Laatste Berichten. Rechtszaken. Gemengde Berichten. 15. Vaststelling kohier hondenbelasting. IC. Voorstel inzake vaststelling van een verordening op het verblijven van woonwagens in de gemeente. 17. Regeling jaarwedde van den nieuw te benoemen ambtenaar ter secretarie. 18. Ontheffing belastingen. Het Ziekenhuis. Op Maandag 16 Maart was het tien jaar geleden dat het Ter Neuzensch Ziekenhuis was opgericht. Dit teit werd eenigszins fees telijk herdacht door eenig onthaal aan de verpleegden, op het oogenblik negen in getal. Enkele bestuursleden waren hierbij tegenwoor dig, zij brachten hulde aan de diretrice Faivre en de beide pleegzusters voor haren degelijken arbeid. Herdacht werden verschillende personen, die zich voor het Ziekenhuis verdienstelijk gemaakt hebben, maar die thans overleden zijn, de oude heer Heijblom, de heeren Jac's Harte, T. van Borssum Waalkes, M. Verbrugge en J. van de Ree Sr., zoomede de vertrokkenen, zooals de heer Speetjens en J. van de Ree Jz. Van de oprichters zijn nog in 't belang der inrichting werkzaam de heeren J. van Rompu, M. Eijke en J. C. Heijblom. Heel veel steun heeft het Ziekenhuis voortdurend van het be kende Dames-comité, in welks samenstelling ook nog al verandering gekomen is. Geconstateerd kan worden, dat het Zieken huis, niet alleen voor Ter Nuezen, maar voor de geheele streek van groot nut is. Het Stbld. no. 55 bevat de wet van den 26sten Februari, tot verklaring van het al gemeen nut der onteigening van eigendommen in de gemeente Ter Neuzen, noodig voor den aanleg van havenwerken aldaar. Verleden week trof Alph. IJ. van den Baandijk het ongeluk, dat bij bij het ver richten van werkzaamheden aan de kaai een stukje van een beitel in het oog kreeg. Denzelfdeu avond is hij met de Provinciale boot naar Middelburg gegaan, waar hij nog verpleegd wordt. Waarschijnlijk zal hij het oog moeten missen Tot agent van politie alhier is benoemd de heer A. E. Reudink van Middelburg. Met ingang van 1 Juni a. s., wordt de commies-titulair der posterijen en telegrafie P. C. Borstlap verplaatst van Bergen op Zoom naar het post- en telegraafkantoor alhier. Van de werf van de heeren Graig Taylor Co. Ltd. te Stockton on Tees werd Vrijdag 13 dezer met goed gevolg te water gelaten het stalen stoomschip »Cornelis,« ge bouwd voor rekening van A. C. Lensen's Stoom vaartmaatschappij alhier. De afmetingen van dit schip zijn lengte 306 voet, breedte 45 voet en holte 22*/2 voet, met een laadvermogen van 4200 tons op een diepgang van 19 voet. Het schip is gebouwd onder speciaal toezicht van Lloyds, volgens de voorschriften der Ne- derlandsche Schepenwet, en wordt in de hoogste klasse van Lloyds opgenomen. De verblijven voor gezagvoerder en officieren zijn midscheeps ingericht; die voor de beman ning in het achterschip. De machines zijn gemaakt door de North Eastern Marine Engineering Cy te Sunderland, met cylinders van 211/,, 36 en 59 duim, met 39 duimslag, en twee stahn ketels werkende onder een druk van 160 lbs. Vijf stoomlieren, benevens een stoomanker- spil, worden gedreven door den hulpketel van voldoende afmetingen. De eerste reis van de »Cornelis« zal ver moedelijk 23 April aanvangen. zij er haar ook om ter dood gebracht. Denkt gy dat zy u nu zal verraden Zy hield op, bijna verstikt door hare harts tochtelijke ontboezeming. De vreugde over het feit, dat zy alleen het geheim kende, dat hem in de gevangenis kon brengeo, overtrof voor een oogenblik den angst, dien zij