3tt de Éérste Kamer. BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Bij de besprekingen in onzen Senaat de Eerste Kamer gehouden, dringt zich voor ieder naast menige verdienstelijke redevoering (men denke o. a. aan die van den heer Polak) onweerstaanbaar naar voren het politieke duel tusschen Minister Treub en den heer Regout. De heer Regout, als paladijn optredend voor den oud-Minister Talma, verdedigde met hand en tand diens sociale wetten. Ongewoon scherp waren en bleven zijne aanvallen op Minister Treub. Duidelijk sprak hij het uit, dat de voor gestelde zeer matige Staatspensionneering, die ons van den heer Treub te wachten staat, moest vallen. Hoe schitterend de redevoering van den heer Regout ook was, het bleek al spoedig, toen Minister Treub aan het woord kwam, dat deze verre de baas was. In zijne kalme, zakelijke en pittige rede, zij het met minder oratisch vuurwerk dan de heer Regout, overstelpte hij zijn tegenstander als het ware met argumenten. Toen de minister uitgesproken had, bleef he> een tijdlang muisstil in de Eerste Kamer. Blijkbaar was ieder door de kracht en juist heid van 's Minister rede getroffen. De linksche bladen zijn dan ook niet uit gepraat over de schoone verdediging des heeren Treub. Maar ook uit de rechterorganen blijkt dikwijls met kwalijk verholen spijt dat de minister de meerdere was. Al is nu gebleken, .dat de minister in zijn recht was en dat, wat men hem als verwijt wilde aanrekenen, bij den oud-minister Talnia thuisbehoorde, daarom moet men niet denken, dat het pleit in de Eerste Kamer voor ons gewonnen is. Neen, uit den bitteren en scherpen toon van meer dan één rechtsche afgevaardigde blijkt, dat men het op den val van dit ministerie toelegt. Zullen de andere rechtsche leden de voor gangers op dit gevaarlijk pad volgen 't Is zeker gemakkelijker, dat de Eerste Earner dit werk doet dan de Tweede, omdat ontbinding der Eerste Kamer de regeering niet helpt. Maar toch is het een gevaarlijk werk, wat een deel der rechterzijde in de Eerste Kamer van plan is. Als men daar de ouderdomsvoorziening zou durven verwerpen, dan zal de sympathie van het Nederlandsche volk onbetwistbaar aan de zijde der regeering zijn, der regeering, die reeds in zoo breede kringen der natie ver trouwen wist te wekken. Dit staat echter vast, dat Minister Treub voor de rechtbank der publieke meening tegen over den heer Regout zijn pleidooi schitterend heeft gewonnen. Het opcenten-voorstel. Is »de Tel.« juist ingelicht, dan wordt in het opcenten-ontwerp van den minister van financiën voorgesteld te heffen 20 opcenten op de successie-belasting, 20 opcenten op de bedrijfsbelasting, 25 opcenten op de vermogens belasting, terwijl voor de naamlooze vennoot schappen de belasting zelfs met 50 opcenten zou worden bezwaard. vaar, waarvan hij zichzelven op dit oogenblik misschien volstrekt niet bewust was Was het als gewezen Fenian, als een overtreder der wet, of omdat hjj uit dat geheime genootschap getreden was, dat er in 't geheim wraakzuch tige piannen tegen hem gesmeed werden Zijne ontsnapping aan de handen der politie in dien gedenkpmardigen nacht, scheen voor bet eerste denkbeeld te pleiten, en de waar schuwing van Mike sprak voor het andere. Wanneer het mogelijk was, dat van beide zijden gevaar dreigde. Hier maakte de weg eene scherpe bocht, en waren zij aan The Windy Cap gekomen, waar vader Daly het karretje beklom. Toen beproef de Marcella hare gedachten een ander wen ding te geven en verhaalde den ouden priester haar wedervaren. Vader Daly wreef zich in de handen van genoegen. „Mooi zoo," riep hij, „mooi zoo De arme stumpers zullen van vreugde niet weten, wat z(j doen, als zij hooren, wien zij tot landheer krijgen." De priester bleef dien nacht op Inisheen logeeren en na het middagmaal vroeg gij zoo dringend om wat muziek, dat mrs. Kilmorey hare harp voor hare sofa liet plaatsen, om wat voor het kleine gezelschap te zingen. „Niemand dan Bryan en vader Daly zou den naar het gezang eener oude vrouw wil len luisteren," zeide zij tot Marcella, „zij zijn er al zoo lang aan gewend mjj te hooren, Maandag werden alhier door burg. en weth. verpacht de staanplaatsen gedurende de a.s. kermis. Ingeschreven werd voor een stoom- caroussel door H. Janvier te Bergen op Zoom voor 251, F. Janvier te Bergen op Zoom voor f 421 en P. Xbafflaire te Teteringen voor f 475, gegund. Voor een gewone caroussel door M. Becke te St. Maartensdijk voor ƒ60, voor een bootjes molen door C. Huijgens- Jan vier te Bergen op Zoom voor f 68, niet gegund daar de staan plaats voor een gewone caroussel in 1918 voor 3 jaar werd gepacht door J. du Pont Zonen te Vlissingen. Voor een wafelkraam door J. Smits te Vlis singen voor 10 gegund. Voor een slagmachine door H. Mettelen te Nieuw-Beierland voor 15 gegund. Voor een schouwburgtent door F. 