plaatselijk k»z«- UIT ONZE OMGEVInT Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Het is een ware wedstrijd in ons Vaderland tusschen de drankbestrijders, die plaatselijke keuze willen doorvoeren en zij, die dat pogen tegenstaan. Vergaderingen, geschriften, ingezonden stuk ken zijn aan de orde van den dag. Ook in onze plaats weren de voorstanders van plaatselijke keuze zich. Door geschriften en vergaderingen trachten ze hun idee ingang te doen vinden. Door de tegenstanders wordt het publiek evenzeer ingelicht. Zoo pas zijn aan vele woningen geschriften bezorgd door het comité tegen onmatige drank bestrijding. Na onze kennisneming ervan zeggen wij, dat ze in korten inhoud veel deugdelijk ma teriaal bevatten en zeer leeraar zijn voor hen, die leeren loillen. Wij vreezen evenwel, dat de drankbestrijders zelf hun besef van verantwoordelijkheid niet zullen voelen ontwaken. In de hitte van den strijd wordt dit zoo vaak vergeten. Zoo zal het ook aan vele, ja, de meeste handteekeningen voor plaatselijke keuzegeene waarde te hechten zijn, daar ze verkregen worden zonder kennis van zaken, zonder be grip van de verstrekkende gevolgen van de handteekening. Juist onder degenen, die zichzelven ernstig afvragen mag ,k medehelpen mijn medebur gers zoo aan banden te leggen zullen de meeste weigeraars zijn. Wij blijven bij ons eerste overtuiging en we worden door de wijze van werken der drankbestrijders er telkens meer in gesterkt. Ons advies blijft dan ook Overweegt eerst de zaak eens goed en het einde zal wezen, dat men dan veeltijds niet zal teekenen. Moge ieder genoeg gevoel van verantwoor delijkheid hebben, om eerst zich te bedenken, voor hij in dezen handelt. Aan de werkgevers in het havenbedrijf te Ter Neuzen is door den Centralen Bond van Iransport- en Havenarbeiders het volgend schrijven gezonden Tot onze bevreemding ontvingen wij tot heden geen antwoord op onze missive d. d. 1-. februari, over invoering van een beter loonregeling, eventueel vast te leggen in een collectief arbeidscontract. Welk bezwaar kan er toch zijn, om op een beleefd en correct verzoek althans ook een fatsoenlijk antwoord te zenden. Een stand punt als het Uwe, komt thans in geen enkele N ederlandsche groote of kleine haven meer voor. Intusschen hopen we nog, dat tot andere inzichten komt en verzoeken we u zeer ernstig ons nog wèl antwoord te zenden op voren- gemelde circulaire. Mochten we voor of op 25 Maart a.s. geen antwoord hebben ont vangen, dan moeten wij aannemen, dat U geen minnelijk overleg wilt, en zijn wij ge noodzaakt daaruit te concludeeren, dat u geen of weinig prijs stelt op het handhaven" der bedrij fsvrede. Intusschen nog hopend op minneljjke overeenkomst. In de Dinsdag te Zaamslag gehouden raadszitting werd afgewezen een verzoek van herbergiers om intrekking van het verbod tot het gesloten houden hunner localen onder kerktijd op Zon- en Christelijke feestdagen. De bewering in het adres dat de burgemeester aan herbergiers te Othene en aan de Kraag tijdens den ijsgang vergunning zou hebben gegeven hun lokalen op Zondag open te houden, werd door den burgemeester een leugen ge noemd. Aai) het adres van den raad van Velzen, betreffende het wetsontwerp op de ouderdoms rente werd adhaesie betuigd, voor wat het financieele deel betreft. De raad is evenwel van meening dat de administratieve uitvoering aan niemand beter en goedkooper kan worden opgedragen dan aan de gemeentebesturen. Het kohier der hondenbelasting werd vast gesteld op een bedrag van f 208. uesloten werd in overweging te nemen een wjjziging der heffing van de hondenbelasting die tot verhooging der aanslagen zou leiden. Aan den brigadiercommandant der rijksveld- wacht werd voor de diensten in het afgeloopen jaar weder ten behoeve der gemeente verricht een gratificatie toegekend van f 30. Tevens werd hem hulde gebracht voor zijn optreden in de moeilijke omstandigheden die in Zaamslag gedurende het afgeloopen jaar voorkwamen. Bij de vaststelling van den ligger der wegen en voetpaden werd overeenkomstig een verzoek "van belanghebbende onderhoudsplichtigen af gevoerd het voedpad no. 38 loopende van den dijk van den Van Lijndenpolder naar de Pol derstraat, een tweede verzoek werd afgewezen en een verzoek betreffende een voetpad te Othene werd ingewilligd onder