Loop der bevolking van Ter Neuzen Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. volgenden dag, en toen aan de telegrafisch gewaarschuwde ouders, die hen kwamen ai- halen, overgegeven. Het wielerfeest op den Baandijk alhier werd Maandag begunstigd door prachtig weer waardoor het bezoek aan die buurt grooter was dan op andere jaren. Aan de wedstrijden, die te 4 uur aanvingen, namen weinig deelnemers deel, terwijl geen enkele wielerclub was opgekomen, zoodat de daarvoor uitgeloofde prijzen moesten vervallen. De prijzen voor ringrijden vielen ten deel als volgt: le prijs Ch. Waelput van Zuid- dorpe, 2e prijs P. Dhert van Ter Neuzen en 3e prijs J. van der Linden van Ter Neuzen. Voor vogelpik le prijs J. van der Linden van Ter Neuzen, 2e prijs E. Pieters van Ter Neuzen en 3e prijs door C. J. van der Hooft van Ter Neuzen. Daarna werd onder -.al de deelnemers ver loot een rijwiel, dat ten deel viel aan J. Dop- pegieter te Ter Neuzen op no. 291, een naai machine aan Ch. de Cooker te Ter Neuzen op no. 28 en een zakhorloge aan J. van der Linden te Ter Neuzen op no. 154. Reeds geruimen tijd werden in deze streken herhaaldelijk diefstallen gepleegd, zonder dat het de politie gelukte de dieven te ontdekken. Na herhaaldelijk te hebben gesurveilleerd, is het de politie eindelijk gelukt een spoor te vinden, wat tot gevolg gaf, dat bij een opkooper verschillende gestolen ledige zakken werden ontdekt, die van diefstal afkomstig waren. Maandag werden nog eenige huiszoekingen gedaan waarbij eveneens gestolen goederen werden gevonden. Het bleek dat men te maken had met een georganiseerde bende. Tengevolge van die ontdekkingen werden gearresteerd de gebroeders Maarten en Jacobus L., P. M. en A. V., terwijl ook zekere W. de J., als verdacht werd gearresteerd. Woensdag werden allen gevankelijk naar Middelburg overgebracht, Gisteren werd J. L. in vrijheid gesteld. Een treurig ongeval had Dinsdag op het terrein van de cooksovens plaats. Bij bet rangeeren van geladen wagons geraakte de werkman C. Kaijzer met een been onder de wieRn, met het gevolg dat dit lichaamsdeel werd verbrijzeld en nog dienzelfden dag moest worden afgezet. De korporaal der vestingartillerie C. de Ridder, in garnizoen te Ter Neuzen, is be noemd tot agent van politie te Vlissingen. Aan de Ambachtschool te 's Gravenhage is het diploma als bankwerker uitgereikt aan onzen stadgenoot P. M. de Kleijn. Voor de onderwijzersakte slaagden de heeren G. J. van der Bent van Ter Neuzen, J. A. Breepoel van Axel en de dames M. Fledderus te Oostburg, C. M. le Grand te Zuidzande, D. Haak te Zaamslag en J. Koel- mans te Ter Neuzen. De heer C. Bakker, onderwijzer te Sluis kil, komt als no. 2 voor op een voordracht aan een der openbare scholen te Leerdam. Tot kweekelingen aan de rijkskweek school voor onderwijzers te Middelburg zijn o.m. benoemd J. P. Geensen van Ter Neuzen, A. J. Dhont van IJzendijke en J. P. de Ligny van Zuidzande. Bij Ministeriëele beschikking is met ingang van 16 April benoemd tot electrieien- hulpmachinist bij de electriciteitswerken aan het kanaal GentTer Neuzen, de monteur F. Oostdijk. In de Donderdagmiddag in hotel »De Graanbeurs» te Hulst gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Stoomtram-Hulst-Walsoorden werd het divi dend over 1913 vastgesteld op 7°/fl, en is in den Raad van Bestuur (vacature wegens over lijden) voorzien door de benoeming van den heer Alfons Verwilghen te St. Nicolaas. Een koopman I. de R. uit Breskens die Dinsdag bij de kermis te Groede in ge zelschap van eenige andere personen in een herberg aldaar veel drank gebruikt had, is ongesteld geworden, in de schuur van de de straat waar gjj woondet „Mijn vader vertelde het mij den volgenden morgen. Wjj wisten er niets van, voordat by het in de courant las. De vreeselijke ondervrager sloot zij notitie boekje en leunde een oogenblik in zyuen stoel terwijl bjj zijnen rustigen, onderzoekend blik op dien gemartelde, brandende oogen voor hem vestigdedaarop ging hij met eenen blik op de roerlooze gestalte van Mrs. Kilmorey, die daar neerlag alsof zfi niets hoorde van 't geen er gezegd werd, op fluisterenden toon voort „Zeg