Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, jflooic Voorlichting. jticuwe partijen? DRANKWET. MARCELLA GRACE. No. 2461. Zaterdag 4 April 1914. 25e Jaargang, FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiten Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Interc. No 15 ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsi uimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. GRONDBELASTING. Ter Neuzen, 30 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Dat de taak voor den tegenwoordigen minister van finantiën geene gemakkelijke is, mogen wij als bekend veronderstellen. Dit jaar reeds zal voor den dienst 15 millioen gulden meer opgebracht moeten worden. De minister moet voorzieningen treffen en spoedig, of hi) het graag doet of niet. Wat het vorige ministerie heeft achterge laten, eischt dat. Als men in het oog houdt, hoe het vorige ministerie te kort schoot om in de geldmid delen, die noodig waren, te voorzien, dan moet men verbaasd staan, op welke wijze men rechts de lezers voorlicht en hoe men de finantieële maatregelen, die genomen moeten worden, van te voren inpopulair tracht te maken. Dat de Standaard daarbij voorgaat, begrijpt men. Een roman uit Ierland. ROSA MULIIöLLAm 36) Het feit dat er eene moeder bij de zaak betrokken was, werd in alle bladen vermeld, en de „Pres Association" ontdekte dat die moeder zes voet lang was, eene zware stem bad als van eenen man in vroegere jaren, toen Bryan nog een kind was, in bet buitenland in allerlei complotten tegen de regeering gewikkeld was geweest, nadat zjj als man verkleed aan de handen van het gerecht ontsnapt en uit baar laud gevlucht was. Tot nog toe was het aandeel, dat Marcella in de zaak gehad had nog niet aan 't licht gekomen tenminste bet publiek was nog niet in vertrouwen genomen van hen, wier taak bet is zalke dingen uit te vorschen. Eiken morgen vloog zjj met een angstig bart de couranten door in de vrees haar eigen naam te zullen vinden, of het hnis op bet Wevers plein vermeld te zienmaar gelukkig stond er niets van dien aard in en langzamerhand begon zjj te hopen dat de gebeurtenis in dien bewasten nacht van Janaari waarin zij zalk Over de 15 millioen sprekende, die minstens reeds dit jaar noodig zijn, schrijft de Standaard «Voorshands echter moet er nu van drie maanden opcenten komen twee millioen, van meer inkomstenbelasting vier en een half millioen, van het bier anderhalf millioen, vier millioen meer van de successiewet, een millioen meer van de zegelwet en twee millioen meer van de tabak. «Let er nu wel op, dat de belastingen feitelijk nog meer klimmen, en dat over 1914 slechts een deel binnen kan komen, b.v. van de inkomstenbelasting niet veel meer dan pas de heltt. Voor volgende jaren kouit hier dan nog de helft bij.c De Standaard meent, dat ook de prijzen den invloed zullen ondervinden van deze be lasting en dat fabrikant en leverancier, wat ze meer hebben te betalen, zullen afwentelen op de^koopers. Al ware dit gedeeltelijk waar, dan zou dit bij de Tariefwet zeker in meer dan dubbele mate het geval geweest zijn. Dit vergeet de Standaart te zeggen. Wel zegt het blad verder «Ge kunt er u dus op voorbereiden, dat niet alleen uw belasting biljetten met zeer hooge sprongen naar boven zullen gaan, maar dat ook uw rekeningen, die fabrikant en leveranciers u toezenden, prorato aan de klimming zullen deelnemen. Ge krijgt van twee kanten tegelijk klop.< Zooals 't nu gaat, wordt 't villen, durft het blad op het eind beweren. Wanneer men nu bedenkt, dat in de laatste 6 tot 7 jaren de inkomsten met ongeveer 45 millioen zijn gestegen en dat ondanks die stijging het vorige ministerie, het Christelijke ministerieHeemskerk, de schatkist in een toestand naliet, die dringend verbetering eischte, die het noodzakelijk maakte, dat voor dit jaar in een tekort van circa 16 millioen gulden moet voorzien worden, dan verbaast, ja erger men zich dat pen coalitieblad nog zoo durft schrijven. De vrijzinnige Goesche Courant laat niet na duidelijk in het licht te stellen, in hoe een groote rol gespeeld bad, volkomen onbekend was gebleven. De zinspelingen op eene vronw, eene naai ster of eene aanzienlijke dame, die het kom- plot voor den moord mede gesmeed zou hebben, verschrikten haar doodeljjk, maar daar bet gerucht uiterst vaag was en lang zamerhand weer verdween, hoopte zjj, dat het alleen voortgesproten was uit het feit, dat de politie het huis op het Weversplein doorzocht