voorwaarde dat de ver zoeker een ander pad zal aanleggen. Nog werd besloten tot een herstelling en verandering aan den vloer van den toren bij de Ned. Herv. Kerk, in onderhoud bij de gemeente. Bij de omvraag werd door den heer De Jonge gevraagd of de burgemeester uitvoering heeft gegeven aan het in de geheime verga dering van 13 Januari 1.1. genomen beskuit, om pogingen aan te wenden teneinde den man, die aan de geheele gemeente aanstoot geeft, weg te krijgen, daar diens aanwezigheid de gemoederen nog steeds gaande houdt. De voorzitter deelde mede dat hij bij den Commissaris der Koningin, ingevolge afsptaak op audiëntie is geweestdat hij Z. Exc. alles breedvoerig heeft medegedeeld, doch dat deze te kennen gaf geen reden te hebben om in te grijpen en den veldwachter te ontslaan. Ook de veldwachter zelf is niet genegen iets te dóen, waardoor in den geest van den Raad zoo-ge handeld worden, zoodat spreker machteloos staat iets te doen. De heer De Jonge betreurt den bestaanden toestand, daar men den veldwachter des avinds nimmer buiten ziet, dan vergezeld van mare chaussees. De burgemeester deelde mede dat hem.nog uit niets gebleken is dat de veldwachter jzijn dienst niet doet. Juist in verband met de aanmerkingen van den laatsten tijd, houdt hij daarop meer controle dan vroeger. De heer Faas wees er op, dat geen 'oepaaalde feiten worden te berde gebracht waaruit blijkt dat de veldwachter zijn plicht niet zou doen. Hij krijgt den indruk dat er in de gemeente een zekere haat en wrok heerscht, die zich op een of andere wijze tracht te uiten. Hijpu er nog niet zoo gauw aan medewerken om den veldwachter te ontslaan, zoo lang men geen feiten bijbrengt, al is hij ook overtuigd dat het voor den vrede beter was, dat die hier vertrok. Ten slotte gaf de voorzitter den leden den raad, zelf ook eens ter audiëntie naar den Commissaris der Koningin te gaan, dat staat elk lid vrij. Midd. Ct. De heer Koning, onderdirecteur der Coöperatieve suikerfabriek te Sas van Gent, ontving Woensdag de tijding, dat hij benoemd is tot directeur der suikerfabriek te Beiren- drecht bij Antwerpen. 1 Mei a.s. zal de heer K. zijn nieuwe fufic- tie aanvaarden, Noode zullen de talrijke werklieden en zijn mede-beambten aan gemelde fabriek hem uit hun midden zien vertrekkln, zoo schrijft men aan de Midd. Crt. Woensdagmiddag viel het achterhuisje eener woning te Boschkapelle en de muur, waartegen het gebouwd was onverwacht jn elkaar. Een klein kindje, dat alleen thuis was, wijl zijne moeder even een boodschap was gaan doen, bleef ongedeerd. Gelukkig dat het ongeval niet 's nachts gebeurde, want groote brokken steen vielen in een bedstede, die steeds gebruikt wordt. Te Stoppeldijk zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag dieven weer eens aan den gang geweest bij de landbouwster de wed. Th. S., wonende aan »het Patrijsje® heeft men circa 80 hoenders gestoler de deur van het kippenhok was stevig gesloten, en toen heeft men eenvoudig de pannen er af genomen, en zoo de dieren bemachtigd. Toen men op de hoeve wakker werd door gerucht, en ging kijken wat er gaande was, kon men juist een karretje zien wegrijden. - Door het gebruiken nemen van den telegraafkabel tusschen Waarde en Walsoorden is de mogelijkheid geopend om aan het kantoor te Ter Neuzen op eenvoudiger wijze dan th ns de tweede verbinding met Rotterdam of andere kantoren tot stand te brengen. In de Maandagavond gehouden raadsver gadering van Breskens, waarin het nieuw ge kozen lid dhr. C. {Dieleman werd geïnstalleerd, werd als wethouder in de vacature wijlen fle Hulster, benoemd de heer J. M. H. van 'de Sande met 4 stemmen, tegen 3 op den heer C. Dieleman. Op advies van Ged. Staten werd de in fle vorige vergadering aangebrachte wijziging 'in de verordening op invordering der schoolgel den ingetrokken. Bij de rondvraag bracht de heer Dieleman de schoolvoeding en schoolkleeding ter sprake, naar aanleiding van een gevoerde polemiek. De Voorzitter zei een onderzoek toe, en zoo noodig met een voorstel van B. en W. bjj den raad te zullen komen. Op de voordracht ter benoeming van een directeur der ambachtsschool te Schiedam korft voor de heer A Fleddreus, directeur der ambachtscshool te Oostburg. De eierveiling te Oostburg van de V. P. N. in de beurs geopend belooft een succes te worden. Zij