Vrijzinnig Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. öileririjVtag. Algernon Hiesmht. Jtoogst onbillijk Aan wie dt schuld MARCELLA GRAGE. No. 2446. Zaterdag 14 Februari 1914. 25 e Jaargang. FEUILLETON. ONZE OOST. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 cent voor binnen en buiteD Ter Neuzen. Voor België 95 cent bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Telef. Intere. No 15. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 tot en met 5 regels 50 cent; elke regel meer 10 cent. By abonnement aanmerkelijk ver minderd tarief. Grootere letters naar plaatsruimte- Redactie-adres: Noordstraat 10, Ter Neuzen, Deze Courant verschijnt elkeD W OPiisdaif- en Zaterdagmorgen by den Uitgever M. DE JONGE, te Ter Neuzen. Door het >Comité tegen onmatige drank bestrijding" is eene brochure verspreid tegen de beweging, die er thans in ons Vaderland heerscht, om te komen tot plaatselijke keuze (local option). Ook in onze plaats is dit geschrift ver spreid. Wij moeten zeggen, dat dit billet op kalmen, zakelijken toon heel wat argumenten bevat tegen de heerschende beweging, dat er heel wat cijfers en feitenmateriaal, aanwezig zijn, die aantoonen dat local option niet die op heffing van bet volk belooft, waarvan de vu rige bewonderaars droomen. Vooral de vergelijking tusschen Nederland en Noorwegen is treffend. Ook is ons sympatiek het opkomen van het Comité tegen de verdachtmaking van ons land, waaraan zich de ergste voorstanders van plaatselijke keuze overgeven. De voorstelling, die sommige matigheids apostelen van ons land en volk wekken, als ware het een volk van dronkaards, als ware ons land tot in den grond verdorven, heeft ons reeds vaak geërgerd. Zonder blind te zijn voor de fouten onzer natie, kan tegen zulke voorstellingen ook on zerzijds niet sterk genoeg worden opgekomen. »Teekent niet* wordt in het geschrift van het »Comité tegen onmatige drankbestrijding* geraden. In verband met wat wij reeds veertien dagen geleden tegen local option schreven, zeggen wij nogmaals Overdenkt eerst alles goed, voor gij uw naam zet.* Overweegt ge goed, gaat ge nauwkeurig alle omstandigheden na, dan gelooven wij, dat ge niet zult teekenen voor plaatselijke keuze, dat ook matigheidsmannen zullen weigeren te teekenen voor dien onrechtmatigen dwang, dat ook de gematigde geheelonthouders zich hiervan zullen onthouden. Vergeet niet, dat overdrijving de knuppel is, waarmede veel goeds wordt doodgeslagen. Alle overdrijving schaadt. Niet het minst bij deze zaak. Een roiban uit Ierland. ROSA MULHOLLAND. 23) En als ik daarbij dan nog bedenk, hoe ik zelf in mijne jeugd door den grooten ijver verleid ben geworden en eene dwaling koes terde en daardoor bijna was afgedwaalt tot „Laat ons daarover niet meer spreken," zeide Mrs. Kilmorey, eene afwerende beweging met hare band makende. „Neen, wjj zulIeD er niet meer over spreken," zeide Bryan. „Ik moet Miss O'Kelly toch al mijne excuses maken over mijn egoïsme. Mijn eenige verontschuldiging is, dat ik er toege bracht ben geworden door mijne belangstelling in haren tegenwoordigen toestand. Zij is eenigszins in denzelfden toestand geplaatst als ik en moet ook zelf handelend optreden. Ik hoop, dat zij Diet op al die moeielijkheden zal stuiten, die ik heb moeten overwinnen, en dat zij uooit eene gelegenheid om wel te doen zal laten verloren gaan. Zij verdient eigenlijk ieders ondervindingen te kennen, om daarmede haar voordeel te doen." Ongetwijfeld is het aantal kiezers in de laatste jaren zeer toegenomen en kunnen op grond van de bestaande kieswetverreweg de meesten het worden. Maar om nu op grond daarvan te gaan betoogen, dat Algemeen Kiesrecht niet noodig is, zooals eenige rechtsche bladen doen, gaat heelemaal niet op. Juist diegenen, die aan de kiezerskweek, zooals volgens de bestaande wet noodig is, gedaan hebben, zullen tot de sterkste voor standers behooren van eene wijziging der huidige kieswet. Waar niet aan de kiezersfokkerij wordt ge daan, blijven zeer velen uitgesloten. Wat bij de aangiftekiezers een lastig ding, is en blijft, dat ze het eene jaar waardig ge keurd worden voor dit burgerrecht maar dat ze een volgend jaar worden afgevoerd als ge volg van een verzuim hunnerzijds of niet pre cies voldoen aan de wettelijke voorschriften. Iemand is b.v. gehuwd. Hij is als be lastingkiezer door den ontvanger óp de kie zerslijst gebracht. Zijne vrouw sterft. Hij heeft geene