Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zon- en Feestdagen. Sett oud minister op tournée. VierVoadige onthouding. gene hwlijljc rede. Schietoefeningen tot verhooging van 's Landsweerkracht. Belasting op het honden van honden. No. 2463. Zaterdag 11 April 1914. 25e Jaargang, Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. Met het oog op de Paaschdageu verschijnt het „Ter Neuzcnsch Volksblad" a.s. Woensdagmorgen niet. De Burgemeester van TER NEUZEN, maakt bekend dat op Dinsdag 14 April a. s-, des namiddags ten 71/2 uur, in het lokaal bjj school C op Java, door een officier over bovengenoemd onderwerp een voor dracht zal worden gehouden, tot bijwoning waarvan een ieder wordt uitgenoodigd. Ter Neuzen, den 9 April 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Met eenige verwondering kon men de plot selinge activiteit van mr. Heemskerk, den vormer van het vorig, Christelijk ministerie, opmerken. Nu trad hij hier, dan daar op voor de kiezers, om hun duidelijk te maken, dat ze zijn ministerie maar hadden moeten houden. Zoo druk vielen de vergaderingen achter elkaar, dat het was of de oud-minister op een verkiezingsveldtocht uit was. Werd hij door droombeelden gekweld? We weten het niet. Tot eindelijk daar verklaart hij op eene vergadering, dat hij zijne spreekbeurten voor- loopig staakt. Goed wakker zijnde, begon hij er zelf wat vreemds in te zien. En zoo kwam het einde even plotseling als het spiegelgevecht begonnen was. Ongeveer viertien dagen geleden werd te Utrecht een bijeenkomst gehouden van personen, die wenschten te komen tot eene vereeniging van jongeren op deze grondslagen geheel onthouding, vegetarisme, rein leven en anti- rooken. Werkelijk werd overgegaan tot stichting van zoodanig vereeniging die den veelzeggende naam zal dragen van »Het Witte Gilde. Het schijnen werkelijk practische lui te zijn, die verschillende beginselen tot één willen samensmelten. Of de vereeniging veel leden zal winnen. Om zooveel onthouding in één mensch te concentreeren, het is dunkt ons, nog al sterk. Bij zulke vereeningsleden zinken onze geheel-onthouders in het niet. Kon men het nu maar tot geheele onthou ding van spijs en drank brengen dan was de sociale kwestie meteen opgelost. Het was Donderdagavond een mooie avond voor Volksonderwijs, al had de opkomst grooter mogen zijn. Alle aanwezigen hebben genoten bij de schoone voordracht van Mevr. Van Riel Smeenge. Haar helder en krachtig geluid, de warme gloed in hare rede^ die getuigde van een zich geheel geven aan de zaak, waarvoor zij optrad maakten, dat hoorderessen en hoorders aan hare lippen hingen. Vooral na de pauze bij hare verdediging van het Openbaar onderwijs was zij treffelijk. Het nadeel van kleine scholen en vooral de verdeeling en splitsing van kindsaf, zoozeer strjjden tegen den geest van onzen tijd, het I waren oude punten, voorzeker wij kenden die nadeelen van het snbsidiestelsel voor de bij zondere scholen, maar zij heeft het nog eens heel anders en weer mooier en pittiger gezegd, dan wij het vroeger hoorden. En wij allen, daar aanwezig, zijn heenge gaan met het opnieuw gesterkte gevoel in ons, dat het onze plicht is met hart en ziel te blijven strijden voor ons schoon volks instituut, de openbare school. De Voorzitter der afdeeling, de heer De Groot heeft dat gevoel op degelijke en warme wijze vertolkt. Ook daarvoor onzen dank. Zitting van 9 April 1914. Voorz. de heer J. Huizinga. Aanwezig dhr. Visser, Dees, De Jager, R. Scheele, De Feijter, Donze, Eijke, Van Bors- sum Waalkes en D. Scheele. 1. Notulen van de twee voorgaande ver gaderingen worden zonder aanmerking goed gekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Brief van Ged. Staten met bericht van den Inspecteur van het lager onderwijs, dat deze zijne beslissing omtrent het raadsbesluit van 19 Maart 11. heeft verdaagd. b. Van Ged. Staten is terug ontvangen het goedgekeurde kohier Hondenbelasting 1914. c. Brief van Ged. Staten met bericht van goedkeuring van het raadsbesluit betreffende beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven. d. Brief van mej. J. Jansen met bericht, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan neemt Een brief van idem met dankbetuiging voor de toegekende subsidie en voor de