MARCELLA GRACE. Zondag 12 April (len PaascMag), Maandag 13 April (2en Paaschdag). UIT ONZE OMGEVING. FEUILLETON. Een roman uit Ierland. ROSA MÜLHOLLAND. Kerknieuws. Gemengde Berichten. een nieuwe regeling tot verdeeling der lesuren te moeten maken, omdat sommige leeraren te veel uren krijgen. Door verdeeling dezer uren over andere leeraren en als het voorstel wordt goedgekeurd dat het hoofd der M. U. L. 0., de heer Wieberdinck, in de H. B. S. les geeft in Aardrijkskunde, die daarvoor spoedig de bevoegdheid hoopt te verkrijgen, kan in een en ander worden voorzien. Dhr. Van Borssum Waalkes vraagt, hoe het komt, dat de schoolcommissie van dit plan nog niets weet. De Voorz. antwoordt, dat het voorstel om advies zal gezonden worden naar de school commissie alleen vragen B. en W. ook machtiging om het ook aan de schoolautori- teiten te kunnen zenden om advies. Na eenige discussie wordt het voorstel aangenomen. B. Voorstel tot verkoop van gemeentegrond aan den heer Vercouteren. De Voorz. deelt mede, dat dhr. Vercouteren in hun vergadering is geweest om die zaak te bespreken. Vercouteren verklaarde toen voor die 10 M2 honderd gulden over te hebben. B. en W. hebben toen een prijs bepaald van 6,per M2 met de onkosten van over schrijving en acte, kwam dat tot die som. Nu is evenwel een briefje van Vercouteren gekomen met bericht dat hij bezwaar heeft tegen die prijs en maar f 2,50 wil geven. B. en W. stellen nu in dezen voor hun standpunt te behouden. De heer De Jager vindt f6.— per M2 in in die afgelegen hoek exhorbitant hoog. De erfpacht is 9 ct. per M2, neem daar het 25-voud van, dat is 2,25 Nu zou hij meenen dat een prijs van ƒ2,50 of desnoods 3,— hoog genoeg is. De heer Van Borssum Waalkes merkt op, dat hier moet in 't oog gehouden worden, dat Vercouteren ƒ6,— zelf heeft aangeboden. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. om hun standpunt te handhaven aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren D. Scheele, De Jager en R. Scheele. 4. Voorstel huren van grond. De Voorz. deelt mede, dat het grond aan het bastion betreft, die later aan de gemeente komt. De gemeente kan er nog voordeel mede doen met de grasverpachting. Z. h. st. wordt het voorstel goedgekeurd. 5. Voorstel goedkeuring rekening Burg. Armbestuur 1913. Z. h. st. goedgekeurd. 6. Rondvraag. Dhr. Van Borssum Waalkes informeert naar een indertijd ontworpen plan, om de Tholensstraat, Donze-Visserstraat en andere straten door middel van buizen van kanaal water te voorzien. De Voorz. antwoordt, dat hij wel eens ge hoord heeft over die plannen maar wijst er op dat de plannen om Ter Neuzen en om geving van een waterleiding te voorzien nog aanhangig zijn. Hij zal evenwel ook die zaak onderzoeken. Dhr. Van Borssum Waalkes vraagt nog naar het plan voor de beerruiming te Sluiskil. De Voorz. antwoordt, dat volgens ingewonnen adviezen dit vooralsnog niet kan. De vergadering wordt gesloten. Alhier heeft zich geconstitueerd een verloopig bestuur tot heroprichting van een vrijwillige brandweer. Reeds is het voor- NAAK HET EnGELSCH VAN 38) Hfj ging eece getuigenis halen in eene aan hangige crimineele zaak die, naar de justitie hoopte, zou leiden tot overtuiging en veroor deeling van den beschuldigde. Men had vrij wat moeite gehad deze getuige te vinden, maar dat alles was nu voorbij, en nu moest alleen nog maar hare hulp voor de vervolging van den be schuldigde gewonnen worden. Want bet was eene vrouw, die in deze zaak de macht in banden had, en nog wel een mooi jong meisje, zooals mr. O'Mally reeds had ontdekt. Hij bleef dien nacht in eene kleine herberg tusschen de bergen logeeren, tot groote ver bazing van den voerman, die hem gaarne ge durende den ganschen rit bij zich wenschte te houden, en hem trachtte te overtuigen dat de plek, waar bij dacht te blijven, niets bij zonders aanbood. Maar toch bleef mr. O'Malley er tot den volgenden morgen toen huurde hy een kar retje en vertrok hij, vergezeld van iemand met een eenvoudig stil voorkomen, die den loopig bestuur van verschillende zijden be langrijken steun toegezegd. Een circulaire deze zaak betreffende is aan de ingezetenen gezonden waarbij gelegenheid wordt gogeven een of meer aandeelen