UIT ONZE OMGEVING. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. 1 rÜe) Zij zijn daarom voornemens om per collec tief request tegen de installatie te protes eeren bij den resident en in hun request hun ver wondering te kennen te geven uver de onbe kendheid van den majoor der Chineezen met Chineesche geloofszaken, daar deze ambtenaar de persoon is geweest die den datum der installatie heeft vastgesteld. Inderdaad een merkwaardig geschil. De rootle auto. Men schrijft aan het »Soer. Hbl." De roode auto die ik bedoel, bestaat in de fantasie der inlanders zij is een soort pen dant op het land van de Vliegende Hollander der zeeën. De wegen van Midden-Java wor den tegenwoordig onveilig gemaakt door een roode auto, zoo gaat het verhaal onder de inlanders, waarvan de inzittenden zich uit sluitend bezig houden met het medenemen van inlandsche kinderen, die zij op den weg tegenkomen. Deze kinderen worden medege nomen naar een onbekend oord, waar zij worden onthoofd of voor de wilde beesten gewoipen. Eenigen tijd vertoevende in een dessa bij Modjoagong hoorde ik dergelijke lugubere verhalen dagelijks door inlanders doen. Het »onbekende oord zou in Deli zijn gelegen. Men vertelde mij op een keer, dat een zekere gardoe-wachter 's nachts om twaalf uur plot seling werd gewekt. De roode auto stond voor. De man werd medegenomen en nooit heeft men meer een spoor van hem terugge vonden De aanvankelijke vrees voor de roode auto wordt langzamerhand in haat omgezet. Inlanders zijn eigenaardige menschen zij zouden bijvoorbeeld een willekeurige roode auto, die toevallig langs den weg ophield, voor »de roode auto kunnen aanzien en be stormen. Bezitters van roode auto's kunnen misschien met 't bovenstaande hun voordeel doen. In de Dinsdag te Axel gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd be treffende pensionneering der gemeente-ambte naren besloten de aan het Rijk verschuldigde bydragen voor de inkoopsommen van dienst tijden van de op 1 Oct. 1913 in dienst zijnde gemeente-ambtenaren te betalen in 40 annuï teiten, berekend naar een rentevoet van 3'/ ten honderd. '2 Ingekomen was een schrijven van de spoor wegmaatschappij Mechelen—Ter Neuzen waarin deze uitstel vraagt tot het aanlegen' ™,,ee" uwueg tot 1 Jan. 1915; Burg'en Weth hebben aan Ged. Staten geadviseerd uitstel te verleenen tot 1 Juli 1914. r ?no „°komsten der bewaarschool bedroegen 7 03,20 en de uitgaven f 926,53s, zoodat er een nadeelig slot is van f 223,33s. Deze rekening werd in handen gesteld van een commissie. Met algemeene stemmen werd ingewilligd een verzoek van den heer J A Dregmans om rioleering de heer P. Dregmans bleet binten stemming. Eveneens werd in gewilligd een verzoek van den raad der Geref. kerk om vergunning tot het herstellen van e stoep voor het huis, bewoond door ds. J. H. Lammertsma. Vervolgens werd nog gewyzigd de algemeene politieverordening de »Verlorenhoek« zal voortaan heeten de Walstraatc. Sluiskil. Hulst. Zondag 1 Maart 1914. Ned. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. Vourm. 9'/a u. Ds. A. Timmerman. Gedachtenisrede ter herinnering van zijne L'5-.jurige ambtsbediening en mwn. 2 u.; Ds. A. Timmerman. Doopsbediening. Nam. 2 u., dhr. L. Dek. Voorm. 10 u., Ds. L. M. de Boer. Gereformeerde Kerk. for Neuzen. Voorin, a u. en nam. 