Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Burgerlijken Stand. Ze wisten van niets. Sinds eenigen tijd deed de justitie te Alk maar pogingen, om een tweetal «dames", van wie er een de in den laatsten tjjd veel be sproken echtgenoote van den zaakwaarnemer F. te Tiel, in hooger beroep door het Am- hemsche hof wegens chantage bij verstek tot 3 jaar werd veroordeeld, in handen te krijgen, daar de verdenking van oplichting op haar rustte. Den zoon van den landbouwer D. te Spierdijk stond sinds eenigen tijd met deze dames in betrekking. De vader was zoo on verstandig om, mede op advies van zijn zoon geld te geven op schuldbekentenissen en ac cepten, welke in het bezit van genoemde vrouw bevonden, veel geld tot een bedrag van ongeveer t 19,000. Voor deze som onder namen de beide vrouwen en de jonge D. een reisje door West Europa. Zij bezochten o. m. België, Frankrijk, Engeland en Duitsch- land. Dezer dagen bevonden de beide vrouwen zich alleen in Berlijn. Toevallig sloeg de jongste een Hollandscha courant op en las daarin, dat beider aanhouding werd gevraagd. Zij vroeg aan de oudste nadere opheldering, en ontving de verzekering, dat deze zich niet bewust was van eenige schuld. Het gevolg van het dispuut was, dat er een telegram werd gezonden naar den rechter-commissaris te Alkmaar wij komen hedenmiddag te Alk maar." Natuurljjk dacht de rechter-commis saris, die te Brussel, Londen, Parijs, Dussel- dorf en elders reeds pogingen had aangewend, om aanhouding te verkrijgen, aan een April grap. Zeker tot zijn met geringe verbazing hebben beide vrouwen zich inderdaad zich aangemeld. Zij kwamen opheldering vragen Zij zitten thans in het huis «au bewaring en de opheldering zal nu wel van haar kant moeten komen (Alkm. Ct.) Kazcrnebraud. De sergeant der infanterie D. W. B. uit het garnizoen te Ede, die, sedert 24 Maart voort vluchtig, Vrijdag werd aangehouden en naar Ede teruggebracht, heelt bij ondervraging be kend de dader te zijn van de pogiDg tot brandstichting op 8 Maart j. 1. De aanleiding daartoe was, dat hij uit het muurkastje van een kameraad door inbraak 1 6 had ontvreemd, welke daad hij wilde verbergen. Daartoe stak hij de krib, ouder bet kastje staande, in brand. Overigens ontkent hjj beslist iets uitstaande te hebben met de zes andere pogingen tot brand stichting vóór 8 Maart gepleegd. Hij is Zater dagavond gevankelijk naar Arnhem gevoerd. Jeugdige inbrekers. De politie te Sneek heeft de hand gelegd rp een drietal inbrekers van wie twee, na een klopjacht in het naburige IJsbrechtum, door eenige boeren aldaar aan de politie waren overgeleverd. Het zijn jongens van 17 en 15 jaren. Twee hunner maakten vioeger reeds keDnis met de tuchtschool. Men vermoedt dat zij de bedrijvers zijn van de meeste inbraken en diefstallen, die in den laatsten tijd in de omstreken van Sneek zijn gepleegd. In het bezit der jongens werden gevonden eenige gouden voorwerpen, die ze op 30 Maart te Sneek ontvreemddende rest hadden zij bjj de Ambachtsschool verstopt. Een onderzoek ten huize van de knapen leidde tot het vinden van onderscheidene inbrekerswerktuigen. Brand. Zondagmorgen ontdekte men brand in het badhuis van »Het Witte Kruis* te Alkmaar, toen de vlammen reeds het dak uitsloegen. Dit was mogelijk, daar het gebouw onbewoond was. De muren zjjn overeind gebleven, maar zolder verdieping en topgevel zjjn geheel verbrand. Ofschoon de oorzaak van den brand onbekend is, vermoedt men dat deze is ontstaan door broei in de isoleering van het reservoir. De voorraad magazijDgoederen van «Het Witte Kruis* en van de Vereeniging tot bestrjjding van Tuberculose is verbrand. Een en ander is verzekerd. Ontgroening in Amerika. Er