om hem leed en toen Kilmorey haar in 't ge laat zag, dat plotseling door eenen glimlach werd verhelderd, vergat hij hare zonderlinge bekentenis bijna, door het zalige gevoel, dat zich van hem meester maakte, nu hy bemerk te, dat zy hem eigenlijk reeds sinds Dunne eerste ontmoeting genegen geweest was. Hij kon nu niet in zijne gedachten bij alle bij zonderheden stilstaan by wist alleen maar, dat hare bekentenis haar nog inniger aan hem verbond. Maar op 't zelfde oogenblik stond het bij hem vast, dat hij geen misbruik mocht maken van het medelijden, dat zy hem van het eerste oogenblik af getoond had. Door haar nu zyn hart bloot te leggen, zou hij het hare medevoeren naar de gevangenis, waaraan hij niet dan met afschuw kon den- keD. Na eenige oogenblikken van stilte, waar in hij met geweld zich zeiven zocht te te- heerschen, zeide hij „Gij doet my daar eene zonderlinge beken tenis, en toch verwondert zjj my niet zoozeer, als zy eigenlijk doen moest. Ik heb u in ge dachten altijd met myne eerste weldoenster vereenzelvigd. Maar bet scheen mij zulk eeue Axel. Bij besluit van Ged. Staten dezer provincie is aan den heer J. A. van Vessem, op zijn daartoe gedaan verzoek, goedkeuring verleend tot de gelijktijdige bekleeding van de bedieningen van secretaris en waarnemend ontvanger. Bij kon. besluit is benoemd tot burge meester van Westdorpe, de heer H. J. van Waes oor het examen nuttige handwerken slaagden o m. te Rotterdam de dames L. Kools van Aardenburg, J. M. Catsman van Oostburg en A. Lombaard van Zuidzande. Voor het leveren en inzetten van tien nieuwe ramen in de kerk der Ned. Herv. ge meente te Groede hadden zich vier inschrijvers aangemeld, te weten P. C. Mazure voor f768, J. van Roo voor f 687.50, A. J. Risseeuw voor f 676 en H. Kareis voor f 665, allen wonende te Groede. Het werk werd den laag- sten inschrijver, den heer Kareis, gegund. Ten behoeve van den Generalen Prins- Willempolder te Schocndijke werd Maandag aanbesteed de levering van 1550 M3. grint. Inschrijvers waren de heeren T. Cambier, Breskens, f 5 63 Zeeuwsch Landbouwhuis, Sluis, i 5 62 J. de Bree, te Ter Neuzen, f 5.55 L. Nolson, te Ter Neuzen, f 5.38 J. Babijn, Oostburg, f5.141/., en Gebr. Dubois, f 5 08'/2 per M3. Het werk is aan laatst genoemden gegund. TWEEDE KAMER. Professor Eerdmans, nieuw Kamerlid voor Rotterdam III, heeft na eedsaflegging zitting genomen. De heer Troelstra vroeg verlof tot het stellen van vragen aan den minister van marine om trent de door dezen genomen maatregelen tot verbetering van de geest op de vloot. In de eerstvolgende vergadering zal omtrent het geven van het verlof worden beslist. De Kamer ging in de afdeelingen voor onderzoek van de verschillende wetsontwerpen o. a. wijziging der woningwet, opcentenheffing en Treub's ontwerp der ouderdomsrente. Waar schijnlijk Dinsdag a.s. openbare vergadering. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft haar werkzaamheden hervat. Ingekomen was een schrijven van den heer Pelinck, dat hij wegens benoeming tot president der rechtbank te Assen heeft opgehouden Kamerlid te zijn en dat hij zich niet herkiesbaar stelt. Dit schrijven werd aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde was de behandeling der be grooting van financiën. De heer Ferf bestreed bij voorbaat de herschatting van ongebouwde eigendommen en klaagde over den overdreven dienstijver van ambtenaren, vooral bij de directe belastingen. De heeren Van Wassnaar en Bergsma