BINNENLAND. UIT ONZE OMGEVING: Gemengde Berichten. En dan wordt aan den teekenonderwijzer, ook met het oog op het handhaven der orde, een zware taak opgelegd." Na nog tal van andere argumenten te hebben aangehaald, eindigde de heer de Jong zijn rede aldus »Om al deze redenen meenen de voorstellers van het amendement, dat het verkeerd is, dat de Regeering de splitsing in drie groepen handhaaft en dat het gewenseht is, dat alle vakken met een gelijk bedrag worden geho noreerd.* Het was, na al hetgeen wij van den minister Cort v. d. Linden over den stand van 's-Lands financiën hebben vernomen te verwachten, dat hij het amendement, dat op een enkel artikel zijn begrooting met ruim een ton zou ver- hoogen, als onaannemelijk zou verklaren. Wij lezen hieromtrent in het verkort verslag »De heer Cort van der Linden, Minister van Binnenlandsche Zaken, zegt dat het misschien tot bekorting der discussie kan leiden als hij dadelijk zijn houding ten opzichte van het amendement aan de Kamer meedeelt. Hij kan dit amendement niet aanvaarden, omdat hij het niet vereenigbaar acht met een zuinig beheer, de begrooting met een bedrag van een ton of meer te verhoogen. Mocht de Kamer dit amendement aannemen, dan zou spreker daaraan echter deze beteekenis hechten, dat de Kamer de voorgestelde regeling afkeurt en dan zou spreker van het toegestane crediet geen gebruik maken, zoodat de regeling dan een jaar bleef liggen, Natuurlijk moesten de heeren de Jong en de Muralt hierop hun amendement intrekken. De minister dreigde toch geheel en al. zelfs van de door hem voorgestelde kleine verbetering af te zien als 't amendement er door ging. Toch hebben de heeren de Jong en de Muralt met hun amendement inderdaad een klein succes bereikt. Door de uitnemende verdedi ging van het amendement door den heer de Jong, is de minister aan het wankelen gebracht. Onomwonden verklaarde Z. Ex., dat hij er toe overhelde de categorische indeeling te zullen laten varen. De minister zeide o.a. dit »De inspecteurs en het meerendeel der di- stricts-schoolopzieners hebben spreker tot de meening gebracht, dat hetgeen ter zake van de verdeeling in drie categoriën voorgesteld wordt, juist is. Spreker is echter na hetgeen hij gehoord heeft van de deskundigenwel wat huiverig om daaraan vast te houden. Daarom maakt spreker het voorgestelde bedrag los van hetgeen in de Memorie van Toelichting wordt gezegd. Als het crediet wordt toege staan, zal hij zelfstandig het bedrag verdeelen. Wij zijn er stellig van overtuigd, dat de Minister nu het toegestane geld gelijkelijk over de normaalschoolonderwijzers rechtmatig zal verdeelen. Het volgend jaar, zal het sa laris dan moeten worden verhoogd voor allen tot 80 gulden. Wij hopen dat onze afge vaardigde en de heer De Jong dan wederom voor de normaalschoolonderwijzers op de bres zullen staan en dat het aanvankelijk succes, dan volledig moge worden. De installatie van den heer K. ter Laan als burgemeester van Zaandam heeft plaats gehad onder groote en begrijpelijke belang stelling van de zijde der bevolking. Door den oudsten wethouder werd hij ver welkomd en hem de ambtsketen omgehangen. geen, aan wie z(j in het vervolg hunne pacnt zullen moeten betalen." „Dat is een gelukkige gedachte geweest," zeide Bryan, die met de grootste belangstel ling elke veraudering op haar levendig ge zichtje waarnam. „En hoe vondt g(j hen „Ik heb nog maar enkele gezinnen opge zocht. Vader Daly komt mjj morgen weer afhalen. In enkele hutten waren de menschen even somber en terughoudend als hongerig en