wordt wel eens geklaagd over de out- groeningsmethoden onzer studinten, maai in Amerika gaat het bljjkbaar soms nog zonder linger toe en zelfs de meisjesstudenten doen aan die zonderlingheden mede. Dat blijkt uit een proces dat thans een meisjesstudent van de Purdue Universiteit te Lafaytte in Indiana tegen eenige mede-studenten heeft ingesteld. Purdue is de voornaamste universiteit van Indiana telt ongeveer 2000 vrouwelijke en mannelijke studenten. Zekere miss Rogers nu beklaagt zich dat zeven andere meisjesstudenten haar op gruwelijk wijze hebben ontgroend zoodat haar gezondheid daaronder ernstig heeft geleden. De ontgroensters prikten haar met spelden, rukten haar de kleeren van het ljjf beschilderen haar hoofd en schouders met rooden inkt begoten haar rug met vloeibaar gom en stopten haar ten slotte in een bad met jjs- koud water. Miss Rogers eischt nu een schade loosstelling van 1400 dollars als vergoeding voor het ondergane leed. De Russische pijnbank. Uit een telegram uit Riga aan het liberale St. Petersburgsche dagblad »Rjetsj* blijkt, dat de beruchte folterkamer te Riga, het z.g. museum, waarover vroeger de Russische administratie veel heeft moeten hooren, doch welks bestaan steeds door haar werd ontkend, nog altijd in volle werking is. Volgens de Rjetsj moesten de vorige week 17 jonge arbeiders van de Salamanderfabriek te Riga terecht staan en wel 4 op aanklacht van moordaanslag bij over- romDeiing op den ingenieur Bornhacipt, 10 op aanklacht van tot deze misdaad te hebben opgehitst, en 3 op aanklacht van de daarbij ge bruikte revolvers te hebben verschaft. Vier van de beschuldigden legden ten slotte een bekentenis at, doch verklaarden daarbij, dat zij hun medebeklaagden alleen hadden genoemd, omdat zij de marteling, die men hen had doen ondergaan, niet langer hadden kunnen verdragen. Zij verhaalden, dat men bij het verhoor bun voeten had laten verschroeien, dat men hen met gummistokken tot bewusteloosheid toe had geslagen; dat men hen, na hen naakt te hebben uitgekleed, lang-uit op een tafel had vastge bonden, den mond met lappen dichtgest.opt en op hun rug was gaan zitten en hen toen had afgeranseld. Deze folteringen vonden 's nachts plaats onder toezicht van den bekenden Gregoes, chef van de geheime politie te Riga. Onder zpn leiding waren verder werkzaam een ge vangenis-beambte, Gedgoft genaamd, en drie agenten der geheime politie Selkin, Joerewitej en Vitoli. In openbare zitting werd geconsta teerd, dat bij het officieele vóór-onderzoek bij den rechter van instructie steeds twee spionnen van de geheime politie, als politie-agenten verkleed, aanwezig waren om dadelijk aan hun chef te kunnen rapporteeren, of de beschuldig den ook voor den rechter bij hun door de folteringen afgedwongen «bekentenissen* bleven. Klopten de verklaringen voor den rechter niet precies met de bekentenissen voor den politie chef, dan konden de jongemannen er van ver zekerd zijn, dat Gregoes. zijn folterwerk zou hervatten. Aldus de verklaringen van vele getuigen, welke in het proces-verbaal werden opgenomen. Niettemin vond het gerechtshof, dat het op deze wijze bijeengebrachte bewijs materiaal zóó overtuigend was, dat het van de 17 arbeiders 8 veroordeelde tot ze3 jaren dwangarbeid, 7 tot dwangarbeid gedurende 4 jaren en 1 tot 3 jaar gevangenisstraf. En om de kroon op het werk te zetten Gregoes, die vroeger reeds op verlangen van de Doema was geschorst, werd na dit proces bevorderd tot assistent van den directeur van het bureau der geheime politie te St. Petersburg De kiesrechtvrouwen. Een telegram maakt heden weer melding van het optreden der suffragettes. In den laatsten tijd vernam men van deze onaange