UIT ONZE OMGEVING. geen hunner werd toegestaan in den trein terug te keeren. De Amerikaansche consul te Vera Cruz heeft aan de Amerikaansche regeering doen weten, dat behalve de Ameri kanen ook andere buitenlanders zijn aange houden. De meeste gedetineerden zijn employe's van de smelterijen te Aguas Calientes. Het verluidt, dat de Amerikaansche regeering door tusschenkomst van den diplomatieken vertegenwoordiger van Brazilië, heeft aange drongen op de invrijheidstelling dier Ameri kanen. Berlijn, 27 April. (Part.) Uit New-York wordt aan de Berliner Zeitung am Mittag geseind De Amerikaansche consul-generaal Hanna in Monterey deelt aan het staatsdepar- tement in Washington het volgende mede Den 21ster. April kwam een officier van Huerta op het Amerikaansche consulaat en eischte, dat de Amerikaansche vlag naar be neden gehaald zou worden. Toen dit geweigerd werd, trokken de soldaten, die bij den officier waren, alle vlaggen naar beneden, verscheurden ze, wierpen ze op straat en traden ze met voeten. Dit vond plaats onder den bijval van een groote menigte toeschouwers. Den volgen den dag werd consul-generaal Hanna aange houden en in de gevangenis gezet. Later werd hij voor een* krijgsraad gebracht, onder beschuldiging, dat hij met de rebellen sym pathiseerde. Den 24sten April bezette een rebellen-leger onder de generaals Gonzales en Gastro de stad Montery en stelde den Amerikaanschen consul- generaal in vrijheid. Hanna raadt het staats- departement dringend aan, de rebellen te erkennen. De Mexicaansche Bondsrpgeering beschuldigt hem echter met generaal Gonzales samengespannen te hebben. Dit nieuwe incident schijnt voor de bemid delingsactie van de Zuid-Amerikaansche staten niet veel goeds te voorspellen, niettemin ver luidt uit de naaste omgeving van den president, dat deze verwacht, dat het aannemen van deze bemiddeling een gunstigen indruk zal maken. De Spaansche gezant te Washington maakte 's avonds bekend, dat Huerta de bemiddeling aangenomen had, bijzonderheden hierover ontbreken echter nog. De Washingtonsche vertegenwoordigers van Argentinië, Brazilië en Chili stonden den geheelen dag in tele grafisch verkeer met de stad Mexico. Officieel was echter r.og niets over den uitslag der onderhandelingen bekend. B E L G I E. Het plan-tiernaert. Zooals te verwachten was verheffen zich alreeds stemmen tegen het voorstel van den ingenieur Gernaert, om een gedeelte van de Congo-kolonie over te doen voor een paar milliard aan Duitschland. De »Indépendance« heeft het blijkbaar pijnlijk getroffen, dat zulk een voorslag kon worden gedaan. Er zijn dus lieden, schrijft het blad verontwaardigd, die werkelijk meenen, dat België geld zou kunnen slaan uit de gift van koning Leopold. Zij spreken niet van een algeheelen verkoop, maar geven te verstaan, dat we een gedeelte zouden kunnen overdoen. Maar na de verkoop van het noordelijk deel zou er natuurlijk al sprake zijn van een goed zaakje met Engeland, dat een deel van Katanga zou kunnen krijgen en wie weet, misschien had Portugal nog wel wat over voor een stukje in het zuidwesten. Een prachtige gelegenheid voor België om op een gemakkelijke manier aan de noodige contanten te komen. waaraan het huis gebouwd was, kon overzien, die blauwe baai, die zoozeer gelijken moet op de golf van Napels en die door menigeen in Ierland als nog liefelijker geroemd wordt. De steile groene heuvel van Killiney is be dekt met een netwerk van boschjes, tuicen en villa's, vanwaar men een