredenstellend. De Keizer ontvangt geregeld personen in audiëntie, en deze hebben den indruk, dat hij opgeruimd is en deelneemt aan alles wat de zaken der monarchie betreft. Diep was de Keizer getroffen door het overlijden van baron Fejervary, de kapitein der lijfgarde, den laatsten ridder van de Theresia-ord.e. Nu is er niemand meer in Oostenrijk, zeide de Keizer, die het Theresia- kruis draagt Want dat kan slechts op het slagveld, door daden van dapperheid, ver worven worden. Fejervary had het bij Solferino verworven Hoe ver ligt dat achter ons Toen de Keizer het eerste bericht van den dood van Fejervary kreeg, zeide hij «Dat was er nog een, die mij werkelijk lief had Er zijn er wellicht nog een paar van die oudjes, die hun geheele leven den Keizer ge diend hebbenFejevary zelfs was nog niet eens zoo oud als de keizer. Maar hij was moe, afgeleefd, verlangde naar rust. De keizer is echter niet moede, hij verlangt niet naar rust, hij wil integendeel nog graag wat blijven leven. En hij klampt zich krachtig vast aan het leven, dat voor hem «strijd en moeite* bracht, maar tevens arbeid, geregelden arbeid, dien hij nog steeds volvoert. Dat zijn toestand beter is dan voor eenige dagen werd nog bij de opening van de Hon- gaarsche deputatie door graaf Stephan Tisza bevestigd. Naar aanleiding van het gerucht, dat wegens de ziekte van den keizer de opening dei- delegaties op het laatste oogenblik zou worden uitgesteld, zeide Tisza «Dat is natuurlijk onjuist. Er is geen enkele aanleiding voor zulk een uitstel. Het beeren aanwezig, G(j zoudt maken dat Mr. Jones dacht dat hij in een gevaarlijk gezel schap verzeild was geraakt," waarop Mr. Jones, een statige ijzerfabrikant, dien Miss Julia te Scarborough ontmoet had en zoo had befooverd, dat hij haar over het kanaal ge volgd was, verklaarde, dat hij nooit aange namer u>en8chen ontmoet had dan in Ierland, dat hij nooit gedacht had, dat by nooit had kunnen denken enz. enz.bet overige was uitsluitend voor het oor van Miss Julia bestemd. „Dus is bet alleen uit eeD meisjesachtig gevoel van dankbaarheid, dat Miss O'Kelly aan de Kilmorey's gehecht is," zeide Mrs. Fitzgibbon. „Allerliefst, dat moet ik zeggen, maar op den dunr al zeer onaangenaam voor baar. Wat kunnen wjj doen, om haar voor de gevolgen van bare overijlde handelwijze te vrjjwaren „Welk een uitstekende vrouw," zeide Mr. O'Flaherty ter zijde, doch zoo, dat het Mrs. Fitzgibbon niet ontging. „Hoe zullen wij deze Dona Quixote kannen naderen," vroeg z|j Miss O'Donovan. Ik kan n op dit punt geen raad geven. Miss O'Kelly houdt zich altijd zoo vast aao baar e9ns genomen besluit, dat ik bang ben dat het onmogelijk zal zijn, baar op 't oogen- blik er toe te brengen, zich van Mrs. Kilmo- rey te scheiden. Maar gij zoudt haaropknn- kuD gaan zoeken en het beproeven. Zij komt morgen op Merrion Square." is onbegrijpelijk dat men zulke berichten in verband kan brengen met de ziekte van den monarch. Het gaat hem zeer goed dat blijkt uit de bulletins, en ik heb zelf directe berichten ontvangen, waardoor ik beslist kan verklaren, dat de katarrhale aandoening reeds minder wordt, zoodat met Gods hulp de Koning binnen enkele dagen volkomen hersteld zal zijn.