Openbare Vergadering De Nederlandsche Briefsteller, Volksbond tegen Drankmisbruik. dr. H. A. YAN DER MEULEN, Burgerlijken Stand. H'jog"watergetij te Ter Neuzen. Advertentiën. L. F. GEERLING. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 11 Februari 2.6 2.26 Donderdag 12 2.46 3.6 Vrijdag 13 3.25 3.45 Zaterdag 14 4.4 4.25 Zondag 15 4.45 5.6 Maandag 16 5.26 5.50 Dinsdag 17 6.14 6.41 op Woensdag 18 Februari 1914 van Bergen op Zoom. Onderwerp: Local Option of Plaatselijke keuze. Vx-ije toegang. HET BESTUUR. Prijs f 1.25. werd veroordeeld wegens zedenmisdrijf, heeff zich, naar men verneemt, door middel van de vlucht aan de voltrekktug diei straf onttiok- ken. Hij was tegen deze veroordeeling bij den Hoogen Raad in cassatie gekomen, doch dit cassariebecoep werd verworppn. Op grond dat op het door den man gepleegde misdrijf minder dan een strafmaximum van vier jaar is gesteld, werd toen door den Hoogen Raad zijn invrij heidstelling bevoleu. De heer Heijermaiis en de Auteurswet. Men meldt uit Arnhem De heer Herman Heijermans heeft door een deurwaarder beslag doen leggnn op de kas van de Tooneelafdeeling van den Ned. Protestant- scheu Volksbond te Arnhem, die zonder zijn toestemming in Musis Sacrum .Schakels* op voerde. De kas hield de somma van twee gulden vijftien cents in. Tegen de Tooneel afdeeling wordt proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de Auteurswet. De voorstelling ging door. Kwa jongenswerk. Een paar glaskisten, opgevuld roet wat hooi en houtwol stonden op het aan de Damrakzijde te Amsterdam, geprojecteerde trottoir tegen eender hooge spiegelruiten vaa het in aanbouw zijnde Bijenkorf-gebouw. Een paar kwajongens zagen sprietjes en strootjes uit de kisten steken een brandend lucifertje was dra bij de hand en even later kronkelde een vuilgele rook uit de glaskisten naar boven. Op den rook volgden vlammen vlammen, die schenen uit te slaan uit het nieuwe ge bouw. In lunchrooms, café's kantoor- en bankge bouwen snelde men aar de telefoon om de brandweer te waarschuwen en zeer korten tijd later rukten van allen kant stoomspuiten, m«- girusladders en verder brandweermateriaal aan. Intusschen hadden eenige werklieden de bran dende binten omgetrokken, zoodat de brand zich nu verder afspeelde op den begauen grond, waar luid liukelend een der hooge, door de hitte gesprongen spiegelruiten in scherven neer viel. Zoodat men één simpel straaltje op de Vechtwaterleiding 't .brandje* al ganw tot het verleden behoorde. Maar de belangstelling van de Amsterdam mers liet ook op dezen Zaterdagnamiddag de kwajongensstreek werd om vjjf uur uitge haald niets te wenschen. Ze kwamen aan hollen over den Dam, van den Ceutraal-Sta- tionkant, van alle zijden. Zij stonden in tien dubbele hagen geschaard langs de tramrails, waarlangs het verkeer vcor korten tijd moest worden stop gezet. Ze waren op balkons en daken geklommen en achter de ramen, op stoelen en tafels. Ze duwden elkaar om op de eerste rij te komen en ze bleven kijken, totdat het laatste rookwolkje al kleiner werd en toen totaal verdween. Toen trok de menigte van vele duizenden weer af. Toch heeft dit baldadig vuurtje-stoken nog een slachtoffer geëscht. Een der brandweer mannen, die werkzaam was in het Bijenkorf- gebouw, viel in den kelder en werd per auto- ziekenwagen bewusteloos weggebracht. Mishandeling van een pulitie-agent. Twee poóteagenten in burgerkleeding be vonden zich op de fiets Vrijdagmiddag in het Kikkerstraatje te 's-Gravenhage, toen zp daar door zekeren H een goede bekende