Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ten goede ruil. Een imtngezaKte padding. MARCELLA GRAGE. No. 2467. Woensdag 29 April 1914. 25e Jaargang FEUILLETON. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per B maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bjj alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. In tere No 15 ADVERTENTIE PR IJ S: Van 1 tot en met 6 regels 50 oent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den jjitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. De heer Van Vuuren, de Roomsche afge vaardigde, die bij de Algemeene Beschouwingen over de Inkomstenbelasting het eerst het wuord voerde, eindigde zijn redevoering met den uitroept dat hij het Nederlandscbe volk met den ruil van ministerie geen geluk kon wenschen. Nu is deze uitroep te begrijpen van iemand, die zijn liefde zoozeer had verpand aan de Roomsch-Dordsche coalitie als de heer Van Vuuren. Wanneer men echter nagaat, hoe de heer Kolkman de benoodigde gelden wilde halen en hoe de heer Bertling het zal doen, komt men tot ander inzicht. De heer Kolk man had uit successieverhooging 1,1 millioen gehaald en uit den jenever 3 millioen. Uit de inkomstenbelasting dacht hij 3 millioen te halen, uit de tabak 1 millioen en uit het tarief 10 millioen. In totaal haalde hij dus van zijn 18,1 millioen nog geen vierde deel uit heffingen van het bezit, terwijl bijna 80 °/0 moest komen van verbruiksbelastingen. Nu is het heel goedkoop het den volke diets te maken, dat oesters, fijn aardewerk en cham pagne wat zwaarder zouden worden belast, doch ieder weet dat Kolkman daaruit geen 10 millioen halen kon. Van de 10 millioen uit het tarief kwam f 1.210480 van weelde- of welstandsartikelen, terwijl artikelen voor algemeen gebruik en bedrijfsgoederen samen 87'/a proc-ent in de 10 millioen zouden bijdragen. Men vergete voorts niet, dat het bij die 10 millioen meerdere lasten niet gebleven zou zijn. Elk protectionistisch stelsel leidt er toe, dat de verbruiker eenige malen de som be taalt, die aan invoerrechten in de schatkist vloeit en de last, die op de massa van kleine lnyden en middenstand werd gelegd, zou nog ettelijke millioenen meer dan de 10 millioen hebben bedragen. Brenland toonde aan dat de Duitschers alleen aan graanrechten vier maal zooveel betalen als de schatkist er van beurt. Ten onzent zou de uitwerking van het Kolkmantarief den last der 10 millioen even eens heel wat zwaarder dan dat bedrag hebben gemaakt. Kolkman's stelsel leidde er toe, dat het leeuwenaandeel der lasten gelegd zou zijn ge worden op de zwakste schouders. Hoe wil de heer Bertling de middelen vinden Een roman uit Ierland. ROSA MULHOLLAND. 42) Zjj zette zich neder en schreef naar Crane's Castle dat er verandering in hare plannen gekomen was. Het buis in Merrion Spuare moest in orde gemaakt worden en Miss O'Do- novan kon haar naar Dablin vergezellen of te Crane's Castle blijveD zooals zij dat verkoos. Miss O'Donovan wenschte mee naar Dublin te gaan. Waar iets bijzonders voor viel was Miss O'Donovan gaarne tegenwoordig en het aaustaande verhoor beloofde iets zeer bijzon ders te zijn. Miss O'Donovan was er heel wat op vooruitgegaan sinds zij het laatst iB Dublin was geweest toen zij juist haar fortui o verloren had. Hare garderobe was keurig in orde en zij kon over meer speldengeld beschik ken dan zijn in haar vorig leven ooit gehad had. In Dublin bad zij vele vrienden en zjj voor zag, dat haar een aangename tijd te wachten stond toch was zij niet onhartelijk van aard en hield zij veel van Marcella en ook van Bryan. Hij haalt 8 millioen uit de Inkomstenbe lasting., treft de kleine vermogens niet zwaarder, doch ontlast ze, waar hij de grens van 13000 op 16000 voor de vermogensbelasting brengt en pakt de kleinere inkomens in zijn Inkom stenbelasting evenmin noemenswaardig zwaar der aan. De hoogere opbrengst komt in hoofdzaak van de naamlooze vennootschappen, de grootere vermogens en de hoogere inkomens. Verder wil hij 4 millioen meer halen uit de successierechten, die de kleine luyden al even min zullen drukken. Het millioen met de zegelbelast ng zal in hoofdzaak komen van een belasting der beursemissies. Uit bier en tabak in elk geval twee genotmiddelen haalt hij 3.4 millioen. Uit verbruiksbelastingen, en wij herhalen alleen van genotmiddelen, haalt hij van zijn 16.4 millioen dus 3.4 millioen, dat is nog geen 25 °/0. Uit belastingen van het bezit komt meer dan 75 °/0. Wij laten nu nog daar, dat de ministers zelfs bij zijn bier- en