VolHsgszondheid. UIT ONZE OMGEVING. Laatste Berichten. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Hierbij moet opzet in het spel zijn geweest, dat doet denken aan een verkiezingstruc. Wij kunnen het den minister Treub, die inderdaad geen voorstander van staatspensio- neering is, niet euvel duiden, dat hij tracht te motiveeren waarom hij, hoewel tegenstander van staatspensioneering, toch met een ontwerp voor staatspensioneering komt. Zeer zeker is hij in de motiveering van zijn houding geslaagd en nemen wij die motiveering ook gaarne voor juist aan. Toch moet den schijn worden vermeden, alsof, indien de regeering niet door artikel 369 in verlegenheid was geraakt, met een andere regeling bijv. roet een verplichte verzekering met premiebetaling had kunnen aankomen. Wij wijzen deze mogelijkheid met den meesten nadruk af. De heer Gort van der Linden heeft als hoofd van het extra parlementair cabinet, dat in de eerste plaats volgens zijne verklaring rekening houdt met de uitspraak der kiezers, d. w. z. met name met de uitspraak der kiezers ten opzichte van de grondwetsherziening en ouderdomsverzorging, met geen ander ouder domsverzorging kunnen komen dan met die van staatspensioneering. De besliste uitspraak der kiezers is geweest »vóór de staatspensio neering.» Het zij herhaald, al zijn de om standigheden gelukkig zoo, dat zelfs een tegenstander van de staatspensioneering als Treub moet komen met een staatspensioen- ontwerp, ook zonder deze toevallige omstan digheden zou de staatspensioneering de eenige mogelijke oplossing zijn gebleven zoolang een linksch kabinet regeert. Zonder die om standigheden, zou wellicht in de plaats van den heer Treub een ander functionaris hebben gezeten, dat is zeer goed mogelijk. Voor ons ligt het »Verslag van de Bevin dingen en Handelingen der Gezondheidscom missie wier zetel gevestigd is te Neuzen over 1913», zooals het wordt opgezonden aan den Hoofd Inspecteur van de Volksgezondheid voor Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland en Utrecht, Op 1 Januari 1913 was de Commissie aldus vastgesteld de heer J. Wisse, bouwkundige tb Zaamslag, lid en Voorzitterdeze is herbenoemd voor het tijdvak van 1 Juli 1913 tot en met 30 Juni 1918.' Verder zijn leden de heeren A. J. Klaassen, apotheker te Ter Neuzen, aftredend, 1 Juli 1915. D. Buijze, arts te Ter Neuzen, aftredend 1 Juli 1917 J. C. Bom, arts te Axel, aftredend 1 Juli 1916; A. E. C. Kruijsse, wethouder te Axel, af tredend 1 Juli 1914. Er werden door de Commissie 13 vergade- ridgen gehouden, waarvan 1 openbare. De inkomsten over 1913bedroegen ƒ2105,53'/9, de uitgaven ƒ1364,29 79, eoed slot dus ƒ741,24. De raming voor 1914 bedraagt 2148,41 V2 in ontvang en uitgaaf. Hoofdstuk III, toestand van waterbodem en lucht en hetgeen tot verbetering daarvan is verricht en Hoofdstuk IV, volkshuisvesting behandelen tal van gevallen" in verschillende gemeenten, waar de commissie verbetering tracht te brengen in verschillende toestanden, die van nadeeligen invloed konden zijn voor de volksgezondheid. Wenschelijk ware het zeker, dat dit ge schrift in ruimer kring verspreid werd, wat helde zjj over naar de onbeperkte macht van den landheer. Het scheen haar toe, dat het voor den rijken en machtigen zoo gemakke lijk moest zijn voor de armen en onwetenden zorg te dragen. Zij zelf, in het denkbeeld, dat zjj in eenen staat van onwetenheid verkeerde, die voor eene dame in haren toestand al zeer bijzonder was, voelde zich nog steeds geneigd om zich tot hen te wenden, die boven haar stonden in opvoeding en knnde, om van hen leiding en steun te verlangen. Zij was zich er van bewust, dat hare ondervinding van de wederwaardigheden der armen haar, (wanneer zij meer opvoeding zou hebben, zooals zjj hoopte, dat weldra het geval zou zijn) van groot nut zou zijn, bjj de pogingen, die zij in het werk hoopte te stellen, om den toe stand te verbeteren van hen, over wie zy zoo onverwacht gesteld was. Zij wenschte hare eigen macht om te handelen eerst te beproe ven, voor zij de teugel uit de haüden gaf, die zjj nu nog nauwelijks had gegrepen. „Gij raadt mij toch niet om uw voorbeeld te volgen en mijne