Goede Vrijdag 10 April 1914. UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Gemengde Berichten. bij San Pedro, waar een nieuw bloedig treffen kan worden tegemoetgezien. In Torreon worden de lijken op stapels ge legd en verbrand wijl men vreest, dat anders pest zou uitbreken. De volgende stap welke de aanvoerders der opstandelingen voorbereiden is een op marsch naar Monterey en Saltillo. Echter wordt verwacht dat de regeerings- troepen die plaatsen, die op 45 mijl afstands van elkaar gelegen zijn, zullen ontruimen zonder dat tegenstand wordt geboden de eerstvolgende groote slag kan dan bij San Luis Potosi worden tegemoetgezien, waar de regeeringstroepen zich op een hardr.ekkigen tegenstand voorbereiden, teneinde den opmarsch van het leger van Villa naar het Zuiden te stuiten. Een overwinning van Villa bij San Luis Potosi zou hem de macht schenken over geheel ISoord-Mexico. De generaal is thans uitermate populair in het Noorden en hij zal ongetwijfeld van die populariteit gebruik maken om zich te ontslaan van zijn opper bevelhebber Carranza. De verliezen der opstandelingen en der regeerings-troepen gedurende de laatste veertien dagen worden in totaal geschat op 10,000 man aan dooden en gekwetsten maar tengevolge van de tegenstrijdige berichten is niet uit te maken welk aandeel elk der beide strijdvoe- rende partijen in deze verliezen heeft. Er is een bericht van het nieuwsagentschap Associated Press,' dat in Torreon een aantal personen gezien hebben, dat generaal Velasco de aanvoerder der overwonnen regeerings- tsoepen in genoemde stad eigenhandig drie Spanjaarden, heeft omgebracht. Dezen zouden, zeide de generaal, op de troepen hebben ge vuurd. De vrouw van een van die drie, die poogde haar man te beschermen, werd mee doodgeschoten. In de op Donderdag a. s., des voor middags te 10 ure, te houden openbare ver gadering van den Gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot verkoop van gemeente grond aan den heer Jac. Vercouteren. 4. Voorstel tot huren van grond. 5. Voorstel tot goedkeuring der rekening van het Burgerlijk Armbestuur 1913. Door B. en W. alhier is benoemd tot klerk ter secretarie en tot deurwaarder bij de gemeente-belastingen de heer J. P. Trijs burg, thans agent van politie alhier. Op de 4 en 5 April te Haarlem ge houden Hondententoonstelling werd de sloequi van den heer H. W. R. Kramer alhier bekroond met twee eerste prijzen en een speciale prijs. Aangesloten bij het telefoonnet alhier, no. 83 Ingenieur van den Rijks-Waterstaat, Bureel Westsluis. De hulploods P. M. Verheul te Vlissingen wordt met ingang van 16 April a.s. bevorderd tot rivierloods met standplaats Ter Neuzen. De leerlingen der openbare Handels school en de leerlingen der 3e klasse H. B. school te Vlissingen, zullen, volgens de „VL Ct.," in den loop dezer week de juiste dag is nog niet vastgesteld een studiereis maken. Bezocht zullen worden de „Association Cooperative Zélandaise de Carbonisationte Ter Neuzen (cokes-ovens). In deze fabrieken iemand aan deze zijde van het kanaal van St. George dat doen kan. Dit knipoogje was slechts het uiterlijk toe ken van eene eigenaardige macht, die deze man fezat, en die men eenigszins zoo kunnen vergelijken bij de macht, die een slangenbe zweerder uitoefent. Wij hooren in deze dagen veel over de groote macht der wilskracht, waardoor de eene persoon er eenen anderen toe brengen kan om zich van de eene plaats naar de andere te begeven, maar deze reiziger had de eigenschap om de menschen te nood zaken hem hunne gedachten mede te deelen, of