had. De dood vao haren vader was eene geldige reden voor bare verdwijning uit die buurt, en de groote verandeiing, die daar na met haar voorgevallen was, sloot, naar zij dacht, alle waarschijnlijkheid van een nader onderzoek Daar de bijzonderheden van het nach telijk bezoek der politie volkomen uit. Toch had zjj dat tooneel in het onde hnis dag eu nacht voor oogen. Zelfs in haren on- rustigen slaap zag zij steeds die geheime deur der schuilplaats voor zich, dacht zij steeds aan die angstige nachtwake, waarin zij maar lag te luisteren naar de klok in den St. Patricks- toren, die eindelijk het uur zou slaan, waarop zjj haren gevangene zijne vrijheid terug mocht geven. Haar geest was voortdurend zoozeer met die geschiedenis vervuld, dat zjj zich ver beeldde, dat de menschen alles in hare oogen zouden lezen of iets zouden bemerken aan het trillen van hare stem, en in de eerste dagen na Bryan's gevangenneming werd zij geslingerd tusscben haar verlangen om te verre het vorige ministerie in gebreke is gebleven. Het legt eveneens der. nadruk op het on christelijk bedrijf van de clericale pers, om alle schuld in dezen van hunne schouders te werpen. De rechterzijde wordt tegenwoordig bediend door een zoogenaamd „christelijk" eorrespon- dentiebureau, volgens de Goesche Courant. De copie komt gedrukt in huis en is min stens een dozijn christelijke bladen van harte welkom. De laatste gedrukte copie, aan christelijke bladen verzonden, heeft het over het gebrek van finantieëlen steun aan de gemeenten. Het slot van dit fraais luidt aldus«Wie nog niet gelooft, dat er in Juni door de vrij zinnige opscheppers in volksvergaderingen volksmisleiding op groote schaal is gepleegd, zal het wel gewaar worden, wanneer hij straks zijn belastingbiljetten thuis krijgt." Ziedaar de voorlichting aan christelijke kiezers. Het eenige wat de vrijzinnigen hiertegen kunnen doen, is telkens de zaken weer in het ware licht stellen, niet moede worden er op te wijzen, aan wien de schuld ligt. Deze Minister moet doen, wat een vorig Ministerie verzuimded.w.z. evenwicht brengen tusschen inkomsten en uitgaven., Wie zich aangetrokken gevoelt tot de poli-, tiek, behoeft niet verlegen te zijn in zijn keuze, wat het aantal der staatkundige partpen betreft. Staat hij rechts, dan kan de Roomsche Staatspartij, de Christelijk-Historische of de Antirevolutionaire partij hem herberg bieden. Staat hij links, dan heeft hij de keuze tusschen S.D.A.P., Vrijzinnig-democraten, Unieliberalen en Vrijliberalen. Vindt hij zich meer thuis in een groep, die nog niet in het Parlement is vertegenwoordigd, dan heeft hij de keus tusschen S.D.P., Protestantenbonders, Chris- telijksocialen, Onafhankelijk-christelijkhisto- rischen en de Anarchisten. Woont hij in Den Helder, dan kan hij zien of de bijna uitge storven partij der Christen-democraten hem zint en is Den Haag zijn woonplaats, dan kan hij zich desverlangd voegen bij de laatste overlevenden der Nationaal-historische partij. Dublin en in zijne Dabjjheid te zijn en hare vrees dat hare verschijning in die stad op de eene of andere wijze de moedige daad van het meisje uit „Tüe Liberties," aan den dag zon brengen, dat den gevangene voor de politie verborgen had op het aur, dat de moord in de naburige straat was gepleegd. Gedurende de eerste week was de ziekte van Mrs. Kilmorey eene geldige reden om stil te Inisbeen te blijven, maar zoodra de arme moeder eenigszios van den schok her steld was, smeekte zjj er om naar Dublin ge voerd te worden, waar zij ten minste in de nabijheid van haren zoon zou zijn. Zij raad pleegde er vader Daly over, wat te doen. Noch aan hem, noch aan Mrs. Kilmorey had Mar cella verteld waarom zij vreesde in Dublin gezien te worden. Zij hadden evenmin eenige reden om te veronderstellen, dat zij Bryan ooit meer in baar leven gezien had, voor zp hem op het bal op St Patricks'avond ont moet had, als de verdere wereld. En das waren Mrs. Kilmorey en vader Daly beiden even ver wonderd over hare aarzeling toen zjj haar het voorstel deden met Bryans moeder mede Daar Dublin te gaan en daar verder voor haar te zorgen. Haar gelaat nam eene uitdrukking van schrik aan, die deze beide trouwe zielen pijnljjk trof, en zij zeide „Zou het niet beter voor u zijn, lieve moe-*, der, wanneer gij met mp raedegingt naar Minder dan een dozijn staatkundige groepen hebben we in ons land zeker niet. Dit aantal is blijkbaar nog niet voldoende. Althans begin April zal het manifest