name militante dames weinig. Dat wil echter niet zeggen, dat ze vacantie hebben genomen. Integendeel, uit de Engelsche bladen blijkt, dat ze nog altijd haar pogingen tot brand stichting en vernieling voortzetten. Te Spring- hall is dezer dagen een militante op heeterdaad betrapt. In een villa, die sedert eenigen tijd leeg had gestaan, maar waar sedert kort een huisbewaarder intrek had genomen, hoorde deze Vrijdagnacht eenig rumoer. Hij stond op en ging naar de provisiekamer, van waar hij het geluid hoorde komen. Binnenkomend zag hij een vrouw, die zich in een kast trachtte te verbergen. De man schoot een paar malen zijn revolver in de lucht af om hulp te ont bieden. Het geluid der schoten verschrikte de vrouw zoo, dat ze uitriep, kalm te zullen meegaan als er maar niet op haar geschoten werd. De huisbewaarder liet de juffer daar om naar de keuken gaan, sloot haar daar op en telephoneerde om de politie die de indring ster medenam. In de nabijheid van het huis vond men een bus met petroleum, eenige fakkels en dergelijke ingrediënten die voor brandstichting moeten dienen, en ook verschillende mani festen tegen minister Mc Kenna, den «opper- beul", gericht. De medeplichtigen van de gesnapte misdadigster ontkwamen. Te Glasgow is een mislukte poging gedaan om een kerk in de lucht te doen springen. Last van apen. Een tijd lang heeft men aan den Oedjong te Soerabaja geen last meer gehad van de apen, die vroeger van uit Semampir in groote troe pen de erven der Europeanen onveilig maakten. Nu is de bende er weer meldt het «Soer. Nwsbl." de brutale beesten dringen de tuinen en galerijen der woningen, soms bij tientallen binnen en ruïneeren al wat onder hun grijphanden komt. Bij een familie zijn ze er met de heele wasch vandoor gegaan. Meneer's boordjes en mevrouw's dessous werden in triomf en onder luid gekrijsch meegevoerd naar de strandbosschen. Een drjjfjacht is het eenige wat er opzit. Dan is men althans het ongure gedierte weer voor een tjjd kwjjt. Woord professor Robinson. Uit Batavia wordt gemeldt: Er is uitspraak gedaan in de zaak vaD den in Ambon op professor Robiüson gepleegden moord. Laongso is veroordeeld tot twintig en de vijf andere beklaagden tot acht jaar dwang arbeid in den ketting. Zooals men zich zal herrinneren vertoefde de professor in de botanie Robinson in opdracht van de Canadeesche regeeriög op Ambon om een uitgebreide studie van de flora aldaar te maken. Den 4en December ging hij op weg om alleen een tocht van eenige dagen over Leitimor te maken. Toen de professor na veertien dagen nog niet terug was, werd een onderzoek ingesteld waar bij dank zij de ijverige nasporingen van den politieopziener Brak al spoedig bleek dat hij op een eenzame plaats tusschen Latuhalat en Salelé door zes Boetonneezen was aangevallen en op beestachtige wijze vermoord. Roofzucht was, meende men, de eenige aanleiding tot deze misdaad. Al spoedig waren vijf der daders gevat, de zesde later. De daders gaven allen op, dat zj) meenden met een tjoelik te doen te hebben, die naar kinderhoofden zocht. Zij ontkenden uit roof zucht gehandeld te hebben. N. R. Ct. Russische roovers gearresteerd. De politie uit de Pruisische grensplaatsjes Sosnowice en Zawiercz, heeft een rooverben- de van dertig personen gearresteerd, die zich in de laatste maanden in het Russisch-Sile- zische grensgebied aan herhaalde roovers- aanvallen schuldig maakte en verschillende moorden bedreef. Een aantal roovers zaten reeds achter slot en grendel, maar een an dere troep hielden huis in de bosschen van Zawiercz, en hebben daar onlangs een geld transport overvallen, waarbij zij 20.000 roebels buit maakten en twee politieagen ten vermoordden. De