overtrof verre de verwachtin gen onder zeer veel belangstelling werdep twee partjjen kippeneieren resp. groot ruim 5400 en 5600 stuks geveild tegen f 3,65 per 100; de op heden betaalde prijs was f 0,90 per 26 of 3,60 per 104365 eendeneieren golden f 4,05 per 100 en de ganzeneieren 8,5 cent per stuk, totale aanvoer 11,106 kip pen-, 365 eenden- en 32 ganzeneieren. Van 4 tot en met 10 Maart kwamen in Zeeland voor de volgende gevallen van be smettelijke ziekten 1 geval van typhus of lebius typhoïdea te Hontenisse, 1 geval van roodvonk te Hoek en Wolphaartsdijk, 3 ge vallen van diphteritis te Kloetinge, 2 gevallen van die ziekte te Goes en 1 te Kattendijke, Noorgouwe en Zierikzee. Zondag 15 Maart 1914. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Maart de volgende vonnissen uitgesproken J. A. M., oud 13 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot ƒ3.50 boete of 1 week tuchtschool. Th. d. L., oud 26 j., ameider te Aardenburg is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. Bedriegelijke bankbreuk- Voor het Gerechtshof te 's Gravenhage werd Woensdag in hooger beroep behandeld de zaak tegen de gebroeders W. en E. V., te Zaamslag door de rechtbank te Middelbörg veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf wegens het op zettelijk verkorten van de rechten van hun schuldeischers, nadat zij op 10 October j.l. in staat van faillissement waren verklaard. Bij de inventarisatie werden door den cu rator, mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse uit Middelburg, aan contanten ongeveer 10 en aan goederen voor een waarde van ongeveer f 200 gevonden. Bekl. dreven handel in rijwielen, naaima chines, vulkachels, lampen, enz. Later bleek, dat kort vóór hun faillietver klaring door beklaagden aan hun filiaalhouder Rademaker te Rotterdam voor een waarde van 2700 aan goederen was gezonden. Aan ze keren v. d. Bosch, koopman te IJzendijke, waren eveneens vele goederen in depot gezonden en daar nog aanwezig op 't oogenblik van de faillietverklaring van bekl. Zij hebben bij de inventarisatie opzettelijk geen opgave gedaan aan den curator, van het verzenden en aanwezig zijn dier goedereu bij Rademaker en v. d. BoscK Beide beklaagden meenden, dat zulks niet noodig was en deden het voorkomen alsof beiden die goederen voor eigen rekening kochten, hoewel gebleken is, dat zij filiaalhouders van bekl. waren. Bekl. F. V. bekende dat er naar zijn meening wel 18 duizend gulden schuld was, terwijl er zeer weinig goederen aanwezig waren. In eersten aanleg heeft de filiaalhouder Rademaker medegedeeld, dat hij 11 a 12 duizend gulden sehuldig was aan bekl. De curator in het faillissement, voor het hof als getuige gehoord, verklaarde dat hem gebleken is, dat behalve de goederen gevonden bij Rademaker en van den Bosch, nog tot den boedel behoorden f 1200 in deposito bij de Dortsche Bank en 15 a 16 honderd gulden nog te innen van debiteuren. Naar getuige's meeniug bedroegen de schulden van bekl. 23 a 24 mille en zou ten hoogste 20 a 25 pet. kunnen worden uitgekeerd. De advocaat-generaal mr. Wentholt, requi sitoir nemend, begon met er op te wijzen, dat beide bekl niet zijn te beschouwen als paar ongelukkige slachtoffers, doch het wilde hem voorkomen, dat beiden opzetteljjk verzuimd hebben opgave te doen van de ver schillende goederen die tot hun boedel be hoorden. Wegens vormgebrek eischte spr. vernietiging in het vonnis en opnieuw rechtdoende ver oordeeling wegens bedrieglijke bankbreuk tot 1 gevangenisstraf ieder, mede omdat de straf door de rechtbank te Middelburg opgelegd, niet in overeenstemming is met den ernst van het gepleegde misdrijf. van De verdediger van beklaagde, mr. F. B. Evers te Middelburg, ontwikkelde verschillende bezwaren tegen de dagvaarding en pleitte op grond daarvan vrijspraak. Ook konden bekl. niet weten, dat de goederen nog bij den fili aalhouder aanwezig waren, ten hoogste konden zij zulks vermoeden, terwijl zij ook niet kon den weten welk bedrag zij nog van R. te vorderen hadden. Naar pl.'s meening had aan beklaagden ten laste moeten worden gelegd, dat zjj ver zuimd hadden te vermelden, dat er in het filiaal te Rotterdam voor een waarde van on geveer /"3400 aanwezig was, dit nu is niet geschied. Besluitende concludeert pl. tot nietigver klaring der dagvaarding en