van poli tie en justitie, werden gehinderd, doordat hij voor hun rijwielen zigzagsgewijze heen en weer bleef loopen. De agenten maakten zich bekend en maanden H. aan, op zij te gaan, waaraan hij geen gehoor gaf, met het gevolg, dat hij door een der agenten werd aangereden. H. gaf dien agent daarop een hevigen vuist- slag op het hoofd, zoodat de man bewusteloos voor den grond sloeg, en zette het toen op een loopen. De agent werd naar het sectie-bureau ge bracht, waar hij door den geneeskundigen dienst per ziekenauto werd afgehaald en naar den centralen post gebracht. Toen hij daar eenigs- zins bekomen was, werd hij naar zijn woning vervoerd. H. is later opgespoord in den Binck'norst- polder, van waar hij werd overgebracht naar het bureau Huygenspark, waar hij voorloopig in bewaring werd gesteld. Hij is reeds eenige malen wegens mishandeling van politie-beamb ten tot gevangenisstraf veroordeeld en was destjjds medeplichtig aan straatroof, des nachts op het Spui gepleegd, waarvoor hij één jaar gevangenisstraf heeft ondergaan. De agent is tengevolge van de ondergane mishandeling nog steeds bedlegerig. Diefstal. Zaterdagavond laat werd de winkelruit van het magazijn op den hoek van de Paveljoen- straat en de Veerkade in Den Haag, waar in de uitstalkast gouden en andere sieraden lagen, met een steen ingeslagen. De dader, een 35 jarige gewezen zeeman, zag zich spoedig ont dekt, toen hij door het gat in de ruit een greep deed in de uitstalkast. Hij zette het op een loopen, doch is later aangehouden. De man ontkende alle schuld, maar aan zijn manchet werden bloedsporen ontdekt. Ook aan een doosje met juweelen oorknoppen, dat uit de uitstalkast was ontvreemd en later op straat vóór den winkel werd teruggevonden, kleefde bloed. De man is bovendien in het bezit van een voorwerp gevonden, dat bij bedoelde oor knoppen behoord. Er schijnen aanwijzingen te zijn, welke doen veronderstellen, dat de aan gehoudene zekere v. D., ook de hand heeft ge had in vroegere nachtelijke inbraken in L)en Haag Hij is overgebracht naar het huis van bewaring. Oplichting. Een sigarenwinkelier te Amsterdam had dezer dagen zijn zetwinkelier aan de Cein tuurbaan ontslagen, omdat hij kleine onregel matigheden in de boeken ontdekte. Daarna zijn de boeken nauwkeurig nagegaan, en is aan het licht gekomen, dat de filiaalhouder in den loop van eenige jaren ten nadeele van zijn patroon een bedrag van ongeveer ƒ850 had verduisterd. De schuldige is voortvluchtig. Kwakzalver Eilers. Te Zevenaar is Donderdag door de mare chausseés aangehouden H. J. Eilers, zich noemende wonderdokter. Hij is door de Duitsche regeering over de grenzen gezet. Eiler moet nog 1200 dagen hechtenis onder gaan. Hij is naar Arnhem overgebracht. Diefstal met geweldpleging. Woensdagavond omstreeks half tien meldden twee personen zich aan bij een bejaarde dame in de Schoonderloostraat te Rotterdam, onder voorgeven, dat zij over d.e levering van krui denierswaren kwamen spreken. Op die wijze binnengelaten, hebben zij zich eerst gemas kerd. waarna zij het vertrek der dame bin nendrongen. Zij grepen de oude dame bij de keel, waarna een hunner haar een revolver voor het hoofd hield. Inmiddels brak de an dere de kast open en haalde hij uit een trom meltje een bankbiljet van 200. Hiermede nog niet tevreden, wees de dame hun hare papieren aan. Doch daarvan hebben zij niet veel meegenomen. De politie onderzoekt de zaak. Een zonderling geval. In een van de dorpen nabij Venlo heeft de zer dagen een geval van doodslag plaats ge had