Gemeenteraad van Ter Nenfcen. UIT ONZE OMGEVING. Zitting van 19 Maart 1914. (Vervolg.) 18. Regeling jaarwedde nieuw te benoemen ambtenaar ter secretarie. De Voorzitter deelt mede, dat op de be staande voorwaarden geen voorziening in de vacature is te krijgen. Er zijn maar enkele sollicitatiën ingekomen, maar geen der sollicitanten is gediplomeerd, terwijl wij juist iemand moeten hebben in 't bezit van een diploma. In verband daarmede zal het noodig zijn een herhaalde oproeping te doen met andere regeling der jaarwedde. Burg. en Weth. stellen daarom voor een op roeping te doen tegen een begin jaarwedde van 600, Geschiedt dat, dan moeten de jaarwedden van de tegenwoordige ambtenaren ook verhoogd worden. De jaarwedde zou dan voor den commies met 179,worden ver hoogd die van den adjunct-commies worden gebracht op 675,— en van den klerk op 600,-. Na eenige bespreking, waarbij de heer Dees nog opmerkt, dat de verdere regeling der jaarwedden geen voorstel is van het Dag. Bestuur, maar van den Burgemeester, wordt besloten dit punt verder te bespreken in ge heime zitting. 19. Ontheffingen van belastingen. Wegens schoolgeld aan A. 't Gilde ƒ8,16; M. Harms ƒ2,55; F. van üamme ƒ0,50 J. Machielsen ƒ1,35; S. Smidt 1,68 en K. Fiaij ƒ5,25. 20. Voorstel tot af- en overschrijving op de begiooting van het Burg. Armb. Z. h. st. goedgekeurd. 21. Voorstel Moggré, De Jager, Van Bors- sum Waalkes en D. fcicheele, om aan de plaat selijke bladen de Burgelijke stand van Ter Neuzen gratis te geven. De heer Moggré zegt dat de voorstellers bij hun meening blijven, dat het gratis af geven van den Burgelijken stand aan de plaatselijke bladen is een algemeen belang. De Voorzitter merkt op, dat dit niet kan en in strijd is met de wet. Door het gratis geven van inlichtingen zouden enkele personen een privilege krijgen wat de wet niet toestaat. Dhr. Van Borssum Waalkes zou in dit geval een ander middel kunnen voorstellen waardoor de verordening intact blijft. De Raad zou kunnen besluiten de Burgelijke stand aan te plakken. Dhr. D. Scheele zou het voorstel nog wat willen uitbreiden en een nieuwe rubriek »de loop der bevolking" er aan toevoegen. Dit laatste is evengoed een algemeen belang voor vele ingezetenen, die moeten weten wie er in en uit de gemeente gaat. Dhr. De Jager is het met het antwoord van den Voorz. niet eens, dat er een privilege zou gegeven worden, want van het plaatsen van den Burgelijken stand in de bladen kan iedereen profiteeren. Bet heeft spr. dan ook sterk verwonderd, dat deze verordening door de Kroon is goedgekeurd, daarbij wijzende op een dergelijk geval waaraan de Kroon de goedkeuring onthield. Hij blijft er eveneens bij, dat het plaatsen van de rubrieken Bur gelijke stand en loop der bevolking in de plaatselijke bladen een algemeen belang is. Dhr. Lensen is het met B. en W. wel eens, dat een privilege zou worden verkregen en daarom zou als het eenmaal per week aan het plakkebord wordt aangeplakt, de kwestie opgelost zijn. Dhr. Dees kan niet begrijpen, dat ver schillende leden zoo angstvallig zijn en die bepaling voor de bladen willen weglaten. Het is toch gebleken, dat een dergelijk bedrag voor de bladen geen beletsel kan wezen. Hij weet zeer goed dat er vele vrouwtjes zijn die den burg. stand in de krant het eerst en soms uitsluitend lezen, terwijl het opgevallen is dat verschillende abonné's, toen de burg. stand niet meer in de krant stond, hun abonnement opzegden. Daaruit blijkt, dat de couranten bij het opnemen van den burg. st. belang hebben en er abonné's bij winnen. Hij zou het bovendien niet goed vinden om de verordening, die nu pas is goedgekeurd weer te gaan veranderen. De Voorz. zegt, dat B. en W, hun stand punt hebben gegrond op art. 238 der ge- de boot den tegenovergestelden oever bereikte, en spande bare oogen in, om zoolang moge lijk de gestalten te kunnen zien, die zicb nu van den oever verwijderden. Daarna, ging z(j weer in huis, sloot zachtjes de deur, wikkelde zicb in haren mantel en ging op mrs. Kilmoiey's sofa liggen, met haar gelaat in de kussens. Z(j was door vermoeid heid en verdriet zoo uitgeput, dat zjj, nu z(j niet meer kon handelen zelfs niet meer in staat was al de ellende, die haar te wachten stond, duidelijk te overzien. (Wordt vervolgd). meentewet, die