onderhoorigen in onafhan kelijke boeren te veranderen Ik raad u niets te doen, voor gij verder ge zien hebt. In menig opzicht zijn uwe pach ters niet in staat om grondeigenaars te wor den, voordat er verandering in de bestaande wetten gebracht is. Gij zoudt hun geld moe ten l9enen, uw pachter zou met uw eigen geld uw land van u koopen, en daarna zoudt zeker bij het publiek het begrip in de wer king der commissie zou verhelderen en na verloop van tijd tot meer algemeene mede werking van gemeente-, waterschapsbesturen en andere lichamen zou leiden. Nog twee bijlagen bevinden zich in het verslag, waarvan we tot ons leedwezen bijlage 11 niet in zijn geheel onder de aandacht onzer lezers kunnen brengen. Het betreft het onderzoek van 38 monsters brood in onze gemeente. Alleen de »opmerkingen« van de Commissie geplaatst onder het staatje, dat uitvoerig de uitslag van het onderzoek vermeld, kunnen wij opnemen. Beoordeeld naar de eischen in den Codex Alimentarius no. 5 blz. 210 gesteld lo. alle brooden hebben een gemiddeld watergehalte beneden 45 °/0 en een water gehalte van de kruim beneden 50°/o'; dus voldoen aan dezen eisch. (Het water1- gehalte van de kruim is niet opgegeven). 2o. No. 8, 9, 11 en 25 hebben een korstge- halte hooger dan 27 °/0, dus voldoen niet aan den eisch, dat het korstgehalte maximaal 27 u,0 mag bedragen. 3o. Geen der monsters fijn- of melkbrood heeft een R. M. W. getal hooger dan elf. Geen der monsters kan dus melk brood genoemd worden ook niet half- melkbrood (R. M. W. getal niet lager dan 6) behalve no. 8 en 10. 4o. Behalve no. 8 voldoet geen der monsters fijn brood aan den eisch voor melkbrood gesteld, dat het vetgehalte meer dan 3 der droge stof moet bedragen. 5o. Sporen aluin konden alleen genomen worden in de nos. 10, 15 en 16. Overigens bevatte geen der monsters schadelijke metalen. Wie het geschrift der Commissie nagaat, zal het met ons eens zijn, dat in verschillende plaatsen, ook in de onze nog veel aan deh keuringsdienst ontbreekt. Strenger bepalingen en eene goede toe passing zijn noodig tot bescherming van de gezondheid des volks. Naar aanleiding hiervan wijzen wij nog op eene andere zaak, waarvan we persoonlijk een voorbeeld zagen. Een tuberculoselijder in het laatste stadium gaat langs de straat. Het sputum komt op stoep ot trottoir terecht. Een melkslijter werpt het deksel van zijn emmer juist daarop. Kan dit geen ernstig gevaar voor besmet ting opleveren Gewis. Aan de Volksgezondheid ontbreekt ook in onze plaats nog zeer veel. Maatregelen tegen onvoorzichtigheid en roekeloosheid zijn zeer noodig. En daarom zagen we het verslag van de gezondheidscommissie gaarne in ruimer kring verspreid. liet Nut. Op Maandag 23 Febr. wordt in den Bioscope Parisien van dhr. A. Casteleijn een lichtbeelden avond gegeven. Het Bestuur van het Nut organiseert dien ter afwisseling met de gewone Nutsavonden. Doel is meer het houden eener Volksvoor dracht, welke evenzeer bestemd is tot nut en genoegen van hen, die buiten de Vereeniging staan als van diegenen, welke het lidmaatschap gij op uw eigen land (dat toch bet uwe niet langer is) eene hypotheek moeten nemen, als eenige zekerheid, dat gij uw geld terugkreegt. In de meeste gevallen heb ik zoo gedaan, en ik heb bemerkt, dat het alles behalve voor- deelig is. De noodzakelijkheid dwingt mjj een gedeelte van mjjn eigendom te behouden, en met die verkoopen op te houden, want ik heb geen geld liggen dat ik er aan wagen kan, en zoo voel ik geen bezwaar, de rol vau landheer tot op zekere hoogte te bljjven spelen. En verder moet ik afwachten, wat er gebeuren zal. En welke van deze ouderaard- sche gebouwen wenscht g(j nu te bezoeken, Miss O'Kelly Op dat oogenblik gingen zjj juist eenen binnenweg op, die zoo steil en zoo onefien was, dat z(j uit moesten stijgen en verder moesten wandelen, elk aan eenen kant vao den kop van het paard, ter wijl het karretje over steenen en gaten voorthotste. „Ik wilde eene zekere vrouw Conneeiy op zoeken, die hier ergens mofit wonen. Ia sprak haar den vorigen keer onderweg en beloofde haar op te komen zoeken. O, daar zie ik den jongen man dien zij toen bij zich had. Dan moet het hier