mij nu eens, Miss. Grace, wanneer gij voor het eerst kennis met Mr. Kilmorey ge maakt hebt." (Wordt vervolgd). herberg neergelegd en daar den volgenden dag overleden. De marechaussee stellen een onder zoek in naar de oorzaak van den dood. Van 1 tct en met 16 April 1914 hebben zich alhier gevestigd J. Mieras, dienstbode, van Axel, Heeren gracht 15. L. M. de Smet, dienstbode van Ossenisse, Q 233. J. P. Bareman, landb.kn. van Zaamslag, P 2°. L. J. de Smit, dienstbode van Hulst, Tho- lenstraat 53. A. Greijp, kantoorbediende van Middelburg, Donze-Visserstraat 96. J. P. Kogeler boekhouder van Middelburg, Noordstraat. W. H. Toet, opz.-teekenaar, van 's-Graven- hage, Donze-Visserstraat 81. W. J. de Bruijn, zonder beroep van Sas van Gent, Kazernestraat 9. S. A. Verberkmoes, zonder beroep van Axel, Kerkhoflaan 22. P. v. Koeveringen, orgeldraaier, van Rot terdam O 43. M. Kaijser, veldarbeider van Zaamslag, O 127. A. II. Spruitenburg, zonder beroep van Am sterdam, Noordstraat 66. Vertrokken zijn P. Platteeuw, brievenbesteller, Nieuwediep 35, naar Weesp. G. B. A. Bal, zonder beroep, Grenulaan 50, naar Antwerpen. J. L. Klein, zonder beroep, Van Bovenstraat 13, naar Rotterdam. C. Oranje, letterzetter, Nieuwediep 91, naar Goes. T. J. van Hoorn, dienstbode, Dijkslraat 69, naar Axel. G. de Vrieze, landbouwersknecht, O 185, naar Axel. L. M. Neve, dienstbode, Nieuwstraat 13, naar Hontenisse. J. Geense, landbouwersknecht O 35, naar Zaamslag. E. Dobbelaar, zonder beroep, aan boord, naar Wemeldinge, aan boord. P. Michielsen, werkman, P 36, naar Hoek. A. U. Bauwens, zonder beroep, aan boord, naar Selzaete. J. Bruggeman, schildersknecht, Baandijk 1, Eikerzee. J. Verhelst, landbouwersknecht, P 91, naar Hoek. T. W. Harm, bankwerker, Oostkant 5, naar Alblasserdam. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van hier verzonden gedurende de le helft der maand April. Mej. C. Leunis, Ter Neuzen, Mme A. Acke, Gent. C. Matoney, Plymouth. Rijks-Telefoon. No. 85. L. Nolson Co., Nieuwstraat, (woning). Zondag 19 April 1914. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9'/» u., en nam 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluisklil. Voorm. 9 u. en nam. 2 uur, dhr. L. Dek. Voorbereiding van het Heilig Avondmaal. Hulst. Voorm. 10 u., Da. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Da. J. F. van Ilulateijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooswijkatraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en ö1/» u., leeakerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooawijkatraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51/, u., Da. G. van der Garde van Opheuaden. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 51/» u. Evangelisatie. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 17 April de volgende vonnissen uitgesproken L. D. O., oud 14 j. en D. L. O., oud 13 j.» werkjongens te Ter Neuzen, zjjn wegens diefstal veroordeeld ieder tot 3,50 boete of 1 week tuchtschool. Pr. A. van G., oud 28 j., klompenmaker te Koewacht, is wegens mishandeling ver- oordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis» A. H. van H., oud 20 j., visscher té Philippine, is wegens eenvoudige beleediging veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hech tenis. A. de C., oud 46 jveldarbeider te Koewachjj (Heikant), is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar en beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot ƒ15 boete of 15 dagen hechtenis. M. C. P., oud 32 j., landbouwer te Philip pine, is wegens frauduleus bankroet veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. J. C. J., oud 14 j., zonder beroep te Biervliet, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 boete of 14 dagen tuchtschool. Fr. van O., oud 50 j., poelier en arbeider te Koewacht is wezens mishandeling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. Een duikelaar. De slager G. de K. uit Zierikzee, die Dins dag naar Jan Olieslagers te Bergen op Zoom is wezen kijken, duikelde 's avonds ook, maar niet op zoo'n voordeelige manier als Jan. Wat toch was het geval. Per fiets op weg naar huis, had hij het ongeluk in Anna