1 RVHRr-KACHELKOLEN. Geïllustreerd Zondagsblad OSSING: BUITENLAND. Burgerlijken Stand. Hxgwatergetij te Ter Neuzen. Nederlandsch Tooneel van Gent. Advertentiën. het schip „NEELTJE A LI DA" met een lading grove Ook verkrijgbaar geklopte COKES, BELGISCHE ANTHRACIET, ENGELSCHE SCHEP-en STUKKOLEN, alsmede Duitsche Smeêkolen. Ter Neuzen, Febr. 1914. J. VAN ROMPU. Moordaanslag. Hcrdenkingsplannen, vjj. Schipbreuk. VEREENIGDE STATEN. MEXICO. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 18 Februari 7.9 7.45 Donderdag 19 8.26 9.15 Vrjjdag 20 10.8 10.57 Zaterdag 21 11.39 Zondag 22 0.12 0.38 Maandag 23 1.2 1.23 Dinsdag 24 1.41 1.58 Het Geïllustreerd Zondagsblad verschijnt ELKE WEEK in 12 pagina's met tal van Illustratiën en belangwekkenden tekst. Geïllustreerd Zondagsblad, LE7ERS ONS RL AD Men meldt uit Kaatsheuvel Zaterdagavond is op den heer P. van der Velden, schoenfabrikant, tweemaal met een revolver geschoten. De heer Van der Velden is in rug en zjjde vrij ernstig getroflen. De dader, Van Kemmeren genaamd is aangehouden. Hij had dezer dagen nog gedreigd den heer v. d. V. neer te schieten als hij geen werk kreeg. Een gewapend Raadslid. Men schrijft aan de N. L. K, Geen fabel uit het verre Amerika 0, neen het gebeurde op een plattelandsgemeente in het mijodistrict. De leden van den Raad waren door den voor zitter opgeroepen ter vergadering. Hieraan gevolg gevend, meende een der vroede heeren goed te doen, met zijn geladen revolver mee te nemen. Pas was echter de vergadering be gonnen, of bedoeld Raadslid werd reeds ver zocht, de belangen der gemeente voor een oogen blikje aan de andere heeren over te laten en even op de binnenplaats te komen. De gemeenteveldwachter, daar aanwezig, die een appeltje met hem had te schillen, fouilleer de hem, nam de revolver, geladen met vier scherpe patronen, in beslag en maakte proces verbaal op. 't Is ver gekomen, als men de belangen der gemeente met de revolver verde digen wil Men schryft uit Brussel aan de N. R. Crt. Terwijl in Nederland eene commissie werk zaam is om, samen met de Zuiderburen, gel den in te zamelen voor een gedenkteeken, dat de gevallen Belgen en Nederlanders te Quatre- Bras zal vereeuwigen, hebben de Belgen nog een tweede plan om het jaar 1815 op waar dige wijze te herdenken. Dit plan zal eveneens bestaan in het op richten van een monument, gewijd aan de na gedachtenis der Zuid-Nedei landers bij Water loo gesneuveld. Het zal verrijzen op den hoek van den straatweg naar Genappe en den weg naar Ohain, ongeveer ter plaatse, waar op 18 Juni 1815 de Hollandsch-Belgische brigade van Bylandt stond. Het beeld komt dus op den weg, waar langs de meeste gedenkteekenen liggen, en zal vervaardigd worden door den architect Caluwaeis, deozelfde, die nu de plannen voor den veelbesproken >Mont des Arts" aan het herzien is. Deze geeft zijn medewerking geheel belangeloos de eigenaar van den grond stond dezen kosteloos af en de fabriek van Cockeril bood eeu kunstig gesmeed hekwerk aan. Uit Engeland bericht men dat daar, ter herdenking van het eeuwfeest, een kapitaal wordt bijeengebracht, dat dienen zal om het slagveld ongerept te bewaren. Aan het hoofd der daar te lande gevormde commissie staat de. hertog van Wellington, een nazaat van den ijzeren Hertog. Eeu merkwaardig vonnis. In Salzburg werd een proces gevoerd tegen den katholieken geestelijke Hans Kirchsteiger, die beschuldigd werd personen in den echt verbonden te hebben, die wegens her bestaan van een huwelijk met konden trouwen. In honderden gevallen had Kirchsteiger zulke »Godshuwelijkeu" zooals hy die noemde, in gezegend. Naar het »Berliner Tageblatt" verneemt, beriep hij zich voor de rechtbank op de macht van den priester, zooals die was vastgesteld door het Concilie van Triente, en door de leer van den paus: »Het priesterambt staat zoo hoog, dat niets daarmede kan worden vergeleken, zoodat da priesters terecht niet slechts engelen, maar goden genaamd kunnen worden en de macht en de hoogheid van den onsterfelijken God bezitten." De rechtbank sprak Kirchsteiger dan ook Het geluk bracht ongeluk. Een arme man in Lauten in Bohemen, Frans Rienier geheeten, die 15 kinderen had en met zijn gezin in de grootste nooddruft leefde, trok naar de »N. R- Ct.