onder zeer bijzondere omstandigheden. In een boerengezin was voor de bevalling der huisvrouw de hulp ingeroepen van de vroedvrouw uit het dorp. Na haar diensten bewezen te hebben, verzocht deze den boer haar naar huis té willen brengen, daar het zoo laat in den nacht was geworden. Op haar herhaald aandringen, gaf de man einde- delijk toe, hoewel hij het voor zichzelf on verantwoordelijk achtte zijn vrouw achter te laten. Korten tijd na hun vertrek vervoegde zich aan de woning een gemaskerd mansper soon, die, gewapend met ëen geweer, geld eischte van de kraamvrouw. De vrouw gaf eerst te kennen, dat er geen geld in huis was, doch de persoon scheen goed ingelicht te zijn en opnieuw drong hij aan op afgifte van een bedrag van 170 gulden, dat de boer pas ontvangen had als opbrengst van den verkoop van een koe. Ten einde raad deed zij aanwijzing, waar het geld te vinden was, waarop de inbreker zijn geweer tegen den muur plaat-te om naar den buit te gaan zoeken. Van deze gelegenheid maakte de cordate vrouw gebruik om uit haar bed te komen en het geweer te grijpen, waarna zij het afschoot op den gemaskerde. L»ter bleek, dat de getroffene de echtgenoot was van de vroedvrouw. Met een zwarte kool geteekend. Ia de Nederlander stond een advertentie over een groote verloting ten bate der Ned. Herv. school te Assen waarbij 10,000 aan prijzen, o.a een automobiel zijn uitgeloofd. De voorzitter dr. A. J. Kan Jr. prediekant bij de Ned. Herv. Evangelisatie hierover vraagswijze berispt, vei de- digt deze verloting. De redactie van de Neder- der dringt aan op loslaten dezer plannen die de Herv. school van Assen in de geschiedenis van ons Christelijk onderwijs met een zwarte kool zullen tekenen." Groote diefstallen. Uit New-York worden aan de Daily Chro nicle* opzienbarende onthullingen geseind o?er groote diefstallen bij de New York-Newbaven spoorweg. Een bedrag van 6.700.000 dollars zou verdwenen zijn. In verband hiermee heeft de Mercantile bank te M.enfis haar betalingen gestaakt. De directeur is gearresteerd. Botsing vliegtuigen. Op het vliegveld Johannisthal te Berlijn is gisterenmorgen het vliegtoestel van Wegler in botsing gekomen met een verkeerstweedekker, waarin luitenant Leonardi naast den bestuurder had plaats genomen. Wegler werd gedood, de beide passagiers van den tweedekker werden ernstig gewond. De tweedekke', die juist wilde dalen, had het toestel van Wegler niet gezien. Een railium-verhnal. De „Liverpool Post" vertelt een schoon ver haal, waarin een tube radium ter waarde van 1000 p. st. de hoofdrol speelt. Maandagavond werden bij een patient van de Royal Infirmary twee tubes radium de een bevattende dertig, de andere vijftig milli gram toegepast, die op gebruikelijke wijze op het te genezeu lichaamsdeel in dit ge val het gelaat waren bevestigd. Den volgen den dag bleek, dat de grootste tube verdwenen was, fn het meest pijnlijke onderzoek bracht geen licht. Zelfs werd de patient met X-st,ralen onderzocht of hij wellicht de tube zou hebben ingeslikt. Tevergeefs. De geheele staf van het hospi taal en het bestuur snelden toe op het gerucht van dit vreeselijk verlies en eindelijk kwam een dezer heeren op het denkbeeld, dat de tube uit het verbond losgeraakt op den grond zou zijn gevallen en des morgens dus mede zou zLjn opgeveegd, Een algemeene run naar het vuilnisvat volgde. Maar helaas het vat was reeds in den vuilniswagen geleegd, die juist zou wegrijden. Onmiddellijk werd de wagen aangehouden. Men waarschuwde prof. Wil- berforce, die met een