* De aartshertog troonsopvolger Franz Fer dinand is door den keizer in audiëntie ont vangen en naar Boedapest vertrokken, om de zitting der delegaties te openen. De Heer Jhr R. R. L. de Muralt, civiel-ingenieur, lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage, is benoemd in de commissie tot het afnemen van de ingenieurs-examens aan de Technische Hoogeschool te Delft. Tot pastoor bij de R C. gemeente te Ter Neuzen is door Z. D. H. den Bisschop van Breda benoemd, de WelEerw. heer Bogaardt, kapelaan te Bergen op Zoom. Den 8en Mei as., wordt de wacht meester Westerbeke Brigade-commandant der Kon. Marechaussee alhier verplaatst naar Geffen. Op Woensdag 29 April vergaderde de Afd. Ter Neuzen van den Bond van Staats- pensionneering onder Voorzitterschap van den heer M. Eijke. De opkomst was goed. In het jaarverslag werd, onder meer, dankbaar herdacht de groote stijging van het ledental in enkele weken steeg het aantal leden van nog geen 100 tot 200. De aftredende Be stuursleden, de heeren M. Eijke, L. J. de Vries en J. F. de Cooker, werden als zoodanig her kozen. De rekening van den Penningmeester den heer Schagen van Leeuwen werd in de beste orde bevonden. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Ver gadering in Den Haag, op 7 Juli 1914, werd gekozen de heer G. Koevoets, onderchef, tot diens plaatsvervanger de heer C. N. van Dijke. Prijsopgave zal gevraagd worden voor de levering van een eenigszins belangrijk aantal bondsinsignes. Bij gelegenheid van den vijfden verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana, wapperden Donderdag alhier van alle openbare en vele particuliere huizen de nationale driekleur. Dat er bij het vieren van den vijfden jaar dag (het eerste kroonjaar) bij de jeugd meer animo was dan gewoonlijk, was 's morgens al te zien. In groote drommen liepen de kinderen van verschillende scholen, met oranje getooid, zingende door de stad. 's Avonds gaf het muziekgezelschap »De Vereenigde Werklieden* een concert op de muziektent op het Marktplein. Het wêer viel niet mee. De avond was koud en de Oosten wind was zoodanig opgestoken, dat het op het Marktplein niet uit te houden was. Daarbij werd het aanwezige zand, dat voor de H. B. School en op het Marktplein ligt, in groote stofwolken in de oogen, ooren, mond enz. geblazen van muzikanten en publiek. Niettegenstaande dit alles kwamen zeer velen om het concert bij te wonen, maar moesten het plein spoedig verlaten. De muzikanten hielden het echter een uur lang dapper vol. „En Mrs. Kilcnorey „Komt met haar mede, en blijft by baur, tot bet proces afgekopen is." De moeder van eonen man die wegens moord gevangen zitIk geloof niet dut mijne geestdrift en bewondering voor Miss O'Kelly my zóóver voeren zal dat ik mij daardoor in aanraking met Mrs. Kilmorey zal laten brer- gen," zeide Mrs. Fitzgibbon iRogzaam. „Men moet tocb bedenken, wat de wereld er van zeggen zou." Mr. O'Fiaherty's gezicht betrok. „Ik ik zou bet toch wel vriendelijk vindeD," mompelde by. „Nu ziet gij toch wel Papa, dat ik gelijk heb gehad," zeide Julia „Gy wildetdat ik haar terstond op ging zoeken, maar wat wy buiten misschien zouden hebben kunnen doen is hier onmogelijk. Hoe zoudt gy bet vinden, wanneer men iu de bladen over u schreef als iemand die in connectie staat met den moordenaar. „Ik geloof dat alle moeite om Miss O'Kelly van hare gedragslijn af te brengen te vergeefs zou zyn," zeide Mrs. Eyre tot Mr. Shine die in den loop van bet gesprek naast haar was komen zitten. „Ik geloof, dat zy. wat er ook gebeuren moge, getrouw op haren post zal blijven. Ik heb baar dikwijls by Mrs. O'Kelly ontmoet. Er was iets in baar, dat ik met zou kunnen beschrijven. Kent gij baar ook?" (Wordt vervolgd). De zangvereeniging «Ter Neuzensch Gemengd Koor,* gaf gisterenavond in de bovenzaal van mej. Michielseu alhier haar eerste concert De vereeniging die nog sleehts kort bestaat gat een tiental eenvoudige liederen ten beste, die bij het talrijk opgekomen publiek zeer in den smaak vielen en luide werden toe gejuicht. Veel succes hadden eveneens de door ver- chillende dames-leden voorgedragen solo's en duo's met pianobegeleiding, waarvan een paar nummers zelfs zeer verdienstelijk werden uitgevoerd. Van de gelegenheid om donateur van de vereeniging te worden, werd