« vertelt, 90.000 kronen uit de loterij. Riemer leek niet bijster opgetogen over dit ongewone buitenkansje. Hij ging het geld te Weipert van de bank halen en toen hij er mee thuis was gekomen, sloot hi) zich in zijn kamertje op. Zijn huisgenooten gingen na verloop van eenigen tijd eens kijken, wat de zoo plotseling rijk geworden man eigenlijk uit voerde en zjj zagen hoe Riemer het eene bankbiljet van duizend kronen na het andere verbrandde in een kaars. Hij was plotseling krankzinnig geworden en had reeds zeven en veertig bankbiljetten. Slechts met de grootste moeite kon men zich van den stakkert meester maken. Dubbele moord. Donderdag is te Poutault-Comboult, in de nabyheid van Parijs, een dubbele moord ge pleegd. Het echtpaar Badé, dat een huisje be woonde in een buurt, Val-du-Muguet genaamd, waar het tamelijk eenzaam is, werd des mor gens vermoord gevonden. Beide echtgenooten waren door revolverschoten gedood. De man was als opziehter werkzaam in een fabriek te Paiijs, waarheen hy zich iederen ochtend met dea trein begaf. Daar zijn vrouw ziekelijk was, kwam een vrouw het huishouden doen. Toen zij Donderdagochtend de sleutel niet op de gewone plaats vond liggen en op haar ge klop geen gehoor kreeg, werd zij ongerust en waarschuwde een in de buurt wonende met selaar, die een ladder tegen het huis zette en door middel daarvan een venster kon bereiken. Door dit venster kon de man in de slaapka mer van het echtpaar zien en bevond, dat de echtlieden in bed lagen, onbeweeglijk, met het laken over het hoofd. Overtuigd, dat hier een misdaad of een ongeval in het spel was ver schafte hy zich toegang tot het huis door een keukenvenster en kwam weldra tot de ontdek king, dat Badé en zijn vrouw door een aantal revolverschoten waren gedood. De man had twee kogels in het hoofd en twee in de hart streek, de vrouw was driemaal door het hoofd gescholen. De politie, onmiddellijk gewaar schuwd, stelde een nauwkeurig onderzoek in, waaruit bleek dat alle deuren en vensters ge sloten waren, terwyl niets vermist wordt. Alle voorwerpen van waarde en het aanwezige geld werden gevonden, geen enkel meubel was ge forceerd. Aan een zelfmoord behoeft ook niet gedacht te woeden. Het eecige wat er op duidde, dat hier moordenaars aan het werk zijn geweest, waren een aantal voetstappen in den tuin, welke leidden naar een traliewerk, waardoor de dader of daders gekropen zijn om aldus in den kelder van het huisje te komen. Het geval verwekte in de stille buurt groote ontroering en men vraagt zich af, wat het doel is geweest van deze dubbele misdaad, op een echtpaar, dat als lustig eu fatsoenlijk be kend stond. Reuter heeft reeds de schipbreuk gemeld van de stoomboot »Miown«, van Cardiff, die ter hoogte van Shoreham is vergaan, waarbjj acht opvarei den het leven verloren. Slechts de kapitein is gered. Hij vertelde zijn redders, dat hi) zes uren lang aan den mast van het verongelukte schip heeft gehangen en dat de redding nog juist bijtijds geschiedde, daar an ders de uitputting hem zou hebben genoopt zich los te laten. Eerst 's morgens, toen het licht werd, was van land uit het wrak ontdekt en was tevens opgemerkt dat er een man zich in de mast bevond. Ondanks de hevige zee, was dadelijk een reddingboot uitgegaan en eerst na zeer moeilijke en heldhaftige