Watering CADZAND. AANBESTEDING Prnisisclifi Onflerlionflsfirint 950000 KI MACADAM De Nederlandsche Briefsteller, P. DE FEIJTER Jacz. H'jogwatergetij te Ter Neuzen. Nederlandsch Tooneel van Gent. Advertentiën. L. F. GEERLING. Prijs f 1.25. Geknipt. JAPAN. MEXICO. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 25 Februari 2.14 2.29 Donderdag 26 2.44 2.59 Vrijdag 27 3.13 3.26 Zaterdag 28 3.40 3.53 Zondag 1 Maart 4.6 4.20 Maandag 2 4.34 4.48 Dinsdag 3 5.4 5.19 ze van elkaar gescheiden zouden worden en zoo verborg de jonge minnaar zijn meisje in een wijnkuip, waar hij haar iederen dag met duizend voorzorgen haar eten kwam brengen. Eugenie is nu ontdekt, maar aan ieder, die het hooren wil, vertelt ze dat ze geheel uit eigen wil een jaar in haar onge makkelijk thuis heeft doorgebracht. Scheepsramp. Uit Wealford (Zuid-Ierland) wordt gemeld: Het Noordsche jacht „Mexico" heeft schip breuk geleden bij de Saltee-eilanden. De posi tie van het schip is zeer ongunstig; de zee is woest. Twee mannen van de equipage zijn met een boot van het jacht aan wal gegaan, enkele mannen bevinden zich op de eilanden. De reddingboot is verloron gegaan, men vreest voor een groot verlies van menschenlevens. Twee aodere reddingbooten zijn naar de plaats van het ongeluk vertrokken. De bende van den Witten Wolf. Uit Peking wordt gemeld Bij de plundering van Liontsjiau op 29 Januari heeft de bende van den Witten Wolf naar schatting 1300 mannen, vrouwen en kinderen vermoord. Een strijdmacht van 25 000 man rukt op naar de versterkingen die de tandieten bij Tsjangjan- koean bezet houden. Er bevinden zich daar ongeveer 2000 bandieten, de helft waarvan van moderne wapens is voorzien. Te Cherbourg is een Zwitsersch bankier, Jean Bauder, gevangen genomen op het oogen- blik dat hij van de Duitsche mailboot Kaiserin Auguste Victoria stapte. Hij kwam van Chi cago, waar de Zwitsersche regeering zijn uit levering had gevraagd. Dat verzoek was ge weigerd, doch wel werd Bauder als ongewenscht vreemdeling de Ver. Staten uitgezet. De Fransche regeering heeft het verzoek om uitlevering ingewilligd. Bauder wordt beschuldigd van verduistering tot een bedrag van enkele milioenen. Hij heeft te Bazel aan het hoofd eener bank gestaan. Van Samoa. De planters Treveranus en Schmidt zjjn, blijkens een te Berlijn ontvangen telegram van den gouverneur van Samoa, door vier weggeloopen mannen van den politietroep, vermoord. Bij de ingestelde vervolging heeft een ernstig gevecht plaats gehad tusschen de politietroepen en de vluchtelingen. Drie der daders werden bij Malte doodgeschoten, de vierde is gewond en gevangen genomen. De politie-commissaris Motzkus werd bij de ver volging gewond, de opzichter Heilige, van de »Samoa Kautschuk Gesellschaftt, gedood. Spionage. Uit Londen, wordt gemeld Zekere Frederick Gould en zijn vrouw Maud Gold zijn voor den politierechter in Bowstreet verschenen. Zij worden beschuldigd van spionage. De vrouw is op het Charnig Crosstation aan gehouden in den trein, die aansluiting heeft op de boot naar België. Zjj bleek in het bezit van een retourbillet naar Ostende. Drie enveloppen, in de coupé gevonden, hielden stukken in die betrekking1 hebben op de Engelsche marine. Toen men haar naar Bowstreet bracht, liet zij papieren vallen, waar de naam Petersen op geschreven was. In het huis in Southshields, waar men Frederick Gould heeft aangehouden, vond men eveneens stukken, die op de Engelsche marine betrekking hebben. De vrouw ontkei de voor den rechter dat zij den inhoud van de enveloppen kende en de man bevestigde deze verklaiing. De man moet Engelsch onderdaan zin. Woensdag wordt de zaak voortgezet. Verborgen schatten. Men schrijft van de Noord-Brabantsch-Bel- gischfe grens aan „De Tijd" Een der meest vermaarde abdijen is onge twijfeld de abdij der Norbertijner-monniken van Postel vermaard niet alleen om haar eigen histone, maar ook om de rol die de abten gespeeld hebben in de geschiedenis dezer streken in de vervlogen eeuwen. Vlak