politie slaagde er ein delijk ir, den schuilhoek der bende op te sporen, de leden op te wachten en ze stuk voor stuk in te rekenen. Bij een dier heeren werd 110 K.G. dynamiet gevonden. Aan baar geld werd 20,000 roebels in beslag ge nomen bovendien werd een groote hoeveel heid geweren, revolvers, ammunitie en andere wapens ontdekt. De Russische vrienden zijn naar de ge vangenis te Petrikau gebracht. Ontzettende brand. Reuter heeft ons reeds geseind, dat te St. Augustine, in Florida, vjjf hotels iu de asch gelegd zijn. St. Augustine is een der oudste steden in de Ver. Staten, en in dezen tijd van het jaar zijn de hotels van dit gezochte plekje der Amerikaansche Riviera* tot den nok vol met vreemdelingen. Met kan zich dus voorstellen, wat een op schudding het bericht van den brand maakte. Van het Florida House Hotel, waar de brand uitbrak, sloegen de vlammen naar de naburige gebouwen over, en vóór de brandweer kon aau- rukken, stonden heele huizenblokken in lichte laaie. De meeste gebouwen zijn van hout en de vlammen sprongen langs de breede balkons van de eene naar de andere verdieping. De hotelgasten kwamen op de meest fantatische wijze naar buiten, half-gekleed, in nachtgewaad, in badmantels gehuld, of zonder kleeren met in elke hand, een koffertje vol onmisbare have. Een dame, wier identiteit niet vastgesteld kon warden, sprong van de derde verdieping van haar hotel en brak haar ruggegraat, en een andere hotelgast sprong van de tweede étage en brak zijn been. Overigens werd niemand gewond. Zeeramp. De ramp die de bemanning van de «New- foundland* getroffen heeft is inderdaad ver schrikkelijk. Wij laten hier echter nog enkele bijzonder heden volgen. De «Newfoundland* was op de thuisreis, na een voordeelige robben-vangst, toen het schip Maandag door een hevigen sneeuwstorm in een ijsveld gejaagd werd. De ijsschotsen drongen tegen het schip aan en beschadigden den kiel dermate, dat het vaartuig snel begon te zinken. De bemanning had nauwelijks den tijd om op het ijsveld te springen, zoo snel zonk het schip. De schotsen waarop de equipage, ongeveer 170 koppen, zonder eenige beschut ting en zonder voedsel bijeenstond, werden door den storm voortgedreven en velen stierven van koude en ontbering. Het stoomschip »Florizel« slaagde erin eenige overlevenden aan boord te nemen nadat zij 48 uur op het ijs hadden vertoefd, maar de toestand van de schipbreukelingen was zoo deerniswekkend, dat velen bezweken en dat de anderen niet in staat waren inlichtingeu te geven omtrent het lot hunner vermiste kameraden. De «Florizel* seinde draadloos naar al de andere schepen in den omtrek en de meeste zeehondenvaarders gingen aan het zoeken doch zonder veel resultaat. Twintig andere schepen raakten vast in het ijs, maar zij bleken sterk genoeg om den aandrang van de schotsen te weerstaan, Volgens de laatste berichten uit St.-Johns heeft men een 30-tal mannen gered en zijn ongeveer 40 man overleden. De meeste slachtoffers waren woonachtig op «Newfound land*. Een vreeselijke gedachte. Dezer dagen werd in het dorpje Lazarde (in het Ariegedepartement) een aldaar over leden politie-beambte begraven. Toen de doodgraver na afloop der begrafenis bezig was de kuil met aarde te vullen, meende hij duide lijk klopgeluiden te hooren, welke uit de diepte kwamen. Doodelijk verschrikt en zich zelf niet vertrouwend, haalde de man een ai beider er bij. En ook deze verklaarde te hooren kloppen. Toen ten slotte de familie van den overledene en de burgemeester ge roepen waren, was het geluid verstomd. De familie gaf den doodgraver last zijn werk voort te zetten en het graf te sluiten. Aan gezien de dorpelingen echter geen vrede daarmee