Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Openbaar Lager Onderwijs. mïïïtïë. militie! jut opeentcttVoorstcl MARGELLA GRAGE, Vrijstelling van Geestelijken enz. No. 2455. Zaterdag 14 Maart 1914. 25e Jaargang FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 76 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 96 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekbandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Iuterc No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsi uimte- Redactie-adresNoordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Zaterdagmorgen bij den Uitgever M DE JONGE, te Ter N e u z e n. Aanvragen tot toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NEUZEN kunnen worden gedaan vóór I April 1914, voor wat de scholen A, B en C betreft ter gemeente secretarie en voor wat school D te SLUISKIL betreft bij het hoofd dier school. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen minstens 6 jaar oud zijnde of althans in den loop van dit jaar dien leeftijd bereikende. Ter Neuzen, 9 Maart 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester L WABEKE, Secretaris. vrijstelling van den dienst bij de militie Een roman uit Ierland. ROSA MULHOLLAND. 31) Marcella bracht hare hand aan haar hoofd 00 deed al wat zij kon om hare tegenwoor digheid van geest behouden. De nacht in „The Liberties" stond haar levendig voor den geest als een kwade droom waarvan dit de uitlegging was. Maar haar gezond verstand zeide haar dat zij niet kon handelen op zulk een vage mededeeling zonder dat zjj iets meer wist. „Sta op Mike, en zie my aan. Wat kan de politie met Mr. Kilmorey te maken heb ben „Zy willen hem gevangen nemen als den moordenaar van Mr. Gerald Ffont. Maar by heeft het niet gedaan. Eu degeneD, die het gedaan hebben, hebben hem aangeklaagd en de politie gewaarschuwd. Eu o Miss by zal gehangen worden, als hij niet terstond vlucht." Marcella greep eenen tak van de doorn struiken, om zich staande te houden. Zy mocht aiet in onmacht vallen, zooals misschien Vrijstelling wegens woonplaats of toe komstige woonplaats in de Koloniën enz. De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN, brengt met betrekking tot bovengenoemde vrijstel ling het volgende ter kennis van belanghebbenden Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens woon plaats in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen moet worden overgelegd eene verklaring, waaruit blijkt, dat de dienstplichtige, om een andere reden dan ter zake van krijgsdienst, zijne woonplaats in bedoelde koloniën of bezittingen heeft. Deze verklaring moet zijn afgegeven door het hoofd van het plaatselijk bestuur der woon plaats van belanghebbende. den dwaas zou doen terwijl er nog tyd was om te haodeleD. „Luister, Mike, ik zal nooit vergeten wat gy van avond gedaan hebt. Vlieg nu naar bet strand en zoek daar naar Mr Kilmorey. Rust niet, voor gy hem gevonden hebt. Ik ga zelf naar Inesbeen. Misschien vinden wy bem een van beiden. Verlies geen oogenblik, gauw, gauw I" Mike had geen verder aanmaning noodig en was op het volgend oogenblik al uit het gezicht. Daarop legde Marcella den afstaod tusschen de plek waarop zy zich bevond eD haar buis af met de vlugheid van eenen vogel Iu de vestibule keeide zy zich om, keek even in bet salon en zeide doodkalm „Ik ga naar bed, Miss O'Donovan ik wensch u goeden Dacht." In bare kamer deed zy een donkeren regen mantel om eD sloeg eene zwarte sjaal over baar boefd. „Als ik iemand tegenkom, zullen zy deuken dat ik eene boerenvrouw ben," dacbt zy en ging haastig de trap af terwyl zy intnsschen eene reden voor baar uitgaan bedachten kwam veilig over velden achter