in de buurt van de abdij ligt een boederij, die in de laatste dagen een vermaard heid heeft erlangd. Deze boederij is vroeger een convent van nonnen geweest, dat onder de abdij ressorteerde. De traditie vermeldt, en het eene geslacht heeft ze overgeleverd aan het andere, dat bij het uitbreken van den tachtigjarigen oorlog in de nabijheid der boerderij een schat van goud- en zilverwerken, kerksieraden, kelken enz. zou zijn opgeborgen op een plaats, die sindsdien niet werd ontdekt. Thans loopen er eigenaardige geruchten, die de marechaussees van het naburige Arendonk er toe geleid hebben een justitieel onderzoek te stellen. Enkele dagen geleden is de pachter, die de boerderij exploiteerde, van de boerderij weg gegaan, en men schijnt uit enkele bevindingen te willen opmaken, dat de pachtboer de ver borgen kostbaarheden heeft opgespoord en doen verdwijnen. Men leidt dit af uit de omstan digheid, dat in de kapellekamer, op de boer derij welbekend, een opening is ontdekt in den vorm eener nis. In eene daarachter gevonden holte vermoedt men, dat de schatten zijn ge borgen geweest. De pachter, die reeds in verhoor is geno men, zegt, dat hij nog van het eeD, noch van het andere iets bekend is en spreekt beslist tegen, dat door hem iets, wat ook, zou zijn gevonden. Men is in deze streek zeer benieuwd wat het onderzoek der justitie zat opleveien. Vei ■zakking. De correspondent van de Daily Chronicle» te Birmingham vertelt dat te Cradley Heath, in het hart van het kolenlatid, een paniek heerscht ten gevolge van verzakkingen, die de vorige week werden waargenomen. Der gelijke verzakkingen komen wel meer voor in mijnstreken niet straffeloos steeds wordt de aardoppervlakte ondermijnd Bijna alle ruiten van winkels en huizen in Highstreet zijn gebroken, deuren zijn ver wrongen en stuk gedrukt en gapende openingen vertoonen zich in muren en daken, terwijl groote gaten in de bestrating zijn ontstaan, zoodat het verkeer gestaakt moest worden. Hier en daar ziet menstapels meubels. De bevolking heeft haar bezittingen op straat gebracht en daar er geen leegstaande huizen zijn, waarin zij die kan bergen, zullen de bewoners moeten afbangen van de goede gezindheid van hen, die wonen buiten den kring der verzakkingen. Water- en gastoevoer is verbroken en de trams kunnen niet meer rijden. Hoe opge wonden men ook is door deze gebeurtenis, toch is niemand verwonderd. De bevolking was er zich reeds lang van bewust dat zij bijna leefde op den rand van een vulkaan. Jaren geleden hebben ook min of meer ernstige verzakkingen plaats gehad en werden geluiden gehoord, die niet veel goeds voorspelden. Voordat de bevolking Woensdagavond zich te bed had begeven, waren er verschijnselen van dreigend gevaar merkbaar. Groote ga pingen ontstonden in het plaveisel der straten, muren scheurden en de geluiden in de huizen zelf moeten vreeselijk zijn geweest. De bevolking was dus Donderdagmorgen vroeg op en bemerkte toen, dat over een afstand van ongeveer 200 meter in de High street geen enkel huis geheel gespaard was gebleven. De deuren van vele huizen konden niet worden geopend, zoodat de bewoners door de gebroken vensters naar buiten moesten gaan. De weg was bijna vijf voet gezakt en vele gevels helden dreigend naar voren over. Vele winkels werden gesloten. Het pas geopende gebouw van de Lloyds Bank heeft groote schade geleden. Slechts door een zijdeur kon men binnengaan en het werk voortzetten. In een interview zeide mr. L. N. Dingley, zoon van den eigenaar van het Talbot Hotel, dat zeer veel schade heeft geleden Toen ik 's avonds uit den schouwburg thuis kwam, was er nog niets ernstigs te bespeuren, behalve dat er in het plaveisel op straat een gat gevallen was. Toen ik om ongeveer 12 uur naar bed ging, kraakte en scheurde bet behangsel in mijn slaapvertrek. Ook het pleisterwerk in de gang kwam naar beneden en versperde de trap. 