armoedig. In andere vond ik hen weer te beleefd. Zij schenen de vreemdelinge te wan trouwen, zelfs nu deze door vader Daly ver gezeld werd. Maar in verscheidene woningen geloof ik toch, dat ik goede vrienden met de bewoners geworden ben. Miss O'Flaherty had rnjj gezegd, dat zij mij overal zouden haten, als ik hun geen geschenken gaf en niet met mooie beloften aankwam. Ik gat hun niets en beloofde niets, en toch geloof ik wel, dat ik bjj e6nigen welkom zal zijn, als ik terug kom." „Daar twjjfel ik niet aan. Ik geloof niet dat Miss Julia O'Flaherty de principes der vrijmetselaars over medegevoel voor mede- mODSihen kent. En ODze arme Iersche hut bewoners kennen die maar al te goed Ik ben bljjde, dat gij zoo begonnen zjjt. Miss O'Kelly Dat g(j door persoonlijke ondervinding het volk leert kennen en begrijpen, in plaats van door raadgevingen en verkeerde voorstellingen van anderen, is juist het wenscbelijkst voor u. Het is veel beter, dat gij noch in mijne De toespraak door den heer Ter Laan ge houden heeft een goeden indruk gemaakt. Hij gaf daarin te kennen zich als burge meester boven de partijen te plaatsen en ver klaarde zich voor ieder toegankelijk, onver schillig van welke partij, stand of rang. Ook wenschte hij zich aan te passen aan de heerschende begrippen in ons land bij representatie, als de Koningin of andere binnenlandsche of buitenlandsche officiëele personen een bezoek aan Zaandam brachten. De N. R. Crt. teekent hierbij aan, dat dus de heer Ter Laan een andere en betere opvat ting huldigt dan sommige soc. burgemeesters in Fransrhe plaatsen, die een bezoek van het hoofd der republiek gewoonweg negeeren. De inkomste van den heer Ter Laan in Zaandam vindt over het geheel een goede pers. Het ging er Maandagavond weer echt gezellig toe in het versierde lokaal van den heer De Boij. De vischclub »De Baars" hield er haar jaarlijksche feestv Tgadering. Een groot aantal leden was opgekomen om van het feestelijk samenzijn te genieten. Met voldoening mocht de heer O. de Pauw de Voorzitter, hiervan in zijn welkomstwoord gewagen. De aanwezigen lieten zich de aangerechte spijzen goed smaken Een tombola leverde evenals de vorige maal veel stof tot vroolijkheid. Door muziek, zang en voordrachten vloog de tijd weer al te ras voorbij en voordat het gemerkt werd, kwam men in de kleine uurtjes. Met genoegen mogen de leden weder op den welgeslaagden feestavond terugzien. Een vermeerderend ledental en eene blij vende harmonie getuigen van den voort- gaanden bloei der vereeniging Thans gaat de vereniging zich met kracht toeleggen op den internationalen vischwed- strijd, die men van plan is op 2en Pinkster dag 1 Juni te Ter Neuzen te houden. Èenige voorbereidingen daartoe zijn reeds getroffen. In verband met het feit, dat met 1 Juni juist de sluiting der visscheri) voorbij is, ver wacht men dien dag een massa vreemdelingen in onze stad. Zaterdag werd een groot aantal reizigers teleurgesteld, die met de Prov. Stoomboot te 5 05 naar Vlissingen en verder moesteD ver trekken. Door een defect aan de machine van de „Zuid-Beveland" kon deze de reis van 3 43 van Vlissingen niet maken en moesten de rei zigers, die reeds op de „Zuid-Beveland" waren ingescheept, wachten 'om met de laatste reis naar Ter Neuzen overgebracht te worden. Ve len misten doordoor de aansluiting per spoor. Nog erger teleurstelling was het voor de in Ter Neuzen wachtende reizigers, die hoopten dat de laatste boot nog een reis naar Vlis?in- gen zou maken, toen bij aankomst bekend werd, dat de boot bleef liggen tot den