het in hun belang was dat te doen, of niet. Evenals de slang uit hare schuilplaats komt op het gefluit van den „toovenaar" zoo kwamen ook iemands meest verborgen gedachten plot seling over zijne lippen, wanneer deze schijn baar bescheiden, vriendelijke man dat verlang de, en menigeen, die met genoegen in zijn gezelschap geweest was, voelde, nadat h(j hem verlaten had, zijne genoegelijke stemming plotseling verdwijnen, terwijl bij zich bedacht, dat hij zich menig geheim had laten ontvallen en bjj zichzelven naging hoe hij zich bloot gegeven had, evenals hij onder andere om standigheden zjjne zakken onderzocht zou hebben om te zien of hij z(jne beurs en zijn horloge nog wel had. En dus bracht Mr. O'Mally, die van het toepassen van zyne eigenaardige macht leefde, worden vervaardigd teer en dirivaten, zwavel zure ammoniak en benzol. Verder zal ook een bezoek worden gebracht aan de »Nouvelle Société des Glaceries Néer- landaises* te Selzaete, d. i. de spiegelglas- fabriek, slijperij en polijstinrichting en de fabriek van chemische producten. De heer J. Wolfert te Hoek is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Ouddorp. Zaterdagavond werd te Axel in het ge bouw »De Vergaderzaal* de wintercursus voor boekhouden, handelsrekenen en handelsrecht besloten met een openbare les, waaraan £0 leerlingen deelnamen. Er werden gedurenjde half November tot April 16 lessen gegeven. Na afloop der les dankte de heer J. Adriaanse, hoofd der school te Lamswaarde, zijn leerlingen voor hun betoonde vlijt en belangstelling. De heer F. Dekker bracht een woord van hulde en dank aan den leider en de leerlingen a&n het gemeentebestuur van Axel voor de bereid willigheid om een lokaal üer o. 1. school be schikbaar te stellen en aan de aanwezige toe hoorders voor hunne belangstelling. Ook werd nog een woorfl van waardeerijig gesproken door de heeren J. M. Oggel, Pb. J. van Dixhoorn en A. J. van de Vijver. Uit Sas van Gent schrijft men Naar aanleiding van het d.d. 31 Maart 1.1. io de Middelb, Crt. opgenomen zijn ook door enkele particulieren bij de bevoegde personen stappen gedaan tot het verzekeren der ver binding voor zooverre dit althans personen betreft. Een interview van deze personen heeft de volgende eigenaardige bijzonderheden aan 't licht gebracht. Heer en meester over het kanaal Ter Neuzen Gent is eigenaardig genoeg niet onze Neder- landsche regeering, in casu de Minister van Waterstaat, maar de Belgische minister van spoorwegen en verkeersmiddelen. Nu is in het contract tusschen Nederland en België enkel sprake van het sluiten der brug gedurende eenige vaste tijdstippen, in verband staande met den loop der treinen. Uitdrukkelijk staat verder in gemeld contract aangehaald, dat deze spuortijd met een even- tueelen pontdienst niets te maken heeft, zoodat alle eventueele ongelukken en nadeelen, welke zich met dezen pontdienst zouden voordoen, voor rekening en risico der Nederlandsche regeering zouden komen. Bij het buiten werking zijn der brug kan dus onder dergelijke bepalingen van een ge regeld verkeer met de overzijde en omgekeerd geen sprake zijn zoodat het land van Axel dientengevolge voor geruimen tijd van een verbindingsmiddel met den spoorweg verstoken zou kunnen blijven. Treurige toestand voorwaar die niet langer bestendigd dient te worden dan strikt nood zakelijk is aangezien hier Nederlandsche belangen ten zeerste geschaad worden. Wat nu de inrichting voor electrische be weegkracht betreft, dienaangaande blijkt, dat België hier het heft in handen houd en alle