het buis en op den weinig bezochten straatweg die naar Inis- been leidde. Toen begon zjj te loopen zooals zy het nog niet in baar leven gedaan had. Hare voeten raakten nauwelijks den grond en toch scheen bet baar toe alsof er jaren verloopeo waren Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens toe komstige woonplaats in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen moet worden overgelegd een stuk, waaruit overtuigend blijkt, dat hij den dienstplichtige het stellige voornemen bestaat, om een andere reden dan ter zake van krijgsdienst, zijn woonplaats in bedoelde koloniën of bezittingen te vestigen. Deze bewijsstukken moeten door of vanwege den belanghebbende worden ingediend bij den burge meester der gemeente, voor welke hij heeft geloot lo. voor hem, die voor de eerste maal op vrij stelling aanspraak kan makeD o. zooveel mogelijk in de maand November van het jaar der loting, ingeval de reden tot vrij stelling reeds vóór die maand aanwezig was; b. zooveel mogelijk in de maand November van het jaar van inlijving, ingeval de belangheb bende uitstel van eerste oefening heeft en de reden tot vrijstelling reeds vóór die maand aanwezig was; c. zoo spoedig mogelijk, indien het onder aofb vermelde niet toepasselijk is 2o. voor hem, die reeds eenmaal vrijstelling heeft verkregen, in de maand, op één na voorafgaande aan die, waarin de loopende vrijstelling eindigt. Het bewijsstuk voor hen, die reeds in de kolo niën of bezittingen wonen, mag niet eerder zijn afgegeven dan twee maanden, en dat voor hen, die voornemens zijn daar te gaan wonen, niet eerder dan één maand voor de indiening er van bij den burgmeester. Omtrent het verleenen van de hierbedoelde vrij stelling wordt beslist door de Koningin. Deze vrijstelling wordt telken jare opnieuw ver leend. Ter Neuzen, 9 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Minister Bertling is, zuoals verwacht koD worden, voor den dag gekomen met het voorstel, voor het dienstjaar I9L4 twintig opcenten te heffen op de Bedrijts- en Ver mogensbelasting, terwijl de aanslag der uaam- looze vennootschappen in de bedrijfsbelasting door 60 opcenten getroffen zal worden. De clericale bladen gebruiken dit opcenten- voorstel reeds om te trachten de kiezers tegen de linkerzijde in het harnas te jagen. Thans, zoo heet het in meer dan één orgaan, mogen de burgers betalen. Bij de Tariefwet Kolkman zou het buitenland hebben betaald. Hoezeer de practijk zelve de onhoudbaarheid dezer bewering heeft aangetoond, er is allicht nog een kiezer, die het gelooft. De Dnitschers, die, om 276 millioen mark aan graanrechten voor zy in een boot kon stippen en zich nasr den overkant te roeien. Gelukkig wierp de berg aan den overkant zyne scbaduw op het water zoodat men haar niet licht kon opmer ken ook al had bet gezin io de but aan den oever dat Bryan's psarden stalde en voor de boot zorgde niet reeds sinds negen uur in diepen slaap gedompeld gelegen. Zy bereikte het eiland en sloop langs het huis en keek naar binnen. Als het mogelijk was moest zy Bryan alleen zien en mocht geen enkel oog behalve het zyne haar op merken. Door eene reet der zonneblinden zag zij Mrs. Kilmorey, die in hare eigen kamer nog wat zit te lezen voor zy naar bed ging. Ook in de slaapkamers der bedienden brandde licht. De ramen van het salon waren open, de voordeur eveneens maar nergens zag men een spoor van den heer des huizes. Als hy eens tusschen de heuvels ronddwaalde en zich plotseling onvoorbereid tegenover zyne vervolgeus bevond Zy ijlde angstig door de smalle laantjes tusschen de bloembedden en de bremstruiken. „Bryar, Bryan! O, God hy is er niet!" riep zy uit op eenen toon, die uit bet diepst