pe watt bedoeling. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Goede Yrijdag 10 April 1914. BINNENLAND. UIT QITZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. niet inzien, hoe deze beweging tot een nieuwe groep naast de bestaande partijen zou kunnen leiden. Het is trouwens de bedoeling der voormannen der beweging niet. Al deze verschijnselen wijzen er echter o.i. op, Jat een niet te verre toekomst een andere partij- groepeering dan de thans bestaande, te zien zal geven. Zoowel de Christelijke Volkspartij als de beweging onder leiding van dr. Bierens de Haan c.s. zullen er toe medewerken het volk nog duidelijker voor oogen te stellen, hoe valsch de Roomsch-Dordtsche anti-these- leuze is. Met belangstelling zien we tegemoet, hoe deze beweging in den lande begroet zal worden De antirevolutionarie blaadjes wekken bun geestverwanten op den boer op te gaan om de kiezers in het harnas te jagen tegen het extraparlementaire kabinet en de linkerzijde. Vooral de plannen van minister Bertling moeten dan natuurlijk dienst doen als het spookbeeld. De anti's, zoo heet het in de Kuyper-blaadjes, gaan een tijd van goede pro paganda tegemoet. De »Zeeuwsche Courant* zegt zoo open hartig mogelijk, waar de propaganda reeds beginnen moet Alleen aan beginselvaste kiezers hebt ge wat. Die laten zich zoo gemakkelijk niet ompraten. Integendeel. Die zijn op hun beurt weer propagandisten voor de goede zaak. Begon men maar vast overal waar nog geen christelijke school bestaateen vereeniging te stichten en leden te werven dan zou het aanstonds openbaar icorden, ime vriend en wie vijand ist. Precies. De christelijk genaamde school propaganda-instituut voor de politieke partij der anti's. 't Wordt niet altijd zoo eerlijk erkend TWEEDE KAMER. Bijna de heele Donderdag der vorige week werd besteed aan een schijnbaar weinig be langrijk wetsontwerpje. Het strekte om van een meneer Doude van Troostwijk het recht te koopen, te Nieuwersluis een aantal treinen niet langer te doen stoppen. De zaak zit zoo. In 1842 kocht de Staatsspoor van een meneer Doude van Troostwijk voor 42000 eenige stukjes grond voor den spoorweg benoodigd. Het was een zeer civiele prijs, doch bij het contract werd de bepaling gemaakt, dat alle treinen te Nieuwersluis moesten stoppen. Daar dit toch noodig was om water in te nemen voor de locomotieven, had de Maat schappij daartegen geen bezwaar. Onze spoor wegspecialiteiten van 1842 hebben blijkbaar niet kunnen inzien dat ook daarin verandering zou komen. Al spoedig bleek de bepaling een blok aan het been. De maatschappij heeft een paar maal geprobeerd, zich aan het con tract te onttrekken, doch een daarop gevolgd proces verloor zij. De tegenwoordige meneer Doude is door erving in het bezit van het contract gekomen Thans mag de Staatsspoor en in laatste instantie de Nederlandsche Staat, de onmogelijke bepaling van meneer Doude afkoopen voor een ton, op voorwaarde dat bij het onbeteekenende dorpje nog 40 treinen per dag moeten stoppen, terwijl nog een ton meisje te spreken over het verbreken van den band die haar aan Kilmorey boud. Vader Daly moest Mrs. Kilmorey toestem men, dat zij de zaak goed inzag. Het was waar, Marcella was veranderd, en het was lafhartig van haar om niet naar Dublin te willen gaan dit gebrek aan moed moest worden toegeschreven aan haren afschnw om voor het oog der wereld te verschijnen als de bruid van iemand, die gevangen zat wegens moord. Het was geen wonder, als het meisje door den harden drang der omstandigheden tot andere inzichten gebracht was. Een aange naam leven wachtte haar, als zij zich maar los kon maken, van hen, die haar nu om ringden. Reeds waren verscheidene bezoekers op Crane's Castle geweest, om haar bun leed wezen te betuigen, dat zij zoo geheel buiten hare schuld in eene vriendschappelijke be trekking geraakt wat, met zulke vreeselijke menschen als de gevangene en zijne moeder. Elk bezoek en elke brief van miss O'Dono- van brachten Marcella er nieuwe bewijzen