's Nachts hoorde ik een rommelend geluid, waarschijnlijk veroorzaakt door het zakken van de straat. Groote moeite had ik om mijn deur open te krijgen, daar de vlopr verwrongen was. De laatste verzakking had 25 jaar geleden plaats, maar was niet zoo hevig als deze Messrs. David Parsons and Sons Ltd eige naars van de onder de Highstreet gelegen schacht, hebben verklaard, dat de verzakking het gevolg is van omstandigheden, die m n niet heeft kunnen voorzien en di slechts door technisch onderzoek kunnen worden verklaard. - De onlusten op Formosa. Wij ontleenen aan de Ostaviatische Lloyd, dat een der, wegens deelneming aan de in November j.l. ontdekte groote samenzwering op Formosa, ter dood veroordeelden zich door de vlucht aan de uitvoering van het vonnis 11 had weten te onttrekken. Hij werd echter door verraad weder in handen der politie ge speeld, die eene lijst van deelnemers aan be doelde samenzwering op hem zou hebben ge vonden en naar aanleiding daarvan wederom twee honderd lieden in hechtenis nam, die nu voor een bijzonder gerechtshof te Taihokoe zouden terecht staan. De Japansche overheid moet, volgens de door genoemd Duitsch Sjanhaisch blad ge raadpleegde bronnen, up Formosa een waar schrikbewind voeren, terwijl ook bittere klach ten worden gericht tegen de Japansche justi tie. Bij het onderzoek tegen de deelnemers aan het oproer in het district Taitsjoe waar bij twee politie-beambten en twee Chineezen gedood en twee politie-beambten verwond werden, moet men zich niet hebben ontzien om de foltering toe te passen, ten einde de beschuldigden tot spreken te dwingen. Door een en ander moet onder de bevolking van Formosa groote ontevredenheid heerschen. De rebellen en de V. S. Het ziet er in Mexico thans al zeer zon derling uit, maar ditmaal is het niet gene raal Huerta, die de booze man is. Als de regeering van de Vereenigde Staten mis schien eeni'ge hoop heeft gehad, dat ze door een aanmoediging van den opstand in het noorden tot een zuivering van den toestand zou kunnen bjjdragen, zal ze nu wel tot de overtuiging zijn gekomen, dat ze met gene raal Villa nog slechter af is dan met Huerta. Deze aanvoerder van de constitutionalisten houdt er al zeer zonderlinge methoden op na en wat er thans in het noorden van Mexico geschiedt, moet ongetwijfeld de regeering te Washington nog vrij wat meer zorg geven, dan het optreden van Huerta ooit kon brengen. Al paste Huerta zeer onconstitutioneele met hoden toe, om zijn gezag te beveiligen en orde en rust aan het land te verzekeren, hij beperkte die onwettigheden en hardhandig heden in elk geval tot zijn landgenooten. Villa echter doet ook vreemdelingen lijden onder zijn autocratisch optreden en dat kan zeker nog, ook voor de Unie, tot zeer ernstige moeilijkheden leiden. Zooals de telegrammen hebben gemeld, is een rijk Engelsch grondbezitter, William S. Benton, op last van Villa ter dood gebracht. Betrouwbare bijzonderheden omtrent deze executie ontbreken nog, maar op dringend verzoek van de Britsche regeering zal nu door de consulaire vertegenwoordigers van de Ver eenigde Staten een onderzoek naar het gebeurde worden ingesteld in Amerika begint men te vreezen of te hopen al naar gelang van het standpunt dat men inneemt dat deze zaak nu wel eens tot een krachtiger ingrijpen van de Unie in de Mexicaansche zaken zal kunnen leiden. Volgens de voorstelling die van de zijde van Villa van het gebeurde wordt gegeven, zou Benton zich naar generaal Villa hebben begeven, om dezen een verzoek te doen. Daar de generaal dit verzoek weigerde zou een twist zijn ontstaan, waarbij Benton met een revolver den generaal had bedreigd en wegens dat feit zou de Engelschman daarop door een inderhaast bijeengeroepen krijgsraad zijn ter dood veroordeeld. Een vreemdeling die het leven van een officier bedreigt, zou volgens Villa geen aanspraak meer hebben op rechten van de non-combattanten en onder worpen zijn aan de bepalingen van de krijgs wet. In hoeverre deze lezing van het gebeurde juist is, zal nog moeten blijken. Dit alleen staat vasL dat Benton zich naar het kamp van generaal Villa heeft