van haar bart opwelde. En Kilmorey hoorde haar. Het geluil kwam tot bem als het ge- ruisch van den wind voor hy haar zag of haren stap hoorde en wonderlijk! de stem scheen hem niet toe die, van de jonge mees teres van Crane's Castle te zjjn. Die tonen in de schatkist te brengen meer dan 1200 millioen mark door de prijsverhooging mogen offeren aan de graanverbouwendegrondbezitters voelen het wel in de beurs, wat van dat fraaie voorwendseltje geloofd kan worden. De opcenten laten allen ongemoeid, die minder dan 12 s weeks verdienen, de tariefwet zou juist de massa der kleine luydeu millioenen aan prijsverhooging uit den zak hebben ge klopt. Er is thans direct geld noodig. De schat kist staat voor een reuzentekort, gevolg van het clericale beleid. Talma rekende, zooals men weet, dat artikel 369 der Invaliditeitswet 2"/2 millioen zou kosten. Uit de Memorie van Toelichting bij het Opcenten voorstel blijkt dat de kosten te stellen zijn op 10.230.000 dat is 7 millioen en 4 ton meer dan de heer Talma raamde Als men voor 1914 de raming der middelen even hoog stelt als voor 1913, dat een zeer gunstig jaar was, is er in het geheel een tekort van ruim 21 millioen. Alleen door aan te nemen, dat in 1914 de middelen tien millioen en 8 ton meer zullen opbrengen dan in 1913, kan minister Bertling het tekort terugbrengen tot 10 millioen 6 ton. Dat is de erfenis van het clericale kabinet. Dat faillissement moet op orde gebracht worden door minister Bertling en waar de inkomsten belasting niet meer met Mei 1914 in werking kan treden, rest hem niet anders dan voor den tijd van een jaar opcenten voor te stellen. De rechtsche bladen, die de opcenten bestrjjden, durven beweren, dat het vorig kabinet de middelen tot dekking, n.l. de Tariefwet, had aangewezen. Och van die aanwijzingen zijn de doofpotten van de departementen vol. Het beroep op een voorgestelde wet kan de heeren niet baten. Als zij in de 5'/a jaar, dat zij in de Iweede Kamer met een groote meerderheid de baas waren, de Tariefwet in het Staatsblad hadden gebracht, hadden zij recht van spreken. Nu hebben ze wel de feestgave van den heer Talma gevoteerd, doch de noodige millioenen te vinden, lieten zij aan het nieuwe bewind over. Minister Bertling mag de door hen ont redderde finantiën weer op orde brengen. Dat juist moeten we den kiezers herhaaldelijk voor oogen stellen. trilde van angst, brachten hen? plotseling naar „The Liberties" terug en toen die slanke figuur in hare donkere kleeding, het bleeke gezichtje half verscholen in de plooien van de losotngeworpen sjaal bet volgend oogenblik naast hem stond, dacht by dat het 't meisje nit „The Liberties" was dat hy voor zich zag. „Wat is er? roept iemand my. Toen zag Marcella hem aan en hy herkende haar. Miss O'Kel'y, Marcella 1" riep hy uit ter wyl de toon harer stem en hare woorden hem nog in de ooren klonken en zyn hart van ge luk deed kloppen. „Ik ben gekomen om n iets mee te deelen," fluisterde zy. „Gy moet oogenblikkelijk vluch ten en zorgen dat gij morgen te Queestown zyt. Gy moet inschepen naar Amerika. Er is geen minuut te verliezen." „Waarom?" zeide Kilmorey kalm terwyl hy haar in 't anstige gelaat zag dat in volle zelfvergetelheid naar hem opgeheven was. Hij dacht minder aan het gevaar dat hem dreigde dan aan de zalige doch betreurenswaardige zekerheid dat zy bem beminde. „Waarom mijn God, hoe kan ik het zeggen Omdat de politie dadelijk hier zal zyn om u te zoeken. Er heeft eene vreeselyke vergissing plaats. Men wil n wegens moord gevatigen nemen. Het mag niet gebeureD (Wordt vervolgd). TER iElIZMH VOLKSBLAD. De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN brengt ter keunis tan belanghebbenden, dat