op perden eenige bedenkingen tegen veranderingen door den minister in het ontwerp-inkomsten- belasting gebracht. llooge Rand. De Hooge Raad behandelde het cassatie beroep van den procureur-generaal bij den H oogen Raad in het belang der wet tegen een vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij mevr. C. 1. N. te Oostburg, met onmogelijkheid toe." „En toch was alles zoo eenvoudig. Mrs. O'Kelly outdekte mjj een paar dagen na dien nacht. Zy wilde niet, dat men wist waar zij my gevonden had. Toen stierven zij en mijn vader kort na elkander en werd ik hierheen gebracnt zooals gy weet. Het wel eene vieemde geschie denis maar het is toch alles zoo natuurlijk mogelyk in zijn werk gegaan. Het eenige wat nu van belang is, is dat ik het ben die de schakel bezit, welke in die valsche getuigenis ontbreekt, die ellendige lafaards tegen u zullen afleggen. Maar hier zullen zjj mij nooit zoeken, en ik zal nooit spreken." „Ik geloof ook niet, dat men u zal vinden laat het ons ten minste hopen Maar nog eene vraag. Hebt gy er nooit aan getwijfeld, of ik geen aandeel in de vreeselyke gebeurte nissen van dien nacht kon hebben Hoe weet gij, dat ik zooder schuld was, dat ik geen moord op mijn geweten had, toen ik daar als een dief in het duister bij u aanklopte?" „Hoe weet ik, dat de zon schynt Hoe weet ik, dat God goed is? Waarom kwelt gy my met die vraag Ik zag u dien nacht, zooals gy waart, ik hield u, voor hetgeen gij zijt. Ach waarom, waarom wilt gy nu niet bande len, zooals gy toen deed „En vluchten Omdat ik my niet weder evenals toeu aan een dwaling schuldig wil maken. Toch scheen het my noodzakelijk toe, wat ik deed. Nu zoa het lafhartigheid en vernietiging van een vonnis van den kanton rechter aldaar, was vrijgesproken terzake van het zonder vergunning van B. en W. aan leggen van een dam in een haar toebehoorende sloot, welke diende tot afvoer van vuil water. De rechtbank had aangenomen, dat dit laatste nieuw bewezen was, omdat de sloot daartoe ni t wa3 bestemd. Adv. generaal, mr. Ledeboer, achtte deze beslissing in strijd met de artikelen 2, 3 en 13 der desbetreffende verordening ap de sloo- ten te Oostburg en concludeerde mitsdien tot vernietiging van het vonnis zonder nadeel voor de rechten van partyen. Uitspraak 14 April. - Eene tragische geschiedenis, die aan een ministerieel leven een eind maakte, levert Frankrijk. De huidige premier, minister van finantiën, Caillaux, stond reeds langen tijd bloot aan verschillende onthullingen van den directeur hoofdredacteur van de Figaro*, den heer Calmette. Caillaux had ondanks die onthullingen zich weten te handhaven ook na de laatste behield hij zijne meerderheid. Zijne vrouw, geirriteerd door deze gedurige persoonlijke aanvallen, begaf zich Maandag middag naar het bureau van de »Figaro* en loste eenige revolverschoten op den heer Calmette, die gewond werd. Volgens de laatste berichten is de heer Calmette des nachts te half twee aan zijne wonden overleden De vrouw van minister Caillaux bevindt zich in hechtenis. De heer Caillaux zelf treedt ondanks de pogingen om hem te weerhouden, als minister af en zal zich na deze treurige geschiedenis geheel uit de politiek terugtrekken. In Parijs hadden verschillende betoogingen van opgewonden groepen tegenover den minister plaats. De brand aan boord van de „Frisia". Men meldt ons uit Amsterdam Zaterdagnamiddag te 6 uur is de mailboot Frisia van den Kon. Holl. Lloyd, die, gelijk wij reeds gemeld