hebben en velen overtuigd zijn, dat de begravene schijndood is geweest, heeft de justitie opgraving van het lijk gelast. Het is natuurlijk allerminst uitgesloten, dat de doodgraver en zijn helper zich vergist en zich slechts verbeeld hebben, iets te hooren (men moet nu eenmaal sceptisch staan tegen over waarnemingen van getuigen maar onwillekeurig rijst toch ds vraag, waarom niet ijlings tot opening van de kist is overgegaan. Beide getuigen toch waren deskundigen, als wij dat woord hier mogen gebruiken. Een vrouw gelyncht. Te Muskogee, in den staat Oklahoma, heeft de bevolking een negerin, Marie Scott genaamd, die Zondag 11. een jonge blanke man ver moord bad, gelyncht. Een aantal gemaskerde personen overrompelden den gevangenisbe waarder, haalden de negerin uit haar cel en sleepten haar naar buiten. Een man met 1 arm sloeg de vrouw een strop om den hals en hing haar aan een telefoonpaal op. Een vroolijk drama. Een bioscoop-eigenaar te Parijs had onlangs een aautal leerlingen van een doofstommen- instituut uitgenoodigd, om de voorstelling bjj te wonen. Groot was zijn verbazing, toen hjj waarnam, hoe zjjn gasten bij een bijzonder aandoenljjke film zatente schudden van het lachen. Na afloop der voorstelling is hem in ge barentaal dit wonder verklaard. Het meereu- deel der doofstommen wist namelijk vau de lippen der acteurs en actrices af te lezen, wat zij daar op het doek beweerden. Een der «dramatis personae" scheen nogal grappig aangelegd te zjjn. En in de meening, dat het toch niet verstaan zou worden, vertelde bjj in de meest aandoenljjke film-scènes de banaalste grappen. De doofstommen hadden dit ontdekt en zoo was hun vrooljjkheid gaande gemaakt. Sindsdien moeten de film-acteurs en -actrices zich in aandoenlijke scènes strikt aan hun rol houden. Toestanden in het Duitsche leger. Voor den krjjgsraad te Metz hebben Zater dag drie dragonders terechtgestaan wegens mishandeling van twee rekruten van hun es kadron. Een van de twee werd er zoo wan hopig onder, dat hjj zelfmoord pleegde. De dragonder Korengel kreeg drie maanden, Meinecke zes maanden en Schwabedahl negen maanden gevangenisstraf. Bovendien werd een wachtmeester wegens onvoldoende uitoefening van toezicht tot zeven dagen arrest veroordeeld. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 8 April 0.16 Donderdag 9 0.37 0.56 Vrjjdag 10 1.17 1.36 Zaterdag 11 1.55 2.14 Zondag 12 2.35 2.55 Maandag 13 3.14 3.34 Dinsdag 14 3.56 4.16 11 11 11 11 11 11 TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 2 April. Hen drik van Wattingen, oud 30 j., jm. en Maria Louisa Lauret, oud 24 j., jd. 3 April. Fredorik Johannes Francisca de Witte, oud 28 j., jm. en Christina de Kraker, oud 27 jjd. Geboorten. 31 Maart, Levina Jacomina, d. van Leunis Versluijs en van Anna Cornelia Moens. Overlijden. 29 Maart. Levina Jacomina Versluijs, oud 5 j., d. van David en van Cornelia Adriana Riemens. 30 Maart. Aaltje Westerink, oud 48 j., echtg. van Johannes Huizinga. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht, van Johannes Wisse en van Cor nelia de Kraker. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 26 Maart. Pieter Ortelée (van Axel), oud 20 jjm. en Wilhelmina Bakker, oud 18 j.. jd. Geboorten. 25 Maart. Jacoba Cornelia, d. van David Bareman en van Debora de Jonge. 26 Maart. Maria, d. van Willem de Feijter en van Klara Elizabet de Kraker. 27 Maart. Cornelis, z. van Daniël Hamelink en van Adriana de Feijter. Overlijden. 24 Maart. Izaak Cornelis van Fraeijen- hove, oud 31 j z. van Anthonie en van Debora Blok. 25 Maart. Hermanus Cornelis Kempe, oud lj., z. van Dingenus en van Helena Dieleman,

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3