plaatselijke Keuze. "Ürr ONZE OMGEVING. Gemengde Berichten. In artikel 53 van het ontwerp wordt be paald, dat de wet kortweg zal heeten onder- domswetD. w. z., men zal ze met die korte aanduiding kunnen aanhalen. De naam zal blijven Verleening van ouderdomsrenten aan behoeftigenDeze naam lijkt ons inderdaad totaal verkeerd. Allereerst het woord „rente". Wij dienen na te gaan de beteckenis van de woorden »Pensioen« «Jaarwedde* »JaargeId«. Pensioen is een uitkeering een jaarwedde of jaargeld, dat iemand ontvangt, omdat hij, of een aangewezen familielid, vroeger gedurende zekere tijd een betrekking heeft vervuld. Zoo verklaart althans van Dale net in zijn «Groot woordenboek der Nederlandsche taal«. Rente; zegt hij, is de opbrengst van vaste goederen of belegde gelden, terwijl «ondersteuning* is onderstand, hulp, inzonderheid door middel van geld. Het komt ons voor, dat aan de behoeftigen bedoeld in het wetsontwerp Treub, inderdaad een „pensioen' zal worden uitgekeerd. Het wordt immers een «recht op pensioen« dat wettelijk wordt uitgekeerd. Ook militairen ontvangen pensioen zonder premiebetaling. In elk geval is het woord rente stellig onjuist. Rentetrekkers zonder vast goed of zonder be legd kapitaal is onzinnig. De staat sticht ook geen fonds, wiens rente tot dekking der uit gaven voor de ouderdomswet zal dienen. Het woord «ondersteuning* is ook hier niet juist. Hulp of ondersteuning door middel van geld, houdt altijd de vrij willigheidin zich. Zij is van »fijdt4ijken« aard. Recht op hulp of ondersteuning komt ongerijmd voor. De titel der wet zou dan ook naar het ons voorkomt, moeten luiden „Wet op staatspcnsionneering van waardige ouden van dagen." De naam is langer maar juister dan die door den ontwerper der wet is gekozen. In- tusschen zijn dergelijke bezwaren niet gewichtig. Wanneer de minister het hoofdbezwaar, de uitsluiting der bedeelden wegneemt, zal de linkerzijde ongetwijfeld dit ontwerp warm steunen. Technisch is het ontwerp een uitnemend stuk werk en men herkent er den eminenten samensteller in, reeds door de soberheid en duidelijkheid van elk artikel. Wij hopen van harte, dat het gemeen overleg met de Tweede Kamer minister Treub zal bewegen zijn wet, zoo eenigzins mogelijk, door opname der bedeelden, tot een zegenrijke sociale hervorming te maken. Is die opname voorloopig onmogelijk, dat dit dan ondubbelzinnig blijke. Het Comité voor het verwerven van hand- teekeningen voor plaatselijke keuze heeft zich in Ter Neuzen gevormd. Het Christelijke blad Luctor et Emergo ontpopt zich als een voorstander van deze beweging, al verklaart het nadrukkelijk, dat het dit op andere gronden doet dan de socialisten. Het socialistisch weekblad «De Baanbreker* is ook een voorstander en kan het blijkbaar van ons maar niet goedkeuren, dat wij ons na ernstige overweging verplicht achten ons tegen dien onrechtmatigen dwang en zulk eene onmatige bestrijding van het drankgebrnik te verklaren. Wij hebben er reeds een paar malen op gewezen, waarom wij niet met de actie voor local option instemmen. Zelfs al verklaart s/4 in eene plaats zich alles afgedaan was, was haar hart veel ge ruster. Waren deze arme overgelukkige men- schen voor 't oogenbiik niet baars kinderen Had de Voorzienigheid niet verordend, dat het land genoeg zou opbrengen om in hun on derhoud te voorzien zoowel als in het hare Zou zjj al het graan voor zicbzelve bewaren en hun niets dan het kaf overlaten Dat ver hoede de hemel 1 Haar volgend werk was al haar