tabaksbelasting de meerderheid der vrijzinnigen tegen zich zal vinden. Doch het feit is, dat hij het leeuwen aandeel haalt uit belastingen var/ het bezit en niet als Kolkman de volksklasse, de minst draagkrachtige, het leeuwenaandeel laat betalen. De heer Van Vuuren kan zijn Zevenbergsche kiezers misschien wijsmaken, dat Kolkman's regime zooveel beter was, doch de kiezers van Oostburg laten zich geen knollen voor citroenen verkoopen en zullen erkennen, dat de ruil van het extraparlementaire kabinet tegen het Heemskerkbewind een zeer gelukkigeis. Zorgen wjj er voor, dat het verschil in de volksver gaderingen duidelijk wordt uiteengezet! in '91 werd een christelijke-sociaal con gres gehouden. Dr. Kuyper opende het met een rede, getiteld »Het sociale vraagstuk en de christelijke godsdienst» In die rede ging hij krachtig te keer tegen den Verzekeringsdwangdat was staatsaf- godendienst, zei de groote redenaar. Er is sedert dat jaar veel gebeurd. Wat 'hebben de »christenen« in de laatste jaren al zonderlinge sprongen gemaakt op het politieke koord O'Donovan gaat mede, moeder; zjj zal de tusscbenper8oon tusscuen ons en de wereld zjjn. Zij zal al de oude vrienden van Mrs. O'Kelly ontvangen die mjj op komen zoeken om mij eene beleefdheid te bewijzen maar ook om uit te vorschen of ik werkelijk in het proces betrokken ben. Zij zullen samen het hoofd schudden en Mis O'Donovan zal zeggen Helaas gij weet immers nog wel hoe het hier vroeger was wat is het toch treurig, dat dit huis in zulke kwade haudeo gevallen is en toch is Miss O'Kelly niet kwaad maar zij heeft geen zuiver bloed iu de aderen want vau vaderzijsche behoort zjj tot den burgerstand; en de Kilmorey's ook nog zoo kwaad niet, maar èèu punt zijn zij beiden kraukzinuig, èo de moeder èo de zoon." Zoo praatte Marcela om Mrs. Kilmoreyl wat af te leiden en maakte intusscken toebe reidselen om Iuisheen te verlaten en met Mrs. Kilmorey naar Dublin te gaan. De arme moeder sloeg haar met stomme verbazing en met een angstig hart gade, terwijl zij zich nauwelijks af durfde vragen, of dit jonge meisje werkelijk den moed zou hebbea eenen Val8cben eed te doen om Bryan te redden. Zij mocht bet niet doen men mocht het Diet toestaan en toch wie zoo haar tegenhouden als zij het deed Niemand bad gezien wat er dien nacht tusschen haar en Bryan was voor gevallen het was een geheim tusschen hen beiden en God. Wanneer zjj baar eigen zede- Uit beginsel tegenstanders van de verplichte Verzekering, zijn ze er toch toe gekomen, in 1913 een stel Verzekeringsdwangwetten te geven, 't Ging niet van harte en Lohtnan en andere »christenen« knepen de oogen dicht maar 't lukte toch. En zoo dreven ze onder leiding van Talma al verder en verder in de wateren van het Staats-socialisme. Thans roept men van alle kanten om een tweede christelijk-sociaal congres De leiders willen er niet recht aan Zij begrijpen zeer goed, dat de tijd ook op de ^christenen* en vooral op de >christelijke« arbeiders heeft ingewerkt. Men wil niet langer loopen aan den leiband van de christelijke* beeren. En vooralmen is niet ingenomen met de dwangwetten van Talma men wil Staatspensioen Dat weten de leiders opperbest. Doch er qpoet wat gebeuren, anders ontvallen hun de »ehristelijke« arbeiders. En die hebben ze noodig... bij de stembus. Ja, de heeren zitten leelijk in de penarie en vooral de oude antirevolutionaire leider. Met zijn zalvende taal en heel zijn redenaars talent kan hij de kleine luyden niet meer bedwingen. De teugels ontglippen hem. Wraar moet hij op het tweede congres over spreken? En hoe moet de titel van zijn rede luiden Prof. Fabius (antirev.) stelt voor, de rede tot opschrift te geven »Christelijke beginselen en stembusberekening of een ineengezakte pudding.* Wjj zouden inderdaad geen beteren titel weten al het «christelijk* gedoe is toch niets anders dan pure berekening. Mexico en ile Vereenigde Staten. Uit Washington wordt gemeld: DeSpaansche gezant heeft meegedeeld, dat hij particuliere berichten uit Mexico (stad) heeft ontvangen, behelzende, dat Huerta het aanbod van Argen tinië, Chili en Brazilië, om te trachten een regeling van het geschil te bewerkstelligen, heeft aangenomen. Uit New-York wordt aan het Berliner Tage- blatt geseind Bij de onderhandelingen deelde lijk gevoel kwetste om hem te redden wie kon haar daarin verhinderen Toen kwam dezelfde gedachte bjj Mrs. Kil morey op, die Mr. O' Mailey had gehad, toen hij Marcella ondervroeg, dat het meisje zou sterven door haren leugen. „Eu als zjj