vrijspraak van beide beklaagden met last tot onmiddellijke invrijheidstelling. Dit laatste heeft het hof geweigerd. Uitspraak 18 dezer. Valsche munter. De politie heeft te Veip een valschen munter aangehouden. Een winkelier uit het dorpje De Steeg had aan de Velpsche politie kennis gegeven, dat een man, die bij hem sigaren had gekocht, deze had willen betalen met een valschen gulden, doch op een opmerking van den winkelier ander geld in betaling had gegeven. Een wielrjjder is daarop aange houden, verdacht de uitgever te zijn van het valsche geld. Op het politiebureau ontdekte men, dat de gearresteerde een zak vol valsche guldens en een geladen revolver bjj zich had Een huiszoeking in zijn woning te Loenen', gemeente Apeldoorn, leverde echter nog veel meer materiaal op: daar vond men n.l. een volledige inrichting en materialen voor de vervaardiging van valsch geld. Ook is aan den dag gekomen, dat de verdachte te Diereu en te De Steeg op meer plaatsen valsche guldeos heeft uitgegeven. De aangehoudene is de gehuwde horloge maker W. C. D., thans sedert ongeveer een jaar wonende te Loenen (Veluwe) vroeger te Doetinchem. Meer en meer big kt, dat de politie met de aanhouding van dezen man een goede vangst heeft gedaan. De in beslag genomen guldens zjjn prachtig nagemaakt, ook het randschrift is zeer goed. Hij maakte ze van een alliage van antimonium, tin en lood. Ook de klank wasgoed. Alleen by nadere beschouwing bemerkte men, dat de kleur wat blauwer was dan bjj de echte guldeos. De winkelier in De Steeg, waar D. sigaren kocht, maakte een aanmerking op de kleur van den gulden, die D. in betaling gaf. D. antwoordde gekscherend»ik wou, dut ik er maar een zakvol van had®, doch hjj nam niettemin den gulden weer op en betaalde met klein geld. Het heet, dat gebleken is, dat de man reeds meer dan 500 valsche guldens heeft uitgegeven en dat hjj de maker en uitgever is van het valsche geld, dat den laatsten tjjd daar in den omtrek in omloop was. Men vermoedt, dat de man behalve guldens ook nog andere geldstuk ken maakte. Zjjn inrichting was uitmuntend ingericht. Een telegram heeft reeds iets gemeld van het tumult, dat er Maandagavond te Glasgow is geweest, toen daar in een stamp volle vergaderzaal, de grootste uit de stad, mevr. Pankhurst, die nog gevangenisstraf te goed heeft, in hechtenis werd genomen. Zij verscheen, achter uit de zaal komend op de tribune, en werd met groote geestdrift begroet. »Ik heb woord gehouden," zeide zy »en Z. Ms. regeering ten spijt ben ik hier." Weinig menschen weten, voer zjj voort, hoe veel landsgeld wordt besteed om de vrouwen tot zwijgen te brengen, maar het vernuft van de vrouwen is de macht en het geld van de regeering de baas geweest. Spoedig kwamen nu tal van politieagenten binnenstormen. Maar men was in de zaal even te voren gewaarschuwd en op alles voor bereid. Er werd ruimte gemaakt, waardoor mevr. Pankhurst en haar ljjfwacht naar ach teren kon ontsnappen. Daar liep zjj echter andere politie in de armen. Haar aanhangers vrouwen en mannen, sloegen met knuppels en stokken op de politie in. Maar deze hield stand en sleurde als het ware mevr. Pank hurst in een auto en reed met haar weg. Bereden politie hield de menigte in toom. Inmiddels werd er in de zaal hevig gevoch ten. Er werd met revolvers geschoten, maar ver moedelijk alleen met los kruit, ook sprongen er miniatuurbommen. De politie kreeg bloem potten naar het hoofd, er werd met knuppels op hen ingeslagen, met stoelen en glazen gegooid. De politie verdedigde zich met den knuppel. Naar het schjjnt was de verhooging afgezet met prikkeldraad, achter bloemen ver borgen. Menige politieagent deed er schram men bjj op. Zoowel agenten als vrouwen uit het publiek werden ernstig gewond. Ned. Hervormde Kerk. u. en nam. 2 u., Ds. A. Ter Neuzen. Voorm. 91/, Timmerman Sluiskil. Halst. Voorm. 9u., dhr. L. Dek. nam. 2 uur dhr. L. Dek. Ter Neuzen. Voorm. 10 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. Voorm. 9 u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr., Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u en 51/, u., JLeeskerk. Oud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51/, u., Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5>/4 u. Evangelisatie.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2