onuitsprekelijk schoon uitzicht heeft. Aan den voet van den heuvel, langs de fraaie lijnen van Killiney's kust stroomt de zee met hare onvergeljjke kleuren, dan eens diep blauw als de viooltjes, dan weer groen als de dryvende waterplanten in de meren, bet eene oogenblik de kust met een vlammend rood overstroomende, bet andere oogenblik hare grenzen bespoelende met stroomen gesmolten goud en zilver. De groep, die op het terrein van de villa, waar Miss O'Donovan een bezoek bracht, zat te praten, had het uitzicht op de heuvels van Howtb, die zich in de verte verhieven, in een nevelachtig blauw gehuld. „Ei zie eens, daar is Bride O'Donovac," zeide Mrs. Fitzgibbon, de vrouw des huizes. „Wat treft dat uitstekend; zoo iemand dan kan z(j er ons iets vertellen." „Z(j zal er nog veel meer van weten dan wij," zeide Miss O'Flaherty lie tot op dat oogenblik de autoriteit van het gezelschap geweest was. „Ja, maar zjj komt rechtstreeks van Con- naught en gij z(jt reeds eene maand in Scar borough geweest Julia. Uw vader is goed iu- Het Belgische volk echter zal niet te vin den zijn, voor zulke plannetjes, meent de »Indépendance.« Congo is niet te koop wij hebben niet het recht de kolonie te ver brokkelen. Onze plicht is voort te bouwen op hetgeen koning Leopold aanving. Nu België koloniale mogendheid is gel- worden, moet het zijn taak, de beschaving in Afrika te brengen, tot het einde vol brengen. Wij hebben ons niet bezig te houden met de vraag of Duitschland gebaat zou zijn met de vorming van een aaneensluitend rijk in Afrika. Het blad noemt het plan-Gernaert een hersenschim, een zinloos denkbeeld, dat alleen tot gevolg kan hebben de openbare meening over koloniale aangelegen te ver warren en het vertrouwen te schokken, dat België hebben moet in de toekomst van zijn koloniën. ENGELAND. Ulster. De groote slag, dien de mannen van Ulster Vrijdagavond en -nacht met de lossing van de wapenen en schitvooriaad uit het sluikschip Mountjoy, anders gezegd Fanny, hebben ge slagen, was, zooals reeds uit de telegrammen gebleken is, zoo goed voorbereid, dat de overheid volkomen overrompeld werd. Van Belfast tot Larne, een afstand van 48 KM., patrouilleerden Vrijdagavond sterke af- deelingen vrijwilligers langs de geheele kust. Ook de landwegen en toepaden, die uit Glenarm, Ballymena, Bellyclare en andere plaatsen, naar Larne leiden, waren door hen afgezet. De menschen merkten dat er iets bijzonders gaande was, maar slech's weinigen, ook onder de vrijwillige! s zeiven, wisten wat er gaande was. In de buurt van de haven en in de straten van Larne stonden gewapende mannen ge schaard, zoo stil als soldaten die paradeeren, terwijl de officieren heen en weer liepen en op gedempten toon spraken. Om negen uur 's avonds hoorde men de machines van een stoomschip dat de Lough opvoer. Dc lichten aan de masten werden zichtbaar en ten slotte doemde de gedaante van het geheimzinnige schip uit de duisternis op. Eenige minuten later lag het aan de kade gemeerd. Kort daarvoor was Larne van de buiten wereld afgesloten, daar alle telegraaf- en telefoon-lijnen vernield waren. Alle voertui gen, die kwamen en gingen, werdeu aange houden en alleen auto's, die van een bijzpn- -deren pas voorzien waren ten bewijzen dat zij voor het vervoer van het wapentuig dienst moesten doen, werdeu doorgelaten. Van alle kanten kwamen nu de auto's aanrijden. Het schip had aangelegd aan den steiger van de postboot van Stanraer, welke steiger door een hek van den openbaren