Jacoba Polder van het steiger der veerboot, voornemens daar zijn rij Wiel te plaatsen, pardoes door duisternis misleid, in de haven te storten. Gelukkig was er voor de K., die niet zwem men kon, hulp, Met behulp van een uitge worpen touw, dat eenige malen zijn doel miste kwam hij op 't droge, Op de later vertrekkende veerboot werd hij voorzien van een stokerscostuum. Zijn fiets kwam des anderen daags thuis. Een rustverstoorder. In den nacht van Zondag op Maandag wilde zekere P. binnengaan in een café te Middel burg, hetwelk aan een besloten gezelschap was verhuurd. Toen hem de toegang werd geweigerd, zeide hij den boel plat te zullen schieten en haalde hij werkelijk een geladen revolver uit den zak. Een aanwezige agent van politie pakte den man direct bij den pols en toen hulp was komen opdagen werd de man naar het bureau overgebracht, waar be halve de revolver nog een vijftig patronen in beslag werden genomen. 'Legen P. werd procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der wapenwet en wegens het niet voldoen aan een wettelijk bevel van een ambtenaar. Een diefstal te Wiesbaden. In verbaod met een grooten diefstal te Wiesbaden zocht de politie te Vlaardingen een inwoner uit die gemeente. Zij vond hem niet in zijn wouing, maar onderschepte een telegram uit Haarlem afgezonden aan zijne vrouw, waarin zij verzocht werd te maken dat zij Maandagavond om 9 uur aan het station té Haarlem was. De inspecteur J. H. van Veen en de ageut H. C. Seller naar Haarlem, maar vonden den verdachte niet aan het station, aangezien hij zijn snor had laten afscheren en het zeer druk aan het station was. De politie wist evenwel dat de verdachte een zwager in Bloemeudaal had wonen, een koetsier. In gezelschap van den bloemendaalschen veldwachter Nieuwenhuys werd naar den stal getrokken, waar de koetsiet gewoonlijk slaapt. Daar werd de stal afgezet en gewacht. Om 1 uur des nachts kwamen twee mannen nabij den stal: een was de koetsier. ToenNieuwen- huys nader trad, sloeg de tweede op de vlucht. Nieuwenhuys rende hem na en loste vier revolverschoten op den vluchteling. De in specteur nam daarop ook aan de achtervolging deel en schoot eenmaal. Nieuwenhuys riep bem toe daarmee op te houden, want hij bevond zich tusschen den inspecteur en den vluchteling. Na een wedloop kreeg Nieuwen huys den vluchteling te pakken. Geen der revolverschoten had hem geraakt De aan gehoudene bleek ongewapend te zijn. In zijn bezit werd 1.48 gevonden. Hij gal op te zijn de 34-jarige F. H. Sparenberg, chauffeur té Vlaardingen. Donderdagmorgen is hij daarheen overgebracht. Een jubileum en l)r. A. Kuyper. De bij Da 80-jarige L. Veldkamp te Win schoten vierde Vrijdag z'n 60-jarig jubileum als barbier en haarsnijder. En nog steeds oefent de oude weduwnaar dit bedrijf uit. Hij woont alleen en Vrijdag heeft een jour nalist hem, den typischen ouwe, eens bezocht. Hij vond hem thuis, gezeten in z'n eenigen scheerstoel. »Joa, jong, doar hebb n al zooveul in zeten, vandoag wil ik d'r ies ine. En lustig blies hij ondertusschen de rookwolkjes uit de lange Goudsche. Zeker al heel wat menschen geschoren?» »WeI, joa jong. Mien eerste, dat was Roelf' Broesder, 'n wegarbeider, in Midwolde, mien Ileimath, zooals de Duutscher zegt, mien geboorteploats. Dat 's 60 joar leden.» »En heb je ook wel eens voorname personen geschoren »Joa, dokter Aobram Ivuuper, in '70 moar dei het mie nooit betoald». »Wat »'t Kwam zoo. Dokter Ivuuper was ge logeerd in Midwolde. En dou stuurden ze mie 't bericht, 'k mos 'n veurnoam heer scheren. Wel 't was zeeden ze nait. Nou, 'k poetste gauw mien koperen zaipbakje, n schoone douk eu dou d'r op of. En dou 'k him onder mes har, en hom ies goud opnam, docht 'k bie mie zulw 't ken w rachtig dokter Kuuper wel wezen, want hai proatte al over 't Zendingsfeest, dat dou in Winschoten wezen zol en of 'k er ook hen ging. 'k Zee van joa en dou 't sch ren doan waH zee dat 't best goan was en dat 'k Dünder- dagmörg'n even weer komen mos, om hom weer te scheren. Dan zol e metain betoal'n. Nou, dat was goud en doags heurde ik al, dat 't w'rachtig dokter Kuuper was. 