van, hoe gaarne de buitenwereld haar uit die omgeving weg wilde halen, en haar zoo voor de gevolgen van hare overijlde handelwijze vrijwaren. Zou het meisje ook eene heldin moeten zijn, alleen omdat zij getoond had een medelijdend hart te bezitten en omdat zjj Diet had kunnen nalaten Bryan Kilmorey lief te hebben, die door een ieder bemind werd, met wien hij in aanraking kwam betaald moet worden, wil de Maatschappij in de 40 treinen verandering brengen. Zeer terecht kwam de vrijliberale afgevaar digde Visser van IJzerdoorn scherp tegen dit ontwerp dat hij den Staat der Nederlanden onwaardig noemde, op. Met groote aandacht hoorde de Kamer zijn belangwekkend betoog aan waarbij de hoog leeraar de stelling ontwikkelde, dat de belangen van het individu moeten wijken voor het al gemeen belang. »Het recht aldus de heer Visser van IJzerdoorn is er in het belang van de gemeenschap en eerst in de tweede plaats in dat van het individu alleen die rechten, welke de belangen van de gemeenschap dienen, behoorden te worden beschermd en aan rechten, die in strijd zijn met die belangen, moet een einde worden gemaakt«. De heer Ter Spil kreeg bij het hooren van dat betoog van zijn partijgenoot haast de koorts van den schrik. Dat werkt op me als een roode lap op een stier, zei hij later. Wij gelooven het. 't Was dan ook opvallend tegen de frissche opvatting van den ouderen hoog leeraar een jeugdig jurist stelling te zien nemen De Kamer ging intusschen met den minister mee. Met 31 tegen 23 stemmen werd meneer Doude van Troostwijk de buiten sporige som toegestaan. De Kamer is daarna met Paaschverlof uit eengegaan. De oogst is uit den aard der zaak in het eerste jaar, dat een kabinet optreedt, nooit groot, doch Kamer en Kabinet zullen toch hebben te bedenken, dat nu zoo spoedig mo gelijk na Paschen de eerste ontwerpen in het Staatsblad moeten worden gebracht. Hoe meer in het eerste jaar wordt afgedaan, hoe meer tijd in de volgende jaren voor de groote ont werpen overblijft. Daarom moeten na Paschen minstens de Inkomstenbelasting, de Stuwa doorswet en de Opcenten er door komen. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg is Woensdag aanbe steed het maken van een vierden uitwaterings koker in de Oostbeer te Ter Neuzen met bij komende werken. Raming f 10.500. Inschrijvers de heeren A. A. Kaan f 10.745 G. J. Balkenstein Jr. f 10.350 en G. A. van der Straaten f 10.335 allen te Ter Neuzen. Tot onderwijzer aan een openbare school te Schiedam is benoemd de heer P. J. Dobbelaar te Vlissingen, vroeger te Ter Neuzen. Men deelt ons mede, dat aan de alge- meene vergadering van aandeelhouders van de stoomtram Hulst Walzoorden worden voor gesteld over het boekjaar 1913 een dividend uit te keeren van 7 pet. Op de jaarmarkt. Woensdag te Koewacht gehouden, waren aangevoerd22 paarden, 53 stuks hoornvee, 12 geiten en 37 varkens. Verschillende premies werden uitgekeerd. De handel was niet erg levendig flinke prijzen werden dar, ook niet besteed. De St. Ct. van Donderdag bevat de statuten (bijv. no. 640) van de slagersver- eeniging voor Oostburg en omstreken. Tot ouderwijzer aan de openb. school in de kom te IJzendijke is benoemd de heer A. D. E. Lauret te Hoofdplaat. De schildersgezellen te Middelburg hebben Woensdag met 45 tegen 15 stemmen besloten, indien de patroons niet aan hun eischen voldoen, tot staking over te gaan. Men kon zicb gemakkelijk aan eenen man hechten, die veilig en wel eene goede positie innam. Maar hem tronw te bljjveo, nu by door de wereld was uitgeworpen, en door iedereen verdacht werd, nu die trouw gelyk stond met smart, ellende, vernedering dat was eene andere zaak. Vader Daly zag dat in, en stemde er in toe met Marcella te spreken. Zy liep het pad, dat over de rotsen voerde, op en neerdit was hare gewoonte, terwijl de priester hare plaats bij Mrs. Kilmorey in nam. Het was een prachtige dag op het einde van Juli, maar de schitterende kleuren van de bergen, de moerassen en het heldere water ontgingen