weg afge sloten is. Niemand mocht dat hek door, tenzij hij weer kon bewijzen, dat hij aangewezen was, om zijn diensten te verleenen. En toen nam het lossen een aanvang. De vrijwillige bootwerkers werkten als paarden. Terwijl men bezig was de wapenen aan den wal te lossen, kwam er een ander stoom schip langszij het andere liggen, en dadelijk begon men daar een gedeelte van de lading in over te laden. Het nam duizenden gewe ren over en stoomde daarna weg, om de ge weren en munitie op een andere plaats van de kust, waar dergelijke maatregelen als te Larne genomen waren, aan wal te brengen. Zoodra een ploeg van bootwerkers vermoeid was, werd zij door een versche afgelost. gelicht dat woet ik maar vrouwen weten aller- ei kleine bijzonderheden die aan de raannea meestal ontgaan is het niet zoo Mr. O'Fla herty. Mr. O'Flaherty zou hebben toegegeven dat er sneeuw viel uit de helderblauwen hemel boveo hunne hoofeen als Mrs. Fitzgibhou dat van hem verlangd had. »Z(jt gij gereed met het in orde brengen van het huis lieve Briede, en zjjt gij nu niet te vermoed om uwe vrienden op te komen zoeken en wat met hen te komen praten Ik hoop van niet waut wij smachten naar wat meer licht over die zaak van Kilmorey. Het is een waar buitenkansje iemand te ont moeten die het ware van de geschiedenis weet," M ss O'Donovan nam den stoel dien Miss O'Flaherty haar aanbood vouwde hare keurig geganteerde handen in hare schoot en had een oogenblik van ware zelfvoldoening hoe wel z(j zich niet verheelde dat haar toestand eenige moeilijkheden met zich bracht. Z(j moest, terwijl zij bare reputatie ophield als iemand die, wanneer zij wilde, zeer veel kon vertellen, allerlei uiteenloopende belan gen trachten te bevredigen. In de eerste plaats moest zij hare vriendiD, Mrs. Fitzgib bon, genoegen doen, daar z(j haar vooral op 't oogenblik noodig had, en in de tweedb plaats moest zjj oppassen niet te veel te zeggen om Mr. O'Flaherty, wiens uitverkoren Toen de dag begon aan te breken, was de karwei volbracht en lichtte de Mountjoy daaelijk 'net anker. De politie, kustwacht en kommiezen van de invoerrechten waren tegenover de cordons van de vrijwilligers machteloos, zij waren een handjevol tegenover een keel leger en konden dus niets uitrichten. De gezagvoerder van het sluikschip heeite, volgens de bladen, kapitein Falke, die als een onverschrokken zeevaarder geroemd wordt. Eerst hadden Noren, die het stoomschip ge kocht hadden, het vervoer van het wapentuig op zich genomen. Maar op het laatste oogen blik durfden zij de verantwoordelijkheid niet aan. Daarop kocht kapitein Falke het schip op de plaats waar het lag voor een hoogeren prijs dan de Noren ervoor betaald hadden. Hij nam het besluit, om de Noorsche kust langs te varen, zoogenaamd met bestemming naar Zweden, maar dan recht op de Iersche kust aan te houden. Zoo is het ook gebeurd. Toen kapitein Falke met zijn schip uit Larne vertrok, noodigde hij de aanwezigen uit drie maal te juichen voor den Koning en de vrij willigers van Ulster. Het schip, dat een gedeelte van de lading van de Mountjoy had overgenomen, stoomde nog den eigen nacht naar Donaghadee en ging daar oor de groote stoomkraan liggen. Daar wachtten ook gewone auto's en vracht auto's en werden 70 ton geweren en munitie onder de oogen van politie en kommiezen, die door 700 vrijwilligers in bedwang werden gehouden, gelost De rest van zijn lading loste het schip te Bangor. F R A N K R IJ K. Mevrouw Caillaux. In het begin van de