kinderen en wordt commensaal in een ander gezin. Het gevolg Hij wordt gewoon van de kiezerslijst afgevoerd Iemand is loonkiezer. Het volgende jaar heeft hij toevallig drie bazen, wat bij am bachtslieden en ook losse werklieden meer malen voorkomt. Reden nochthans, om hem volgens de be staande kieswet het burgerrecht, dat hij reeds bezat, te ontnemen. Het aantal gevallen is met vele te ver meerderen. De meeste aangiftekiezers dienen zich ieder jaar opnieuw aan te melden. Wie met de practijk van het kiezers maken eenigszins bekend is, kan zich eerlijkheids halve moeilijk verzetten tegen den eisch Algemeen Kiesrecht. Er is een ware Heibel" in de pers van Rechts geweest over Mr. Patijn's uiting bij de verdediging van zijn amendement om Goeree en Overflakkee een Hoogere Burgerschool te „Ik heb al de ondervinding van verscheiden personen leeren kennen," zeideMarcella. „Voor- eeist beeft Mrs O'Kelly mij van haar stand punt uit ingelicht, daarp gaf Miss O'Fiaherty mij verscheidene inlichtingen en ten derde Mr. O'Fiaharty, toen ik eens eenen dag te Mount Romshackle doorbracht. Van Mrs. Kilmorey hoorde ik veel, dat my duidelijk heeft doen inzien welke moeilijkheden mjj te wachten staan en nu Mr. Kilmorey." Bryan verwonderde zich er over, waarom zij zoo voortdurend tegen hem glimlachte, ter wijl zjj sprak, en door dien vieodelykeu lach geheel betooverd. vergat hij byna, waarover zij sprak. Hy wist niet, dat het alleen was om zijn eigen geheim te bewaren, of liever om hem niet te doen blijken, dat zy zijn ge heim kende, dat zjj steeds glimlachte, en zoo zyne;oogeD verblindde met haar opgewekt uiter lijk, dat er geene herinneringen meer aan de droefgeestige Marcella uit „The Liberties" by hem opgewekt werden. „Zij gevoelt zich hier zeker gelukkig," dacht hij. „Zij is gelukkig bij ons. Gave G-od, dat zij altijd bij ons bleef!" En toen, zelf bijna verscürikt door de hevigheid van dat verlan gen, die hem eene openbaring was, antwoordde hij haasttg „Ik hoop, dat gy al die ondervindingen zult gebruiken als zoovele lampen om uw eigen pad mede te verlichten. Ik ben er van ver zekerd, dat uw vrouwelijk gevoel u een pad geven: „Toen kwam Minister Heemskerk aan 't bewind: commentaar overbodig". Het is, alsof met deze woorden nu eindelijk het summum bereikt is van ongeoorloofden smaad, uitge stort over een afgetreden minister, en in aller lei toonaard wordt Zierikz e's afgevaardigde over zooveel ongepastheid gekappitteld. Het zou om te gieren wezen, als het niet zoo uiterst onbillyk ware. Want de heer Patijn heeft, zoo als hij nader verklaarde, daarmee niet anders bedoeld en wat zou hij er anders mee heb ben kunnen bedoelen dan te zinspelen op het aan alle Kamerleden bekende feit, dat Minister Heemskerk niets hebben moest van het oprichten van Rijks Hoogere Burgerscholen. Gesteld eens, dat een lid van Rechts in 1909 gezegd had: We waren met minister Harte van Pecklenburg een heel eind gekomen op den weg, die leidt tot afschaffing van de Staats loterij, maar toen kwam minister De Meester, commentaar overbodg; zou dan iemand van Links daaraan aanstoot hebben genomen? Het heeft ons dan ook eenigszins verwon derd, dat de voorzitter var. de Tweede Kamer die woorden naar zijne meening beleedigend vond. M aar we zullen hier wel met zoo kort samenvatten van diens gedachten te doen ge had hebben, dat de duidelijkheid daaronder geleden heeft. We stellen ons voor, dat hij heeft willen zeggen, dat de Rechterzijde in de woorden „Commentaar overbodig", iets beleedigends vond, en dat hij daarom gaarne aan den spre ker gelegenheid gaf zijne woorden te verdui delijken. Hiermee zou ook geheel voldaan zijn aan den plicht des onpartijdigen voorzitters, zelfs tegenover die zenuwachtige leden van Rechts, die schreeuwen vóór ze geslagen worden. Maar Mr. Patijn is nu eenmaal geen per sona grata bij de Rechterzijde, sinds hij met alle zaakkennis de fouten van Talma's sociale wetgeving zoo onbarmhartig in het licht stelde. De minister van financiën, die aanvankelijk dacht, dat zijne nieuwe belasting-ontwerpen reeds met 1 Mei 1914 zouden kunnen werken, ziet nu in, dat hij te optimistisch is geweest. Hij moet zich dus tijdelijk behelpen met op centen op de bestaande belastingen. zal doen vinden, dat nog niemand voor u be treden heeft." Maar nadat zy voor dien nacht afscheid van elkaar genomen hadden en alle lichten in huis uit waren, liep hjj nog op en neer op de