eventueel daaruit-voortspruitende kosten door België als een verhoogd subsidie zouden te betalen zijn. Thans wordt het volkomen duidelijk dat deze aangelegenheid zonder ernstige tusschen- komst van invloedrijke personen »ad calendas graecas* zal worden verschoven, daar Neder landsche belangen België volkomen koud laten. Dinsdag bevond zich het Kamerlid jhr. De Muralt, afgevaardigde voor het district Oostburg, hier ter stede, blijkbaar om zich door eigen aanschouwing op de hoogte der zaak te stellen. Het is te hopen dat het den afgevaardigde gelukken moge een betere regeling in den toe stand tot stand te brengen. (Midd. Ct). Teneinde de mogelijkheid van aan varingen tot een zoo klein mogelijk minimum te beperken, heeft, volgens de M. Crt., de Belgische kanaaldirectie vlak aan de grens voor de groote electrische ophaalbrug te Selzaete een electrische installatie doen aan brengen, waarmede het mogelijk is aan scheden uit de richting Ter Neuzen komende bij mistig weer en groote duisternis electrische licht en zich er ook gaarne van bediende, als hij niet in dieost was, den tfld recht aangenaam door gedurende zijn lange dagreis in de bergen en kaapte alle nuttige bijzonderheden van zijne medereizigers, die er geen flanw begrip van h »dden, dat hunne hersenen gerold werden. Hij was op dat oogenblik voor eene oflici^ele zending op reis, maar evenals een schilder, terwijl hij bezig is het portret van een groot man te maken, waarvan hij zijnen naam ver wacht, intusschen ook andere schetsen maakt, die later tot schilderijen verwerkt worden, maakte ook de bekende commissaris van poli tie studies voor zijn vak, toen hij op weg was om een geval te onderzoeken, zoo belangwek kend en zoo veelbelovend als hij er in langen tijd geen gehad bad. (Wodt vervolgd). seinen te geven teneinde hun op de aanwezig heid der brug opmerkzaam te maken. Ook bij dag, wanneer de mist mocht beletten tijdens spoortijd de roode vlag te onderscheiden, wordt van het electrisch lichtseintoestel gebruikge maakt. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot dijkgraaf var. het waterschap Groote St. Anna- en Nieuwenhoven de heer A. de Bruijne Iz. te Nieuwvliet. Volgens de Belastingambtenaar zijn met ingang van 1 Mei a. s. verplaatst de kommiezen J. F. Amelunxen van Aardenburg naar Hansweert, P. de Reijger van Sluis naar Tilburg, H. F. Erichsen van Zuiddorpe naar Koewacht, P. J. Ie Grand van Vlissingen naar Aardenburg, J. Bal van Hontenisse naar Ter Neuzen, A. F. Kamp van Riel naar Sas van Gent, M. J. Geuze van St. Jansteen naar Rozendaal, J. Molenaar van IJzendijke naar Huibergen, S. Kooistra van Huibergen naar IJzendijke, M. Leeuwis van IJzendijke naar Alphen en G. Kok van IJzendijke naar Goirle. Het proces tegen de voormaligen directeur van de spoorwegmaatschappij Gent —Ter Neuzen Nestor Wilmart zal in Juni a. s. aanvangen. Middelburg. Maandag is hier de aange kondigde staking der schildersgezellen uitge broken, welke over 16 winkels loopt en waaraan ruim 50 gezellen deelnemen, terwijl aan die winkels te samen 26 werkwilligen zijn. Bij twee niet bij de patroonsvereeniging aan gesloten patroons, die den eisch van 21 cent loon per uur hebben ingewilligd, wordt ge woon gewerkt. Vijf gezellen, die zich eerst bij de organisatie hadden aangesloten, hebben na het besluit tot staking hun ontslag weer genomen. Moord, diefstal en brandstichting te Denekamp. Maandagmorgen is voor de rechtbank te Almelo aangevangen de behandeling van de zaak tegen J. G. J. T., 41 jaar, arbeider, geboren te Denekamp, zwervende, thans