te jnemen voor den aankoop van een motorspuit. Bij koninklijk besluit is goedgekeurd de verhooging van het salaris van den bur gemeester en den secretaris van Ter Neuzen tot 1900. In afwijking met het advies van den raad is het salaris door Ged. Staten met f 200 verhoogd. Twee jongens alhier, J. H. en d. Z. zouden uit varen gaan. In een open vlet voeren ze eergisterenna- middag de Schelde op, waar ze ruim water hadden. Ze konden evenwel niet terugkeeren en Ze waren genoodzaakt hun zwak vaartuigje vast te leggen aan de z.g. »roode ton* tusschen Borssele en Ter Neuzen. Daar hebben ze den geheelen nacht in het open bootje doorgebracht. Wie romdom 1 uur in den nacht van Donderdag op Vrijdag den wind en den regen heeft vernomen zal begrijpen, dat de beide jongens in geen besnijdenswaardigen toestand den nacht doormaakten. Eene sleepboot er op afgegaan, om hen te zoeken moest door onklaar raken van het roer die poging opgeven. Des Vrijdagsmorgens werden ze gezien door de Provinciale boot, die hier te half acht van Vlissingen arriveert. Deze deed hiervan bericht en eene loods boot voer er thans op uit die de beide jeugdige avonturiers om 10 uur alhier in behouden haven bracht. Zeker zal deze reis den jeugdigen sportlief hebbers lang heugen. Mevrouw Van Riel—Smeenge in Ter Neuzen. Vooraf door den bejaarden maar nog krach- tigen Voorzitter van >Schuttevaer«, den heer Joos Tollenaar, alleraardigst gecomplimenteerd als dochter van het Kamerlid Smeenge, die zooveel voor de binnenvaart verricht heeft, hield Mevrouw H. A. van Riel—Smeenge, na eene pittige inleiding door den Voorzitter van Volksonderwijs, den heer 1. de Groot, op Donderdag 9 April hare tevoren aangekondigde rede »De geest des tijds en Volksonderwijs Nu het gevaar voor de Openbare school wat achter den rug is, kunnen wij ons weer bezighouden met het Volksonderwijs in den eigenlijken zin. We moeten het onderwijs zoo goed mogelijk maken, dit bezien in den geest van onzen tijd. Spreekster schetst in breede, duidelijke trekken, hoe zij dien geest des tijds ziet. Er is een streven naar ver betering, veredeling van den mensch. Spreekt men wel eens van de «Eeuw van het kind«, dan wijst dat er op, hoeveel men voor het kind doen wil, maar dan is het doel toch ïde mensch« uit de kinderen groeien de menschen. Wij willen de levensvoorwaarden beter maken voor allen, de menschheid brengen op hooger peil. Door de geheele wereld gaat een strooming om het onderwijs zoo goed mogelijk te maken. Andere stroomingen staan er naast, komen er uit voort, de beweging naar den interna tionalen vrede, de strijd tegen de prostitutie, die tegen de Volksziekten, tegen het alcohol misbruik, verder de Vrouwenbeweging. Op boeiende wijze toont Mevr. Van Riel het verband aan. Ze $eeft te kennen, hoe het vorigen dag aciiter in den wagen gezeten had tusschen verscheidene andere passagiers en dien nacht ook in de heiberg had doorgebracht. Tegen het midden van den dag kwamen zy aan eene hut waarvan een uithangbord be vestigd was met de woorden „stalling voor paarden en rjjtuigen", daar lieten zy hun voertuig en wandelden een eind op, totdat zij aan het meer kwamen, dat Inisheen omringde. Marcella zat op een laag stoeltje nasst Mrs. Kilmorey's sofa en las haar voor. Geene der beide vrouwen was met hare gedachten bij hetgeen gelezen werd. De moeder telde de uren en minuten, die nog moesten verloopen, voor zij zich op weg bevond naar Dublin. De reis zou morgen ondernomen worden, maar morgen scheen Mrs. O'Kilmorey nog zoo ein deloos ver verwijderd toe. En intusschen wond het geluid van Marcella's stem, op in plaats van haar te kalmeeren. Zij begon te gevoelen, dat het haar een verlichting zou zijn van dit meisje been te gaan, dat zient- baar leed onder Bryan's ongeluk en toch den moed niet bad baar kruis op te nemen en eene martelares te worden voor zijne zaak. Marcella gevoelde, dat het voorlezen haar een soort steunpnnt was, waaraan zij zich kon vastklemmen, om zoo zich in evenwicht te honden boven den afgrond, die haar elk oogen- blik dreigde te verslinden. Door maar altijd door woorden, woorden en nog eens woorden te moeten niten wier beteekenia voor haren groote deel van 't onderwijs moet