zijn." Een ruig hoofd kwam uit het hol onder deh heuvel te voorschijn en eene stem zeide „Daar is de jonge dame, die ons op komt zoeken. Ik had al dadelijk gedacht, dat zjj oas niet zou vergeten hebben. De toegangsprijs is laag gesteld, slechts een kwartje per persoon, om een druk bezoek mogelijk te maken. Spreker is de zoo algemeen gunstig bekend staande heer A. de Braconnier, verbonden aan het Koloniaal Instituut te Haarlem Het interessante onder werp, dat hij gewoonlijk zoo boeiend behandelt, zal zeker veel bijdragen tot een drukke op komst, wat niet anders dan bevorderlijk kan zijn aan de kennis en waardeering van onzen gewichtigen kolonisatiearbeid in Indië. Ieder grijpe deze gelegenheid aan De kazerne alhier werd Zondagnacht in rep en roer gebracht doordat een milicien, M. genaamd zeer te keer ging. Al ras bleek het, dat de soldaat aan ver standsverbijstering leed. De ongelukkige is thans overgebracht naar Bergen op Zoom. Door het bestuur van den calamiteuzen polder Nieuw Neuzen, werd Zaterdag aanbe steed het verhoogenh van den zeedijk tusschen de dijkpalen 8 en 18, over 880 M lengte, met daarbij behoorende werken en het onder houd daarvan tot 30 April 1915. (Raming ƒ3340). Hiervoor werd ingeschreven door de N. Y. Beton-IJzerbouw te Amsterdam voor 34.997 en door de heeren M. van den Hoek te Ter Neuzen voor ƒ33.600. I. Douw te Zierikzee voor 33.220, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor ƒ31,500, J. P. de Vos te Ter Neuzen voor ƒ31.380, J. van Drongelen te Hoek voor ƒ28 890 en Job. Wolfert te Hoek voor ƒ28.600. Het werk is voorloopig gegund aan den laagsten inschrijver. Door de Zuid-Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen is aan de bemanning van het reddiugsstation te Cadzand 100 uitgekeerd, voor het spoedig en met beleid optreden bij de stranding van het schip Dageraad schipper De Quelerij, thuis be hoorende te Ter Neuzen. Op den 22 Januari 1913 bij storma htig weder gestrand aan paal 30 op de kust van Cadzand. Door alles op het spel te zetten slaagde men er in om dg, menschen, een vader met zijn twee zoons, en ook het vaartuig veilig in de haven te Cadzand binnen te brengen. (Zei.) Zondagavond verbrandde nabij de Sassing door onbekende oorzaak een hoop vlas. Daar er geen gevaar voor naburige gebouwen be stond, behoefde de brandweer niet uit te rukken. Een achttal mannen, konden met vereende krachten voorkomen, dat ook een tweede hoop werd aangetast. Het verbrande was verzekerd. Bij Kon. besluit van 14 dezer is be noemd tot dijkgraaf van den Kanaalpolder dhr. B. van Hijfte te Philippine. Min. v. Fin. maakt bekend dat ten kantore van den ontvanger der registr. en dom. te Hulst, van een onbekende, door tusschen komst van een R K. priester, is ontvangen ƒ25,95, ter voldoening van te weinig betaalde belasting. Z. D H de bisschop van Breda heeft benoemd tot Rector te Hulst (gasthuis) de Weleerw. heer A. Franken. Vrijdag had te Breskens de stemming plaats voor een lid van den gemeenteraad (vacature de Hulster). Uitgebracht werden 291 stemmen, waarvan Op dat oogenblik boorde men bet kermen van een kind, dat pijn lijdt, uit de onderaard- scbe but opstijgen. „Is bet kleintje nog niet beter," vroeg Mar- eella deu eigenaar van het ruige hoofd, die even verdwenen was en nu weer voor den dag kwam. „Het zal geen beterschap viuden voor het in den hemel is," zeide de jongen, terwijl bij aan zijne baren trok, die hem over de oogen hingen, en meteen uit het gat stapte, en de jonge dame vroeg om binnen te komen „maar zeg dat toch niet aan de moeder, als het u belieft, Miss." Marcella kon cer6t niets zien in de hut, door den rook, dieu de maud in de opening, welke voor schoorsteen moest dienen, niet ge heel en al naar buiten voerde maar spoedig onderscheidde zjj eene vrouw op hare knieën voor eene soort wieg van eene teenen mand gemaakt en op twee groote droge graszoden geplaatst, en hoorde zij herhaaldelijk dezelfde woorden, die half als liefkozing, half als jam merklacht klonken „Acushla machree Acush- la machree! Acushla machree! machree!" Marcella wachtte eenige oogenblikken en legde toen hare hand op den schouder der vrouw. Er is evenveel