Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, v Pt feiten spreKen. Vergaloppeerd. No. 2457. Zaterdag 21 Maart 1914. 25e Jaargang Gemeenteraad van Ter Neuzen. ABONNEMENTSPRIJS. Per 3 maanden 75 eent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bjj alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. latere. No 15 ADVERTENTIE PR IJ 8: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bjj den Uitgever M, DE JONGE, te Ter Neuzen. In een uitvoerig artikel ^Ouderdomsrente en Armenzorg" erkent thans ook Luctor et Emergo dat er op de reeds aangenomen wet- Talma althans eene gegronde aanmerking gemaakt is. Dat namelijk de zelfstandigen, zij, die geen loontrekkers zijn, worden uitgesloten. Tegen de welsprekende feiten ook in onze omgeving, baat geen tegenspraak meer. We denken, dat onze afgevaardigde de heer De Muralt zich nog wel op meerdere punten in het geljjk zal gesteld zien. De practijk komt zijne woorden telkens luider en stelliger bevestigen. In een geestdriftig gesteld bericht uit Kloosterzande in Zelandia lezen we de opvoering »Van de Kribbe tot het Kruist. De cinema- vertooning bljjkt goed bezocht te zijn. Ook op andere plaatsen in het land van Hulst zal de vertooning plaats hebben. Na al wat Zelandia over het cinemagevaar geschreven heeft, zal dit voor de redactie geen prettigen indruk gegeven hebben. Dat komt ervan, als men van te voren wat te hard schreeuwt. Zitting van 19 Maart 1914. Voorzitterde heer J. Huizinga, burge meester. Aanwezig: alle leden behalve de heer G. Wieland, die afwezig is wegens ziekte. 1. Notulen. Zonder opmerking goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken Van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen een supp. kohier schoolgeld lager onderwijs 1913. b. Bericht van Ged. Staten, waarbij is goedgekeurd het raadsbesluit betreffende de erfpachtsrechten en een nadere goedkeuring waarbij de wijziging, waarbij den termijn verlengd wordt van 1964 tot 1989. c. Bericht van Ged. Staten, houdende goed keuring van een raadsbesluit tot af- en over schrijving der begrooting 1913. d. Idem houdende goedkeuring van het kohier van het schoolgeld lager onderwijs le kwartaal 1914. e. Idem houdende de mededeeling dat de verordening op de heffing van leges ter secretaris door H. M. is goedgekeurd. f. Missive van Ged. Staten, waarbij de rekening over 1912 goedgekeurd is terug ont vangen. g. Jaarverslag der Gezondheids-Commissie over 1913. h. Kennisgeving van dhr. P. M. Geelhoedt, dat hjj de benoeming tot armbezoeker aan neemt. i. Schrijven van het gemeente-bestuur van Clinge netreffende regeling jaarmarkt. j. Brief van Ged. Staten met de mede deeling dat op de reclames tegen hunnen aan slag in den Hooldelijken Omslag van de heeren K. Drost en L. Nolson afwijzend is beschikt. k. Adres van de gemeente Velzen, met verzoek om adhaesie van hun adres aan de regeering inzake ouderdomsrente. I. Circulaire van den bond van gemeente ambtenaren. m. Verslag over 1913 van de avondvak school van de vereeniging »De Vereenigde Handswerklieden", waaruit bleek, dat de ont vangsten 1244,65 en de uitgaven ƒ1230,995 bedroegen. Alzoo een goed slot van 13,65s. n. Brief met dankbetuiging van mej J. Jansen, tijdelijk onderwijzeres bij hetM.U.L.O. voor de toegekende subsidie ad f 40. Een en ander werd voor kennisgeving aan genomen. De Voorzitter herinnert er aan, dat 100, op de begrooting is uitgetrokken voor plant soen. Omtrent de plannen van B. en W. met die f 100,wenscht hij, hoewel de goed keuring van den Raad niet noodig is, eenige mededeelingen te doen. De vraag rees bij B. en W. of de tijd nog niet gekomen was een hek tot afscheiding van het openbare terrein aan de H. B. S. te plaatsen. Dit zou evenwel een bedrag van 600,vorderen. Tengevolge daarvan is een ander plan tot afrastering en verfraaing ontworpen. Het volgende voorstel, waarmede de commissie van bijstand zich kan vereenigen is toen aange nomen. Er zal tusschen 10.50 M. van de H. B. S. eerst een trottoir van 1.75 M. worden gelegd, daarvoor kleine witte paaltjes met vlechtwerk van reepen jjzer ter afrastering van de aan te leggen grasperken, met paden van schelpen. Verder zullen dan daar heesters en bloemen worden geplant. Er is berekend dat de kosten van afrasteriug 10,de schelpen 10,en het aanleggen der plant soenen, grasperken enz. 80,zullen bedragen. Alleen zal daar nog bijgerekend moeten worden de hulp van iemand die daar eenige dagen aan werkzaam is. Verder deelt de Voorzitter mede, dat de bestratingen in de Schotsche hoek en de Ver bindingstraat in orde zijn gebracht en dat over 8 dagen weer een vergadering zal worden gehouden tot het behandelen van het Kohier van den Hoofd. Omslag. 