den gemeenteraad de bevoegd heid geeft, voor diensten aan particulieren een retributie te heffen. Dat deze zaak een alge meen belang zou zijn moet hij tegenspreken, met het gratis uitreiken zou men een privilege, eer voorrecht geven aan enkele personen, wat in strijd is met de grondwet. Zooals het voorstel Moggré c. s. gedaan wordt, is het in strijd met de wet en daarom vraagt hij of de heeren hun voorstel blijven handhaven. Dhr. Moggré zegt, dat het voorstel ge handhaafd blijft. Dhr. Van Borssum Waalkes en Lensen vragen of het wekelijksch aanplakken van de Burgelijke stand aan het plakkebord nu wel zoo'n groot bezwaar kan zijn. Het voorstel-Moggré wordt alsnu in om vraag gebracht en verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemden dhr. Lensen, De Bruijne, Donze, Eijke, Visser, DeesenR.Scheele. De vergadering gaat alsnu over in eene met gesloten deuren. Na heropening komt aan de orde; Het aangehouden voorstel inzake het verzoek om verhooging van jaarwedde van den ge meente-ontvanger, welk voorstel in de ge heime zitting is besproken. Z. h. st. wordt aangenomen het voorstel van B. en W. om te wachten met het doen van een voorstel tot de eindcijfers van den dienst 1913 bekend zijn. Het voorstel van B. en W. om een oproe ping te doen voor een ambtenaar ter secre tarie met diploma op een jaarwedde van 600, met verdere regeling der jaarwedden der overige ambtenaren, wordt met alg. st. verworpen. Besloten wordt op te roepen een tijdelijk ambtenaar op een jaarwedde van 450, - en bij de behandeling van de begrooting na te gaan of een nieuwe regeling noodig is. 22. Rondvraag. Dhr. Moggré vraagt naar aanleiding van de uitreiking van de vergoeding aan het per soneel der brandweer voor de diensten bij den brand aan het spoor eenige inlichtingen. Het bekendmaken per omroeperwaar de vergoeding zou worden uitgereikt, was oorzaak, dat velen niet bekend waren met uur en plaats. Een hunner die later om zijn premie kwam, kreeg ten antwoord, dat hij nu niets meer kreeg. Een ander, die ook bij den brand had geholpen, werd de premie geweigerd. De Voorz. antwoordt dat twee leden van het Bestuur der Brandweer zijn belast met de verdere uitbetaling der premie's aan personen, die niet op de aangegeven plaats waren ver schenen. Een dezer leden heeft evenwel zoo onvoorzichtig geweest aan een dezer personen te zeggen Jij krijgt niets, je heb er niet bij geweest. Over de al of niet uitreiking kan hij niet beslissen, dat zal door het geheele bestuur worden gedaan. Dhr. Moggré vraagt nog of de benoeming van een onderwijzeres te Sluiskil nog geen plaats kan hebben. De Voorz. deelt mede, dat de voordracht is opgemaakt en de benoeming in de volgende vergadering kan plaats hebben. Dhr. Moggré wijst op de verhooging van de passagiers vracht van de prov. stoomboot wat in het nadeel is voor Ter Neuzen. Hij vraagt of de Raad in deze geen stappen kon doen om die verhooging tegen te gaan. De Voorz. antwoordt, dat de maatregel om geen retourkaarten meer af te geven het gevolg is van den handel die daarmede ge dreven werd. De retourkaarten zijn nu afge schaft. Hij zou met het nemen van maatregelen willen wachten tot na de invoering van de lijn HoedekenskerkeHansweert. Dhr. Moggré verzoekt den Voorzitter al zijn invloed te willen aanwenden om die ver hooging tegen te gaan. Dhr. D. Scheele wijst er op, dat bij de nieuwe rioleering 3 jaar geleden, iedereen met zijn riool aansluiting op de gemeenteriool kon krijgen. Hij heeft gezien, dat nu pas een aansluiting van een riool van den heer Van Borssum Waalkes met het hoofd riool heeft plaats gehad. Hij vraagt is dit nu ten koste van de gemeente of ten koste van den eigenaar gebeurd. De Voorz. antwoordt, dat dit gedeeltelijk voor rekening der gemeente en gedeeltelijk voor rekening van den heer Van Borssum Waalkes. De geschiedenis is zoo. Drie jaar geleden werd om aansluiting verzocht, maar tevergeefs is naar de buizen gezocht tot later bleek, dat een uitloozing plaats had in de sloot achter de voormalige werf. Men heeft toen niet verder gezochtmaar langzamerhand geraakte de riool van den heer Van Borssum Waalkes verstopt. Nu de toestand daar ver anderd is, verzocht de heer Van Borssum Waalkes aansluiting. Toen is weer gezocht en daarbjj kwam men tot de