begeven en hiervan niet is teruggekeerd, maar ter dood is ge bracht, «neergeschoten als een hond«, zooals men te El Paso zegt. En bij de executie van Benton is het niet gebleven. Immers wordt gemeld, dat twee Engelschen, Curtis en Lawrence, die te Juarez vertoefden en onderzoek deden naar het lot van Benton, sedert Woensdag aldaar worden vermist. Men vreest dat ook zij in handen der rebellen zijn gevallen. Een ander Engelsch man, Stewart, heeft tevergeefs naar de vermisten gezocht, niettegenstaande hij met een officier van Villa's staf alle gevangenissen van Juarez h eft doorzocht. Vermoedelijk zijn ook deze beide lieden dus uit den weg geruimd. Eveneens werd melding gemaakt van de vermissing van den Duitsch-Amerikaan Busch, die te Juarez als spion was gearreszeerd, maar, die toen vrienden hem in de gevangenis wilden bezoeken, spoorloos verdwenen bleek. In dit geval echter brengt een telegram uit El Paso eenig licht. Busch zou nog in het leven zijn en naar een andere gevangenis zijn overge bracht. In elk geval blijkt toch uit het lot van dezen man, welk een staat van willekeur en anarchie er in Juarez heerscht. Generaal Villa, die zich intusschen naar Chihuahua heeft begeven, weigert nu verder zich over de zaak- Benton uit te laten. Hij wordt voorloopig te veel in beslag genomen door de voorbereidingen voor den aanval op Torreon. Bestuur: ARTHUR HENDRIKX. Zondag 1 Maart 1914, om 2,/4 ure, dag- vertooning aan verminderde prijzen 7e op voering van het overgroot lachsucces„De Spaansche Vlieg". Nieuwe klucht in 3 bedrijven van Fracz Arnold en Ernst Bach. Vooraf: De Andere. Nieuw tooneelspel in één bedrijf door Désiré Claeys. Op Zaterdag 28 Februari a.s., hoopt éit/ onze Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer zijn SOsten geboortedag te herdenken. Zijne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, en Ter Neuzen. verdere Familie, van de levering van van 1—5 c.M. EN van 1—3 C. M., volgens in te zenden monster, te leveren lo de geheele massa op den wal in de haven te CADZAND aan de Wielingenof 2o op de Tramlosplaatsen te CADZAND 95 M3 grint en 303000 K.G. Macadam bij POTJES 92 M« grint en 165000 K.G. Macadam te ZUIDZANDE 133 Ms grint en 175000 K. G. Macadam op den wal in de haven te CADZAND 307000 K. G. Macadam. Voor leveringen in de haven geschiedt de opmeting öf op den wal öf in het schip en voor leveringen per tram geschiedt deze opmeting op de verschillende losplaatsen. Inlichtingen geven de Dijkgraaf en de Dijkbaas, beiden te Cadzand. De gezegelde inschrijvingsbiljetten waar uit duidelijk blijken moet of de inschrijving is bedoeld voor de onder sub. 1 of onder sub. 2 omschreven wijze worden ingewacht bij den Dijkgraaf, den heer P. ERASMUS, vóór 21 Nlaart 1914. INHOUDENDE: Brieven en andere Opstellen over de meeste Onderwerpen, die in het gemeenschappelijk leven gemeenlijk voorkomen, met vooropgaande Bepalingen over de geschiktste wijze van Samenstelling en Inrichting der Brieven Betitelingen en Opschriften, benevens allerlei Koopmansbrieven. ALSMEDE Voorschriften bjj Geboorte, Huwelijk en Over lijden Iets over Testamenten, Contracten van onderscheiden aardMinderjarigheid en VoogdijBorgtochten, Volmachten, Geldlee- ningen, Hypotheken, Wissels en Quitantiën iets betrekkelijk de Nationale Militie Formu lieren tot het inrichten van Schrijiboeken en Rekeningen Het voornaamste uit de Postwet. Eene Handleiding ten gebruike bjj de Wet op het Recht van ZegelModellen van Tele grammen, Advertentien, Aanplak- en Stroo- biljetten. BENEVENS eene Lijst der meest voorkomende Verkortin gen, Namen der Maten en Gewichten met Verkorte Schrijfwijze en eene Tabellarische Herleiding van de Nederlandsche Munt en onderscheidene Vreemde Munten, en Inlichtin gen bij Opleiding van Jongelieden voor eenige Rijks- (Militaire- en Burger-) Betrekkingen Twaalfde veel vermeerderde druk herzien door SERVAAS DE BRUI IV. Voorhanden bjj M. DE JONGE. Ter Neuzen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3