3. Voorstel tot goedkeuring van de rekening van de Commissie tot wering van schoolver zuim te Ter Neuzen (kom) over 1913. De rekening bedragende in ontvangst f 199.27 en in uitgaaf 194.35, alzoo met een goed slot van 4.911/, wordt z. h. st. goedgekeurd. 4. Idem voor Sluiskil. Deze rekening bedraagt in ontvangst ƒ136.86 en in uitgaaf 59.45, alzoo een goed slot van f 77.41 wordt z. h. st. goedgekeurd. 5. Wijziging begrooting voor 1913. Deze wijziging wordt z h. st. goedgekeurd. Een post voor het schoonspuiten der straat door de vrijwillige brandweer is door Ged. Staten geschraptde rekening was te laat ingediend en de vordering alzoo verjaard. Dhr. De Jager vraagt daaromtrent inlich tingen. De Voorz. zegt, dat de rekening te laat is ingediend en daardoor verjaard is. In 1912 is door B. en W. het werk opgedragen en na Juli in 1913 is de rekening ingediend. Daar is niets aan te doen, maar iets anders is het of dit later niet met wat anders kan gevonden worden. De verjaarde rekening bedraagt 17.50. 6. Voorstel tot beschikking over een ge deelte van den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1913. Z. h. st. goedgekeurd. 7. Voorstel in zake het vaststellen rooijlijn. Een voorstel van B. en W. om de rooijlijn aan weerszijden van den nieuwen verbindings weg van deze gemeente naar den provincialen weg te bepalen op 11 M. uit de as van den weg, wordt z. h. st. aangenomen. 8. Voorstel tot het verleenen van dispensatie van art. 10 der bouwverordening. Op voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aan de wed. P. J. van de Sande op haar verzoek dispensatie verleend voor het woon huis aan de Brouwerijstraat. De Gezondheids commissie had geadviseerd tot afwijzing van het verzoek. 9. Vermindering van den omvang van het onderwijs op de M. U. L O. school. Dit voorstel betreft het onderwijs in de handwerken. Z. h. st. aangenomen. 10. Voorstel in zake het verzoek om verhooging van jaarwedde van den gemeente ontvanger. Een ingekomen adres van den gemeente ontvanger om verhooging van jaarwedde, is gebaseerd op de bepalingen, voorkomende in het prov. blad no. 56, 1872. B. en W. wijzen er op, dat in 1910 terecht de jaarwedde is gebracht op 1100,en de uitgaven in 1913 aanmerkelijk zullen stijgen, zoodat naar dien maatstaf verhooging van jaarwedde is te billijken. Zoolang evenwel het dienstjaar 1913 niet is afgesloten, vinden B. en W. geen vrijheid een voorstel tot verhooging te doen en geven in overweging de beslissing op dit verzoek aan te houden, tot de cijfers van het afge- loopen dienstjaar bekend zijn. Na ampele bespreking wordt besloten dit punt verder te bespreken in geheime zitting, die straks volgen zal. 11. Voorstel inzake het verzoek om ver hooging van jaarwedden van de gemeente werklieden. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. naar aanleiding van dit. verzoek voorstellen de jaarwedden van adressanten met ƒ20 te verhoogen. De heer D. Scheele vraagt of het nu wel juist gezien is om nu tot verhooging van jaar wedden over te gaan en is het niet beter dit bedrag als gratificatie toe te staan en bij de bpgrooting de jaarwedden zoo noodig verhoogen. B. en W. kunnen dan zien of het meerdere werk daartoe aanleiding geeft, o. a. moeten de werklieden 's Zaterdagsavonds laat tot in den nacht met een mand door de straten loopen en al de papieren oprapen die zij vinden. Daarin ligt een reden voor een gratificatie. De heer Lensen kan met het voorstel van B. en W. niet meegaan. Het motief dat daarmede adressanten hun primie voor het pensioen kunnen betalen is destijds breedvoerig besproken Gaat de raad nu op grond daarvan tot verhooging der jaarwedden over, dan zullen andere categorien van gemeente-ambtenaren, als agenten, ambtenaren ter secretarie enz. ook komen. Wanneer B. en W. voorstellen de jaarwedde te verhoogen dan moeten er andere motieven zijn, n.l. in de meerdere werkzaamheden. Daarom stelt hij voor het adres aan te houden tot bij het behandelen der begrooting, dan kan onder de oogen gezien worden of een zekere categorie wel genoeg bezoldiging heeft. Maar men kan geen ver hooging geven om voor een gedeelte de premie te betaleji. Dhr. Van Borssum Waalkes wijst ook op het papiertjes rapen. Dhr. De Bruijne heeft daarover ook een klacht vernomen en meent dat de werklieden daar wel een gratificatie voor mogen hebben. Dhr. De Jager