ontdekking, dat de buizen bij het leggen van de hoofdriool waren stuk geslagen. Daar op den aannemer, die verantwoordelijk was, de gemeente niets meer verhalen kon, is dooi de gemeente met Dhr. Van Borssum Waalkes overeengekomen, dat het voor beider rekening zou worden gemaakt. Wat billijk was, daar de gemeente in deze verantwoordelijk was. Dhr. Van Borssum Waalkes merkt op, dat het huis eigendom is van zijn moeder. Maar volgens hem had de gemeente de geheele kosten dienen te betalen omdat de schade is toegebracht door werklieden van de gemeente. Een hunner verklaarde zelfs van het stuk maken wetende te zijn. Hij hoopt dat voortaan nauwkeuriger bij dergelijke zaken wordt op gelet, want afgezien van de schade heeft er nu een bodemverontreiniging plaats gehad, waar zeer tegen gewaakt moet worden. De Voorz. zegt zulks toe en sluit daarna de vergadering. In de op Donderdag a. s., des voor middags te 10 ure, te houden openbare ver gadering van den Gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Stemming over het voorstel van den heer A. C. Lensen in zake aanhouding adres van de gemeentewerklieden, houdende verzoek om verhooging van jaarwedden. 4. Benoeming van een onderwijzeres aan school D. Op de voordracht zijn geplaatst1. J. Jansen, 2. M. C. J. R. de Hondt, 3. S. S. Salomé. 5. Wijziging van de begrooting voor 1914 6. Vaststelling kohier hoofdelijken omslag voor 1914. Uit verslagen van verschillende ver gaderingen der Kamer van Koophandel en Fabrieken en van den gemeenteraad, zoowel als in verschillende artikels in ops blad, is meermalen de klacht geuit, dat de plannen voor het maken van nieuwe havens en daarmede in verband staande werken zijn uitgevoerd zonder rekening te houden met de adviezen van eerst genoemde colleges, en zonder dat voldoende rekening was gehouden met de tegen de voor genomen regeling ingebrachte bezwaren. Naar aanleiding' daarvan werd, toen de plannen meer en meer vasten vorm kregen, door de Kamer van Koophandel in d? laatste vergadering van hst vorig jaar besloteD, alsnog eene poging te wagen om zooveel mogelijk in het belang der gemeente en van haren handel verbeteringeu in het ontwerp te krijgen en daarvoor ook in geroepen den steun van den gemeenteraad en de Maritime Vereeniging. Naar we vernemen zijn thans door welwil lende medewerking van den Hoofdingenieur directeur van 's Rijkswaterstaat, te Middelburg, bovengenoemde colleges uitgenoodigd om als nog mede te deelen welke werken naar hun oordeel behalve de reeds geprojecteerde havens, alhier nog zouden behooren te worden uitge voerd, ter verbetering van de los- en laadge- legenheden voor het havenbedrijf. In verband daarmede zijn vanwege de ge noemde colleges conferenties gehouden en is thans een advies verzonden, waarin op enkele werken gewezen wordt, die naar hun oordeel zonden dienen tot stand te komen. T. N. C. De alhier door burgemeester en wet houders vastgestelde kiezerslijst bevat 1585 kiezers voor de Tweede Kamer der Stnten- Generaal, 1574 voor de Provinciale Staten en 1509 voor den gemeenteraad. Het jaar te voren waren deze cijfers resp. 1543, 1534 ea 1465. De kommies bij 'siijks belastingen J. F. de Kousemaeker wordt met ingang van 1 Mei verplaatst van Ter Neuzen naar Amsterdam. Naar wij vernemen is de Vrijwillige brandweer „Luctor et Emergo'' alhier, ont bonden. Tengevolge van dit besluit zal deze alzoo bij eventueel voorkomende branden geen dienst meer doen. Van dit besluit zal aan den gemeenteraad worden kennis gegeven. Nieuw aangesloten aan het Rijkstelefoon net alhier No. 79. Bureau Zeeuwsch- Vlaamsche Tram- wegmaatschappy. No. 82. L. P. van Oppen. Te wijzigen No. 79 in No. 81. H. J. K. Buwalda, Directeur van het Post- en Telegraafkantoor (woning). Een koper machinedeel van een der motoren van de cocesfabriek te Sluiskil werd sedert eenigen tijd vermist. Zondag werd het door de politie in bezit gevonden van den Belgischea monteur J. R. genaamd, die aan genoemde fabriek werkzaam was. Hij werd gearresteerd en gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Denzelfden dag werd hij door den officier van justitie evenwel weer in vrijheid gesteld. Men meldt uit Hoek aan de M. Ct Bij den jongsten storm is veel schade aan gericht aan den dijk van den Van Wijkhuijsen- polder. Ook de nieuwe havendam heeft het wederom niet uitgehouden. Deze is, voor zoover hij niet van steenglooiing is voorzien, over het grootste gedeelte weggeslagen. De persoon die dit bericht toezond, voegde er nog aan toe Was destijds de dam door het domein- bestuur van steenen voorzien, zoo was deze schadepost nu niet op rekening der gemeente gekomen. De gebr. V. kooplieden te Zaamslag die door het gerechtshof te s'Gravenbag, wegens bedriegelijke bankbreuk tot l1/, jaar gevange nisstraf zijn veroordeeld hebben van dit arrest door hun raadsman cassatie doen aanteekenen. Axel, 24 Maart. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. Een voorstel van den heer Oggel om ad- haesie te betuigen aan een adres van de gemeente Velzen in zake pensioenregeling van behoeftigen, wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de heeren Dregmans, Oggel, De Feyter en Dieleman. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten B. en W. te machtigen eene bespre king te houden met de naamlooze vereeniging Nederl. Bureau voor den aanleg van water leiding, teneinde na te gaan wat de kosten zouden bedragen van aanleg eener waterleiding. Eenige ingekomen stukken betreffende goed keuring door Ged. Staten van genomen raads besluiten worden voor kennisgeving aangenomen. De vaststelling van de te stellen borgtochten door gemeenteontvanger en boekhouder van de gasfabriek, wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Op voorstel van B. en W. wordt aan den gemeenteopzichter van den Broeke eene ver hooging van jaarwedde toegekend van f 150. De heer Oggel verklaarde dat de aanvrage om tractementsverhooging hem niet aangenaam aandeed, omdat door de gemeente 50 was bijgedragen voor den opzichter tengevolge der pensioenregeling. De heer Dieleman stelde daarom voor om f 100 verhooging toe te staan. De heer Wolfert stelde voor 150 te geven. Door alle raadsleden en ook door den voor zitter werd de ijver en nauwgezetheid van den opzichter ten zeerste geroemd. Een der wet houders, de heer Lamaitre, verklaarde dat de opzichter ten volle de verbooging verdiende. Tegen de verhooging stemden de heeren Smies, Dieleman, Dregmans en Oggel. Wordt besloten de regeling van het plan ten van boompjes in de Oude Wjjk aan den schoonheidszin van B. en W. over te laten. De heer Smies zegt dat de zware graan- wagens nog altijd door de Nieuwstraat rijden in plaats van langs den Stationsweg. Daar dit zeer nadeelig is voor den klinkerweg, vraagt hij of daar niets aan kan gedaan worden. De voorzitter meent dat er niet veel aan te doen zal zijn dan den eigenaar vriendelijk te ver zoeken den kleinen omweg door de Station straat te maken. De vergadering wordt hierna gesloten. Men meldt uit Sas van Gent Zondagmiddag terwijl het spoortijd was en de roode vlag op de groote draaibrug wapperde, kwam een Deensche boot uit de richting van Gent zich schijnbaar niet storende aan dit waarschuwende teeken. Hoewel de brug niet geopend was en er van de zijde van het bedienende brugpersoneel ook geen aanstalten gemaakt werd om de brug open te draaien, liep de boot met den voor steven precies op den middenoalk der brug in. Een geweldig gekraak van houtwerk en geknars van ijzeren balken weerklonk en deed de rondom wonenden verschrikt uit hun wo ning snellen. Spoedig bleek welke enorme schade aan de brug was aangericht. Het geheele middenstuk is verschrikkelijk ingedrukt en de zware ijzeren binten zijn jammerlijk uit hun verband gerukt en uit elkander gesprongen, doordat de koppen der zware klinknagels afgesprongen zijn. Bovendien is de houten vloer van de brug totaal uit zijn voegen gerukt, zoodat de naden tus3chen het houten bekleedsel openstaan. Nadat de boot gepasseerd was en de brug met inspanning van alle krachten weer dicht gedraaid was, bleek, dat het westelijk eind der brug minstens 20 c.M. gezakt was, zoo dat er van verdere functioneering geen sprake meer kon zijn. Onmiddellijk zijn maatregelen getroffen om de noodige herstellingen te doen. Voor de scheepvaart is de groote Kanaalarm thans buiten gebruik gesteld, zoodat voorloopig diepgaande schepen of in Ter Neuzen zullen moeten lichten óf geheel overgeladen moeten worden. Ook de brug zelve wordt alleen maar voor voor

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2