'k Poetste mien spullen nou nog mooier en Dönder- dagmörg'n d'r weer op of. Moar joawel dou was net oetknepen, noar Winschoten. Hai het mie 't. kwartje nooit betoald. En wat was dat nou al 'n mooi bedrag worden al intrest op intrest, vair'nvairtig joar laank. En 'k har toch oaltied wel 'n kwartje van hom kregen »Moet je dr. Kuyper schrijven.» Hier eindigde het gesprek. Er kwam 'n klant binnen, van Wedde, die"voor 5 cents zijn baard liet wegnemen en koffie toekreeg nog 'n kopje (Lw. Ct.) Een tragisch geval. Sedert de vorige week Woeusdagavond werd een korporaal van de veldartillerie te Ede vermist. De man had op het bureau een briefje achtergelaten, waarin hjj mededeelde, dat hjj zich in de Zeisterbosschen van het leven zou berooven. Hjj had dit briefje vergezeld doen gaan vau een schetsje, waarop men de plek waar hij zijn daad zou bedrijven, kon zien. Den volgenden dag werd onmiddellijk door militairen in de bosschen gezocht, doch geen spoor van den man gevonden. Zaterdagmorgen kwamen echter een paar cavaleristen melden, dat zjj den voortvluchtige aan het station Wolfheze hadden zien uitstappen. De comman dant zond eenige patrouilles er op uit om den man te zoeken. Toen men eenige uren tever geefs had gewerkt, riep men de hulp iu van den boschwachter, die met zijn politiehond aan het speuren ging en den vluchteling in een ommezien op het spoor kwam. De korporaal zat in de struiken verborgen en leefde nog. De boschwachter wilde hem grijpen, doch op dit oogenblik schoot de ongelukkige eerst den politiehond en daarna zichzelf dood. Een en ander had plaats in de onmiddellijke uabjjheid van de veldartilleriekazerne. De jonge man, die op deze wijze een eind aan zijn leven heeft gemaakt, is afkomstig uit Amsterdam. Aanleiding tot zjjn wanhoops daad moet worden gezocht in het feit, dat de dienst bjj de instructiebatterij, waarbij hij als volontair was gekomen, hem niet meer beviel. Hij waa reeds indertijd naar Den Bosch en daarna naar Ede overgeplaatst. Jeudige avonturiers. De marechaussee te Maastricht heeft Maandag aangehouden een 13-jarige knaap uit Middel burg en zijn vriendje die voorzien van veel geld, dat zjj bjj de ouders gestolen hadden en van wapens en ammunitie in den omtrek der stad ronddwaalden en een kistje, vermoe- deljjk waar het geld in zat, in den grond gestopt hadden. Ter dood gebracht. Een Reuter-telegram heeft gemeld, dat vier der bjj den moord op den speelhuishouder Rosenthal, veroordeelde bandieten, ter dood zjjn gebracht. Dat was nog een zekere ver rassing voor het publiek, want er waren pogin gen gedaan, om de uitvoering van het dood vonnis te verdagen, nu de mede in verband met den moord op Rosenthal wegens aan stichting tot de misdaad veroordeelde inspecteur van politie Becker io hooger beroep zal terechtstaan. De gouverneur van New-Vork echter heeft uitstel geweigerd, het heet, dat een paar uren voor de terechtstelling een der gevounisden, de Italiaan Cirofici, beter b°kend als Dago Frank, een bekentenis zou hebben afgelegd. Hjj zou hebben verklaard, dat hjj de leider was van de bende, die vooi den moord was gehuurd, maar dat hjj zelf niet bij den moord aanwezig was. De daad was bedreven door twee der mede ter dood gebrachte bandieten en door Vailon, de voornaamste ge tuige tegen inspecteur Becker, die straffeloos heid had bedongen en verkregen voor zjjn optreden als getuige a charge en sedert het proces de vlucht heeft genomen. De doodstraf der geëxecuteerde is dus on- getwjjfeld wel verdiend, maar toch moet het een ouaangenamen indruk maken, dat Becker, de man dia door velen en ook naar de over tuiging van den officier van justitie eigenlijk de voornaamste misdadiger is, daar hjj de moordenaarsbende huurde, nu Dog weer ten tweeden male zal terechtstaan, met een lang niet slechte kans vrjj te komen, nu de voor naamste getuigen gevlucht of ter dood gebracht zjjn, terwjjl de voor de misdaad betaalde ban dieten hun straf hebben ondergaan. Een eigenaardige eed. Kort geleden, op een avond, heeft in de groote missigit op Ampel te Soerabaja, een plechtigheid plaats gehad, welke eeu eenigszius eigenaardig karakter draagt.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2