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr., Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5>/a u., Leoskerk. Oud Gereformeerde gemeeute (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5»/, u., leeskerk. Lokaal „Ebeu-flaëzer" (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. Nam. 5>/a u. Evangelisatie. werd aangedaan Zij wilde op hare bezittingen geen slaven, geen hoogerlyders, geen elleude meer duiden. Haar inkomstenboek zou voor haar niet an ders mogen wezen dan een kalender van goede daden. Er zon dan tenminste eene plek in Ierland zyn, waar zooveel voorspoed zon heer- sckeo als met de armoede van bet land maar eemgszins vereenigbaar was. Allen, die huln en troost noodig hadden, zonden naar CraDe's Gastle komen. Met hunne jonggeborenen in hare armen, hunne kinderen op hare knieën, zou zy den weg naar de harten der vaders en moeders wel weten te vinden. Intusschen zag het volk met bezorgdheid de komst van de nieuwe landvrouw tegemoet, en dikwyls vroeg men Marcella of deze niets over haar gehoord had, of, wat hnn nog van meer belang toescheen, over de komst van den nieuwen rentmeester. Zy wisten dat Crane's Castle opgeknapt werd, en daarom veronderstelden zy, dat de rentmeester zoo met de landvrouw zelf, voornemens was er re komen wonen. Naar alle waarschijnlijkheid zou de eerste daao van de nieuwe landvrouw wel het ver- hoogen der pacht zyn. Hoevelen onder hen die met al hun hart aan huis en haard hin gen, zouden over eenige weken reeds bevel gekregen hebben hunne woning te verlaten een bevel, dat voor menigeen gelijk stond met' een doodvonnis. Marcella kon hun niets me- Arrondissenicnts-Reehtbank te Middelburg De rechtbank heeft in hare zitting van 27 f ebr., de volgende vonnissen uitgesproken C. v. D., 21 j., veldarbeider te Clinge, is wegens overtreding der Rijksbelastingen veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hech tenis. C. H., 33 j werkman te Westdorpe, is wegens v°ren veroord, tot 5 of 5 dagen hecht. t. D., 56 j., huisvr. F. I v. A. te Sas van Gent, is wegens als voren veroor. tot o of 5 dagen hecht. R. J. M. G. F 42 j huisvr. C. J. C. H. te Sluiskil (Ter Neuzen), is wegens als voren veroord. tot 10 of 10 d. hecht W. C. R., 26 j., vrachtrijder te Hulst, is wegens als voren veroord. tot ƒ25 of 5 dagen hecht. J. J. H., 51 j., landbouwer te Zaamslag, is wegens als voren veroord. tot f 15 of 3 dagen hecht. E. P., 26 j., dienstbode zonder bekende woonplaats, is wegens als voren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. I G., 23 j., arbeider te St. Jansteen, i's wegens mishandeling veroord. tot 1 maand gevang. L. H. v. d. A., 37 j., voddenraper te Axel, is wegens als voren veroord. tot fh of 5 dagn hecht. W. N. L., 19 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 15 of 15 dagen hecht. F. W. L., huisvr. J. y. d. H„ 24 j„ te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. L. J. B.. 18 j., schipper te Clinge (Nieuw- Namen), is wegens diefstal veroord. tot 14 dagen gevang. P. P. G., 46 j., visscher te Ter Neuzen, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 15 of 15 dagen hecht. J. C. d. R., 23 j., zonder beroep te Ter Neuzen, beklaagd van wederspannigheid, i^ vrijgesproken. gevorderd, terwijl de verdediger van beklaagde» mr. P. J. van Bortel, aantoonde, dat wel degelijk gebouwd was volgens het door B. en VV. goedgekeurde bouwplan en op grond daarvan voor zijn cliënt vrijspraak vorderde. De kantonrechter bepaalde de uitspraak op 3 Maart a.s. Een talrijk publiek, onder wie vele am bachtslieden, woonde de berechting dezer zaak, die de spraakmakende gemeente reeds zoo langen tijd stof tot gepraat en geklets had opgeleverd, waarbij de feiten soms niet weinig werden verdraaid en vergroot, bij. (M. Ct.) In