volgenden morgen. Ze waren dus genoodzaakt in Ter Neuzen te overnachten. Voor het toelatings-examen tot de Rijks normaallessen te Axel hebben zich aangemeld voor de derde klasse 1voor de eerste klasse 17voor de tweede afdeeling der voorberei dende klasse 2 en voor de eerste atdeeling 12 candidateD. voetstappen, noch in die van Miss O'Flaherty treedt, maar dat g\j uwen eigen weg gaat. Niet een ieder is daartoe in staat. Er wordt veel hart en veel verstand voor vereischt, hoe wel de meeste menschen deDken, dat het eeuige, wat men noodig heeft, slechts eene machine is om de pacht af te persen. Zoo gespannen, en zoozeer afwijkend van den ouden toestand is de tegenwoordige verhouding tusschen den landheer en zijne pachters geworden, dat zelfs in het meest gunstige geval de positie van landheer niet zeer aanlokkelijk is. Wat mij- zelven betreft, ik heb er mjj langzamerhand zoover van losgemaakt, dat ik nu al heel weinig meer van eenen landheer heb op de goederen, die mjjne voorvaders hebben bestuurd, en dat heb ik aan die voorvaders zelve te danken, die, zooals een oneerbiedige spotvogs! onlangs 'opmerkte, mijn eerstgeboorterecht voor eene schotel linzen verkocht hebben, en figuur lijk gesproken, hunne ziel en zaligheid voor eene vossenjacht over hadden. Niet, dat ik een vijand «an het jagen ben, integendeel, maar men kaB op meer dan eene wijze den hals breken met jagen. Als gij en vader Daly mij morgen een plaats in uw rijtuig wilt af staan, wanneer gij uw huisbezoek gaat doen, zal ik u het huis wijzen, waarin uw onderdanige dienaar geboren is, een huis, eens zoo joviaal zoo gastvrij, zoo zorgeloos als er maar weinig in oud Ierland te vinden waren. En de bewoners wisten hunne onderhoorigen Ds. J. H. Lammertsma, predikant bij de Ger. Kerken te Axel heeft voor het beroep naar Zuidwolde (Gr.) bedankt. Men meldt aan de Midd. Ct., uit Sas van Gent Eindelijk Met deze verzuchting zullen voor zeker de eigenaars de beëindiging der werk zaamheden begroeten van wege Waterstaat uit gevoerd voor rekening van de reeders der sleep boot Wolverine V, die reeds meer dan 3 maan den aan den ketting geklonkeu ligt vóór de door haar beschadigde brug. De reeders van bedoelde sleepboot schenen niet erg genegen een bedrag van f 1200 te storten als borgtocht voor de beschadiging door haar sleepbootje aan de tweede kanaal- brug aangericht. Zij achtten het vei kiesiijker de rekening af te wachten van de herstellingen en lieten tegelijkertijd door een deskundigb een begrooting opmaken van de noodige herstellingswerken, vermoedende, dat een bedrag van f 1200 enorm hoog was, vergeleken bjj de geringe schade welke oppervlakkig te constateeren viel. Intusschen bleef de Wolverine V ais gijze laar in handen van Waterstaat achter Nu de nota eindelijk kan opgemaakt, worden en naar alle waarschijnlijkheid een ware apothekersrekeuing zal bljjken te zijn, zal er vermoedelijk nog wel een lange procedure tusschen Waterstaat en de betrokken partij het gevolg zijn. De vorige week voer weer een nieuw motorvaartuig de haven van Philippine binnen, om gebruikt te worden bij de mosselvisscherij. De visschersvloot van Philippine telt nu reeds 8 motorvaartuigen, welk aantal in de naaste toekomst nog verhoogd zal worden. De St Crt. van Maandag bevat de statuten (bijv. no. 205) van de vereeniging „Protestantsch Tehuis" te Sluis De vereeniging heeft ten doel de beharti ging der belangen van hulpbehoevende ouden van dagen en anderen in het westelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen (omvattende de rin gen „Sluis" en „IJzendijke"), die bijzondere zorg van noode hebben en niet of slechts ge deeltelijk in eigen onderhoud kunnen voorzien, inzonderheid van diegenen onder hen, die be- hooren tot de Nederlandsche Hervormde Kerk. Zij tracht dit doel te bereiken door het stichten, onderhouden en besturen van een of meer tehuizen, waar zij, die aan hare zorg worden toevertrouwd, tijdelijk of blijvend een plaats vinden. Onder groote belangstelling werd Zaterdag te Sluis het stoffelijk overschot van den heer J C. Stern ter aarde besteld. De Raad (behalve de Burgemeester, die uitstedig was) met secretaris en ontvanger en eenige beambten der gemeente, benevens het alg armbestuur van Heille en het bestuur der ambachtsschool van Oostburg waren op de begraafplaats tegenwoordig. Kerkeraad, kerkbestuur, bestuursleden van de chr. school, van den Landbouw, afdeeling Oostburg, als mede vele. besturen van waterschappen en polders volgden den lijkstoet. Aan het graf werd bet woord door ds. Beukenhorst gevoerd. De schoonzoon ds. Koning dankte voor de laatste eer den over ledene bewezen. Op het gemeentehuis waaide de vlag half- stoks en was alles gesloten. uit te zuigen Nu is het dak bijna ingestort en de schoorsteenen strekken hunne koude armen naar den hemel uit, alsof zi] klagen over den staat van verval, waarin alles verkeert. Wanneer ia geen moeder gehad had (g(j zult mjjne moeder langzamerhand wel leeren kennen) die een zuiver geweten en een^een voudig leven boven voorvaderlijke zalen en al die diugen meer stelde zou ik op dit oogenblik zeker bezig zijn met dat oude dak te restanreeten eu den *ook van heillooze feesten door die gapende schoorsteeneu op te zenden. Zooals het nu is hebben wij de teugels gevierd op den nek van onze pachters eu hen in menig opzicht het gebit tusschen de tanden laten nemen. Wjj hebben hier in deze eenzame vr(jplaats onze huisgoden opgezeten daar het in ons geval nog niet te laat was om te keeren, hebben wij een weldadige rust en vrede ge kend van het oogenblik af dat wjj opgehou den hebben ons te scharen onder de grooten der aarde. Ik Jieb veel voeldoeniug van m(ju werk hoewel ik niet wil beweren dat ik met mijne pogingen om voor mjjn volk te doen, wat het beste voor hen is allen voldaan heb. In elke maatschappij is altjjd in meerdere of mindere mate een ontevreden element aanwe zig dat zich tegen alle welgemeende poging- gen a nkant. Maar tocu ben ik dankbaar, dat ik ondanks alle moeielijkbeden voort kan strij den want ik weet hoe de duivel in dit land voor het eerst is opgeroepen en hoe moeilijk het is hem te verbannen, als bjj eens opge roepen is. (Wordt vervolgd.) In de Zaterdagmorgen gehouden raadsver gadering, die (door verhindering van den burgemeester wegens familie-omstandigheden) gepresideerd werd door den heer E. J. de Meijer, werd door dezen een kort maar warm woord van dankbare hulde en waardeering aan de nagedachtenis van den overledene gewijd, dien hij prees om zijn eenvoud, har telijkheid en betrouwbaarheid. Door den raad werd besloten in antwoord op het doodsbericht een brief van rouwbeklag te zenden. Midd. Ct. Stamboek Z.-B. Trekpaard. Maandagmiddag werd in de Prins van Oranje" te Goes een buitengewone algemeene vergadering gehouden door de leden van bovengenoemde Vereeniging. Deze vergadering had plaats op verzoek van 5 bestuursleden om den heer Ph. J. van Dixhoorn gelegenheid te geven zich te ver dedigen tegenover verdachtmakenden laster, die hem omtrent zijne handelingen 'en op zichte dezer vereeniging wordt ten laste ge legd, nl. le. dat hij in minder correcte verhouding tot een andere vereeniging (nl. de Nationale) zoude staan als zijne positie en waardigheid" als bestuurslid der vereeniging toelaat. 