onderscheid tusschen verschillende lichte aanrakingen als tusschen de zachte tonen van verschillende stemmen. Eene lichte aaurakiug met de v(jf vingertop pen kan wreed of teeder, ongevoelig en koud 285 geldig waren. Daarvan verkregen de heeren C. Dieleman 101 J. Leenhouts 105 en Jac. Weijckman 79 stemmen. Alzoo herstemming tusschen de heeren C. Dieleman en J. Leenhouts. De koning van Belgie gevallen. Een telegram bracht ons gisteren het bericht, dat Koning Albert, door het struikelen van zijn paard is gevallen en daarbij zijn linker arm heeft gebroken. Later meldde men dat zijn toestand bevre digend is. Elf Maart zal voor het gerechtshof te 's-Gravenhage worden behandeld het hooger beroep der gebr. V., kooplieden te Zaamslag, door de rechtbank te Middelburg wegens be- driegelijke bankbreuk veroordeeld tot 9 maanden gev.8traf met aftrek van preventief. De hooge Raad heeft Maandag uitspraak gedaan in zaak van G. H. A. van T., districts commandant der rijks-veldwacht te Middelburg, door het gerechtshof te 's-Gravenhage veroor deeld tot 8 dagen gevangenisstraf wegens valscb- heid in eene declaratie met betrekking tot leveranties ten behoeve van politievaartuigen te Vlissingec. Ambtshalve was geconcludeerd tot vernietiging van het arrest van het hof en verwijzing der zaak naar een aangrenzend hof wegens gebrek aan motiveering der bewjjskracht van de onderwerpelijke declaratie. De Hooge Raad overwoog ambtshalve, dat het hof een bewijskracht heeft aangenomen op gr.ond van een instructie en administratieve bepalingen, waarvan het bestaan niet was ten laste gelegd terwijl het tea laste gelegde geen omstandigheden inhield waaruit die bewijskracht kon voortvloeien. Mitsdien werd het arrest vernietigd en het vonnis der rechtbank bevestigd, waarbij de requirant was ontslagen van alle rechtsvervolging. (iezondbidderij. Onze Berlijnsche correspondent schrijft d.d. 15 Februari Weer is een goede kracht van het konink lijk theater te Berlijn gestorven na behan- offer van de gezondbidders. Na Nuscha Butze, een paar maanden her, nu Alice von Arnauld Mejuffrouw von Arnauld werd geruimen tijd geleden in de kliniek van een bekenden Berlijnsehen dermatoloog behandeld voor een ernstige, hardnekkige huidziekte. De geneesheer had haar in den beginne niet veel hoop kunnen geven, doch de behande ling deed de patiënte zoo goed, dat er beter schap geconstateerd kon worden, die misschien leiden zou tot volkomen genezing. Voor het echter zoover kwam, maakte Alice von Arnauld door de tusschenkomst van haar collega Nuscha Butze, kennis met de gezondbidderij die in Berlijn zeer welig tiert, dank zij de be langstelling van hooge, bigotte kringen en plotseling verliet de patiënte het zieken huis, om de genezing thuis te ontvangen van de bidders en bidsters. Na den dood van Nuscha Butze haalden de collega's, die de lijdensgeschiedenis van mej. von Arnauld kenden, haar uit de bidderij weg, brachten haar naar een ziekenhuis, waar natuur lijk geconstateerd werd, dat de huidziekte feller optrad dan ooit te voren. Na weken van lichamelijk en geestelijk lijden is deze knappe actrice gestorven. De gezondbidders zullen nu natuurlijk be weren dat zij het offer werd van de behan deling ia het ziekenhuis (Hbld.) Een arrestatie. Te Zundert is gearresteerd de kassier Buys van de Boerenleenbank, vregens verduistering. Het tekort bedraagt vermoedelijk 60 mille. Oorzaak speculatie. Van andere zijde meldt men ons Te Zundert is ten Dadeele van de Boeren leenbank verduisterd een bedrag tusschen de vijftig- en tachtigduizend gulden. Verdacht daarvan wordt de kassier dier bank, Petrus Buys, aldaar, die aangehouden is. of bjjzoDder sympatüetisch zijn. Marcella's aan raking trof dadelijk de gevoeligste snaar in het hart der bedroefde moeder. „Wat scheelt hem Wat kunnen wij voor hem doen fluisterde zij, terwijl z(j naabt de arme vrouw neerknielde, en haren arm om haar heen sloeg. „Ocb, het is alleen maar honger, Misp hij kan dat zware meel met water niet verdragen, en ik heb anders niets voor hem. Wij hebben de laatste drie dagen geeD droppel melk gehad." (Wordt vervolgd)

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2