druk gebruik gemaakt Het gaat iu den laatsten tijd druk met de aansluitingen bij de electrische centrale alhier. Meldden wij eenige maanden geleden de 350e aansluiting, thans is dit getal reeds geklom men tot 400 en nog aan meerdere aanvragen moet worden voldaan. Ned. Herv. Kerk. De heer J. A. Schouten, pred. te Noordgouwe, heeft wegens voortdurende ongesteldheid het voorzitterschap van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland neergelegd. In zijn plaats treedt als president op de heer A. Timmerman, pred. te Ter Neuzen. De vogelteelt Maatschappij «Het Neer hof* van Gent, zal dit jaar de 25ste verjaring zijner stichting op eene schitterende wijze herdenken Het zal de eerste Vogelteelt Maatschappij in België zyn, welke het genoegen zal hebben zyn jubileum te vieren. Een bijzonder Komiteit ds reeds samenge- stelt om de feestelijkheden vast te stellen. Onder deze zal er eene buitengewone Inter nationale Vogel en Konijneutentoonstelling op 28, 29 en 30 November, aanstaande, plaats hebben. De Tentoonstellingen van Gent zijn gekend en beroemd, ook zullen er ter dezer gelegen heid, prachtige prijzen en gedenkteekens toe gekend worden. De liefhebbers welke begeeren van de voordeelen aan de leden toegekend te ge nieten, worden verzocht zich vóór den 1ste Juli te doen voorstellen. Voor alle inlichtingen, wende men zich tot den algemeene schrijver, den heer Ach. Heijndrickx, Ledeberg, bij Gent. In de Donderdag te Middelburg ge houden openbare terechtzitting van den raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Middelburg werden de volgende uitspraken gedaan De beslissingen werden bevestigd en de vorderingen ontzegd in zake J. B., Aardenburg, de Coöperatieve vereeniging Ass. Coöp. Zél. de carb. te Sluiskil, P. F. de W., en L. A a/B. Hontenisse, L W. B. en W. B., Tholen, J. F. de R., Graauw. De beslissingen werden vernietigd en aan klagers toegek* nd de rente, bedoeld bij art. 369 der Invaliditeitswet in zake A. M. wed. C. K., Oostburg, M. de B. wed. G. B. L., Clinge, C. E wed. H., Graauw. Voorts werden de beslissingen bevestigd en de vordering ontzegd in zake D. A., wed. A. S., Zuiddorpe, I. T. v. D., echtgenoote, L. V. Clinge, F. F., D. B., wed. A. F. F., Axel, M. L. M. echtgenoote, A. R., St. Jan steen, E. v. Dwed. J. S., Axel, B. P., echtgenoot C. V., Ter Neuzen, S. D. S., wed. G. F. v. H., Eede, S. v. G., wed. V., West- dorpe, R. B., Westdorpe. De heer Ph. J. van Dixhoorn te Axel heeft, naar men aan de N. R. Ct. meldt, ver gunning gevraagd tot het leggen van spoorstaven tot den aanleg van een tramlijn van den provinciale straatweg Schoondijke-IJzendijke naar de gemeente Waterlandkerkje. De electrische straatverlichting te IJzen- dijke is thans geheel gereed gekomen. Donderdag bij gelegenheid van den verjaardag van Prin ses Juliana, werd zij officiëel ingewijd, terwijl het muziekgezelschap eenige nummers ten beste gaf op de door een groot aantal lampen verlichte muziektent. De volksbibliotheek van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen gaf gedurende het winterseizoen te Sluis aan 60 lezers 1661 boeken ter leen nit. De catalogus vermeldt 1318 boekdeelen. Donderdag, 30 April herdacht de heer J. Baart, te Aardenburg den dag, waarop hij 25 jaar onafgebroken werkend lid was van het Aardenburgsche muziekgezelschap. Ter herinnering aan dezen dag werd hem door bestuur en werkende leden een prachtig diploma aangeboden. Des avonds te 7 ure werd den jubilaris een serenade gebracht. In de week van 22 tot en met 28 April kwamen uit Zeeland ter kennis van den Centralen gezondheidsraad 1 geval van rood vonk te Middelburg en te Wolfaartsdijk. Van 16 tot 30 April hebben zich in deze gemeente gevestigd P. H. Janse, schipper, Tholenstraat 12, uit Breskens. J. Buijze, koeherder, P 103, uit Hoek. S. Smit, zonder beroep, Noordstraat 48, uit Oud-Beijerland. J. v. Cadsand, landb. knecht, O 138, uit Axel. J. de Bruijne, landb.knecht, P 66, uit Hoek. J. J. Kampman, dienstbode, Noordstraat 79, uit Middelburg. M. Verschelling, naaister, Donze-Visserstr. 