wordt verleend lo. aan den geestelijke, den bedienaar van den godsdienst, den zendeling leeraar, den broeder-diakoon van een godsdienstige vereoniging en den Roomsch- Katholieken ordebroeder, die tot een binnen het Rijk geves'igdo kloosterinrichting behoort 2o. aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die aan een bij atgemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen inrichting van onderwijs tot geestelijke, tot bedienaar van den gods dienst of tot zendcling-leeraar wordt opgeleid, en aan den proefbroeder, die tot broeder-diakoon van een gods dienstige vereeniging wordt opgeleid. Wie geacht worden een dezer hoedanigheden te be zitten, is omschreven in een tweetal tabellen, die door belanghebbenden ter secretarie dezer gemeente kunnen worden geraadpleegd. Door of vanwege dengene, die op grond van een dezer hoedanigheden vrijstelling verlangt, moet een verklaring, waaruit bet bezit dezer boedanigheid blijkt, worden ingeleverd bij den burgemeester der gemeente, waar hij voor de militie is ingeschreven of voor welke hij heeft geloot. De verklaring moet zijn ingericht overeenkomstig een model, waaromtrent ter Bccretarie der gemeente in lichtingen kunnen worden verkregen. De inlevering moet geschieden lo. vóór 1 April van het jaar, waarin-het inschrij vingsregister is gesloten, ingeval de reden van vrij stelling aanwezig was op 21 Maart van bedoeld jaar 2o. in de maand November van het jaar, vooraf gaande aan dat, waarin de belanghebbende zou moeten worden ingelijfd a. ingeval de reden van vrijstelling is ontstaan tussohen 21 Maart en 1 November van eerstbedoeld jaar; NAAE HET EnGELSCH VAN b. ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in liet geval, omschreven onder a 3o. binnen eene maand nadat de reden van viij- stelling is ontstaan, ingeval dit heeft plaats gehad op of na 1 November van het jaar, waarin hij is of zou moeten worden ingelijfd 4o. in de maand, op één na voorafgaande aan die, waarin de loopende vrijstelling eindigt, ingeval hij op nieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in liet geval, omschreven onder 3o. Yoor hem, die vermeld is op bot inschrijvingsregister voor de militie, dat laatstelijk gesloten is, en op 21 Maart r a de sluiting een der voornoemde hoedanig heden bezit, moet de verklaring op genoemden datum worden afgegeven of moet althans uit de verklaring blijken, dat de toestand, die grond tot vi ijstelling op levert, op dien datum aanwezig was. Yoor hem, die eerst later een van bedoelde hoedanig heden verkrijgt, moet in de verklaring de toestand worden vermeld, gelijk die is op het oogenblik der afgifte, en mag de afgifte niet geschieden vóór het tijdvak, binnen hetwelk de verklaring moet worden ingeleverd. Wat geldt voor hen, die voor het eerst zijn Inge schreven, geldt ook voor hen, die voor de lichting van het volgend jaar opnieuw zijn Ingeschreven. Tot dezen behooren o. a. zij, die het vorig jaar tijdelijk zijn vrijgesteld bij eene uitspraak van Gedeputeerde Staten, die vóór 1 September onherroepelijk Is geworden, of bij een Koninklijk besluit, dat vóór dien datum is ge nomen op een ingesteld beroep. Omtrent de vrijstelling van de hiervoren bedoelde personen word! beslist door Gedeputeerde Staten, zoo de reden van vrijstelling aanwezig is op 21 MAART van bet jaar, waarin het inschrijvingsregister gesloten is anders door de Koningin. Deze vrijstelling wordt aanvankelijk slechts TIJDE LIJK en wel ten hoogste viermaal voor een jaar en daarna, zoo de grond voor de vrijstelling ook bjj de ten vijfden male te nemen beslissing nog aanwezig blijkt, VOORGOED verleend. Ter Neuzen, 9 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1