stierf en tot Gnd giug om daar vergiffenis te erlaDgen, omdat zij uit liefde zondigde en doodsangst haar zoo deed han delen," vroeg het moederhart, dat slechts dacht en bad voor haar kiod, dan zon Bryan immers toch vrij zijn; Bryan, die on schuldig was aan de hem te laste gelegde misdaad, dan zou haar kind immers weer tot haar komen en de wereld zou overtuigd zjjn vau zijo onschuld Er waren immers nog wel andere vrouwen, die hem lief kondeo hebben, vrouwen even schoon, even beminnelijk als Marcella, ofschoon misschien niet zoo sterk in hare liefde. Zulk eene kracht en standvas tigheid in eene vrouw is niet eens altjjd be minnelijk in de oogen der mannen." En dan wrong de ongelukkige moeder hare handen eu viel op de knieën en bad om ver geving voor zulke slechte gedachten en smeekte met luider stemme om moed eu kracht, om die gedachten voor goed uit hare gemar telde ziel te rukken. president Wilson den Zuid-Amerikaanschen gezanten mede, dat hij hun bemiddeling slechts onder bepaalde voorwaarden zou aanvaarden. Eén daarvan was, dat Huerta afgezet moet worden, de tweede, dat waarborgen gegeven werden voor het herstel voor een constitutio neel regeering in Mexico, en ten derde, moest aan de Amerikaansche vlag genoegdoening ver schaft worden. Men meent echter, dat Wilson zich tevreden zou stellen met een verontschul diging en een belofte, dat de Amerikaansche vlag niet meer beleedigd zou worden. Opmer kelijk is Verder in dit antwoord, dat het een vrede tusschen de beide partijen in Mexico tot voorwaarde stelt. Het is mogelijk, dat dit juist de hinderpaal blijkt voor de vredes onderhandelingen. Het is meer dan onwaar- schjjnlijkj dat de constitutionalisten de ver schillen met Huerta langs internationalen weg zullen willen regelen. Nadat het antwoord van Wilson ontvangen was, vond een nieuwe bespreking met de onderhandelaars plaats. Huerta werd onmiddellijk door den gezant in Mexico en Carranza door zijn vertegenwoor diger in Washington op de hoogte ervan ge bracht, dat president Wilson de bemiddeling had aangenomen. Bryan had een onderhoud met den Japanschen en Chineeschen gezant over de bescherming van de Japansche en Chineesche onderdanen in Mexico. Hierbij sprak de Japansche gezant te geruchten tegen, dat Japan nog meer oorlogsschepen naar Mexico wilde zenden. Volgens mededeeling van den Spaanschen gezant, die de Mexicaansche belangen in de Ver. Staten zou behartigen, is president Huerta geneigd de bemiddeling der Zuid-Amerikaau- sche staten Argentinië, Brazilië en Chili te aanvaarden. Het gevangennemen van den Amerikaanschen consul-generaal in Monterey en de daarin gelegen beleediging van de Amerikaansche vlag, moet tot verscherping van het conflict bijdragen. Wilson en Bryan zien deze nieuwe verwikkeling ernstig in. Er wordt gemeld, dat. bij Aguas Calientes Amerikanen en andere buitenlandsche vluch telingen, die naar Vera Cruz wilden reizen, met geweld door het gepeupel uit den trein zijn gebaald. De plaatselijke politie kwam tusschenbeiden en bevrijdde hen uit de handen Jer menigte. Zij werden daarop in een smelterij ondergebracht en er gehouden. Maar aan HOOFDSTUK XIX. Wat de wereld zeide. Dublin is in September even verlaten als andere steden in die maand de deftige stra ten en pleinen zijn alle even doodseh, behalve wanneer een tentoonstelling van bloemeD of van paarden eenige menigte lieve gezichtjes en lichte kleedjes van de buitengoederen in den omtrek of van de bad plaatsen aan de kast naar de hoofdstad trekt. Toen Miss O'Donovan Mrs. O'Kelly's huis in Merrion Square betrokken had en bet in orde had gemaakt voor de ontvangst der beide andere dames moest zjj ondervindon dat zij nagenoeg alleen woonde op het fraaie plein, dat een der schoonste gedeelten van Dublin is eu moest zjj geheel naar Killiney en Bray ja zelfs nog verder het graafschap Wicklow ioreizen om met hare keonissen te kunnen spreken over Miss O'Kelly's verhouding tot Bryan Kilmorey en over het ophanden zjjnde proces Mr. O'Flaherty en zijne dochter waren ook naar Dublin gegaan en logeerden te Kil liney op het vriendelijk buitenverblijf vaD een hunner kennissen, eene rjjke weduwe die ook eeue groote vriendin van Miss O'Douovau was. Hier bracht laatstgenoemde dame haar eerste bezoek en hare verschijning werd met genoegen begroet door een groep oietsdoende heeren en dames die zich op een groen ter ras bevonden, vanwaar men de gansche baai, TER lEIIZESSd VOLKSBLAD. NAAE HET EnGELSCH VAN

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1