hebben, op de thuisreis een vrij ernstigen brand heeft gehad, te Amster dam binnengevallen. De kapitein, de heer J. J. Graat, had uit Lissabon aan de directie der maatschappij geseind, dat er brand was geweest in het bagageruim, doch dat deze met eigen middelen gebluscht had kunnen worden. Wij kunneD hieromtrent thans het volgende mededeelen Het was twee dagen na het vertrek uit Rio de Janeiro, zoodat de Frisia in volle zee was, toen tijdens het diner de kapitein plot seling gewaarschuwd werd, dat er zware rook wolken sloegen uit het bagageruim, hetwelk zich ongeveer midscheeps bevindt. Reeds on middellijk daarna sloegen de vlammen uit het luik, zoodat het onmogelijk was de opvarenden (ongeveer 50 le klasse, 60 2e klasse en 500 tusschendekspassagiers) nog onkundig te hou den van hetgeen er gaande was. Hier en daar ontstond een begin van paniek sommigen hadden reeds de zwemvesten aan gedaan, en eenige passagiers waren naar de sluepen gesneld en trachtten deze los te krijgen, wat hun belet werd. Vooral onder de land verhuizers tusschendeks dreigde een groote verwarring te ontstaan de kapitein en de officieren hadden intusschen zich ervan kun- vergewissen, dat, hoezeer de brand zich nen dwaasheid zyn om te vlucdieu Ik wil u fu niet kwellen met het vernaai van 't geen er toen gebeurd is. De wereld, en ook gy, zullen het spoedig genoeg kenner). „Ik wensch het niet te hooren." zeide Mar eel la." „Ik weet niets dan dit eene afschu welijke feit, dat een hoop hooswichten zich op u wreken wil, en trachten u ten onder te brengen." „Stil stil En dns zijt gy hierheen geko men" zeide hy. terwijl zjjos ondanks zyne stem teederder klonk, toen hij haar doodsbleek gelaat en verwarde lokken zag; „dus hebt gij dien ganscben weg alleen in den nacht af gelegd, om tny nogmaals te redden 1 O, lieve, dat hadt gjj niet moeten doen. Ben ik geen man? Ben ik niet in staat mijn noodlot onder de oogen te zien Hier hoorden zy een zwak geluid uit de verte naderen Marcella zag om en uitte eenen kreet van schrik. Men zag gestalten aan den tegenovergestelden oever, die de boot te water lieten. „Daar komen zy," zeide zij op hee- schen toon. „Daar komen zy." Zy viel op bare knieën en raakte met haar gelaat byna zijne voeten aan. „Als gij geen medelijden met uzelven kent, heb dan medelijden met uwe moeder -- heb medelijden met my." (Wordt vervolgd). ernstig liet aanzien, er geen onmiddellijk ge vaar bestond voor het schip, en men er zeer waarschijnlijk in zoude slagen het vuur spoe dig, zoo niet te blusschen, dan toch meester te worden. De gezagvoerder deelde dit aan de passagiers en opvarenden mede op een zoo overtuigende wijze, dat het begin van paniek spoedig bezworen was. Gelijk reeds blijkt uit het eerste telegrafisch bericht uit Lissabon, heeft de bemanning zich bij het blusschen van den brand en het hand haven van de orde voorbeeldig gedragen, en de zeer moeilijke taak der officieren daardoor niet weinig vergemakkelijkt. Het bleek on mogelijk den vuurhaard te bereiken, de po gingen, om de vlammen met Clayton-apparaat te blusschen bleven vruchteloos, waarop het ruim werd afgedekt, zoodat de luchttoevoer werd afgesloten. Twee dagen lang werden nu massa's water in het brandende ruim ge spoten daarna meende men, dat de vlammen wel gebluscht zouden zijn, maar toen het ruim weder geopend werd, sloegen opnieuw rook en vlammen uit. Nogmaals werd het luik afgedekt en men hervatte het spuiten. Toen de brand bijna 5 dagen