mede werking bij hare benoeming. j. Brief van den heer L. T. van Hasselt, met de mededeeling aan den Raad, dat hij bedankt als lid der plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en lager onderwijs. Dhr. De Jager vraagt of de Voorz. ook bekend is met de redenen van dit ontslag. De Voorz. is daarmede niet bekend. Aan de commissiën zal gevraagd worden om opgaaf van een aanbeveling van personen waaruit de Raad een benoeming kan doen. g. Verslag met rekening en verantwoording van de avondvakteekenschool der Chr. Werk- liedenvereeniging Rom. 13:1, over 1913. li. Proces-verbaal van kasopneming bjj den gemeente-ontvanger, waarbij alles in orde is bevonden. i. Missive van Ged. Staten met bericht van goedkeuring tot wijziging der begrooting 1914. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. j. Verzoek van L. van Hecke, spoorweg beambte te Sluiskil met verzoek tot aanwij- ging van een rooilijn voor een te bouwen woning beoosten het kanaal GentTer Neuzen richting Blikstraat. Dit verzoek wordt gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. /c. Brief van Ged. Staten met afschrift van het kon. besluit waarbij de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris op advies van Ged. Staten zijn verhoogd met ƒ200, al- zoo gebracht op ƒ1900. De Voorz. stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen en tengevolge van dit besluit de begrooting te wijzigen. Aldus besloten. I. Adres van den heer J. P. de Vos, com mies ter secretarie, waarbij adressant, naar aanleiding van het gesprokene in de vorige vergadering, om verhooging van jaarwedde vraagt. Dhr. De Jager zou met dit adres willen handelen evenals met het adres van de werk lieden. Dat iseen gratificatie en verder behandelen bij de begrooting. De Voorzitter zegt, dat het eerst kan gaan naar B. en W. om advies. Daartoe wordt besloten. m. Adres van dhr. B. P. de Boij, waarbij adressant te kennen geett bezwaar te hebben tegen zijn erfpacht en verzuekt om nadere aanwijzing. De Voorzitter stelt voor het adres te zenden naar B. en W. en de commissie voor de -erfpacht, om advies. Daartoe wordt besloten. n. Brief van mejuffr. M. Goossen, tele- grambestelster, te Sluiskil, met dankbetuiging voor de toegekende gratificatie. Voor kennisgeving aangenomen. o. De Voorzitter deelt mede, dat het ge nomen besluit op het verzoek van B. D. Koene, betreffende een afwijking van de bouwveror dening, niet wettig is geweest. Dit adres moest eerst om advies bij de Gezondheids- commisse. Dit is nu geschiedt. Daarom stelt hij voor, opdat later de betrokken persoon in geen moeilijkheden zou komen, opnieuw een besluit tot goedkeuring te nemen. Aldus wordt besloten. p. Adres van A. D. Kaan, betreffende den verbouw van zijn woning, Noordstraat 51. De Voorz. stelt voor dit te zenden naar de Gezondheids-commissie en B. en W. om advies. Dhr. D. Scheele vraagt, of dit nu niet te lang zal duren voor dat de man kan gaan verbouwen De Voorzitter antwoordt, dat in ieder geval het adres eerst naar de Gezondheids-commissie om advies moet. Maar nu kan Kaan met de voorbereiding van dat werk doorgaan en zelfs aanoesteden, dan bepaald hij er maar bij onder nadere goedkeuring van B. en W. Als de adviezen tijdig inkomen is hij bereid de vol gende vergadering 8 dagen te vervroegen. Het voorstel om het adres te renvoyeeren naar B. en W. en de Gezondheids commissie om advies wordt aangenomen. q. De Voorz. deelt mede de onderhande lingen die hebben plaats gehad naar aanleiding van het besluit tot aanschaffen van een motor brandspuit. Burg. en Weth. vragen machtiging een deskundige te mogen aanstellen om hen van udvies te dienen bij het kiezen van de spuit. Dhr. Eijke wil er dan even op wijzen, dat de kosten van een deskundige in den regel niet meevallen. Als voorbeeld wijst spreker op Axel. De Voorz. noemt evenwel als kosten ƒ100 a fib0. Dhr. Eijke meent, als de spuit aan de ge meente geleverd wordt op tijd v9n betaling, de leveranciers er belang bij hebben een goede spuit te leveren. De Voorz. merkt op, dat het een teere kwestie is. B. en W. zijn geen deskundigen en moeten daarom een man hebben, die ter zake kundig is om hen voor te lichten. Burg. en Weth. worden gemachtigd zich van een deskundige te voorzien. r. Naar aanleiding van