zijn ont wikkeling tot mensch worden, tot mensch zijn. En allen moeten kunnen genieten van de vruchten der wetenschap. Uit een kort his torisch overzicht blijkt, hoe de wetenschap eerst het uitsluitend bezit van de geestelijkheid, allengs gekomen is aan den edelman, veel later ook aan den nijveren burger, pas in deze eeuw ook aan het eigenlijke volk, in 1901 met de invoering der Leerplichtwet. Aan die wet, een eerenmonument voor 't kabinet Pierson- Goeman Borgesius, ontbreekt nog veel. Van de dochter van den heer Smeenge is het niet te verwonderen, dat zij een welsprekend pleidooi houdt voor de schipperskinderen. Maar ook de kinderen der zwervers, marskramers en kermisreizigers moeten bereikt worden. Naast die groote fouten en leemten bestaan andere, de land- en tuinbouw verloven, het misbruik door werkgevers gemaakt van leerplichtige kinders, de te geringe straffen, het veel te lange tijdsverloop. Volksonderwijs ijvert daarom krachtig voor verbetering der Leerplichtwet. Het Herhalingsonderwijs moet tot zijn recht komen. Uitgelegd wordt hoe het is, en hoe het dient te worden. Het Voorbereidend onderwijs moet geregeld worden ook dat wordt in het breede betoogd. Na een kwartier pauze gaat Mevr. Van Riel voort met hare beschouwingen. Het Vakonderwijs krijgt nu eene beurt, ook het voortgezet onderwijs, het M. U. O., de aan sluiting tusschen 't Middelbaar en Hooger Onderwijs. Teeken- en landbouwcursussen worden opgericht. Maar 't bijbrengen van kennis is niet het eenigekarakter en ge moed moeten ontwikkeld worden. Samen werking is noodig tusschen school en huis. En hiermee is spreekster op het terrein van den schoolstrijd der laatste 50 jaar. Met gloed en bezieling komt zij op voor de openbare school, en geeft zij het verderfelijke aan van de tegenwoordige splitsing. Zij bepleit terloops nog betere opleiding en salarieering, en eindigt met eene vurige opwekking voor het groote beginsel van naastenliefde en verdraagzaam heid belichaamd in de openbare school. Zijnerzijds geeft de Voorzitter met hartelijke woorden van dank aan de begaafde spreekster nog eene krachtige opwekking aan het aan dachtig gehoor, waaronder enkele personen van elders. Volksonderwijs mag terugzien op een wel- geslagden avond Mevrouw Van Riel haalt eer van haar optreden. Tot onderwijzer aan de M. U. L. O. school te Sliedrecht is benoemd de heer Cr. Bakker, onderwijzer te Sluiskil. Zaamslag. Tot schatter der pachtwaarde van de landen in de calamiteuze polders Mar- garetha, kleine Huissens- en Eendragt, werd door de Dijkraad benoemd de heer D. J. Dees wethouder te Ter Neuzen. In Augustus zal te Zuidzande, ter herdenking van het 40-jarig bestaan van de muziekvereeniging Veronica* een muziek festival worden gehouden. In de Maandag gehouden raadsver gadering van Aardenburg was het hoofdpunt der agenda de gaskwestie. B. en W. stelden voora. de bestaande gasfabriek over te nemen met alle toebe- hooren voor f 3000 b. de Mij. tot Exploitatie van gemeente bedrijven te Utrecht op te dragen een steen- kolengasfabriek te stichten voor f73507.50; c. de te bouwen fabriek te verpachten aan geest verloren ging werd de draad barer ge dachten toch eenigszins verbrokeG. Zij ook gevoelde dat bet eene verlichting zou zijn te scheiden van de ongelukkige moeder die moest blijven voortgaan met haar te miskennen en morgen alleen haar droevige reis aanvaar den zou waardoor de band die Marcella aan haar verbond verbroken zou zijn. Hoe zij zou kunnen leven het verbreken van dien band als zy met hare smart eu haren doodangst alleen was, op Crane's Castle durfde zy zich zelve niet afvragen. Het voorlezen ging steeds doorsteeds meer woorden zonder dat hun zin begrepen werd, steeds meer klanken zonder beteekenis wanneer zy maar eentonig gelnid maakten dat den gedaebteogang stoorde en een gesprek ver hinderde Daar ging de kamerdeur open de dienstbode kwam binnen en zeide dat er een heer was die Miss O'Kelly wenschte te spreken. Geen stoornis kon meer onverwacht geko men zjju want al die deugdzame lieden, die Marcella zooveel vriendschapsblijken gaven wisten zeer goed tot hoever zy wenschten te gaan, en iedereen, zelfs de ongeduldige Mr. O'Fiaherty had er zich van