vorige week heeft mevrouw Cailiaux aan den rechter van instruc tie een nauwkeurig overzicht verstrekt van de wijze, waarop zij den dag van den moord op den heer Calmette had doorgebracht. Daarbij heeft zij o. a. verteld, dat zij te vier uur in het kantoor van het Crédit Lyonnais was ge weest om eenige belangrijke papieren voor haar man uit de safe te halen. Thans is gebleken, dat mevrouw Caillaux zich vergist moet hebben. Aan de bankin stelling wordt n.l. zeer nauwkeurig opgetee- kend door wie en op welke uren bezoeken worden afgelegd. Mevrouw Caillaux nu kwam te vijf uur aan het Crédit Lyonnais en was te 5 uur 10 aan den »Figaro«. Waarom heeft mevrouw Caillaux verzwegen waar zij dien middag tusschen twee en vier uur is geweest en hoe heeft zij de van de Bank gehaalde papieren, die zij bij haar be zoek aan den heer Calmette dus bij zich moest hebben gehad, haar man in handen gespeeld Onder die documenten was n 1. een stuk, dat Caillaux gebezigd heeft bij het verhoor voor de enquêtecomissie. De »Figaro« eischt, dat de instructie niet gesloten wordt, alvorens deze quaesties zijn opgehelderd. De justitie houdt zich nu bijna vier maan den bezig met het onderzoek naar de wijze waarop de industrieel Cadiou den dood heeft gevonden. Van verschillende zijden wordt de vraag gesteld, waarom de instructie niet actiever gevoerd wordt, mede in verband met de ge ruchten, dat de aanwijzingen tegen den in de gevangenis zittenden ingenieur Pierre vrij zwak zijn. Op den rechter van instructie Bidart de la Noé wordt dan ook heftige critiek geoefend. bondgenoote zjj was, niet onaerust te maken. Zij mocht hem voor't oogenblik in geen geval de hoop ontnemen, dat Miss O'Kelly d8n een of anderen dag zjjn aanzoek zou aannemen, hoewel deze hem tot nog toe nooit eenige aan moediging gegeven had. Wanneer zijne hoop plotseling den bodem ingeslagen werd, zou h(j mis-chien Mrs. Fitzgibbon zjjn hof gaan maken. En nu liy het blauw lintje van de afschaffers droeg, en in zijn graafschap Dogal gezien was, kon men niet weteD, wat er gebeuren zou, weduwen zjjn dikwijls zoo dwaas. „In de eerste plaats moet ik u vragen, hoeveel gij wenscht te weten," zeide Miss O'Donovao. „Gij moet aan mijne positie den ken. Ik mag niets verraden, wat m(j in ver trouwen is medegedeeld." „Natuurlijk niet. Wjj willen alleen maar weteD, wat iedereen recht heeft te weten," zeide eeue andere dame, terwijl zij haren parasol met eenig ongeduld opstak. Er zijn dingeD, die aan liet punliek bekend behooreu te zijn. „Ik ben er volstrekt niet voor, dat alle nasporingen geiieim gehouden worden." „Alles zal aan het licht komen hij het ver hoor, zeide een jong advocaat, met het air, alsof hij door de woorden heel wat licht over de zaak wierp. Dat wil ik gaarne gelooven, Mr. Shine," antwoordde Mrs. Fitzgibbon. „Maar voor het zoover is en „de geheele ontdekking aan het licht is gebracht," zooals de courantenjongens Daartegen komt thans echter de corres pondent van het »Journal« te Brest op. Deze wijst erop, dat de heer Bidart onmogplijk meer kan doen dan hij deed. De zaak van de Grand Palud is zoo ingewikkeld en om vangrijk, dat zelfs de krachtigste en energiekste werker de handen eraan vol heeft. Het ware dus gewenscht, dat de heer Bidart ziin volle aandacht kon wijden aaü deze strafzaak, welke geheel Frankrijk interesseert. Maar de rechter van instructie heeft sinds 1 Januari, behalve de zaak-Cadiou, niet minder dan honderdtien zaken te instrueeren gekregen, waaronder hoogst