electroscoop ten tooneele verscheen en de inspectie van den vuilniswagen begon en met succes: de radium ligt in den wagen, was zijn conclusie. Nu begon echter de moeilijke taak om het kleine tubetje uit den stapel vuilnis te vinden. Dr. Holland, de radioloog van het hospitaal besteeg den wagen en begon het vuil voor zichtig in mandjes op te scheppen en bij de twaalfde mand weerklonk de vreugdekreet van prof. Wilberforce: »Ik heb het*. De kost bare tube was gevonden. Zoo eindigde dus tot aller voldoening een dag van vreeselijke spanning. Rumoerige tooneelen in «Ie Pruische Kamer. In het Huis van Afgevaardigden bracht de heer Liebknecht bij de discussie over de artike len der justitiebegrooting een geval ter sprake, waarin onrecht zou zjjn gepleegd. Toen Lieb knecht terugtrad in de algemeene beschouwin gen werd hij door den vice-presideut von Kraus herhaaldelijk tot de orde geroepen en ten slotte werd hem bjj besluit van het Huis het woord ontnomen. Daarbij kwam het tot heftige dis cussie tusschen de sociaal-democraten en den voorzitter. Tal van soc.-dem. sprekers werdeo tot de orde geroepen. In het verder verloop der zitting werd ook bij besluit van het Huis aan den sociaal-democraat Bram het woord ontnomene omdat ook hij de alreeds gesloten algemeene beschouwingen wilde heropenen. Een waaghals. Donderdag 1.1. zijn te New-York etteljjke menschen, die zich in de buurt van de Williams burg bevouden (een brug ongeveer zoo hoog als de Towerbridge te Londeo) erg aan het schrikken gemaakt. Rodman Law, een man die zijn beroep maakt van het ten uitvoer- brengeo van waagstukken, sprong van een der bruglorens in het water. Vele vrouwen, die 't zagen gebeuren, kregen het op haar zenuwen of vielen flauw. Het behoeft wel geen betoog, dat de sprong in de rivier verricht werd voor een bioscopische opneming. Het schijnt dat Rodman Law er ditmaal evenals bij vorige halsbrekende toeren boven verwachting goed is afge komen. Moord uit godsdienstwaanzin. Uit Kremmen (provincie Brandenburg,) wordt gemeldtIn eeu naburig dorp heeft d6 koop man Engl, zijn vrouw en zijn dertienjarige dochtei met messteken gedood. De moordenaar bracht zijn vijftienjarigen zoon ernstig verwon dingen toe en hing zich zelf daarna op. De leden van de daad is niet bekend men vermoedt dat zij een gevolg is van godsdienstwaanzin. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 6 Febr. Maar ten Servaas, oud 44 j., weduwn. en Pieternella van de Vrede, oud 50 j. wed. Huwelijks voltrekkingen. 5 Febr. Jacobus Corne lia Leunis, oud 31 j., jm. en Wilhelmina Anna Michielsen, oud 21 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Eduardus Franciscus, z. van Josephus Alphonsus van Esbroek en Julie Marie de Smit. Janna, d. van Jozias Haak en Maria Dekker. 2 Febr. Yvonne Adrienne Irma, d. van Petrus Cort- vriendt en Philomena Eduarda Martens. Maatje Cornelia, d. van Pieter Stoffels en Maria Susanna Dobbelaar. 3 Febr. Martha Adriana, d. van Francois de Feijter en Martha Houg. 5 Febr. Catharina Je- leijntje, d. van Marinus van Driel en Franqoise 't Gilde. Johanna Sara, d. van Cornelis Levinus de Smidt en Jacobus van der Meer. Overlijden. 1 Febr. Marinus Jacobus Adriaansen, oud 5 d., z. van Andries Johannes en Suzanna Adriana de Meijer, 3 Febr. Elisabeth Cornelia Feij, oud 16 m., d. van Johannes Anthonie en Jacoba van Dijke. 5 Febr. Frangois van den Hout, oud 8 w., z. van Simon en Paulina De Clerq. AXEL. Huwelijks-aangiften. 