gedetineerd wien ten laste is gelegd in den nacht van 28 op 29 December 1912 te Dene kamp de woning van Johanna Dubbelink, weduwe van G. J. Rakers, te zijn binnenge drongen, die vrouw opzettelijk van het leven te hebben beroofd, uit haar woning eenig geld en gouden en zilveren voorwerpen te hebben gestolen en daarna de woning in brand te hebben gestoken. Bekl. was den dag na den misdaad spoor loos verdwenen en werd eerst op 23 Januari j.l. te Carnap in Duitschland door een recher cheur aangehouden en daarna aan de justitie uitgeleverd. Een paar dagen nadat de dagvaarding was uitgebracht heeft beklaagde die steeds alle schuld ontkend had, aan den officier van justitie, mr. Schaepman, een volledige beken tenis afgelegd. Van de 88 getuigen die zouden worden gehoord, zullen er nu slechts 32 verschijnen onder wie 4 deskundigen, de doktoren die de lijkschouwing hebben verricht en 2 scheikundigen. Als verdediger is aan beklaagde ambtshalve toegevoegd mr W. J. O. Hattink te Almelo. Bekl. verklaarde, na zijn ontslag uit de ge vangenis te Arnhem op 23 November 1912, met Sina Striedelmeijer en haar kinderen bij Denekamp te hebben rondgezworven. De nachten werclen doorgebracht in de bosschen of in een tramhalte. In de laatste dagrn was het geld, dat hij in de gevangenis verdiend had, op. Beklaagde verklaarde verderIn den avond van 28 December 1912 verliet ik de woning van Hendrikus Jansen te Oldenzaal, waar ik me bevond met Sina Striedelmeijer en hare kinderen, met het plan om in de woning van de weduwe Rakers te Denekamp diefstal te plegen. Eerst heb ik in Oldenzaal nog wat rondgeloopen en ben tegen kwart vóór tien over den grooten weg naar Denekamp gegaan om mjjn plan uit te voeren. Ik ben bij de villa van den burgemeester van Denekamp van den grooten weg afgeslagen en achter die villa en om het dorp Denekamp heengegaan, om niet in het dorp gezien te worden en heb zoo de woning van de weduwe Rakers bereikt. Het was toen middernacht. De kerkklok sloeg twaalf uur. Ik heb toen een rampje naast de deur der woning ingedrukt en ben door het raam naar binnen geklommen. Ik was nog maar nauwelijks binnen, toen de weduwe Bakers in haar nachtgewaad uit een kamertje te voorschijn kwam en onder den uitroep Wat moet jij hier? op mij aan kwam. Ik greep haar met een hand dadelijk om den hals en drukte met geweld haar de keel dicht om haar zoodoende het ademen en het schreeuwen te beletten. Deze worsteling heeft wel een kwartier geduurd. Ik zag, dat zij bewusteloos werd. Haar armen begonnen slap langs haar neer te hangen. Ik hield haar nog steeds bij de keel vast met de linkerhand en bracht haar met mijn mes een aantal steken achter in den nek toe. Daarop viel ze op den grond. Ik maakte hieruit op, dat ze dood was. Ik heb toen een lampje aangestoken en heb een half uur lang in de verschillende vertrekken gezocht. Ik vond een gnuden ketting met slot, een gouden ketting, twee gouden krui zen, vier gouden ringen en een geribd gou den slotje, eenige gouden oor- of mutsbelleu en een bengelbeurs met wat geld en een zilveren horloge. Ik heb alle genoemde voor werpen en het geld toen weggenomen. De weduwe Rakers lag nog steeds bewegingloos op den grond. Ik heb haar toen opgenomen en op het bed gebracht in het kamertje, waar ze ook uit was gekomen. Daarna heb ik nog wel een uur naar geld gezocht, maar heb niets kunnen vinden. Vervolgens heb ik het hooi en stroo, dat op de zoldering lag van het kamertje, waar ik de weduwe Rakers op het bed had gelegd, in brand gestoken. De plek waar de