't Hart te Beverwijk voor f 52, gegund. Voor een paardenspel door Libot voor 150, gegund. Verder was nog ingeschreven voor een ro delbaan door F. de Smet te Sittard voor/'225, niet gegund. Bij K. B. is met ing. van 1 Maart K. Fray, onder toekenning van eervol ontslag als mach. bij de Rijkselectriciteitswerken van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen te Ter Neu zen benoemd tot machinist bij de Rijkselectr. bemalingsinr. van de Bergscbe Maas in de 7e dir., ter standplaats te Raamsdonksveer. Gisterenmiddag kwamen uit de richting Ter Neuzen, drie vrouwen per fiets gereden. Op de hoogte van de Schans, bij het passeeren van een wagen geladen met guano, kwam een hunner, de vrouw van D. v. d. V. van Zaam- slag, door de weinige ruimte die er was en door de glibberigheid te vallen. Zij viel zoo ongelukkig, dat het achterwiel van den zwaar geladen wagen over een harer handen reed, waardoor deze verschrikkelijk werd gekwetst. Na in Ter Neuzen de eerste geneeskundige hulp te hebben ontvangen is zij per rijtuig huiswaarts gebracht. Vermoedelijk zal zij eenige vingers moeten missen. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen nuttige handwerken mej. B J. S. Goor, van Hoek. Op last van den burgemeester van Sas van Gent is, naar aan de Midd. Crt. bericht wordt, het verlof ingétrokken van een verlof houder ten wiens nadeele ernstige vergrijpen tegen drank- en zedelijkheidswetten aan het licht zijn gekomen. Men zal zich herinneren, dat voor eenige dagen een Belg door de marechaussées gearres teerd werd, die zijne wettige vrouw met hare 8 kinderen buiten de deur gezet had. In ver band met dit feit zijn zaken aan het licht gekomen, die intrekking van het bewuste verlof noodzakelijk maakten. Tot lid van den gemeenteraad te Breskens is gekozen de heer C. Dieleman met 157 van de 296 uitgebrachte geldige stemmen. Op den heer J. Leenhouts waren 139 st. uitgebracht. Door den landbouwer J. W\, te Breskens is, naar »Het Volk* meldt, een aanklacht in gediend tegen den schrijver van de artikelen in de Baanbreker* waarin mistoestanden onder het personeel van dien landbouwer worden gehekeld. De tijdelijke waarneming van het ont vangerskantoor te Oostburg is opgedragen aan had zij niet willen toegeven, dat èn de stem èn de snaren van de harp versleten zijn. En g(j zult maar wat geduld met m(j moeten hebben, lieve Zing „de Wilde Ganzen" voor ons," zeide vader Daly. „Dat lied zingt mrs. Kilmorey iederen keer, als ik hier kom, miss O'Keily. Het is uit het Iersch vertaald door een harer vooronders, wier minnaar had moeten vluchten en dien z(j nooit meer terug heeft gezien." De tengere, grijze oude dame nam haar in strument en eene wilde zangerige melodie, die in Marcella's ooren dikwijls als een hartstoch telijk weenen klonk, ruischte van de snaren. „Het is te lang voor een lied," zeide Mrs. Kilmorey' nadat zij geëindigd had. „Behalve vader Daly zou niemand met plezier meer dan driecouplettenaanhooren. „SileütO'Moyle," dat heeft juist de lengte die een lied behoort te hebben." En daarop zong zij Moore's liefe lijk gedicht. „Heerlijk," mompelde vader Daly, met eenen zucht van verrukking. „En au uw fiedel, Bryan." Bryan kreeg het instrument en gaf het aan den ouden man, die eene Iersche melodie vaD Carolan speelde, vol geest en leven. Daarna nam Bryan de „fiedel," die in zijne handen viool werd Dat speeltuig, klein en zoet, Door liefde ontworpen, en vernufliglijk gewrocht Uit bout en snaren. den rijksklerk A. Schutter, van het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Dordrecht. Door de vergadering van leden van de vereeniging »de Ambachtsschool voor Oost burg en Omstreken«, j 1. Vrijdag te Oostburg gehouden, zijn tot bestuursleden ter voorziening in twee vacatures gekozen de heeren J. E