belangrijke. Tijd om het zeer om vangrijke dossier van de zaak-Cadiou ernstig te bestudeeren heeft bij niet. Een verzoek om assistentie is te Parijs onbeantwoord ge bleven. Benoemd tot agent van politie alhier, de heer K. Boersma te Groningen. De Commissaris der Koningin in Zeeland benoemde tot veldwachter te West- dorpe de heer G. J. Ophuis te Losser. Door Burg. en Weth. van Axel is op de aanbeveling voor de benoeming van ge meenteontvanger en boekhouder der gasfabriek te Axel geplaatst de heeren J. C. Vink en P. de Putter Pz. Met ingang van 1 Mei zijn aangesteld tot roeier bij het Ned. Loodswezen, standplaats Neuzen, de matroos van het Ned. Loodswezen P. J. van de Velde en A. Mommaas matroos aan boord der S. M. Z., beiden te Vlissingen. Tot opzichter bij de werken van aanleg van de Zeeuwsch-Vlaamsche tram is benoemd de heer J. A. Verplanke te Oostburg. Aan de rijksnormaallessen te Axel zijn bevorderd Tot de vierde klasse: P. P. de Blok te Stoppeldijk H. Ivens te HontenisseA. J. F. Lansu en H. L. M. Eggermont te Clinge A. A. A. Minjon en A. J. Platteeuw te Axel A. E. M. Pladet te Westdorpevoorwaar delijkP. Kerkhaert te Hengstdjjk en G. D. van der Peijl te Ter Neuzen. I ot de derde klasseR. M. Bauwens en A. C. Pluijm te WestdorpeJ. V. Casten- miller en J. Serrarens te Stoppeldijk; A. J. Waelput te Zuiddorpe P. de Zeeuw te Ter Neuzen; W. V. d'Haens te Hulst; L. J. Nijssen te Sluiskil; C. J. A. de Smidt te Sas van Gentvoorwaardelijk A. de Vos te Ter Neuzen. lot de tweede klasse: A. J. L. Bouwmans te Westdorpe; V. Gilson en F. Hameliuk te Sas van Gent; J. J. de Gijsel te Hontenisse G. J. Kamerik en M. van Tatenhove te Ter Neuzen P. M. Risseeuw te SluiskilE. E. M. Waelput te Zuiddorpe K. M. van Houte te AxelvoorwaardelijkJ. F. W. Jansen Verplanke te Hengstdijk; J. J. Kaan en E. D, Dyselynck te Ter Neuzen. Tot de voorbereidende klasse, tweede af- deelingE. van Dixhoorn te Axel en J. B. van de Velde te Zaamslag. Tot de eerste klas der rijksnormaallessen zijn nog toegelaten A. L. S. Lockefeer te Clinge en B. Damsté te Kloosterzande. Maandag viel te Axel de voerman P. V. van Zuiddorpe van zijn paard, doordat het beest schrok. Hij kreeg een trap van het paard tegen het hoofd, waardoor dit ernstig verwond werd. Nadat geneeskundige hulp was verleend kon de man weer naar zijn woon plaats terug keeren. Door de arrondissements-rechtbank te Middelburg is benoemd tot deskundige tot schatting van de pachtwaarde der gronden gelegen in het calamiteuze waterschap Tien honderd en Zwarte, de heer I. de Ilullu, dijkgraaf van den Generalen Prins-Willem- polder, wonende te Schoondijke. De electrische inslallatie is te IJzendijke thans zoo ver gevorderd, dat men Maandag begon met stroomlevering op een deel van roepen zouden wij gaarne eenige raadsels op gelost zien." „Wie is bijvoorbeeld de geheimzinnige dame waarop in de telegrammen van het „Central News" telkens gezinspeeld wordt?" „Is het waar, dat Miss O'Kelly verloofd was met Bryan Kilmorey?" vroeg een meisje uit wier zachte grijze oogen eene belangstelling sprak die niet uitsluitend uit nieuwsgierigheid voorsproot. „Als dat zoo was, zou ik het natuurlijk ge weten hebben," zeide Miss O'Donovan. „Dat had ik immers moeten weten," zeide zij ver heugd dat zij zoo spreken kon, zonder bepaald de waarheid te kort te doen. Men bad haar nooit iets van eaue verloving medegedeeld maar zij had niettemin geraden dat deze bestond. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2