pogingen slaag den de redders er in het wrak te bereiken en en den schipbreukeling op te nemen. De man was in zeer droevigen staathalf bevroren, de voeten doorgesneden door de dunne touwen, waartegen hij steun had gezocht, maar toch nog in staat om zich in de reddingboot, die men na zeer bezwaarlyke manoeuvres onder de hellenden mast had weten te brengen, neer te laten. Van de bemanning kon geen enkele man worden gered. Vier der opvarenden waren dadelijk door de golven weggeslagen, toen het schip lek was geslagen en kantelde, vier an deren, die de reddingboot wildeu ^uitzetten, kwamen bij deze pogingen om. De ledige reddingboot is opgepikt, van de slachtoffers is nog geen enkel spoor gevonden. Eeu merkwaardig proces. Een merkwaardig proces is te Oklahoma City begonnen. Daar is tegen den blinden senator Gore een actie in gesteld door zekere mr8. Minnie Bond, die van den senator een som van 10,Q00 dollars verlangt, omdat hij in een hotel te Washington aan mevr. Bond, die een sollicitatie van haar man wilde onder steunen ongeoorloofde voorstellen zou hebben gedaan. Het belang van deze zaak is nu dit dat senator Gore verklaart het slachtoffer te zijn van een samenzwering van polietieke vij anden die zjjn herkiezing als senator willen beletten. Hij verklaart dat hij mevr. Bon io haar hotelkamer te Washington bezocht in de oveituiglng daar haar zieken man te zullen aan treffen maar dat hij in plaats van deze daar 3 politieke tegenstanders aantrof die dreigden hem te zullen beschuldigen van ongeoorloofde handelingen jegens mevr. Bond, indien hij hun geen staatsbenoemingen verschafte. Zoo kan dit prr ces dus weer belangrijk worden voor de onthulling der polieke knoeie ryen in de Unie. Er ingcloopen. Een soldaat, die voor het hertogeljjk paleis te Brunswijk op wacht moest staan waar geen kip te zien is, keek uit naar wat verstrooiing. Tot zijn vreugde zag hij een aardig jong meisje, dat heel eenvoudig gekleed was, aankoumn en vatte het plan op, met haar een verzetje te hebben. Hij gat haar een wenk waar zy geen acht op sloeg. Daarna floot hij, maar het aardige jonge meisje ging kalm haars weegs in de richting van het paleis. Toen riep de schildwacht haar zachtjes aan, maar het meisje wilde zich niet met hem inlaten en ging het paleis binnen. Enkele minuten later kwam hertog Ernst, de schoonzoon van den Keizer, naar buiten riep de onthutste schildwacht bij zich en vroeg hoe hij het in zijn hoofd bad gehaald, een vrouw lastig te vallen. »Ditmaal zul je er met een waarschuwing afkomen,* zeide de hertog »omdat het mjjo vrouw was, maar als het eens een andere dame te Brunswijk geweest was, had je ervan gelust*. De Brunwijkers scheppen veel vermaak in deze anecdote, die overal rondverteld wordt. Koningin en bedelares. Eeoige dagen geleden heeft zich in Brussel een roerend tooneeltje afgespeeld. Een bedelares die thuis een zieken man en zes kinderen had, waarvoor zij geen brood kon verdienen, braebt koninklijk paleis een smeek schrift. Juist toen zij het slot verliet zag zij de auto van de koningin aankomen. Zy wierp zich ervoor en de chaffeur moest met alle kracht remmen om een ongeluk te voorkomen. De koningin door den schok opmerkzaam geworden keek uit het raampje. De bedelares snelde op haar toe greep haar hand en begon krampachtig te snikken. De koningin beloofde haar hulp, toen zij het leed der arme vrouw gehoord had en verheugd ging de bedelares naar huis. Maar in haar blijdschap lette ze niet op het verkeer en werd zij door een tramwagen aangereden. Zwaargewond ligt ze nu io het hospitaal maar de koningin heeft haar belofte gehouden en zorgt voor het gezin. Loterijwet. De kantonrechter te Deventer wees von nis in zake een sigarenwinkelier aldaar, be schuldigd dat hij op 12 Jan 1914 in