onderhoorigen, mannen, vrouwen, kinderen wie maar komen konden, op een welkomst feest uit te noodigen. De groote schuur en de bijgebouwen werden schoongemaakt, in orde gebracht om in te dansen en met heidebloe- 8eros versierd. Er werden muzikanten gehuurd, .en een maal werd aangericht zoo rijk, als de pachters van Distresna er nog nooit een gezien hadden. De familiën in den omtrek werden uitgenoodigd om een kijkje op het bsl te komen nemen maar slechts enkelen waren te huis, en van deze kwamen er nog maar weinige. Er werden al vrjj wat hoofden geschud over Miss O'Kelly's eigenaardig optreden onder hare pachters. Maar wat kon men eigen lijk ook van haar verwachten, daar zij zich al dadelijk bij die wonderlijke Kilmoreys had aangesloten, die toch al halve Fenians waren. Het bal was er echter niet minder vrooljjk om. Marcella danste met hare pachters en hielp hen met eigen hand aan de lekkere spijzen, die zjj voor hen had laten bereiden. Pe kinderen leerden baar de passen van den voor het verbod van drankverkoop en wie waarborgt ons, dat dit niet later 2/3 en zelfs de helft 1 wordt dan nog ontzeggen wij het recht aan dat s/4 deel om dien dwang op te leggen aan het overige 1/i der gemeen tebevolking. Om, zooals de Baanbreker doet, deze be weging te vergelijken met eene bestrijding der Tarietwet, vinden wij zeer ver gezocht. W ij zouden andere voorbeelden kunnen aan halen. Wij kunnen ons voorstellen, dat men in plaatsen eene meerderheid vindt om het vis- schen, zwemmen of schaatsenrijden op Zondag te verbieden. Het lijkt ons op dezen weg voortgaande, gansch niet onmogelijk om ook het rooken te verbieden, koffie en thee te verbannen, het gebruik van koekjes en andere genotmiddelen te ontzeggen. Wij schrikken er voor terug om menschen, lang den kinderschoenen ontwassen tot hun graf toe onder zoodanige curateele te stellen. Ieder moet weten, wat hij doet. Maar toch vragen we aan ieder, voor hij teekent, gebruiker of niet, tot welke partij of stand hij behoort, eerst bij zichzelven na te gaan, of hij zich het recht mag aanmatigen op zulke motieven een dwang op te leggen aan tal van achtenswaardige medeburgers. Wie zich die vraag met ernst stelt, zal niet te spoedig zijn naam zetten. Vandaar ons vertrouwen, dat onder ver schillende partijen en in verschillende rangen velen, die niet onnadenkend hun naam zetten, zullen weigeren te teekenen zelfs al zijn ze zelf geen gebruikers. Men vergete toch niet, dat men voor zich zelf wel heel sterk van zijn goed recht moet overtuigd zijn, om aan eene bespreking van de persoonlijke vrijheid zijner medemenschen op dusdanige wijze te durven raken. Wij blijven het een gevaarlijke koers achten die de drankbestrijders in ons land gaan vol gen, nu ze voor de zedelijke middelen den onrechtmatigen dwang in de plaats willen stellen. Door Gedep. Staten van Zeeland is be sloten aan de Kroon ter goedkeuring voor te dragen hun besluit waarbij de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris dezer gemeente, worden verhoogd van 1700 tot ƒ1900. Uit het door den directeur der vak school van »De Vereenigde Handwerkslieden* te Ter Neuzen in de jl Zaterdag gehouden jaarvergadering uitgebracht verslag blijkt, dat zoowel het ledental als dat der donateurs stationnair blijft. Dat der laatsten ging met 6 vooruit en bedraagt thans 61, dat der leden 60. Ontvangen werd f 512,90'/a en uitge geven f 487,28, waarbij moet worden in aan merking genomen dat ook betaald werden f 56,50 aan onbetaald gebleven rekeningen