worsteling heeft plaats gehad en waar veel bloed lag, heb ik met asch be strooid. Langs denzelfden weg, dien ik ge komen was, ben ik naar Oldenzaal terugge keerd. lu mijn broek en jas was eenig bloed gekomen, dat ik onderweg bij een sloot heb afgewasschen. Toen ik bij het huis van Jansen aankwam was het halfvijf in den morgen. Bij de wor steling had ik een snede in een vinger beko men. Dien dag heb ik met Siena Striedelmeyer •nog bij Jansen doorgebracht en heb Siena 's morgens van het gestolen geld een mark gegeven om brood voor hare kinderen te koopen, Bij Jansen heb ik ook nog bloed uit mijn kleeien gewasschen. Den morgen van den volgenden dag ben ik om half zes van Jansen vertrokken en heb later in het Roode- veld tusschen Oldenzaal en Denekamp Sina Striedelmeyer nog even gesproken. Vandaar ben ik door de Lutte naar Bentheim gegaan waar ik dezelfden dag de gouden voorwerpen en het zilveren horloge heb verkocht voor 30 mark. Van dat geld heb ik toen in Bentheim een hoed, jas, vest en broek gekocht. Als deskundige verscheen hierop dr. Sillevis, die met dr. Hondelink de lijkschouwing heeft verricht, die verklaarde, dat het ljjk geheel verkoold was. De onderste ledematen ont braken, van de bovenste ledematen waren nog resten aanwezig. Het bloed uit het hartzakje heeft hij in een fleschje gedaan en aan den rechter-commissaris overhandigd. Van het hoofd was het onderste gedeelte niet verbrand en ook de nek was nog gaaf. Jn den nek zijn vier steken gevonden. De vrouw moet veel bloed hebben verloren. De dood moet echter veroorzaakt zijn door verstikking, b.v. verworging. Toen beklaagde de vrouw de steken heeft gegeven, moet zij nog niet dood geweest zijn, want dan zou zij niet meer ge bloed hebben. Voordat de brand begonnen is, moet de vrouw reeds dood geweest zijn, het geen uit het bloedonderzoek is gebleken. Treinontsporing. Zaterdagmiddag, omstreeks kwart na één, vertrok een convooi van 5 goederenwagens, getrokken dcor één locomotief met tender, van Haarlem naar Amsterdam. Even voor Halfweg is een wissel, die de verbinding vormt tusschen het opgaande en afgaande spoor. Het signaal op eenige honderden meters af stands van dezen wissel stond veilig, wat be- teekent, dat de wissel vastlag. Vermoedelijk heeft de tong echter niet geheel gesloten, waardoor de locomotief, zoowel als de vijf wageüs van het spoor sprongen. De locomo tief vloog nog ongeveer twintig meter voort, en werkte zich toen vast in het zand. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats en de materieele schade viel betrekkelijk mede. Een der spoorstaven van den wissel is ge broken. Onmiddellijk werden twee zware locomo tieven uit Haarlem met werkvolk ontboden ook een locomotief uit Amsterdam kwam met wegwerkers aan, doch deze machine behoefde geen dienst te doen bij het ruimen van de baan. Zeer spoedig waren de goederenwagen» door de beide locomotieven weder in het spoor getrokken; met den tender duurde dit langer, en eerst tegen 5 uur gelukte dit met de ont spoorde locomotief. Al dien tijd stond het treinenverkeer Amsterdam Haarlem stil; het moest geleid worden via Uitgeest en Zaandam. Het opruimingswerk, waarbij de inspecteur van het vervoer, de heer Verschoor, de leiding had, ging zeer voorspoedig. Halfweg-Haarlem was ongeveer leeggeloopen om er getuige van te zijn. Ned. Herv, Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., Da. A. Timmerman, viering van het H. Avondmaal, nam. 2 u., Da. A. Timmerman. Sluiaklil. Nam. 2 uur dhr. L. Dek.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2