de Donderdag te Middelburg ge houden openbare terechtzitting van den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) had de uitspraak plaats inzake Ph. d'H Hulst, Ph. G. wed. C. A. V., Philippine en W. W., wed. 8. K., St Jan-teen, waarbij de beslis singen der Rijksverzekeringsbank werden vernietigd en aan kl. werden toegekend de rente bedoeld bij art. 369 der invaliditeitswet. De vorderingen werden ontzegd inzake R. V., wed. J. v. d. P., Lamswaarde, P. H., Graauw, S. d. R., Retrancbement, T. D.. Ter Neuzen, J. F. V., Graauw, mej. K„ geb B., Oostburg, P. v. T., Hontenisse, mej. J, geb. A. C. M., Goschkapelle, M. L. f)., Westdorpe, vved. v. G. geb. B., Kapellebrug, wed. v. H., geb. J. S. B., Retranchement, wed. P. geb. J. D., Clinge. Voor het Kantongerecht te Oostburg diende Dinsdag o.m. de zaak contra V. te Oostburg, beschuldigd van overtreding der bouwverordeninger zou niet gebouwd zijn overeenkomstig de voorschriften voorzoover betrof de draagwijdte en in verband daarmede de dikte der balken, de lichtoppervlakte in enkele kamers en voorts eenige andere maten en zwaarten. Door het O. M. werd vrijspraak; dedeelen alleeo vroeg zij bun den moed n ie to verliezen. Hun geduld te leereu oefenen was oDuondig nergens ter wereld treft men zooveel goduld aan als in eene Iersche hut. Iutusschen was Crane's Castle geheel opge knapt en vernieuwd. De spinnewebben, die er jaren lang ongestoord gezeten haddeo, waren verwyderd, de onde meubelen warpn opge poetst, nieuwe smaakvolle meubelstukken, die het huis gezellieer en vriendelijker maakten dan het ooit geweest was, werden uit Dublin aangebracht en ten laatste was het gereed om Marcella te ontvangen. Eene dame van goeden huize, eene van die vele Iersche dames wier klein inkomen dat uit de rente van hypotheken op lande rijen bestaan had, de laatste jBren tot nage noeg niets verminderd was, zou de plaats van gezelschapsdame by de erfgename van Disiresna vervullen en was elk oogenblik bereid te komen. Alles was in orde.toen Mar cella aan vader Daly hare plannen ontvouwde i voor bet besluit van de kleine comedie die zij voor het welzijn van hare onderhoorigen gespeeld had. Op eenen praebtigen Zondagmorgen in Juli las vader Daly van bot altaar in zyue kapel te Ballydownvalley, af dat de nieuwe land vrouw, die, zooals men wist eene bloedver wante van Mrs O'Kelly zaliger was hare pachters op eenen nader te bepalen dag in da volgende week op Crane's Castle wenschte Carnaval te Bergen-op-Zoom. De carnavalspret had het gewone verloop enkele gecostumeerde groepjes en heel veel vieze, walgelijke vertooningen. Met i off e lij ken ijver heeft de vereeniging »De Volkszang* haar best geiaan, in de meestal zinnelooze en ook dikwijls onzedelijke carna valsliederen verbetering te brengen. Dagen 'an8 gM ze aan de jeugd les in het zingen van ean door een jeugdig geestelijke gemaakt car navalslied en op de carnavalsdagen trokken een paar muziekkorpsen, dat lied blazend, de stad door. Toch hoorden we nog heel veel zingeD van «Mina met een hengel in de hand* of van een ander meisje >dat op haar dobber letten moest*, terwijl van alle kanten verzekerd werd dat men »Lena toch zoo onuitsprekelijk lief had.