Boogaard, burgemeester van Sluis, en Iz. Erasmus, burgemeester van Cadzand. Een vroegere benoeming was door den heer K. Reepmaker te Aardenburg niet aangenomen, terwijl een vacature ontstaan was door het overlijden van den heer J. O. Stern te Sluis. Het door Ged. Staten goedgekeurde kohier van den Hoofdelijken omslag der ge meente Cadzand voor 1914 tot een bedrag van f 6174.81, wijst aan 273 aanslagen. De hoogste aanslag bedraagt f 475.79'/a en de laagste f 0.29. Het kohier van de belasting op de honden is goedgekeurd tot een bedrag van f 91, met 55 aanslagen. Vrijdag zijn achttien personen, waar onder negen kinderen, te Biervliet naar Amerika vertrokken. Allen gingen derwaarts terwille van familie relatie. Ter vervulling der vacature ontstaan door het bedanken van den heer Krijger van Vlissingen is benoemd tot onderwijzer aan de teekenschool te Aardenburg de heer J. F. Bauer Jr., teekenonderwijzer aan de gemeente school te Sluis. 's Oravenliage. Eerste Kamer. Het ontei geningswetsontwerp voor d>m aanleg der haven werken te Ter Neuzen is gisteren aangenomen. Door het Bestuur van den Soetekerke- polder (Nuord-Bevel werd gisteren aanbesteed de steenbestarting behoorende tot de werken van oeververdediging van dien polder. Raming 20865 Ingeschreven werd door de heeren M. van den Hoek en D. Tholens te Ter Neuzen voor 17.267 Jan de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 17.558 Jan Roskam Cz. te Sliedrecht voor 18.630 R. Verschelling te Ter Neuzen voor 18.889 Joos Tollenaar te Ter Neuzen voor 18.980 J. W. Roeloffs te Papendrecht voor 19 288. Gegund aan de laagste inschrijvers. Een eigenaardige plechtigheid. Zateidagmiddag trok in de hoofdstraten van Haarlem een eigenaardige stoet de aandacht een drietal driespannen met koetsiers en pal freniers in oud-Hollandsch costuum met staart pruik. Tegen 3 uur reed deze stoet van Hotel Funckler naar het Florapark 4, de woning van jonkvrouwe Quarles van Ufford, die deze week in het huwelijk treedt met jhr. De Beaufort, lid van het Utrechtsch Studenten-gezelschap „Tres faciunt collegium." Dit gezelschap in 1853 opgericht, is een der eerste studenten-gezelschappen te Utrecht. Als regel is gesteld, dat elk jaar slechts drie leden gekozen kunnen worden, waarop echter de keuze met algemeens stemmen moet vallen. Kunnen niet drie leden te gelijk worden aan genomen, dan geschiedt de opneming niet. Indien mogelijk worden zoons van leden aan genomen. leder die drie jaren lid is, wordt daarna levenslang honorair lid. Op die wijze kan »Tres faciunt collegium* niet anders dan een zeer select gezelschap zijn. Bryan's spel was meer dan dat van eenen dilettant; op zielvolle wijze droeg hij een thema van Beethoven voor en Marcella' wier zenuwen toch reeds overspannen waren werd door de liefelijke teederheid der melodie bijna tot tranen bewogen. Maar boven Beethoven's muziek boorde zij in baar hart steeds de kreet der „Wilde Ganzen". „Zeg hem dat hij voor een poosje naar Amerika moet gaan," had Mike gezegd. Zou Bryan ook door het lot bestemd zija om een zwerver te worden ver van het land dat hij zoo lief had om het ofier te worden van eenen misdadigen aanslag Zij durfde niet te gaan slapen zon der hem gewaarschuwd te hebben en ter wijl Mrs. Kilmorey en de priester te samen spraken en Bryan nog speelde, schreef zij een paar woorden op een blaadje uit baar zakboekje. Toen zij dien avond scheidden stopte zij het hem ongemerkt in de hand waarin hij het ten hoogste verwonderd ver borgen hield totdat hij alleen was. Toen hij die dringende waarschuwing in Marcella's groot vrij ongevormd schrift gele zen had teekende zijn uiterljjk meer blijd schap dan ongerustheid en hij vroeg zichzel- ven af, of het wel alleen zijne verbeeldiug was die hem tusschen de regels van het briefje door een9 bange vrees voor zijne veiligheid deed onderscheiden. Zou zp het diep betreu ren, wanneer hem iets overkwam Als dat zoo was daD was het bpna een geluk als hem Als insigne is aangenomen een gonden klaver- blad. Het gebruik is, dat bij huweljjk van eeD der leden de bruid, onder aanbieding van een ruiker en een gouden klaverblad wordt gewijd tot »Tres«-zusler. Zoo mogelijk ge schiedt dit met een zeer bijzondere plechtigheid, waarvan men Zaterdag getuige kon zijn. De leden van »Fres faciunt collegium* ge bruiken 