van het vorig jaar. Het aan de vereeniging behoorende zieken fonds, dat aan inkomsten geniet de helft der contributie van de gewone leden, ontving met rente van kapitaal f 187,71 en keerde 119,98'/0 uit. Dat fonds bezit thans f 766,81. Door verhoogd subsidie van gemeente, pro vincie en rijk, kon aan de vakcursus uitbreiding worden gegeven, door daaraan ook te verbinden de grondbeginselen der werktuigkunde. De vereeniging had het voorrecht daarvoor een bij de wet bevoegde te kunnen benoemen, nl. Ierscheu boerendans, terwijl vader Daly lachend stond toe te zien en luide zjjnen by val te kennen gaf en de menigte met stille verruk king het tooneel gadesloeg. Toen zij den dans kende, deed zij hem met Mike, den jongen uit het gebergte, die haar door zjjne noodelooze waarschuwing zoo ver schrikt had. „Mike" zeide zij, toen zij gedaan hadden, „gij hebt u vergist, toen gij meendet, dat Mr. Kilmorey eenig gevaar dreigde." „Ik hoop het, Miss, ik hoop het," zeide Mike, maar zijn gelaat, dat straalde van trots en geluk, omdat hij met „baar zelf" mocht dansen betrok plotseling. „Het kan zijn, maar er zijn van avond enkele menschen hier, die geloof ik, niet veel goeds in den zin hebben. Zij waren op den hooizolder en deden niets dan fluisteren en wierpen booze blikken op ieder een, die in hunne buurt kwam. Een van hen is een vreemdeling in deze streken, en de anderen zijn niet veel bijzonders. Maar wij behoeven er ons niet aan te storen, Miss. Mike zal wel voor u en voor Mr. Kilmorey zorgen, en als er gevaar mocht zjjn, dan zal hij u wel bijtijds waarschuwen." HOOFDSTUK XIV. Stilte voor den storm. Ongeveer eene maand lang, nadat zjj haren intrek op Crane's Castle genomen bad en de heer W. Estor, leeraar aan de II. B. S. Hem, zoowel als de andere onderwijzers, wordt hulde gebracht voor hunne toewijding. De lessen werden gemiddeld door 40 leerlingen bezocht. Nadat door den voorzitter een woord van dank werd gericht tot den directeur voor zijne belangelooze zorg voor de vereeniging, nu reeds een 20-tal jaren betoond, werd de ver gadering gesloten. Axel, 3 Maart. In een heden gehouden spoedeischende vergadering waren alle leden tegenwoordig. Ingekomen was een kennisgeving van het overlijden van den heer M. L. van Vessem, gemeente-ontvanger. De Voorz. brengt hulde aan de ijverige plichtsbetrachting van den overledene, waarna besloten werd aan de familie een brief met rouwbeklag te zenden. Op het adres van wed. P. C. van den Broeke om vergunning voor het aanbrengen van rolluiken aan hare woning wordt gunstig beschikt en bepaald dat die niet mogen worden opgezet dan 2 M. boven- den grond. B. en W. hadden voorgesteld 2 25 M. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om als borgtocht voor den waarnemend ontvanger in plaats van een zakelijke met een persoonlijke genoegen te nemen. De Voorzitter deelt mede, dat Ged. Staten aan de Maatschappij Mech. Tern, voor het maken van een nieuwen weg uitstel is verleend tot 1 Jan. 1915terwijl ae heer Kruijsse mededeelt, dat genoemde Maatseh. met den aanleg reeds is begonnen. Zondagavond overleed te Axel op 50- jarigen leeftijd de heer M. L. van Vessem, gemeente-ontvanger dezer gemeente. Zooals bekend was de heer Van Vessem reeds jaren lijdende aan een slepende kwaal. Toch wijdde de overledene zich vaak meer dan zijn krachten hem toelieten aan zijn taak. De accurate wijze waarop hij deze vervulde en de humane manier, waarop hij velen van raad diende, maakten den overledene tot een algemeen