wijst er op, dat Ged. Staten het beslujt van den Raad betreffende het niet verhoogen der jaarwedden van den burgemeester en den secretaris hebben opgeschorst en zou daarom met het nemen van een besluit willen wachten tot de kroon daarover een beslissing heeft genomen. Do Voorz. beantwoordt de sprekers en zegt dat B. en W. hun standpunt omtrent de pensioenen lang en breed hebben besproken en kwam tot de conclusie dat de premie of geheel voor de gemeente of geheel voor reke ning van de belanghebbenden moesten komen. De Raad heeft zich geplaatst op het standpunt van het midden. De vraag rijst thans, nu de helft door de gemeente betaald wordt, de andere helft van de jaarwedden van de ambte naren af kan. Dit is niet wel mogelijk. Niet dat deze nu bepaald tot armoede zullen vervallen, maar de gezinnen hebben zich nu eenmaal gevestigd naar een zeker inkomen en wel tot de grens daarvan. Een post voor onvoorzien is er niet. Als we nu ge komen waren tot een nieuwe regeling der salarissen zouden wij tot een belangrjjk hooger bedrag komen. Daarom hebben wij gemeend daarmede te moeten wachten tot bij de be grooting. In verband daarmede dringt spreker aan tot aanneming van het voorstel van B. en W. Dan wenscht spr. eenige inlichtingen te geven over het papiertjes rapen. Er waren klachten ingekomen over de vele papieren die 's Zondags op straat liggen. B. en W. meenen, dat deze liever niet op Zondag moesten worden verwijderd. Er werd toen besloten, dat de werklieden om de beurt des Zaterdagsavonds om half tien in de Noordstraat die papieren zouden ophalen. Dit is een proef. De bedoeling is later een van allen tegen een vergoeding daarmede te belasten. De heer D. Scheele stelt voor te besluiten het bedrag door B. en W. aangegeven als gratificatie toe te kennen. De Voorzitter zegt, na nog eenige discussie, dat er thans 3 amendementen op het voorstel van B. en W. zijn, nl. Aanhouden tot bij de begrooting van den heer Lensen. Als gratificatie geven van dhr. D. Scheele. Aanhouden tot na de beslissing der kroon over de tractementsverhooging van burge meester en secretaris van dhr. De Jager. Het verst strekkende is dat van dhr. Len sen, dat hij eerst in stemming zal brengen. Over dit amendement staken de stemmen. Tegen stemden dhr. Eijke, D. Scheele, Vis ser, Dees, De Jager en R. Scheele. Moet alzoo in de volgende veagadering op nieuw in stemming komen. 12. Voorstel inzake toe te kennen grati ficatie aan de telegrambestelster mej. Goossen te Sluiskil. Het voorstel van B. en W. om adressante over 1913 een gracificatie toe te kennen van 67,70 wordt z. h. st. aangenomen. 13. Voorstel inzake toe te kennen grati- cificatie aan Dr. Middelberg, leeraar aan de H. B. S. Burg en Weth. stellen voor aan adressant een gratificatie toe te kennen ad f 80.70 onder voorwaarde, dat adressant alsnog de lesuren geeft, die hij in September en half October gegeven zou hebben, indien hij bjj den aanvang van den cursus in functie zou zijn getreden en de lessen in overleg met den directenr verdeelt over zooveel maanden als wenschelijk wordt geacht. De Voorz. zegt dat dit adres het gevolg is van een verschil in de uitlegging van de ver ordening, waarbij B. en W. op hun standpunt zijn gebleven, maar dit voorstel doen uit een billijkheids-oogpunt. Z. h. st. wordt dit voorstel aangenomen. 14. Voorstel in zake toe te kennen grati ficatie aan den heer W. Temperman, leeraar aan de H. B. S. Burg. en Weth. stellen voor aau adressant een schadeloosstelling te geven van f 74, De Voorz. licht dit voorstel toe, door er op te wijzen, dat de heer Temperman het slacht offer is geworden, doordat de fl. B. S. nog niet in volle werking is. Dit voorstel wordt eveneens z. h. st. aan genomen. 15. Voorstel inzake aankoop motorspuit. Naar aanleiding van een verzoek van de vi ij willige brandweer aan den raad om de motorspuit door de gemeente over te nemen, stellen B. en W. in overeenstemming met de commissie van bijstand en gehoord bet be stuur der gemeente-brandweer, voor a een deskundige te benoemen voor het onderzoeken en taxeeren der motorspuitb. bij gebleken geschiktheid den raad voor te stellen despuit aan te koopen tegen zoo laag mogelijken prijs en eventueel te regelen de betaling der koopsum, alsmede de bediening der spuit. De betaling geschiedde in öjaarlijksche termijnen en de voorwaarden gesteld, dat gedurende die 5 jaar het bestuur der vrijwillige brandweer moet zorgen voor het bedienen der spuit. TER NEUZEMl VOLKSBLAD.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1