Marcella's blikkenhare oogen zagen slechts, waarbeen zy ze ook wendde, de naakte wanden en zware deuren van Bryan's gevangenis. Vader Daly voegde zich by haar en liep eenige oogenblikken op en neer voordat hij zeide „Mrs. Kilmorey en ik hebben over u ge sproken, lieve; als gy een oogenblik naar mij luisteren wilt, wensch ik u mee te deelen, tot welk besluit wjj gekomen zyn. Wy zyn van gedachte, dat wy u niet mogen vragen om mee te gaan naar Dublin, en dat gy niet in de zaak gemengd moogt worden." „Ik wensch er ook niet iD gemengd te wor den," zeide Marcella, terwyl zich een brandend roode plek op elk harer wangen vertoond nu de oude angst weer by haar oprees, de aDgst om De exploitatie van de havens te Vlis singen die tot 31 Maart 11. aan de Kon. Maatschappij »De Schelde* was opgedragen, is met 1 April aan de gemeente Vlissingen overgegaan. In de week van 25 tot en met 31 Maart kwamen ter kennis van den centralen gezond heidsraad 1 geval van roodvonk te Hoek en te Ossenisse, 3 gevallen van diphteritis te Goes er 1 geval dier ziekte te Tholen. Van 16 tot 31 Maart hebben zich in deze gemeente gevestigd El. Scheele vr. Bollemab, werkster, Schut- tershofweg 4, uit Retranehement. J. Deij, zonder beroep, N.-Verbindingstraat 17, uit Hoek. II, Wolfert, landbouwersknecht, P 25, uit Hoek. J. Harms, zonder beroep, Dekkerstraat 48, uit New-York. G. R. Hamelink, dienstbode, Bonze-Visser- straat 77, uit Rotterdam. F. L. Hamelink, bakkersknecht, Langekerk- straat 38, uit Gent. R. Lannoye, werktuigkundige, O 193b, uit Sas van Gent. J. C. Vinke, landbouwersknecht, Kerkhof laan 34, uit Axel. J. van Vijven, schipper, Dijkstraat 92, uit Antwerpen. A. de Jager, dienstbode, 11 N, uit Kapelle. F. van der Hooft, landbouwersknecht, Kerk hoflaan 17, uit Zaamslag. J. Zegers, dienstbode, O 181, uit Zaamslag. P. de Groote, landbouwersknecht, P 68, uit Hoek. J. C. Witte, landbouwersknecht, Dekkerstraat 39, uit Zaamslag. F. J. H. Gramme, boekdrukker, Noordstraat 94, uit Maastricht. D. W. F. Kaijser, zonder beroep, O 66, uit Amsterdam. J. Scheele, landbouwersknecht, 3 N, uit Axel. Ph. Franchaert, dienstbode, Korte Kerkstraat 17, uit St. Jansteen. A. E. Reudink, agent van politie, Donze- Visserstraat 81, uit Middelburg M J. P. Renier, boekhouder, Grenulaan 55, uit Antwerpen P B v. Oteghem, landbouwersknecht, P 74, uit Westdorpe. H C. Machielsen, landbouwersknecht, Kerk hoflaan 23, uit Zaamslag. P. Rosendaal, smidsknecht, School weg 11, uit Zaamslag. A A. de Zeeuw, schildersknecht, Tholens- straat 5, uit Antwerpen. m A. J. de Bruijn, teekenaar, Lange Kerkstraat 74, uit Utrecht. F. van den Hoek, meubelmaker, DonzeVis- serstraat 52, uit Middelburg. M. Hamelink, landbouwersknecht, O 35, uit Zaamslag. Vertrokken zijn: J. P. van Leuven, zonder beroep, aan boord, naar Breskens. P. de Kraker, landbouwersknecht, O 138, naar Zaamslag. J. P. F. Geers, visscher, de Doelderstraat 12, naar Koudekerke. L. Remeijnsen, koeherder, P 133 naar Hoek. F. Dieleman, bakkersknecht, O 115, naar Goes. in tegenwoordigheid van die politiedienaren te verschijnen, tot wie zy in den nacht van den moord gesproken had, en die met dunnen scherpen blik en sterk geheugen zich terstond zonden herinneren, wie zy was. Vader Daly was zoo getrofteu door haar antwoord, dat hy een oogenblik niet wist, wat te zeggen. Hare lafhartigheid stelde hear te leur. Maar hy had van te voren by zich zelf uitgemaakt, dat men haar gedrag niet euvel op moest nemen, en dat zij naar eigen goeii- vinding handelen kon, en dus besloot hij gew duld met haar te hebben. „Ik wensch er niet in gemengd te worden," zeide zy, „oDrdat ik niet verwacht, dat het iets uit zal werken. Wat winnen wy er by, of zyne moeder naar Dublin gaat Zy is niet in staat hem op te zoekeD, en zjj zou daar Dog eenzamer en be droefder zyn dan hier. Mijn plan was haar mee te Demen naar Crane's Castle, waar ik haar wilde verplegen en verzorgen, totdat deze treurige zaak uit de wereld is." Toen dacht vader Daly, dat Kilmorey's