2e. zijn nog een paar verdaehtmakeude geruchten omtrent zijne handelingen in om loop, die, ofschoon van minder ernstigen aard, door hem ook wenschen opgehelderd te worden. De Voorzitter, de heer Hombach, lichtte bij de opening de kwestie uitvoerig toe. Daaruit bleek, dat de heer Van Dixhoorn werd beschuldigd zich bereid te hebben ver klaard een aangeboden betrekking te willen aanvaarden, indien er samensmelting kwam met de Nationale. Uit een voorgelezen schrij ven en uit de verklaringen van den voorzitter bleek ten duidelijkste, dat den heer Van Dix hoorn geheel van alle blaam moet worden vrijgesproken. De Voorzitter zeide dan ook, dat hij alle bestuursleden volkomen van zijn onschuld overtuigd zijn, waarom hij dan ook te kennen gaf over deze zaak geen dis cussie te willen gevoerd zien. Het groot applaus bp het eindigen van de openingsrede, was wel het bewijs, dat de aan wezigen instemden met de beschouwing, die de Voorzitter van de zaak gegeven heeft, loch werd door iemand der tegenwoordigen als ter versterking een motie voorgesteld, waaruit zou bljjken, dat ook de leden de heer Van .Dixhoorn eveneens als geheel onschuldig beschouwen. Deze motie werd met algemeene stemmen op één na aangenomen. Hiermede was dit onverkwikkelijk puntder agenda tot ieders tevredenheid afgehandeld, ofschoon er tijdens de uitvoerige discussies nog al eens gepeperde woorden vielen te hooren. Het tweede punt, waarin ook de heer Van Dixhoorn betrokken was, werd door hem tot tevredenheid der vergadering opgehelderd, als zijnde een administratieve vergissing. Ten slotte werd door den heer Vorsterman van Oyen rekening en verantwoording gedaan omtrent de deelname aan de Haagsche Ten toonstelling. Ontvangen was ƒ2931 50, uit gegeven 2953.24V,;, zoodat er een nadeelig saldo is van /'21.741/,. (G Crt.). Een spoorwegnet op Zuid-Beveland. Te Utrecht is opgericht de Naaml. Vennoot schap Spoorweg-Maatschappij »Zuid-Beveland« Deze Maatschappij stelt ziet ten doel, in nauwe samenwerking met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen een locaal- spoorweg op het eiland Zuid-Beveland te exploiteeren, over een net van ongeveer 60 K.M. lengte. Zoodra deze spoorweg zal zijn tot stand gekomen, zullen ook de reisverbindingen naar Schouwen, Noord- Beveland en Zeeuwsch-Vlaan deren aanmerkelijk worden verbeterd. Reeds zijn te Goes de opzichters aangekomen, om onder leiding van den ingenieur Ankersmit van de Staatsspoor de voorloopige plannen in gereedheid te brengen. Daarmede hoopt men in April klaar te komen, opdat de aanvragen voor provinciale subsidie nog in de zomerzitting van de Staten van Zeeland behandeld zullen kunnen worden. Men hoopt dan nog dit jaar met de onteigeningen te kunnen beginnen, terwijl met de exploitatie in 1917 een aanvang zal moeten worden gemaakt. Door dit locaalspoorwegnet, als het voltooid zal zijn, zal men bijv. 's morgens om 7 uur uit Ter Neuzen kunnen vertrekken om omstreeks 12 uur in Amsterdam te kunnen zijn, van waar men pas tegen den avond be hoeft terug te gaan, om nog denzelfden dag in Ter Neuzen te komen. Het spoorwegnet zal verbindingen in alle richtingen geven en de voornaamste gemeenten met elkaar in gemeenschap brengen. »U D.« Gevlucht. Een Haagsch koopman, die onlangs door het Gerechtshof aldaar tot 21/a jaar gevangenisstraf i

Ter Neuzensch Volksblad / Zeeuwsch Nieuwsblad | 1914 | | pagina 2