de pensioenregeling voor leeraren der H. B. S. als anderszins, stellen B. en W. voor een adres aan den Mi nister te richten tot verhooging der subsidie voor de H. B. S. tot ƒ12000. Z. h. st. aangenomen. s. Naar aanleiding van de aanneming der wet tot verbetering onzer haven, stelt de Voorz. voor een adres te richten aan H. M. de Koningin en de hoofden der betrokken departementen, om nu met bekwamen spoed de verdere plannen tot verbetering voor te bereiden. Daartoe wordt besloten, de redactie van het adres overlatende aan B. en W. t. De Voorzitter deelt mede, dat met het nieuwe leerjaar de 5e kl. van de H. B. S. in volle werking komt. Dan zal het noodig zijn Burgemeester eu Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat hot kohier van de belasting op het honden van Honden No. 1 in deze gemeente voor 1914 in afschrift gedurende vijf maanden op de secre tarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd. Ter Neuzen, 6 April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van de gemeente TER NEUZEN gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 15en Juli 1844, no. 1 (Provinciaal blad no. 87), houdende mededeeling van 's Konings verlangen, dat de Ingezetenen aan de bepalingen der wet van den lsten Maart 1815 (Staatsblad no. 21), betrekkelijk de viering van Zon- en Feestdagenjaarlijks zullen worden herinnerdbrengen mitsdien den inhoud van voormelde wet ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente, luidende als volgt Art. 1. „Dat op Zondagen, en op zoodanige Godsdienstige Feestdagen als door do Kerkgenootschappen van de Christelijke Godsdienst dezer Landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezig heden zullen mogen verricht worden, welke de Gods dienst zouden kunnen storen, maar dat in het alge meen geene openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke Regeering daartoe schriftelijke toestem ming zal geven." Art. 2. „Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatBen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat Kooplieden en Winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren verkoopen." Art. 8. „Dat gedurende den tijd voor de openbare Gods dienstoefening bestemd, de deuren der Herbergen en andere plaatsen alwaar drank verkocht wordt voor zooverre dezelve binnen een besloten kring der ge bouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook gedurende dienzelfden tijd geenerhande spelen, hetzij Kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben." Art. 4. „Dat geen openbare vermakelijkheden, zooals Schouw burgen, publieke Danspartijen, Conoerten en Harddra verijen, op de Zondagen en algemeene Feestdagen zullen gedoogd worden zullende het aan de plaatselijke be sturen worden vrijgelaten hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle Godsdienstoefeningen." Art. 5. „Dat de Plaatselijke Politie zorg zal dragen, tenoinde alle hinderlijke bewegingen en goruoht in de nabijheid der gebouwen, tot de openbare Eeredienst bestemd, en in het algemeen alles wat dezelve zouden hinderlijk zijn, voor te komen of te doen ophouden." Art. 6. „Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit naar gelang van persoon en omstandigheden, zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf' en twintig guldenof met eene gevangenisstraf van niet langer dan drie dagenvoor de overtreders die buiten staat mochten zjjn deze boete te betalen." Art. 7. „Dat bij een tweede overtreding de boete of straf zal verdubbeld worden, en wijders alle de te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard, en de Holbergen of andere publieke plaatsen, voor een maand gesloten. „En dat door deze algemeene verordeningen alle daarmede niet overeenkomstige Provinciale of plaatselijke Reglementen en inrichtingen zullen worden gehouden voor vervallen". Burgemeester en Wethouders, de aandacht der inge zetenen op de voorschreven bepalingen vestigende, noodigen dezelve tevens uit om door eene stipte inacht neming derzelve, tot de nuttige en wijze bedoelingen van Zijne Majesteit mede te werken. En opdat niemand hiervan eenige onwetenheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente ge bruikelijk is. Gedaan te Ter Neuzen, 6 April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1