geduurd had, besloot de kapitein het ruim vol te doen loopen, waardooi het schip aan stuurboordzijde zware slagzij kreeg. Nadat duor dezen radi calen maatregel het vuur aan dezen kant ge bluscht was, werd het ruim ook aan den anderen kant onder water gezet, waarop het schip zich oprichtte en vervolgens zware slagzij over bakboord kreeg. De brand was thans echter gebluscht. Den volgenden dag werden de passgiers bij de bagage toegelaten. Het vuur had vooral verwoestingen aangericht onder de armoedige boeltjes van de landverhuizers, bijna niets was onbeschadigd gebleven, en voor zoover het niet verbrand was, dreef alles van het water. Natuurlijk hadden slechts zeer weinigen van de tusschendekspassagiers hun bagage verze kerd, hoewel op de passagebiljetten uitdruk kelijk vermeld staat, dat de maatschappij niet aansprakelijk is voor schade aan de bagage. Weldra geleek het geheele voordek en de bak op een markt van afgedragen kleeding- stukken, die aan lijnen te drogen gehangen waren. Onder de tusschendekspassagiers, meestal Spanjaarden, heerschte begrijpelijker wijze de grootste wanhoop en verslagenheid. Wij vernemen, dat ook aan het schip door het vuur vrij ernstige schade is toegebracht, onder en terzijde van het bagageruim bevinden zich n.l. de vrieskamers, waarvan alle instal laties vrijwel geheel vernield zijn. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand' had de Frisia draadloos verbinding met een viertal Oceaan-stoomers in de nabijheid, die zich gereed hielden om op het eerste sein ter hulp te komen. Het is echter gelukkig niet zoover gekomen, dat dit noodig werd. Omtrent de oorzaak ran den brand moet nog niets gebleken zyn. N. R. Crt. Een vreemil verschijnsel. Uit Tiflis wordt gemeldIn de stad en de omgeving heeft men een zeldzaam natuur verschijnsel waargenomen. Van de eerste morgenuren af was de hemel met vuilgele wolken bedekt en terwijl er een dikke mist hing viel er iets als gesmolten sneeuw met slijk vermengd uit de lucht. Men brengt dit verschijnsel in verband met den orkaan, die in de streek van Bakoe den traus-Kaukasischen spoorweg geteisterd heeft en zulke wervelen de stofwolken opjoeg, dat opgehoopte stof massa's het verkeer in de stations en op de lijn naar Temir-Chan-Sjoera onmogelijk maak ten Een hevige storm woedde ongeveer 10 uur largde stad werd onder een dikke stoflaag bedekt. Om drie uur 's middags was het alsof er rook in de lucht hingen urenlang was de stad in een dikken geelachtigen mist gehuld. Toen begon de sly kregen te vallen. Ongeregeldheden te Dublin. Kapitein White, een zoon van den verde diger van Ladysmith, stelde zich aan het hoofd van een troep werkloozen te Dublin, op welke de politie een charge maakte met den wapen stok. 0 White werd gearresteerd en zal vervolgd worden wegens aanranding van een politie - inspecteur, een politie-sergeant, twee agenten en den koetsier van een postkar. De verdwenen koopman. Naar luid van een telegram uit Rangpur in Bengalen was eenige dagen geledeo daar een koopman geheimzinnig verdwenen. Men vond op een landweg zyn kar onbeheerd staBn, maar van den man was niets te bespeuren. Tot iemand van de politie in het zand een spoor vond, dat hem voerde naar een boschje in de nabijheid. Daar zag hij een reusachtige tijgerslang opgerold liggen. Hy schoot het dier dood. Het was zes meter lang en bleek, bij opensnyding, het lijk van den vermiste te bevatten. van

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2