23, uit Amsterdam. E. Deraedt, stoker, Q 84, uit Brugge. J. L. Erauw, weger, O 193b, Willebroeck. S. R. de Pauw, dienstbode, Noordstraat 23, uit Amsterdam. M. Kempe, landb.knecht O 191, uit Axel. J. C. Baijens, capusijner, Q 183, uit Terheijden. R. Vermeu len, zonder beroep, Grenulaan 2, uit Wemel- dinge. J. J. M. Bruning, zonder beroep, Nieuwstraat 10, uit Huijbergen. P. de Feijter, zonder beroep, N 15, uit Hontenisse. L M. Verheul, loods, Westkolkstraat 14. uit Vlis- singen. M. L. Robijn, dienstb. Nieuwstraat 9, uit Biervliet. V ertrokken. J. A. Rijnberg, zonder beroep, Donze Visser straat 97, naar Amsterdam. L. A. Schalk, bloemist, Noordstraat 52, naar Amsterdam. H. Remerij, baanwachter, O 222, naar Hulst. Ch. de Rijke, werkman, Dekkerstraat 22, naar Hoorn. C. Klaassen, veldarbeider, E 97, naar Axel. J. C. Vinke, landb knecht, Kerkhof laan 34, naar Axel. A. C. de Rooy, zonder beroep, Nieuwstraat 13, naar Hulst. L. A. de Bree, zonder beroep, 2e Kortestraat 2, naar Eecloo. J. P. de Kousemaeker, Kommies b/d Belasting, 2e Verbindingstraat 3, naar Amsterdam. J. C. de Baan, opzichter R. W., Westkolkstraat 14, naar Rotterdam. M. L. Lauret, zonder beroep, Noordstraat 7, naar Antwerpen M. Herrebout, dienstbode, Kazerne straat 12, naar Breskens. W. Stute, zonder beroep, Van Bovenstraat 9, naar Nijmegen. J. C. M. van Rompu, Arts, Heerengracht 10, naar Rotterdam. F. L. Hamelink, bakkers knecht, Lange Kerkstraat 38a, naar Domburg. A. H. Bonte, zonder beroep, O 122, naar Rotterdam. E. J. Bonte, zonder beroep, O 122, naar Rotterdam. M. P. v. d. Velde, dienst bode, O 172, naar Bergen op Zoom. Joh. Gort, dienstbode, Verbindingstraat 15 naar Devonshire. M. v. Wijck, zonder beroep, O 195, naar Koudekerke. L. de Visser, werk man, Q 136a, naar Groede. J. van Hoorn, zonder beroep, Q 136a, Groede. Zondag 3 Mei 1914. Ned. Hervormde Kerk.} Ter Neuzen. Voorm. 9 u., en nam. 2 u., Da. A. Timmerman, Doopsbediening. Sluiskil. Yoorm. 9 u., dhr. L. Dek. Halst. Voorm. 10 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5*/» u., leeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Ylooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5,/a u., leeskerk. Lokaal „Ebeu-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5'/a u. Evangelisatie. Een jeugdig oplichter. Kan ik nog dineeren en hier vannacht logeeren vroeg Vrijdagavond omstreeks acht uur een net gekleede jongen, die den indruk van een 16-jarigen H B.-scholier maakte, aan den eigenaar van hotel in den omtrek van Utrecht. De dinertijd is voorbij, maar u kunt a 1 carte eten, antwoordde de hotelier. Geef dan de spijskaart maar. Best mijnheer. En onze jeugdige vriend, die per fiets was komen aanrijden, knoopte gedurende het ge reed maken van het bestelde middagmaal een praatje met den hotelier aan. Hij vertelde hem, dat zijn Pa en Ma den volgenden dag met de auto uit Den Haag zouden komen en met hem eenige dagen in het hotel wilden logeeren. Hij had er echter de voorkeur aan gegeven met de fiets te gaan, want dan kon men meer van de ontluikende natuur ge nieten dan in een auto, die zoo snel reed. Hij liet zich het middagmaal goed smaken, ging vroeg naar bed en gaf order om half acht gewekt te worden, daar hij niet te laat wilde ontbyten, teneinde zijn Pa en Ma met de fiets tegemoet te rijden. Precies op tijd stond zyn ontbijt klaar en na dit flink eer bewezen te hebben, ging hij

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2