rot- seD, waar de Dacht nooit stil is, zelfs niet, wanneer er geen windje suist. De lucht is ver' vuld van het geluid van het vallend water, het roischend riet, en de kreten der water vogels, die van oever tot oever door de rot sen teruggekaatst wordeD, als zy in het duister nog over de golven scheren, die Inisheen be spoelen. En toen hy daar zoo heen en weer liep, dacht by „Zou een man zonder fortuiD, dien misschien het noodlot reeds voor het on geluk bestemd heeft, er aan mogen denken een schepseltje zoo vol levenlnst, zoo fFïsch en zoo liefelyk aan zyn lot te verbinden' Neen, ik moet my die gedachte hoe eer hoe beter uit het hoofd zitten. Marcella was intnsschen ook met hare ge dachten by hem en vroeg zichzelve af, wat toch dat vreeselyke zou zjjn, waarvan by met moeite gered was, en waarover zyne moeder niet wilde hooreu spreken. En met zynen ring in hare hand geklemd, viel zjj in slaap. HOOFDSTUK XII. Distresnn. Hij, die nooit op een Iersche „jauntingcar" gereden beeft, een klein, net karretje met Nu is er geen mensch, die het heffen van dergelijke opcenten een toe te juichen maat regel acht. Maar gaat het nu aan om, zooals enkele organen van Rechts doen, den Minister en de LinkSehe regeering de schuld te geven, dat dergelijke opcenten nu noodig zijn M at toch is het geval De afgetreden clericale regeering liet een tekort in de schatkist achter van 14 millioen. Daarenboven kost de uitkeering aan 70 jarigen inplaats van 272 millioen, zoo als Talma had gedacht, wel 10 millioen. Minister Bertling's tijdelijke opcenten zijn dus alleen noodig, omdat de afgetreden clericale regeering den boedel in zoo desolaten toestand achterliet. En van zijne nieuwe belastingwetten moet de opbrengst veel grooter zijn dan noodig zou zijn geweest, als het Ministerie-Heemskerk zuiniger had huisgehouden en ondanks de groote accressen der laatste jaren geen enorm tekort had nagelaten aan zijn opvolger. Hoe eeu droom uitkwam. Een jong Chineesch echtpaar had van het begin van hun huwelijk af steeds met tegen spoed te kampen gehad. Wat de echtelieden ook ter hand namen, het mislukte en zelfs hunne laatste spaarpenningen die zij in een rijstzaakje staken, dreigden weg te zinken, vertelt het »Soer. Nwsbl.* toen op zekeren dag man en vrouw een droom hadden, waarin hun werd gezegd naar Soerabaja te gaan en daar aan den alom als in reuk van heiligheid bekend staanden twapekong Kwee Sing Ong in kampong Doekoe te offeren, door wien dan het rad van fortuin te hunnen gunste zou omgewenteld worden. Zij besloten aan dezen raad gevolg te geven. Na aan den twapekong geofferd te hebben, begaven de echtgeoooten zich weder huiswaarts en vanaf dien tijd gevoelden en zagen zjj zich gelukkig, want de rijstzaak marcheerde zoo goed, dat zij spoedig genoodzaakt waren de kleine warong te vergrooten en ze niet meer van bamboe met radjang, maar van steen op te trekken. flinke veeren en zachte kussens getrokken door een vlug paard die nooit zoo Ierlands heuvelachtige landstreken doorkruist heeft, heeft eene van de aangenaamste gewaarwor dingen in 't leven gemist. Geen ander voer tuig gaat zoo vlug en zoo gemakkelijk tegen de heuvels op, en rolt weer zoo geleidelijk langs den steilen weg het dal in. Geen ander voertuig biedt zulk een heerlijke gelegenheid aan tot aangenamen kout tusschen de beide reizigers, die, met de ruggen half naar elkan der toegekeerd, de armen laten rusten op de lage rugleuning, die hen scheidt. Maar het is byna even moeilijk, als men er niet van kindsbeen af aan gewoon is, om in eene jauntingcar te zitten, als op een paard. Eene bepaalde houding van de knie en een lichte druk met den eenen voet zyn bepaald noodig om dengeen, die er op zit, het gevoel te geven, alsof üy als een vogel de lucht doorklieft, welk gevoel aan beD, die in gewone rijtuigen rijden, zoo volkomen otibekend is. Vader L»aly, Breyan eo Marcella, die alle drie met deze manier van ryden bekend waren, vervolgden hunnen weg over de heuvels even licht als het koeltje, dat dien ochtend woei, totdat zjj by eenen draai van den weg plot seling eene arme vronw aan zagen komen, die hen wenkte en vader Daly vroeg of hy met haar mede wilde gaan naar een zieke. „Zoo, wie is er ziek „De oude man zelf, uw eerwaarde." 8 43 8 46 8 50 8 59 9 41 8 03 8 15 8 47 8 59 9 ,n0 9 38 9 42 9 45 9 53 TER NEEZEMH VOLKSBLAD BB—Er1 NAAB HET EnGELSCH VAN

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 1