* Opmerkelijk is het dat dit jaar de politie krachtiger dan vroeger opgetreden is tegen de gedurende de carnavalsdagen door de stad trekkende gecostumeerden met muziek. Ze moesten dit vooraf aanvragen en dan werd dit nog slechts aan kleine troepjes toegestaan. Het dansen van de tango was op straffe van ontruiming en sluiting der lokalen verboden. Ten einde dit misdrijf te kunnen constateeren, zouden vooraf aan al de politieagenten boek jes met afbeeldingeu van de tango zijn uitge reikt. Toch hoorden we dat o.a. op da Groote Sociëteit, de tango wel dagelijks gedanst is. Maar officieel was die dans verboden. In één der danszalen hing een zeer verdienstelijk uit gevoerde teekeuing, waarop een tango-dansend paar afgebeeld was, aan wi» door eeD politie agent proces verbaal werd aangezegd, terwijl de burgemeester in ambtsgewaad op de treden van een troon stond. Het onderschrift luidde »Ik Tsaar Bernard de 1ste (onze burgemees ter heet Bernard) spreek mijn veto uit!* Kazernebrand te Haarlem. Door de militaire autoriteiten is te Haarlem een onderoffici r in arrest gesteld, die verdacht wordt den brand in ds kazerne te hebben gesticht. De wachtmeester der marechaussee vond in zijn bezit een fleschje benzine, een sleutel, die op verschillende rust-en deponeer- kamers past, en kaarsen. Gasbedtvcltuing. Men schrijft uit Culemborg: Schipper J. van Bekkum uit Purmerend, die in de haven ligt om stroo te losseD, zou naar Hagestein (Z.-H.) vertrekken. 1]Ü 8'ng daarvoor naar de machinekamer om den motor, die door zelfbereidend gas ge dreven wordt, in beweging te stellen en be merkte waarschijnlijk niet, dat er een kraantje openstond, waaruit gas ontsnapte. Hij ge raakte daardoor direct bedwelmd. Gelukkig outdekte zijn knechtje bijtijds, dat er iets niet in den haak was. De jongen, die het ook al te kwaad kreeg, riep om hulp, welke nu van alle kanten kwam opdagen. Den inmiddels telefonisch ontboden arts mocht het gelukken den bedwelmdea schipper na eenigen tijd tot bewustzjjn te brengen. te ontvangen in persoon de pacht in ontvangst wilde nemen en hunne klachten aanhooren, als die er mochten zy. Het volk, door dit bericht als door eenen donderslag getroffen, kende Marcella onder geen anderen naam dan Miss Marcella, en had er niet het flauwste vermoeden van dat zy een persoon van ge wicht was. (Wordt vervolgd) Berenjacht. In het Duitsche plaatsje Gera is dezer da gen door een berenjacht, welke eenige ureD duurde, de geheele bevolking der stad in op- winding gebracht. In het theater aldaar geeft op tiet oogeoblik eeD artisten-gezelschap met twee beren voorstellingen. Een dezer dieren wist uit zjjn kooi te ontsnappen, liep eeniee straten der stad door en veroorzaakte onder de bevolking een ware paniek. Een slagers, knecht, die het dier wilde grijpen, liep ern- stige verwondingen op, evenals een poliiieagent die het daarna trachte te vangen. Ten slotte kwam de beer in het vrije veld, waar hij door een aantal politieagenten achtervolgd werd. Dezen gelukte het na eenige uren het dier in een bosch te omsingeleo en te grijpen. De beer werd stevig geketend naar de stad teruggebracht. Een geheimzinnig geval. De politie te Parjjs houdt zich ijverig bezig met den goheimzinnigen dood van een vreemde- liog, die Dio8dag, begeleid van een elegant gekleede dame, in een hotel aan den boulevard Sr. Germain intrek nam. De man gaf voor Wilhelm Klein te heeten en uit München te komen, 's Nachts verliet de dame het hotel en zeide tot den portier, dat de heer niet ge wekt wenschte te worden. Daar geen van beiden verder iets van zich lieten hooren, brak men de deur open, waarop men den man levenloos iu het bed vond. Onmiddellijk werd een onder zoek ingesteld, waaruit bleek, dat de man aan overmatig gebruik vao cocaïne gestorven was. Uit het verder onderzoek bleek, dat men in waarheid te doen had met den Duitscher Jacob