22 Jan. Jacobus den Hooglander (van Hoek), oud 23 j., jm- en Jacoba Faas, oud 25 j., jd. Anthony Pladdet (van Ter Neu zen), oud 19 j., jm. en Cornelia Diaa Wiemes, oud 19 j-, jd. Geboorten. 18 Jan. Maria Seraphina en Julia Maria, dochters van Seraphinus Gustavus Casteels en Maria Coleta de Coninck. 21 Jan. Matthqs Jan, z. van Marinus Markusse en Maria Sara Loof. 26 Jan. Hebrina, d van Jacobus Mechielsen en Maria de Jonge. 29 Jan. Jan, z. van Jozias Lourens en Johan na Catharina Oppeneer. Overlijden. 18 Jan. Johanna Catharina Yisscher, oud 72 j., echtg. van Hendrik Smies. 25 Jan Chrsi- na Debora de Visser, oud 61., wed van Jozias Hame link. 29 Jan Cornelis van Campen, oud 92 j., we duwn. van Anna Maria Rosier. 30 Jan. Hendrik Albert Ylassenroot, oud 2 m., z. van Cyrillus en Clementina Pierssens. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 22 Jan. Jan Hendrik de Fouw (van Axel), oud 24 jjm en Pieternella Barbara Dieleman, oud 23 j.,jd. 22 Jan. Krijn Hamelink, oud 21 jjm. en Adriana Schoon- akker, oud 24j., jd Geboorten 1 Jan. Geertrui Sara Martina, d. van Marinus Kaijser en Tanneke Adriana de Ruijter. 3 Jan. Michiel, z van Jacobus Hofman en Janna de Koeijer. 10 Jan. Maria, d. van Adriaan van Kerk- voort en Neeltje Faas. 18 Jan. Cornelis, z. van Simon den Deurwaarder en Magdalena Hamelink. 25 Jan. Helena, d. van Jan Cornelissen en Leuntje Cornelia Overdulve. 20 Jan. Pieter, z van Cornelis Herrebout en Maatje de Koeijer. Overlijden. 6 Jan Elizabeth Moens, oud 86 j., d. van Hendrik Moens en Mechelina Leunis (beiden overleden). 14 Jan Paulina van den Berge, oud 81 j. wed van Cornelis Smallegang. 20 Jan. Jacomina Dieleman, oud 70 j., wed. van Frangois Dekker. 23 Jan. Jan van Kelkvoort, oud 7 m., z. van Maar ten en Jozina Verbelst. HOEK. Huwelijks aangiften. 22 Jan. Jan Holle- bek, oud 22j., jm. en Elizabeth Neeltje Pladdet, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen 29 Jan. Mattheus Smal- legange, oud 23 jjm. en Ebrina Jacomina Roose, oud 21 j., jd. Geboorten 17 Jan. Maria, d. van Jan Dirk Klaas- sen en Maria de Meester. 18 Jan. Pieter Egbert z. van Pieter Egbert Schieman en Francinaden Hamer. 20 Jan. Adriana Sara, d. van Adriaan de Bruijne en Johanna de Regt. 11 11 11 11 11 11 Aftiteling TER NEUZEN. des avonds te 8 uur in de bovenzaal van het HOTEL DE COMMERCE, Markt. SPREKER de WelEerw. heer INHOUDENDE: BrieveD en andere Opstellen over de meeste Onderwerpen, die in het gemeenschappelijk leven gemeenlijk voorkomen, met vooropgaande Bepalingen over de geschiktste wijze van Samenstelling en Inrichting der Brieven Betitelingen en Opschriften, benevens allerlei Koopmansbrieven. ALSMEDE Voorschriften bij Geboorte, Huwelijk en Over lijden Iets over Testamenten, Contracten van onderscheiden aardMinderjarigheid en Vooadjj Borgtochten, Volmachten, Geldlee- ningen, Hypotheken, Wissels en Quitantiën iets betrekkelijk de Nationale Militie Formu lieren tot het inrichten van Schrijlboeken en Rekeningen Het voornaamste uit de Postwet. Eene Handleiding ten gebruike bij de Wet op het Recht van ZegelModellen van Tele grammen, Advertentien, Aanplak- en Stroo- biljetten. BENEVENS eene Lijst der meest voorkomende Verkortin gen, Namen der Maten en Gewichten met Verkorte Schrijfwijze en eene Tabellarische Herleiding van de Nederlandsche Munt en onderscheidene Vreemde Munten, en Inlichtin gen bij Opleiding van Jongelieden voor eenige Rijks- (Militaire- en Burger-) Betrekkingen Twaalfde veel vermeerderde druk herzien door SERV4AS DE BRUIN. Voorhanden bjj M. DE JONGE. Ter Neuzen.

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 3