verschijnen van een nieuwe partij, de Christelijke Volkspartij. Zij is gevormd uit Antirevolutionairen en Chris- telijk-historischen, die zich in het oude verband niet meer thuis gevoelen. Het eerste kenmerk der nieuwe partij is wel, dat zij verklaart krachtens haar Prote- stantscne beginselen geen compromis te kunnen aangaan met de Katholieke Staatspartij. Zij zal dus zijn anti-Roomsch. Haar program van actie gaat een heel eind in de richting, die bij de Junistembus zegevierde. Het vraagt algemeen kiesrecht met even redige vertegenwoordiging, een Staatspensioen voor alle 65-jarigen, een volksleger en alge- meenen dienstplicht. Deze hervormingen naast andere vragende, verklaart het program van actie, dat de Heilige Schrift richtsnoer moet zijn voor geestelijk, zedelijk en maatschappelijk leven. Het manifest zal dit zeker wel uitvoeriger omschrijven. Het is intussehen wel opmerkelijk, dat deze partij dezelfde eischen op haar program schrpft die links in 1913 verdedigde en rechts be streed De nieuwe partij is geen coalitiepartij, zij stelt zich integendeel blijkens haar beginsel program vierkant tegen de Roomsch-Dordt- scbe combinatie. Of' deze partij meer succes zal hebben dan de vroegere Christendemocraten, is intussehen aan twijfel onderhevig. Een andere beweging, die echter nog niet tot de vorming van een afzonderlijke party heeft geleid, is uitgegaan van dr. Bierens de Haan te Aardenhout, prof. Kohnstam, dr. Gunning te Amsterdam en een aantal predikanten. Zij hebben zich vereenigd in de overtuiging, dat het voor het geestelijk en maatschappelijk leven van ons volk dringen de noodzaak is, het groote vraagstuk omtrent net verband van godsdienst en politiek anders, zuiverder te stellen dan in ons land gebruikelijk is. In de politiek wenschen zij te zijn vrij zinnigen. Zij stellen zich tegenover de coalitie partijen en eveneens tegen de S.D.A.P. Binnenkort zal een vergadering worden be legd om te beraadslagen, hoe aan deze be weging vasten vorm moet worden gegeven. Een nieuwe partij zal uit deze beweging dus wel niet geboren worden. Wij kunnen althans Crane's Castle en daar rustig bleeft, tot het proces afgeloopen is. Vader Daly zou onze boodschappen kunnen overbrengen naar Dublin en dan hebben we de post altijd nog. Misschien zoo onze tegenwoordigheid meer kwaad dan goed doen." Mrs. Kilmorey wendde met eenen snik haar gelaat af eu zeide niets meer. Het was haar na daideljjk dat zij te veel verwacht had van dit meisje in het volle genot vao hare jeugd en haren rijkdom dat de schoonste verwach tingen mocht koesteren en waarvoor de gan- sche wereld openstond. Zij had zich met Bryan verloofd, zonder eenig vermoeden van het treurspel waarin z(j door die verloving eene rol zou moeten spelen. Ofschoon zij met hem medeleed eD geen ge loof sloeg aan zjja schuld was het toch immers niet meer dan natuurlijk dat zjj terugdeins de voor het vooruitzicht dat eene verbintenis met hem vergoed eene schaduw op haar leven zou werpen Zou zij misschien gevoelen dat men haar van hare belofte ontslaan moest, en baar naar een gelnkkiger oord laten gaan, terwijl bet drama werd afgespeeld waarin zjj geene rol wenscht te vervullen De overtuiging, dat het zoo met Marcella gesteld stond, nu er eene reactie gevolgd was op hare eerste gevoelens van trouw eu medelijden, maakte de smart der weduwe nog grootermaar zjj was vast besloten haren plicht te doen en verzocht vader Daly het TEE SEE De Burgemeester ran TER NEUZEN, Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staats blad no. 82) tot regeling der Grondbelasting Brengt ter kennis, dat de door hem ontvangen staten van de uitkomsten der meting en schatting enz. in bovengemeld artikel bedoeld, gedurende 30 dagen, op de secretarie der gemeente ter iozage zijn nedergelegd en dat aan ieder, wiens eigendommen in die staten vermeld zijn, een kennisgeving zal worden gezonden. Ter Neuzen, 3 April 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij ben is ingekomen een verzoeksohrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein van ELIZABETH ADRIAN A BANNIER, weduwe van Bernardin Acgostin Koevosts, voor het rechierlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 1 en gelogen aan de De Feijterstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de vergun ning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders be- zware inbrengen. NAAK HET EnGELSCH VAN

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1