Krub, die reeds verschillende malen door den Parijschen rechter gestraft was. Een ontploffing. In een anilinefabriek te Rummelbnrg, een oostelijke voorstad van Berlijn, had Donderdag morgen een zeer ernstige ontploffing plaats. De uitwerking van deze ontploffing is nog niet te overzien, daar het de braudweer omstreeks 12 uui nog niet gelukt was door te dringen tot de plaats van de ontploffing. De omtrek is geheel iu een dichten rook gehuld. In de fabriek waren meer dan 400 arbeiders aan het werk. Velen van hen die in de machinekamer werkten, waar de ontploffing waarschijnlijk plaats vo' d, worden vermist. Een groot aan tal dooden en zwaar gewonden is reeds onder de puinhoopen weggehaald. Blijkens het onderzoek zou het ongeluk in de anilinefabriek een gevolg zijn van een ont ploffing in het z.g. nitreer-apparaat. Het staat vast dat 5 beambten gedood zyn, dat 4 vermist worden, 7 zwaar en twee licht gewond zjjn. Gemeentebelasting en kiesrecht. Een gelukkige gemeente, ja, één uit hon derden, is de gemeente Horst, in Limburg. Daar belaalt men beelemaal geen gemeente belasting Nu doet zich daar in verband met de Kies wet, de volgende eigenaardigheid voor Blijkens een bericht in de „N. Venl. Cf, wordt nl. aan de ingezetenen van Horst het volgende bekend gemaakt »Ook dit jaar vestigen wjj, met bet oog op 't doen van vergeetsche moeite om gemeente, raadskiezer te worden, er de aandacht op, dat zij, die met wegens het beialen van Rijks belasting op de kiezerslijst voorkomen door aangifte te doen als spaarbank-, grootboek-, huur-, loon- en examen-kiezer niet het kies recht deelachtig worden voor het kiezen van gemeenteraadsleden, omdat het betalen van gemeente-belasting voor deze categorieën als eisch is gesteld en deze gemeente geen be lastingen heft.* De zaak Wjlmart. Volgens het Brusselsche (N. v. d. D.) bezit het gerecht thans juiste inlichtingen over de zaak Wilmart, die reeds duurt van October 1912. Den 12 dier maand werd de beruchte Nestor beticht van bedrieglijke bankroet Doch hij verdween, hield zich eenigen tijn in Frankrijk schuil en werd eindelijk den 11 Maart 1913 te Reims aangehouden. Het onderzoek der zaak kostte buiten gewoon veel moeite. Nog nooit hadden de experts zulke eene ingewikkelde en kiesche zaak ter onderzoek gehad. Thans zijn de verslagen zoo goed als gereed. Binnen enkele dagen zullen inderdaad de werkzaamheden geëindigd zijn. De afschriften der verslagen zijn reeds in handen der zeven betichten die alzoo de gelegenheid zullen hebben zich rekenschap te geven van de bezwaren die tegen hen bestaan. De onderzoeksrechter, de heer De Vos hoopt binnenkort zijn dossier te kunnen meedeelen aan d?n procureur des Konings opdat deze zijne strafvordering zou kunnen gereedmaken in den loop der maand Maart. Doch officieel mag het onderzoek nog niet als gesloten beschouwd worden, want vooreerst moeten de betichten zekeren tjjd de strafvor dering van het parket in hun bezit gehad hebben. De raadskamer moet vervolgens haar oordeel doen kennen over het verslag va zu ku is be uii tei Er de re< Er De mi fr. 5. mi bel set me tal pei bet Me mo om en ste one sch imi var en nie had en I gek Eas wei tra| redi koe dos niet ook in wat heit On\ teru echl zich kws hg I hij vrot luid mar hem hier is t weii T eers was. verk derg toev had geef die hem het gest Dooi des later groo geno overj Oi gebo ure bene sloeg van stukl bissc dood geko schoj was zoek geph Mt waar ontve Iiadi tout dat i was. ving, zilver pakkt

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2