zijn winkel als agent van de N. V. Tijdgeest in voorraad had 3°/0 aandeelen in een premieleening 20e serie van de Tijdgeest, welke stukken in wer kelijkheid zouden zijn aandeelen in een loterij, waarvoor geen toestemming is verleend. Het O.M. had, naar gemeld is, ontslag van rechts vervolging geëischt. De kantonrechter heeft overeenkomstig dien eisch beslist. - Het voornaamste gedeelte van het vrijspre kend vonnis was aldus »Dat voor het uitge ven van een dergelijke premieleening niet de door de loterijwet 1905 vereischte toestemming noodig is, en derhalve het ten verkoop in voor raad hebben van aandeelen in een dergelijke premieleening niet strafbaar is. Koude. New-York ligt diep onder de sneeuw, en de koude is zoo hevig, dat reeds vele men- schen er het slachtoffer van zijn geworden. Langs de kust woeden hevige sformeu, zoo dat vele schepen veel te laat in de haven aankomen. Onder deze is bijv. de »Oceanic", die overdekt met ijs binnenkwam en volgens de mededeelingen van den gezagvoerder wel de slechtste reis heeft gehad, die ze ooit maakte. Verschillende schepen zijn op het strand gedreven, maar zijn lat r weer vlot gekomen, zoodat ernstige ongelukken niet plaats hadden. De toestand in New-York zelf wordt als zeer droevig beschreven. De armere klassen lijden zeer onder het gruwelijk winterweer. Men denkt er over, de kerken des nachts open te stellen om de zwervers onder dak te bieden. Het aantal werkloozen wordt op meer dan 300,000 geschat, een cijfer dat zoo groot is, omdat uit andere industrieele centra vele werkloozen naar New-York zijn getrokken. Een telegram uit Chihuahua meldt, dat dezer dagen een officier van de rebellenmacht onder geneaaal Villa gedwongen was, het doodvon nis te voltrekken aan zijn eigen broeder en schoonvader, die schuldig waren bevonden aan moord op een Amerikaan. Tevergeefs smeek ten de gevangen den officier om genade. De bevelen van Villa waren te beslist en de executie had plaats. TER NEUZEN. Huwefijks-aangiften. 12 Febr. Frangois Johannes van den Berge, oud 24 jjm. en Adriana Sara Dees, oud 21 j., jd. 13 Febr. Jannis Jacobus Yerbrugge, oud 24 j.,jm. en Maatje Cornelia Rouw, oud 28 j., jd. Abraham Arie Nederhand, oud 25 jjm. en Wilhelmina Pieter- nelia van den Ouden, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Febr. Jan de Vos. oud 24 j., jm. en Adriana de Bokx. oud 21 j., jd! Geboorten. 9 Febr. Sara Maria Wilhelmina, d. van Govert Frederik Pieter van der Peijl en Cornelia van der Have. 10 Febr. Christiaan, z van Christiaan Bakker en Neeltje Verplanke Cornelis Alexander, z. van Abraham Pieter van Baal en Adriana Magdalena Tazelaar. 11 Febr. Cornelia, d. van Wessel Leunis en Elsje Judith Maria van Leuven. 13 Febr. Neeltje d. van Adriam de Bruin en Kornelia Visser. Jan z. van Jan de Fouw en Pieternella Willemina de Mul. Overlfjden. 14 Febr. Jan Scheele, oud 12 m., z. van Anthonie Adriaan en Catharina Cornelia Gort. n n n n ii ii Bestuur: ARTHUR HENDRIKX. Gedurende de Carnavalsdagen 3 vertooningen aan vermindere prijzen Zondag 22 Februari 1914, om 2'/4 ure, opvoering van „De lustige Roer Zangspel in 3 bedrijven van Leo Fall. Maandag 23 Februari 1914 te 2'/2 ure op voering van het overgroot lachsucces „liet luitenantsliefje nieuw lustig zangspel in 3 bedrijven van Jozef Siener. Muziek van Benno Sternberg. Dinsdag 24 Februari 1914 te 2'/4 ure, op voering van „De Spnansche Vlieg" Nieuwe klucht in 3 bedrijven van Franz Arnold en Ernst Bach. Vooraf„De audere Nieuw tooneelspel in ééu bedrijf door Désiré Claeys. INTEEKENÖILJET. Dc ondergeteekende icenscht geregeld te ontvangen het tegen den prijs van t 0.375 per kwartaal jranco per post 10.45.) Naanr Woonplaats: Vefkrijgbaar gesteld voor do van

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3