weerhouden haar een bezoek op Inisheen te brengeD. De bezoeker werd binnen gelaaten en of schoon hij den beideu vronwen volkomen vreemd was boden zij hem eenen stoel tegen over haar aan, want hij had het voorkomen van iemand die met een bepaald doel komt. de Mij. voornoemd voor 40 jaren tegen een pacht gelijk aan de jaarlijks af te lossen annuïteit d. Met de Mij. voor gemeente-crediet te Amsterdam een annuiteitsleening aan te gaan van f 80.000 tegen een annuiteit van 5.54 °/0 af te lossen in 40 jaar. Nadat de directeur van voornoemde Mij te Utrecht alle mogelijke inlichtingen had gegeven op alle vragen welke door de raadsleden gesteld waren, werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Voorts besloot de raad nog tot onderhand- sche verpachting van landerijen aan P. de Boer en tot adhaesie aan het adres-Velsen. In de week van 1 tot en met 7 April werden ter kennis gebracht van den ceutralen gezondheidsraad 1 geval van roodvonk te Hoek, 1 te Hontenisse, 1 te Hulst en 1 te Stavenisse. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 91/, u., dhr. L. Dek en nam 2 u., Da. A. Timmerman, Doopsbediening. Sluisklil. Nam. 2 uur dhr. L. Dek. Hulat. Yoorm. 10 u., Da. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulstoijn Jr. Gereformeerde gemeente (Ylooawijkatrnat). Ter Nenzen. 9 u., 2 u. en 5*/a u., leeskork. Oud-Gereformeerde gemeente (Ylooawijkatraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51/, u., Leeskerk. Lokaal „Ebeu-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. ö'/s u. Evangelisatie. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Yoorm. 9 u., Da. A. Timmerman. Sluiskil. Yoorm. 9u., dhr. L. Dek. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., Da. J. F. v. Hulateijn Jr. Gereformeerde gemeente. (Vlooawijkatraat). Ter Neuzen. 9 u., leeskerk en 2 u., Da. Van Oordt van Middelburg. Oud-Gereformeerde gemeente. (Vlooawijkatraat). Ter Neuzen. 9 u., leeakerk. Dienstweigeraar. Voor den Krijgsraad te 's-Gravenhage stond Woensdag terecht een milicien-kanonnier van het 4a reg. vesting-artillerie te Den Helder, ter zake, dat hy na zjjn indeeling als loteling uit de gemeente Schoorl weigerde de bevelen hem door zijn meerdere gegeven, op te volgeo. Beklaagde, die anarchist is en van beroep decoratieschilder, heeft niet voldaan aan de oproeping om onder de wapenen te komen, maar is daarvoor door de politie gehaald en weggebrncht. Eenmaal in de kazerne weigerde hjj de hem voorgelezen krijgsartikelen te tee kenen. Bjj het eerste militaire onderricht, dat hem gegeven werd, werd hem een der eerste oefe ningen uitgelegd ul. de houding van den sol daat. Reeds van te voren gaf hij echter te kennen de bevelen niet te zullen opvolgen, en toen het commauda >geeft acht* volgde nam hij de houding niet aan en zei »ik doe het niet*. Mrs. Kitnorey dacht dat hij do advocaat van haren zoon was en misschien goed nieuws kwam brengen. Marcella had nog geen tyd gehad om iets te denken, toen hare oogen die van den vreemdeling ontmoeten welke strak op haar gericht waren en bnnne macht om door lichte sluiers heen te zien en de waarheid uit haren diepsten schuilhoek aan het licht te brengen ook op baar beproefden. Instinct matig gevoelde Marcella de beteekenis van dien blik en nu wist zy wie de vreemdeling was en wat hem hier bracht. Zy had zoo vurig gebeden dat dien dag nooit zou aan breken, en nu was hy gekomen. Nu was het uur dat zy zoozeer gevreesd had, nabij. Het was niet naar Miss OKelly de rijke erfgename dat deze man keek met dien vreemden, vriendelyken en toch moedoogenloo- zen blik die haar het gevoel bezorgde alsof zich heimelijk eene hand om hare keel legde om baar te worgen, maar naar Marcella Grace het moedige meisje dat de justitie had dur- veu misleiden die zich nu daarom wreken zoo. Een oogenblik verloor zy baren moed en bare bezinnig; nit bet diepste van bare ziel bad zy de aarde haar te verzwelgen maar het volgende oogeGblik had zy hare vastberaden- beid herwonnen en zag zjj den bozoeker kalm in 't gelaat. „Mrs. Kilmefey," begon hy zich tot de tengere zwakke vrouw wendend die zich van bare sofa opgericht had met eenen straal van

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2