't dejeuner in Hotel Funckler en van daar trok de deputatie naar de woning der bruid. Voor zoover men weet, heeft zulk een plech tigheid te Haarlem nog nooit plaats gehad. Toch wonen daar en in den omtrek enkele leden van het gezelschap, o.a. de burgemeesters van Haarlem en Bennebroek. Voor de installatie van Rden is sedert de oplichting aangewezen de Zaterdag voor Palm zondag. Dan wordt de traditioneele rit ge maakt naar De Bildt, waar vroeger de beroemde paardenmarkt werd gehoaden. In den optocht werd meegedragen de oude banier van het corps. Voorop ging een groot rijtuig, waarin tien speelluiden, in oud-Hol- landsch costuum gestoken. YV eer kazeruebrand te Ede. Zondagavond te 10 uur is wederom brand gesticht in de kazerne te Ede. Een bewo ner der kazerne was kwart voor tien nog op de kamer der onderofficieren en zag niets bij zonders. Te 10 uur bemerkte een ander brand. De gordijnen waren toen dicbtgehaald. De brand is gesticht in een brandstofkast, waarin een kist timmermansgereedschap. De schade is gering. De marechaussees hebben onmiddel lijk een onderzoek ingesteld, doch hadden nog geen resultaat. Nader meldt men aan bet Hbld.De brand werd door een soldaat, die wacht had, ontdekt. Hij is aangestoken met een kaars uit een verzegelde lantaarn, die geforceerd was. Om de gereedschapskist waren brandstoffen gelegd en een kleerkast er bij geschoven, opdat alles spoedig vlam zou ralten. Met eenigo emmers water en een straal op de waterleiding werd men evenwel het vuur meester. De namen der militairen, die na den brand in de kazerne kwamen, dus daar gedurende den brand niet aanwezig waren, heeft men genoteerd. De h>*an<I in de kazerne te Haarlem. Voor den wachtmeester der marechaussee, die thans in de kazerne verblijf houdt is een afzonderlijke kamer ingericht. Te zgner be schikking zijn gesteld eenige manschappen, die hem hebben geassisteerd bij een inspectie over de verbrande goederen welke uit de rustkamers zoo maar op de binnenplaats waren geworpen. Ook heeft hij inspectie gehouden over eene goederenmagazijn naast de in brand geraakte rustkamer gelegen. De wachtmeester houdt eiken dag voeling met den commissaris van po litie en komt ook op het parket vbd den officier van justitie. De ronden beginnen thans reeds 's avonds om 7 uur door de wachtcommandanten. Verder houden ronden de sergeanten-majoor de adjudant-onderofficier van de week, de luitenants van de week en de kaptein van de week, en bovendien staan er niet minder dan 9 posten uit, in en om de kazerne dag en nacht. De officier van justitie te Haarlem looft ƒ500 uit voor denareen die aanwijzigingen doet waarvan het gevolg zal zijn de aanhou ding en veroordeeling van hem of hen die iü den nacht van 14 op 15 dezer brand heeft of hebben gesticht in de infanterie kazerne. Liefde overwint alles. Een jaar geleden verdween er uit het dorp Woéff in het .«Maas-departement een meisje van achttien jaar, Eugénie Levieux geheeten. Men bield het er algemeen voor, dat het arme kind vermoord was, geen spoor was er meer van het meisje te ontdekken. Maar ziet, het meisje is teruggevonden. Gendarmen hebben haar ontdekt te Pont-a-Mousson, niet zoo heel ver van Woel, in het departement van Meurthe en-Moezel. Sedert een jaar leefde Eugénie daar in een schuur, verborgen in een groote kuip, zooals er bij de wijn- bereiding gebruikt worden. Eugénie is daar verborgen geweest sedert haar patroon haar een jaar geleden ontsloeg, omdat ze een vrijer had. De twee gelieven waren na het ontslag van het meisje bang geworden, dat ongeluk trof. Hij herinnerde zich na ook hare plotselinge neerslachtigheid nadat zij Mike verlaten hadden en de veronderstelling, dat angst om hem daarvan de oorzaak was, was zoo zoet, dat hjj er nog langen tjjd bij verwijlde, voor bjj zijne aandacht op de waarschuwing zelf vestigde. „Het verwondert mjj niets," dacht hjj, „maar ik blijf, waar ik ben. Er dreigt geen gevaar van den kant, dien Mike aan wijst. Het ware misschien beter, ais het dat maar was. Maar in elk geval, blijf ik waar ik ben." Toen las en herlas hjj nogmaals die eenvoudige woorden op het stukje papier, dat hij in de hand hield, en vergat de reden, waarom hij ze ontvangen had, door het genot van ze te bezitten. (Wordt vervolgd) in

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2