geacht persoon. Ax. Ct. In de Donderdagavond gehouden ver gadering van de af'deeling Groede van den Bond van Staatspensionneering werden de twee aftredende bestuursleden J. B. Becu Sr. en H. J. Gardon herkozen. Eerstgenoemde werd aangewezen naar de algemeene vergadering. Door Gedeputeerde Staten is tot schat ter der pachtwaarde van gronden gelegen in den calamiteuzen Adornispolder beno md de heer J. Erasmus te Cadzand. De St. Crt. van heden bevat de statuten (byv. no. 450) van het Groene Kruis voor IJzendijke en omstreken. Een goede vangst. Uit Amsterdam schrijft men aan de N. R. Ct. De lotgevallen, die een dezer dagen te Am sterdam aan een eenzaam inwoner van Dom burg zijn overkomen, kunnen zonder veel moeite tot een boeienden vervolg-roman worden samengedicht. De Domburgsche burger bezocht een paar weken geleden een familie-lid in deVanEeg- henstraat te Amsterdam, 's Avonds ging hij op zijn eentje naar Flora of een ander theater in den omtrek van het Rembrandtplein, en op er baar onderhoorigen plechtig had ontvangen, was Marcella zoo gelukkig als een vogel in de lucht. Zelfs de herinnering aan het ge vaar, dat Kilmory zou bedreigen, dat wolkje niet grooter dan een mans hand, kon geen schaduw op haar pad werpen. Zij zag Bryan bijna dagelijks. Dan eens had bij eene bood schap van zijn moeder, die haar vroeg eenen dag op Inisheen te komen doorbrengen, dan cnoest hij haar iets over een harer pachters tuededeelen, dat hare aandacht niet mocht ontgaan dan weer kwam try met eene fraaie bloem voor haren tuin, of moest by haar helpen al de boeken, die hij voor haar ge kocht had, op de planken iH de bibliotheek te schikken. Zij brachten menig gelukkig uur te zamen door, en langzamerhand werden zjj zoo onmisbaar voor elkander dat hun de dag ver loren toescheen, waarop zij elkaar niet ont moet hadden. Marcella was niet langer bet tengere, bleeke meisje uit „The Liberties„. De lijnen van hare oveal gelaat waren niet scherp meer, hare donkere oogen haddeD eene lachende uitdrukking gekregen de blos der gezondheid bedekte hare wagen als zjj door haar kasteel en haar park zwierf hare bevelen gaf en verdere plannen tot verfraaingen verbetering ontwierp. De avonden wijde zjj aan de studie. Hare vrienden hadden nog niet ontkend hoe treurig het met hare kennis gesteld was. Zy wilde in 't geheim hard werken opdat zjj nooit zouden ontdekken, hoe groot hare on- dat plein gescheidde het, dat hjj aan een jong, mensch den weg vroeg. Hoe kwam hij op if gemakkelijkste wijze naar de Van EegheDstiaat Moest hij daa niet lijn 2 nemen Zeker, aoi woordde het jongemensch, maar hij zou de vreemdeling wel even brengen. Hij moest toel dien kant op, en het was mooi weer Samei hebben de twee toen een heele wandeling doo de stad gemaakt. Zóó lang duurde de kuier dat de Domburger herhaaldeljjk zjjn bevreem ding te kennen gaf. Was de Van Èeghenstraa zóó ver Was de Van Eeghenstraat zóó ver? He was ongeloofelijk. Eindelijk belandde het paa, op een terrein achter den Koninginneweg. Laa: ons maar even binnen doorgaan, dan zijn w> er dadelijk, stelde de vriendelijke begeleide voor, en aldus geschiedde. Nauwelijks was me- echter in het donker aangeland, of de Dom- burger voelde zich plotseling door zijn mat bij de keel gegrepen en tegen een hek geduwd en in minder dan geeo tijd was hij berool van zijn gouden horloge, zijn portefeuille t zijn portemonnaie. Zóó snel en zóó plotselijj ging alles in zijn werk, dat de goede provu ciaal als 't ware geheel versuft was en