lot haar minder ter harte ging dan zy net eerst had doen voorkomen zijn medelijden met haar werd aanmerkelijk minder en hij zeide „Ik geloof, dat zij toch naar Dublin gaat, maar verontrust u daar niet over. Ik zal alles wel voor h^ar tezorgen. De liefde ziet alles met andere oogeD, en het is haar eene soort voldoeniog om in de nabijheid van haren zoon te zyn. (Wordt vervolgd). Th. Meertens, landbouwersknecht, P 37, naar Hoek. R. M. Harte, meubelmaker, le Kortestraat 1, naar Rotterdam. J. Kaan, schildersknecht, Van Bovenstraat 38, naar Hoek. J. Jansen, veldarbeider, O 127, naar Axel. A. M. de Guitenaer, dienstbode, O 192, naar Westdorpe. H. v. d. Bos, landbouwersknecht, O 186, naar Axel. F. Dieleman, commissionair, Baandijk 22, naar Hoek. Th. J. Standaeart, zonder beroep, Noordstraat 50, naar Wijk aan Zee. M. Jansen, landbouwersknecht, O 79, naar Workum. M. C. Rouw, zonder beroep, Baandijk 3a, naar Den Burgh. M. Jacobs, fabrieksarbeider, Q 69, naar Westdorpe. C. Mabesoone, klerk post en telegr., Vloos- wijkstraat 60, naar Amsterdam. M. A. van Leuven, schipper, aan boord, naar Dordrecht. D. Dieleman, dienstbode, O 31, naar Zeist. V. J. van Hove, zonder beroep, 2e Korte straat 7, naar Antwerpen. P. A. Vroegop, ambtenaar ter secretarie, Heerengracht 16, naar Nijkerk. Post- en Telegraafkantoor te Ter Neuzen. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten. Van hier verzonden gedurende de 2e helft van de maand Maart 1914. J. C. Dooms, Hansweert. J. Burgraene, Oost-Heide. Zondag b April 1914. Ned. Hervormde Kerk. Arrondlsseuients-liechtbank te Middelburg Zitting van 3 April 1914. A. G., 32 jbootwerker te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 10 of 10 dagen hechtenis. J. C. de R 45 j., werkster te Ter Neuzen, is wegens alsvoren veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf. C. v. D., 45 j., jager te Stekene (B.), is wegens overtreding der Jachtwet (gepleegd te St. Jansteen) veroord. tot 10 of 4 dagen hechtenis, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Hulst. B. K., 27 j., landbouwer te Ter Neuzen (Triniteit), beklaagd van het veroorzaken van lichamelijk letsel, is vrijgesproken. H. A. D„ 19 jaren, arbeider te Koewacht, beklaagd van mishandeling van zijn vader, is vrijgesproken. Majoor Thomson. Majoor Thomson, eenigen tijd geleden door de Albaansche regeering tot gouverneur van Zuid-Albanië benoemd om de opstandige Epiroten daar te onderwerpen en de ontruiming van dat gebied door de Grieksche troepen, die het nog bezet houden, voor te bereiden is uit zyn ambt ontzet. De correspondent van de »Corriere della Sera" meldt, dat de Ministerraad en vooral de Minister van Oorlog Essat pasja hem in hef tige termen zijn onderhandelingen met Zogra- fos, den leider der opstandelingen en hoofd der voorloopige Epirotische regeering, voor." de voeten heeft geworpen. Thomson steldb" voor, op voorbeeld van wat Groot- Brittanja na den Zuid-Afrikaanschen oorlog met Botha heeft gedaan, Zografos tot gouverneur van Argirokastro, de voornaamste stad in het woelig gebied, te benoemen om aldus de kracht van den opstand te breken, daar bovendien de opstandelingen talrijker en beter'gewapend 1 Ter Nouzen. Yoorm. 9 u. Da. A. Timmerman en nam. 2 u., Da. A. Timmerman, bevestiging van nieuwe lidmaten. Voorm. Q'/a u., dhr. L. Dek. Voorm. 10 u., Da. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Da. J. F. van Hulateijn Jr. Gereformeerde gemeente (Vlooawijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en ö'/j u., leeakerk. Oud-Gereformeerde gemeente (VlooswijkBtraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5'/s u., Leeakerk. Lokaal „Eben-Ha'ézer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5u. Evangelisatie. Sluiskil. Hulst. Ter Neuzen. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. Voorm. 9 u., Da. A. Timmerman, viering van het H. Avondmaal, nam. 2 u., Da. A. Timmerman. Sluisklil. Nam. 2 uur dhr. L. Dek.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2