gei poging deed om zich te verzetten. De gr verdween toen met den buit, maar oogenbli, kelijk daarop verscheen een tweede person op het terrein, die nog eens een onderzoeki de zakken van den berooiden instelde. Hei viel toen nog eenig los geld ten deel. Ht bankpapier, dat geborgen was in een zak aai de binnenzijde van het vest, vond de tweede z« min als de eerste. Vervolgens stelde de nieuwe vriend zich voo als onbezoldigd rijksveldwachter, 't Trof goei dat hij juist in de nabijheid was geweest. N: zou hij wel zorgen, dat de Domburger al gestolene terugkreeg. Aangifte bp de politie: Wel nean, dat zou het slechtste zijn wat mei onder de gegeven omstandigheden kon doen Mijnheer moest morgenavond maar op ht Leidscheplein bij Americau-hötel komen hj wist wel, dat bekende en vertrouwde café - daa zou de onbezoldigde rijksveldwachter we, zorgen, dat de geroofde zaken weer terug warei gevonden. Aldus geschiedde Na een nach; en een dag vol onrust begaf de beklagen* waardige provinciaal zich naar den hoek vai American, maar zijn belangelooze helpt: verscheen niet. Maar hiermee zou de geschiedenis niet tet einde zijn Toen de bewoner van Domburg, het hail vol bitterheid over de listen en lagen van hei duistere Amsterdam, in zijn dorpje w* teruggekeerd, deelde zijn echtgenote hem medi, dat er zoo juist een heer uit Vlissingen voor bem was geweest. Deü volgenden dag zoi die heer wel terugkomen. Aldus geschiedde, en wie denkt gij, dat de bezoeker was Di onbezoldigde rijksveldwachter uit Amsterdam die door de visitekaartjes van mjjnheer, in dieoi portefeuille (trouwens de naam stond ook it het gestolen horloge gegraveerd) het adres ti weten was gekomen, en nu pogingen wildi aanwenden om nog wat langer van dit melk koetje te profiteeren. Hij kwam nu niet ah onbezoldigd rijksveldwachter, maar als vader als diepbedroefd vader van een slechten zoon, een jongen, die voor galg en rad opgroeide, in het kort de aanrander van mjjnheer. Dl jongen moest zoo spoedig mogelijk de grenzei over, om in verre landen een nieuw leven tl beginnen. Zou mijnheer, die den joogen va» nabij gekend had, nu niet een bandje wille» helpen Dat was de Domburger toch wel wat reg Bescheiden merkte hij op, dat nij na toet al genoeg voor den zoon gedaan, en dat dl vader nu maar de verdere opofferingen moeit betalen. Ook de echtgenoote van den beioofde, die op het gesprek afkwam, verzette zich tege» die aderlatingen, en daar de vrouw in dit op zicht hardnekkiger was dan de man, nam de bezoeker ten slotte den man mee Daar buiten, waar hij hem bezwoer dan tenminste honderd gulden te willen geveD, en die den volgende» dag te Amsterdam, bij Kras aan hem, den beklagenswaardigen vader, te willen overreiken. Dan zou hij zorgen, dat bet horloge, de por tefeuille en de portemoDnaie werden terugge geven. Deze nieuwe wending van het geval had zooveel bekoorlijks, dat de Domburger er ten wetendheii was geweest. Toen zjj hare juffrouw van bet gezelschap raad vroeg was ze uiterst verwonderd te be' merken hoe weinig boekenkennis men noodi? heeft om eene groote dame te zjjn. Door het geen zjj zelf langzamerhand opmerkte kreeg zjj de zekerheid, dat eene ijverige leergierige jonge vrouw gemakkeljjk in bare vrjje uren gedurende een paar jaren alles en meer nog kan leeren wat een meisje gewoonljjk in haren schooltjjd leert en zoo gevoelde zp zich mio- der bezwaard door hetgeen haar ontbrak en ging zp met een vasten wil aan het werk. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2